דלקת במפרק הלסת תסמינים
דלקת במפרק הלסת תסמינים

דלקת במפרק הלסת תסמינים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

מפרק הלסת מחבר למעשה את הלסת התחתונה אל הגוגולת. יכולת העמידה של המפרק הזה בעומסים הכרוכים באכילה, דיבור, פיהוק ועוד היא לא פחות ממדהימה. אך יש לעתים שטראומה, מנשך לקוי, הידוק לסתות בתקופות של מתח נפשי, חריקת שיניים ועוד, גורמים לפגיעה במפרק. כאשר המפרק נפגע עלולים להופיע סימנים ותסמינים שונים ובכלל זה כאבים בלסת שביחד מוגדרים כתסמונת מפרק הלסת ( Temporomandibular joint -TMJ syndrome). 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת במפרק הלסת תסמינים – רקע

מפרק הלסת הוא מפרק מורכב ובעל תפקוד מורכב. רקמות רבות מעורבות בתפקודו של המפרק. בין הרקמות שמרכיבות, מניעות ותומכות במפרק אנו מוצאים שרירים, גידים, עצמות, סחוסים רצועות ועוד. כול אחד מהרכיבים שמרכיבים את מפרק הלסת תורם לתנועה ולתפקוד החלקים של מפרק הלסת. כאשר השרירים מתפקדים באופן מיטבי, המיניסקוס תקין ושני הפרקים של הלסת נעים בנוחות אנחנו יכולים לאכול ולדבר ללא כאב. כאב מגבלות תנועה וסימנים ותסמינים נוספים הם לרוב סמן לנזק באחת מהרקמות במפרק והתפתחות דלקת.

תסמינים הנמשכים ימים ספורים בלבד מעידים שהגוף ריפא את הנזק. תסמינים ממושכים עלולים להעיד על נזק קשה יותר שעלול, במידה ולא יטופל מהר, להפוך לכרוני. הליך אבחוני מדוקדק ובמידת הצורך תכנית טיפול ושיקום מהירים הם על כן צורך שנועד למנוע התפתחות של נזקים כרוניים בעלי השלכות ארוכות טווח על איכות החיים. עוד חשוב לזכור שבהרבה מקרים חולים הסובלים מפגיעה במפרק הלסת לא תמיד מודעים לכך שהתסמינים שמהם הם סובלים קשורים לבעיה בלסת.

סימנים ותסמינים של דלקת במפרק הלסת 

תנועות מפרק הלסתההסימנים והתסמינים הנובעים ממפרק זה נוטים להיות כרוניים והטיפול חייב למצוא ולהעלים את הגורמים הראשוניים לתסמונת. אדם שהבסיס לתסמינים הוא אישיות עצבנית ולחוצה הגורמת לו להדק לסתות ולחרוק שיניים חייב במקביל לטיפול במפרק גם לטפל בצד הנפשי של הבעיה. למראית עין רבים מסימנים והסימפטומים לא שייכים למפרק הלסת ומסיבה זאת המפרק הזה מכונה לעתים המתחזה הגדול (great imposter). אבל רק למראית עין. להלן הסימנים והסימפטומים השכיחים בהפרעה במפרק הלסת:

כאבים

הכאב שהתפתח עקב בעיה במפרק הלסת יכול להיות חריף וחד או קהה, פועם או לופת, עמום ומתמשך. הכאב יכול להופיע בכול פעם שאנו לועסים, בולעים, מפהקים או מדברים או לחילופין להיות קבוע. הכאב יכול להיות מקומי ולהופיע באזור מפרק עצמו. הכאב יכול גם להקרין לסביבתו הקרובה כולל סביב האוזן, בתוך האוזן, בתוף הפה, בשיניים ובחניכיים. הכאב יכול גם להקרין לראש או אפילו לעמוד השדרה הצווארי.

מגבלות תנועה ותפקוד

קרוב ל100% מהסובלים מהפרעה במפרקי הלסת יסבלו גם ממגבלות תנועה כאלה ואחרות במפרק. הבלאי שמצטבר במפרק וההידבקויות הדלקתיות פוגעות בתנועה ובאיכותה. מפרק הלסת תקין מאפשר לנו לפתוח את הפה לרוחב מקסימאלי של שלוש אצבעות אמצעיות כפופות בכף היד.

במצב של דלקת פרקים ניוונית או פגיעה אחרת במפרק הלסת נחווה כאבים ומגבלות תנועה בעת לעיסה, כאבים ומגבלות תנועה בעת דיבור, כאבים ומגבלות תנועה בעת פיהוק ופתיחת פה לא סימטרית.  כאבים אלו יוחמרו גם בעת נסיון להניע את המפרק מצד לצד.

נעילה של מפרק הלסת

כאשר הדיסק התוך מפרקי ניזוק באופן משמעותי מפרק הלסת יכול להישאר ללא יכולת תנועה או במילים אחרות “נעול” במצב של פתיחת הפה או במצב של סגירת הפה. נעילה פתאומית של מפרק הלסת עד כדי חוסר יכולת תנועה יכולה להתפתח גם במצב של פריקת המפרק. נעילה כואבת של מפרק הלסת יכולה להתפתח גם מיד עם ההשכמה בבוקר.

כאבי ראש וכאבי פנים

כאבי ראש הם סימפטום שכיח בהפרעות במפרקי הלסת. קרוב ל80% מאנשים הסובלים מתסמונת זו סובלים גם מכאבי ראש. ו40% מדווחים על כאבי פנים. כאבים לעיתים קרובות נעשים חמורים יותר בעת פתיחה וסגירת הפה. ישנם גם דיווחים על כאבי ראש על רקע זה מיד עם ההשכמה ואחרים המדווחים על החמרה בכאב הראש במזג אוויר קר וכאשר קיימת קרבה גדולה מידי למזגן.

כאבי אוזניים

כ50% מהסובלים מהפרעה במפרק הלסת מתלוננים גם על כאבי אוזניים. כמובן, שבדיקות מדוקדקות לא מעלות שום בעיה באוזניים עצמן. כאבי האוזניים מתוארים לרוב ככאב שחשים מעט קדימה למטה מהאוזן. עקב כך לעיתים, נראה חולים שמטופלים בטיפולי אנטיביוטיקה שוב ושוב בדלקת אוזניים שאין להם. לצורך אבחנה מבדלת בין כאבים הנובעים ממפרק הלסת לכאבים הנובעים מדלקת אוזניים יש צורך לשים לב לסימפטומים נלווים כגון ירידה בשמיעה, חום והפרשות הצפויות במקרה של דלקת באוזניים.

כאבי שיניים

החולה שמפרק הלסת שלו נפגע עלול להתלונן על כאבי שיניים בלבד. ישנם מקרים שחולים הגיעו אלי אחרי שעקרו להם שיני בינה מתוך הנחה שהם היו המקור לכאבים. לאחר העקירה התברר שהכאבים לא נעלמו ומקורם במפרק הלסת. 

רעשים בפתיחה וסגירה של הפה

רעשים בעת פתיחה וסגירה של הפה הם אחד הסימפטומים הראשונים במצב של נזק תוך מפרקי. הרעשים הללו בעת פתיחה וסגירת הפה יכולים להיות נלווים להתגברות הכאבים. עם זאת אין הדבר הכרחי. למעשה הבלאי הראשוני של המיניסקוס על פי “מודל חמשת השלבים של ווילקס” מייצר רעשים מפרקיים ללא כול כאב.

סחרחורת או ורטיגו

כ40% מהסובלים מהפרעה במפרק הלסת סובלים גם מסחרחורת וחוסר יציבות. חשוב לציין שאין מדובר בורטיגו. הגורם לסחרחורת אינו ברור כול צרכו. הסבר אפשרי הוא שחיישנים פרופריוצפתים במפרקי הצוואר והלסתות והשרירים התומכים בהם ממלאים תפקיד חשוב ביותר בקיום השיווי המשקל. פגיעה במידע המועבר מחיישנים אלו לגזע המוח יכולה לגרום גם לתחושות של סחרחורת. 

תחושת גודש באוזניים

כ33% מהסובלים מהפרעה במפרק הלסת מתארים גם תחושה של אוזניים מלאות. אותם אנשים יכולים גם לדווח שבעת המראה ונחיתה יש להם לחצים באוזניים שלא היו להם לפני שהחלה הבעיה במפרק הלסת. התופעות הללו יכולות להתרחש בגין תפקוד לקוי של חצוצרת השמע (Eustachian tube). צינורית זאת אחראית על השוואת הלחצים באוזן התיכונה. על פי התיאוריה בקרב אנשים הסובלים מהתופעה השרירים אשר מתמרנים את התפקוד של הצינורית הזאת מצויים במצב של עווית ועל כן השוואת הלחצים נפגמת.• Ear stuffiness, pressure or blockage

רעשים באוזניים (טנטון)

טינטוןכ33% מהסובלים מהפרעה במפרק הלסת מדווחים גם רעשים וצלצולים באוזניים (טנטון). על פי מחקרים רק כ50% מהחולים הללו יזכו להקלה משמעותית בסימפטום הזה בעקבות הטיפול בהפרעה שלהם במפרק הלסת. במחקר שפורסם (Cranio. 1992 Apr;10(2):124-9) בארצות הברית נמצא שרוב הנבדקים בגין טינטון סבלו גם מבעיות במפרק הלסת. במחקר אחר הצליחו החוקרים גוד ומורגן (Cranio. Vol. 13, No. 1, 1995) להוכיח קשר מכאני בין עצמות השמע או (Auditory Ossicles) בתוך האוזן התיכונה לבין הקפסולה והדיסק שבמפרק הלסת. • Ears that ring, roar, hiss or buzz

ניתן להשיג אישור לכך שהטינטון נגרם על ידי בעיות במפרק הלסת על ידי ביצוע פעולות שונות באמצעות המפרק. האנשים רבים שסובלים מטינטון מוצאים שהידוק לסתות יוצר שינוי בעוצמת הטינטון או בקצבים שלו. גם דחיפה חזקה של הלסת התחתונה לאחור באמצעות כף היד או דחיפה של המצח בחוזקה כנגד כף היד נייחת עשויים לגרום לשינויים בעוצמה ובאיכות של הטינטון ובכך להעיד על הקשר שבין תסמונת מפרק הלסת וטינטון. 

הפרעות שינה

הרבה פעמים חולים הסובלים מהפרעה במפרק הלסת סובלים גם מהפרעות שינה. הגורם לכך יכול להיות הכאב המתעורר בלילה בגלל הידוק לסתות. עם זאת יתכן שהפרעות השינה הללו נובעות מאישיות מתוחה ולחוצה והמתחים הנפשיים הללו הם שגורמים גם להידוק הלסתות. 

סימנים ותסמינים נוספים:

טישטוש הכרה, בחילה ללא סיבה, התעייפות בקלות, הטבעת השיניים על צדי הלשון ועוד…

תסמינים שמקורם מחוץ למפרק הלסת

לרוב אנו מתייחסים בעיקר לכאבים שנובעים ממפרק הלסת. אך יש לזכור, שהרבה פעמים מלבד כאב, הפרעות במפרק הלסת מתאפיינות במגוון גדול של תסמינים נלווים. חלק מהתסמינים הללו עשויים לתת לנו רמז נוסף לגבי מקור הבעיה ולעזור לנו לאבחן. חשוב לערוך אבחנה מבדלת לכאבים הומפיעים באזור הלסת ולסנן את האבחנות הלא רלוונטיות.

האם לכאבים במפרק הלסת מתלווים גם כאבי שיניים שעשויים להצביע על בעיית שיניים? האם לכאבים במפרק הלסת מתלווה גם חוסר תחושתי שעשוי להצביע על בעיה עצבית שמקורה פריצת דיסק בצוואר? האם לכאבים במפרק הלסת מתלווה גם הפרשות מהאוזניים וירידה בשמיעה שעשויה להצביע על בעיה באוזן? האם לכאבים ומגבלות במפרק הלסת מתלווה גם חום גבוה דבר שיכול להצביע על דלקת זיהומית שמחייבת בירור קליני יסודי?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן