כאב טוב או כאב רע
כאב טוב או כאב רע

כאב טוב או כאב רע

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב טוב או כאב רע? כשכואב כול אחד צריך לשאול את עצמו את השאלה הזאת. יש לעצור כול פעילות שבמהלכה מופיעה “כאב רע” המסמן נזקי גוף. אך חשוב לדעת שיש גם “כאב טוב” שיכול להופיע לאחר ריצה, משחק כדורגל, כדורסל וכו’ וקיומו חשוב לשיפור היכולות.

האם יש דרך להבדיל בין כאב בשוק או בכתף שטופח לך על השכם ואומר עשית עבודה טובה לבין כאב בשוקיים או בכתפיים הנובע מקרע בשרירי השוק או קרע בשרירי הכתף שאומר עצור! אתה גורם לנזק? התשובה היא כן. ניתן וחשוב להבדיל בין סוגי הכאב הללו על מנת שנוכל ליהנות מהיתרונות של הספורט מבלי לשלם מחיר בריאותי יקר של פציעות ספורט ונזקים כרוניים אשר בהכרח יובילו לחוסר בפעילות גופנית ולהתפתחות מחלות הנובעות מכך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב טוב או כאב רע – רקע

הגורם לכאב טוב או לכאב רע הוא עומס ומאמץ. רקמות הגוף השונות מגיבות לעומסים המוטלים עליהם במהלך הפעילות או חבלה. עומסים במידה נכונה בונים ומחזקים את הרקמות. עומסי יתר פוצעים. עומסי יתר ונזקים לרקמות עלולים להיווצר כתוצאה מחבלה, מאמץ חד פעמי גדול מידי כמו למשל בעת הרמת משא כבד מידי באופן לא נכון או כתוצאה ממאמץ חוזר כמו למשל בעת הגברת מהירות הריצה או בעת ריצה למרחק גדול יותר ללא הדרגתיות. עומסי יתר עלולים לגרום לכישלון ביכולת הספיגה של הרקמות השונות כולל שריר, גיד, דיסק הבין חולייתי, סחוס או כול רקמה אחרת ולפציעתן.

– כאב טוב

כך למשל עומסים גופניים מאוזנים עשויים להוביל לכאב חיובי בשרירים הנמשך שעות ועד יומיים שלושה לאחר סיום הפעילות. כאב זה הקרוי גם התפתחות כאב שרירים מאוחרת (Delayed onset muscle soreness) מייצג למעשה נזק חיובי לשרירים הגורם להם להתחזק כדי להכין את עצמם למאמץ הבא. שיפור בכוח מחייב הגעה למצב של כישלון ותחושת שריפה בשריר. שיפור בסיבולת לב ריאה יושג עם הגעה למצב של עייפות קיצונית ותחושת שריפה בשרירים ובריאות. כך גם לגבי שיפור חוזק יתר הרקמות בגוף (עצמות, גידים, סחוסים, רצועות ועוד). עומס מאוזן על רקמות אלו יוביל להתחזקותן ולשיפור היכולת של הרקמות לעמוד בעומסים גבוהים יותר באימונים הבאים. 

– כאב רע

כמובן שחשוב לא להגזים גם בסוג זה של “כאבים טובים” שכן אלה יכולים במהירות להפוך לכאבים רעים המייצגים למעשה נזקים ופציעות. כך למשל עייפות קיצונית שנדרשים ימים ארוכים כדי להתאושש ממנה עלולה להעיד על ליקויים ונזקים. עומסי יתר ומאמצים קיצוניים מידי יגרמו לכאבי שרירים חריפים, קושי קיצוני להפעיל את השרירים ואפילו נפיחות בשרירים. במצבים קיצוניים כאלה השריר עלול להיפגע באופן בלתי הפיך, להתפרק ולשחרור חלבונים לזרם הדם. במצב קיצוני זה הכליות עלולות להיפגע ומוות עלול להיגרם.

כך גם לגבי הרקמות האחרות. עומס המוטל על העצמות יגרום להם להתחזק בניסיון להתמודד טוב יותר עם העומסים בפעם הבאה. מאידך עומסי יתר על עצמות השוקיים או כף הרגל עלולים לגרום לכישלון העצם, שברי מאמץ וכאבים. עומסים סבירים על הסחוסים בתוך המפרקים יעודדו חילוף חומרים תקין וישמרו אותם בריאים. עומסי יתר יגרמו להתפרקות ושחיקת הסחוסים ולכאבים שאינם טובים. באופן דומה עומסים מתונים על הגידים יחזק אותם ויכשיר אותם לעמוד במטלות הולכות וגדלות. עומסי יתר על הגידים עלולים לגרום לדלקות בגידים ולכאבים רעים.

איך אני מזהה כאבים רעים?

כאב טוב או כאב רע
כאב טוב או כאב רע

כאב רע יכול להתפתח כתוצאה מעומס חד פעמי הנובע ממאמץ חד פעמי כמו בעת הרמת משא כבד, חבלה חריפה כמו בעת פציעת ספורט, נפילה במדרגות או תאונת דרכים או כתוצאה מאגירת נזקים אטית כמו למשל בעת ישיבה לקויה, ריצת מרתון או פעילות יום יומית שגרתית כמו לחתוך ירקות לסלט.

– כאב רע בגלל פעילות גופנית

 • ראשית יש לשים לב למיקום של הכאב. כאב בשרירים שהיו מעורבים במאמץ הגופני הוא סביר כול עוד אינו נמשך יותר מיומיים שלושה לאחר תום הפעילות. כאב במפרק או בעמוד השדרה אינו תקין וסביר להניח שמדובר בכאב רע המעיד על נזק.
 • כאבי שרירים לאחר מאמץ אמורים לכסות שטח רחב. כאב חד וממוקד בנקודה מסוימת באחת הגפיים עלול להעיד על נזק משמעותי כגון מתיחה או קרע של שרירי גיד או רצועה.
 • כאב חד בגב במהלך או לאחר הפעילות עלול להעיד על נזק לשרירי הגב או לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק או פריצת דיסק). כאב חד שמתעורר בבת אחת מעיד על נזק משמעותי.
 • כאב שרירים נורמלי אמור להתפתח באופן הדרגתי. כאב שמתעצם מהר במהלך הפעילות עלול להעיד על בעיה.
 • כאב שמופיע לאחר פעילות מאומצת וממשיך להטריד גם במצב של מנוחה הוא כאב רע שעלול להעיד על נזק משמעותי.
 • כאב המעיר אתכם משנתכם הוא כאב רע.
 • כאב הגורם קושי לנוע (צליעה) הנמשך מעבר לאותם יומיים או אפילו שלושה ימים שלאחר הפעילות המאמצת הוא בסבירות גבוה כאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים.
 • כאב שאינו פוסק גם לאחר מספר ימי מנוחה או כאב שממשיך להתגבר גם לאחר מספר ימי מנוחה או כאב שאינו מגיב לטיפולים הוא כאב רע שצריך לברר מה מקורו.
 • כאב שנלווים אליו סימנים ותסמינים נוספים כגון חולשה ו/או נימול באחת הגפיים הוא כאב רע שעלול להעיד על נזק עצבי. כך גם כאב שאליו נלווים חום צמרמורות והזעות.

– כאב רע בעקבות טראומה

כאבים לאחר חבלה טראומטית עשויים להיות מבלבלים. לעיתים קרובות אתם נחבלים באגרסיביות או יוצאים ממכונית שהייתה מעורבת בתאונת דרכים קשה, קמים על הרגליים ומופתעים מכך שאינכם חשים כלל בכאב או חשים בכאב קל בלבד. לאחר זמן קצר דקות, שעות ואפילו ימים מופיע הכאב בכול עוצמתו. חשוב לזכור שמדובר בתופעה ידועה ומובנת מבחינה פיזיולוגית.

ישנם מספר הסברים לתופעה אך ההסבר המקובל הוא שמדובר במנגנון עיכוב כאב אבולוציוני. על פי הסבר זה במצבים של דחק קיצוני הגוף שלנו מפריש אנדורפינים – חומרים משככי כאב- ובכך בולם את אותות הכאב. כאשר אנו לא מודעים לכך שנפגענו אנו יכולים להתרכז בהישרדות.

איך ניתן לאמוד נזק טראומטי?

ישנם מספר דרכים לאמוד את חומרת הפציעה שלכם בעקבות תאונה או חבלה:

 • ראשית מהירות הופעת הכאב מהווה אינדיקציה ראשונית לרמת הנזק. כלומר כאב שהופיע לראשונה שבוע לאחר התאונה יצביע על נזק שבסבירות גבוהה יהיה קטן יותר מהנזק שאותות הכאב בגינו מופעים מיד או דקות לאחר החבלה. כך גם לגבי מהירות הופעת סימנים ותסמינים נוספים כגון נפיחות ודפורמציה. התפתחות בצקת מידית במקום הפציעה מעידה על נזק משמעותי יותר. ככול שהבצקת גדולה יותר הנזק עלול להיות גדול יותר. דפורמציה בעקבות חבלה עלולה להצביע שבר, פריקה או על נזק משמעותי אחר.
 • דבר נוסף שיש להתייחס אליו הוא עוצמת הכאב. כאב חריף שגורם לחוסר נוחות קיצונית או לטשטוש ההכרה גם כאשר הוא מופיע לאחר שעות מעיד על נזק משמעותי יותר.
 • שטף דם קשה עשוי להעיד על קרעים של כלי דם וכמובן רקמות אחרות כגון רצועות, גידים ושרירים.
 • אובדן יכולת תפקודית של החלק הנפגע עלול להעיד על נזק משמעותי.
 • נימול של אחת הגפיים, אובדן תחושה באחת הגפיים או חולשה באחת הגפיים עלולים להעיד על נזקים עצביים משמעותיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • כאב בחזה לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים.…

 • האם כאב גב קשור למבנה המוח

  כאב גב כרוני ומבנה המוח? מתברר שיש קשר בין השניים. כאב כרוני גורם לעומס אישי ולאומי אדירים. במבנה המוח טמון…

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן