איך מטפלים בכאבי גב
איך מטפלים בכאבי גב

איך מטפלים בכאבי גב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


איך מטפלים בכאבי גב? ובכן אין תשובה קצרה וחד משמעית לשאלה הזאת. כאבי גב היא אחת הסיבות השכיחות לפנייה לגורמי מקצוע בתחום כדי לקבל עזרה. במשך שנים רבות חולים שסבלו מכאבי גב סברו שמנוחה במיטה היא הפתרון. נכון להיום אנו יודעים שמנוחה במיטה מעבר לפרק זמן של יום יומיים גורם ליותר נזק מתועלת.

אז איך מטפלים בכאבי גב?  לחולה הסובל מכאבי גב מוצעים דרכי טיפול רבים. רובם אינם יעילים וחלקם אף עלול להזיק. אז איך מטפלים בכאבי גב? במה לבחור? כירופרקטיקה, פיזיותרפיה, מסג’, דיקור, טיפול תרופתי, זריקות, ניתוחים…במאמר הזה אפרט אודות הטיפול היעיל והאיכותי ביותר בכאבי גב.

כאבי גב אופני טיפול מרכזיים

כאבי גב המהווים את אחת הבעיות הטורדניות ביותר לאדם המודרני חולפים לרוב מעצמם תוך ימים אחדים. לעתים כול שתצטרכו כדי לסייע בכך הוא מעט מנוחה ואולי גם כרית חימום. אבל, לפעמים הסיבה לכאבים הללו היא משמעותית יותר ונדרשת עזרה מקצועית. אך כאמור נתחיל בטיפול עצמי.

איך מטפלים בכאבי גב באופן עצמי

הטיפול העצמי בכאבי גב כולל בעיקר מנוחה מפני ביצוע פעילות הגורמת לכאב או מפני שהייה במנחים המחמירים את הכאב. במסגרת הטיפול העצמי רצוי לבחור פעילות גופנית אלטרנטיבית לזו הגורמת לכאב. כך למשל אם ריצה גורמת לכאב נסו לפרק זמן של מספר שבועות לרכב על אופניים או לשחות. אם רכיבה על אופניים גורמת לכאב נסו למשך מספר שבועות רק ללכת או לשחות. שמירה על אורח חיים פעיל תוך הקפדה לא לגרות את הכאב משפרת את קצב הריפוי של הגוף. במקרים מעט יותר עקשניים ניתן להיעזר בחגורת גב או אפילו בתרופות נגד כאב ללא מרשם. כאן המקום לציין שאין לעשות שימוש ממושך בחגורת גב וזאת כדי למנוע היחלשות של השרירים ויתר הרקמות וכן רצוי לא לצרוך תרופות נגד כאב אלא לנסות להפחית את הכאב באמצעות שינויי מנח.

איך מטפלים בכאבי גב באמצעות תרופות

כאבים שאינם חולפים באמצעות טיפול עצמי יובילו אתכם לרופא המשפחה. רופא המשפחה יכול המליץ על טיפול תרופתי ו/או להפנות אתכם לפיזיותרפיה או למומחה אחר כמו אורתופד, נוירולוג, ראומטולוג רופא כאב. הטיפולים התרופתיים שיומלצו על ידי מי מהגורמים הללו יכללו מגוון תרופות נוגדי דלקת, תרופות להרפיית השרירים, תרופות נוגדות דיכאון ותרופות לשיכוך כאב.

סוגי תרופות

בין היתר ימליצו הרופאים הללו על תרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים (NSAID) הכוללות בין היתר את איבופרופן, אדוויל, נורופן ואספירין, זריקות סטרואידים תרופות להרפיית השרירים כמו אסיוול, ואליום ועוד. במקרים קשים ימליץ הרופא גם תרופות נרקוטיות כמו מורפין, קודאין, אוקסיקודון, אקטיק, מתדון ועוד. בשנים האחרונות קיימת הבנה שיש קשר בין מצב נפשי לבין כאבי גב, בעקבות זאת ממליצים הרופאים על תרופות נוגדות דיכאון כדי להפחית כאבי גב. דוגמה לתרופה כזאת היא – סימבלטה המשפיעה על ספיגתם של שני מולכים עצביים – הסרוטונין והנוראדרנלין, הקשורים קשר ישיר לתופעת הדיכאון ולכאבים הנלווים אליו.

תופעות לוואי של טיפול תרופתי

חשוב לציין ששימוש בתרופות אלה כרוך גם בתופעות לוואי בלתי רצויות. יש לעיין בדף המצורף לכול תרופה שבו מפורטות בין היתר תופעות הלוואי השונות שעלולות לכלול בין היתר, תלוי בתרופה, החל מטשטוש ובלבול וכלה בהתמכרות, הפרעות בתפקודי הכבד ודימום במערכת העיכול. הערה: נציין שמעת לעת מתפרסמות על ידי איגודי רופאים או וועדות מומחים המלצות שעוסקות בטיפול התרופתי בכאבי גב. על פי ההנחיות של איגוד הרופאים האמריקני שהתפרסמו (14 February 2017) בגיליון של כתב העת הרפואי הנחשב ( Annals of Internal medicine): אין להתחיל עם טיפול תרופתי בהתמודדות עם כאב גב אלא עם שיטות טיפול חלופיות כולל כירופרקטיקה ורק במידה ושיטות אלו כשלו והכאב ממשיך להציק יש לפנות לקבלת טיפול תרופתי.

איך מטפלים בכאבי גב באמצעות ניתוחים

ניתוחים לכאבי גב הם עניין נדיר יחסית. רק במצבים שאינם שכיחים שבו הכאבים אינם פוסקים לפרק זמן של מעל 3 חודשים או כאשר ישנם נזקים עצביים פרוגרסיביים, ניתוח הופך להיות אפשרות סבירה. קיים מגוון אפשרויות כירורגיות לכאבי גב כולל בין היתר ניתוח לשחרור שורש עצב או חוט השדרה, ניתוח קיבוע (Fusion), השתלת דיסק מלאכותי ועוד.

ניתוח לשחרור שורש עצב או חוט השדרה

בניתוח לשחרור שורש עצב או לשחרור חוט השדרה מסירים את הרקמה היוצרת לחץ או הצובטת את הרקמה העצבית. רקמות אפשריות כוללות כמובן דיסק שפרץ החוצה, זיז גרמי שהתפתח ועוד. ניתוח זה יכול להתבצע באופן זעיר פולשני (Microdiscectomy) או באמצעות ניתוח למינקטומיה (Laminectomy) שכוללת כריתה של קשת החוליה ושל הרקמה הרכה שלוחצת על הרקמה העצבית. התוויות לביצוע ניתוחים מסוג כוללים: לחץ הנוצר על שורש עצב בגלל דיסק בין חולייתי או בגלל זיז גרמי, היצרות תעלת השדרה ועוד.

ניתוח קיבוע

בניתוח קיבוע מנקים את הרקמות הרכות בין שתי חוליות או יותר ומחליפים את הרקמות הללו עם שתל עצם עצמית או סינתטית. את החוליות מחברים באמצעות ברגים וכלוב מתכת. לאחר מספר חודשים הפרוצדורה הזאת מאפשרת לחוליות להתאחות יחדיו. ניתוח זה יכול להתבצע מאחור, מלפנים, מהצד או באופן משולב. התוויות לביצוע ניתוח קיבוע: ספונדילוליסטזיס, שברים בעמוד השדרה, חוסר יציבות בעמוד השדרה, מחלה ניוונית של הדיסק ועוד. מדובר בניתוח מורכב המעלה את הסבירות להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בחוליות מעל או מתחת לחוליות המקובעות.

ניתוח להשתלת דיסק מלאכותי

ניתוח להשתלת דיסק מלאכותי מחליף את ניתוח הקיבוע המתואר מעלה ובכך משמר את יכולת התנועה של החוליות. בניתוח הזה במקום החדרת שתל העצם העצמית וחיבור החוליות עם ברגים וכלוב מתכת מחדיר המנתח דיסק מלאכותי בעל יכולת תנועה. עקב כך נמנע הקיבוע של החוליות והתנועתיות נשמרת. התנועתיות הזאת מצמצמת את הסיכון הגבוה להתפתחות בלאי מואץ בחוליות שכנות הכרוך בניתוח קיבוע.

טיפולים פופולריים בכאבי גב

פיזיותרפיה

מקצוע הפיזיותרפיה נעזר במגוון מכשירים וטכניקות טיפול אקטיביות ופסיביות כדי להפחית כאבי גב, לשפר תנועתיות ולחזק ולהגמיש שרירים בגב ובאזורים קשורים אחרים. למשימות אלה ניעזר הפיזיותרפיסט בין היתר בכריות חימום, כריות קירור, אולטרה סאונד וציוד אלקטרו תרפיה אחר. הפיזיותרפיסט עושה שימוש בטכניקות ריפוי ידניות כולל טכניקות לשחרור שרירים ורקמות רכות אחרות ותרגילים פסיביים ואקטיביים כולל תרגילי גמישות וחיזוק.

כירופרקטיקה

המייסד של הכירופרקטיקה המודרנית במאה ה-19 האמין שכירופרקט יכול באמצעות מניפולציה או כוונון של חוליות עמוד השדרה לרפא את כול המחלות. רוב הכירופרקטים המודרניים מתמקדים בריפוי ליקויים קונקרטיים במערכות שרירי ושלד ובכלל זה כאבי גב, כאבי צוואר וכתף, כאבי צוואר וראש ועוד. מחקרים רבים שניסו לענות על השאלה: איך מטפלים בכאבי גב הגיעו למסקנה שכירופרקטיקה היא אופן ריפוי מומלץ.

מחקרים רבים שחלקם מפורטים כאן באתר שבים ומאשרים את היעילות של הכירופרקט להפחית כאבי גב בהשוואה לביצוע תרגילי ספורט, בהשוואה לטיפול רפואי או בהשוואה לנטילת משככי כאב ותרופות נוגדות דלקת. היעילות של הטיפול הכירופרקטי הוכחה גם כאשר מדובר בטיפול בכאבי צוואר. על פי אחד המחקרים שפורסם בכתב עת רפואי חשוב (Annals of Internal Medicine) הטיפול הכירופרקטי בכאבי צוואר יעיל יותר משימוש בפרצטמול (Paracetamol) ובתרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים.

עיסוי

איך מטפלים בכאבי גב
איך מטפלים בכאבי גב

העיסוי היא טכניקה הקיימת אלפי שנים שמטרתה הרפיית המתח השרירי והפגת כאב. מחקרים שונים מצבעים על הקלה זמנית בכאב הגב המושגת באמצעות עיסוי. ישנם מחקרים שמצאו שבממוצע לעיסוי יכולת לגרום להקלה מסוימת בכאבי גב שהיא גדולה יותר מזו המושגת באמצעות טיפול במחטים, מתיחות או תרגילי הרפיה. בהשוואה לחוסר טיפול או וטיפול פלצבו לטיפול באמצעות עיסוי יש יכולת לשפר את השינה וההליכה של הסובלים מכאבי גב.

לא ברור לגמרי באיזה אופן עיסוי משפר את התחושה של הסובל מכאבי גב. סברות לגבי זה כוללות שחרור אנדורפינים ועוררות של עצבים שמשתקים אותות כאב. חשוב לציין שכאשר מקור הכאב בגב הוא לחץ על שורש עצב ישנה חשיבות גדולה לא להפעיל לחצים גדולים באזור כדי לא להחמיר את הנזק.

אקופונקטורה

אקופונקטורה מטפלת בין היתר בכאבי גב באמצעות מחטים דקיקות המוחדרות לאחת או יותר מכמה מאות נקודות בגוף (acupoints). נקודות אלה חולשות על מסלולים הקרויים מרדיאנים שבהם על פי התאוריה של הדוגלים בשיטה עוברת אנרגיה או צ’י. חסימה של המרידיאנים והפרעה לזרימת הצ’י עלולה לגרום למחלות וכאבים. החדרת מחטים בנקודות המתאימות לאורך המרידיאנים מטפלת בחסימה של האנרגיה ומרפא את החולים. מחקרים רבים מוצאים שהטיפול במחטים עוזר להקל גם על כאבי גב. הסבר אפשרי להפחתה של כאבי הגב באמצעות דיקור היא הפרשת אנדורפינים.

המבקרים של השיטה פוסלים את התפיסה של מרדיאנים וזרימת אנרגיה בטענה שאין לכך עדות אנטומית ופיזיולוגית וטוענים שההקלה המושגת נגרמת בגלל השפעת הפלצבו (https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%A8_%D7%A1%D7%99%D7%A0%D7%99). חשוב לציין שדיקור היא שיטת ריפוי בטוחה כול עוד המדקר הוא מיומן ועושה שימוש במחטים סטריליות וחד פעמיות.

איך מטפלים בכאבי גב? המלצות של מומחים רפואה

בסדרת הנחיות שיצאה לאור בחודש פברואר בשנת 2017 בכתב העת הרפואי (Annals of Internal Medicine) מפרסמים המומחים של American College of Physicians את ההנחיות הבאות:

כאבי גב הנמשכים עד 12 שבועות

בכאבי גב (ללא הקרנות כאב לרגל) שנמשכים עד 12 שבועות ממליצים המומחים הללו לא לגשת כלל לרופא משפחה או לאורתופד, להישאר פעילים כול עוד אינכם מחמירים את התסמינים, להימנע מתרופות ולהימנע ממנוחה במיטה. טיפולים מומלצים בשלב הזה כוללים כירופרקטיקה, עיסוי, חימום, מחטים, יוגה, מיינדפולנס או טאי צי’. הנחיות אלו מתבססות על סקר צרכנים (Consumer Reports) שנערך בארצות הברית והראה שמצבם של מעל 83% מהחולים שסבלו מכאבי גב השתפר לאחר שטופלו באחת מהשיטות הללו.

לטענת המומחים תרופות ובכלל זה תרופות משככות כאב או אחרות אינן מומלצות בגלל הסיכון לסבול מתופעות הלוואי הכוללות בין היתר התמכרות. עוד יוצאים המומחים הללו נגד מה שהם קוראים פרוצדורות בעלות ערך טיפולי ירוד (low-value treatments) כולל הענקת מרשמים לאופיאטים, זריקות סטרואידים וביצוע ניתוחים והפניות מיותרת לבדיקות MRI.

כאבי גב הנמשכים מעל 12 שבועות

במקרה שבו כאבי הגב נמשכים מעל 12 שבועות ממליצים המומחים על מגוון רחב של פעילות גופנית ותרגילים כולל טאי צ’י, יוגה, תרגילי ייצוב של עמוד השדרה, תרגילי הרפיה, הפחתה של מתחים נפשיים ועוד. במידה והכאבים לא פוחתים לאחר מספר ימים או שבוע של פעילות גופנית מומלצת גשו לרופא. רק בשלב הזה אמור הרופא להמליץ על נטילת תרופות נוגדות דלקת ללא מרשם למשך מספר ימים, למשל: איבופרופן 800 מיליגרם 2-3 פעמים ביום או נקסין, 500 מיליגרם 2 ביום למשך 5 – 7 ימים. אם גם לאחר פרק זמן זה הכאב אינו פוחת הרופא ימליץ על טרמדול (Tramadol) שהיא תרופה אופיואידית (Opioid) המיועדת לשיכוך כאבים בדרגה בינונית עד חמורה או על דולוקסטין (סימבלטה, ינטריב) שהיא תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת SNRI (חוסמי קליטה חוזרת של סרוטונין ונוראדרנלין).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן