איך לבחור כרית שינה מתאימה
כריות שינה בחירה

איך לבחור כרית שינה מתאימה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


איך לבחור כרית שינה מתאימה? בחירה מתאימה של הכרית שעליה אנו ישנים היא כורח בריאותי. אתם לא ישנים טוב? מסתובבים מצד לצד וקמים בבוקר עם כאבי צוואר או כאבי ראש? יתכן שהסיבה לכך היא כרית שינה לא מתאימה! כרית שינה שאינה מותאמת אליכם עלולה להוביל להתפתחות נזקים וכאבים בצוואר.

כאבי צוואר וגב עליון מטרידים כמעט את כולנו. עוגמת הנפש הכרוכה בהם והנזקים הכלכליים העצומים הופכים אותם לבעיה מרכזית. מה גורם לכאבים הללו האם זה הישיבה מול מסך המחשב, או אולי הראש הרכון מעל שולחן הכתיבה או שמא גורם מדובר בכלל בלחץ נפשי אשר מכווץ את השרירים בעורף ובשכמות. כל הגורמים הללו ועוד עלולים להיות אחראיים לכאבים שלכם בצוואר, בגב העליון ובשכמות אבל לעיתים הכאבים הללו נגרמים בגלל כרית שינה לא מתאימה. חשוב לישון על כרית שינה שתוכננה על פי עקרונות הארגונומיה אבל איך לבחור כרית שינה מתאימה עבורי?.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאיך לבחור כרית שינה מתאימה – רקע

כרית שינה מתאימה עם תמיכה אופטימלית בצוואר נחוצה על מנת למנוע נזקים בעמוד השדרה הצווארי, כאבי ראש, כאבי שכמות ועוד. אלא מה, אנו הולכים לחנות כריות מצוידים עם הידע הזה לגבי החשיבות של כרית השינה ונשארים מבולבלים. יש שם בחנות הזאת מגוון אדיר של כריות ואין סוף אפשרויות הבחירה. אז איך לבחור כרית שינה מתאימה? מה הגודל הנכון? מה הגובה הנכון? האם רך זו הבחירה הנכונה? או אולי דווקא כרית קשה נחשבת לבריאה יותר? ובאיזה מילוי לבחור, ספוג? משי? נוצות? כרית רגילה? כרית גלית? כרית עגולה ועוד ועוד….

שלוש דרישות בסיסיות מכרית שינה:

1) תמיכה אנטומית נכונה ומותאמת אישית

איך לבחור כרית שינה מתאימה
איך לבחור כרית שינה מתאימה

כרית בעלת תמיכה אנטומית מותאמת אישית הנה כרית שכאשר אתה מניח את ראשך עליה, עמוד השדרה הצווארי והראש שלך נמצאים בהמשך טבעי לעמוד השדרה הגבי ובמצב הכי קרוב לניטרלי. יש לוודא שאנו בוחרים בכרית בעלת יכולת תמיכה מתמשכת ולא כרית ש”קורסת” תחת משקל הראש במהלך שנת הלילה.

2) נוחות אישית מקסימלית

לאחר שהבטחנו שגובה הכרית נכון נוודא שסוג החומר ממנו עשויה הכרית לא פוגם בנוחות שלנו. כך למשל ישנם אנשים ששינה על כרית מלאה בגרגרים היא פסגת הנוחות עבורם בעוד שאנשים אחרים לא יכולים לסבול שינה על כרית שיש בה מילוי קשיח יחסית.

3) היפו אלרגניות

לנתון זה יש חשיבות גדולה יותר מימה שניראה מקריאה ראשונית. רובן המכריע של הכריות המצויות בשווקים נוטות להפוך למשכן עבור קרדית האבק ועוד אלרגנים הגורמים במהלך שנת הלילה לתגובה אלרגית הגוררת אף סתום ונחירות. נחירות כידוע גורמות להפרעות שינה מרובות גם לנוחר וגם לבן/בת הזוג. לכרית משי יכולת אנטי אלרגנית טבעית.

איך לבחור כרית שינה מתאימה עבורי?

להלן נקודות שאליהן יש להתייחס במהלך הבחירה של כרית שינה:

תמיכה אנטומית מותאמת

תמיכה אנטומית נכונה תלויה על כן בתנוחת השינה וברוחב הכתפיים שלנו. אנשים הישנים על גבם צריכים להסתפק בכרית נמוכה יחסית ואילו אנשים הישנים על הצד יזדקקו לכרית גבוהה יותר תלוי ברוחב כתפם. גם אנשים הישנים על בטנם צריכים להסתפק בכרית שטוחה. עם זאת שינה על הבטן אינה מומלצת כלל ועיקר בגלל העומס שהיא יוצרת על עמוד השדרה. שינה על הבטן גורמת על ציר הזמן לנזקים מצטברים בחלקים שונים של עמוד השדרה והתפתחות כאבי צוואר וכאבי גב תחתון.

זכרו: אם אתם ישנים על מזרן רך הגורם לכתפיים שלכם לשקוע ולהתרוממות הצוואר והראש בחרו כרית שטוחה יותר בעוד שאם אתם ישנים על מזרן קשה שמונע שקיעה ומשאיר את הצוואר והכתפיים מורמים תצטרכו כרית גבוהה יותר.

 גודל הכרית

לגודל הכרית (לא לגובהה) אין משמעות בריאותית ועל כן תלויה בהעדפותינו האישיות בלבד. ישנם כאלו שיעדיפו להתאים את גודל הכרית לגודל המיטה. מיטה גדולה כרית גדולה ומיטה קטנה כרית קטנה. יחד עם זאת אין להגזים בגודל של הכרית ובמספר הכריות על המיטה. ראיתי מקרים של אנשים שישנו על בובת דובי ענק כתחליף לכרית והם לא ישנו טוב.

חומר המילוי

כרית ספוג או כרית כוסמת שומרות טוב יותר על צורתן במהלך שנת הלילה בעוד שכרית נוצות נדחסת בקלות ובמשך הלילה עלולה לאבד את התמיכה האופטימלית לצווארנו. מי שמעדיף כרית נוצות צריך כרית מלאה יותר כדי שגם לאחר השקיעה שתחול בה עדיין תוכל להעניק את התמיכה הראויה. מלבד האיכות התמיכה לחומר המילוי יש גם משמעות לגבי הנוחות. לא כולם יכולים להניח את הראש על כרית מלאה בכוסמת וזאת למרות התמיכה האיתנה שהיא מעניקה. מדובר לדעתי בחומר קשיח מידי היוצר לחץ לא נעים על האוזן והפנים. אבל כאמור מדובר בהעדפות אישיות.

דרגת הקושי

ישנם המעדיפים להניח ראשם על חומר רך (נוצות) גם אם זה אומר להניח שתי כריות פוך זו על גבי זו על מנת להשיג את הגובה האופטימלי ואחרים המעדיפים חומר קשה יותר כמילוי לכרית שלהם. ניתן גם להשיג כריות שהנן שילוב של חומרי מילוי. חשוב למדוד את הגובה הנותר בכרית או בצמד הכריות לאחר שהפעלתם עליהן את כובד ראשכם.

נוחות

בסופו של דבר אדם צריך לשאול את עצמו האם הכרית הזאת נוחה לי? נכון הכרית בגובה המתאים והיא תומכת בצוואר באופן מופלא אבל האם היא נוחה? כרית לא נוחה משמעותה שינה לא טובה. נסו להבין מה גורם לחוסר הנוחות. האם זה קשור לסוג המילוי? האם זה קשור לרגישות לחומר המילוי? ועוד.

זכרו: לכרית פוך טובה יכולת לשרוד שנים ארוכות בעוד שכרית ספוג תשנה את תכונותיה לאחר פרק זמן קצר בהרבה (עד שנתיים) מה שיחייב את החלפתה. כרית משי מספקת תמיכה איכותית ומוצקה לכל אורך שנת הלילה.

כרית ארגונומית או אורתופדית

מדובר למעשה במגוון כריות מעוצבות העשויות ממיני ספוג עם שני גלים בגדלים שונים האמורים לספק תמיכה נכונה יותר לצוואר ולראש. ישנן כריות אורתופדיות או ארגונומיות שניתן להוסיף או לגרוע מהן חומר מילוי ועל ידי כך להגיע לגובה המתאים. גם במקרה הזה אין המלצה חד משמעית. הבחירה תלויה בנוחות ובהעדפות האישיות שלנו.

כיסוי הכרית

חשיבותו של כיסוי מתאים לכרית הוא ביכולתו להגן על הכרית ולהאריך את חייה. המלצתי היא להשתמש בכיסוי מבד טבעי (כותנה או משי) כדי למנוע מצב של הזעת יתר או אלרגיה ויאפשר שינה טובה יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • התקררות בגלל חוסר שינה

  חוסר שינה והתקררות? האם יש קשר ביניהם? על פי מחקרים שונים השינה של חלקים נרחבים מהאוכלוסייה המודרנית אינה איכותית ואינה…

 • נדודי שינה בגלל אכילה לילית

  אכילה לילית ובעיות שינה מהוות צמד חמד שהרבה אנשים לא מודעים להם. חלק גדול מאתנו סובלים מהפרעות שינה ומצוי בסיכון גבוה…

 • שינה בחיק הטבע איכותית יותר

  לינה בחיק הטבע טובה יותר! כך קובע המחקר שלפנינו. שינה איכותית חשובה לבריאות המנטלית והגופנית שלנו. על פי המחקר הנוכחי…

 • שינה מרובה או קצרה מידי

  פחות מידי או יותר מידי שינה? בשני המקרים אתם גורמים לנזק. אנו מרבים לדבר אודות היתרונות של שינה איכותית וכמה…

 • אלכוהול לפני שינה מפריע לישון

  אלכוהול לפני שינה? לא כדאי! שינה מספקת ואיכותית קריטית לבריאות תקינה. שתיית אלכוהול לפני שינה משבשת את השינה. שתיית אלכוהול…

 • חוסר שינה מעלה את הסיכון לתאונות

  חוסר שינה והסיכון לתאונות? ובכן מתברר שיש קשר בין השניים. חוסר בשעות שינה גורם בין היתר גם למעורבות גדולה יותר…

 • אל תתנו לעבודה לגזול שעות שינה

  עבודה גוזלת שעות שינה. חשיבות השינה לאיזון הנפשי ולבריאות הגופנית היא עובדה שאין חולק עליה. על מנת למקסם את היתרונות…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

 • הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים

  הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים הם קריטיים לשמירה על בריאותם, על התפתחותם ועל יכולתם ללמוד ולהגיע להישגים. ילדים נוטים, במהלך…

 • תנו לילדים לישון

  תנו לילדים לישון! בריאות תקינה נסמכת בין היתר על אכילה נכונה, פעילות גופנית וכמובן על שינה מספקת. השינה חשובה לבריאות…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן