דלקת בלסת: גורמים אבחון וטיפול

דלקת בלסת: גורמים אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  דלקת בלסת: גורמים אבחון וטיפול. בכל מקרה של התפתחות הפרעה תפקודית במערכת הלעיסה אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים במפרק המורכב הזה. פגיעה במפרק הזה המחבר בין הלסת התחתונה לגולגולת ו/או ברקמות המרכיבות ומניעות אותו מהווים בעיה שכיחה הגורמת בין היתר כאבים בלסת, מגבלות תנועה ומגבלות תפקודיות. השכיחות של פגיעות אלה כוללות, על פי מחקרים שונים, בין 5% – 12% מכלל האוכלוסייה עם רוב מובהק לנשים. עוד נציין שנשים הנוטלות אמצי מניעה או תוסף אסטרוגן מעלות את הסיכון שלהם לפגיעה במפרק לסת-רקתי.

  בעמוד הזה ריכזתי מידע על מגוון תסמונות, הפרעות בריאותיות וליקויים תפקודיים שונים של פרקים אלו ושל הרקמות הרכות התומכות ומניעות אותם. כאן במאמר "דלקת בלסת: גורמים אבחון וטיפול" אנו סוקרים בקצרה את הגורמים האפשריים להפרעה הזאת, את גורמי הסיכון להתפתחותה, את הסימנים והתסמינים האופייניים לה וכמובן את תהליך האבחון של דלקת בלסת וכן את הטיפול והשיקום של מפרק הלסת.

  דלקת בלסת: גורמים אבחון וטיפול – רקע

  אנו מצוידים בשני פרקי לסתות שאמורים לעבוד באופן מסונכרן. מגוון רחב של רקמות מרכיב ושולט בפעולה של הציר החשוב הזה. חלקיו הגרמיים הנעים של המפרק הזה מכוסים בסחוס ומופרדים על ידי רקמה סחוסית – דיסק תוך מפרקי. בין היתר נציין את שרירי הלעיסה, את הסחוסים הנמצאים בתוך המפרק, את הדיסק התוך מפרקי ועוד. פגיעה באחת מהרקמות הללו על רקע טיפול שיניים לקוי, נזקי חבלה, הידוק שיניים ועוד עלול לגרום נזק לאחת מהרקמות הללו ולגרום לכאבים ומגבלות תפקוד הקרויים בשם קולקטיבי – תסמונת מפרק הלסת. ברוב המקרים מדובר בנזק מינורי והסימנים והתסמינים שנובעים בגינו צפויים לחלוף תוך ימים אחדים. יש לעתים שהנזקים הם קשים ונדרשת עזרה מקצועית.

  אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע כאבים בלסת, נזקים בלתי הפיכים ואף צורך עתידי בניתוח. בכול ההפרעות הבריאותיות במערכת שריר ושלד ובכלל זה הפרעות המתפתחות במפרקי הלסת ישנה משמעות למהירות שבה הבעיה מאובחנת ומטופלת. אבחנה מהירה וטיפול יעיל עשויים להציל את המפרק ולמנוע כרוניות.

  דלקת בלסת גורמים

  ישנם מספר גורמים מרכזיים להתפתחות דלקת וכאבים במפרק הלסת. כמו בכול ציר אחר בגוף גם כאן הגורמים העיקריים לנזקים לרקמות הרכות, לשחיקה של הסחוסים, לקרע בדיסק התוך מפרקי, לנקודות הדק דלקתיות בשרירי הלעיסה ועוד כוללים:

  • עומסי יתר חוזרניים הנובעים מלעיסה ממושכת או לעיסה של מזון קשה
  • נזקי חבלה במפרק הלסת הנובעים מחבטה, נפילה או תאונה ועוד
  • דלקות ומחלות כמו למשל דלקת פרקים ניוונית שפוגעות במפרקים הללו

  גורמי סיכון

  גורמי הסיכון להתפתחות ההפרעות הללו בפרק לסתי-רקתי וברקמות סביבו כוללים גורמים שיש לנו שליטה עליהם כאלה שאין לנו שליטה עליהם.

  בין גורמי הסיכון שאין לנו שליטה עליהם נכלול:

  • גנטיקה
  • שינויים מבניים מולדים
  • מגדר (נשים בסיכון גבוה יותר)
  • חולי בדלקות פרקים
  • בין גורמי הסיכון  שיש לנו שליטה בהם נכלול:
  • חרדות ודיכאון (מעלים הסיכון לתופעות כמו הידוק לסתות, וחריקת שיניים, )
  • עיסוק בספורט כמו אגרוף או אומנויות לחימה המעלים את הסיכון לפציעה של הלסת
  • מנשך לא תקין
  • לעיסה לא סימטרית
  • הזנחה של השיניים
  • טיפול שיניים לקוי
  • יישור שיניים
  • לעיסת מסטיק
  • יציבה לקויה ועוד

  סימנים ותסמינים

  הסימנים והתסמינים שמתפתחים בעקבות הפרעות בפרקים הללו וברקמות סביבם עלולים לכלול כאבים מקומיים, כאבים בפנים, כאבים בשיניים, כאבים באוזניים, קושי ללעוס, קושי לפהק, קושי לדבר, הפרעות שינה, רעשים הבוקעים מהמפרק, כאבי ראש, סחרחורת, ורטיגו, פתיחה לא מאוזנת של המפרק (לסת תחתונה סוטה ממסלולה), נעילה של המפרק, ליקוי תפקודי של חצוצרת השמע שעלול לגרום לגודש באוזן, טינטון, פגיעה בשמיעה ועוד.

  דלקת בלסת אבחון

  הפרעות בריאותיות רבות עלולות להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים בפנים ובמפרק לסתי-רקתי. מסיבה זאת אבחון מדויק הוא צעד קריטי בדרך למתן טיפול מתאים. התהליך האבחוני כולל למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. בשלב הראשון נלמד על הרקע האישי והמשפחתי של החולה כולל נטיות גנטיות, מקצוע, ספורט מועדף, אשפוזים ועוד. נשאל את החולה לגבי הכאבים, מיקום, עצמתם, גורם אפשרי, מה משפיע עליהם, סימנים ותסמינים נוספים ועוד. נערוך בדיקה גופנית של הראש, פנים, לסתות וצוואר. נתבונן בחלקים אלו במצבים שונים, נמשש ונניע אותם באופנים שונים, ננסה לשמוע רעשים בוקעים מהמפרק ולזהות פתיחה לא סימטרית או מוגבלת. נערוך בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך נפנה את החולה לביצוע בדיקות מעבדה או דימות כגון צילום רנטגן, CT (עבור עצמות המפרק) או MRI (עבור הדיסק התוך מפרקי).

  תסמונות כאב שכיחות הנובעות ממפרק הלסת

  הנזקים לרקמות מפרק הלסת השונות גורמות לדלקת מקומית והפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה. הנזקים הללו נחלקים לשלוש קטגוריות: כאבי שרירים, כאבים על רקע נזק לדיסק המפרקי וכאבים בגלל מחלת פרקים ניוונית. להלן מעט פרטים על הקטגוריות הללו:

  כאבים בלסת בגלל פגיעה בשרירים

  כאבי שרירים (Myofascial pain) המתפתחים בשרירי הלעיסה מהווים גורם שכיח לכאבי לסתות. כאבי שרירים מחמירים בעת הפעלת המפרק במצב של לעיסה ופיהוק. כמובן שלחיצה על שרירי הלעיסה תאתר נקודות הדק דלקתיות ותחמיר את הכאבים.

  כאבים בלסת בגלל אי סדירות תוך מפרקית

  גם ליקוי במיקום ובתפקוד של הדיסק תוך מפרקי (Internal derangement) מהווה גורם שכיח לכאבים בלסת. סימנים ותסמינים נוספים שעלולים להתפתח כוללים בין היתר כאבים באוזן, רעשים הבוקעים מהמפרק בעת פעילותו, פתיחה לא סימטרית של הפה, נעילת המפרק ועוד.

  כאבים בלסת בגלל דלקת ניוונית של המפרק

  דלקת בלסת: גורמים אבחון וטיפול
  דלקת בלסת: גורמים אבחון וטיפול

  דלקת פרקים ניוונית (osteoarthritis) עלולה להיות הגורם לכאבים בלסת. מחלת פרקים זאת פוגעת בסחוסים בתוך המפרקים, יוצרת שינויים ניווניים ומשבשת את עבודת המפרק. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים כאב באוזן, חוסר סימטריה בפתיחת הפה, תיתכן נעילת המפרק ועוד.

  טיפול בדלקת בלסת

  ברוב המקרים כאבים בלסת עשויים להתעורר בגלל נזק קל וחולף הנגרם בגלל אכילה של מזון קשה או מסיבה דומה אחרת. לעתים הנזק עלול להיות חמור ובעל השלכות תפקודיות עתידיות. במקרים קלים שבהם הכאב קל ואינו נמשך יותר מימים ספורים ניתן לנסות לטפל בבעיה באופן עצמי. ההמלצות הן בעיקר מנוחה ללסת, הימנעות מאכילה של מזון קשה, הימנעות מאכילה של גושי מזון גדולים ועוד.

  כאשר הבעיה משמעותית יותר, נמשכת זמן ארוך יותר והכאבים קשים יותר מומלץ לפנות לכירופרקט. הכירופרקט יפחית את רמת הכאב באמצעות ציוד עזר נוגד דלקת כמו לייזר רך ובאמצעות טכניקות טיפול ידניות ישפר את התפקוד והסנכרון של מפרקי הלסת, צוואר וגב עליון, יגמיש וירפה את שרירי הלעיסה ויגדיל את טווחי התנועה של המפרק. רק במקרים לא שכיחים שבהם הטיפול השמרני לא הועיל יופנה החולה לטיפול רפואי שכולל טיפול תרופתי ו/או כירורגי במטרה לתקן את הנזק.

  שיקום

  לצורך שיקום הציר הזה השתמש הכירופרקט בטכניקות שיקום ידניות ובתרגילים לביצוע בבית ובמרפאה. מטרה השיקום היא להחזיר לחולה את היכולת לבצע את הפעולות הרגילות כולל לדבר, ללעוס ולפהק. נתחיל מעבודה פסיבית על הרקמות הרכות ועל המפרקים של הלסת ונעבור בהדרגת לפעילות אקטיבית כאשר בסופו של דבר אנו רוצים להשיג שיפור בטווחי התנועה וחיזוק, הגמשה ואיזון השרירים הפועלים על המפרקים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   יציבה עצלה והטיפול בה

   יציבה עצלה והטיפול בה

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

   פציעות פאשיה אבחון וטיפול

   פציעות פאשיה אבחון וטיפול

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

   פעילות גופנית עם פריצת דיסק

   פעילות גופנית עם פריצת דיסק

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.