ספונדילוליזיס אבחון וטיפול

ספונדילוליזיס אבחון וטיפול

ספונדילוליזיס? אבחון וטיפול יצמצמו הסבל וימנעו החמרה במצב. מדובר בשבר מאמץ המתפתח בקשת האחורית של החולייה. הפרעה זאת מתרחשת בעיקר בקרב ילדים ובני נוער, לרוב על רקע של פציעות מאמץ חוזרני. אחד מגורמי הסיכון לתופעה הוא מבנה מולד לקוי.

השבר בקשת החולייה – ספונדילוליזיס (Spondylolysis) – מתפתח לרוב בין שני פרקי השטחה (Pars interarticularis). השבר יכול להיות חד צדדי או דו צדדי ולהוביל בהדרגתיות להתפתחות ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis). במצב של ספונדילוליסטזיס קיימת תזוזה של החולייה קדימה או אחורה. שתי התופעות הללו הם גורמים שכיחים לכאבי גב תחתון בעיקר בקרב ילדים ובני נוער אך גם בקרב כ-10% מהמבוגרים.

ספונדילוליזיס אבחון וטיפול – רקע

ספונדילוליזיס קיים בקרב מעל ל5% מהאוכלוסייה האמריקאית אך גם בקרב כ-50% מהאוכלוסייה האסקימואית. כאבי גב תחתון על רקע זה שכיחים בקרב ילדים בני נוער וצעירים עד גיל 26. עם זאת מאובחנים עם הפרעה זאת בעיקר בני נוער בגילאי העשרה המצויים במהלך התפתחות מואץ. התופעה מאותרת באופן שכיח יחסית בקרב ספורטאים צעירים בגילים 15-16.

ילדים ונערים העוסקים בפעילות גופנית כגון התעמלות ואומנויות לחימה נמצאים בסיכון גבוה לסבול מהתופעה. הסיבות לכך הם העומסים על עמוד השדרה שנוצרים בפעילויות מסוג זה. יתכן שהפעילות הגופניות הללו גורמות לכך שהתפתחות ספונדילוליזיס שכיחה יותר בקרב בנים. ספונדילוליזיס מתפתח בעיקר בחוליות המותן מותני (Lumbar spondylolysis). ב- 85% ממקרים השבר נמצא בקשת האחורית של חוליה L5. המיקום של השבר גורם לחוליה L5 לגלוש (Spondylolisthesis) מעל חוליית הסקרום S1.

סימנים ותסמינים

ברוב המקרים שבר מאמץ זה אינו גורם לכול סימנים ותסמינים וגילויו עשוי להיות ממצא אקראי. רק כ- %10 מהאנשים יתלוננו על סימנים ותסמינים כלשהם. אם ישנם סימנים ותסמינים התלונה העיקרית תהייה:

 • כאבי גב תחתון המחמירים בגין פעילות גופנית מאומצת. במיוחד בפעילות גופנית הכרוכה גם בפשיטה לאחור של עמוד השדרה

סימנים ותסמינים אפשריים נוספים:

 • נוקשות בגב התחתון
 • מגבלות תנועה של הגב

ספונדילוליזיס אינו אמור לגרום לפגיעה נוירולוגית.

גורמים

לדעת החוקרים הגורם העיקרי לשבר בין שני פרקי השטחה (Pars interarticularis) הוא לרוב עומס חוזרני. יש לזכור שעמוד השדרה חשוף לעומסים קיצוניים מאז שהתחלנו ללכת זקוף. אין מקרים שבהם בני אדם נולדו משותקים וללא יכולת תנועה וסובלים משבר מאמץ בעמוד השדרה. המנגנון לשבר הוא:

 • עומסים חוזרים ונשנים על עמוד השדרה
 • בשילוב עם עמוד שדרה המצוי בשלבי התפתחות

מסיבות אלו ספונדילוליזיס שכיח יותר בקרב ספורטאים צעירים העוסקים בפעילות הכרוכה בעומסים קיצוניים על עמוד השדרה. בין סוגי הספורט בעלי הסיכון לכך נמנה:

 • אומנויות לחימה
 • אתלטיקה
 • משחקי כדור המחייבים פשיטת עמוד השדרה כמו טניס, כדור-עף ועוד

גם טראומה לעמוד השדרה עלולה להוביל להתפתחות ספונדילוליזיס. טראומה לעמוד השדרה עלולה להתרחש:

 • בעת נפילה
 • פציעת ספורט
 • תאונת דרכים

ישנם חוקרים הסבורים שלפחות בחלק מהמקרים השבר הזה מתרחש כבר בסמוך ללידה.

ספונדילוליזיס בקרב האסקימואים

השכיחות של ספונדילוליזיס בקרב אמריקאים עומדת על 5% מהאוכלוסייה. אלא שבקרב האוכלוסייה האסקימואים השכיחות גדולה הרבה יותר ועומדת על כ- 50%. חלק מהחוקרים סוברים שההבדלים הללו נטועים בשוני הגנטי. חוקרים אחרים סבורים שהשכיחות הגבוהה בקרב האסקימואים נובעת מאופן שבו הם נושאים את התינוקות שלהם. האסקימואים נושאים את התינוקות הרכים זקופים באופן שיוצר עומסים חוזרים ונשנים על עמוד השדרה שלהם. אותם חוקרים ממליצים: לא לשאת את התינוק זקוף לאורך זמן. מנשאים והליכונים מסוג זה עלולים לחבל באופן הדרגתי בקשת האחורית של חוליות עמוד השדרה.

ספונדילוליזיס, גורמי סיכון

ספונדילוליזיס מותני L5/S1
ספונדילוליזיס מותני L5/S1

ישנם גורמי סיכון המעלים את הסיכון להתרחשות שבר מאמץ בעמוד השדרה. בין גורמי הסיכון נציין:

 • חולשה מולדת של האזור בין פרקי השטחה הגורם לו להיות שברירי יותר
 • קיעור מותני מוגבר (Increased lumbar lordosis)
 • פעילות הכרוכה בעומסי יתר על עמוד השדרה הצעיר כגון אתלטיקה ואומנויות לחימה

אבחון

כאמור ברוב המקרים של שבר מאמץ בעמוד השדרה אין כול סימנים ותסמינים. כאשר מגיע אלינו חולה צעיר עם תלונה על כאבי גב תחתון ניקח בחשבון גם ספונדילוליזיס. בכל תלונה על כאבי גב נשלב תשאול של החולה לגבי ההיסטוריה הרפואית של הבעיה וכן בדיקה גופנית. עם זאת אין אפשרות לאבחן ספונדילוליזיס אלא באמצעות דימות כמו צילומי רנטגן. צילומים שידגימו את השבר (Scotty dog) ויקבעו האם השבר הוא חד צדדי או דו צדדי:

 • צילומי רנטגן קדמי אחורי (Anteroposterior)
 • צדי (Lateral)
 • ואלכסוני (Oblique)

גלישת החולייה (Spondylolisthesis) או חוסר יציבות בעמוד השדרה מחייבים ביצוע:

 • צילומי רנטגן צדדיים נוספים במצב של כפיפה (Flexion) ובמצב של פשיטה (Extension)

במקרים מסוימים כדי לשלול פתולוגיות נוספות או אחרות או לאשר את האבחון של שבר המאמץ ידרשו בדיקות דימות מתקדמות נוספות כולל מיפוי עצמות, CT ו/או MRI.

ספונדילוליזיס טיפול

הטיפול המועדף ברוב המקרים הללו הוא טיפול שמרני. מטרת הטיפול השמרני היא בראש וראשונה להפחית את הכאב ולאפשר איחוי של השבר. המטרה השנייה היא החזרת היכולת הפונקציונלית של החולה וחזרה לפעילות מלאה. בשלב הראשון נשלב:

 • מנוחה מפני כול תנועה או מאמץ הכרוכים בכאב
 • עם אמצעי עזר לריפוי דלקות כגון לייזר רך

כאשר קיים סיכוי שאפשר לאחות את השבר ניעזר במחוכי בוסטון ברייס (Boston overlapping brace). את המחוכים המולבשים באופן שמנטרל את הקיעור המותני חייבים ללבוש עד שהכאב חולף. לפחות לשלושה חודשים ולפעמים גם ליותר מחצי שנה. עם שוך הכאב או לכל הפחות לאחר שלושה חודשים יש לבצע מיפוי עצמות חוזר כדי לראות שאכן יש איחוי. גם כאשר הגב נתון במחוך חשוב לבצע פעילות גופנית מתונה אך להימנע ממתיחות עמוד השדרה לאחור.

אלא אם קיימות התוויות נגד, טיפול שמרני עדיף גם כאשר ספונדילוליזיס הוביל להתפתחות ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis). כלומר גם כאשר קיימת חוליה שגלשה ממקומה. במצבים קשים או כאשר החולה אינו מגיב לטיפול שמרני יש לשקול הפנייה לטיפול תרופתי נוגד דלקת וכאב ו/או טיפול כירורגי. בשלב השני עם שוך הכאבים ובמידת האפשר עם איחוי השבר נתחיל לבצע פעולות פסיביות ואקטיביות כדי לשמר ו/או לשפר את טווחי התנועה של עמוד השדרה וכן את החוזק והגמישות של שרירי עמוד השדרה.

חזרה לפעילות

החזרה לפעילות מלאה צריכה להתבצע רק לאחר שהחולה חזר ליכולותיו הגופניות בכל הנוגע לכוח, גמישות, טווחי תנועה ושיווי משקל והוא חופשי מכול סימנים ותסמינים. גם במקרה הזה חשוב לבצע את החזרה לפעילות מלאה באופן הדרגתי.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק

דורבן בעקב וחיזוק שרירי השוק

דורבן בעקב? חזקו גפה תחתונה! עד כמה שזה נשמע מוזר המחקר הנוכחי טוען שזה עובד. כאבים בכף הרגל בגלל דורבן או פגיעה בחיתולית הכפית מהווים הפרעה שכיחה וטורדנית. הכאבים יכולים להופיע בכול נקודה בכף הרגל אך לרוב יתפתחו באזור העקב. 

נעלי עקב פוצעות אתכן

נעלי עקב פוצעות אתכן

נעלי עקב פוצעות! אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות חטובות יותר ומרשימות יותר. אך האם נשים מודעות לנזקים שנעלי עקב גורמות? כאבי ברכיים, כאבי כפות רגליים או כאבי הגב ועוד עלולים להיגרם בגלל נעלי עקב. נעלי עקב משנות את היציבה וגורמות לעומסים.