דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. בדיקה של כול אדם המתלונן על כאבים וסימנים ותסמינים במפרק הלסת תגלה שינויים ניווניים המאפיינים מחלה ניוונית של המפרק הזה (Osteoarthritis). בדומה למפרקים האחרים גם מפרקי הלסתות חשופים לעומסי יתר בגלל פעולות חוזרניות של לעיסה ובעקבות כך לנזקים מצטברים ברקמות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בעוד שברוב מפרקי הגוף השינויים הניווניים יגיעו עם השנים ויחמירו ככול שנתבגר הרי שבמפרק הלסת שינויים כאלו יכולים להתרחש גם בלי קשר לגיל. לא נדיר לראות אדם צעיר עם שינויים ניווניים מתקדמים באחד או בשני מפרקי הלסת. גורמי הסיכון להתפתחות מוקדמת של דלקת מפרקים ניוונית במפרק הלסת כוללים בין היתר טראומה, דלקות, עומס יתר, חריקת שיניים, הידוק לסתות ועוד. הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת עלולים לכלול בין היתר כאבים בלסת, מגבלות תנועה של מפרק הלסת, מגבלות תפקודיות ועוד.

  {loadposition inside-page}

  דלקת ניוונית במפרק הלסת – רקע

  דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפרקים השכיחה ביותר שיודע האדם. כדי להתמודד עם העומסים האדירים המוטלים על מפרקי הלסת האנושיים הם חייבים להיות תקינים לחלוטין מבחינה מבנית ומבחינה ביו מכנית. ליקוי מבני או ביומכני מולדים או נרכשים משבשים את עבודת המפרקים ואת היכולת שלהם להתמודד עם העומסים. שיבוש בעבודת המפרקים או הגברת העומסים עליהם מובילים בהכרח לנזקים מצטברים ברקמות המפרק כך למשל טיפול שיניים לא מוצלח הפוגם במנשך משבש את עבודת המפרקים ומאיץ התפתחות מחלה ניוונית במפרק הזה. הידוק לסתות או חריקת שיניים על רקע של לחצים נפשיים מעלים באופן דרסטי את העומסים המוטלים על מפרקי הלסת. התוצאה היא נזקים מצטברים ברקמות המפרק ובכלל זה בלאי מואץ של הסחוסים או במילים אחרות מחלת פרקים ניוונית.

  ברוב המקרים הנזקים הנגרמים בגלל מחלת פרקים ניוונית ובכלל זה דלקת ניוונית במפרק הלסת הם מינוריים. הסימנים והתסמינים המופעים במקרים אלו הם קלים וחולפים. יחד עם זאת ישנם מקרים שבהם דלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת כרוכה בנזקים קשים לרקמות המפרק ובסימנים ותסמינים חריפים. במקרים אלה החולה עלול להתלונן על כאבים קשים בלסתות, באוזן ופנים, על מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד משמעותיות של מפרקי הלסת. כדי למנוע מצבי הרס מסוג זה צריך לאבחן את המחלה הניוונית במפרק בשלבים הראשונים להופעתה ובמידת הצורך לטפל בה.

   גורמים לדלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת

  רקמות מפרק הלסת השונות ובכללם הסחוס והדיסק התוך מפרקי תוכננו לספוג את העומסים האדירים האופייניים ללעיסה ולפעילויות אחרות של מפרקי הלסת. אלא שגם ליכולת זו יש מגבלות וכאשר העומסים הללו גדולים יותר מיכולת השיקום של הגוף נוצרים הנזקים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   דלקת ניוונית במפרק הלסת
   דלקת ניוונית במפרק הלסת

   שינוי ביכולות הספיגה והגמישות ובלאי מוקדם שלהם נגרמים בגלל עומס יתר, הידוק לסתות ושחיקת שיניים ותפקוד לא סימטרי באופן העבודה של שני מפרקי הלסת. מנשך לא תקין וחוסר סנכרון בעבודת שני המפרקים מייצרים עומסים מוגברים על מפרק אחד או על שניהם, שוחקת את הסחוס התוך מפרקי ועל ציר הזמן גורמת לדלקת פרקים ניוונית ולא משנה בני כמה אנחנו. עוד חשוב לציין שמחלה ניוונית של פרקי הלסת מתפתחת לעתים קרובות בשני המפרקים אך לא באופן סימטרי.

   כאמור דלקת ניוונית במפרק הלסת תתרחש לרוב בגלל עומסי יתר חוזרניים המוטלים על המפרקים הללו. אך ישנם גורמים אפשריים נוספים להתפתחות דלקתית ניוונית זאת. כך למשל נזקים טראומטיים במפרק הלסת כתוצאה מחבלה טראומטית (למשל אגרוף בלסת, פציעת ספורט, או תאונה) מאיצה את התפתחות המחלה הניוונית במפרק. מחלה ניוונית של המפרק תתפתח בקצב מואץ כאשר ישנם נזקים במפרק בגלל מחלות פרקים אחרות כמו למשל דלקת פרקים שגרונית.

   גורמי סיכון

   מגוון גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות מחלה ניוונית במפרקי הלסת. בין גורמי הסיכון נמנה מנשך לא תקין המשבש את עבודת המפרקים, נטייה לדאגנות ותקופות של לחץ נפשי בחיים המעלים את הסבירות להידוק לסתות וחריקת שיניים, ליקויים מבניים וביו מכניים מולדים או נרכשים המשבשים את עבודתם התקינה של המפרקים, פעילות גופנית המעלה את הסיכון לפציעה של מפרקי הלסת (למשל: אומנויות לחימה) ועוד.

   סימנים תסמינים

   דלקת מפרקים ניוונית (OA/Osteoarthritis) היא פתולוגיה של מפרקי הגוף הכוללת אובדן סחוס מפרקי וצמיחת זיזי עצם במפרקים. מחלת פרקים זו היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר. למעשה כמעט כל בני האדם חולים או יחלו בה. המאפיינים הפתולוגיים העיקריים של המחלה הם: הרס סחוס פרוגרסיבי, יצירת ציסטות סובכונדרליות, סקלרוזיס של העצם מסביב, יצירת אוסטאופיטים (זיזים) ופיברוזיס קפסולרי.

   סימפטומים וסימנים קליניים של דלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת כוללים בעיקר מגבלות תנועה, מגבלות תפקודיות וכאבים. בבדיקה נמצא ירידה בטווח תנועה של המפרק, כאבים כאשר המפרק פועל (לעיסה, דיבור, פיהוק), כאב בעת מישוש הפרק והרקמות הרכות, חריקות ורעשים בעת תנועת המפרק. חריקות ורעשים הבוקעים מתוך המפרקים מעידים לרוב שהסחוס מאבד את המשטח החלק המאפיין אותו.

   דלקת ניוונית במפרק הלסת – אבחון

   לצורך אבחון הבעיה נזדקק, כמו עם כול בעיה רפואית אחרת, להיסטוריה רפואית ולבדיקה תפקודית פיזית של המפרק. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד מהם התסמינים, איפה כואב, מתי החלו הכאבים, מה גרם לכאבים, מה מחמיר ומה גורם להחמרתם של הכאבים, האם טיפלתם לאחרונה בשיניים, האם אתם חורקים או שוחקים שיניים ועוד. בבדיקה הפיזית נבדוק בין היתר נוכחות של נקודות הדק, מגבלות תנועה, חריקות בעת פתיחה וסגירה של הפה, סטייה של הסנטר בעת הפתיחה ועוד.

   לעיתים נזדקק לאמצעי הדמיה לצורך אבחון המחלה. רנטגן פנורמי של מפרק הלסת יכול לעזור בקביעת האבחון של מקור הכאבים ולגלות את השינויים הניווניים האופייניים לדלקת פרקים ניוונית. טומוגרפיה ממוחשבת (CT) אשר נותנת תמונה תלת-ממדית של המפרק נחשבת לבדיקה המועדפת והמדויקת ביותר.

    טיפול כירופרקטי

   אין בנמצא תרופה או טיפול אחר שנמצאו כיעילים לריפוי דלקת מפרקים ניוונית. הטיפולים הנהוגים מטרתם הפחתת כאב, מניעת החמרה במצב המפרקים ושיפור תפקודם. טיפול שמרני מוקדם, טרם התפתחות של הרס כבד במבנה הפנימי של המפרק עשוי למנוע התדרדרות במחלה. טיפול כירופרקטי ישפר את טווח התנועה, יחזיר את המפרקים לעבודה מסונכרנת ויפחית את הכאב. אך חשוב מכול טיפול בזמן עשוי למנוע ניתוח. את עבודתו מבצע הכירופרקט באמצעות טכניקות טיפול ידניות, שימוש באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך ותרגילי שיקום.

   עבודת מפרקים סימטרית ומסונכרנת היא קריטית לשמירה על הבריאות של מפרקי הלסת ולמניעת החמרה בנזקים של דלקת ניוונית במפרק הלסת. באמצעות תמרונים מוגדרים יחזיר הכירופרקט את מפרקי הלסת לתפקוד מסונכרן או לכול הפחות לתפקוד מסונכרן יותר. עוד התמקד הכירופרקט בהחזרת האיזון לשרירי הלעיסה. לשרירים אלה הפועלים על המפרק ובסביבתו ישנה השפעה אדירה על תפקוד המפרק ועל הסימנים והתסמינים השונים הנובעים מליקוי בו. הכירופרקט ימליץ על תרגילים שונים ועל שינויים נדרשים באורח החיים על מנת להפחית את העומסים הנוצרים על מפרק הלסת.

   טיפול רפואי

   תרופות שונות להורדת כאב משמשות תדיר במקרים של דלקת מפרקים ניוונית של מפרק הלסת. אין כותב שורות אלו ממליץ על לקיחת תרופות כאפשרות ראשונה. שימוש בתרופה עלול להפחית את הכאב לרמה שבה נמשיך להעמיס עומס יתר את המפרק ולהחמיר את הנזק. המלצתי היא על כן לנסות ולטפל במידת האפשר בדלקות הפרקים הניוונית באופן שמרני ולפחות בשלב הראשון ללא תרופות. כאשר אין די בטיפולים שמרניים ותרופתיים נשקלת אפשרות כירורגית. בחולי דלקת מפרקים ניוונית של מפרק הלסת נערכים ניתוחים שבמהלכם מוחלף חלק או כול המפרק במפרק מלאכותי. עם זאת סיכויי ההצלחה של ניתוח זה הם בעיתיים ולכן יש לשקול אותם רק כמוצא אחרון.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,