כאבים במרפק טיפול
כאבים במרפק טיפול

כאבים במרפק טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים במרפק – טיפול נדרש כדי למנוע נזק כרוני. מפרק זה מהווה ציר מרכזי בגפה העליונה וככזה הוא נתון לעומסים חוזרניים בספורט, בעבודה ובחיים. בין היתר הוא עוזר לכם לחבק את בת הזוג שלכם, לאחוז במחבט הטניס שלכם, למסור כדור בספורט, לעבוד עם עכבר מחשב ועוד.

כאב במרפק הוא על כן עניין שכיח ביותר. בהרבה מקרים הכאבים הללו נוטים להיות כרוניים והטיפול בהם עלול לשאת פירות רק לאחר חודשים ארוכים. למה פתולוגיה במפרק הזה נוטה להיות כרונית? להערכתי מדובר במפרק כול כך מרכזי בחיינו שקשה מאוד לנטרל אותו ולנוח כדי לאפשר לפציעה להחלים. חשוב לזכור, בכול מקרה של כאבים במרפק טיפול איכותי צריך להתבסס על הבנה מדויקת של מה גרם לכאב, מה חומרת הנזק ומה מנגנון הפציעה. ללא מידע זה האבחון והטיפול מאבדים מסיכויי ההצלחה שלהם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים במרפק טיפול – רקע

כאבים במרפק מהווים בעיה שכיחה הנגרמת לרוב בגלל עומסי יתר חוזרניים. דוגמאות לעיסוקים הגורמים עומסי יתר חוזרניים על המרפק כוללות בין היתר משחק טניס ומשחק גולף. הפגיעה בחלק החיצוני של המרפק הקרויה מרפק טניס נגרמת לעתים קרובות בגלל אחיזה חזקה במחבט הטניס והמכות החוזרות ונשנות המוטחות על המחבט במהלך המשחק עצמו. כך גם לגבי הפגיעה בצד השני של המרפק הקרויה מרפק גולף. במרפק גולף נוצרים עומסים על החלק הפנימי של המרפק מהמכות בכדור הגולף. כאבים במרפק עלולים להיגרם גם בגלל נזקי חבלה ופציעות ספורט. המנגנון הטראומטי להתפתחות כאבים במרפק הוא לרוב נפילה על יד מושטת לפנים.

לעתים כאבי מרפק נובעים מבעיה רצינית יותר כמו למשל הקרנות כאב מלחץ על חוט השדרה הצווארי או על שורש עצב בצוואר או בגלל אוטם שרירי הלב. יש על כן לאבחן את מקור הכאב במרפק ולבחור את הטיפול הנכון בכאב הזה. כמובן שסוג הטיפול תלוי בגורם לכאבים הללו. הטיפול בכאבים אלו חייב לכלול לפחות בתחילתו הפחתה משמעותית בעומסים החוזרניים המוטלים עליו.

כאבים במרפק טיפול עצמי

כאשר הכאבים במרפק אינם חריפים, תנועת המרפק לא נפגעה ואין סימנים ותסמינים נלווים אחרים כמו נימול או חולשה של היד תוכלו לטפל בבעיה בעצמכם. בכל מקרה יש להיות ערני לגבי האפשרות שבכול שלב של הטיפול שלכם הבעיה במרפק עלולה להחמיר ובמקרה כזה אין להסתפק בטיפול עצמי אלא להיוועץ בגורם מקצועי.

כאבים במרפק טיפול
כאבים במרפק טיפול

הטיפ החשוב ביותר בטיפול עצמי הוא הימנעות מכאב. שימו לב לא מדובר על להיכנס למיטה ולא לזוז עד שהכאבים יעברו אלא מנוחה של מספר ימים מתנועות ומנחים הגורמים לכאב. במידת הצורך, תוכלו להיעזר באופן זמני בתומך מרפק. עם שוך הכאב חזרו להפעיל ולהעמיס את המרפק באופן הדרגתי. בכל שלב, במידה וחלה החמרה במצב המרפק, צרו קשר עם גורם מקצועי. נסו להימנע מתרופות נוגדות כאב ו/או קומפרסים קרים. אלו, על פי מחקרים עדכניים, עלולים לפגוע בתהליך הדלקתי ולשבש את תהליך הריפוי.

מתי לפנות לגורם מקצועי

 •  כאבים חריפים, נפיחות קשה ושטף דם לאחר נפילה
 •  כאבים במרפק שאינם עוברים או מחמירים מספר ימים
 •  כאבים במרפק שמחמירים במנוחה ובשינה
 •  נימול וחולשה בחלק כלשהו של היד
 •  חום או התנפחות מהירה במפרק המלווה בכאב.
 •  כאב מוקרן מהמרפק מטה או מעלה
 •  קושי לאחוז חפצים
 •  רעשים בעת הנעת המרפק
 •  מוגבלות תנועתית קשה
 • סימנים ותסמינים שמעידים על בעיה מערכתי או בעיה מורכבת יותר כמו חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, חסרים נוירולוגיים נרחבים ועוד.

כאבים במרפק טיפול כירופרקטי

כאבים במרפק טיפול
כאבים במרפק טיפול

הטיפול בכאבי מרפק יקבע על פי האבחון המדויק של הגורם לכאבים במרפק. לאחר שאבחן את מהות הבעיה וזיהה את הרקמה הפצועה יחל הכירופרקט בטיפול. המטרה הראשונית של הטיפול היא ההפחתה בכאב.

הטיפול בכאב

בכל מקרה הדבר הראשון שצריך לעשות הוא מנוחה, עם זאת יש לצמצם אותה למינימום על מנת לא לגרום לניוון ונוקשות במפרק. כבר במהלך המפגש הראשון יחל הטיפול באמצעות עזרים להאצת הליכי הריפוי והפחתת הכאב כולל שימוש באולטרה סאונד, בלייזר רך ובמידת הצורך במכשיר גלי הלם. יתכן ונמליץ בשלב הזה גם על תומך מרפק.

שיפור בתפקוד של המרפק

הטיפול יכלול טכניקות ריפוי ידניות שמטרתן שיפור טווחי התנועה של המרפק, שיפור האיזון השרירי, שיפור התפקוד הביו מכני ועוד. קצב ההתקדמות בטיפול יותאם לרמות הכאב. אנו עושים כול מאמץ לא לגרום לכאב משמעותי במהלך הטיפול וגם למנוע תגובות (ראקציות) של כאב לאחר הטיפול.

שיקום

לאחר שמושגת ירידה בדלקת ובכאב וחל שיפור בטווחי התנועה של המרפק יחל השלב השיקומי שמטרתו החזרת הכשירות התנועתית, הכוח והגמישות. ובשלב הסופי העמסת המפרק על מנת להכשירו לפעילות גופנית. כדורים אנטי דלקתיים, זריקות קורטיקוסטרואידים או פתרונות כירורגיים מומלצים רק אם לא נימצא טיפול שמרני יעיל לכאבים במרפק.

כאבים במרפק – טיפול רפואי

כאשר הטיפולים השמרניים לא מועילים מופנה החולה לרופא המשפחה או אורתופד. כאבים במרפק מטופלים על ידי הרפואה באמצעות תרופות ובמידה ואלה לא מועילות אז באמצעות כירורגיה. בין יתר התרופות המומלצות תלוי בסוג הפגיעה נמנה תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs), תרופות נוגדות דלקת שהן סטרואידים (Corticosteroids), תרופות משככות כאב (Analgesics), תרופות נגד דלקות ראומטיות (Disease modifying anti-rheumatic drugs), תרופות ביולוגיות (Biologic response modifiers), תרופות לטיפול ברמה גבוהה של חומצת השתן בדם ועוד.

כאשר הטיפול התרופתי לא מסייע לחולה עולה האפשרות לטיפול כירורגי. בין הניתוחים העיקריים המבוצעים במרפק נמנה ניתוחים לתיקון גידים במקרים של מרפק טניס או מרפק גולף, ניתוח לשחרור העצב בתעלה הקוביטלית וכמובן ניתוחים למקרים של נזקים טראומטיים כמו למשל שבר בראש עצם הרדיוס ועוד. במקרים נדירים במיוחד עלולים הכירורגים להמליץ על ניתוחים מורכבים יותר כולל איחוי או החלפה של מפרק המרפק.

מניעת כאב במרפק

 • בעבודה: הימנעו ככול האפשר מפעולות הגורמות כאב למרפק ומפעולות ומאמצים חוזרניים שמסכנים את בריאות המרפק. במידה ועבודתכם כרוכה בסוג כזה של פעילות (פטיש, מברג…) הקפידו על מנוחה והרפיה של המרפק לעיתים קרובות.
 • בספורט: ערכו חימום לפני פעילות. חימום כללי וחימום ספציפי למרפק. בצעו מתיחות עדינות לשרירי המרפק לפני ואחרי פעילות. מנעו מרפק טניס ע”י שימוש ברקטה עם ידית מותאמת עבורכם. השתמשו בשתי הידיים לצורך מכת יד אחורית. השתמשו ברקטה שהמיתרים שלה אינם מתוחים מידי. השתמשו ברצועת מרפק למניעת החמרת הפציעה
 • בבית: הימנעו מלמשוך את ילדכם או לאחוז בו בידיו על מנת להרימו. צמצמו את המטלות הכרוכות בביצוע חוזר של תנועות ומאמצים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים…

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם…

 • תופעות לוואי של טיפול באקנה

  תופעות לוואי של טיפול באקנה כוללות לרוב יובש ואדמומיות בעור אך לעתים עלולות להיגרם גם תופעות לוואי קשות. אקנה היא…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן