דיאטה עלולה לגרום לאוסטאופורוזיס

דיאטה עלולה לגרום לאוסטאופורוזיס
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דיאטה עלולה לגרום לאוסטאופורוזיס! מה הקשר בין אוסטאופורוזיס והרזיה? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכל ניסיון להוריד במשקל על ידי דיאטת כאסח עלולה לגרום לבעיות בריאותיות אחרות. כך למשל דיאטה מופחתת קלוריות בלבד וללא פעילות גופנית מגדילה את הסיכון להתפתחות מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  על פי מחקר שנערך בארצות הברית ופורסם בארכיב לרפואה פנימית ב 11.12.06 הוספה של אימון גופני לדיאטה מופחתת קלוריות מגינה על העצמות מפני התהליך של אובדן צפיפות העצם. המחקר עקב במשך שנה אחר ההשפעות של הפחתת משקל בקרב 30 נשים ו- 18 גברים בעלי משקל עודף. כול הקבוצה נתבקשה להשתתף בתכנית דיאטה שמטרתה הפחתת משקל. חלק אחד מהקבוצה עשה זאת ללא פעילות גופנית והחלק השני עם פעילות גופנית. בתום השנה הקבוצה הראשונה (דיאטה ללא ספורט) הפחיתה ממשקלה מעט יותר מהקבוצה השנייה (דיאטה עם פעילות). אלא שהקבוצה הראשונה גם אבדה בממוצע 2.2% מצפיפות העצם בעמוד השדרה ומפרקי הירך.

  {loadposition inside-page}

  דיאטה עלולה לגרום לאוסטאופורוזיס -רקע

  דיאטה עלולה לגרום לאוסטאופורוזיס
  דיאטה עלולה לגרום לאוסטאופורוזיס

  הידלדלות העצמות – אוסטאופורוזיס היא מחלה שבה צפיפות המינרלים בעצמות פוחתת בקצב גדול יותר מבנייתה. תהליך זה מוביל לשינויים מבניים ברקמת העצם וגורם לכך שהעצמות נחלשות ונשברות בקלות. ישנם שיטות לטיפול במחלה אך טיפול מניעתי הוא היעיל והמומלץ ביותר.

  תפקידי העצמות

  העצם היא רקמת חיבור קשה וצפופה המהווה חלק מרכזי בשלד שלנו. תפקידה של העצם מורכב ומחייבת אותה לעמוד בעומסים ניכרים. תפקידיה כוללים:

  – תנועה ותמיכה

  העצמות מספקות התנגדות וזיזי אחיזה הנדרשת לשרירי השלד לפעולתם ויחד עם השרירים שומרות על מבנה הגוף.

  – הגנה

  לעצמות גופנו תפקיד חשוב ביותר בהגנה ושמירה על חיינו. הגולגולת והצלעות מגינות על המוח והריאות ואיברים פנימיים אחרים מפני נזקים אפשריים.

  – אגירת מינרלים

  עצמותינו משמשות למעשה כמיכל אגירה ענק למינרלים לצורך הפעילות המטבולית של הגוף.

  – ייצור תאי דם

  מוח העצם המצוי בחלק מהעצמות שלנו מייצר תאי הדם.

  דיאטה רק עם פעילות גופנית

  החשיבות הגדולה של הפחתה במשקל בקרב בעלי משקל עודף ברורה וידועה. המחקר הזה מוכיח שלדיאטה ללא פעילות גופנית עלולות להיות השלכות שליליות על צפיפות העצם ולסכן את שלמותן של העצמות. המסקנה היא: דיאטה חייבת להיות משולבת עם פעילות גופנית. ההסבר הפיזיולוגי לחשיבות זאת טמון בכך שהעומס הפיזי שנוצר על רקמות הגוף השונות ובכללן רקמת העצם במהלך הפעילות הגופנית גורם לייצור עצם מוגבר.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   העצם היא רקמה חיה העוברת תהליך פירוק ובנייה לאורך חיינו. תאים בשם אוסטאובלסטים מעלים את קצב הבנייה של העצמות כאשר אנו נחשוף אותן לעומס. זו הסיבה שפעילות גופנית שמטרתה בניית עצם או מניעת הידלדלות עצם חייבת להיות כרוכה ביצירת התנגדות משמעותית לעצמות. או במילים אחרות שחייה שאינה מאתגרת את העצמות לא תהייה מספיק טובה בעוד שפעילות כגון ריצה, קפיצה ו/או הרמת משקולות בחדר כושר יעשו עבודה טובה. בכול הנוגע לעבודה בחדר כושר יש להקפיד על ציוד טוב ואופן עבודה נכון כדי להימנע מפציעות ספורט.

   מניעת אוסטאופורוזיס

   כאשר המחלה בשלבים מתקדמים יש מעט צעדים אפקטיביים להילחם בתופעה. אורח חיים נכון הכולל תזונה מוקפדת, נטילת תוספי תזונה ופעילות גופנית בונה עצם היא השיטה המועדפת לבלימה ושיפור בדלדול העצם. מבחינה תזונתית: שמירה על מסת גוף תקינה (רזון לא טוב), הימנעות מיותר מידי אלכוהול ועישון, צריכה מותאמת של סידן, ויטמין D, ויטמין K, הפעילות חייבת לכלול עומסים משמעותיים על השלד. ככל שהעומס קיצוני יותר (יש לזכור: הדרגתיות וללא פציעות) כך העצם תבנה עצמה מהר יותר.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.