שין ספלינט מה גורם לזה

שין ספלינט מה גורם לזה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

שין ספלינט מה גורם לזה? כאבי שוקיים מהווים פציעת ספורט שכיחה ביותר. למעשה רק פציעות ברכיים כתוצאה מעיסוק בספורט שכיחות יותר. האבחון שניתן לאנשים עם כאבים בשוק הוא כוללני מידי ולכן עלול למנוע טיפול מתאים ונכון. המונח שין ספלינט מתייחס לכאב המופיע לאורך עצם השוק לפנים. כאבים אלו הם לרוב תוצאה של נזקים מקומיים הנגרמים בעקבות עומסים חוזרים ונשנים הנוצרים במהלך ריצה, קפיצה ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אלא שכאבים בשוק עלולים להתפתח גם בגלל הפרעות אחרות. עיכוב בזיהוי שלהן עלול להיות כרוך בנזקים בריאותיים קשים. כך למשל חשוב לאבחן בהקדם שבר מאמץ בשוק או "תסמונת המדור" כדי למנוע השלכות משמעותיות על איכות החיים. טיפול יעיל בהתפתחות שין ספלינט מחייבת אבחון מדוקדק של מקור הבעיה. גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. לכן כאשר נאמר לכם שהבעיה היא שין ספלינט – מה גורם לזה צריכה להיות השאלה שאתם מפנים לכירופרקט שלכם. הכירופרקט ייעזר בסימנים ובתסמינים אופייניים כדי לבצע אבחנה מבדלת ולקבוע אבחון של מקור הכאב ברגל התחתונה.

  שין ספלינט מה גורם לזה – רקע

  המונח שין ספלינט (Shin Splints) מתייחס לכאבים המופיעים לאורך החזית הפנימית של עצם השוק (Tibia) ומתחת לברך. המונח המקצועי המקובל לתסמונת זאת הוא פחות או יותר "תסמונת עומס פנימי של עצם השוק" (medial tibial stress syndrome). התופעה שכיחה במיוחד בקרב ספורטאים שבמסגרת פעילותם יוצרים עומסי יתר חוזרניים על עצמות השוק וגורמים נזקים לשרירים, גידים ועצמות באזור השוק. הסימנים והתסמינים האופייניים כוללים כאבים בחלק הפנימי של עצם השוק באזור האחיזה של השרירים לעצם, חום מקומי וקשיים תפקודיים.

  ברוב המקרים, אם מאבחנים את מקור הכאב בשוק בשלביו הראשונים ניתן באמצעות מנוחה בלבד לטפל בה ביעילות. לא תמיד מקור הכאב ברור וחד משמעי. מספר גדול של הפרעות בריאותיות אחרות עלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים. יש לבצע הליך מסודר של אבחנה מבדלת לשלול את כול האפשרויות האחרות ולהישאר רק עם אבחון של שין ספלינט. במידה ואכן מתברר שאתם סובלים משין ספלינט כל שנדרש מכם בשלב הראשוני של הופעת הסימנים והתסמינים הוא הימנעות מפעילות המחמירה את הכאב. עצירת הפעילות למשך מספר ימים עשויה להספיק לריפוי שין ספלינט. הזנחה והתעלמות מסימנים ותסמינים אלו עלולה לגרום לנזק כבד יותר, כאבים כרוניים וקושי גדול בריפוי. אבחון הוא על כן שלב קריטי לפרוגנוזה. לפני שאנו מתארים מה זה שין ספלינט ומה גורם לזה נתאר בקצרה את האנטומיה של השוק.

  אנטומיה של השוק

  שין ספלינט מה גורם לזה
  שין ספלינט מה גורם לזה

  עצם השוק שהיא העצם השנייה בגודלה בגוף האדם אחרי עצם הירך מחברת יחד עם עצם השוקית את הברך עם מפרק הקרסול. גודלה של העצם מרמז גם על העומסים האדירים שהיא נתונה בהם.

  עצמות

  שתי עצמות מרכיבות את השוק, עצם השוק (Tibia) – העצם המרכזית שנושאת בעיקר העומס המשקל ועצם השוקית (Fibula) הצמודה אליה מהצד החיצוני. רצועה רוחבית (Interosseous membrane) מחברת בין שתי העצמות הללו. תפקידה של הרצועה הוא חיזוק וייצוב השוק. הרצועה מאפשרת דרך פתחים ייעודיים מעבר של עצבים וכלי דם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   שרירים

   שרירים פושטים

   מגוון שרירים ממוקמים על עצמות השוק ומאפשרות את תנועות מפרקי הברך והקרסול. בחלק הקדמי של השוק ממוקמים השרירים שאחראים על פשיטת כף הרגל ופשיטת האצבעות. בין השרירים הללו נמנה את שריר השוקיתי הקדמי (Anterior tibialis), השריר פושט הבוהן הארוך (Musculus extensor hallucis longus), השריר פושט האצבעות הארוך (Extensor digitorum longus) ואת השריר השוקיתי השלישי (Musculus fibularis tertius). כלל השרירים הפושטים מקבלים את אספקת הדם מהעורק השוקיתי הקדמי ואת העצבוב מהעצב השוקיתי העמוק.

   שרירים כופפים

   בחלק האחורי ממוקמים שרירים שתפקידם לכופף את כף הרגל ואת אצבעות כף הרגל. החלק השטחי במדור האחורי כולל את שריר הסובך השלש ראשי ( Musculus triceps surae) הכולל את שריר התאומים ( Gastrocnemius) בעל שני ראשים ואת שריר הסוליה (Soleus). שרירים אלו מתכנסים בחלקם התחתון לגיד אכילס (Achilles) ותפקידם לכופף את כף הרגל מטה במהלך הליכה, ריצה, ניתור ועוד וכן לכופף את מפרק הברך.

   החלק העמוק במדור האחורי כולל את שריר בית הברך (Popliteus) את השריר כופף הבוהן הארוך (Musculus flexor hallucis longus) ואת השריר השוקיתי האחורי (Tibialis poasterior). בצד החיצוני של השוק ממוקמים השריר השוקיתי הארוך (Peroneus longus) והשריר השוקיתי הקצר (Peroneus brevis) שתפקידם לבצע את ההטיה של כף הרגל החוצה (Eversion).

   אספקת דם ועצבוב

   כלל השרירים במדור הקדמי של השוק מדור הפושטים מקבלים את אספקת הדם מענפים מהעורק השוקתי הקדמי (Anterior tibial artery) ואת העצבוב על ידי העצב השוקיתי העמוק (deep peroneal nerve). כלל השרירים המכופפים מקבלים את אספקת הדם מהעורק השוקתי האחורי (Posterior tibial artery) ואת העצבוב על ידי עצב השוקה (Tibial nerve).

   מה זה שין ספלינט?

   כאמור מדובר במונח כוללני המתייחס לכאבים בשוק בין הברך לבין הקרסול. אין הסכמה גורפת לגבי מה נכון להכניס תחת מושג הזה, חלק גורס שתסמונת כאב זאת אמורה לכלול רק את "תסמונת עומס פנימי של עצם השוק" (Medial tibial stress syndrome) וחלק אחר מכניס תחת המונח הזה מגוון רחב יותר של תסמונות כאב בשוק.

   לא משנה מה אנו כוללים במונח מה שחשוב זה שחוסר טיפול או חוסר התייחסות נאותה לבעיה עוד בשלביה הראשונים ולא משנה מה שמה, עלול לדרדר את הבעיה ולגרום להחמרת הנזקים והכאבים. סכנות אפשריות בגין התעלמות או טיפול לקוי כוללים התפתחות כאבים כרוניים עם קושי רב יותר לטפל בהם, התפתחות שבר מאמץ (Tibial stress fracture) ועוד. אבחון וטיפול בתופעה מחייבים עריכת אבחנה המבדלת שבמהלכה נוודא מה בדיוק גורם לתופעה.

   עלי מקובלת עלי התפיסה שכוללת בתוך הגדרת שין ספלינט את הפתולוגיות הבאות:

   תסמונת עומס פנימי של עצם השוק

   "תסמונת עומס פנימי של עצם השוק"  שנחשבת לגורם השכיח ביותר לכאבים בשוק ומהווה 60% מכלל פציעות עומס היתר ברגליים. תסמונת זאת כוללת כאבים בחלק הפנימי אחורי של מחצית השוק התחתונה הנגרמת בגלל עומס יתר (Overuse phenomenon). הכאבים יכולים להתפתח ברגל אחת או בשתי הרגליים. מקור הכאבים הוא נזק למסב העצם – הקרום החיצוני העוטף את העצם  (Periostitis) או נזק בנקודת החיבור שבין השרירים לעצם השוק או נזק לגיד השריר השוקיתי האחורי (Tibialis Posterior) או נזק לשריר עצמו. נזקים אלו נגרמים לרוב בשל המשיכות החוזרות והנשנות של עצם השוק והרקמות סביבו הנוצרות על ידי השריר השוקתי האחורי במהלך פעילות גופנית נושאת משקל כמו ריצה, קפיצה ועוד.

   דלקת בגיד שריר שוקה קדמי

   גירוי דלקתי בגיד של שריר השוקיתי הקדמי (Anterior tibialis tendonitis) עלול גם הוא לגרום לכאבים בשוק. במקרה כזה הכאב יופיע בחלק החיצוני של עצם השוק לאורך מיקומו האנטומי של שריר השוקיתי הקדמי בשוק. מאמצי יתר של השריר הזה עלולים לגרום לנזקים לגיד ולשריר, לדלקות וכאבים. הכאב יופיע במהלך ריצה.

   שין ספלינט מה גורם לזה – פירוט גורמים

   הגורם העיקרי להתפתחות שין ספלינט הם עומסי יתר חוזרניים על השרירים ועל מיסב העצם (periosteum) של השוק. מיסב עצם השוק שהיא השכבה העליונה של העצם מהווה נקודת אחיזה לשרירים ולגידים הפועלים על עצם השוק. הבעיה המרכזית היא פחות העומסים ויותר כמות העומסים שהחלטתם להטיח בשוקיים שלכם בפרק זמן קצר מידי. כך למשל מעבר חד לריצות תכופות יותר, לריצות ארוכות יותר, ליותר ריצות כל שבוע, לשינוי פתאומי במשטחי הריצה ועוד מעלים את הסבירות להתפתחות שין ספלינט.

   דוגמאות לאנשים הנמצאים בקבוצות סיכון להתפתחות שין ספלינט עקב גרימת עומסים רבים מידי על השוקיים שלהם בפרקי זמן קצרים מידי כוללים טירונים שמגיעים לאימונים צבאיים מתישים ללא הקפדה על סרגל מאמצים חשופים להתפתחות כאבים בשוק וכך גם רקדנים או ספורטאים שהחליטו לעלות מהר מידי בסולם המאמצים ובכלל זה בכמות ובעצימות האימונים.

   גורמי סיכון

   מספר רב של גורמי סיכון עלול להוביל להתפתחות הבעיה בשוק:

   עומס יתר

   שין ספלינט מה גורם לזה
   שין ספלינט מה גורם לזה

   התפתחות תסמונת הכאב הזאת בשוק וכן בעיות שוקיים נוספות כולל תסמונת המדור ושברי מאמץ מתרחשים בקרב אנשים הנחשפים לעומסים גבוהים בשוקיים: טירונים, רצים, שחקני כדור ורקדנים ועוד. אנשים אלו יוצרים עומס יתר על השוקיים בין עם בגלל פעילות מתמשכת ללא זמני התאוששות או בגין פעילות לא נכונה (ריצה על משטחים קשים). עומסי יתר אלו מובילים להתפתחות נזקים בעצם השוק עצמה או לקרעים זעירים ברקמות החיבור המחברות בין השרירים לעצם (שריר הסוליה, השריר השוקיתי האחורי, שריר מכופף אצבעות ארוך ושריר מכופף בוהן ארוך). המיקום המדויק הוא בחלק הפנימי של השוק מספר סנטימטרים מעל המפרק של הקרסול.

   נתונים סטטיסטיים מעידים על ריבוי של שברי מאמץ בקרב טירונים. הסיבה לכך אינה יותר חשיפת החייל לעומסים גופניים גבוהים יותר מאלו שאליהם נחשפו החיילים עד לפני 15 שנים ויותר. הסיבה העיקרית לתופעה זו היא לדעתי הגעתו של החייל לצבא לא מוכן מבחינת יכולת העמידה של העצמות בעומסים.  חלק גדול מהמתגייסים בעת הזאת, ישבו, במקרה הטוב, עד גיל 17 ושיחקו עם פלייסטיישן, מחשבים ועם שאר הצעצועים האלקטרוניים במקום לרוץ, לקפוץ ולחזק את העצמות בגיל הנכון.

   אימון גופני לקוי

   אי הקפדה על עקרונות האימון הגופני ובכללם העלאה פתאומית בעומס הגופני, אי הקפדה על זמני מנוחה והתאוששות עלול להוביל להתפתחות הדרגתית של הבעיה בשוק. גם קפיצות מהירות בעצימות האימון או באופן ביצוע האימון עלולים להוביל להתפתחות הבעיה. כך למשל מעבר מריצה על כביש לריצה על חול עלול להיות הגורם.  טכניקת ריצה לקויה עלולה לגרום לעומס יתר שאינו הכרחי. תיקון סגנון ריצה עשוי להפחית עומסים ולהפחית סיכון לפציעה חוזרת של השוק.

   ציוד לקוי

   ריצה על משטחים קשים או משטחי ריצה בעלי מהמורות ללא הכנה מתאימה ו/או נעילת נעליים שאינן מתאימות, עלולים לגרום לעומס יתר על הרגל ולחשוף אותה בין היתר לסיכון מוגבר להתפתחות כאב בשוק.

   בעיות מבניות

   מגוון בעיות מבניות ובעיות ביו מכניות עלולות לגרום לכאבים בשוקי הרגליים. הבעיות הביו מכניות השכיחות ביותר כוללות: פרונצית יתר (קשת כף רגל שטוחה וקריסת יתר מטה של כף הרגל) או סופינצית יתר (קשת כף רגל גבוהה ויש פחות מידי תנועה מטה של כף הרגל) של כף הרגל. בעיות מבניות אלו של כפות הרגליים גורמות למאמץ אדיר על השרירים הפועלים על כף הרגל ולעומס יתר על נקודות האחיזה לאורך עצם השוק. גם בעיות מבניות של הברכיים (ברכי X, או ברכי O) עלולים לשנות את אופן העברת הכוחות והעומסים על עצם השוק ולהגדיל את הסיכון להתפתחות הבעיה. חוסר שוויון באורך הרגליים יוצר עומסי יתר על רגל אחת וחושף אותה למגוון פציעות כולל הבעיה בשוק.

   פציעות קודמות וגנטיקה

   גם גנטיקה מהווה מרכיב אטיולוגי לפציעת השוק. ישנם אנשים בעלי נטייה חוזרת לפתח שברי מאמץ ושאר הבעיות בשוק. הסיכוי של אנשים שחוו פציעה קודמת ברגליים לסבול שוב מאותה פציעה גבוהים משמעותית. יתכן והדבר נובע מכך שהרקמה שנפצעה לא החלימה או שוקמה באופן מלא או לחלופין שגורמים מבניים וגנטיים מגבירים את העומס על עצם השוק ומעלים את הסיכון לפציעות חוזרות.

   חוסר איזון שרירי

   מחקרים רבים תומכים בתפיסה שמעניקה משקל רב לאיזון השרירים מבחינת כוח וגמישות במניעת פציעות בשוק או פציעות אחרות. אנשים בעלי שרירים לא מאוזנים ברגליים מצויים בסיכון מוגבר לפתח כאבים בעצם השוק. חוסר איזון שרירי הנובע מחולשה וגמישות של קבוצות שרירים אגוניסטים לעומת שרירים אנטגוניסטים קצרים וחזקים מידי עלול להגביר את העומס על עצם השוק ויחד אתו גם את הסיכון להיפצע. במחקר שנערך ב2009 ופורסם בירחון ל"ספורט בריא" נמצא קשר בין החולשה בשרירים התומכים במפרק הירך לבין הסיכון לפציעות ריצה ברגליים ובכלל זה כאבים בשוקיים.

   סימנים ותסמינים

   חומרת הסימנים והתסמינים במצב של שין ספלינט תלויים ברקמה שניזוקה ובחומרת הנזק. התסמינים העיקריים יהיו כאבים בקדמת השוק שיופיעו בעקבות תקופת אימונים קשה. הכאבים בשוקיים יתפרסו לאורך חלק נרחב מהחלק הפנימי של עצם השוק. הכאבים עלולים להיות חדים וקשים או קהים ופועמים, יכולים להופיע במהלך האימון ולאחריו. ברוב המקרים הכאבים יחלו באופן הדרגתי והמשך העומסים על השוקיים יעצימו אותם.

   בשלב הראשון של הפציעה הכאבים יופיעו באופן קל, בתחילת הריצה וידעכו בעצמתם ואף ייעלמו בהמשך הריצה. התעלמות מהכאבים הראשוניים הללו והמשך הריצה יוביל בהדרגה לנזקים חמורים יותר, כאבים חריפים ומתמשכים ואפילו לצליעה. תיתכן נפיחות מקומית. בהעברת האצבעות לאורך עצם השוק יתכן ותחושו חוסר סדירות של העצם. כפיפה של אצבעות כף הרגל והאצבעות מחמירים את הכאבים.

   אין לשכוח לבצע אבחנה מבדלת כדי לשלול שבר מאמץ בשוק או תסמונת המדור. הסימנים והתסמינים של שבר מאמץ בשוק (Tibial stress fracture) שונים מעט. עד 15% מהרצים עלולים לסבול מהתופעה. התופעה שכיחה יותר בקרב נשים. הכאב בשבר מאמץ יהיה לרוב ממוקד יותר על עצם השוק. לחץ על נקודה זאת יחמיר את הכאב. ברוב המקרים יפוג הכאב במצב של מנוחה. צילום רנטגן יהיה יעיל רק לאחר מספר שבועות. מיפוי עצמות ו/או MRI עשויים להועיל יותר. הסימנים והתסמינים של תסמונת המדור (Compartment syndrome) נגרמים בגלל לחץ פנימי בתוך המדור בשוק. הלחץ הפנימי הזה עלול לגרום לפגיעה בזרימת דם, צמצום הגעת החמצן לשרירים וגרימת מוות לרקמות השונות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת