ספונדילוליזיס אבחון וטיפול
ספונדילוליזיס אבחון וטיפול

ספונדילוליזיס אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ספונדילוליזיס? אבחון וטיפול נדרשים לצמצם את הסבל ולמנוע החמרה במצב. מדובר בשבר מאמץ המתפתח בקשת האחורית של החוליה, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער,לרוב על רקע של פציעות מאמץ חוזרני. אחד מגורמי הסיכון לתופעה הוא מבנה מולד לקוי.

השבר בקשת החוליה – ספונדילוליזיס (Spondylolysis) – מתפתח לרוב באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (Pars interarticularis). השבר יכול להיות חד צדדי או דו צדדי ולהוביל בהדרגתיות להתפתחות ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) – תזוזה של החוליה קדימה או אחורה. שתי התופעות הללו הם גורמים שכיחים לכאבי גב תחתון בעיקר בקרב ילדים ובני נוער אך גם בקרב כ10% מהמבוגרים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןספונדילוליזיס אבחון וטיפול – רקע

ספונדילוליזיס קיים בקרב מעל ל5% מהאוכלוסייה האמריקאית אך גם בקרב כ50% מהאוכלוסייה האסקימוסית. כאבי גב תחתון על רקע זה שכיחים יותר בקרב ילדים בני נוער וצעירים עד גיל 26 ומאובחנים בעיקר בקרב בני נוער בגילאי העשרה המצויים במהלך התפתחות מואץ. התופעה מאותר באופן שכיח בקרב ספורטאים צעירים בגילים 15-16.

ילדים ונערים העוסקים בפעילות גופנית כגון התעמלות ואומנויות לחימה היוצרת עומסים על עמוד השדרה מצויים בסיכון מוגבר לסבול מהתופעה ואולי מסיבה זאת היא שכיחה יותר בקרב בנים מאשר בנות. ספונדילוליזיס מתפתח בעיקר בחוליות המותן מותני (Lumbar spondylolysis) כאשר ב85% ממקרים השבר נמצא בקשת האחורית של חוליה L5 מה שגורם לכך שברוב המקרים תהייה חוליה זאת (L5) שתגלוש (Spondylolisthesis) מעל החוליה הראשונה של עצם הסקרום (S1).

סימנים ותסמינים

ברוב המקרים שבר מאמץ זה אינו גורם לכול סימנים ותסמינים וגילויו עשוי להיות ממצא אקראי ורק כ%10 מהאנשים יתלוננו על סימנים ותסמינים כלשהם. במידה וישנם סימנים ותסמינים התלונה העיקרית תהייה כאבי גב תחתון המחמירים בגין פעילות גופנית מאומצת ובמיוחד בפעילות גופנית הכרוכה גם בפשיטה לאחור של עמוד השדרה. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים יכללו נוקשות בגב התחתון ומגבלות תנועה של הגב. ספונדילוליזיס אינו אמור לגרום לפגיעה נוירולוגית.

גורמים

לדעת רוב החוקרים בתחום הגורם העיקרי לשבר באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (Pars interarticularis) הוא ברוב המקרים העומס המוטל על עמוד השדרה. יש לזכור שעמוד השדרה האנושי חשוף לעומסים קיצוניים מאז שהתחלנו ללכת זקוף. אין מקרים ידועים של בני אדם שנולדו משותקים וללא יכולת תנועה ועדיין סובלים משבר מאמץ בעמוד השדרה. עומסים חוזרים ונשנים על עמוד השדרה בשילוב עם עמוד שדרה המצוי בשלבי התפתחות מהווים את המנגנון לשבר שנוצר.

מסיבות אלו ספונדילוליזיס שכיח יותר בקרב ספורטאים צעירים העוסקים בפעילות הכרוכה בעומסים קיצוניים על עמוד הדרה כגון אומנויות לחימה, אתלטיקה, התעמלות ומשחקי כדור המחייבים פשיטת עמוד השדרה לאחור כגון טניס, כדור עף ועוד. גם טראומה לעמוד השדרה כמו זו הנגרמת בעת נפילה, פציעת ספורט או תאונת דרכים מהווה גורם סיכון. ישנם חוקרים הסבורים שלפחות בחלק מהמקרים השבר הזה מתרחש כבר בסמוך ללידה.

ספונדילוליזיס בקרב האסקימואים

כאמור השכיחות של ספונדילוליזיס בקרב אמריקאים עומדת על 5% מהאוכלוסייה בעוד שהשכיחות של שבר זה בקרב האוכלוסייה האסקימואים גדולה הרבה יותר ועומדת על כ50%. חלק מהחוקרים סובלים שהשוני הגנטי הוא שעומד בבסיס ההבדלים בשכיחות בעוד שחוקרים אחרים סבורים שהשכיחות הגבוהה של השברים הללו בקשת האחורית של עמוד השדרה בקרב האסקימואים נובעת מאופן שבו הם נושאים את התינוקות שלהם. האסקימואים נושאים את התינוקות הרכים זקופים באופן שיוצר עומסים חוזרים ונשנים על עמוד השדרה שלהם. אותם חוקרים ממליצים להימנע מנשיאה זקופה של התינוק או מהליכונים המחייבים את זקיפותו לאורך זמן של התינוק. מנשאים והליכונים מסוג זה עלולים לחבל באופן הדרגתי בקשת האחורית של חוליות עמוד השדרה.

ספונדילוליזיס, גורמי סיכון

ספונדילוליזיס מותני L5/S1
ספונדילוליזיס מותני L5/S1

ישנם גורמי סיכון המעלים את הסיכון להתרחשות שבר מאמץ בעמוד השדרה כולל בין היתר חולשה מולדת של אותו אזור בין פרקי השטחה הגורם לו להיות שברירי יותר וקער מותני מוגבר (Increased lumbar lordosis) גורם סיכון נוסף הוא כמובן פעילות הכרוכה בעומסי יתר על עמוד השדרה הצעיר כגון סוגים של פעילות גופנית המוזכרת מעלה שכרוכים בעומסים חריגים אשר עלולים לגרום להיווצרות אטית של שבר.

אבחון

כאמור ברוב המקרים של שבר מאמץ בעמוד השדרה אין כול סימנים ותסמינים. כאשר מגיע אלינו חולה עם תלונה על כאבי גב תחתון ובעיקר חולה צעיר ניקח בחשבון גם את האפשרות הקלינית הזאת. בכול תלונה על כאבי גב נשלב תשאול של החולה לגבי ההיסטוריה הרפואית של הבעיה וכן בדיקה גופנית. עם זאת חשוב לזכור שאין אפשרות לאבחן ספונדילוליזיס אלא באמצעות דימות כמו צילומי רנטגן.

צילומי רנטגן קדמי אחורי (Anteroposterior), צדי (Lateral) ואלכסוני (Oblique) אמורים להדגים את השבר (Scotty dog) ולקבוע האם השבר הוא חד צדדי או דו צדדי. במידה וקיימת גם גלישה של חוליה (Spondylolisthesis) או יש חשש לחוסר יציבות בעמוד השדרה ניתן לבצע צילומי רנטגן צדיים נוספים במצב של כפיפה (Flexion) ובמצב של פשיטה (Extension). במקרים מסוימים כדי לשלול פתולוגיות נוספות או אחרות או לאשר את האבחון של שבר המאמץ ידרשו בדיקות דימות מתקדמות נוספות כולל מיפוי עצמות, CT ו/או MRI.

ספונדילוליזיס טיפול

הטיפול המועדף ברוב המקרים הללו הוא טיפול שמרני. מטרת הטיפול השמרני היא בראש וראשונה להפחית את הכאב ולאפשר איחוי של השבר. המטרה השנייה היא החזרת היכולת הפונקציונלית של החולה וחזרה לפעילות מלאה. בשלב הראשון נשלב מנוחה מפני כול תנועה או מאמץ הכרוכים בכאב עם אמצעי עזר לריפוי דלקות כגון לייזר רך. כאשר קיים סיכוי שהשבר הוא בר איחוי ניעזר במחוכי בוסטון ברייס (Boston overlapping brace).

את המחוכים המולבשים באופן שמנטרל את הקיעור המותני חייבים ללבוש עד שהכאב חולף לפחות לשלושה חודשים ולפעמים גם ליותר מחצי שנה. עם שוך הכאב או לכול הפחות לאחר שלושה חודשים יש לבצע מיפוי עצמות חוזר כדי לראות שאכן יש איחוי. גם כאשר הגב נתון במחוך חשוב לבצע פעילות גופנית מתונה אך להימנע ממתיחות עמוד השדרה לאחור.

נעדיף לטפל באופן שמרני גם כאשר ספונדילוליזיס הוביל להתפתחות ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) – חוליה שגלשה ממקומה אלא אם קיימים התוויות נגד. במצבים קשים או כאשר החולה אינו מגיב לטיפול שמרני יש לשקול הפנייה לטיפול תרופתי נוגד דלקת וכאב ו/או טיפול כירורגי. בשלב השני עם שוך הכאבים ובמידת האפשר עם איחוי השבר נתחיל לבצע פעולות פסיביות ואקטיביות כדי לשמר ו/או לשפר את טווחי התנועה של עמוד השדרה וכן את החוזק והגמישות של שרירי עמוד השדרה.

חזרה לפעילות

החזרה לפעילות מלאה צריכה להתבצע  רק לאחר שהחולה חזר ליכולותיו הגופניות בכול הנוגע לכוח, גמישות, טווחי תנועה ושיווי משקל והוא חופשי מכול סימנים ותסמינים. גם במקרה הזה חשוב לבצע את החזרה לפעילות מלאה באופן הדרגתי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן