דלקת ניוונית במפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. בדיקה יסודית של כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם במפרק הלסת תגלה שינויים ניווניים המאפיינים דלקת ניוונית במפרק הלסת (Osteoarthritis). בדומה למפרקים האחרים גם מפרקי הלסתות חשופים לעומסי יתר בגלל פעולות חוזרניות של לעיסה ובעקבות כך לנזקים מצטברים ברקמות.

בעוד שברוב מפרקי הגוף השינויים הניווניים יגיעו עם השנים ויחמירו ככול שנתבגר הרי שבמפרק הלסת שינויים כאלו יכולים להתרחש גם בלי קשר לגיל. לא נדיר לראות אדם צעיר עם שינויים ניווניים מתקדמים באחד או בשני מפרקי הלסת. גורמי הסיכון להתפתחות מוקדמת של דלקת מפרקים ניוונית במפרק הלסת כוללים בין היתר טראומה, דלקות, עומס יתר, חריקת שיניים, הידוק לסתות ועוד. הסימנים והתסמינים כוללים בין היתר כאבים בלסת, מגבלות תנועה של מפרק הלסת, מגבלות תפקודיות ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת ניוונית במפרק הלסת – רקע

דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפרקים השכיחה ביותר שיודע האדם. כדי להתמודד עם העומסים האדירים המוטלים על מפרקי הלסת האנושיים הם חייבים להיות תקינים לחלוטין מבחינה מבנית ומבחינה ביו מכנית. ליקוי מבני או ביומכני מולדים או נרכשים משבשים את עבודת המפרקים ואת היכולת שלהם להתמודד עם העומסים. שיבוש בעבודת המפרקים או הגברת העומסים עליהם מובילים בהכרח לנזקים מצטברים ברקמות המפרק כך למשל טיפול שיניים לא מוצלח הפוגם במנשך משבש את עבודת המפרקים ומאיץ את התפתחות דלקת ניוונית במפרק הלסת. הידוק לסתות או חריקת שיניים על רקע של לחצים נפשיים מעלים באופן דרסטי את העומסים המוטלים על מפרקי הלסת. התוצאה היא נזקים מצטברים ברקמות המפרק ובכלל זה בלאי מואץ של הסחוסים או במילים אחרות מחלת פרקים ניוונית.

ברוב המקרים הנזקים הנגרמים בגלל מחלת פרקים ניוונית ובכלל זה דלקת ניוונית במפרק הלסת הם מינוריים. הסימנים והתסמינים המופעים במקרים אלו הם קלים וחולפים. יחד עם זאת ישנם מקרים שבהם דלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת כרוכה בנזקים קשים לרקמות המפרק ובסימנים ותסמינים חריפים. במקרים אלה החולה עלול להתלונן על כאבים קשים בלסתות, באוזן ופנים, על מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד משמעותיות של מפרקי הלסת. כדי למנוע מצבי הרס מסוג זה צריך לאבחן את המחלה הניוונית במפרק בשלבים הראשונים להופעתה ובמידת הצורך לטפל בה.

 גורמים לדלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת

רקמות מפרק הלסת השונות ובכללם הסחוס והדיסק התוך מפרקי תוכננו לספוג את העומסים האדירים האופייניים ללעיסה ולפעילויות אחרות של מפרקי הלסת. אלא שגם ליכולת זו יש מגבלות וכאשר העומסים הללו גדולים יותר מיכולת השיקום של הגוף נוצרים הנזקים.

דלקת ניוונית במפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

שינוי ביכולות הספיגה והגמישות ובלאי מוקדם שלהם נגרמים בגלל עומס יתר, הידוק לסתות ושחיקת שיניים ותפקוד לא סימטרי באופן העבודה של שני מפרקי הלסת. מנשך לא תקין וחוסר סנכרון בעבודת שני המפרקים מייצרים עומסים מוגברים על מפרק אחד או על שניהם, שוחקת את הסחוס התוך מפרקי ועל ציר הזמן גורמת לדלקת פרקים ניוונית ולא משנה בני כמה אנחנו. עוד חשוב לציין שמחלה ניוונית של פרקי הלסת מתפתחת לעתים קרובות בשני המפרקים אך לא באופן סימטרי.

כאמור דלקת ניוונית במפרק הלסת תתרחש לרוב בגלל עומסי יתר חוזרניים המוטלים על המפרקים הללו. אך ישנם גורמים אפשריים נוספים להתפתחות דלקתית ניוונית זאת. כך למשל נזקים טראומטיים במפרק הלסת כתוצאה מחבלה טראומטית (למשל אגרוף בלסת, פציעת ספורט, או תאונה) מאיצה את התפתחות המחלה הניוונית במפרק. מחלה ניוונית של המפרק תתפתח בקצב מואץ כאשר ישנם נזקים במפרק בגלל מחלות פרקים אחרות כמו למשל דלקת פרקים שגרונית.

גורמי סיכון לדלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת

מגוון גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות מחלה ניוונית במפרקי הלסת. בין גורמי הסיכון נמנה מנשך לא תקין המשבש את עבודת המפרקים, נטייה לדאגנות ותקופות של לחץ נפשי בחיים המעלים את הסבירות להידוק לסתות וחריקת שיניים, ליקויים מבניים וביו מכניים מולדים או נרכשים המשבשים את עבודתם התקינה של המפרקים, פעילות גופנית המעלה את הסיכון לפציעה של מפרקי הלסת (למשל: אומנויות לחימה) ועוד.

סימנים תסמינים

דלקת מפרקים ניוונית (OA/Osteoarthritis) היא פתולוגיה של מפרקי הגוף הכוללת אובדן סחוס מפרקי וצמיחת זיזי עצם במפרקים. מחלת פרקים זו היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר. למעשה כמעט כל בני האדם חולים או יחלו בה. המאפיינים הפתולוגיים העיקריים של המחלה הם: הרס סחוס פרוגרסיבי, יצירת ציסטות סובכונדרליות, סקלרוזיס של העצם מסביב, יצירת אוסטאופיטים (זיזים) ופיברוזיס קפסולרי.

סימפטומים וסימנים קליניים של דלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת כוללים בעיקר מגבלות תנועה, מגבלות תפקודיות וכאבים. בבדיקה נמצא ירידה בטווח תנועה של המפרק, כאבים כאשר המפרק פועל (לעיסה, דיבור, פיהוק), כאב בעת מישוש הפרק והרקמות הרכות, חריקות ורעשים בעת תנועת המפרק. חריקות ורעשים הבוקעים מתוך המפרקים מעידים לרוב שהסחוס מאבד את המשטח החלק המאפיין אותו.

דלקת ניוונית במפרק הלסת – אבחון

לצורך אבחון הבעיה נזדקק, כמו עם כול בעיה רפואית אחרת, להיסטוריה רפואית ולבדיקה תפקודית פיזית של המפרק. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד מהם התסמינים, איפה כואב, מתי החלו הכאבים, מה גרם לכאבים, מה מחמיר ומה גורם להחמרתם של הכאבים, האם טיפלתם לאחרונה בשיניים, האם אתם חורקים או שוחקים שיניים ועוד. בבדיקה הפיזית נבדוק בין היתר נוכחות של נקודות הדק, מגבלות תנועה, חריקות בעת פתיחה וסגירה של הפה, סטייה של הסנטר בעת הפתיחה ועוד.

לעיתים נזדקק לאמצעי הדמיה לצורך אבחון המחלה. רנטגן פנורמי של מפרק הלסת יכול לעזור בקביעת האבחון של מקור הכאבים ולגלות את השינויים הניווניים האופייניים לדלקת פרקים ניוונית. טומוגרפיה ממוחשבת (CT) אשר נותנת תמונה תלת-ממדית של המפרק נחשבת לבדיקה המועדפת והמדויקת ביותר.

דלקת ניוונית במפרק הלסת – טיפול כירופרקטי

אין בנמצא תרופה או טיפול אחר שנמצאו כיעילים לריפוי דלקת מפרקים ניוונית. הטיפולים הנהוגים מטרתם הפחתת כאב, מניעת החמרה במצב המפרקים ושיפור תפקודם. טיפול שמרני מוקדם, טרם התפתחות של הרס כבד במבנה הפנימי של המפרק עשוי למנוע התדרדרות במחלה. טיפול כירופרקטי ישפר את טווח התנועה, יחזיר את המפרקים לעבודה מסונכרנת ויפחית את הכאב. אך חשוב מכול טיפול בזמן עשוי למנוע ניתוח. את עבודתו מבצע הכירופרקט באמצעות טכניקות טיפול ידניות, שימוש באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך ותרגילי שיקום.

עבודת מפרקים סימטרית ומסונכרנת היא קריטית לשמירה על הבריאות של מפרקי הלסת ולמניעת החמרה בנזקים של דלקת ניוונית במפרק הלסת. באמצעות תמרונים מוגדרים יחזיר הכירופרקט את מפרקי הלסת לתפקוד מסונכרן או לכול הפחות לתפקוד מסונכרן יותר. עוד התמקד הכירופרקט בהחזרת האיזון לשרירי הלעיסה. לשרירים אלה הפועלים על המפרק ובסביבתו ישנה השפעה אדירה על תפקוד המפרק ועל הסימנים והתסמינים השונים הנובעים מליקוי בו. הכירופרקט ימליץ על תרגילים שונים ועל שינויים נדרשים באורח החיים על מנת להפחית את העומסים הנוצרים על מפרק הלסת.

טיפול רפואי

תרופות שונות להורדת כאב משמשות תדיר במקרים של דלקת מפרקים ניוונית של מפרק הלסת. אין כותב שורות אלו ממליץ על לקיחת תרופות כאפשרות ראשונה. שימוש בתרופה עלול להפחית את הכאב לרמה שבה נמשיך להעמיס עומס יתר את המפרק ולהחמיר את הנזק. המלצתי היא על כן לנסות ולטפל במידת האפשר בדלקות הפרקים הניוונית באופן שמרני ולפחות בשלב הראשון ללא תרופות. כאשר אין די בטיפולים שמרניים ותרופתיים נשקלת אפשרות כירורגית. בחולי דלקת מפרקים ניוונית של מפרק הלסת נערכים ניתוחים שבמהלכם מוחלף חלק או כול המפרק במפרק מלאכותי. עם זאת סיכויי ההצלחה של ניתוח זה הם בעיתיים ולכן יש לשקול אותם רק כמוצא אחרון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר…

 • איך לאבחן כאב במפרק הלסת

  כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן