אנטומיה וביומכניקה של המרפק

אנטומיה וביומכניקה של המרפק
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

אנטומיה וביומכניקה של המרפק מהווים בסיס איתן לביצוע אבחון כאבי מרפק. מדובר במפרק מורכב המספק יכולת תנועה לגפה העליונה. פגיעה ביכולות פוגמת משמעותית ביכולת התפקודית של האדם. המפרק אחוז, נתמך ומונע על ידי מגוון רקמות שחשוב להכיר. אנו שמים לב לקיומו של המרפק רק כאשר אנו חשים כאב או מוגבלות בגלל פגיעה או הפרעה בריאותית במפרק הזה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מפרק המרפק מהווה נקודת מפגש לשלוש עצמות ולשלושה מפרקים. קופסית המפרק מחוזקת באמצעות מספר רצועות. המרפק מבצע כפיפה, פשיטה ותנועה סיבובית. שריר הזרוע התלת-ראשי (triceps) הוא השריר העיקרי לפשיטה של המרפק. שריר הזרוע הדו ראשי או שריר הקיבורת (biceps) יחד עם שריר הזרוע (brachialis) הממוקם תחתיו הם השרירים העיקריים בכפיפה של המפרק הזה. בניגוד למה שניתן לחשוב דווקא שריר הזרוע הוא החזק והדומיננטי מבין שני השרירים לצורך פעולה זאת. את יכולות התנועה הסיבובית של הפרק הזה מעניקים לו שריר הגבן (supinator) ושרירי הכפן המרובע והעגול (pronator teres and pronator quadratus).

  {loadposition inside-page}

  אנטומיה וביומכניקה של המרפק – רקע

  כאבים במרפק הם עניין שכיח בכלל האוכלוסייה אך בעיקר בקרב ספורטאים ועובדי תעשייה. הגורם העיקרי לפציעות וכאבים במפרק זה הם עומסי היתר החוזרניים המוטלים עליו. עומסי יתר חוזרניים על המרפק מוטלים בחיי היום יום שלנו, בספורט ובעבודה. אנו מכופפים, פושטים ומסובבים את המפרק הזה ללא הרף ומבלי לתת את הדעת למופלאות הביומכנית של המפרק הזה. עוד חשוב לזכור שגם כאשר אנו אוחזים באמצעות כפות הידיים בחפצים שונים אנו למעשה מפעילים את השרירים שמקורם במרפק. ועל כן הפעלה חוזרנית של כפות הידיים ושל שורשי כפות הידיים עלולה לגרום להתפתחות דלקות וכאב במרפקים. דוגמאות קלסיות לכך הן מרפק טניס הנגרם בגלל עומסים על השרירים הפושטים של כף היד ומרפק גולף הנגרם בגלל עומסים על השרירים המכופפים של כף היד.

  כאבים במרפק יכולים להתפתח היותו חשוף לנזקי חבלה בעקבות פציעות ספורט, נפילות או תאונות וכמובן מחלות ודלקות מערכתיות הפוגעות בו. פציעות שכיחות במרפק כוללות בעיקר פציעות גידים (מרפק טניס ומרפק גולף) ופגיעה באמתחת (בורסה) של המרפק הממוקמת בחלק האחורי של המפרק. ההכרה של כול אחת מהרכיבים האנטומיים במרפק וכול אחת מהרקמות הפועלות סביבו וההכרה של תפקידן ואופן פעולתם עשוי להועיל לנו כאשר נידרש לאבחן פציעה כזו או אחרת במרפק.

  מבנה אנטומי של מרפק

  מפרק המרפק המחבר את עצם הזרוע אל עצמות האמה מכיל למעשה שלושה מפרקים שונים. מפרקים אלו מאפשרים לו מגוון תנועות מוגבל יחסית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   עצמות ומפרקים

   אנטומיה וביומכניקה של המרפק
   אנטומיה וביומכניקה של המרפק

   אנטומיה וביומכניקה של המרפק מתחילה בעצמות ובמפרקים המרכיבים את המרפק. מפרק המרפק מהווה נקודת מפגש עבוד שלוש עצמות שונות: החלק התחתון של עצם הזרוע (Humerus) עם החלק העליון של עצם החישור (Radius) ועצם הגומד (Ulna). במפרק פועלים גם שלושה מפרקים שונים בקופסית אחת:

   • מפרק בין עצם הזרוע והגומד (humeroulnaris)
   • מפרק בין עצם הזרוע והחישור (humeroradialis)
   • מפרק בין עצם החישור והגומד המקורב (radioulnaris proximalis)

   קופסית, רצועות, סחוס, אמתחת

   חתך אנטומי של המרפק שלושת המפרקים עטופים בקופסית משותפת שלה תפקיד בייצוב המפרק. הקופסית והמפרק נתמכים על ידי רצועות (Ligaments). הרצועה העקיפה הגומדית (Ulnar collateral), הרצועה העקיפה החישורית (Radial collateral) והרצועה הטבעתונית (Annular). קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. בחלק האחורי של המרפק ישנה אמתחת הקרויה בורסה – אולקרנון בורסה (Olecranon Bursa) החשופה לדלקות.

   שרירים עיקריים

   השרירים אחוזים לעצמות באמצעות גידים תפקידם להניע את המרפק. שרירים חשובים בתנועת המרפק המבצעים כפיפה כוללים את השריר הדו-ראשי (Biceps), שריר הזרוע (Brachialis) הדומיננטי יותר ושריר הזרוע והחישור (Barchioradialis). שרירים המבצעים פשיטה כוללים את השריר התלת ראשי (Triceps) ואנקוניאוס (Aconeus). שרירים המבצעים סיבוב מטה כוללים את שריר הכפן העגול (Pronator terez) ואת שריר הכפן המרובע (Pronator quadratus). השרירים שמבצעים סיבוב מעלה הם שריר הגבן (Supinator) ושריר הזרוע הדו ראשי (Biceps).

   עצבים וכלי דם עיקריים

   העצבים המעצבבים את מפרק המרפק בוקעים מחוט השדרה הצווארי, מהצמה העצבית הברכיאלית (Brachial plexus). מהצמה הזאת הם עושה דרכם במורד היד ומעצבבים את הרקמות השונות. העצבוב מאפשר שליטה מוטורית ותחושות כולל כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ותחושת המיקום לאורך היד. בין סיבי העצבים ניתן למצוא עצב השריר והעור (Musculocutaneous), את עצב החישור (Radial), עצב הגומד (Ulnar ) ואת עצב התווך (Median).כלי הדם העיקרי ביד הוא העורק הזרוע (Brachial). עורק זה הוא המשכו של עורק בית השחי (Axillary). עורק הזרוע על כול ענפיו מספק דם עשיר בחמצן לרקמות היד השונות. הווריד הבסיליק (Basilic) יחד עם הווריד הספאליק (Cephalic) אוספים את הדם מהיד הרווי בפחמן דו -חמצני וחומרי פסולת מטבולית ומובילים אותו אל הלב.

   ביומכניקה של מרפק

   אנטומיה וביומכניקה של המרפק
   אנטומיה וביומכניקה של המרפק

   המרפק נועד לשרת את הגפה העליונה. מבחינה ביו מכנית הוא מהווה נקודת קישור בשרשרת הקינטית של הגפה העליונה ומאפשר את הייצור ואת העברת הכוחות דרך שרשרת זאת. המרפק מעניק ליד יכולת תנועה במרחב בכך שהוא מקצר או מאריך על פי דרישה את הגפה העליונה.

   בכול הנוגע למגוון התנועות, המרפק יכול לבצע תנועת כיפוף ופשיטה בת 0-140 מעלות את תנועות הכפיפה והפשיטה מבצע המרפק באמצעות המפרק שבין עצם הזרוע לעצם הגומד כאשר ציר התנועה עובר דרך הסליל (Trochlea). קבוצת השרירים מכופפת המרפק כוללת השריר הדו ראשי (כופף חזק במיוחד כאשר המפרק ב90 מעלות), שריר הזרוע (כופף חזק בכול זווית) ושריר הזרוע והחישור (כופף במצב ביניים). קבוצת השרירים הפושטת את המרפק כוללת את השריר התלת ראשי שפושט גם את הכתף.

   המרפק גם מאפשר לסובב את האמה ואת וכף היד קדימה (Supination) ואחורה (Pronation) באמצעות המפרק שבין עצם החישור לעצם הגומד. ציר התנועה עובר בין ראש עצם החישור לראש עצם הגומד. תנועות סיבוביות מיטביות מושגות כאשר המרפק נמצא ב90 מעלות.

   זוויות חשובות במרפק

   זווית נשיאה (Carrying Angle) של המרפק היא הזווית הנוצרת בין הזרוע לאמה כאשר המרפק במנח פשיטה. הזווית הזאת המאפשרת הרחקת אובייקטים מהגוף בזמן נשיאתם. הזווית הנורמאלית אצל גברים היא 5 מעלות ואצל נשים בגלל אגן רחב יותר היא 10 מעלות. זווית גדולה יותר קרויה קוביטל ולגוס (Cubitus valgus) זווית קטנה יותר קרויה קוביטל ורוס (Cubitus varus). לזוויות אלה משמעות קלינית. זווית גדול או קטנה מידי יוצרת שינויים באופן העברת הכוחות במפרק ובכך חושפת אותו לעומסי יתר ופציעות אפשריות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,