ספונדילוליזיס אבחון וטיפול

ספונדילוליזיס אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ספונדילוליזיס? אבחון וטיפול נדרשים לצמצם את הסבל ולמנוע החמרה במצב. מדובר בשבר מאמץ המתפתח בקשת האחורית של החוליה, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער,לרוב על רקע של פציעות מאמץ חוזרני. אחד מגורמי הסיכון לתופעה הוא מבנה מולד לקוי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  השבר בקשת החוליה – ספונדילוליזיס (Spondylolysis) – מתפתח לרוב באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (Pars interarticularis). השבר יכול להיות חד צדדי או דו צדדי ולהוביל בהדרגתיות להתפתחות ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) – תזוזה של החוליה קדימה או אחורה. שתי התופעות הללו הם גורמים שכיחים לכאבי גב תחתון בעיקר בקרב ילדים ובני נוער אך גם בקרב כ10% מהמבוגרים.

  {loadposition inside-page}

  ספונדילוליזיס אבחון וטיפול – רקע

  ספונדילוליזיס קיים בקרב מעל ל5% מהאוכלוסייה האמריקאית אך גם בקרב כ50% מהאוכלוסייה האסקימואית. כאבי גב תחתון על רקע זה שכיחים יותר בקרב ילדים בני נוער וצעירים עד גיל 26 ומאובחנים בעיקר בקרב בני נוער בגילאי העשרה המצויים במהלך התפתחות מואץ. התופעה מאותר באופן שכיח בקרב ספורטאים צעירים בגילים 15-16.

  ילדים ונערים העוסקים בפעילות גופנית כגון התעמלות ואומנויות לחימה היוצרת עומסים על עמוד השדרה מצויים בסיכון מוגבר לסבול מהתופעה ואולי מסיבה זאת היא שכיחה יותר בקרב בנים מאשר בנות. ספונדילוליזיס מתפתח בעיקר בחוליות המותן מותני (Lumbar spondylolysis) כאשר ב85% ממקרים השבר נמצא בקשת האחורית של חוליה L5 מה שגורם לכך שברוב המקרים תהייה חוליה זאת (L5) שתגלוש (Spondylolisthesis) מעל החוליה הראשונה של עצם הסקרום (S1).

  סימנים ותסמינים

  ברוב המקרים שבר מאמץ זה אינו גורם לכול סימנים ותסמינים וגילויו עשוי להיות ממצא אקראי ורק כ%10 מהאנשים יתלוננו על סימנים ותסמינים כלשהם. במידה וישנם סימנים ותסמינים התלונה העיקרית תהייה כאבי גב תחתון המחמירים בגין פעילות גופנית מאומצת ובמיוחד בפעילות גופנית הכרוכה גם בפשיטה לאחור של עמוד השדרה. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים יכללו נוקשות בגב התחתון ומגבלות תנועה של הגב. ספונדילוליזיס אינו אמור לגרום לפגיעה נוירולוגית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גורמים

   לדעת רוב החוקרים בתחום הגורם העיקרי לשבר באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (Pars interarticularis) הוא ברוב המקרים העומס המוטל על עמוד השדרה. יש לזכור שעמוד השדרה האנושי חשוף לעומסים קיצוניים מאז שהתחלנו ללכת זקוף. אין מקרים ידועים של בני אדם שנולדו משותקים וללא יכולת תנועה ועדיין סובלים משבר מאמץ בעמוד השדרה. עומסים חוזרים ונשנים על עמוד השדרה בשילוב עם עמוד שדרה המצוי בשלבי התפתחות מהווים את המנגנון לשבר שנוצר.

   מסיבות אלו ספונדילוליזיס שכיח יותר בקרב ספורטאים צעירים העוסקים בפעילות הכרוכה בעומסים קיצוניים על עמוד השדרה. בין סוגי הספורט בעלי הסיכון לכך נמנה אומנויות לחימה, אתלטיקה ומשחקי כדור המחייבים פשיטת עמוד השדרה כמו טניס, כדור-עף ועוד. גם טראומה לעמוד השדרה כמו זו הנגרמת בעת נפילה, פציעת ספורט או תאונת דרכים מהווה גורם סיכון. ישנם חוקרים הסבורים שלפחות בחלק מהמקרים השבר הזה מתרחש כבר בסמוך ללידה.

   ספונדילוליזיס בקרב האסקימואים

   כאמור השכיחות של ספונדילוליזיס בקרב אמריקאים עומדת על 5% מהאוכלוסייה בעוד שהשכיחות של שבר זה בקרב האוכלוסייה האסקימואים גדולה הרבה יותר ועומדת על כ- 50%. חלק מהחוקרים סוברים שההבדלים הללו נטועים בשוני הגנטי. חוקרים אחרים סבורים שהשכיחות הגבוהה בקרב האסקימואים של השברים בקשת האחורית של עמוד השדרה נובעת מאופן שבו הם נושאים את התינוקות שלהם. האסקימואים נושאים את התינוקות הרכים זקופים באופן שיוצר עומסים חוזרים ונשנים על עמוד השדרה שלהם. אותם חוקרים ממליצים להימנע מנשיאה זקופה של התינוק או מהליכונים המחייבים את זקיפותו לאורך זמן של התינוק. מנשאים והליכונים מסוג זה עלולים לחבל באופן הדרגתי בקשת האחורית של חוליות עמוד השדרה.

   ספונדילוליזיס, גורמי סיכון

   ספונדילוליזיס מותני L5/S1
   ספונדילוליזיס מותני L5/S1

   ישנם גורמי סיכון המעלים את הסיכון להתרחשות שבר מאמץ בעמוד השדרה כולל בין היתר חולשה מולדת של אותו אזור בין פרקי השטחה הגורם לו להיות שברירי יותר וקער מותני מוגבר (Increased lumbar lordosis) גורם סיכון נוסף הוא כמובן פעילות הכרוכה בעומסי יתר על עמוד השדרה הצעיר כגון סוגים של פעילות גופנית המוזכרת מעלה שכרוכים בעומסים חריגים אשר עלולים לגרום להיווצרות אטית של שבר.

   אבחון

   כאמור ברוב המקרים של שבר מאמץ בעמוד השדרה אין כול סימנים ותסמינים. כאשר מגיע אלינו חולה עם תלונה על כאבי גב תחתון ובעיקר חולה צעיר ניקח בחשבון גם את האפשרות הקלינית הזאת. בכול תלונה על כאבי גב נשלב תשאול של החולה לגבי ההיסטוריה הרפואית של הבעיה וכן בדיקה גופנית. עם זאת חשוב לזכור שאין אפשרות לאבחן ספונדילוליזיס אלא באמצעות דימות כמו צילומי רנטגן.

   צילומי רנטגן קדמי אחורי (Anteroposterior), צדי (Lateral) ואלכסוני (Oblique) אמורים להדגים את השבר (Scotty dog) ולקבוע האם השבר הוא חד צדדי או דו צדדי. במידה וקיימת גם גלישה של חוליה (Spondylolisthesis) או יש חשש לחוסר יציבות בעמוד השדרה ניתן לבצע צילומי רנטגן צדיים נוספים במצב של כפיפה (Flexion) ובמצב של פשיטה (Extension). במקרים מסוימים כדי לשלול פתולוגיות נוספות או אחרות או לאשר את האבחון של שבר המאמץ ידרשו בדיקות דימות מתקדמות נוספות כולל מיפוי עצמות, CT ו/או MRI.

   ספונדילוליזיס טיפול

   הטיפול המועדף ברוב המקרים הללו הוא טיפול שמרני. מטרת הטיפול השמרני היא בראש וראשונה להפחית את הכאב ולאפשר איחוי של השבר. המטרה השנייה היא החזרת היכולת הפונקציונלית של החולה וחזרה לפעילות מלאה. בשלב הראשון נשלב מנוחה מפני כול תנועה או מאמץ הכרוכים בכאב עם אמצעי עזר לריפוי דלקות כגון לייזר רך. כאשר קיים סיכוי שהשבר הוא בר איחוי ניעזר במחוכי בוסטון ברייס (Boston overlapping brace).

   את המחוכים המולבשים באופן שמנטרל את הקיעור המותני חייבים ללבוש עד שהכאב חולף לפחות לשלושה חודשים ולפעמים גם ליותר מחצי שנה. עם שוך הכאב או לכל הפחות לאחר שלושה חודשים יש לבצע מיפוי עצמות חוזר כדי לראות שאכן יש איחוי. גם כאשר הגב נתון במחוך חשוב לבצע פעילות גופנית מתונה אך להימנע ממתיחות עמוד השדרה לאחור.

   נעדיף לטפל באופן שמרני גם כאשר ספונדילוליזיס הוביל להתפתחות ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) – חוליה שגלשה ממקומה אלא אם קיימים התוויות נגד. במצבים קשים או כאשר החולה אינו מגיב לטיפול שמרני יש לשקול הפנייה לטיפול תרופתי נוגד דלקת וכאב ו/או טיפול כירורגי. בשלב השני עם שוך הכאבים ובמידת האפשר עם איחוי השבר נתחיל לבצע פעולות פסיביות ואקטיביות כדי לשמר ו/או לשפר את טווחי התנועה של עמוד השדרה וכן את החוזק והגמישות של שרירי עמוד השדרה.

   חזרה לפעילות

   החזרה לפעילות מלאה צריכה להתבצע  רק לאחר שהחולה חזר ליכולותיו הגופניות בכול הנוגע לכוח, גמישות, טווחי תנועה ושיווי משקל והוא חופשי מכול סימנים ותסמינים. גם במקרה הזה חשוב לבצע את החזרה לפעילות מלאה באופן הדרגתי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,