סיווג של פציעות ספורט

סיווג של פציעות ספורט
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  סיווג של פציעות ספורט מהווה חלק חשוב מההליך האבחוני. כאן המקום לציין שלא כול כאב המופיע אחרי פעילות גופנית מייצג פציעה. בחלק ניכר מהמקרים מדובר בכאבים טובים המייצגים שיפור יכולות. פציעה הנגרמת מפעילות גופנית נחלקת לרוב לשני סוגים: פגיעה על רקע טראומטי או פגיעה הנובעת ממאמץ חוזרני. האופן שבו נטפל ונשקם כול אחת מהפגיעות הללו תלויה בין היתר בסוג הפציעה, בסוג הרקמה שניזוקה ובחומרת הפגיעה. האפשרויות הן טיפול וניהול עצמי או טיפול וניהול מקצועי.

  פציעות ספורט בדומה לנזקים גופניים מסיבות אחרות גורמות לתגובה דלקתית. התהליך הדלקתי הוא למעשה התגייסות של המערכת החיסונית לנוכח הנזק שנגרם ומהווה את השלב הראשון במהלך הריפוי העצמי של הגוף. מטרת התהליך הוא תיקון וריפוי של הנזק. לעתים קיים קושי לזהות מתי ניתן לטפל לבד בפציעה ומתי היא מחייבת התייחסות מקצועית. אבחון יסודי שיכלול הליך שיכלול בין היתר סיווג של פציעות ספורט המתבסס על מנגנון גרימת הפציעה, אומדן של חומרת הנזק ועוד הוא הצעד הראשון לריפוי.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סיווג של פציעות ספורט – רקע

    

   תחת הקטגוריה פציעות ספורט אנו כוללים את מגוון החבלות והנזקים שעלולים להתרחש בגין פעילות ספורטיבית כולל בין היתר: פציעות עור וציפורניים, דימומים, פציעות שרירים, פציעות של גידים ורצועות, פציעות מפרקים, פציעות של רקמות רכות, פציעות של בורסות, פציעות של עצבים, שברים, התייבשות, מכת שמש ואובדן חום גוף, זעזוע מוח ועוד. פציעות מפעילות גופנית נחלקות לשני סוגים עיקריים הסוג הראשון הן הפגיעות הנגרמות בגלל נזקי חבלה ואילו הסוג השני נגרם ממאמצים חוזרניים.

   פגיעות טראומטיות מתאפיינות בכך שרגע אחד השחקן במצב גופני נהדר, וברגע הבא מיד לאחר הטראומה הושא שוכב מתפתל מכאבים. יחד עם זה הסוג השכיח יותר הוא זה הנגרם בגלל פציעות ממאמץ נשנה או מתנועות חוזרניות. פציעות מסוג זה שכיחות בקרב העוסקים בפעילות גופנית הכרוכה בביצוע תנועות חוזרניות כמו בגולף, טניס, באולינג ועוד. לפני שנדבר על הסיווג של פציעות ספורט כדאי שנבין בקצרה כיצד מגיב הגוף שלנו במצב של פציעת ספורט.

   תגובה דלקתית

   כול פגיעה פיזית כרוכה בנזק לתאים ברקמה. התאים הפגועים מפרישים חומרים כימיים מתווכי דלקת (היסטמין, סרוטונין, ברדיקינין, פרוסטגלנדין) אשר מתחילים שרשרת של פעולות הקרויות "התגובה הדלקתית". ככלל, ככל שהתגובה הדלקתית חריפה יותר סביר להניח שהנזק שנגרם גדול יותר וההחלמה תהייה ממושכת יותר. ריפוי הגוף מפציעה נעשה בתהליך מדהים של תיאום, יעילות ומהירות. בכול שלב תאים שונים מבצעים פעולות שונות במקביל תוך הפרשות של גורמים כימיים והורמונים לצורך תקשורת ושליטה. תהליך הריפוי מתבצע למעשה בשני אופנים מרכזיים:

   החלפת התאים שנפגעו בתאים חדשים או בתיקון התאים הפגועים על ידי רקמת צלקת. יכולת מופלאה זאת המתבססת על אינטליגנציה אבולוציונית מולדת המעבירה את מסריה בין היתר מהמוח וממערכת העצבים דרך חוט השדרה לכל מערכות הגוף והאיברים עד לתא האחרון. מסרים אלו שולטים, מווסתים ומבקרים באופן ישיר את כל תפקודי הגוף כולל את תפקידי הריפוי.

   סיווג של פציעות ספורט – שני סוגים עיקריים:

   נהוג לחלק את פציעות הספורט לשני סוגים עיקריים וזאת על פי הסיבה לגרימתן: פציעות חבלה ופציעות ממאמץ נשנה או מביצוע תנועות חוזרות. להלן תיאור של כול אחד מהסוגים הללו.

   פציעות ספורט על רקע טראומטי

   חלק ניכר מפציעות הספורט נגרמות בגין פציעות חבלה טראומטיות המתרחשות במגרשי הספורט. לרוב נראה פציעות כאלה אצל אחרים בטלוויזיה. אך לעיתים אנו חשים פציעות כאלה על בשרנו. פציעות חבלה מתאפיינות בכך שרגע אחד אתה במצב גופני טוב, בריא ומשולהב ובמשנהו אתה כולך פצע וחבורה. פציעות טראומטיות הן עניין שכיח בעיקר בספורט הכרוך עם מגע כגון: כדור רגל, כדור סל, רוגבי אומנויות לחימה, אגרוף וכיוצא בזה. הפציעות בגין טראומה יכולות לכלול החל משטפי דם קלים, שריטות ומתיחות שריר ועד לשברים, פריקות וחבלות ראש ועמוד שדרה קשות. לעיתים מסתיימות פציעות אלו גם במוות. חומרתן של הפגיעות נקבעות על פי רמת הנזק לרקמה, סוג הרקמה שנפגעה, מיקום הפגיעה וגילו של הפצוע.

   פציעות חבלה
   פציעות חבלה

   רובן של הפציעות הטראומטיות הן בגין פגיעה ברצועות (ligaments) ובשרירים. הרצועות הן הרקמה אשר תומכת בפרקים השונים. פציעות חמורות יותר הכוללות שברים, פריקות של פרקים ונזקים קשים לעמוד השדרה והראש הנן נדירות יותר. פגיעה ברצועה נקראת (Sprains) נקע. פגיעה בשריר או בגיד נקראת מתיחה (Strains). נקעים ומתיחות קורים לעתים קרובות בפרקי הקרסול, הברך והכתף. מתיחות ונקעים יכולים להתרחש גם בפרקי חוליות עמוד השדרה. בגלל שחוט השדרה והעצבים היוצאים ממנו עלולים להיות ניזוקים מפגיעה בחוליות עמוד השדרה הרי שפציעה כזו עלולה להיות רצינית.

   סימנים ותסמינים של פציעה משנית לחבלה

   פציעת ספורט טראומטית הנגרמת בשל נפילה, התנגשות עם שחקן יריב או ביצוע תנועה "לא טובה" תוביל להתפתחות סימנים ותסמינים חריפים. אלה עלולים לכלול תלוי ברקמה שניזוקה ובחומרת הנזק: כאבים חריפים, מגבלות תנועה קשות, קשיי תנועה, רגישות למגע, שטף דם, אדמומיות ועוד. הסימנים והתסמינים התפתחות באופן מהיר (שוב, תלוי בחומרת הזנק).

   פציעות ספורט ממאמץ נשנה או מתנועות חוזרניות

   העומסים שאנו מטילים על גופנו במהלך פעילות ספורט היא גדולה. הרצון להשיג, להגיע, לנצח דוחף אותנו אל מעבר לרצוי. המגוון של סוגי העומסים שאנו מייצרים במהלך רוב סוגי הספורט הוא מצומצם. השילוב הזה של עומסים גבוהים מחד עם חוסר גיוון בעומסים מאידך, חושף אותנו לפציעות ממאמץ חוזר. הפציעות ממאמץ נשנה או משימוש יתר הופכות שכיחות בקרב העוסקים בענפי ספורט כגון גולף, טניס, באולינג וכל פעילות אחרת המחייבת ביצוע חוזר של אותן פעולות. גם ברכיבה על אופניים או בהליכה וריצה, בעיקר על הליכון, קיים מרכיב של פעילות חוזרת אשר עלולה לגרום לפציעות.

   סימנים ותסמינים של פציעה ממאמץ חוזרני

   פעילות חוזרת מובילה לתופעה של אגירת נזק לרקמה בעיקר לשריר ולגיד. בתחילה לא נחוש דבר. מאוחר יותר יחלו סימפטומים קלים שכוללים כאב קל ונוקשות שחולפת עם תחילת המאמץ. רק כאשר הרקמה אגרה מספיק נזק מתחיל הגוף את התהליך הדלקתי. יחד עם הדלקת מופיעים הסימפטומים האחרים שכוללים: כאב, נפיחות, מוגבלות תנועה, רגישות למגע ועוד. דוגמה לפציעה כרונית הנובעת מתנועות חוזר ומשימוש יתר של גידי היד ומפרק כף היד היא תסמונת התעלה הקרפלית. הכאב, נוקשות, מוגבלות, חולשה ונימול של כף היד מתרחשים כאשר השרירים, הגידים והרקמות האחרות המצויות בתעלת כף היד עוברות שינויים שלא מאפשרים המשך פעילות נורמלי.

   דוגמאות לפציעות ממאמץ חוזרני

   שברי מאמץ, דלקות בגידים ודלקות בלוחות הגידול של העצמות הן דוגמאות לפציעות נפוצות כתוצאה ממאמץ חוזר. פציעה ממאמץ חוזר תתרחש כאשר ישנה אגירה אטית של נזק לשריר, לגיד או לעצם מפעולה לפעולה עד לגרימת שינויים ונזק משמעותי הגורמים לנו לכאב ומגבלה. מנגנון פציעה זה אופייני לגבי ספורטאים, בעיקר בקרב אלו המשחקים גולף (מרפק גולף), טניס (מרפק טניס), באולינג, שחייה, ריצה (בייחוד על הליכון) זריקות כדור עם כתף מורמת, וכל ספורט אחר המחייב חזרה על אותה פעילות בתדירות גבוהה. פציעות ממאמץ חוזר מהוות בעיה חריפה לא רק בספורט.

   פציעות ממאמץ נשנה שכיחות יותר אך מצטלמות פחות טוב מפציעות טראומטיות

    פציעות ממאמץ נשנה – מגפה!

   פציעות ממאמץ חוזרני
   פציעות ממאמץ חוזרני

   עם כניסת המחשב לחיינו הפכו הפציעות ממאמץ חוזר לנפוצות מאוד. השימוש האינטנסיבי במקלדת ובעכבר הפכו פציעות מסוג זה למגפה. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות כואבים של חוסר התיאום בין האדם למחשב. כאורך שעות העבודה שלנו מול המחשב כך עולה הסיכון להיפגע. אדם הפועל 20 שעות בשבוע מול מחשב מוגדר כעובד מחשבים.

   אך מי בארצנו עובד 20 שעות בשבוע? ממוצע שעות העבודה מול מחשב של אנשי מחשבים בישראל גבוה הרבה יותר. על כן לא פלא שפציעות בגין עבודת מחשב לקויה הפכו בשנים האחרונות למגפה. עובדי התעשייה, עובדי המשרד, נגנים למיניהם וכל העובדים והספורטאים שעיסוקם מחייב אותם ביצוע פעולות חוזרות ונשנות ללא הפסקה וללא גיוון חשופים לאותו סוג פגיעה ממאמץ חוזר. עובדי המחשב בשימוש החוזר שהם עושים במקלדת ובעכבר ועובדי מפעלי הרכבה המרכיבים את אותם חלקים באותו אופן שיגרתי ורוכבי האופניים או שחקני הטניס כולם חשופים לאותם נזקים.

   הפציעות הנפוצות בגין מאמץ חוזר כוללות פגיעה במערכות עצב שריר ושלד: בשרירים, בעצבים, בגידים, ברצועות, בפרקים, בדיסקים הבין חולייתיים וכמובן בסחוסים. הסימפטומים האפשריים: עייפות שרירית, כאבים או תחושת שריפה, נוקשות בפרקים, נימול או הירדמות של אחד מאיברי הגוף. במצבים חמורים יותר: ירידה בטווח תנועה, ירידה בכוח של היד (אחיזה) או הרגל (טיפוס על מדרגה), אובדן מיומנות מסוימת, אובדן שיווי משקל, עיוות של הגוף, נפיחות, עוויתות שריריות, אדמומיות (לא בלחיים) או אובדן צבע.

   אחיזה לקויה בידיות האופניים מזיקה כמו שימוש לקוי במקלדת!

   סיווג קליני של פציעות ספורט

   פציעה חריפה (Acute-Injury)

   כאבים מופיעים מהר ורמתם גבוהה. לרוב מדובר בפציעה טראומטית עם גורם ברור: נפילה, התנגשות עם שחקן יריב, תנועה לא טובה. הסימפטומים והסימנים חריפים ועלולים לכלול כאבים חמורים, נפיחות, מגבלות תנועה, אדמומיות ורגישות למגע. דוגמאות לפציעה מסוג זה כוללות שברים קרעים של רקמות, זעזוע מוח ועוד.

   סימנים של פציעה חריפה: כאבים מידיים וחריפים, נפיחות מידית, קושי להניח משקל על החלק המעורב, מגבלות תנועה קשות, חולשה בגף המעורב, עיוות חיצוני במידה וקיימת פריקה או שבר.

   פציעה תת חריפה (Sub-acute-Injury)

   לרוב מספר ימים לאחר תחילת הפציעה. הסימפטומים פחות חריפים אך עדין מציקים. תחול ירידה בכאב, בנפיחות וברגישות למגע. יחול שיפור בטווח תנועה של האזור הפגוע.

   פציעה כרונית (Chronic-Injury)

   פציעה זו מתאפיינת באגירת נזק אטית בגלל עומס יתר המתרחש בגין פעולות חוזרות או שהיות במנחים קבועים. עומס יתר זה מוביל לנזק הדרגתי, לדלקת וכאב. פציעה כרונית יכולה להיות גם פציעה חריפה שלא החלימה לאחר שלושה חודשים או פציעה חוזרת בגין חוסר טיפול או טיפול שאינו מספק. דוגמאות לפציעות כרוניות כוללות מרפק טניס או מרפק גולף, שברי מאמץ, דורבן בעקב, ברך רצים ועוד. הגורם לסוג זה של פציעות כולל טכניקת אימון או משחק לקויים, אי הקפדה על סרגל מאמצים הדרגתי ועוד. סימנים של פציעה כרונית: כאבים במהלך פעילות, רגישות או כאב קל במצב של מנוחה, נפיחות קלה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע