דלקת ניוונית במפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. בדיקה של כול אדם המתלונן על כאבים וסימנים ותסמינים במפרק הלסת תגלה שינויים ניווניים המאפיינים דלקת ניוונית במפרק הלסת (Osteoarthritis). בדומה למפרקים האחרים גם מפרקי הלסתות חשופים לעומסי יתר בגלל פעולות חוזרניות של לעיסה ובעקבות כך לנזקים מצטברים ברקמות.

בעוד שברוב מפרקי הגוף השינויים הניווניים יגיעו עם השנים ויחמירו ככול שנתבגר הרי שבמפרק הלסת שינויים כאלו יכולים להתרחש גם בלי קשר לגיל. לא נדיר לראות אדם צעיר עם שינויים ניווניים מתקדמים באחד או בשני מפרקי הלסת. גורמי הסיכון להתפתחות מוקדמת של דלקת מפרקים ניוונית במפרק הלסת כוללים בין היתר טראומה, דלקות, עומס יתר, חריקת שיניים, הידוק לסתות ועוד. הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת עלולים לכלול בין היתר כאבים בלסת, מגבלות תנועה של מפרק הלסת, מגבלות תפקודיות ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת ניוונית במפרק הלסת – רקע

דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפרקים השכיחה ביותר שיודע האדם. כדי להתמודד עם העומסים האדירים המוטלים על מפרקי הלסת האנושיים הם חייבים להיות תקינים לחלוטין מבחינה מבנית ומבחינה ביו מכנית. ליקוי מבני או ביומכני מולדים או נרכשים משבשים את עבודת המפרקים ואת היכולת שלהם להתמודד עם העומסים. שיבוש בעבודת המפרקים או הגברת העומסים עליהם מובילים בהכרח לנזקים מצטברים ברקמות המפרק כך למשל טיפול שיניים לא מוצלח הפוגם במנשך משבש את עבודת המפרקים ומאיץ את התפתחות דלקת ניוונית במפרק הלסת. הידוק לסתות או חריקת שיניים על רקע של לחצים נפשיים מעלים באופן דרסטי את העומסים המוטלים על מפרקי הלסת. התוצאה היא נזקים מצטברים ברקמות המפרק ובכלל זה בלאי מואץ של הסחוסים או במילים אחרות מחלת פרקים ניוונית.

ברוב המקרים הנזקים הנגרמים בגלל מחלת פרקים ניוונית ובכלל זה דלקת ניוונית במפרק הלסת הם מינוריים. הסימנים והתסמינים המופעים במקרים אלו הם קלים וחולפים. יחד עם זאת ישנם מקרים שבהם דלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת כרוכה בנזקים קשים לרקמות המפרק ובסימנים ותסמינים חריפים. במקרים אלה החולה עלול להתלונן על כאבים קשים בלסתות, באוזן ופנים, על מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד משמעותיות של מפרקי הלסת. כדי למנוע מצבי הרס מסוג זה צריך לאבחן את המחלה הניוונית במפרק בשלבים הראשונים להופעתה ובמידת הצורך לטפל בה.

 גורמים לדלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת

רקמות מפרק הלסת השונות ובכללם הסחוס והדיסק התוך מפרקי תוכננו לספוג את העומסים האדירים האופייניים ללעיסה ולפעילויות אחרות של מפרקי הלסת. אלא שגם ליכולת זו יש מגבלות וכאשר העומסים הללו גדולים יותר מיכולת השיקום של הגוף נוצרים הנזקים.

דלקת ניוונית במפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

שינוי ביכולות הספיגה והגמישות ובלאי מוקדם שלהם נגרמים בגלל עומס יתר, הידוק לסתות ושחיקת שיניים ותפקוד לא סימטרי באופן העבודה של שני מפרקי הלסת. מנשך לא תקין וחוסר סנכרון בעבודת שני המפרקים מייצרים עומסים מוגברים על מפרק אחד או על שניהם, שוחקת את הסחוס התוך מפרקי ועל ציר הזמן גורמת לדלקת פרקים ניוונית ולא משנה בני כמה אנחנו. עוד חשוב לציין שמחלה ניוונית של פרקי הלסת מתפתחת לעתים קרובות בשני המפרקים אך לא באופן סימטרי.

כאמור דלקת ניוונית במפרק הלסת תתרחש לרוב בגלל עומסי יתר חוזרניים המוטלים על המפרקים הללו. אך ישנם גורמים אפשריים נוספים להתפתחות דלקתית ניוונית זאת. כך למשל נזקים טראומטיים במפרק הלסת כתוצאה מחבלה טראומטית (למשל אגרוף בלסת, פציעת ספורט, או תאונה) מאיצה את התפתחות המחלה הניוונית במפרק. מחלה ניוונית של המפרק תתפתח בקצב מואץ כאשר ישנם נזקים במפרק בגלל מחלות פרקים אחרות כמו למשל דלקת פרקים שגרונית.

גורמי סיכון לדלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת

מגוון גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות מחלה ניוונית במפרקי הלסת. בין גורמי הסיכון נמנה מנשך לא תקין המשבש את עבודת המפרקים, נטייה לדאגנות ותקופות של לחץ נפשי בחיים המעלים את הסבירות להידוק לסתות וחריקת שיניים, ליקויים מבניים וביו מכניים מולדים או נרכשים המשבשים את עבודתם התקינה של המפרקים, פעילות גופנית המעלה את הסיכון לפציעה של מפרקי הלסת (למשל: אומנויות לחימה) ועוד.

סימנים תסמינים

דלקת מפרקים ניוונית (OA/Osteoarthritis) היא פתולוגיה של מפרקי הגוף הכוללת אובדן סחוס מפרקי וצמיחת זיזי עצם במפרקים. מחלת פרקים זו היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר. למעשה כמעט כל בני האדם חולים או יחלו בה. המאפיינים הפתולוגיים העיקריים של המחלה הם: הרס סחוס פרוגרסיבי, יצירת ציסטות סובכונדרליות, סקלרוזיס של העצם מסביב, יצירת אוסטאופיטים (זיזים) ופיברוזיס קפסולרי.

סימפטומים וסימנים קליניים של דלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת כוללים בעיקר מגבלות תנועה, מגבלות תפקודיות וכאבים. בבדיקה נמצא ירידה בטווח תנועה של המפרק, כאבים כאשר המפרק פועל (לעיסה, דיבור, פיהוק), כאב בעת מישוש הפרק והרקמות הרכות, חריקות ורעשים בעת תנועת המפרק. חריקות ורעשים הבוקעים מתוך המפרקים מעידים לרוב שהסחוס מאבד את המשטח החלק המאפיין אותו.

דלקת ניוונית במפרק הלסת – אבחון

לצורך אבחון הבעיה נזדקק, כמו עם כול בעיה רפואית אחרת, להיסטוריה רפואית ולבדיקה תפקודית פיזית של המפרק. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד מהם התסמינים, איפה כואב, מתי החלו הכאבים, מה גרם לכאבים, מה מחמיר ומה גורם להחמרתם של הכאבים, האם טיפלתם לאחרונה בשיניים, האם אתם חורקים או שוחקים שיניים ועוד. בבדיקה הפיזית נבדוק בין היתר נוכחות של נקודות הדק, מגבלות תנועה, חריקות בעת פתיחה וסגירה של הפה, סטייה של הסנטר בעת הפתיחה ועוד.

לעיתים נזדקק לאמצעי הדמיה לצורך אבחון המחלה. רנטגן פנורמי של מפרק הלסת יכול לעזור בקביעת האבחון של מקור הכאבים ולגלות את השינויים הניווניים האופייניים לדלקת פרקים ניוונית. טומוגרפיה ממוחשבת (CT) אשר נותנת תמונה תלת-ממדית של המפרק נחשבת לבדיקה המועדפת והמדויקת ביותר.

דלקת ניוונית במפרק הלסת – טיפול כירופרקטי

אין בנמצא תרופה או טיפול אחר שנמצאו כיעילים לריפוי דלקת מפרקים ניוונית. הטיפולים הנהוגים מטרתם הפחתת כאב, מניעת החמרה במצב המפרקים ושיפור תפקודם. טיפול שמרני מוקדם, טרם התפתחות של הרס כבד במבנה הפנימי של המפרק עשוי למנוע התדרדרות במחלה. טיפול כירופרקטי ישפר את טווח התנועה, יחזיר את המפרקים לעבודה מסונכרנת ויפחית את הכאב. אך חשוב מכול טיפול בזמן עשוי למנוע ניתוח. את עבודתו מבצע הכירופרקט באמצעות טכניקות טיפול ידניות, שימוש באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך ותרגילי שיקום.

עבודת מפרקים סימטרית ומסונכרנת היא קריטית לשמירה על הבריאות של מפרקי הלסת ולמניעת החמרה בנזקים של דלקת ניוונית במפרק הלסת. באמצעות תמרונים מוגדרים יחזיר הכירופרקט את מפרקי הלסת לתפקוד מסונכרן או לכול הפחות לתפקוד מסונכרן יותר. עוד התמקד הכירופרקט בהחזרת האיזון לשרירי הלעיסה. לשרירים אלה הפועלים על המפרק ובסביבתו ישנה השפעה אדירה על תפקוד המפרק ועל הסימנים והתסמינים השונים הנובעים מליקוי בו. הכירופרקט ימליץ על תרגילים שונים ועל שינויים נדרשים באורח החיים על מנת להפחית את העומסים הנוצרים על מפרק הלסת.

טיפול רפואי

תרופות שונות להורדת כאב משמשות תדיר במקרים של דלקת מפרקים ניוונית של מפרק הלסת. אין כותב שורות אלו ממליץ על לקיחת תרופות כאפשרות ראשונה. שימוש בתרופה עלול להפחית את הכאב לרמה שבה נמשיך להעמיס עומס יתר את המפרק ולהחמיר את הנזק. המלצתי היא על כן לנסות ולטפל במידת האפשר בדלקות הפרקים הניוונית באופן שמרני ולפחות בשלב הראשון ללא תרופות. כאשר אין די בטיפולים שמרניים ותרופתיים נשקלת אפשרות כירורגית. בחולי דלקת מפרקים ניוונית של מפרק הלסת נערכים ניתוחים שבמהלכם מוחלף חלק או כול המפרק במפרק מלאכותי. עם זאת סיכויי ההצלחה של ניתוח זה הם בעיתיים ולכן יש לשקול אותם רק כמוצא אחרון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה…

 • איך לאבחן כאב במפרק הלסת

  כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי הגורם העיקרי לכאבים. תסמונת מפרק הלסת היא למעשה מכלול הסימנים…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות הטיפול המועדף בגין בעיה זאת היה ניתוח. מחקרים מצביעים על…

 • הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו. האם ההשפעות הללו חלות גם על המפרקים הנושאים בעומס? מתברר…

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר של אלה העוסקים בספורט הכולל מגע אגרסיבי כמו כדור רגל…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול…

 • דלקת פרקים מעלה את הסיכוי ליפול

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי הערכות מידי שנה כשליש מהמבוגרים בארצות הברית נפצעים או מתים…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים, בעיקר מפרקים נושאי משקל או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.…

 • ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות המוכחים של פעילות גופנית לחולים עם דלקת פרקים בברכיים רק…