כאבי גדילה אבחון וטיפול
כאבי גדילה אבחון וטיפול

כאבי גדילה אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גדילה אבחון וטיפול? כאבי גדילה מתפתחים לרוב בשרירי הרגליים ולעתים רחוקות גם בשרירי הידיים של ילדים בגילים 3 – 12 שנים. מדובר למעשה בסוג הכאב השכיח ביותר בקרב ילדים. הכאבים יופיעו לרוב בערב או בלילה וייעלמו עד הבוקר. כאבים אלו עלולים להיות חריפים ואף להעיר את הילד משנתו. הגורם המדויק לכאבים אלו אינו ידוע. חוקרים העלו סברה שכאבים אלו נובעים מעומסי יתר על השרירים במשך היום. חוקרים אחרים טוענים שעל כאבים מסוג זה מתלוננים בעיקר ילדים עם סף כאב נמוך.

חשוב לדעת, כאבי גדילה אינם פוגעים במפרקים ועל כן לא יוצרים מגבלות תנועה תנועה או הפרעות אחרות. המסר החשוב ביותר להורים נובע מהתובנה הזאת: כאבים ברגליים בקרב ילדים מהווים לרוב מטרד חולף וחסר השפעה ממשית על יכולתו הפיזית הנוכחית או העתידית של הילד שלכם. במידה וכאביו של ילדכם אכן אובחנו ככאלה תוכלו לנסות להקל עליו אך הסירו דאגה, ברוב המקרים הם ייעלמו כלעומת שבאו בלי להותיר כול נזק גם לא עתידי. הטיפול בכאבי גדילה מתבסס על אבחון שבו נשלול גורמים אחרים ומשמעותיים יותר לכאבים כאלה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גדילה אבחון וטיפול – רקע

הגורם לכאב גדילה (Growing pains) אינו ידוע. בעבר סברו בטעות שהכאב נגרם בגלל קצב גדילה מהיר של העצמות. חשוב לדעת שתהליך צמיחת העצמות, גם כאשר הילד בתקופת צמיחה מהירה אינו תהליך כואב. בשנים האחרונות ישנם חוקרים שטוענים שהיות והשם של התופעה אינו מסביר אותה יש להחליף את השם ל”כאבי רגליים ליליים חוזרים” (Recurrent nocturnal limb pain in children).

כאבי גדילה אבחון וטיפול
כאבי גדילה אבחון וטיפול

מספר סברות נוספות הועלו בכול הנוגע לגורם לתופעה הזאת אחת מהן היא עומס שרירי הנובע מעודף פעילות גופנית או מיציבה לקויה. סברה זאת אינה נשמעת הגיונית שכן ישנם ילדים שמעורבים בפעילות גופנית מסיבית ו/או בעלי יציבה בעייתית שאינם סובלים ממיחושים דומים בעוד שילדים אחרים שאינם פעילים גופנית ו/או בעלי יציבה מעולה שסובלים מהם. סברה אחרת טוענת שכאבי גדילה נגרמים לרוב בקרב ילדים עם גמישות יתר. עוד סברה טוענת שכאבים אלו נובעים מתסכולים ובעיות רגשיות אצל הילד. עוד סברה שהועלתה מדברת על כך שכאבי גדילה מתרחשים בקרב ילדים עם סף כאב נמוך.

כאבי גדילה – סימנים ותסמינים

הילדים הסובלים מכאב גדילה יתלוננו על כאבי שרירים (ולא במפרקים) בשתי הרגליים ובעיקר בחלקים הקדמיים של הירך, מאחורי הברכיים ובשרירי השוקיים ובקרסוליים. לעתים יופיעו גם כאבי גדילה בשרירי הידיים. להופעת מיחושים אלו אין מחזוריות ברורה. הכאבים יכולים להופיע במשך מספר לילות ברצף ולהיעלם לתמיד אך יכולים גם להופיע לסירוגין במשך שנים. תנועות או מאמצים לא אמורים להחמיר או להפחית את התסמינים והילד אמור לחזור בבוקר לפעילותו ולמשחקיו בלי צליעה ובלי מגבלה אחרת. אם קיימת רגישות, כאב או נפיחות במפרקים עצמם או אם הילד מתקשה לשחק עם חבריו או שהילד צולע סביר להניח שהוא סובל מבעיה אחרת ויש להפנותו לבדיקה.

כאבי גדילה אבחון

אין בדיקה חד משמעית שיכולה לאבחן כאבי גדילה ועל כן אבחון שכזה מתבצע על ידי הקלינאי המיומן בעיקר על ידי שלילת גורמים אפשריים אחרים לכאב בגפיים. את האבחון נתחיל באמצעות היסטוריה רפואית.

היסטוריה רפואית

במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד מהילד והוריו מה הרקע לכאב. נלמד מתי הופיע הכאב (לרוב ערב או לילה), מה חומרת הכאב (יכולים להעיר את הילד משנתו), מה תדירות הופעתו (יכולים להופיע לסירוגין למשל כול לילה לשבוע), כמה זמן נמשך הכאב (אמורים להיעלם בבוקר) מה גרם לו (נפילה? מאמץ חריג?), מה סוג הכאב (חד, קהה, שורף), האם ישנם פעולות או מנחים המחמירים או מפחיתים את הכאב (אינם מושפעים מתנועות או מאמצים) ועוד. נשאל על קיומן האפשרי של מחלות גנטיות ומחלות אחרות שעלולות להוביל להתפתחות מיחושים בגפיים (דלקות פרקים?).

בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית של ילד עם כאבי גדילה אינה אמורה לאתר כול בעיה. במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את המיחושים שעליהם מתלונן הילד. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על האופן שאיבר הכואב מתפקד בהליכה או קפיצה (לא אמורה להיות מגבלה). נמשש את הרקמה הכואבת בניסיון לאתר אם קיים מוקד של נזק (לא אמור להיות מוקד). נבדוק את טווחי התנועה של המפרקים בשרשרת הקינמטית (טווח התנועה אמור להיות תקין וללא כאב). נערוך בדיקות אורתופדיות וגם בדיקות נוירולוגיות.

בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה

בדיקות מעבדה או דימות רפואי ובכלל זה צילומי רנטגן, CT ו/או MRI צפויים להיות נורמליים שכן אין בדיקות שיכולות לאשר או לשלול את קיומם של כאבי גדילה. אך במקרים שבהם יש ספק או כאשר יש ברצוננו לשלול פתולוגיה אחרת נוכל להיעזר בבדיקות אלו.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

בכול אחד מהשלבים הבדיקה הגופנית וההיסטוריה הרפואית נחפש נוכחות של סימנים ותסמינים שמעלים את האפשרות שהגורם לכאבים עלול להיות בעל משמעות קלינית רחבה יותר. בין יתר הסימנים והתסמינים שמעלים חשד נחפש חום, צמרמורת, הרזיה בלתי מוסברת ועוד. קיומם של סימנים ותסמינים אלו ואחרים הנם סיבה להפנות את הילד לבירור רפואי יסודי נוסף. נחפש גם סימנים ותסמינים המעידים על קשיים מנטליים. סימנים ותסמינים אלו כולל תסכולים קשים דיכאון ועוד מהווים דגל צהוב ולאלה יש משמעות לגבי הקצב שבו מחלים הילד.

אבחנה מבדלת

גורמים נוספים עלולים לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים דומים בגפיים של הילד. חלק מאותם גורמים צריכים להיות מזוהים כדי למנוע השפעה אפשרית על בריאותו ותפקודו של הילד בעתיד. בין יתר הפתולוגיות מסוג זה שעלינו לשלול נמנה פציעה טראומתית באחד המפרקים ברגל, דלקת מפרקים כרונית אידיופתית של גיל הילדות (Juvenile idiopathic arthritis), אוסטאוסרקומה (Osteosarcoma), דלקת זיהומית באחד המפרקים, נמק העצם ועוד. כמובן שהסימנים והתסמינים במקרים אלו יהיו שונים מאלו המופיעים בכאבי גדילה ועשויים להועיל בביצוע אבחנה מבדלת. בין יתר הסימנים והתסמינים הללו נמנה מגבלות תנועה משמעותיות, צליעה, כאבים המופעים ברגל אחת,או כאלה המופיעים גם בגב או ביד, מיחושים הנמשכים גם ביום, מפרקים נפוחים, פריחה על העור, חום, אובדן משקל, אובדן תיאבון ועוד.

כאבי גדילה טיפול

הטיפול העיקרי בכאבים אלו הוא ההבטחה להורים ולילד שאין בעיה משמעותית והם צפויים לחלוף בלי להותיר נזק. כמובן שרצוי במידת האפשר להפחית אותם על ידי חימום (כרית חימום או אמבטיה), עיסוי, מתיחות קלות ורק במקרה הצורך ולאחר התייעצות עם רופא המשפחה ניתן להיעזר גם בתרופות לשיכוך הכאב ללא מרשם כגון אקמול.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה…