כאבים במרפק טיפול

כאבים במרפק טיפול

כאבים במרפק – טיפול נדרש כדי למנוע נזק כרוני. מפרק זה מהווה ציר מרכזי בגפה העליונה וככזה הוא נתון לעומסים חוזרניים בספורט, בעבודה ובחיים. בין היתר הוא עוזר לכם לחבק את בת הזוג שלכם, לאחוז במחבט הטניס שלכם, למסור כדור בספורט, לעבוד עם עכבר מחשב ועוד.

כאב במרפק הוא על כן עניין שכיח ביותר. בהרבה מקרים הכאב נוטה להיות כרוני והטיפול עלול להימשך גם חודשים ארוכים. למה הפרעה זאת במרפק נוטה להיות כרונית? להערכתי מדובר במפרק מרכזי בחיינו וקשה לנו לנטרל אותו כדי לאפשר לפציעה להחלים. חשוב לזכור, כאשר יש כאבים במרפק טיפול איכותי חייב להתבסס על אבחון מדויק של הגורם. אבחון כזה מחייב הבנה מדויקת של מה הם גורמי הסיכון להתפתחות כאב במרפק, מה גרם לכאב, מהי הרקמה שניזוקה, מה חומרת הנזק ומה מנגנון הפציעה. ללא מידע זה האבחון והטיפול מאבדים מסיכויי ההצלחה שלהם.

כאבים במרפק טיפול – רקע

כאבים במרפק מהווים בעיה שכיחה הנגרמת לרוב בגלל עומסי יתר חוזרניים. דוגמאות לעיסוקים הגורמים עומסי יתר חוזרניים על המרפק כוללות בין היתר משחק טניס ומשחק גולף. הפגיעה בחלק החיצוני של המרפק נקראת מרפק טניס. הפרעה זאת נגרמת בגלל אחיזה חזקה במחבט הטניס והמכות החוזרות ונשנות המוטחות על המחבט במשחק. כך גם לגבי הפגיעה בצד השני של המרפק הנקראת מרפק גולף. במרפק גולף נוצרים עומסים על החלק הפנימי של המרפק מהמכות בכדור הגולף. כאבים במרפק עלולים להיגרם גם בגלל נזקי חבלה ופציעות ספורט. המנגנון הטראומטי להתפתחות כאבים במרפק הוא לרוב נפילה על יד מושטת לפנים.

לעתים כאבי מרפק נובעים מבעיה רצינית יותר. הפרעות משמעותיות במרפק כוללות הקרנות כאב מלחץ על חוט השדרה הצווארי או על שורש עצב בצוואר או בגלל אוטם שרירי הלב. יש על כן לאבחן את מקור הכאב במרפק ולבחור את הטיפול הנכון בכאב הזה. כמובן שסוג הטיפול תלוי בגורם לכאבים הללו. הטיפול בכאב חייב לכלול לפחות בתחילתו הפחתה משמעותית בעומסים החוזרניים המוטלים עליו.

כאבים במרפק טיפול עצמי

כאשר הכאבים במרפק אינם חריפים, תנועת המרפק לא נפגעה ואין סימנים ותסמינים נלווים אחרים כמו נימול או חולשה של היד תוכלו לטפל בבעיה בעצמכם. בכל מקרה יש להיות ערני לגבי האפשרות שבמהלך הטיפול העצמי הבעיה במרפק עלולה להחמיר. במקרה של החמרה אין להסתפק בטיפול עצמי אלא להיוועץ בגורם מקצועי.

הטיפ החשוב ביותר בטיפול עצמי הוא הימנעות מכאב. שימו לב לא מדובר על להיכנס למיטה ולא לזוז עד שהכאבים יעברו. ההמלצה כאן היא לנוח מתנועות וממנחים הגורמים לכאב. במידת הצורך, תוכלו להיעזר באופן זמני בתומך מרפק. עם שוך הכאב חזרו להפעיל ולהעמיס את המרפק באופן הדרגתי. בכל שלב, אם חלה החמרה במצב המרפק, צרו קשר עם גורם מקצועי. נסו להימנע מתרופות נוגדות כאב ו/או קומפרסים קרים. אלו, על פי מחקרים עדכניים, עלולים לפגוע בתהליך הדלקתי ולשבש את תהליך הריפוי.

מתי לפנות לגורם מקצועי

 •  כאב חריף, נפיחות קשה ושטף דם לאחר נפילה
 •  כאבים במרפק שאינם עוברים או מחמירים מספר ימים
 •  החמרה של הכאבים במרפק במצב של מנוחה ובשינה
 •  נימול וחולשה בחלק כלשהו של היד
 •  חום או התנפחות מהירה במפרק המלווה בכאב.
 •  כאב מוקרן מהמרפק מטה או מעלה
 •  קושי לאחוז חפצים
 •  רעשים בעת הנעת המרפק
 •  מוגבלות תנועתית קשה
 • סימנים ותסמינים שמעידים על בעיה מערכתי או בעיה מורכבת יותר. בין יתר התסמינים מסוג זה נמנה חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, חסרים נוירולוגיים נרחבים ועוד.

כאבים במרפק טיפול כירופרקטי

כאבים במרפק טיפול
כאבים במרפק טיפול

הטיפול בכאבי מרפק יקבע על פי האבחון המדויק של הגורם לכאבים במרפק. אבחון הכאב במרפק התבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות מעבדה והדמיה. לאחר שאבחן את מהות הבעיה וזיהה את הרקמה הפצועה יחל הכירופרקט בטיפול. המטרה הראשונית של הטיפול היא ההפחתה בכאב.

הטיפול בכאב

בכל מקרה הדבר הראשון שצריך לעשות הוא מנוחה, עם זאת יש לצמצם אותה למינימום על מנת לא לגרום לניוון ונוקשות במפרק. כבר במהלך המפגש הראשון יחל הטיפול באמצעות עזרים להאצת הליכי הריפוי והפחתת הכאב כולל שימוש באולטרה סאונד, בלייזר רך ובמידת הצורך במכשיר גלי הלם. יתכן שנמליץ בשלב הזה גם על תומך מרפק.

שיפור בתפקוד של המרפק

הטיפול יכלול טכניקות ריפוי ידניות שמטרתן שיפור טווחי התנועה של המרפק, שיפור האיזון השרירי, שיפור התפקוד הביו מכני ועוד. קצב ההתקדמות בטיפול יותאם לרמות הכאב. אנו עושים כול מאמץ לא לגרום לכאב משמעותי במהלך הטיפול וגם למנוע תגובות (ראקציות) של כאב לאחר הטיפול.

שיקום

לאחר שמושגת ירידה בדלקת ובכאב וחל שיפור בטווחי התנועה של המרפק יחל השלב השיקומי שמטרתו החזרת הכשירות התנועתית, הכוח והגמישות. ובשלב הסופי העמסת המפרק על מנת להכשירו לפעילות גופנית. כדורים אנטי דלקתיים, זריקות קורטיקוסטרואידים או פתרונות כירורגיים מומלצים רק אם לא נימצא טיפול שמרני יעיל לכאבים במרפק.

כאבים במרפק – טיפול רפואי

כאשר הטיפולים השמרניים לא מועילים מופנה החולה לרופא המשפחה או אורתופד. כאבים במרפק מטופלים על ידי הרפואה באמצעות תרופות ואם אלה לא מועילות אז באמצעות כירורגיה. בין יתר התרופות המומלצות תלוי בסוג הפגיעה נמנה:

 • תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs) שעלולות לפגוע בהחלמה
 • נוגדי דלקת שהם סטרואידים (Corticosteroids)
 • תרופות משככות כאב (Analgesics)
 • נוגדי דלקות ראומטיות (Disease modifying anti-rheumatic drugs)
 • תרופות ביולוגיות (Biologic response modifiers)
 • ותרופות לטיפול ברמה גבוהה של חומצת השתן בדם ועוד

כאשר הטיפול התרופתי לא מסייע לחולה עולה האפשרות לטיפול כירורגי. בין הניתוחים העיקריים המבוצעים במרפק נמנה:

 • ניתוחים לתיקון גידים במקרים של מרפק טניס או מרפק גולף
 •  ניתוח לשחרור העצב בתעלה הקוביטלית
 • ניתוחים למקרים טראומטיים כמו שבר בראש עצם הרדיוס ועוד
 • וניתוחים מורכבים יותר כולל איחוי או החלפה של מפרק המרפק.

מניעת כאב במרפק

 • בעבודה: הימנעו ככול האפשר מפעולות הגורמות כאב למרפק ומפעולות ומאמצים חוזרניים שמסכנים את בריאות המרפק. אם עבודתכם כרוכה בסוג כזה של פעילות (פטיש, מברג…) הקפידו על מנוחה והרפיה של המרפק לעיתים קרובות.
 • בספורט: ערכו חימום לפני פעילות. חימום כללי וחימום ספציפי למרפק. בצעו מתיחות עדינות לשרירי המרפק לפני ואחרי פעילות. מנעו מרפק טניס ע"י שימוש ברקטה עם ידית מותאמת עבורכם. עשו שימוש בשתי הידיים לצורך מכת יד אחורית. השתמשו ברקטה שהמיתרים שלה אינם מתוחים מידי. עשו שימוש ברצועת מרפק למניעת החמרת הפציעה
 • בבית: הימנעו מלמשוך את ילדכם או לאחוז בו בידיו על מנת להרימו. צמצמו את המטלות הכרוכות בביצוע חוזר של תנועות ומאמצים.

References:

InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. The treatment options for tennis elbow and golfer’s elbow. 2018 May 30.

Ma KL, Wang HQ. Management of Lateral Epicondylitis: A Narrative Literature Review. Pain Res Manag. 2020 May 5;2020:6965381.

Pathan A F, Sharath H (October 26, 2023) A Review of Physiotherapy Techniques Used in the Treatment of Tennis Elbow. Cureus 15(10): e47706.

Lake, Spencer P. Emerging trends in elbow injury, pathology and treatment. Annals of Joint; Vol 6 (January 15, 2021) 2020.

Gliedt JA, Daniels CJ. Chiropractic management of elbow tendinopathy following a sports related trauma. J Can Chiropr Assoc. 2014 Mar;58(1):52-7.

Rod L. Kaufman. Conservative chiropractic care of lateral epicondylitis, Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics, Volume 23, Issue 9, 2000, Pages 619-622.

Andrew McHardy, Wayne Hoskins, Henry Pollard, Rorey Onley, Ross Windsham. Chiropractic Treatment of Upper Extremity Conditions: A Systematic Review, Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics, Volume 31, Issue 2, 2008, Pages 146-159.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

תנו לילדים לישון

תנו לילדים לישון

תנו לילדים לישון! בריאות תקינה נסמכת בין היתר על אכילה נכונה, פעילות גופנית וכמובן על שינה מספקת. השינה חשובה לבריאות הגופנית, המנטלית והרגשית. תלמיד בית ספר בגלל גילו והמצאותו בתקופת התפתחות צריך לישון לפחות 8 שעות שינה כול לילה.

שיקום לאחר החלפת מפרק מתי הזמן

שיקום מפרק לאחר החלפה כירורגית

עיתוי השיקום לאחר החלפת מפרק חשוב ויכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון. מועד תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר ניתוח החלפת מפרק יכול להשפיע על תוצאותיו. מתברר מהמחקר הנוכחי שהעיתוי הנכון לתחילת השיקום של המפרק משתנה ממפרק למפרק.

כאבים בצוואר גורמי הסיכון לכך

כאבים בצוואר גורמי הסיכון לכך

כאבים בצוואר? גורמי סיכון שכיחים להתפתחות מיחושים אלו כוללים כאלה שאין לנו שליטה עליהם כמו גיל וגנטיקה ואחרים שיש לנו שליטה על קיומם כמו אורח חיים יושבני ויציבה לקויה. התנהלות שלוקחת בחשבון את גורמי הסיכון תמנע את התסמינים הללו.