כאבי רגליים אבחון

כאבי רגליים אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי רגליים אבחון עצמי ובמידת הצורך אבחון מקצועי מהיר יאפשרו טיפול מהיר ומניעת נזק בלתי הפיך. כאבי רגליים מהווים בעיה שכיחה ביותר. רוב האוכלוסייה ללא הבדל גיל או מגדר צפויה לסבול מכאב כזה או אחר ברגל בשלב כלשהו בחייהם. כאב בגפה התחתונה יכול להתפתח בגלל מגוון רחב של פגיעות ומחלות. בין יתר הסיבות האפשריות לכך נמנה ליקוי בזרימת דם, בעיות נוירולוגיות, דלקות זיהומיות ועוד. אך ברוב המקרים הגורם יהיה בלאי מצטבר על רקע עומסי יתר חוזרניים, שחיקה ובלאי המתפתחים עם הגיל ונזקי חבלה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לרוב יחלפו הכאבים ברגליים תוך זמן קצר גם אם לא טיפלתם בהם. בחלק קטן מהמקרים ידרשו אבחון מקצועי וטיפול יעיל בהם כדי למנוע החמרה והפיכת הבעיה לכרונית. בכול מקרה של כאבי רגליים אבחון עצמי או אבחון מקצועי הוא שלב חשוב כדי לדעת כיצד להתנהל הלאה.

  {loadposition inside-page}

  כאבי רגליים אבחון – רקע

  כאבי רגליים יכולים להתפתח בעקבות נזקים בכול אחת מהרקמות המרכיבות אותן: עצמות, מפרקים, שרירים, רצועות, גידים, מיניסקוסים, סחוסים, רקמות חיבור, כלי דם, עצבים ועור. המפרק הפגיע ביותר לכאבים בגפה התחתונה הוא מפרק הברך לאחריו מפרק הירך ולבסוף מפרק הקרסול. כאבים ברגל יכולים לעתים קרובות להיות מטופלים בבית באופן עצמי. יחד עם זאת במידה והכאבים חריפים במיוחד, מתפתחים באופן מהיר ונלווים אליהם סימנים ותסמינים נוספים כגון חולשה ונימול ברגל יש לפנות לעזרה מקצועית. זיהוי מהיר ומדויק של הרקמה שניזוקה תאפשר טיפול יעיל ותפחית את העלויות הכלכליות ועוגמת הנפש הכרוכה בפציעה.

  כאבי רגליים אבחון עצמי

  כאבי רגליים שהחלו בעקבות נפילה או חבלה

  האם ישנה נפיחות במקום הכאב? האם שמעתם קול קריעה או רעש חריג אחר מהאזור הכואב? האם התפתחה דפורמציה במקום הכאב? האם יש שטף דם באזור הכאב? האם יש לכם קושי לנוע על הרגל? האם ישנם שינויים תחושתיים ברגל כמו נימול או חולשה?

  במידה והתשובות לכול השאלות הללו הן שליליות אז סביר להניח שאתם סובלים ממתיחה או קרע זעיר של שריר ברגל. הטיפול הרצוי במצב הזה הוא בעיקר הימנעות ממאמצים הגורמים לגירוי של הפציעה. תשובה חיובית לאחת מהשאלות הללו מחייבת פניה לעזרה מקצועית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאב החל לאחר פעילות גופנית

   כאבי רגליים אבחון
   כאבי רגליים אבחון

   האם הכאב מופיע לאחר פעילות גופנית או בשלבים הראשונים של פעילות המשלבת ריצות או קפיצות? האם לאחר הפעילות או במהלכה אתם חשים בנפיחות קלה וחום מקומי בחלק הפנימי של עצם השוק או מאחור בשריר התאומים? האם לאחר הפעילות או בשלבי הפעילות הראשוניים אתם חשים כאב בשריר הירך האחורי או בשריר הארבע ראשי לפנים? האם למרות הכאבים הללו לא נגרמת לכם צליעה?

   במידה והתשובות על שאלות אלו הן חיוביות אז סביר להניח שאתם סובלים משין ספלינט קל או ממתיחה קלה בשריר התאומים או בשריר הירך האחורי או בשריר הארבע ראשי. הקפידו על מנוחה והימנעו מפעילות המגרה את התסמינים שלכם. במידה ואתם עונים בשלילה על שאלות אלו או חלקן פנו לעזרה רפואית. במידה והכאבים אינם משתפרים לאחר טיפול עצמי פנו לעזרה מקצועית.

   כאבי רגליים שמקורם ליקוי בכלי דם

   האם אתם מזהים במקום שבו אתם חשים כאבי רגליים גם ורידים בולטים ומפותלים? האם עמידה או ישיבה ממושכת מחמירים את הכאב וגורמים להתכווצות שרירים בשוק? תשובות חיוביות מצביעות בסבירות גבוהה על דליוּת (Varicose veins) ברגליים. השתמשו בגרביים אלסטיות והתנהלו באופן שאינו מכאיב. פנו לעזרה מקצועית במידה והוורידים נעשים אדומים והכאבים הללו ממשיכים להטריד או מחמירים.

   אבחון כירופרקטי

   אבחון כירופרקטי יכלול היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית ובדיקה גופנית הכוללת בדיקה מדוקדקת של הגפה התחתונה. במידת הצורך נעזר גם באמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה.

   היסטוריה רפואית

   בהיסטוריה הרפואית נגלה בין היתר האם יש למתלונן רקע תורשתי של מחלות פרקים כדוגמת שיגדון, דלקת פרקים או מחלות מטבוליות כגון סוכרת. נלמד מתי החל הכאב, כיצד החל הכאב (טראומה?), מה המיקום המדויק של הכאב, מה סוג הכאב (כאבי רגליים מתמשכים, כאבים פועמים….), האם קיימות מגבלות תנועה? נלמד אלו פעולות, מאמצים ו/או מנחים מחמירים או לחלופין מפחיתים את הכאב ברגליים. כך למשל אם כאב ברגליים שהנגרם בגלל הליכה ונעלם ברגע שהתיישבנו מצביע בסבירות גבוהה על קלאודיקציה ספינלית על רקע היצרות תעלת השדרה המותנית. נשאל אם קיימים סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאבי הרגליים כולל בין היתר חום, עייפות, אובדן תיאבון, אובדן משקל בלתי מוסבר, דליות בוורידי הרגליים, חולשה, נימול ועוד.

   בדיקה גופנית

   לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית. מטרת הבדיקה הגופנית היא זיהוי הרקמה שניזוקה ואומדן חומרת הנזק. לצורך כך ננסה במהלך הבדיקה הגופנית לשחזר את התלונה שלכם על כאבי רגליים. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על הרגל כולל חיפוש סימנים לקיום דליות (varicose veins), התבוננות על האופן שבו מתנהלת הרגל על חלקיה השונים במהלך הליכה, עמידה וריצה ואם אפשר גם בקפיצה.

   נמשש את חלקי הרגל השונים ונחפש מוקדים של כאבי רגליים. נבדוק את זרימת הדם. נערוך בדיקות טווחי תנועה של המפרקים השונים לאורך הגפה התחתונה, נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות.  הבדיקות תתמקדנה ברגליים עצמן אך תשומת לב תוקדש גם לחלקי גוף אחרים כמו הגב התחתון והאגן שעלולים לגרום להתפתחות כאבי רגליים מהסוג המושלך.

   בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה

   היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית תקנה לנו, ברוב המקרים, מספיק מידע על מנת לקבוע את האבחנה הרפואית. רק כאשר יש ספק לגבי האבחון או כאשר מתעורר הצורך לאשר את האבחון שלנו או לשלול קיום של פתולוגיה אחרת נפנה את החולה לבדיקות נוספות. בין הבדיקות שאנו עשויים להיעזר בהן נכלול בדיקות דימות (צילומי רנטגן, CT או MRI) ו/או בדיקות מעבדה.

   דגלים אדומים וצהובים

   נוכחות של סימנים ותסמינים כגון חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, קושי לנשום, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד מעלים את הסבירות שהגורם לכאבים ברגליים אינו מכני. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום ומקרים אלו יופנו לבירור רפואי מעמיק נוסף. נוכחות של סימנים ותסמינים כגון חרדות, דיכאון ומצב נפשי ירוד אחר מהווים דגל צהוב. סימנים ותסמינים אלו עלולים להאט את קצב ההחלמה ואף לבלום אותה.

   כאבי רגליים אבחון
   כאבי רגליים אבחון

   כאב בגפה התחתונה אבחנה מבדלת

   טרם ביצוע האבחון חייב הקלינאי לקחת בחשבון את מגוון הבעיות שעלולות לעמוד בבסיס הכאבים ברגליים. בין הפגיעות השכיחות במערכת שריר ולשד שעלולות לגרום לכאבי רגליים נמנה שברי מאמץ, שברים, נזקים טראומטיים אחרים לעצמות, שין ספלינט, תסמונת המדור בשוק, שחיקת סחוסים, כיווץ שרירים לילי (Muscle cramp), מתיחה או קרע שריר ברגל, קרע מיניסקוס, דלקות בשקי הבורסות (בורסיטיס), דלקות בגידים, נזקים מצטברים הנובעים מעומס יתר לסחוסים, שרירים, מיניסקוסים, בורסות וגידים,  מחלות פרקים, נזקים בעמוד השדרה המותני הגורמים להקרנת כאב לרגל (פריצת דיסק), ועוד.

   בעיות שמקורן בכלי הדם עלולות להיות הגורם לכאבי רגליים. בין הבעיות נמנה פקקת ורידים עמוקה (Deep Vein Thrombosis) שבה נוצר קריש דם בוורידי הרגליים, מחלת כלי דם היקפיים (Peripheral Vascular Disease) היצרות טרשתית בעורקים הגדולים והבינוניים ברגליים, דליות (Varicose veins) ועוד. כמובן שבאופן לא שכיח כאבי הרגליים יכולים להיגרם גם בגלל מחלות קשות כמו גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות באחת מהרקמות ברגל, מחלות נוירולוגיות ועוד.

   כול אחת מהפתולוגיות הללו מביאה אתה סימנים ותסמינים שונים בחלקם ולעתים ייחודיים לפתולוגיה עצמה. בהתבסס על המידע המופק מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומהבדיקות המתקדמות כולל מהדמיות ומהמעבדה, על הקלינאי להחליט מהי הבעיה המונחת לפניו. עליו לזהות את הפתולוגיות מסכני החיים ולהפנותם במהירות לטיפול ובירור רפואי ומאידך להעניק במקרים המתאימים טיפול וניהול מהירים ויעילים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.