בקע מפשעתי אבחון וטיפול

בקע, הרניה, אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

בקע מפשעתי? אבחון וטיפול הניתנים בזמן עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. בקע מפשעתי או הרניה היא תופעה קלינית שכיחה הנובעת מהיווצרות פתח או נקודת חולשה בקיר הבטן. בקע כזה במפשעה עלול לגרום בין היתר להתפתחות כאבים במפשעה. עם זאת, מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלול גם הוא לגרום בין היתר לכאבים במפשעה. עובדה זאת גורמת לקושי אבחוני, אבחונים שגויים, טיפולים לא יעילים ולעתים אף טיפולים מזיקים. לא פעם מגיעים למרפאתי אנשים עם תלונות על כאבים במפשעה שהמשיכו גם לאחר ניתוח בקע מפשעתי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כדי להגיע לאבחון נכון ולטפל ביעילות במקור הבעיה יש צורך לבצע אבחנה מבדלת. בהליך הזה של אבחנה מבדלת חשוב לבחון מעורבות אפשרית של כלל ההפרעות שעלולות לגרום כאב מפשעתי. בין ההפרעות נמנה פגיעה במרפקי הירך, פגיעה במפרק הפוביס סימפיזיס, פגיעה במפרקי עצה וכסל (סקרואילאיטיס), פגיעה בעמוד השדרה המותני ועוד. אבחון מדויק הוא המפתח למניעת נזקים כרוניים בלתי הפיכים ולמניעת ניתוחים מיותרים.

  {loadposition inside-page}

  בקע מפשעתי אבחון וטיפול – רקע

  קיר הבטן תומך באיברים הפנימיים באמצעות מספר שכבות של רקמות כולל העור, שומן, שרירים ומשטח של רקמת חיבור. חולשה או פתח בנקודה מסוימת לאורך הקיר הזה מאפשרת הידחפות או גלישה של איברי הבטן החוצה והיווצרות בליטה. כול אחד בכול גיל כולל תינוקות, עלול לסבול מבקע. עם זאת, יותר גברים מנשים סובלים מהתופעה הזאת. ברוב המקרים בקע אצל תינוקות הוא מולד. הטיפול בבקע הוא כירורגי. ישנם מספר טכניקות כירורגיות כולל הניתוח המסורתי של פתיחת הבטן ותיקון הנזק ומיקרו כירורגיה.

  סיווג

  ישנם מספר סוגי בקע. לכול אחד מהם מיקום אנטומי אחר, שכיחות שונה וקבוצת גיל ומין מועדפים:

  בקע מפשעתי (Inguinal Hernias)

  בקע מפשעתי נחשב לשכיח ביותר. על פי נתונים סטטיסטיים 75% ממקרי הבקע הם מסוג זה. יותר גברים מנשים סובלים ממנו. הסיבה לכך היא התעלה באזור המפשעה שמתפתחת אצל זכרים בתקופה העוברית על מנת לאפשר לאשכים לגלוש מהבטן ומטה. בקע מפשעתי מוגדר כאשר רקמה ממערכת העיכול חודרת לתוך התעלה הזאת. בקע מפשעתי יכול להתפתח בצד אחד או שני הצדדים, לרוב כתוצאה מהרמת משאות חוזרות ונשנות. סימנים ותסמינים במצב הזה כוללים כאב ונפיחות רכה באזור המפשעה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בקע פמורלי (Femoral Hernias)

   בקע פמורלי הרבה פחות שכיח מהתפתחות בקע משפעתי ולמעשה מהווה רק כ7% מהמקרים. סוג זה שכיח יותר בקרב נשים ביחס לגברים, בעיקר נשים מבוגרות שילדו. המיקום האנטומי הוא מעט מתחת לבקע מפשעתי. גם כאן האיברים בתוך הבטן ובעיקר מערכת העיכול עלולות לחדור מבעד לבקע שמתפתח. הסיכון להתפתחות בקע כלוא (Strangulation) כתוצאה מבקע פמורלי גבוה יותר מהסיכון להתפתחות כזאת כתוצאה מבקע מפשעתי. הסיכון לבקע כלוא גדל עם הזמן ועומד על כ2-3% לאחר 3 חודשים ועולה באופן חד לכ45% לאחר 21%.

   בקע טבורי (Umbilical) או מעל הטבור (Para umbilical)

   בקע טבורי מופיע כאשר האברים בתוך הבטן נדחפים החוצה באזור הטבור. בקע טבורי הוא מולד וברוב המקרים מסתדר מאליו במהלך שנת חייו הראשונה של הילוד. במידה ונדרש טיפול כירורגי הוא יתבצע במהלך הילדות. בקע מעל הטבור עלול להתפתח אצל בוגרים וכדי למנוע מהמעי להילכד בתוכו יש צורך לתקנו עם ניתוח. ברוב המקרים, בקע מסוג זה הוא קטן יותר. יחד עם זאת הבקעים הקטנים מסוכנים יותר מהגדולים להתפתחות בקע כלוא.

   בקע מפשעתי אבחון וטיפול – גורמים לבקע

   ישנם מספר גורמים להתפתחות בקע מפשעתי נרכש כאשר המאפיין של רובם הוא יצירה חוזרת ונשנית של לחצים בתוך הבטן יחד עם, יש להניח, חולשה מבנית גנטית מקומית. בין הגורמים ליצירת לחצים חוזרים ונשנים בתוך הבטן ניתן למנות עבודה פיזית הכרוכה בהרמות, דחיפות או משיכות באופן חוזר ונשנה, מחלות ריאות ודרכי הנשימה שגורמות לשיעולים חוזרים ונשנים, עצירות כרונית המחייבת מאמצים חוזרים ונשנים לצורך ריקון המעיים. גורמי סיכון נוספים להתפתחות בקע כוללים מחלות למיניהן בחלל הבטן, היריון והשמנה.

   סימנים ותסמינים

   לא תמיד בקע כרוך בסימנים ותסמינים אבל כשהם מופיעים הם יכללו לרוב רגישות באזור הבטן התחתונה או במפשעה אשר מוחמרת בעת ביצוע מאמץ. עם הזמן הבקע עלול להתרחב ולגרום להחמרה בכאבי המפשעה או בכאבי בבטן התחתונה. כמו וכן עלולה להתווסף בליטה רכה שמופיעה בעיקר במצב של מאמץ או במצב של לחץ תוך בטני מוגבר כמו בעת שיעול או התעטשות. במצב של מנוחה עשויים גם הכאבים וגם הנפיחות להיעלם. במצבים קשים עלול חלק מהמעי להילכד בתוך הבקע ובגלל הלחץ שנוצר על כלי הדם, לפתח נמק. במקרה הזה של בקע כלוא התסמינים והסימנים הקליניים עלולים להיות חמורים יותר ולכלול כאבים חריפים, חום, שיבוש בתפקוד של המערכת העיכול, בחילות והקאות. זהו מצב חירום שמחייב ניתוח לצורך תיקון הבקע ושחרור המעי.

   אבחון בקע

   בקע מפשעתי אבחון וטיפול
   בקע מפשעתי אבחון וטיפול

   מלאכת האבחון של בקע אינה פשוטה תמיד. על הרופא המאבחן לבצע אבחנה מבדלת ולשלול אפשרות שהכאבים בבטן התחתונה ובאזור המפשעה אינם נובעים מפתולוגיות אחרות כגון:

   • דלקת במפרק הירך (שחיקת סחוסים, פגיעה טראומטית, קרע לברום בירך ועוד)
   • דלקת במפרק סימפיזיס פוביס
   • דלקת במפרקי עצה וכסל (סקרואילאיטיס) שעלולה להיגרם בשל שימוש חוזרני, דלקת פרקים, טראומה ועוד
   • נזקים לעמוד השדרה המותני (מתיחה של שריר, בלט או פריצת דיסק מותני, שבר חוליה ועוד)
   • פגיעה בשריר המותן כסל (iliopsoas)

   החמצה של אחת הבעיות הללו עלולה להוביל לניתוח מיותר והימנעות מטיפול בבעיה הנכונה. בודק מיומן יכול, בקלות יחסית, לשלול את הפתולוגיות הללו שמקורן מערכות עצב שריר ושלד.

   אבחון של בקע מסתמך בעיקר על יכולת האבחון של הרופא הבודק. תרומתם של אמצעי עזר לאבחון כגון אולטרסאונד וצילום רנטגן לאחר קבלת זריקה עם חומר ניגודי, היא חלקית. הרופא יערוך בדיקה של החולה במצב של שכיבה ובמצב של עמידה, בחיפוש אחר בליטה. הרופא ינעץ אצבע מעל הבקע ויבקש את החולה להשתעל.

   טיפול כירורגי בבקע

   ברוב המקרים בקע מפשעתי אינו נחשב לבעיה בריאותית קשה ולמרות זאת בגלל אפשרות ההחמרה ופוטנציאל הסיבוך בגין לכידה של המעיים מומלץ לטפל בזה. הטיפול המומלץ בבקע הוא כירורגי. במהלך הניתוח שמתבצע באחד משני האופנים הבסיסיים, ניתוח של פתיחת בטן או באמצעות מיקרו כירורגיה (Laparoscopy), מחברים רשת מיוחדת (Mesh) שחוסמת את הבקע. יש להעדיף לנתח את הבקע בשלבים המוקדמים וכטיפול מניעתי ולא לאחר שמתפתח מצב חירום של בקע כלוא. ניתוחי הרניה נחשבים לניתוחים שכיחים ביותר ואינם כרוכים באשפוז ארוך.

   טיפול בכאבי מפשעה שאינם נגרמים בגלל בקע מפשעתי

   הטיפול בכאבי מפשעה שאינם נגרמים בגלל בקע תלוי כמובן במקור לכאב. ברוב המקרים שבהם מקור הכאב במפשעה היא פגיעה בגב התחתון, מפרק הירך, מפרקי עצה וכסל ועוד טיפול כירופרקטי יכול להיות יעיל מאוד. כאשר הנזקים הגורמים לכאבים הללו הם כבדים ובלתי ניתנים לריפוי באופן שמרני נפנה את החולה לקבלת טיפול כירורגי. טיפול כירורגי עלול להוות את האפשרות הסבירה ביותר עבור קרע לברום גדול במפרק הירך או שחיקת סחוסים קשה במפרק הירך.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,