איך מטפלים בכאבי גב
איך מטפלים בכאבי גב

איך מטפלים בכאבי גב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


איך מטפלים בכאבי גב? ובכן אין תשובה קצרה וחד משמעית לשאלה הזאת. כאבי גב היא אחת הסיבות השכיחות לפנייה לגורמי מקצוע בתחום כדי לקבל עזרה. במשך שנים רבות חולים שסבלו מכאבי גב סברו שמנוחה במיטה היא הפתרון. נכון להיום אנו יודעים שמנוחה במיטה מעבר לפרק זמן של יום יומיים גורם ליותר נזק מתועלת.

אז איך מטפלים בכאבי גב?  לחולה הסובל מכאבי גב מוצעים דרכי טיפול רבים. רובם אינם יעילים וחלקם אף עלול להזיק. אז איך מטפלים בכאבי גב? במה לבחור? כירופרקטיקה, פיזיותרפיה, מסג’, דיקור, טיפול תרופתי, זריקות, ניתוחים…במאמר הזה אפרט אודות הטיפול היעיל והאיכותי ביותר בכאבי גב.

כאבי גב אופני טיפול מרכזיים

כאבי גב המהווים את אחת הבעיות הטורדניות ביותר לאדם המודרני חולפים לרוב מעצמם תוך ימים אחדים. לעתים כול שתצטרכו כדי לסייע בכך הוא מעט מנוחה ואולי גם כרית חימום. אבל, לפעמים הסיבה לכאבים הללו היא משמעותית יותר ונדרשת עזרה מקצועית. אך כאמור נתחיל בטיפול עצמי.

איך מטפלים בכאבי גב באופן עצמי

הטיפול העצמי בכאבי גב כולל בעיקר מנוחה מפני ביצוע פעילות הגורמת לכאב או מפני שהייה במנחים המחמירים את הכאב. במסגרת הטיפול העצמי רצוי לבחור פעילות גופנית אלטרנטיבית לזו הגורמת לכאב. כך למשל אם ריצה גורמת לכאב נסו לפרק זמן של מספר שבועות לרכב על אופניים או לשחות. אם רכיבה על אופניים גורמת לכאב נסו למשך מספר שבועות רק ללכת או לשחות. שמירה על אורח חיים פעיל תוך הקפדה לא לגרות את הכאב משפרת את קצב הריפוי של הגוף. במקרים מעט יותר עקשניים ניתן להיעזר בחגורת גב או אפילו בתרופות נגד כאב ללא מרשם. כאן המקום לציין שאין לעשות שימוש ממושך בחגורת גב וזאת כדי למנוע היחלשות של השרירים ויתר הרקמות וכן רצוי לא לצרוך תרופות נגד כאב אלא לנסות להפחית את הכאב באמצעות שינויי מנח.

איך מטפלים בכאבי גב באמצעות תרופות

כאבים שאינם חולפים באמצעות טיפול עצמי יובילו אתכם לרופא המשפחה. רופא המשפחה יכול המליץ על טיפול תרופתי ו/או להפנות אתכם לפיזיותרפיה או למומחה אחר כמו אורתופד, נוירולוג, ראומטולוג רופא כאב. הטיפולים התרופתיים שיומלצו על ידי מי מהגורמים הללו יכללו מגוון תרופות נוגדי דלקת, תרופות להרפיית השרירים, תרופות נוגדות דיכאון ותרופות לשיכוך כאב.

סוגי תרופות

בין היתר ימליצו הרופאים הללו על תרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים (NSAID) הכוללות בין היתר בשמות שונים את אטופן, איבופרופן, אדוויל, נורופן ואספירין, זריקות סטרואידים תרופות להרפיית השרירים כמו אסיוול, ואליום ועוד. במקרים קשים ימליץ הרופא גם תרופות נרקוטיות כמו מורפין, קודאין, אוקסיקודון, אקטיק, מתדון ועוד. בשנים האחרונות קיימת הבנה שיש קשר בין מצב נפשי לבין כאבי גב, בעקבות זאת ממליצים הרופאים על תרופות נוגדות דיכאון כדי להפחית כאבי גב. דוגמה לתרופה כזאת היא – סימבלטה המשפיעה על ספיגתם של שני מולכים עצביים – הסרוטונין והנוראדרנלין, הקשורים קשר ישיר לתופעת הדיכאון ולכאבים הנלווים אליו. כאן המקום לציין שלעתים גם תרופות פלצבו המסוגלות להקל על כאבי הגב.

תופעות לוואי של טיפול תרופתי

חשוב לציין ששימוש בתרופות אלה כרוך גם בתופעות לוואי בלתי רצויות. יש לעיין בדף המצורף לכול תרופה שבו מפורטות בין היתר תופעות הלוואי השונות שעלולות לכלול בין היתר, תלוי בתרופה, החל מטשטוש ובלבול וכלה בהתמכרות, הפרעות בתפקודי הכבד ודימום במערכת העיכול. הערה: נציין שמעת לעת מתפרסמות על ידי איגודי רופאים או וועדות מומחים המלצות שעוסקות בטיפול התרופתי בכאבי גב. על פי ההנחיות של איגוד הרופאים האמריקני שהתפרסמו (14 February 2017) בגיליון של כתב העת הרפואי הנחשב ( Annals of Internal medicine): אין להתחיל עם טיפול תרופתי בהתמודדות עם כאב גב אלא עם שיטות טיפול חלופיות כולל כירופרקטיקה ורק במידה ושיטות אלו כשלו והכאב ממשיך להציק יש לפנות לקבלת טיפול תרופתי.

איך מטפלים בכאבי גב באמצעות ניתוחים

ניתוחים לכאבי גב הם עניין נדיר יחסית. רק במצבים שאינם שכיחים שבו הכאבים אינם פוסקים לפרק זמן של מעל 3 חודשים או כאשר ישנם נזקים עצביים פרוגרסיביים, ניתוח הופך להיות אפשרות סבירה. קיים מגוון אפשרויות כירורגיות לכאבי גב כולל בין היתר ניתוח לשחרור שורש עצב או חוט השדרה, ניתוח קיבוע (Fusion), השתלת דיסק מלאכותי ועוד.

ניתוח לשחרור שורש עצב או חוט השדרה

בניתוח לשחרור שורש עצב או לשחרור חוט השדרה מסירים את הרקמה היוצרת לחץ או הצובטת את הרקמה העצבית. רקמות אפשריות כוללות כמובן דיסק שפרץ החוצה, זיז גרמי שהתפתח ועוד. ניתוח זה יכול להתבצע באופן זעיר פולשני (Microdiscectomy) או באמצעות ניתוח למינקטומיה (Laminectomy) שכוללת כריתה של קשת החוליה ושל הרקמה הרכה שלוחצת על הרקמה העצבית. התוויות לביצוע ניתוחים מסוג כוללים: לחץ הנוצר על שורש עצב בגלל דיסק בין חולייתי או בגלל זיז גרמי, היצרות תעלת השדרה ועוד.

ניתוח קיבוע

בניתוח קיבוע מנקים את הרקמות הרכות בין שתי חוליות או יותר ומחליפים את הרקמות הללו עם שתל עצם עצמית או סינתטית. את החוליות מחברים באמצעות ברגים וכלוב מתכת. לאחר מספר חודשים הפרוצדורה הזאת מאפשרת לחוליות להתאחות יחדיו. ניתוח זה יכול להתבצע מאחור, מלפנים, מהצד או באופן משולב. התוויות לביצוע ניתוח קיבוע: ספונדילוליסטזיס, שברים בעמוד השדרה, חוסר יציבות בעמוד השדרה, מחלה ניוונית של הדיסק ועוד. מדובר בניתוח מורכב המעלה את הסבירות להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בחוליות מעל או מתחת לחוליות המקובעות.

ניתוח להשתלת דיסק מלאכותי

ניתוח להשתלת דיסק מלאכותי מחליף את ניתוח הקיבוע המתואר מעלה ובכך משמר את יכולת התנועה של החוליות. בניתוח הזה במקום החדרת שתל העצם העצמית וחיבור החוליות עם ברגים וכלוב מתכת מחדיר המנתח דיסק מלאכותי בעל יכולת תנועה. עקב כך נמנע הקיבוע של החוליות והתנועתיות נשמרת. התנועתיות הזאת מצמצמת את הסיכון הגבוה להתפתחות בלאי מואץ בחוליות שכנות הכרוך בניתוח קיבוע.

טיפולים פופולריים בכאבי גב

פיזיותרפיה

מקצוע הפיזיותרפיה נעזר במגוון מכשירים וטכניקות טיפול אקטיביות ופסיביות כדי להפחית כאבי גב, לשפר תנועתיות ולחזק ולהגמיש שרירים בגב ובאזורים קשורים אחרים. למשימות אלה ניעזר הפיזיותרפיסט בין היתר בכריות חימום, כריות קירור, אולטרה סאונד וציוד אלקטרו תרפיה אחר. הפיזיותרפיסט עושה שימוש בטכניקות ריפוי ידניות כולל טכניקות לשחרור שרירים ורקמות רכות אחרות ותרגילים פסיביים ואקטיביים כולל תרגילי גמישות וחיזוק.

כירופרקטיקה

המייסד של הכירופרקטיקה המודרנית במאה ה-19 האמין שכירופרקט יכול באמצעות מניפולציה או כוונון של חוליות עמוד השדרה לרפא את כול המחלות. רוב הכירופרקטים המודרניים מתמקדים בריפוי ליקויים קונקרטיים במערכות שרירי ושלד ובכלל זה כאבי גב, כאבי צוואר וכתף, כאבי צוואר וראש ועוד. מחקרים רבים שניסו לענות על השאלה: איך מטפלים בכאבי גב הגיעו למסקנה שכירופרקטיקה היא אופן ריפוי מומלץ.

מחקרים רבים שחלקם מפורטים כאן באתר שבים ומאשרים את היעילות של הכירופרקט להפחית כאבי גב בהשוואה לביצוע תרגילי ספורט, בהשוואה לטיפול רפואי או בהשוואה לנטילת משככי כאב ותרופות נוגדות דלקת. היעילות של הטיפול הכירופרקטי הוכחה גם כאשר מדובר בטיפול בכאבי צוואר. על פי אחד המחקרים שפורסם בכתב עת רפואי חשוב (Annals of Internal Medicine) הטיפול הכירופרקטי בכאבי צוואר יעיל יותר משימוש בפרצטמול (Paracetamol) ובתרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים.

עיסוי

איך מטפלים בכאבי גב
איך מטפלים בכאבי גב

העיסוי היא טכניקה הקיימת אלפי שנים שמטרתה הרפיית המתח השרירי והפגת כאב. מחקרים שונים מצבעים על הקלה זמנית בכאב הגב המושגת באמצעות עיסוי. ישנם מחקרים שמצאו שבממוצע לעיסוי יכולת לגרום להקלה מסוימת בכאבי גב שהיא גדולה יותר מזו המושגת באמצעות טיפול במחטים, מתיחות או תרגילי הרפיה. בהשוואה לחוסר טיפול או וטיפול פלצבו לטיפול באמצעות עיסוי יש יכולת לשפר את השינה וההליכה של הסובלים מכאבי גב.

לא ברור לגמרי באיזה אופן עיסוי משפר את התחושה של הסובל מכאבי גב. סברות לגבי זה כוללות שחרור אנדורפינים ועוררות של עצבים שמשתקים אותות כאב. חשוב לציין שכאשר מקור הכאב בגב הוא לחץ על שורש עצב ישנה חשיבות גדולה לא להפעיל לחצים גדולים באזור כדי לא להחמיר את הנזק.

אקופונקטורה

אקופונקטורה מטפלת בין היתר בכאבי גב באמצעות מחטים דקיקות המוחדרות לאחת או יותר מכמה מאות נקודות בגוף (acupoints). נקודות אלה חולשות על מסלולים הקרויים מרדיאנים שבהם על פי התאוריה של הדוגלים בשיטה עוברת אנרגיה או צ’י. חסימה של המרידיאנים והפרעה לזרימת הצ’י עלולה לגרום למחלות וכאבים. החדרת מחטים בנקודות המתאימות לאורך המרידיאנים מטפלת בחסימה של האנרגיה ומרפא את החולים. מחקרים רבים מוצאים שהטיפול במחטים עוזר להקל גם על כאבי גב. הסבר אפשרי להפחתה של כאבי הגב באמצעות דיקור היא הפרשת אנדורפינים.

המבקרים של השיטה פוסלים את התפיסה של מרדיאנים וזרימת אנרגיה בטענה שאין לכך עדות אנטומית ופיזיולוגית וטוענים שההקלה המושגת נגרמת בגלל השפעת הפלצבו (https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%A8_%D7%A1%D7%99%D7%A0%D7%99). חשוב לציין שדיקור היא שיטת ריפוי בטוחה כול עוד המדקר הוא מיומן ועושה שימוש במחטים סטריליות וחד פעמיות.

איך מטפלים בכאבי גב? המלצות של מומחים רפואה

בסדרת הנחיות שיצאה לאור בחודש פברואר בשנת 2017 בכתב העת הרפואי (Annals of Internal Medicine) מפרסמים המומחים של American College of Physicians את ההנחיות הבאות:

כאבי גב הנמשכים עד 12 שבועות

בכאבי גב (ללא הקרנות כאב לרגל) שנמשכים עד 12 שבועות ממליצים המומחים הללו לא לגשת כלל לרופא משפחה או לאורתופד, להישאר פעילים כול עוד אינכם מחמירים את התסמינים, להימנע מתרופות ולהימנע ממנוחה במיטה. טיפולים מומלצים בשלב הזה כוללים כירופרקטיקה, עיסוי, חימום, מחטים, יוגה, מיינדפולנס או טאי צי’. הנחיות אלו מתבססות על סקר צרכנים (Consumer Reports) שנערך בארצות הברית והראה שמצבם של מעל 83% מהחולים שסבלו מכאבי גב השתפר לאחר שטופלו באחת מהשיטות הללו.

לטענת המומחים תרופות ובכלל זה תרופות משככות כאב או אחרות אינן מומלצות בגלל הסיכון לסבול מתופעות הלוואי הכוללות בין היתר התמכרות. עוד יוצאים המומחים הללו נגד מה שהם קוראים פרוצדורות בעלות ערך טיפולי ירוד (low-value treatments) כולל הענקת מרשמים לאופיאטים, זריקות סטרואידים וביצוע ניתוחים והפניות מיותרת לבדיקות MRI.

כאבי גב הנמשכים מעל 12 שבועות

במקרה שבו כאבי הגב נמשכים מעל 12 שבועות ממליצים המומחים על מגוון רחב של פעילות גופנית ותרגילים כולל טאי צ’י, יוגה, תרגילי ייצוב של עמוד השדרה, תרגילי הרפיה, הפחתה של מתחים נפשיים ועוד. במידה והכאבים לא פוחתים לאחר מספר ימים או שבוע של פעילות גופנית מומלצת גשו לרופא. רק בשלב הזה אמור הרופא להמליץ על נטילת תרופות נוגדות דלקת ללא מרשם למשך מספר ימים, למשל: איבופרופן 800 מיליגרם 2-3 פעמים ביום או נקסין, 500 מיליגרם 2 ביום למשך 5 – 7 ימים. אם גם לאחר פרק זמן זה הכאב אינו פוחת הרופא ימליץ על טרמדול (Tramadol) שהיא תרופה אופיואידית (Opioid) המיועדת לשיכוך כאבים בדרגה בינונית עד חמורה או על דולוקסטין (סימבלטה, ינטריב) שהיא תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת SNRI (חוסמי קליטה חוזרת של סרוטונין ונוראדרנלין).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  כאבי גב תחתון אצל ילדים הפכו לעניין שכיח. עד לא מזמן כאב ושאר סימנים ותסמינים בגב התחתון היו נחלתם של אנשים מבוגרים בלבד. בשנים האחרונות החלו כאבים אלו בגב התחתון…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן באופן נכון ובהדרגה ובכך תמנעו גם פציעות ספורט מיותרות. נותר…

 • כאבי גב וסקס

  כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל כאבי גב. חוקרים הגיעו למסקנה שהמפתח לפעילות מינית בלי גרימת…

 • כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט

  לנסט על כאבי גב תחתון היא סדרת מאמרים על כאבי גב תחתון שהתפרסמה בירחון הרפואי היוקרתי - לנסט. מאמרים אלו עוסקים באחת הבעיות הכאובות ביותר לאדם בעידן המודרני כאבי גב…

 • כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים

  נערים? כאבי גב ובעיות נלוות הם עניין שכיח. המחקר המסוקר כאן שפורסם בכתב עת רפואי נחשב (Journal of Public Health) מצא שנערים המתלוננים לעתים תכופות על כאבי גב עלולים לסבול…

 • כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל

  כאבי גב תחתון? בלי ווליום, הן פשוט לא מועילות. בעולם המתועש, כאב בגב התחתון היא אחת הסיבות העיקריות לביקור בחדרי מיון. בארצות הברית מגיעים לחדרי מיון בגלל כאבי גב תחתון,…

 • כאבי גב זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו שהחלו מאז שהאדם הזדקף ואולי אף לפני כן נגרמים בגלל מגוון…

 • כאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי

  כאבי גב תחתון? מהלך המחלה הצפוי על פי מחקרים רבים הוא לרוב שיפור גורף גם בלי טיפול. כאבי גב תחתון מהווים בעיה משמעותית. רק חלק קטן מהסובלים מהם נמצאים גם…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק כולל הרמה והנחה לא נכונים, מנח לא ארגונומי בעת רחצתו,…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של הירחון הרפואי הנחשב - לנסט (The Lancet). בסדרה זאת מפרטים…