דלקת ניוונית במפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

בדומה למה שקורה במפרקים אחרים בגופנו גם מפרקי הלסת חשופים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). בעוד שברוב מפרקי הגוף השינויים הניווניים יגיעו עם השנים ויחמירו ככול שנתבגר הרי שבמפרק הלסת שינויים כאלו יכולים להתרחש עם קשר מועט בלבד לגיל. לא נדיר לראות אדם צעיר עם שינויים ניוניים מתקדמים באחד או בשני מפרקי הלסת. הגורמים לתופעה כוללים בין היתר טראומה, דלקות, עומס יתר, חריקת שיניים, הידוק לסתות ועוד. התסמינים כוללים בין היתר כאבים בלסת, מגבלות תנועה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת ניוונית במפרק הלסת – רקע

דלקת פרקים ניוונית היא דלקת הפרקים השכיחה ביותר שיודע האדם. העומסים המוטלים על מפרקי הלסת האנושיים הוא אדר גם כאשר המפרקים הללו תקינים לחלוטין. כאשר קיימת בעיה של מנשך או שבגלל מתחים נפשיים התחלתם להדק לסתות העומסים הללו עולים באופן דרמטי. התוצאה היא בלאי מואץ של הסחוסים או במילים אחרות דלקת פרקים ניוונית. דלקת פרקים ניוונית תתפתח במפרקי הלסת גם בגלל חבלה קודמת או ניתוח קודם.

גורמים

רקמות מפרק הלסת השונות ובכללם הסחוס והדיסק התוך מפרקי תוכננו לספוג את העומסים האדירים האופייניים ללעיסה ולפעילויות אחרות של מפרקי הלסת. אלא שגם ליכולת זו יש מגבלות וכאשר העומסים הללו גדולים יותר מיכולת השיקום של הגוף נוצרים הנזקים. 

 דלקת פרקים ניוונית במפרק לסתי-רקתישינוי ביכולות הספיגה והגמישות ובלאי מוקדם שלהם נגרמים בגלל עומס יתר, הידוק לסתות ושחיקת שיניים ותפקוד לא סימטרי באופן העבודה של שני מפרקי הלסת. מנשך לא תקין וחוסר סנכרון בעבודת שני המפרקים מייצרים עומסים מוגברים על מפרק אחד או על שניהם, שוחקת את הסחוס התוך מפרקי ועל ציר הזמן גורמת לדלקת פרקים ניוונית ולא משנה בני כמה אנחנו. 

דלקת פרקים ניוונית של פרקי הלסת יכולה להתפתח בשני המפרקים או רק במפרק אחד. גורמים אחרים לדלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת כוללים:

 • חבלה טראומטית (למשל אגרוף בלסת)

 • מנשך לא תקין

 • דלקות פרקים מסוגים אחרים.

סימנים תסמינים

דלקת מפרקים ניוונית (OA/Osteoarthritis) היא פתולוגיה של מפרקי הגוף הכוללת אובדן סחוס מפרקי וצמיחת זיזי עצם במפרקים. מחלת פרקים זו היא המחלה המפרקית השכיחה ביותר ולמעשה כולם חולים או יחלו בה. המאפיינים הפתולוגיים העיקריים של המחלה הם: הרס סחוס פרוגרסיבי, יצירת ציסטות סובכונדרליות, סקלרוזיס של העצם מסביב, יצירת אוסטאופיטים (זיזים) ופיברוזיס קפסולרי. 

סימפטומים וסימנים קליניים של דלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת כוללים בעיקר מגבלות תנועה, מגבלות תפקודיות וכאבים. בבדיקה נמצא ירידה בטווח תנועה של המפרק, כאבים כאשר המפרק פועל (לעיסה, דיבור, פיהוק), כאב בעת מישוש הפרק והרקמות הרכות, חריקות ורעשים בעת תנועת המפרק. חריקות ורעשים תוך מפרקיים מעידים לרוב שהסחוס מאבד את המשטח החלק המאפיין אותו.

אבחון

לצורך אבחון הבעיה נזדקק, כמו עם כול בעיה רפואית אחרת, להיסטוריה רפואית ולבדיקה תפקודית פיזית של המפרק. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד מהם התסמינים, איפה כואב, מתי החלו הכאבים, מה גרם לכאבים, מה מחמיר ומה גורם להחמרתם של הכאבים, האם טפלתם לאחרונה בשיניים, האם אתם חורקים או שוחקים שיניים ועוד. בבדיקה הפיזית נבדוק בין היתר נוכחות של נקודות הדק, מגבלות תנועה, חריקות בעת פתיחה וסגירב של הפה, סטייה של הסנטר בעת הפתיחה ועוד.

לעיתים נזדקק לאמצעי הדמיה לצורך אבחון המחלה. רנטגן פנורמי של מפרק הלסת יכול לעזור בקביעת האבחון של מקור הכאבים ולגלות את השינויים הניווניים האופייניים לדלקת פרקים ניוונית. טומוגרפיה ממוחשבת (CT) אשר נותנת תמונה תלת-ממדית של המפרק נחשבת לבדיקה המועדפת והמדויקת ביותר.

טיפול כירופרקטי

אין בנמצא תרופה או טיפול אחר שנמצאו כיעילים לריפוי דלקת מפרקים ניוונית. הטיפולים הנהוגים מטרתם הפחתת כאב, מניעת החמרה במצב המפרקים ושיפור תפקודם. טיפול שמרני מוקדם, טרם התפתחות של הרס כבד במבנה הפנימי של המפרק, ישפר את טווח התנועה ויפחית את הכאב. אך חשוב מכול טיפול בזמן עשוי למנוע ניתוח. כירופרקטיקה יכולת לתת מענה למגבלות ולסימפטומים שיש לחולים במחלה זו. כירופרקט ידע לשפר את טווחי התנועה ואת אופן עבודת המפרק, להחזיר את האיזון הנדרש לשרירים הפועלים על המפרק ובסביבתו ולהמליץ על תרגילים שונים ועל שינויים נדרשים באורח החיים על מנת להפחית את העומס מעל מפרק הלסת.

קראו עוד אודות גורמים נוספים שעומדים בבסיס תסמונת מפרק הלסת וכן כיצד ניתן לטפל ולמנוע את התסמונת הזאת. 

טיפול רפואי

תרופות שונות להורדת כאב משמשות תדיר במקרים של דלקת מפרקים ניוונית של מפרק הלסת. אין כותב שורות אלו ממליץ על לקיחת תרופות כאפשרות ראשונה. שימוש בתרופה עלול להפחית את הכאב לרמה שבה נמשיך להעמיס עומס יתר את המפרק ולהחמיר את הנזק. המלצתי היא על כן לנסות ולטפל במידת האפשר בדלקות הפרקים הניוונית באופן שמרני ולפחות בשלב הראשון ללא תרופות. כאשר אין די בטיפולים שמרניים ותרופתיים נשקלת אפשרות כירורגית. בחולי דלקת מפרקים ניוונית של מפרק הלסת נערכים ניתוחים שבמהלכם מוחלף חלק או כול המפרק במפרק מלאכותי. עם זאת סיכויי ההצלחה של ניתוח זה הם בעיתיים ולכן יש לשקול אותם רק כמוצא אחרון.

ריכזתי עבורכם את כול המאמרים, המחקרים והחדשות שהוספנו לאתר בנושא: תסמונת מפרק הלסת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן