כאבי בטן בגלל פגיעה באיבר פנימי

כאבי בטן בגלל פגיעה באיבר פנימי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי בטן בגלל פגיעה באיבר פנימי צריכים להיות מאובחנים ובמידת הצורך מטופלים ללא דיחוי. כאבים בבטן הם תלונה שכיחה. כמעט כולם מתלוננים מידי פעם על מיחושים כאלה ואחרים הנובעים מאזור זה. לרוב, התסמינים הללו מופיעים בגלל קשיי עיכול זמניים, נפיחות וגזים או מתיחה קלה בשריר הבטן ואינם אמורים להטריד. לעתים מיחושים אלה עלולים להצביע על בעיה מהותית יותר. לעתים הבעיה היא כאבי בטן בגלל פגיעה באיבר פנימי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים המופעים בבטן עלולים להיגרם גם בגלל נזק או חולי באיבר פנימי המצוי בתוך חלל הבטן. ריבוי הפתולוגיות מסכנות החיים שעלולות להיות הגורם מחייב אבחון יסודי וביצוע אבחנה מבדלת מדוקדקת. אבחון מדויק יאפשר במידת הצורך טיפול יעיל ומהיר שעשוי למנוע נזקים משמעותיים.

  {loadposition inside-page}

  כאבי בטן בגלל פגיעה באיבר פנימי – רקע

  מיחושים שנגרמים עקב פגיעה באחד מהאיברים הפנימיים (ויסצרלי) מאופיינים בזה שאינם תחומים בגבולות ואינם קשורים למיקום האנטומי של האיבר הפגוע. לכן יכול אוטם שריר הלב לגרום גם לכאבי בטן למרות הריחוק האנטומי היחסי של הלב. לעומת זאת, מכאוב הנובע מפגיעה בדופן הבטן יהיה ממוקד והרבה פעמים ניתן לשחזור על ידי מגע. המכאובים בבטן על רקע של פגיעה בדופן הבטן נוטים להיות רציפים ומתמשכים. כאבי בטן עקב פגיעה באיבר פנימי אינם נוטים להיות קבועים, יהיו עמומים בעצמתם ולפעמים תתלווה להם תחושה של שריפה.

  בניגוד לכאבי בטן על רקע של פגיעה בדופן הבטן עצמה, מכאובי הבטן על רקע של פגיעה באיברים הפנימיים אינם מושפעים מתנועות, מאמצים, שיעול ועיטוש אלא מאכילה הפרשת צואה, מתו שתן ועוד. כאשר מדובר בכאבי בטן על רקע של פגיעה באחד האיברים הפנימיים יש חשיבות עליונה לאבחון מהיר של מקור הבעיה בבטן. אבחון מדויק יאפשר טיפול יעיל שעשוי להציל חיים. כאשר ממקור הבעיה הוא פגיעה בדופן הבטן יש חשיבות באבחון מדויק על מנת למנוע עוגמת נפש מתמשכת מהחולה ולמנוע ביצוע בדיקות יקרות חוזרות ונשנות.

  אבחנה מבדלת

  פגיעה באחד האיברים הפנימיים הכוללים בין היתר את מערכת הלב, את ריאות, את מערכת העיכול והמערכת הגינקולוגית יניבו מלבד כאבי בטן שלל תסמינים נוספים שאמורים לספק לנו את הרמזים הנדרשים לאבחון הבעיה. מגוון התסמינים עקב פגיעה בקיר הבטן מצומצם יותר אך גם פגיעה זו ניתנת לאבחון באופן פשוט יחסית לפעמים באמצעות בדיקה גופנית פשוטה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בשורות הבאות נמנה חלק מהגורמים האפשריים לכאבי בטן שמתפתחים על רקע של פגיעה או תפקוד לקוי של אחד מהאיברים הפנימיים. חשוב לציין שאנו במרפאה שלנו מטפלים בכאבי בטן עקב פגיעה בדופן הבטן עצמה או בכאבים בבטן המוקרנים מדלקת במפרק מאחה העצמות – פוביס סימפיזיס ולא בכאבי בטן על רקע של פגיעה באיברים פנימיים. מידע זה מוגש כשירות בלבד:

   כאבי בטן בגלל אוטם שריר הלב

   אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) ומוות של תאי שריר בלב מתרחשים כאשר מתפתחת חסימה מלאה או חלקית באחד או יותר מהעורקים הכליליים המספקים דם לשריר הלב. אוטם שריר הלב או "התקף לב" יכולים לגרום לחלק או יותר מהתסמינים הבאים: כאבים חדים בחזה עם הקרנה אפשרית של הכאב לזרוע השמאלית, לצוואר וללסת, מיחושים בבטן העליונה, בחילה והקאות, קוצר נשימה ופעימות לב מודגשות.

   חמצת קטוטית סוכרתית

   חמצת קטוטית סוכרתית (Diabetic ketoacidosis ) נגרמת כאשר ישנה יצירה מוגברת של גופי קטון. זהו למעשה סיבוך של סוכרת המתפתחת עקב היעדר אינסולין ורמה גבוהה של הורמוני דחק. חמצת קטוטית סוכרתית גורמת למגוון תסמינים כולל: צמה, ריבוי שתן, בחילות, הקאות, כאבי בטן, קוצר נשימה ולעתים אף באבדן הכרה.

   דלקת ריאות

   דלקות ריאות – דלקת ריאות (Pneumonia) היא למעשה דלקת זיהומית של הריאות הנגרמת בגלל אורגניזמים מחוללי מחלות. דלקת ריאות ובעיקר דלקת ריאות התוקפת את התחתונות תגרום למגוון תסמינים. התסמינים ישתנו בהתאם לסוג המסוים של האורגניזם שגרם לה. בין מגוון התסמינים ניתן למנות: חום, שיעול עם מוגלה וליחה או שיעול יבש בלי ליחה, מיחושים בבית החזה, מכאובי בטן, מיחושים בראש, מיחושי שרירים, בחילות הקאות שלשולים ועוד.

   אנמיה חרמשית

   אנמיה חרמשית (sickle-cell disease) היא מחלת דם כרונית תורשתית היוצרת שינוי מבני בחלבון המצוי בכדוריות הדם האדומות הנקרא המוגלובין שתפקידו נשיאת חמצן מהריאות לרקמות. עקב כך נוצר שוני גם במבנה של כדורית הדם האדומה (צורת חרמש במקום צורת פיתה) ומעגל החיים שלה מתקצר. התוצאה: אנמיה, נטייה לזיהומים (עקב עומס על הטחול) ואוטמים אפשריים של נימי דם. אוטמים של כלי הדם ופגיעה תפקודית באברים השונים עלולים לגרום לכאבים חריפים , גם לכאבי בטן.

   היפרקלצמיה

   היפרקלצמיה (Hypercalcaemia) זהו מצב של עודף סידן בנוזל המצוי מחוץ לתאים בגוף. חוסר האיזון הזה במשק הסידן בגוף עלול לגרום למגוון ענק של תסמינים מנטליים ופיזיים. התסמינים המנטליים כוללים לכלול חרדה, דיכאון, הפרעות בחשיבה, שינויים אישיותיים ועוד. התסמינים הגופניים כוללים תסמינים הנובעים מפגיעה בכול מערכות הגוף מערכות עצב שריר ושלד, פגיעה במערכת לב וכלי דם, פגיעה במערכת העיכול, פגיעה בכליה, פגיעה עורית, ועוד. כאבי בטן עלולים להיות אחת התלונות של אדם הסובל מהתופעה.

   כאבי בטן בגלל היריון חוץ רחמי

   היריון חוץ רחמי (Ectopic Pregnancy) היא תופעה פתולוגית שבה מתפתח ההיריון מחוץ לרחם. שכיחות התופעה עומדת על כ2% מהריונות. היריון חוץ רחמי הוא אחד הגורמים האפשריים לכאבים בבטן התחתונה שיש לשלול כאשר המתלוננת היא אישה בגיל הפוריות. התסמינים בגין היריון כזה כוללים: איחור בקבלת המחזור החודשי, דימומים חריגים מהנרתיק וכאבים בבטן התחתונה. כאשר מתפתח אובדן דם משמעותי יתפתחו תסמינים נוספים כגון חולשה ועילפון.
   היפרדות שלייה – היפרדות שלייה (Placental abruption) הוא מצב קליני שעלול להיות קטלני שבו במהלך ההיריון נוצרת היפרדות של השלייה מדופן הרחם טרם יציאת העובר. תהליך זה עלול לגרום לדימום קטלני אצל האם ולסיבוכים ומוות של העובר. בין יתר התסמינים יופיע גם כאב בטן.

   תסמונת גירוי יתר שחלתי

   תסמונת גירוי-יתר שחלתי (Ovarian hyper stimulation syndrome) זהו מצב שבו מספר הזקיקים והרמה ההורמונלית במהלך טיפולי הפריון עולים מעבר לרצוי. מדובר על כן בתוצאה לא רצויה של טיפולי פריון. התסמינים האפשריים בגין תסמונת זו כוללים בין היתר כאבי בטן, נפיחות של הבטן, הקאות, בחילות שלשולים, בצקות ועוד.

   כאבי בטן בגלל מפרצת אבי העורקים החזי

   מפרצת אבי העורקים (aortic aneurism) היא תופעה פתולוגית קטלנית שבה הדופן של אבי העורקים נחלשת ועקב הלחץ המתמשך על הדפנות נוצר בלון מקומי. בשלב הזה אין עדין שום סימני אזהרה (ראו מקרה אריק איינשטיין). כאשר הדופן של אבי העורקים נחלשת מכדי להכיל את הלחץ עליה נוצר קרע מקומי והדם שוטף החוצה. בין יתר התסמינים יופיעו הסובלים מהתופעה עלולים לחוש גם כאבים בגב העליון/או בחזה (מפרצת באבי העורקים החזי) כאבים בגב האמצעי ו/או בבטן העליונה (מפרצת באבי העורקים הבטני).

   איסכמיה חריפה של המעי

   כאבי בטן בגלל פגיעה באיבר פנימי
   כאבי בטן בגלל פגיעה באיבר פנימי

   איסכמיה חריפה של המעי (Acute intestinal ischemia) נגרמת כאשר כלי הדם המספקים חמצן וחומרי הזנה לרקמת המעי נחסמים ועקב כך מתפתח נמק של הרירית, כיבים, זיהומים ואף למוות. בין יתר התסמינים השכיח ביותר הוא כאבי בטן חריפים המופיעים באופן פתאומי. תסמינים אפשריים נוספים כוללים חום, ירידה בלחץ הדם, חמצת מטבולית חריפה ועוד.

   כאבי בטן בגלל צפקת

   הצפק הנה רקמת חיבור שתפקידה לתחום את חלל הבטן ולעטוף את האיברים הפנימיים. צפקת (Peritonitis) היא תופעה דלקתית של רקמה זו. התסמינים האופייניים לתופעה דלקתית זו כוללים בין יתר כאבי בטן קשים המוחמרים על ידי מגע בבטן, שיעול או עיטוש. תסמינים אפשריים נוספים כוללים נפיחות של הבטן, חום, בצקות, בחילה והקאה.

   חסימת מעיים

   חסימת מעיים (Bowel obstruction) היא תופעה קלינית חריפה שבה חסימה של המעי אינה מאפשרת לתוכן המעי לנוע לאורכו ולצאת כצואה. הסיבות לתופעה כוללות רקע של מחלות מעי דלקתיות, ניתוחי של חלל הבטן, הצרויות מולדות ועוד. התסמינים האפשריים כוללים בין היתר גם כאבי בטן קשים.

   כאבי בטן בגלל תסביב אשך

   תסביב אשך (Testicular torsion)הוא מצב שבו האשך מסיבות מולדות או כתוצאה מגורמים חיצוניים כגון חבלה או מאמצים קיצוניים, מסתובב סביב עצמו. התוצאה של הסיבוב הזה עלולה להיות חסימה של כלי הדם המספקים דם לאשך. חוסר באספקת דם לרקמה עלול לגרום לנמק ולמוות של הרקמה. התסמינים האופייניים עקב תסביב האשך כוללים: כאבים חדים באשך ובבטן התחתונה. יתכנו גם בחילה והקאה.

   חסימה בדרכי השתן

   חסימה בדרכי השתן (Urinary Obstruction)היא מצב שבו נוצרת חסימה במהלך מסלולו של השתן ממקום הייצור שלו בכליה, אל השופכן, אל שלפוחית השתן ואל צינור השופכה. תסמינים עקב חסימה של דרכי השתן ישתנו בהתאם למקום החסימה. גם מיחושי בטן עלולים להופיע עקב תופעה קלינית זאת.

   מחלה דלקתית של האגן

   מחלה דלקתית של האגן (Pelvic inflammatory Disease) היא מחלה דלקתית זיהומית חיידקית הפושטת באברי הרבייה הנשיים: רחם, רירית הרחם, חצוצרות, שחלות. בין המחלות הנכללות בקטגוריה הזאת כוללים את אנדומטריוזיס (דלקת זיהומית של רירית הרחם), סלפינגיטיס ( דלקת זיהומית של החצוצרות), פאראמטריטיס (דלקת זיהומית סביב הרחם), אואופוריטיס (דלקת זיהומית של השחלות), מורסה זיהומית בשחלה או בחצוצרה. תסמינים אפשריים כוללים כאבי בטן תחתונה, הפרשות מהנרתיק, חום, צמרמורת, חולשה, מיחושים בראש, בחילות, הקאות ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,