כאבי בטן פנימיים
כאבי בטן פנימיים

כאבי בטן פנימיים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי בטן פנימיים או כאב בטן שמקורו פגיעה באיבר פנימי צריך להיות מאובחן ומטופל ללא דיחוי. מיחושים באזור הזה עלולים להיגרם גם בגלל נזק באיבר פנימי המצוי תחתיו. ריבוי הפתולוגיות מסכנות החיים שעלולות להיות הגורם מחייב אבחנה מבדלת מדוקדקת.

כאבי בטן הם תלונה שכיחה. כמעט כולם מתלוננים מידי פעם על מיחושים כאלה. לרוב, תסמינים הללו מופיעים בגלל קשיי עיכול זמניים, נפיחות וגזים ואינם אמורים להטריד. לעתים מיחושים אלה עלולים להצביע על בעיה מהותית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי בטן פנימיים – רקע

מיחושים שנגרמים עקב פגיעה באחד מהאיברים הפנימיים (ויסצרלי) מאופיינים בזה שאינם תחומים בגבולות ואינם קשורים למיקום האנטומי של האיבר הפגוע. לכן יכול אוטם שריר הלב לגרום גם לכאבי בטן למרות הריחוק האנטומי היחסי של הלב. לעומת זאת, מכאוב הנובע מפגיעה בדופן הבטן יהיה ממוקד והרבה פעמים ניתן לשחזור על ידי מגע. המכאובים בבטן על רקע של פגיעה בדופן הבטן נוטים להיות רציפים ומתמשכים. כאבי בטן עקב פגיעה באיבר פנימי אינם נוטים להיות קבועים, יהיו עמומים בעוצמתם ולפעמים תתלוה להם תחושה של שריפה.

בניגוד לכאבי בטן על רקע של פגיעה בדופן הבטן עצמה, מכאובי הבטן על רקע של פגיעה באיברים הפנימיים אינם מושפעים מתנועות, מאמצים, שיעול ועיטוש אלא מאכילה הפרשת צואה, מתו שתן ועוד. כאשר מדובר בכאבי בטן על רקע של פגיעה באחד האיברים הפנימיים יש חשיבות עליונה לאבחון מהיר של מקור הבעיה בבטן. אבחון מדויק יאפשר טיפול יעיל שעשוי להציל חיים. כאשר ממקור הבעיה הוא פגיעה בדופן הבטן יש חשיבות באבחון מדויק על מנת למנוע עוגמת נפש מתמשכת מהחולה ולמנוע ביצוע בדיקות יקרות חוזרות ונשנות. 

אבחנה מבדלת

פגיעה באחד האיברים הפנימיים הכוללים בין היתר את המערכת קרדיו וסקולארית, את ריאות, את מערכת העיכול ואת המערכת גניקולוגית יניבו מלבד כאבי בטן שלל תסמינים נוספים שאמורים לספק לנו את הרמזים הנדרשים לאבחון הבעיה. מגוון התסמינים עקב פגיעה בקיר הבטן מצומצם יותר אך גם פגיעה זו ניתנת לאבחון באופן פשוט יחסית לפעמים באמצעות בדיקה גופנית פשוטה.

בשורות הבאות נמנה חלק מהגורמים האפשריים לכאבי בטן שמתפתחים על רקע של פגיעה או תפקוד לקוי של אחד מהאיברים הפנימיים. חשוב לציין שאנו במרפאה שלנו מטפלים בכאבי בטן עקב פגיעה בדופן הבטן עצמה ולא בכאבי בטן על רקע של פגיעה באיברים פנימיים. מידע זה מוגש כשירות בלבד: 

אוטם שריר הלב

אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) ומוות של תאי שריר בלב מתרחשים כאשר מתפתחת חסימה מלאה או חלקית באחד או יותר מהעורקים הכליליים המספקים דם לשריר הלב. אוטם שריר הלב או “התקף לב” יכולים לגרום לחלק או יותר מהתסמינים הבאים: כאבים חדים בחזה עם הקרנה אפשרית של הכאב לזרוע השמאלית, לצוואר וללסת, מיחושים בבטן העליונה, בחילה והקאות, קוצר נשימה ופעימות לב מודגשות.

חמצת קטוטית סוכרתית

חמצת קטוטית סוכרתית (Diabetic ketoacidosis ) נגרמת כאשר ישנה יצירה מוגברת של גופי קטון. זהו למעשה סיבוך של סוכרת המתפתחת עקב היעדר אינסולין ורמה גבוהה של הורמוני דחק. חמצת קטוטית סוכרתית גורמת למגוון תסמינים כולל: צמה, ריבוי שתן, בחילות, הקאות, כאבי בטן, קוצר נשימה ולעתים אף באבדן הכרה. 

דלקת ריאות

דלקות ריאות – דלקת ריאות (Pneumonia) היא למעשה דלקת זיהומית של הריאות הנגרמת בגלל אורגניזמים מחוללי מחלות. דלקת ריאות ובעיקר דלקת ריאות התוקפת את התחתונות תגרום למגוון תסמינים. התסמינים ישתנו בהתאם לסוג המסוים של האורגניזם שגרם לה. בין מגוון התסמינים ניתן למנות: חום, שיעול עם מוגלה וליחה או שיעול יבש בלי ליחה, מיחושים בבית החזה, מכאובי בטן, מיחושים בראש, מיחושי שרירים, בחילות הקאות שלשולים ועוד.

אנמיה חרמשית

אנמיה חרמשית (sickle-cell disease) היא מחלת דם כרונית תורשתית היוצרת שינוי מבני בחלבון המצוי בכדוריות הדם האדומות הנקרא המוגלובין שתפקידו נשיאת חמצן מהריאות לרקמות. עקב כך נוצר שוני גם במבנה של כדורית הדם האדומה (צורת חרמש במקום צורת פיתה) ומעגל החיים שלה מתקצר. התוצאה: אנמיה, נטייה לזיהומים (עקב עומס על הטחול) ואוטמים אפשריים של נימי דם. אוטמים של כלי הדם ופגיעה תפקודית באברים השונים עלולים לגרום לכאבים חריפים , גם לכאבי בטן.

היפרקלצמיה

היפרקלצמיה (Hypercalcaemia) זהו מצב של עודף סידן בנוזל המצוי מחוץ לתאים בגוף. חוסר האיזון הזה במשק הסידן בגוף עלול לגרום למגוון ענק של תסמינים מנטליים ופיזיים. התסמינים המנטליים כוללים לכלול חרדה, דיכאון, הפרעות בחשיבה, שינויים אישיותיים ועוד. התסמינים הגופניים כוללים תסמינים הנובעים מפגיעה בכול מערכות הגוף מערכות עצב שריר ושלד, פגיעה במערכת הקרדיווסקולארית, פגיעה במערכת העיכול, פגיעה בכליה, פגיעה עורית, ועוד. כאבי בטן עלולים להיות אחת התלונות של אדם הסובל מהתופעה.

היריון חוץ רחמי

היריון חוץ רחמי (Ectopic Pregnancy) היא תופעה פתולוגית שבה מתפתח ההיריון מחוץ לרחם. שכיחות התופעה עומדת על כ2% מהריונות. היריון חוץ רחמי הוא אחד הגורמים האפשריים לכאבים בבטן התחתונה שיש לשלול כאשר המתלוננת היא אישה בגיל הפוריות. התסמינים בגין היריון כזה כוללים: איחור בקבלת המחזור החודשי, דימומים חריגים מהנרתיק וכאבים בבטן התחתונה. כאשר מתפתח אובדן דם משמעותי יתפתחו תסמינים נוספים כגון חולשה ועילפון.
היפרדות שלייה – היפרדות שלייה (Placental abruption) הוא מצב קליני שעלול להיות קטלני שבו במהלך ההיריון נוצרת היפרדות של השלייה מדופן הרחם טרם יציאת העובר. תהליך זה עלול לגרום לדימום קטלני אצל האם ולסיבוכים ומוות של העובר. בין יתר התסמינים יופיע גם כאב בטן.

תסמונת גירוי יתר שחלתי

תסמונת גירוי-יתר שחלתי (Ovarian hyper stimulation syndrome) זהו מצב שבו מספר הזקיקים והרמה ההורמונאלית במהלך טיפולי הפריון עולים מעבר לרצוי. מדובר על כן בתוצאה לא רצויה של טיפולי פריון. התסמינים האפשריים בגין תסמונת זו כוללים בין היתר כאבי בטן, נפיחות של הבטן, הקאות, בחילות שלשולים, בצקות ועוד.

מפרצת אבי העורקים החזי

מפרצת אבי העורקים (aortic aneurism) היא תופעה פתולוגית קטלנית שבה הדופן של אבי העורקים נחלשת ועקב הלחץ המתמשך על הדפנות נוצר בלון מקומי. בשלב הזה אין עדין שום סימני אזהרה (ראו מקרה אריק איינשטיין). כאשר הדופן של אבי העורקים נחלשת מכדי להכיל את הלחץ עליה נוצר קרע מקומי והדם שוטף החוצה. בין יתר התסמינים יופיעו הסובלים מהתופעה עלולים לחוש גם כאבים בגב העליון/או בחזה (מפרצת באבי העורקים החזי) כאבים בגב האמצעי ו/או בבטן העליונה (מפרצת באבי העורקים הבטני).

איסכמיה חריפה של המעי

כאב בטן בגלל פגיעה באיברים פנימיים

איסכמיה חריפה של המעי (Acute intestinal ischemia) נגרמת כאשר כלי הדם המספקים חמצן וחומרי הזנה לרקמת המעי נחסמים ועקב כך מתפתח נמק של הרירית, כיבים, זיהומים ואף למוות. בין יתר התסמינים השכיח ביותר הוא כאבי בטן חריפים המופיעים באופן פתאומי. תסמינים אפשריים נוספים כוללים חום, ירידה בלחץ הדם, חמצת מטבולית חריפה ועוד.

צפקת

הצפק הינה רקמת חיבור שתפקידה לתחום את חלל הבטן ולעטוף את האיברים הפנימיים. צפקת (Peritonitis) היא תופעה דלקתית של רקמה זו. התסמינים האופייניים לתופעה דלקתית זו כוללים בין יתר כאבי בטן קשים המוחמרים על ידי מגע בבטן, שיעול או עיטוש. תסמינים אפשריים נוספים כוללים נפיחות של הבטן, חום, בצקות, בחילה והקאה.

חסימת מעיים

חסימת מעיים (Bowel obstruction) היא תופעה קלינית חריפה שבה חסימה של המעי אינה מאפשרת לתוכן המעי לנוע לאורכו ולצאת כצואה. הסיבות לתופעה כוללות רקע של מחלות מעי דלקתיות, ניתוחי של חלל הבטן, הצירויות מולדות ועוד. התסמינים האפשריים כוללים בין היתר גם כאבי בטן קשים.

תסביב אשך

תסביב אשך (Testicular torsion)הוא מצב שבו האשך מסיבות מולדות או כתוצאה מגורמים חיצוניים כגון חבלה או מאמצים קיצוניים, מסתובב סביב עצמו. התוצאה של הסיבוב הזה עלולה להיות חסימה של כלי הדם המספקים דם לאשך. חוסר באספקת דם לרקמה עלול לגרום לנמק ולמוות של הרקמה. התסמינים האופייניים עקב תסביב האשך כוללים: כאבים חדים באשך ובבטן התחתונה. יתכנו גם בחילה והקאה.

חסימה בדרכי השתן

חסימה בדרכי השתן (Urinary Obstruction)היא מצב שבו נוצרת חסימה במהלך מסלולו של השתן ממקום הייצור שלו בכליה, אל השופכן, אל שלפוחית השתן ואל צינור השופכה. תסמינים עקב חסימה של דרכי השתן ישתנו בהתאם למקום החסימה. גם מיחושי בטן עלולים להופיע עקב תופעה קלינית זאת.

מחלה דלקתית של האגן

מחלה דלקתית של האגן (Pelvic inflammatory Disease) היא מחלה דלקתית זיהומית חיידקית הפושטת באברי הרבייה הנשיים: רחם, רירית הרחם, חצוצרות, שחלות. בין המחלות הנכללות בקטגוריה הזאת כוללים את אנדומטריוזיס (דלקת זיהומית של רירית הרחם), סלפינגיטיס ( דלקת זיהומית של החצוצרות), פאראמטריטיס (דלקת זיהומית סביב הרחם), אואופוריטיס (דלקת זיהומית של השחלות), מורסה זיהומית בשחלה או בחצוצרה. תסמינים אפשריים כוללים כאבי בטן תחתונה, הפרשות מהנרתיק, חום, צמרמורת, חולשה, מיחושים בראש, בחילות, הקאות ועוד. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן