כאבים במרפק טיפול

כאבים במרפק טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים במרפק – טיפול נדרש כדי למנוע נזק כרוני. מפרק זה מהווה ציר מרכזי בגפה העליונה וככזה הוא נתון לעומסים חוזרניים בספורט, בעבודה ובחיים. בין היתר הוא עוזר לכם לחבק את בת הזוג שלכם, לאחוז במחבט הטניס שלכם, למסור כדור בספורט, לעבוד עם עכבר מחשב ועוד.

  כאב במרפק הוא על כן עניין שכיח ביותר. בהרבה מקרים הכאבים הללו נוטים להיות כרוניים והטיפול בהם עלול לשאת פירות רק לאחר חודשים ארוכים. למה פתולוגיה במפרק הזה נוטה להיות כרונית? להערכתי מדובר במפרק כול כך מרכזי בחיינו שקשה מאוד לנטרל אותו ולנוח כדי לאפשר לפציעה להחלים. חשוב לזכור, בכול מקרה של כאבים במרפק טיפול איכותי בהם צריך להתבסס על אבחון מדויק של הגורם. אבחון כזה מחייב הבנה מדויקת של מה הם גורמי הסיכון להתפתחות כאב במרפק, מה גרם לכאב, מהי הרקמה שניזוקה, מה חומרת הנזק ומה מנגנון הפציעה. ללא מידע זה האבחון והטיפול מאבדים מסיכויי ההצלחה שלהם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים במרפק טיפול – רקע

   כאבים במרפק מהווים בעיה שכיחה הנגרמת לרוב בגלל עומסי יתר חוזרניים. דוגמאות לעיסוקים הגורמים עומסי יתר חוזרניים על המרפק כוללות בין היתר משחק טניס ומשחק גולף. הפגיעה בחלק החיצוני של המרפק הקרויה מרפק טניס נגרמת לעתים קרובות בגלל אחיזה חזקה במחבט הטניס והמכות החוזרות ונשנות המוטחות על המחבט במהלך המשחק עצמו. כך גם לגבי הפגיעה בצד השני של המרפק הקרויה מרפק גולף. במרפק גולף נוצרים עומסים על החלק הפנימי של המרפק מהמכות בכדור הגולף. כאבים במרפק עלולים להיגרם גם בגלל נזקי חבלה ופציעות ספורט. המנגנון הטראומטי להתפתחות כאבים במרפק הוא לרוב נפילה על יד מושטת לפנים.

   לעתים כאבי מרפק נובעים מבעיה רצינית יותר כמו למשל הקרנות כאב מלחץ על חוט השדרה הצווארי או על שורש עצב בצוואר או בגלל אוטם שרירי הלב. יש על כן לאבחן את מקור הכאב במרפק ולבחור את הטיפול הנכון בכאב הזה. כמובן שסוג הטיפול תלוי בגורם לכאבים הללו. הטיפול בכאבים אלו חייב לכלול לפחות בתחילתו הפחתה משמעותית בעומסים החוזרניים המוטלים עליו.

   כאבים במרפק טיפול עצמי

   כאשר הכאבים במרפק אינם חריפים, תנועת המרפק לא נפגעה ואין סימנים ותסמינים נלווים אחרים כמו נימול או חולשה של היד תוכלו לטפל בבעיה בעצמכם. בכל מקרה יש להיות ערני לגבי האפשרות שבכול שלב של הטיפול שלכם הבעיה במרפק עלולה להחמיר ובמקרה כזה אין להסתפק בטיפול עצמי אלא להיוועץ בגורם מקצועי.

   כאבים במרפק טיפול
   כאבים במרפק טיפול

   הטיפ החשוב ביותר בטיפול עצמי הוא הימנעות מכאב. שימו לב לא מדובר על להיכנס למיטה ולא לזוז עד שהכאבים יעברו אלא מנוחה של מספר ימים מתנועות ומנחים הגורמים לכאב. במידת הצורך, תוכלו להיעזר באופן זמני בתומך מרפק. עם שוך הכאב חזרו להפעיל ולהעמיס את המרפק באופן הדרגתי. בכל שלב, במידה וחלה החמרה במצב המרפק, צרו קשר עם גורם מקצועי. נסו להימנע מתרופות נוגדות כאב ו/או קומפרסים קרים. אלו, על פי מחקרים עדכניים, עלולים לפגוע בתהליך הדלקתי ולשבש את תהליך הריפוי.

   מתי לפנות לגורם מקצועי

   •  כאבים חריפים, נפיחות קשה ושטף דם לאחר נפילה
   •  כאבים במרפק שאינם עוברים או מחמירים מספר ימים
   •  כאבים במרפק שמחמירים במנוחה ובשינה
   •  נימול וחולשה בחלק כלשהו של היד
   •  חום או התנפחות מהירה במפרק המלווה בכאב.
   •  כאב מוקרן מהמרפק מטה או מעלה
   •  קושי לאחוז חפצים
   •  רעשים בעת הנעת המרפק
   •  מוגבלות תנועתית קשה
   • סימנים ותסמינים שמעידים על בעיה מערכתי או בעיה מורכבת יותר כמו חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, חסרים נוירולוגיים נרחבים ועוד.

   כאבים במרפק טיפול כירופרקטי

   כאבים במרפק טיפול
   כאבים במרפק טיפול

   הטיפול בכאבי מרפק יקבע על פי האבחון המדויק של הגורם לכאבים במרפק. אבחון הכאב במרפק התבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות מעבדה והדמייה. לאחר שאבחן את מהות הבעיה וזיהה את הרקמה הפצועה יחל הכירופרקט בטיפול. המטרה הראשונית של הטיפול היא ההפחתה בכאב.

   הטיפול בכאב

   בכל מקרה הדבר הראשון שצריך לעשות הוא מנוחה, עם זאת יש לצמצם אותה למינימום על מנת לא לגרום לניוון ונוקשות במפרק. כבר במהלך המפגש הראשון יחל הטיפול באמצעות עזרים להאצת הליכי הריפוי והפחתת הכאב כולל שימוש באולטרה סאונד, בלייזר רך ובמידת הצורך במכשיר גלי הלם. יתכן ונמליץ בשלב הזה גם על תומך מרפק.

   שיפור בתפקוד של המרפק

   הטיפול יכלול טכניקות ריפוי ידניות שמטרתן שיפור טווחי התנועה של המרפק, שיפור האיזון השרירי, שיפור התפקוד הביו מכני ועוד. קצב ההתקדמות בטיפול יותאם לרמות הכאב. אנו עושים כול מאמץ לא לגרום לכאב משמעותי במהלך הטיפול וגם למנוע תגובות (ראקציות) של כאב לאחר הטיפול.

   שיקום

   לאחר שמושגת ירידה בדלקת ובכאב וחל שיפור בטווחי התנועה של המרפק יחל השלב השיקומי שמטרתו החזרת הכשירות התנועתית, הכוח והגמישות. ובשלב הסופי העמסת המפרק על מנת להכשירו לפעילות גופנית. כדורים אנטי דלקתיים, זריקות קורטיקוסטרואידים או פתרונות כירורגיים מומלצים רק אם לא נימצא טיפול שמרני יעיל לכאבים במרפק.

   כאבים במרפק – טיפול רפואי

   כאשר הטיפולים השמרניים לא מועילים מופנה החולה לרופא המשפחה או אורתופד. כאבים במרפק מטופלים על ידי הרפואה באמצעות תרופות ובמידה ואלה לא מועילות אז באמצעות כירורגיה. בין יתר התרופות המומלצות תלוי בסוג הפגיעה נמנה תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs), תרופות נוגדות דלקת שהן סטרואידים (Corticosteroids), תרופות משככות כאב (Analgesics), תרופות נגד דלקות ראומטיות (Disease modifying anti-rheumatic drugs), תרופות ביולוגיות (Biologic response modifiers), תרופות לטיפול ברמה גבוהה של חומצת השתן בדם ועוד.

   כאשר הטיפול התרופתי לא מסייע לחולה עולה האפשרות לטיפול כירורגי. בין הניתוחים העיקריים המבוצעים במרפק נמנה ניתוחים לתיקון גידים במקרים של מרפק טניס או מרפק גולף, ניתוח לשחרור העצב בתעלה הקוביטלית וכמובן ניתוחים למקרים של נזקים טראומטיים כמו למשל שבר בראש עצם הרדיוס ועוד. במקרים נדירים במיוחד עלולים הכירורגים להמליץ על ניתוחים מורכבים יותר כולל איחוי או החלפה של מפרק המרפק.

   מניעת כאב במרפק

   • בעבודה: הימנעו ככול האפשר מפעולות הגורמות כאב למרפק ומפעולות ומאמצים חוזרניים שמסכנים את בריאות המרפק. במידה ועבודתכם כרוכה בסוג כזה של פעילות (פטיש, מברג…) הקפידו על מנוחה והרפיה של המרפק לעיתים קרובות.
   • בספורט: ערכו חימום לפני פעילות. חימום כללי וחימום ספציפי למרפק. בצעו מתיחות עדינות לשרירי המרפק לפני ואחרי פעילות. מנעו מרפק טניס ע"י שימוש ברקטה עם ידית מותאמת עבורכם. השתמשו בשתי הידיים לצורך מכת יד אחורית. השתמשו ברקטה שהמיתרים שלה אינם מתוחים מידי. השתמשו ברצועת מרפק למניעת החמרת הפציעה
   • בבית: הימנעו מלמשוך את ילדכם או לאחוז בו בידיו על מנת להרימו. צמצמו את המטלות הכרוכות בביצוע חוזר של תנועות ומאמצים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע