כף הרגל אנטומיה וביומכניקה

כף הרגל אנטומיה וביומכניקה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כף הרגל – אנטומיה וביומכניקה הם תחומי ידע קריטיים עבור קלינאי המטפל בדלקות, פגיעות או כאבים בכף הרגל. תחומי ידע אלו עשויים להועיל בהבנת הגורמים האפשריים להתפתחות סימנים ותסמינים בחלק אנטומי זה. על כפות הרגליים מוטלים עומסים נייחים ודינמיים עצומים. כדי לעמוד בעומסים הללו דרושים לכף הרגל מבנה חזק וביומכניקה תקינה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  עם השנים בגלל העומס והנזקים המצטברים חלים שינויים ניווניים, מבניים וביו מכניים בכף הרגל אשר מעצימים את הבלאי והשחיקה וגורמים לדלקת בכף הרגל. רוב האנשים חווים כאבי כפות רגלים. הכאב יכול להופיע בכל נקודה אנטומית בכף הרגל: באצבעות, מעט לאחור באזור המטטרסל, באזור הקשת של כף הרגל ובעקב.

  {loadposition inside-page}

  כף הרגל אנטומיה וביומכניקה – רקע

  ברוב המקרים כאבים בכף הרגל משקפים נזק באחת הרקמות בכף הרגל. לעתים המקור לכאב נמצא באזור מרוחק, מחוץ לכף הרגל, ויש ביכולתו להשליך כאב אל כף הרגל. המשמעות היא שאנו חשים את הכאב בכף רגל אך הנזק נמצא בגב התחתון, באגן, במפרקי הירך, בברכיים או בשוקיים.

  מספר גורמים עלולים לגרום לפציעות שכיחות וכאבים בכף הרגל, אך הגורם השכיח ביותר הוא עומס יתר. עומסי יתר על כפות הרגליים שכיחות למשל בקרב ספורטאים, חיילים או כל אדם פעיל אחר שעוסק בהליכה, ריצה או ספורט אחר שכרוך בריצה כמו כדורסל וכדורגל. לחלופין עומס יתר יכול להיגרם גם בגלל נעליי עקב או נעליים שאינן מתאימות, משקל עודף או בעיות מבניות של כף הרגל אשר משבשות את התפקוד שלה וגורמות לעומס יתר דלקת וכאבים.

  הסימנים והתסמינים הנגרמים עקב פגיעה בכף הרגל, אופיים ועוצמתם תלויים בסוג הפגיעה, במיקומה ובחומרתה. כאבים בכף הרגל יכולים להופיע באופן חד או הדרגתי, להיות חריפים או קלים, חודרניים או שטחיים, פועמים או קבועים, בשתי כפות הרגליים או בכף רגל אחת בלבד ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים תחושות שריפה, נימול, הירדמות, נוקשות, חולשה של כף הרגל, נפיחות, חום מקומי, אדמומיות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מלבד עומסי יתר ישנם גורמים נוספים לכאבים בכף הרגל ובכללם נזקים טראומטיים ושורה ארוכה של מחלות. כדי לקבל טיפול טוב ויסודי חשוב שהקלינאי יאבחן מה גורם לכאבים שלכם באופן מדויק. כדי להגיע לאבחון איכותי חייב הקלינאי להכיר את כפות הרגליים באופן יסודי כולל את מבנה כף הרגל אנטומיה וביומכניקה. ללא ידע בתחומים אלה הקלינאי יכול רק לנחש מה מקור הבעיה ומה הגורם לה.

   מבנה אנטומי של כפות הרגליים

   כף הרגל אנטומיה וביומכניקה
   כף הרגל אנטומיה וביומכניקה

   היכולת של כף הרגל לעמוד בתפקידיה מוקנית לה בזכות המבנה המיוחד הכולל מספר רב של עצמות ומפרקים המאפשרים לה את התאמה לפני השטח ואת התמודדות עם העומסים. בין המפרקים נמנה את מפרק הקרסול (ankle joint) המחבר את כף הרגל עם עצמות השוק, המפרק הרב צירי בין עצם הערקום לעצם העקב ( Talocalcaneal joint) ומפרקים מרובים הנוצרים בין עצמות כף הרגל השונות.

   שלושה אזורים אנטומיים

   כף הרגל מחולקת לשלושה אזורים אנטומיים עיקריים: כף רגל קדמית, כף רגל אמצעית וכף רגל אחורית. מבנה כף הרגל הקדמית (Forefoot) כולל את האצבעות (Phalanges). אצבעות כף הרגל יוצרות מפרקים בחלקן האחורי עם עצמות המסרק (Metatarsal).

   מבנה כף הרגל האמצעית (Mid foot) כולל את חמשת עצמות המסרק (Metatarsal) באזור הקשת. עצמות המסרק יוצרות מפרקים מאחור עם עצמות שורש כף הרגל ומלפנים עם אצבעות כף הרגל.

   מבנה כף הרגל האחורית (Hind foot) הכולל את עצם הערקום (Talus), עצם העקב (Calcareous), עצם הסירה (Navicular), עצם הקובייה (Cuboid) ואת שלושת עצמות הטריז (Cuneiform). עצמות אלה יוצרות מפרקים עם עצם הסירה מצדן הקרוב ועם עצמות המסרק התיכונות מצדן המרוחק.

   קשתות כף הרגל

   ההבנה של מבנה כף הרגל והתפקוד שלה מחייב התייחסות לקשתות של כף הרגל. את הגמישות בתנועה ואת היכולת לבלום זעזועים מקבלת כף הרגל באמצעות קשתות אנטומיות קשת אורכית וקשתות רוחביות. הקשת האורכית נמתחת מעצם העקב עד לראש עצם המסרק החמישית ונהוג לחלקה לשתי קשתות: קשת פנימית וקשת חיצונית. שלושת הקשתות הרוחביות כוללות את הקשת הקדמית הנוצרת בין ראשי עצם המסרק לפנים, את הקשת האמצעית במרכז כף הרגל ואת הקשת האחורית באזור עצמות שורש כף הרגל.

   בעת ביצוע הליכה, ריצה או קפיצה מתפקדות הקשתות כמו קפיץ הסופג את העומסים בעת שמשקל הגוף מצוי עליו וחוזר למצבו הראשוני תוך שחרור אנרגיה בעת שמשקל הגוף מוסר ממנו. ליקוי או היעדר של אחת או יותר מהקשתות הללו עלול להוביל להתפתחות נזקים וכאבים בכפות הרגליים. בתחתית כף הרגל אנו מוצאים שרירים ורצועת הקשת הלא היא הפלנטר פשיה וכן שכבת שומן מבודדת ומגינה.

   רקמה פלנטרית – חיתולית הכפית

   עוד רקמה שחשוב להתייחס אליה כאשר אנו מתארים את מבנה כף הרגל היא חיתולית הכפית (Plantar Fascia). רקמה פלנטרית זאת הנמתחת בתחתית כף הרגל מהווה גורם מרכזי בתפקוד של כף הרגל. מדובר ברקמת חיבור אלסטית התומכת בקשת כף הרגל מונעת את קריסתו בעת הנחת המשקל ומשחררת אנרגיה בעת ניתוק כף הרגל לצורך ביצוע הצעד הבא. בכך מצטרפת חיתולית הכפית לריבוי המפרקים ולקשתות כף הרגל על מנת לאפשר את יכולת התנועה, את גמישות התנועה ואת בלימת הזעזועים של כף הרגל.

   רצועות כף הרגל

   מספר רב של רצועות (ligaments) ממוקמות בכף הרגל. לרצועות תפקיד חשוב בהקניית יציבות לכף הרגל ובהגנה מפני תנועתיות יתר. בין הרצועות שחשוב למנות נכלול את הרצועות במפרק הקרסול: רצועת הדלתה (Deltoid ligament) ושלוש רצועות בצד החיצוני של הקרסול הקרויות יחדיו רצועה חיצונית ( Lateral collateral ligaments). רצועה בכף הרגל שחשוב למנות היא רצועה פלנטרית העוברת מתחת לעצם הערקום ונמתחת בין עצם העקב לעצם הסירה (Plantar calcaneonavicular ligament). לרצועה זו תפקיד חשוב בשמירה על המבנה האנטומי של הקשת הפנימית ועל הקפיציות של התנועה ועל כן מכונה גם רצועה קפיצית ( Spring ligament).

   שרירי כף הרגל

   שרירים רבים הממוקמים בתוך כף הרגל ומחוצה לה מעניקים לכף הרגל את צורתה בכך שהם אוחזים בעצמות הרבות במקומן. שרירי כף הרגל המצויים מחוץ לכף הרגל מקורם מהחלק הקדמי או אחורי של השוק בעוד שהשרירים הפנימיים בכף הרגל מקורם מגב כף הרגל או מהחלק התחתון של כף הרגל. לשרירים אלו יכולת כיווץ והרפיה ובכך מאפשרים תנועה ותרומה  למאמץ הכללי של כפות הרגליים להפחית ולבלום את הזעזועים הנוצרים בעת ביצוע מאמצים גופניים.

   שכבת שומן

   מבנה כף הרגל כולל שכבת שומן המצויה בתחתית כף הרגל שתפקידה לבודד את כף הרגל מטמפרטורות קיצוניות ולהגן פיזית על הרקמות השונות כולל גידים, עצבים, שרירים, רצועות ועצמות. הגנה פיזית זו על הרקמות מושגת באמצעות תרומתה של שכבת השומן בהפחתת הזעזועים המוטחים בה במהלך ביצוע מאמצים גופניים נושאי משקל ובאיזונם. עומסי יתר על שכבת השומן הנובעים מגיל, משקל, פעילות גופנית או חבלה עלולים לגרום לו נזק וכאב.

   עצבוב כף הרגל

   העצבוב למפרקים ולשרירים בכף הרגל מאפשר את תפקודם התקין. העצבוב של כף הרגל מגיע מהתפצלויות של העצב הסכיאטי שמקורו בעמוד השדרה המותני. על כן פגיעה בעצבי הגב התחתון עלולה לגרום לפגיעה תחושתית ומוטורית בכף הרגל.

   ביומכניקה של כפות הרגליים

   ההשפעה של כפות הרגליים על בריאות מערכת שריר ושלד ובעיקר על הבריאות של הגפה התחתונה היא עצומה. כאשר אין ליקויים משמעותיים בכפות הרגלים ובכלל זה מבנה כף הרגל תקין והביומכניקה תקינה עולים הסיכויים שהעומסים העוברים דרך הגפיים יהיו בגדר סבירים ולא חריגים ופוצעים. ריבוי העצמות וריבוי המפרקים הנוצרים ביניהם יוצרים מבנה ייחודי בעל יכול התאמה והסתגלות למשטחים עליהם אנו פועלים. גם קשתות כף הרגל מעלות תרומה רבה לגמישות ולקפיציות של כפות הרגליים. כף הרגל הוא המפרק הראשון בתחתית השרשרת הקינטית שמתמודד עם עומס חיצוני.

   התנהגות נכונה של כף הרגל תפחית ותאזן את מגוון הכוחות הפועלים על הגפה התחתונה ועל הגוף. במהלך ההליכה או ריצה יוצר הגוף כוחות שמטרתן לקדם את הגוף לפנים. כף הרגל בולמת ברכות את עומס הגוף תוך כדי התאמה לסוג השטח עליו אנו פועלים ומיד הופכת למנוף קשיח שדוחף את הגוף לפנים. בעת ההליכה מתאימות הקשתות את עצמן לעומס שהן נושאות ובהתאם למעגל ההליכה סופגות את הזעזועים הנוצרים בעת שמשקל הגוף מצוי עליהן ומשחררות אנרגיה בעת שמשקל הגוף מוסר. כמובן שליקוי בקשתות (כף רגל שטוחה או קשת קשיחה) עלול לגרום לעומסי יתר, לנזקים וכאב. חיתולית הכפית (Plantar Fascia) היא רקמת חיבור אלסטית התומכת בקשת כף הרגל ותורמת גם היא ליכולת התנועה ובלימת הזעזועים של כף הרגל.

   מעגל ההליכה

   מעגל ההליכה של האדם הנו תהליך מורכב המשלב מספר רב של תנועות שמטרתן לנוע לכיוון מוגדר עם מינימום אנרגיה. ההתבוננות באופן הליכתו של האדם עשויה להעניק לנו מידע אודות אזורי גוף החשופים לעומסי יתר. אנו מחלקים את ההליכה לשני חלקים עיקריים: 1) שלב העמידה (The stance phase) שמהווה את נקודת הזמן שבו מונח משקל הגוף על כף הרגל . שלב זה מתחיל מהנחתת העקב (Heel strike) ומסתיים בניתוק האצבעות (Toe off) של אותה כף רגל. 2) שלב התנועה (Swing phase) שמתחיל מניתוק האצבעות ומסתיים בהנחתת העקב.

   כל שלב של ההליכה מורכב מתנועתם של מספר רב של מפרקים ושרירים. איכות התנועה ודיוקה עשויים ללמד אותנו רבות על הכוחות הפועלים על הגוף: מהי עוצמת הנחיתה?, כיצד אנו נוחתים?, מה אופן ההנפה של הרגל?, מה היא היציבה של הגוף בכל שלב של ההליכה?, כיצד אנו מניעים את האגן והירך?, מה מצב קשת כף הרגל והאצבעות?, האם קיימת פרונציה (Pronation) של כף הרגל בשלב הנחיתה?, האם קיימת סופינציה (Supination) של כף הרגל בשלב הדחיפה (Toe off)? ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן היא פגיעה בעמוד השדרה המותני בגב התחתון. עם זאת, הרבה

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק. פגיעה במפרק הלסת מהווה גורם שכיח לכאב בפנים אך כך