דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים

דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  דלקת במפרק הלסת – סימנים ותסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה במפרק ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות של מפרק הלסת עלולה להוביל להתפתחות מגוון סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה. כך למשל שחיקת סחוסים או קרע במיניסקוס במפרק יכול לגרום להופעת רעשים במפרק בעת תנועה.

  מפרק הלסת מחבר למעשה את הלסת התחתונה אל הגולגולת. יכולת העמידה של המפרק הזה בעומסים הכרוכים באכילה, דיבור, פיהוק ועוד היא לא פחות ממדהימה. אך יש לעתים שטראומה, מנשך לקוי, הידוק לסתות בתקופות של מתח נפשי, חריקת שיניים ועוד גורמים להתפתחות דלקת במפרק הלסת. כאשר המפרק נפגע עלולים להופיע סימנים ותסמינים שונים ובכלל זה כאבים בלסת שביחד מוגדרים כתסמונת מפרק הלסת ( Temporomandibular joint -TMJ syndrome).

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים – רקע

   מפרק הלסת הוא מפרק מורכב ובעל תפקוד מורכב. רקמות רבות מעורבות בתפקודו של המפרק. בין הרקמות שמרכיבות, מניעות ותומכות במפרק אנו מוצאים שרירים, גידים, עצמות, סחוסים רצועות ועוד. כול אחד מהרכיבים שמרכיבים את מפרק הלסת תורם לתנועה ולתפקוד החלקים של מפרק הלסת. כאשר השרירים מתפקדים באופן מיטבי, המיניסקוס תקין ושני הפרקים של הלסת נעים בנוחות אנחנו יכולים לאכול ולדבר ללא כאב. כאב מגבלות תנועה וסימנים ותסמינים נוספים הם לרוב סמן לנזק באחת מהרקמות במפרק והתפתחות דלקת.

   תסמינים הנמשכים ימים ספורים בלבד מעידים שהגוף ריפא את הנזק. תסמינים ממושכים עלולים להעיד על נזק קשה יותר שעלול, במידה ולא יטופל מהר, להפוך לכרוני. הליך אבחוני מדוקדק ובמידת הצורך תכנית טיפול ושיקום מהירים הם על כן צורך שנועד למנוע התפתחות של נזקים כרוניים בעלי השלכות ארוכות טווח על איכות החיים. עוד חשוב לזכור שבהרבה מקרים חולים הסובלים מפגיעה במפרק הלסת לא תמיד מודעים לכך שהתסמינים שמהם הם סובלים קשורים להתפתחות דלקת במפרק הלסת.

   פירוט סימנים ותסמינים אפשריים

   דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים
   דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים

   הסימנים והתסמינים הנובעים ממפרק זה נוטים להיות כרוניים והטיפול חייב למצוא ולהעלים את הגורמים הראשוניים לתסמונת. אדם שהבסיס לתסמינים הוא אישיות עצבנית ולחוצה הגורמת לו להדק לסתות ולחרוק שיניים חייב במקביל לטיפול במפרק גם לטפל בצד הנפשי של הבעיה. למראית עין רבים מסימנים והסימפטומים לא שייכים למפרק הלסת ומסיבה זאת המפרק הזה מכונה לעתים המתחזה הגדול (great imposter). אבל רק למראית עין. להלן הסימנים והסימפטומים השכיחים להתפתחות דלקת במפרק הלסת:

   כאבים

   הכאב שהתפתח עקב דלקת במפרק הלסת יכול להיות חריף וחד או קהה, פועם או לופת, עמום ומתמשך. הכאב יכול להופיע בכול פעם שאנו לועסים, בולעים, מפהקים או מדברים או לחלופין להיות קבוע. הכאב יכול להיות מקומי ולהופיע באזור מפרק עצמו. הכאב יכול גם להקרין לסביבתו הקרובה כולל סביב האוזן, בתוך האוזן, בתוף הפה, בשיניים ובחניכיים. הכאב יכול גם להקרין לראש או אפילו לעמוד השדרה הצווארי.

   מגבלות תנועה ותפקוד

   קרוב ל100% מהסובלים מהפרעה במפרקי הלסת יסבלו גם ממגבלות תנועה כאלה ואחרות במפרק. הבלאי שמצטבר במפרק וההידבקויות הדלקתיות פוגעות בתנועה ובאיכותה. מפרק הלסת תקין מאפשר לנו לפתוח את הפה לרוחב מקסימלי של שלוש אצבעות אמצעיות כפופות בכף היד.

   במצב של דלקת פרקים ניוונית או פגיעה אחרת במפרק הלסת נחווה כאבים ומגבלות תנועה בעת לעיסה, כאבים ומגבלות תנועה בעת דיבור, כאבים ומגבלות תנועה בעת פיהוק ופתיחת פה לא סימטרית.  כאבים אלו יוחמרו גם בעת ניסיון להניע את המפרק מצד לצד.

   נעילה של מפרק הלסת

   כאשר הדיסק התוך מפרקי ניזוק באופן משמעותי מפרק הלסת יכול להישאר ללא יכולת תנועה או במילים אחרות "נעול" במצב של פתיחת הפה או במצב של סגירת הפה. נעילה פתאומית של מפרק הלסת עד כדי חוסר יכולת תנועה יכולה להתפתח גם במצב של פריקת המפרק. נעילה כואבת של מפרק הלסת יכולה להתפתח גם מיד עם ההשכמה בבוקר.

   כאבי ראש וכאבי פנים

   כאבי ראש הם סימפטום שכיח במצב של דלקת במפרק הלסת. קרוב ל80% מאנשים הסובלים מתסמונת זו סובלים גם מכאבי ראש. ו40% מדווחים על כאבי פנים. כאבים לעיתים קרובות נעשים חמורים יותר בעת פתיחה וסגירת הפה. ישנם גם דיווחים על כאבי ראש על רקע זה מיד עם ההשכמה ואחרים המדווחים על החמרה בכאב הראש במזג אוויר קר וכאשר קיימת קרבה גדולה מידי למזגן.

   כאבי אוזניים

   כ50% מהסובלים מהתפתחות דלקת במפרק הלסת מתלוננים גם על כאבי אוזניים. כמובן, שבדיקות מדוקדקות לא מעלות שום בעיה באוזניים עצמן. כאבי האוזניים מתוארים לרוב ככאב שחשים מעט קדימה למטה מהאוזן. עקב כך לעיתים, נראה חולים שמטופלים בטיפולי אנטיביוטיקה שוב ושוב בדלקת אוזניים שאין להם. לצורך אבחנה מבדלת בין כאבים הנובעים ממפרק הלסת לכאבים הנובעים מדלקת אוזניים יש צורך לשים לב לסימפטומים נלווים כגון ירידה בשמיעה, חום והפרשות הצפויות במקרה של דלקת באוזניים.

   כאבי שיניים

   החולה שמפרק הלסת שלו נפגע עלול להתלונן על כאבי שיניים בלבד. ישנם מקרים שחולים הגיעו אלי אחרי שעקרו להם שיני בינה מתוך הנחה שהם היו המקור לכאבים. לאחר העקירה התברר שהכאבים לא נעלמו ומקורם במפרק הלסת.

   רעשים בפתיחה וסגירה של הפה

   רעשים בעת פתיחה וסגירה של הפה הם אחד הסימפטומים הראשונים במצב של נזק תוך מפרקי. הרעשים הללו בעת פתיחה וסגירת הפה יכולים להיות נלווים להתגברות הכאבים. עם זאת אין הדבר הכרחי. למעשה הבלאי הראשוני של המיניסקוס על פי "מודל חמשת השלבים של ווילקס" גורם להופעת רעשים מתוך המפרק ללא כול כאב.

   סחרחורת או ורטיגו

   כ40% מהסובלים מהתפתחות דלקת במפרק הלסת סובלים גם מסחרחורת וחוסר יציבות. חשוב לציין שאין מדובר בוורטיגו. הגורם לסחרחורת אינו ברור כול צרכו. הסבר אפשרי הוא שחיישנים פרופריוצפטורים במפרקי הצוואר והלסתות והשרירים התומכים בהם ממלאים תפקיד חשוב ביותר בקיום השיווי המשקל. פגיעה במידע המועבר מחיישנים אלו לגזע המוח יכולה לגרום גם לתחושות של סחרחורת.

   תחושת גודש באוזניים

   כ33% מהסובלים מהתפתחות דלקת במפרק הלסת מתארים גם תחושה של אוזניים מלאות. אותם אנשים יכולים גם לדווח שבעת המראה ונחיתה יש להם לחצים באוזניים שלא היו להם לפני שהחלה הבעיה במפרק הלסת. התופעות הללו יכולות להתרחש בגין תפקוד לקוי של חצוצרת השמע (Eustachian tube). צינורית זאת אחראית על השוואת הלחצים באוזן התיכונה. על פי התאוריה בקרב אנשים הסובלים מהתופעה השרירים אשר מתמרנים את התפקוד של הצינורית הזאת מצויים במצב של עווית ועל כן השוואת הלחצים נפגמת.• Ear stuffiness, pressure or blockage

   רעשים באוזניים (טינטון)

   דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים
   דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים

   כ33% מהסובלים מהתפתחות דלקת במפרק הלסת מדווחים גם רעשים וצלצולים באוזניים (טינטון). על פי מחקרים רק כ50% מהחולים הללו יזכו להקלה משמעותית בסימפטום הזה בעקבות הטיפול בהפרעה שלהם במפרק הלסת. במחקר שפורסם (Cranio. 1992 Apr;10(2):124-9) בארצות הברית נמצא שרוב הנבדקים בגין טינטון סבלו גם מבעיות במפרק הלסת. במחקר אחר הצליחו החוקרים גוד ומורגן (Cranio. Vol. 13, No. 1, 1995) להוכיח קשר מכאני בין עצמות השמע או (Auditory Ossicles) בתוך האוזן התיכונה לבין הקפסולה והדיסק שבמפרק הלסת. • Ears that ring, roar, hiss or buzz

   ניתן להשיג אישור לכך שהטינטון נגרם על ידי בעיות במפרק הלסת על ידי ביצוע פעולות שונות באמצעות המפרק. האנשים רבים שסובלים מטינטון מוצאים שהידוק לסתות יוצר שינוי בעוצמת הטינטון או במקצב שלו. גם דחיפה חזקה של הלסת התחתונה לאחור באמצעות כף היד או דחיפה של המצח בחוזקה כנגד כף היד נייחת עשויים לגרום לשינויים בעוצמה ובאיכות של הטינטון ובכך להעיד על הקשר שבין תסמונת מפרק הלסת וטינטון.

   הפרעות שינה

   הרבה פעמים חולים הסובלים מהתפתחות דלקת במפרק הלסת סובלים גם מהפרעות שינה. הגורם לכך יכול להיות הכאב המתעורר בלילה בגלל הידוק לסתות. עם זאת יתכן שהפרעות השינה הללו נובעות מאישיות מתוחה ולחוצה והמתחים הנפשיים הללו הם שגורמים גם להידוק הלסתות.

   סימנים ותסמינים נוספים:

   טשטוש הכרה, בחילה ללא סיבה, התעייפות בקלות, הטבעת צורת השיניים על צדי הלשון ועוד…

   תסמינים שמקורם מחוץ למפרק הלסת

   לרוב אנו מתייחסים רק או בעיקר לכאבים שנובעים מהתפתחות דלקת במפרק הלסת. אך יש לזכור, שהרבה פעמים מלבד כאב, הפרעות במפרק הלסת מתאפיינות במגוון גדול של תסמינים נלווים. חלק מהתסמינים הללו עשויים לתת לנו רמז נוסף לגבי מקור הבעיה ולעזור לנו לאבחן. חשוב לערוך אבחנה מבדלת לכאבים המופיעים באזור הלסת ולסנן את האבחנות הלא רלוונטיות. כך למשל נברר:

   • האם לכאבים במפרק הלסת מתלווים גם כאבי שיניים שעשויים להצביע על בעיית שיניים?
   • האם לכאבים במפרק הלסת מתלווה גם חוסר תחושתי שעשוי להצביע על בעיה עצבית שמקורה פריצת דיסק בצוואר?
   • האם לכאבים במפרק הלסת מתלווה גם הפרשות מהאוזניים וירידה בשמיעה שעשויה להצביע על בעיה באוזן?
   • האם לכאבים ומגבלות במפרק הלסת מתלווה גם חום גבוה דבר שיכול להצביע על דלקת זיהומית שמחייבת בירור קליני יסודי?

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר