פריצת דיסק בגב התחתון אבחון

פריצת דיסק בגב התחתון אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פריצת דיסק בגב התחתון – אבחון נדרש כדי להתאים את הטיפול היעיל ביותר לבעיה. לעתים פונים אלי חולים הסובלים מכאבים וסימנים ותסמינים נוספים הנובעים מעמוד השדרה המותני ושואלים בדאגה, "דוקטור, האם זאת פריצת דיסק בגב התחתון?" ובכן רק בקרב 30% מהמתלוננים על כאבים בגב התחתון התשובה היא חיובית.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הדיסקים הבין חולייתיים המותניים ממלאים תפקיד חשוב בכול הנוגע לתפקוד של הגב התחתון. מיקומם בין חוליות עמוד השדרה המותני מאפשר להם להעניק לנו מרחב תנועה רחב יחסית ולבלום את הזעזועים הנגרמים במהלך הפעילויות השונות שלנו. כול עוד הם מתפקדות באופן הזה אנו לא מודעים לקיומם. אבל, כאשר אחד הסחוסים הבין חולייתיים, בגלל עומסי יתר חוזרניים או חבלה, נפגע ומתחיל ללחוץ על שורש עצב מותני אנו מתחילים להיות מודעים לחשיבות שלהם. בכול מקרה של סימנים ותסמינים בחלק התחתון של הגב בגלל פריצת דיסק בגב התחתון אבחון מהיר וטיפול יעיל יצמצמו את הנזקים וישפרו את הסיכוי לחזור לחיים נורמליים.

  פריצת דיסק בגב התחתון אבחון – רקע

  לדיסק הממוקם בין חוליות עמוד השדרה יש מבנה דומה לסופגנייה פחוסה שבתוכה מילוי רך. המונח פריצה או בקע דיסק מתאר למעשה דליפה של החומר הגרעיני הרך (Nucleus pulposus) מבעד לבקע בדופן החיצונית של הדיסק (Annulus fibrosus). הגורמים לנזק מהסוג הזה כוללים טראומה שעלולה להיגרם בגלל חבלה, נפילה, פציעת ספורט או תאונה. עם הגורם העיקרי לפריצת דיסק מותנית הוא עומס חוזרני כמו אלו הנוצרים במצב של התנהלות ארגונומית לקויה, יציבה לקויה ועוד.

  הסחוסים הבין חולייתיים עם מרב הסיכון להינזק הם אלו המצויים בעמוד השדרה המותני ובעיקר בין חוליות L4/5 וחוליות L5S1. פריצת דיסק בגב התחתון גורמת לפגיעה ביכולת שלו לבלום עומסים הנוצרים על עמוד השדרה ועלולה להוביל להתפתחות לחץ על אחד משורשי העצבים (Radiculopathy) המותניים המרכיבים את העצב הסיאטי או על חוט השדרה (Myelopathy).

  לחץ עצבי זה עלול לגרום, תלוי במיקום המדויק שלו, למגוון סימנים והתסמינים הכוללים בין היתר כאבי גב תחתון, הקרנות כאב לרגל, מגבלות תנועה, אובדן תחושה ברגל, תחושת נימול, פגיעה בהחזרי הגידים, חולשת שרירים, קושי בהליכה ועוד. כלל הסימנים ותסמינים הללו נקראים גם סיאטיקה. ברוב המקרים, סחוס פצוע שאינו לוחץ על רקמה עצבית לא יגרום לסימנים ותסמינים.

  אבחון של פריצת דיסק בגב התחתון – שלבים

  אבחון וודאי של פריצת דיסק בגב התחתון או במקום אחר מחייבים MRI או CT. אך לאבחון הזה אין בהכרח משמעות קלינית, שכן בדיקת MRI של חלק גדול מהאוכלוסייה עלולה להדגים נזק כזה או אחר לסחוס בין החוליות וזאת גם בלי שהם סובלים מסימנים ותסמינים כלשהם. לכן, המטרה היא לזהות רק פריצת דיסק שגורמת לסימנים ותסמינים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   אבחון מדויק של הנזק לסחוס המותני ושל הסימנים והתסמינים הנלווים הוא הכרחי לבחירת הטיפול הנכון. פציעה של סחוס מותני שגורם ללחץ על עצבים או חוט שדרה נאבחן אך ורק באמצעות שילוב של היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובדיקות מתקדמות.  האבחון של כאבי גב תחתון ושל סיאטיקה מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית.

   היסטוריה רפואית

   פריצת דיסק בגב התחתון עלולה לגרום לכאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל ולמגוון סימנים ותסמינים נוירולוגיים. בהיסטוריה הרפואית נלמד מה הרקע הבריאותי שלך ושל משפחתך. האם אתה או משפחתך סובלים או סבלתם ממחלות (דלקת פרקים?) או עברתם טיפולים (פציעות או ניתוחים) בעלי השפעה על הגב.

   נלמד מהו מיקום הכאבים בגב ו/או ברגל, מתי החלו וכיצד החלו (טראומה, הרמה, ישבה לא נכונה). נלמד מהו סוג הכאב (שורף, לופת, לוחץ, פועם) ומהי עצמתו בגב ו/או ברגל. נזהה אלו פעולות או מנחים מחמירים את הכאב ברגל או בגב (עמידה? הליכה? התכופפות? שיעול? התעטשות? צחוק? התאמצות הנגרמת על רקע של עצירות?). נזהה גם אלו פעולות או מנחים מפחיתים את הכאבים מהרגל ו/או מהגב (עמידה? הליכה? שכיבה? תנוחת ישיבה מסוימת?).

   נרצה עוד ללמוד על הרקע המקצועי ועל התחביבים שלכם. האם אתם מעשנים או משתמשים בסמים והאם אתם עוסקים בספורט ובאיזה ספורט. נבין מה הרקע המקצועי שלכם ומה אתם נדרשים כדי לבצע אותו (יושב, מרים, מתכופף). נרשום לפנינו האם אתם סובלים מסימנים ותסמינים נוירולוגיים שעלולים בין היתר להצביע על בקע או פריצת דיסק בגב התחתון. האם חשים נימול, הירדמות או חולשה בגפה התחתונה. האם אתם צולעים או חשים קושי בהליכה. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית.

   בדיקה גופנית

   במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם ובכך לזהות את הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם יושבים, עומדים (עמידה אנטלגית), הולכים ובמידת האפשר רצים וקופצים. נתבונן בכם מבצעים מספר פעולות כולל ביצוע כפיפות לכיוונים שונים במצבים שונים. נמשש את הגב התחתון בניסיון לאתר את החוליות הכואבות, נבדוק טווחי התנועה של חוליות הגב התחתון. נבדוק גם את השרשרת הקינטית של הגב התחתון הכוללת גם את האגן ומפרק הירך. נשלול דלקת במפרק העצה והכסל (Sacroiliitis) נשלול דלקת במפרק או דלקת בבורסה של מפרק הירך (Greater trochanteric bursitis) ועוד.

   נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל הרמת רגל ישרה (Straight leg raise), הרמת רגל ישרה מנוגדת (Crossed straight leg raise test) מתיחה פמורלית (Femoral stretch) ותמרון ולסלבה (Valsalva maneuver). בדיקות אלה נועדו לבדוק בין היתר לחץ על שורש עצב שנוצר בגלל פריצת דיסק בגב התחתון. נערוך בדיקות כירופרקטיות שתתמקדנה ביכולת התנועה של החוליות ובדיקות נוירולוגיות. במהלך הבדיקות הנירולוגיות נבדוק את הכוח של השרירים ברגליים, נבדוק את היכולת התחושתית ברגליים ואת החזרי הגידים ברגליים.

   בדיקות מתקדמות

   פריצת דיסק בגב התחתון אבחון
   פריצת דיסק בגב התחתון אבחון

   כאשר יש ספק לגבי חומרת הנזק ו/או יש צורך לבדוק אפשרות לטיפול כירורגי בבעיה אזי נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות ובכלל אלו בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה. בדיקות המעבדה שאותן נשקול לבצע עשויות לכלול ספירת דם לזיהוי דלקת זיהומית, שקיעת דם לזיהוי כללי של דלקת, גורם שגרוני לזיהוי דלקת פרקים שגרונית, בדיקה של סמן גנטי HLA-B27 לזיהוי אפשרי של קשחת חוליות ועוד.

   אמצעי הדמיה מזהים לעיתים קרובות פתולוגיות אקראיות גם בקרב אנשים בריאים לחלוטין. מסיבה זאת ומסיבות של נזקי קרינה ונזקים אחרים נעשה שימוש בבדיקות הדמיה אך ורק לצורך אישור או שלילה של פתולוגיות שבקיומם אנו חושדים. בדיקות הדמיה שאותן נשקול לבקש כוללות צילום רנטגן, CT, MRI,EMG ועוד. MRI ידגים בצורה הברורה ביותר את הבקע או הפריצה של הדיסק בגב התחתון. צילום רנטגן לא ידגים נזק לדיסק הבין חולייתי אך יכול להדגים היצרות בין החוליות המותניות. CT ללא חומר ניגודי או עם חומר ניגודי יוכל להדגים לחץ על חוט השדרה (Myelogram). את הבדיקה של תקינות המוליכות החשמלית של העצב נבצע באמצעות EMG.

   דגלים אדומים ודגלים צהובים

   במהלך המפגש עם החולה נזהה סימנים ותסמינים שעלולים להצביע על כך שבעייתו של החולה נגרמת מבעיה מערכתית ולא בעיה מכנית. כלומר לא תנועה, או מאמץ כזה או אחר גרמו לכאב אלא מחלות אורגניות. את המידע הזה נאתר מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומבדיקות ההדמיה והמעבדה. סימנים ותסמינים אלו המוגדרים כדגלים אדומים כוללים בין היתר:

   • כאבים שהחלו בעקבות טראומה קשה
   • טראומה קלה עם רקע של אובדן צפיפות עצם
   • כאבים הופיעו לראשונה לפני גיל 20 או אחרי גיל 50
   • חום גבוה
   • צמרמורות
   • היסטוריה של דלקת זיהומית לאחרונה (דרכי השתן? דלקת זיהומית בשיניים?)
   • כאבים שאינם פוחתים במנוחה
   • נוקשות בוקר קשה במיוחד
   • חוסר יכולת לנוע
   • אובדן שליטה על הסוגרים
   • אובדן משקל לא מוסבר
   • רקע של מחלת סרטן
   • שיתוק מתקדם והולך של הגפה
   • שימוש מתמשך בתרופות סטרואידים
   • שימוש בסמים
   • שימוש בתרופות מדכאות מערכת חיסונית (כימותרפיה?)

   ננסה לאתר גם דגלים צהובים. דגלים צהובים מהווים סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד כולל דיכאון וחרדות. הגורם לסימנים ותסמינים אלו עלול להיות קשיים כלכליים, קשיים חברתיים, קשיים בתוך המשפחה, מוות בתוך המשפחה, גירושין ועוד. קיומם של סימנים ותסמינים מסוג זה עלול לעכב ואף למנוע את ההחלמה של החולה מכאביו.

   אבחנה מבדלת

   מספר רב של גורמים עלול להוביל להתפתחות כאבי גב תחתון הדומים לאלו המתפתחים בעקבות פריצת דיסק בגב התחתון. המשמעות של ביצוע אבחנה מבדלת לכאבי גב תחתון הוא שלילת כול אחד מהגורמים האפשריים הללו עד להגעה לאבחון הנכון. חלק מהגורמים הנם נזקים מכניים לעמוד השדרה עצמו שנגרמו על רקע טראומתי או עומסי יתר כולל מתיחה של רקמות, קרעים של רקמות, שחיקת סחוסים, שברים של חוליות ועוד. תסמונות כאב על רקע זה כוללות: תסמונת זנב הסוס (Cauda equina syndrome), דלקת במפרקי השטחה (Facet arthropathy), היצרות תעלת השדרה המותני (Spinal stenosis) ועוד.

   חלק מהגורמים נובעים מנזקים במערכות עצב שריר ושלד שאינם עמוד השדרה כולל נזקים ודלקת במפרק העצה והכסל, תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis syndrome), נזקים ודלקות במפרק הירך, דלקת בבורסה של מפרק הירך, תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome), מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia paresthetica) ועוד.

   מחלות והפרעות מערכתיות

   בין תסמונות הכאב שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים הדומים לאלו שעלולים להתפתח בעקבות פריצת דיסק מותני ניתן למנות פתולוגיות שנוצרו בעמוד השדרה בגלל מחלות מערכתיות כמו דלקות פרקים אוטואימוניות, מחלות של רקמות חיבור, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד. חלק מהפתולוגיות הגורמות לסימנים ולתסמינים הדומים לאלה של פריצת דיסק בגב התחתון הן מחלות הפוגעות באיברים פנימיים ובין הסימנים והתסמינים שהן גורמות תיתכן גם השלכת כאב לגב התחתון. בין אלו נמנה דלקת בלבלב, דלקת בדרכי השתן, דלקת בכליה, דלקת בפרוסטטה, פתולוגיות ברחם ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,