כאב טוב או כאב רע

כאב טוב או כאב רע
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאב טוב או כאב רע? כאשר חשים כאב חשוב לשאול את השאלה הזאת. כאב רע הוא כאב המסמן נזק גופני. במידה וכאב מהסוג הזה מופיע יש לעצור כול פעילות שבגינה הוא התפתח. אך חשוב לדעת שיש גם "כאב טוב". כאב טוב יכול להופיע לאחר ריצה, משחק כדורגל, אימון בחדר הכושר, משחק כדורסל ועוד וקיומו חשוב לשיפור היכולות הגופניות.

  האם יש דרך להבדיל בין כאב טוב המופיע בשוקיים או בכתף למעשה טופח לך על השכם ואומר עשית עבודה טובה לבין כאב רע באזורים הללו. האם ניתן לזהות כאבים בשוקיים או בכתפיים הנובעים מקרע בשרירי השוק או קרע בשרירי הכתף שאומרים עצור! אתה גורם לנזק? התשובה היא כן. ניתן וחשוב להבדיל בין סוגי הכאב הללו על מנת שנוכל ליהנות מהיתרונות של הספורט מבלי לשלם מחיר בריאותי יקר של פציעות ספורט ונזקים כרוניים אשר בהכרח יובילו לחוסר בפעילות גופנית ולהתפתחות מחלות הנובעות מכך.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאב טוב או כאב רע – רקע

   הגורם לכאב טוב או לכאב רע הוא עומס ומאמץ. רקמות הגוף השונות מגיבות לעומסים המוטלים עליהם במהלך הפעילות או חבלה. עומסים במידה נכונה בונים ומחזקים את הרקמות. עומסי יתר הנובעים לרוב ממאמצים חוזרניים פוצעים. עומסי יתר ונזקים לרקמות עלולים להיווצר כתוצאה מחבלה, מאמץ חד פעמי גדול מידי כמו למשל בעת הרמת משא כבד מידי באופן לא נכון או כתוצאה ממאמץ חוזר כמו למשל בעת הגברת מהירות הריצה או בעת ריצה למרחק גדול יותר ללא הדרגתיות. עומסי יתר עלולים לגרום לכישלון ביכולת הספיגה של הרקמות השונות כולל שריר, גיד, דיסק הבין חולייתי, סחוס או כול רקמה אחרת ולפציעתן.

   – כאב טוב בעקבות פעילות גופנית

   כך למשל עומסים גופניים מאוזנים עשויים להוביל לכאב חיובי בשרירים הנמשך שעות ועד יומיים שלושה לאחר סיום הפעילות. כאב זה הקרוי גם התפתחות כאב שרירים מאוחרת (Delayed onset muscle soreness) מייצג למעשה נזק חיובי לשרירים הגורם להם להתחזק כדי להכין את עצמם למאמץ הבא. שיפור בכוח מחייב הגעה למצב של כישלון ותחושת שריפה בשריר. שיפור בסיבולת לב ריאה יושג עם הגעה למצב של עייפות קיצונית ותחושת שריפה בשרירים ובריאות. כך גם לגבי שיפור חוזק יתר הרקמות בגוף (עצמות, גידים, סחוסים, רצועות ועוד). עומס מאוזן על רקמות אלו יוביל להתחזקותן ולשיפור היכולת של הרקמות לעמוד בעומסים גבוהים יותר באימונים הבאים. 

   – כאב רע

   כמובן שחשוב לא להגזים גם בסוג זה של "כאבים טובים" שכן אלה יכולים במהירות להפוך לכאבים רעים המייצגים למעשה נזקים ופציעות. כך למשל עייפות קיצונית שנדרשים ימים ארוכים כדי להתאושש ממנה עלולה להעיד על ליקויים ונזקים. עומסי יתר ומאמצים קיצוניים מידי יגרמו לכאבי שרירים חריפים, קושי קיצוני להפעיל את השרירים ואפילו נפיחות בשרירים. במצבים קיצוניים כאלה השריר עלול להיפגע באופן בלתי הפיך, להתפרק ולשחרור חלבונים לזרם הדם. במצב קיצוני זה הכליות עלולות להיפגע ומוות עלול להיגרם.

   כך גם לגבי הרקמות האחרות. עומס המוטל על העצמות יגרום להם להתחזק בניסיון להתמודד טוב יותר עם העומסים בפעם הבאה. מאידך עומסי יתר על עצמות השוקיים או כף הרגל עלולים לגרום לכישלון העצם, שברי מאמץ וכאבים. עומסים סבירים על הסחוסים בתוך המפרקים יעודדו חילוף חומרים תקין וישמרו אותם בריאים. עומסי יתר יגרמו להתפרקות ושחיקת הסחוסים ולכאבים שאינם טובים. באופן דומה עומסים מתונים על הגידים יחזק אותם ויכשיר אותם לעמוד במטלות הולכות וגדלות. עומסי יתר על הגידים עלולים לגרום לדלקות בגידים ולכאבים רעים.

   איך אני מבדיל בין סוגי הכאב?

   כאב טוב או כאב רע
   כאב טוב או כאב רע

   כאב רע יכול להתפתח כתוצאה מעומס חד פעמי הנובע ממאמץ חד פעמי כמו בעת הרמת משא כבד, חבלה חריפה כמו בעת פציעת ספורט, נפילה במדרגות או תאונת דרכים או כתוצאה מאגירת נזקים אטית כמו למשל בעת ישיבה לקויה, ריצת מרתון או פעילות יום יומית שגרתית כמו לחתוך ירקות לסלט.

   – מיחושים המופיעים בגלל פעילות גופנית

   • ראשית יש לשים לב למיקום של הכאב. כאב בשרירים שהיו מעורבים במאמץ הגופני הוא סביר כול עוד אינו נמשך יותר מיומיים שלושה לאחר תום הפעילות. כאב במפרק או בעמוד השדרה אינו תקין וסביר להניח שמדובר בכאב רע המעיד על נזק.
   • כאבי שרירים לאחר מאמץ אמורים לכסות שטח רחב. כאב חד וממוקד בנקודה מסוימת באחת הגפיים עלול להעיד על נזק משמעותי כגון מתיחה או קרע של שרירי גיד או רצועה.
   • כאב חד בגב במהלך או לאחר הפעילות עלול להעיד על נזק לשרירי הגב או לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק או פריצת דיסק). כאב חד שמתעורר בבת אחת מעיד על נזק משמעותי.
   • כאב שרירים נורמלי אמור להתפתח באופן הדרגתי. כאב שמתעצם מהר במהלך הפעילות עלול להעיד על בעיה.
   • כאב שמופיע לאחר פעילות מאומצת וממשיך להטריד גם במצב של מנוחה הוא כאב רע שעלול להעיד על נזק משמעותי.
   • כאב המעיר אתכם משנתכם הוא כאב רע.
   • כאב הגורם קושי לנוע (צליעה) הנמשך מעבר לאותם יומיים או אפילו שלושה ימים שלאחר הפעילות המאמצת הוא בסבירות גבוה כאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים.
   • כאב שאינו פוסק גם לאחר מספר ימי מנוחה או כאב שממשיך להתגבר גם לאחר מספר ימי מנוחה או כאב שאינו מגיב לטיפולים הוא כאב רע שצריך לברר מה מקורו.
   • כאב שנלווים אליו סימנים ותסמינים נוספים כגון חולשה ו/או נימול באחת הגפיים הוא כאב רע שעלול להעיד על נזק עצבי. כך גם כאב שאליו נלווים חום צמרמורות והזעות.

   – מיחושים בעקבות טראומה

   כאבים לאחר חבלה טראומטית עשויים להיות מבלבלים. לעיתים קרובות אתם נחבלים באגרסיביות או יוצאים ממכונית שהייתה מעורבת בתאונת דרכים קשה, קמים על הרגליים ומופתעים מכך שאינכם חשים כלל בכאב או חשים בכאב קל בלבד. לאחר זמן קצר דקות, שעות ואפילו ימים מופיע הכאב בכול עצמתו. חשוב לזכור שמדובר בתופעה ידועה ומובנת מבחינה פיזיולוגית.

   ישנם מספר הסברים לתופעה אך ההסבר המקובל הוא שמדובר במנגנון עיכוב כאב אבולוציוני. על פי הסבר זה במצבים של דחק קיצוני הגוף שלנו מפריש אנדורפינים – חומרים משככי כאב- ובכך בולם את אותות הכאב. כאשר אנו לא מודעים לכך שנפגענו אנו יכולים להתרכז בהישרדות.

   איך ניתן לאמוד נזק טראומטי?

   ישנם מספר דרכים לאמוד את חומרת הפציעה שלכם בעקבות תאונה או חבלה:

   • ראשית מהירות הופעת הכאב מהווה אינדיקציה ראשונית לרמת הנזק. כלומר כאב שהופיע לראשונה שבוע לאחר התאונה יצביע על נזק שבסבירות גבוהה יהיה קטן יותר מהנזק שאותות הכאב בגינו מופעים מיד או דקות לאחר החבלה. כך גם לגבי מהירות הופעת סימנים ותסמינים נוספים כגון נפיחות ודפורמציה. התפתחות בצקת מידית במקום הפציעה מעידה על נזק משמעותי יותר. ככול שהבצקת גדולה יותר הנזק עלול להיות גדול יותר. דפורמציה בעקבות חבלה עלולה להצביע שבר, פריקה או על נזק משמעותי אחר.
   • דבר נוסף שיש להתייחס אליו הוא עוצמת הכאב. כאב חריף שגורם לחוסר נוחות קיצונית או לטשטוש ההכרה גם כאשר הוא מופיע לאחר שעות מעיד על נזק משמעותי יותר.
   • שטף דם קשה עשוי להעיד על קרעים של כלי דם וכמובן רקמות אחרות כגון רצועות, גידים ושרירים.
   • אובדן יכולת תפקודית של החלק הנפגע עלול להעיד על נזק משמעותי.
   • נימול של אחת הגפיים, אובדן תחושה באחת הגפיים או חולשה באחת הגפיים עלולים להעיד על נזקים עצביים משמעותיים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר