ספונדילוליזיס אבחון וטיפול

ספונדילוליזיס אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ספונדילוליזיס? אבחון וטיפול יצמצמו הסבל וימנעו החמרה במצב. מדובר בשבר מאמץ המתפתח בקשת האחורית של החוליה. הפרעה זאת מתרחשת בעיקר בקרב ילדים ובני נוער, לרוב על רקע של פציעות מאמץ חוזרני. אחד מגורמי הסיכון לתופעה הוא מבנה מולד לקוי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  השבר בקשת החוליה – ספונדילוליזיס (Spondylolysis) – מתפתח לרוב בין שני פרקי השטחה (Pars interarticularis). השבר יכול להיות חד צדדי או דו צדדי ולהוביל בהדרגתיות להתפתחות ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis). במצב של ספונדילוליסטזיס קיימת תזוזה של החוליה קדימה או אחורה. שתי התופעות הללו הם גורמים שכיחים לכאבי גב תחתון בעיקר בקרב ילדים ובני נוער אך גם בקרב כ-10% מהמבוגרים.

  ספונדילוליזיס אבחון וטיפול – רקע

  ספונדילוליזיס קיים בקרב מעל ל5% מהאוכלוסייה האמריקאית אך גם בקרב כ50% מהאוכלוסייה האסקימואית. כאבי גב תחתון על רקע זה שכיחים בקרב ילדים בני נוער וצעירים עד גיל 26. עם זאת מאובחנים עם הפרעה זאת בעיקר בני נוער בגילאי העשרה המצויים במהלך התפתחות מואץ. התופעה מאותרת באופן שכיח יחסית בקרב ספורטאים צעירים בגילים 15-16.

  ילדים ונערים העוסקים בפעילות גופנית כגון התעמלות ואומנויות לחימה נמצאים בסיכון גבוה לסבול מהתופעה. הסיבות לכך הם העומסים על עמוד השדרה שנוצרים בפעילויות מסוג זה. יתכן שהפעילות הגופניות הללו גורמות לכך שספונדילוליזיס  שכיחה יותר בקרב בנים. ספונדילוליזיס מתפתח בעיקר בחוליות המותן מותני (Lumbar spondylolysis). ב- 85% ממקרים השבר נמצא בקשת האחורית של חוליה L5. המיקום של השבר גורם לחוליה L5 לגלוש (Spondylolisthesis) מעל חוליית  הסקרום S1.

  סימנים ותסמינים

  ברוב המקרים שבר מאמץ זה אינו גורם לכול סימנים ותסמינים וגילויו עשוי להיות ממצא אקראי. רק כ- %10 מהאנשים יתלוננו על סימנים ותסמינים כלשהם. במידה וישנם סימנים ותסמינים התלונה העיקרית תהייה:

  • כאבי גב תחתון המחמירים בגין פעילות גופנית מאומצת. במיוחד בפעילות גופנית הכרוכה גם בפשיטה לאחור של עמוד השדרה

  סימנים ותסמינים אפשריים נוספים:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • נוקשות בגב התחתון
   • מגבלות תנועה של הגב

   ספונדילוליזיס אינו אמור לגרום לפגיעה נוירולוגית.

   גורמים

   לדעת החוקרים הגורם העיקרי לשבר בין שני פרקי השטחה (Pars interarticularis) הוא לרוב עומס חוזרני. יש לזכור שעמוד השדרה חשוף לעומסים קיצוניים מאז שהתחלנו ללכת זקוף. אין מקרים שבהם בני אדם נולדו משותקים וללא יכולת תנועה וסובלים משבר מאמץ בעמוד השדרה. המנגנון לשבר הוא:

   • עומסים חוזרים ונשנים על עמוד השדרה
   • בשילוב עם עמוד שדרה המצוי בשלבי התפתחות

   מסיבות אלו ספונדילוליזיס שכיח יותר בקרב ספורטאים צעירים העוסקים בפעילות הכרוכה בעומסים קיצוניים על עמוד השדרה. בין סוגי הספורט בעלי הסיכון לכך נמנה:

   • אומנויות לחימה
   • אתלטיקה
   • משחקי כדור המחייבים פשיטת עמוד השדרה כמו טניס, כדור-עף ועוד

   גם טראומה לעמוד השדרה עלולה להוביל לספונדילוליזיס. טראומה לעמוד השדרה עלולה להתרחש:

   • בעת נפילה
   • פציעת ספורט
   • תאונת דרכים

   ישנם חוקרים הסבורים שלפחות בחלק מהמקרים השבר הזה מתרחש כבר בסמוך ללידה.

   ספונדילוליזיס בקרב האסקימואים

   השכיחות של ספונדילוליזיס בקרב אמריקאים עומדת על 5% מהאוכלוסייה. אלא שבקרב האוכלוסייה האסקימואים השכיחות גדולה הרבה יותר ועומדת על כ- 50%. חלק מהחוקרים סוברים שההבדלים הללו נטועים בשוני הגנטי. חוקרים אחרים סבורים שהשכיחות הגבוהה בקרב האסקימואים נובעת מאופן שבו הם נושאים את התינוקות שלהם. האסקימואים נושאים את התינוקות הרכים זקופים באופן שיוצר עומסים חוזרים ונשנים על עמוד השדרה שלהם. אותם חוקרים ממליצים: לא לשאת את התינוק זקוף לאורך זמן. מנשאים והליכונים מסוג זה עלולים לחבל באופן הדרגתי בקשת האחורית של חוליות עמוד השדרה.

   ספונדילוליזיס, גורמי סיכון

   ספונדילוליזיס מותני L5/S1
   ספונדילוליזיס מותני L5/S1

   ישנם גורמי סיכון המעלים את הסיכון להתרחשות שבר מאמץ בעמוד השדרה. בין גורמי הסיכון נציין:

   • חולשה מולדת של האזור בין פרקי השטחה הגורם לו להיות שברירי יותר
   • קיעור מותני מוגבר (Increased lumbar lordosis)
   • פעילות הכרוכה בעומסי יתר על עמוד השדרה הצעיר כגון אתלטיקה ואומנויות לחימה

   אבחון

   כאמור ברוב המקרים של שבר מאמץ בעמוד השדרה אין כול סימנים ותסמינים. כאשר מגיע אלינו חולה צעיר עם תלונה על כאבי גב תחתון ניקח בחשבון גם ספונדילוליזיס. בכול תלונה על כאבי גב נשלב תשאול של החולה לגבי ההיסטוריה הרפואית של הבעיה וכן בדיקה גופנית. עם זאת אין אפשרות לאבחן ספונדילוליזיס אלא באמצעות דימות כמו צילומי רנטגן. צילומים שידגימו את השבר (Scotty dog) ויקבעו האם השבר הוא חד צדדי או דו צדדי:

   • צילומי רנטגן קדמי אחורי (Anteroposterior)
   • צדי (Lateral)
   • ואלכסוני (Oblique)

   גלישת החוליה (Spondylolisthesis) או חוסר יציבות בעמוד השדרה מחייבים ביצוע:

   • צילומי רנטגן צדיים נוספים במצב של כפיפה (Flexion) ובמצב של פשיטה (Extension)

   במקרים מסוימים כדי לשלול פתולוגיות נוספות או אחרות או לאשר את האבחון של שבר המאמץ ידרשו בדיקות דימות מתקדמות נוספות כולל מיפוי עצמות, CT ו/או MRI.

   ספונדילוליזיס טיפול

   הטיפול המועדף ברוב המקרים הללו הוא טיפול שמרני. מטרת הטיפול השמרני היא בראש וראשונה להפחית את הכאב ולאפשר איחוי של השבר. המטרה השנייה היא החזרת היכולת הפונקציונלית של החולה וחזרה לפעילות מלאה. בשלב הראשון נשלב:

   • מנוחה מפני כול תנועה או מאמץ הכרוכים בכאב
   • עם אמצעי עזר לריפוי דלקות כגון לייזר רך

   כאשר קיים סיכוי שאפשר לאחות את השבר ניעזר במחוכי בוסטון ברייס (Boston overlapping brace). את המחוכים המולבשים באופן שמנטרל את הקיעור המותני חייבים ללבוש עד שהכאב חולף. לפחות לשלושה חודשים ולפעמים גם ליותר מחצי שנה. עם שוך הכאב או לכל הפחות לאחר שלושה חודשים יש לבצע מיפוי עצמות חוזר כדי לראות שאכן יש איחוי. גם כאשר הגב נתון במחוך חשוב לבצע פעילות גופנית מתונה אך להימנע ממתיחות עמוד השדרה לאחור.

   אלא אם קיימות התוויות נגד, טיפול שמרני עדיף גם כאשר ספונדילוליזיס הוביל להתפתחות ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis). כלומר גם כאשר קיימת חוליה שגלשה ממקומה. במצבים קשים או כאשר החולה אינו מגיב לטיפול שמרני יש לשקול הפנייה לטיפול תרופתי נוגד דלקת וכאב ו/או טיפול כירורגי. בשלב השני עם שוך הכאבים ובמידת האפשר עם איחוי השבר נתחיל לבצע פעולות פסיביות ואקטיביות כדי לשמר ו/או לשפר את טווחי התנועה של עמוד השדרה וכן את החוזק והגמישות של שרירי עמוד השדרה.

   חזרה לפעילות

   החזרה לפעילות מלאה צריכה להתבצע  רק לאחר שהחולה חזר ליכולותיו הגופניות בכול הנוגע לכוח, גמישות, טווחי תנועה ושיווי משקל והוא חופשי מכול סימנים ותסמינים. גם במקרה הזה חשוב לבצע את החזרה לפעילות מלאה באופן הדרגתי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.

    האם מיטת היפוך יעילה

    האם מיטת היפוך יעילה

    האם מיטת היפוך יעילה לצורך טיפול ולמניעת כאבי גב תחתון ותסמונות כאב אחרות? כאב גב בכלל וכאב גב תחתון בפרט מהווים הפרעות