תסמונת התעלה הקרפלית אבחון

תסמונת התעלה הקרפלית אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תסמונת התעלה הקרפלית – אבחון מדויק וביצוע הליך של אבחנה מבדלת יאפשר הענקת טיפול מהיר ויעיל וברוב המקרים "יחסוך" את הצורך בניתוח. האבחון מתבסס על למידה מדוקדקת של הסימנים והתסמינים בכף היד והמאפיינים שלהם. הליך האבחנה המבדלת מתבסס על שלילה של הפרעות בריאותיות אחרות שעלולות להיות הגורם.

  תסמונת התעלה הקרפלית היא תופעה קלינית שכיחה הנגרמת על רקע גירוי דלקתי של עצב התווך בעוברו בתעלה הקרפלית שבשורש כף היד. תסמונת לכידת עצב פריפרי זאת נובעת בעיקר מעומסים חוזרניים על הגידים והשרירים בשורש כף היד. מסיבה זאת התסמונת שכיחה בקרב אנשים המרבים להקליד, להפעיל כלי עבודה, לנגן ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים בין היתר כאבים בכף היד, נימול, הירדמות וכאב בחלק של כף היד הכולל את האגודל ואת שלושת האצבעות הסמוכות לו. אבחון מהיר ומדויק עשוי לאפשר טיפול יעיל ולמנוע מצב כרוני או ניתוח אפשרי לשחרור העצב.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תסמונת התעלה הקרפלית אבחון – רקע

   התעלה הקרפלית הממוקמת בשורש כף היד משמשת למעבר של גידים, כלי דם ועצב התווך (Median nerve). לחץ חוזרני המופעל על הגידים או על מפרק שורש כף היד עלול ליצור גירוי דלקתי של הגידים או של מפרק שורש כף היד. המשמעות של דלקת זאת עלולה להיות נפיחות דלקתית פנימית, היצרות של התעלה הקרפלית והיווצרות לחץ הולך וגבר על עצב התווך. לחץ על עצב התווך עלול בסופו של דבר לגרום להתפתחות דלקת בעצב ולתסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome).

   הפרעה בריאותית זאת הקרויה בעברית "תסמונת מנהרת שורש כף היד" היא ממחלות העבודה השכיחות ביותר בעולם המערבי. בין הסיבות העיקריות לכך נמנה את העובדה שהעולם המודרני היום נסמך יותר ויותר על עבודות ופעולות חוזרניות כמו הקלדה, שימוש חוזרני בטלפון נייד ועוד. עצב התווך מספק תחושה לאגודל ולשלושת האצבעות הצמודות לו כולל אצבע מורה, אמה וקמיצה ומספק גם עצבוב מוטורי (כוח) לשרירי האגודל. מסיבה זאת חולים הסובלים מתסמונת זאת עלולים להתלונן על סימנים ותסמינים תחושתיים ומוטוריים. בין היתר התלוננו על כאבים בכף היד, נימול, הירדמות ותחושות עקצוץ בפיזור אופייני לעצבוב של עצב התווך בכף היד וכן חולשה של כף היד.

   התהליך האבחוני של תסמונת התעלה הקרפלית

   לצורך אבחון תסמונת התעלה הקרפלית ניעזר בהיסטוריה הרפואית המשפחתית והאישית של החולה, נערוך בדיקה גופנית מקיפה שתכלול גם בדיקות מיוחדות ובדיקות עצביות. במידת הצורך כאשר ישנו ספק לגבי הבעיה ניתן לאתר את הליקויים בהולכה העצבית של עצב התווך באמצעות בדיקות מעבדה מתקדמות.

   היסטוריה רפואית

   במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית  נלמד על הרקע הבריאותי של הנבדק. נברר האם יש גורמי סיכון גנטיים להתפתחות התופעה כולל מבנה מרובע גנטי של שורש כף היד ורקע משפחתי של תסמונת התעלה הקרפלית. נברר לגבי הפרעות, מחלות ומצבים שמעלים את הסיכון ללקות בהפרעה בריאותית זאת. בין היתר נברר האם יש רקע של פציעה, שבר או פריקה של  שורש כף היד. נברר האם בעקבות פציעה ניתוח או מחלה נאלץ ללכת עם קביים. נברר האם יש רקע של הפרעות בכף היד כגון גנגליון. נברר האם סבל ממחלות רקע מערכתיות כגון גאוט, סוכרת, חוסר איזון בלוטת התריס, לחץ דם גבוה, דלקת פרקים בשורש כף היד ועוד. נברר האם הנבדקת נמצאת או הייתה לאחרונה בהריון או האם נמצאת בגיל המעבר (מנופאוזה).

   נברר פרטים על הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן הנבדק. נברר ראשית מה הם הסימנים והתסמינים מתי החלו והיכן הם ממוקמים. נברר לגבי חומרת התסמינים ונשאל בין היתר האם הם מעירים אתכם משינה ואלו פעולות או מנחים מחמירים או מפחיתים אותם. נלמד האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים (כאבי צוואר, כאבים במרפק, מגבלות תנועה ועוד). נבקש ללמוד פרטים על המקצוע שלכם, על הפעילות הגופנית ועל התחביבים שלכם. נעריך האם יש קשר בין אלה לבין הסימנים והתסמינים עליהם אתם מתלוננים.

   בדיקה גופנית

   הבדיקה הגופנית תכלול בדיקה יסודית של הצוואר וכול הגפה העליונה כולל שורש כף היד, מרפק וכתף. כול אחד מהאזורים הללו עלול לגרום לגירוי של עצב פריפרי או לפגיעה אחרת שעלולה לגרום לסימנים ותסמינים גם בכף היד. נתבונן באזורי גוף אלו ובעיקר בכף היד וננסה לזהות חוסר סימטריה, נפיחות, אדמומיות. נמשש את האזורים הללו ובעיקר את שורש כף היד בניסיון לאתר עיוותים, נפיחות ורגישות. מישוש של הרקמות מעל התעלה הקרפלית אמור להניב תסמינים. נבדוק טווחי תנועה של מפרקי הגפה העליונה והצוואר.

   בדיקות נוירולוגיות

   נערוך בדיקות נוירולוגיות כולל בדיקות תחושה של עור האגודל ושל שלושת האצבעות הסמוכות ובדיקות כוח. בעיקר נבחן את הכוח בשרירי בכף היד המעוצבבים על ידי עצב התווך ובכלל זה:

   • השרירים התולעיים (lumbricals) הראשון והשני
   • השרירים שמניעים את האגודל: השריר מנגד האגודל (Opponens pollicis), השריר מתוויך האגודל (Adductor pollicis) והשריר כופף האגודל הקצר (Flexor pollicis brevis).

   במצבים מתקדמים שרירי האגודל וכרית האגודל יראו סימנים של ניוון וחולשה.

   בדיקות מיוחדות
   תסמונת התעלה הקרפלית אבחון
   תסמונת התעלה הקרפלית אבחון

   נערוך בדיקות מיוחדות כולל מבחן טינל (Tinel sign) שבה נכה בעדינות על עצב התווך בתעלה הקרפלית בניסיון לגרום לתסמינים. ננסה להפיק גם את סימן פלן (Phalen sign) – תסמינים נוירולוגיים בפיזור של עצב התווך כאשר מפרק שורש כף היד נמצא במצב של כיפוף מלא או פשיטה מלאה למשך דקה. במבחן הלחיצה על התעלה הקרפלית (Carpal compression test) הקלינאי מפעיל לחץ על התעלה הקרפלית בניסיון להצר אותה ולגרום לתסמינים נוירולוגיים.

   בדיקות מעבדה ודימות

   ברוב המקרים בשלב הזה של הבדיקה האבחון של תסמונת התעלה הקרפלית יהיה ברור לחלוטין. במקרים שבם יש ספק ונרצה לאשר את האבחון או לשלול גורמים אחרים לסימנים ותסמינים דומים נעזר בבדיקות מעבדה כולל EMG לצורך בדיקת ההולכה העצבית של עצב התווך. ניעזר באמצעי הדמיה ובכלל זה צילומי רנטגן ודימות MRI כדי לסרוק את הצוואר, כתף, מרפק או שורש כף היד ולבדוק האם מקור הסימנים והתסמינים אינו מהתעלה הקרפלית.

   תסמונת התעלה הקרפלית אבחנה מבדלת

   מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלול לגרום לכאבים בידיים וסימנים ותסמינים נוספים הדומים לפחות בחלקם לאלו הנגרמים בגלל תסמונת התעלה הקרפלית. בין ההפרעות הבריאותיות הללו נמנה:

   • דלקת רדיקולרית צווארי כתוצאה מלחץ על שורש עצב צווארי
   • דלקת באמתחת בכתף או במרפק (בורסיטיס)
   • תסמונת מוצא בית החזה
   • כתף קפואה
   • גירוי דלקתי של גיד בכתף או במרפק
   • נזקים טראומטיים לאורך הגפה העליונה או בצוואר ועוד

   חשוב לציין שעצב התווך וענף של עצב התווך הקרוי "העצב הבין גרמי הקדמי" (Anterior interosseous nerve) עלול להילכד ולהידלק בעוברם בסמיכות או דרך שריר הכפן העגול (Pronator teres) במרפק. הקרנות כאב לכף היד עלולה להתפתח גם כתוצאה מאירוע מוחי חולף או מהתקף לב. כול אחת מהבעיות המוזכרות ובעיות אחרות נושאות היסטוריה רפואית שונה וממצאים שונים בבדיקה הגופנית ובדיקות המתקדמות. בהתבסס על הנתונים הללו מצופה מהקלינאי לשלול הפרעות לא רלוונטיות ולהגיע לאבחון המדויק של הבעיה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה