דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים
דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים

דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת במפרק הלסת – סימנים ותסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה במפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה. כך למשל שחיקת סחוסים או קרע במיניסקוס במפרק יכול לגרום להופעת רעשים במפרק בעת תנועה.

מפרק הלסת מחבר למעשה את הלסת התחתונה אל הגולגולת. יכולת העמידה של המפרק הזה בעומסים הכרוכים באכילה, דיבור, פיהוק ועוד היא לא פחות ממדהימה. אך יש לעתים שטראומה, מנשך לקוי, הידוק לסתות בתקופות של מתח נפשי, חריקת שיניים ועוד גורמים להתפתחות דלקת במפרק הלסת. כאשר המפרק נפגע עלולים להופיע סימנים ותסמינים שונים ובכלל זה כאבים בלסת שביחד מוגדרים כתסמונת מפרק הלסת ( Temporomandibular joint -TMJ syndrome).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים – רקע

מפרק הלסת הוא מפרק מורכב ובעל תפקוד מורכב. רקמות רבות מעורבות בתפקודו של המפרק. בין הרקמות שמרכיבות, מניעות ותומכות במפרק אנו מוצאים שרירים, גידים, עצמות, סחוסים רצועות ועוד. כול אחד מהרכיבים שמרכיבים את מפרק הלסת תורם לתנועה ולתפקוד החלקים של מפרק הלסת. כאשר השרירים מתפקדים באופן מיטבי, המיניסקוס תקין ושני הפרקים של הלסת נעים בנוחות אנחנו יכולים לאכול ולדבר ללא כאב. כאב מגבלות תנועה וסימנים ותסמינים נוספים הם לרוב סמן לנזק באחת מהרקמות במפרק והתפתחות דלקת.

תסמינים הנמשכים ימים ספורים בלבד מעידים שהגוף ריפא את הנזק. תסמינים ממושכים עלולים להעיד על נזק קשה יותר שעלול, במידה ולא יטופל מהר, להפוך לכרוני. הליך אבחוני מדוקדק ובמידת הצורך תכנית טיפול ושיקום מהירים הם על כן צורך שנועד למנוע התפתחות של נזקים כרוניים בעלי השלכות ארוכות טווח על איכות החיים. עוד חשוב לזכור שבהרבה מקרים חולים הסובלים מפגיעה במפרק הלסת לא תמיד מודעים לכך שהתסמינים שמהם הם סובלים קשורים להתפתחות דלקת במפרק הלסת.

כאבים במפרק הלסת סימנים ותסמינים נלווים – פירוט

דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים
דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים הנובעים ממפרק זה נוטים להיות כרוניים והטיפול חייב למצוא ולהעלים את הגורמים הראשוניים לתסמונת. אדם שהבסיס לתסמינים הוא אישיות עצבנית ולחוצה הגורמת לו להדק לסתות ולחרוק שיניים חייב במקביל לטיפול במפרק גם לטפל בצד הנפשי של הבעיה. למראית עין רבים מסימנים והסימפטומים לא שייכים למפרק הלסת ומסיבה זאת המפרק הזה מכונה לעתים המתחזה הגדול (great imposter). אבל רק למראית עין. להלן הסימנים והסימפטומים השכיחים להתפתחות דלקת במפרק הלסת:

כאבים

הכאב שהתפתח עקב דלקת במפרק הלסת יכול להיות חריף וחד או קהה, פועם או לופת, עמום ומתמשך. הכאב יכול להופיע בכול פעם שאנו לועסים, בולעים, מפהקים או מדברים או לחלופין להיות קבוע. הכאב יכול להיות מקומי ולהופיע באזור מפרק עצמו. הכאב יכול גם להקרין לסביבתו הקרובה כולל סביב האוזן, בתוך האוזן, בתוף הפה, בשיניים ובחניכיים. הכאב יכול גם להקרין לראש או אפילו לעמוד השדרה הצווארי.

מגבלות תנועה ותפקוד

קרוב ל100% מהסובלים מהפרעה במפרקי הלסת יסבלו גם ממגבלות תנועה כאלה ואחרות במפרק. הבלאי שמצטבר במפרק וההידבקויות הדלקתיות פוגעות בתנועה ובאיכותה. מפרק הלסת תקין מאפשר לנו לפתוח את הפה לרוחב מקסימלי של שלוש אצבעות אמצעיות כפופות בכף היד.

במצב של דלקת פרקים ניוונית או פגיעה אחרת במפרק הלסת נחווה כאבים ומגבלות תנועה בעת לעיסה, כאבים ומגבלות תנועה בעת דיבור, כאבים ומגבלות תנועה בעת פיהוק ופתיחת פה לא סימטרית.  כאבים אלו יוחמרו גם בעת ניסיון להניע את המפרק מצד לצד.

נעילה של מפרק הלסת

כאשר הדיסק התוך מפרקי ניזוק באופן משמעותי מפרק הלסת יכול להישאר ללא יכולת תנועה או במילים אחרות “נעול” במצב של פתיחת הפה או במצב של סגירת הפה. נעילה פתאומית של מפרק הלסת עד כדי חוסר יכולת תנועה יכולה להתפתח גם במצב של פריקת המפרק. נעילה כואבת של מפרק הלסת יכולה להתפתח גם מיד עם ההשכמה בבוקר.

כאבי ראש וכאבי פנים

כאבי ראש הם סימפטום שכיח במצב של דלקת במפרק הלסת. קרוב ל80% מאנשים הסובלים מתסמונת זו סובלים גם מכאבי ראש. ו40% מדווחים על כאבי פנים. כאבים לעיתים קרובות נעשים חמורים יותר בעת פתיחה וסגירת הפה. ישנם גם דיווחים על כאבי ראש על רקע זה מיד עם ההשכמה ואחרים המדווחים על החמרה בכאב הראש במזג אוויר קר וכאשר קיימת קרבה גדולה מידי למזגן.

כאבי אוזניים

כ50% מהסובלים מהתפתחות דלקת במפרק הלסת מתלוננים גם על כאבי אוזניים. כמובן, שבדיקות מדוקדקות לא מעלות שום בעיה באוזניים עצמן. כאבי האוזניים מתוארים לרוב ככאב שחשים מעט קדימה למטה מהאוזן. עקב כך לעיתים, נראה חולים שמטופלים בטיפולי אנטיביוטיקה שוב ושוב בדלקת אוזניים שאין להם. לצורך אבחנה מבדלת בין כאבים הנובעים ממפרק הלסת לכאבים הנובעים מדלקת אוזניים יש צורך לשים לב לסימפטומים נלווים כגון ירידה בשמיעה, חום והפרשות הצפויות במקרה של דלקת באוזניים.

כאבי שיניים

החולה שמפרק הלסת שלו נפגע עלול להתלונן על כאבי שיניים בלבד. ישנם מקרים שחולים הגיעו אלי אחרי שעקרו להם שיני בינה מתוך הנחה שהם היו המקור לכאבים. לאחר העקירה התברר שהכאבים לא נעלמו ומקורם במפרק הלסת.

רעשים בפתיחה וסגירה של הפה

רעשים בעת פתיחה וסגירה של הפה הם אחד הסימפטומים הראשונים במצב של נזק תוך מפרקי. הרעשים הללו בעת פתיחה וסגירת הפה יכולים להיות נלווים להתגברות הכאבים. עם זאת אין הדבר הכרחי. למעשה הבלאי הראשוני של המיניסקוס על פי “מודל חמשת השלבים של ווילקס” גורם להופעת רעשים מתוך המפרק ללא כול כאב.

סחרחורת או ורטיגו

כ40% מהסובלים מהתפתחות דלקת במפרק הלסת סובלים גם מסחרחורת וחוסר יציבות. חשוב לציין שאין מדובר בוורטיגו. הגורם לסחרחורת אינו ברור כול צרכו. הסבר אפשרי הוא שחיישנים פרופריוצפטורים במפרקי הצוואר והלסתות והשרירים התומכים בהם ממלאים תפקיד חשוב ביותר בקיום השיווי המשקל. פגיעה במידע המועבר מחיישנים אלו לגזע המוח יכולה לגרום גם לתחושות של סחרחורת.

תחושת גודש באוזניים

כ33% מהסובלים מהתפתחות דלקת במפרק הלסת מתארים גם תחושה של אוזניים מלאות. אותם אנשים יכולים גם לדווח שבעת המראה ונחיתה יש להם לחצים באוזניים שלא היו להם לפני שהחלה הבעיה במפרק הלסת. התופעות הללו יכולות להתרחש בגין תפקוד לקוי של חצוצרת השמע (Eustachian tube). צינורית זאת אחראית על השוואת הלחצים באוזן התיכונה. על פי התאוריה בקרב אנשים הסובלים מהתופעה השרירים אשר מתמרנים את התפקוד של הצינורית הזאת מצויים במצב של עווית ועל כן השוואת הלחצים נפגמת.• Ear stuffiness, pressure or blockage

רעשים באוזניים (טינטון)

דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים
דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים

כ33% מהסובלים מהתפתחות דלקת במפרק הלסת מדווחים גם רעשים וצלצולים באוזניים (טינטון). על פי מחקרים רק כ50% מהחולים הללו יזכו להקלה משמעותית בסימפטום הזה בעקבות הטיפול בהפרעה שלהם במפרק הלסת. במחקר שפורסם (Cranio. 1992 Apr;10(2):124-9) בארצות הברית נמצא שרוב הנבדקים בגין טינטון סבלו גם מבעיות במפרק הלסת. במחקר אחר הצליחו החוקרים גוד ומורגן (Cranio. Vol. 13, No. 1, 1995) להוכיח קשר מכאני בין עצמות השמע או (Auditory Ossicles) בתוך האוזן התיכונה לבין הקפסולה והדיסק שבמפרק הלסת. • Ears that ring, roar, hiss or buzz

ניתן להשיג אישור לכך שהטינטון נגרם על ידי בעיות במפרק הלסת על ידי ביצוע פעולות שונות באמצעות המפרק. האנשים רבים שסובלים מטינטון מוצאים שהידוק לסתות יוצר שינוי בעוצמת הטינטון או בקצבים שלו. גם דחיפה חזקה של הלסת התחתונה לאחור באמצעות כף היד או דחיפה של המצח בחוזקה כנגד כף היד נייחת עשויים לגרום לשינויים בעוצמה ובאיכות של הטינטון ובכך להעיד על הקשר שבין תסמונת מפרק הלסת וטינטון.

הפרעות שינה

הרבה פעמים חולים הסובלים מהתפתחות דלקת במפרק הלסת סובלים גם מהפרעות שינה. הגורם לכך יכול להיות הכאב המתעורר בלילה בגלל הידוק לסתות. עם זאת יתכן שהפרעות השינה הללו נובעות מאישיות מתוחה ולחוצה והמתחים הנפשיים הללו הם שגורמים גם להידוק הלסתות.

סימנים ותסמינים נוספים:

טשטוש הכרה, בחילה ללא סיבה, התעייפות בקלות, הטבעת צורת השיניים על צדי הלשון ועוד…

תסמינים שמקורם מחוץ למפרק הלסת

לרוב אנו מתייחסים רק או בעיקר לכאבים שנובעים מהתפתחות דלקת במפרק הלסת. אך יש לזכור, שהרבה פעמים מלבד כאב, הפרעות במפרק הלסת מתאפיינות במגוון גדול של תסמינים נלווים. חלק מהתסמינים הללו עשויים לתת לנו רמז נוסף לגבי מקור הבעיה ולעזור לנו לאבחן. חשוב לערוך אבחנה מבדלת לכאבים המופיעים באזור הלסת ולסנן את האבחנות הלא רלוונטיות.

האם לכאבים במפרק הלסת מתלווים גם כאבי שיניים שעשויים להצביע על בעיית שיניים? האם לכאבים במפרק הלסת מתלווה גם חוסר תחושתי שעשוי להצביע על בעיה עצבית שמקורה פריצת דיסק בצוואר? האם לכאבים במפרק הלסת מתלווה גם הפרשות מהאוזניים וירידה בשמיעה שעשויה להצביע על בעיה באוזן? האם לכאבים ומגבלות במפרק הלסת מתלווה גם חום גבוה דבר שיכול להצביע על דלקת זיהומית שמחייבת בירור קליני יסודי?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן