פריצת דיסק בגב התחתון אבחון
פריצת דיסק בגב התחתון אבחון

פריצת דיסק בגב התחתון אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פריצת דיסק בגב התחתון – אבחון נדרש כדי להתאים את הטיפול היעיל ביותר לבעיה. לעתים פונים אלי חולים הסובלים מכאבים וסימנים ותסמינים נוספים הנובעים מעמוד השדרה המותני ושואלים בדאגה, “דוקטור, האם זאת פריצת דיסק בגב התחתון?” ובכן רק בקרב 30% מהמתלוננים על כאבים בגב התחתון התשובה היא חיובית.

הדיסקים הבין חולייתיים המותניים ממלאים תפקיד חשוב בכול הנוגע לתפקוד של הגב התחתון. מיקומם בין חוליות עמוד השדרה המותני מאפשר להם להעניק לנו מרחב תנועה רחב יחסית ולבלום את הזעזועים הנגרמים במהלך הפעילויות השונות שלנו. כול עוד הם מתפקדות באופן הזה אנו לא מודעים לקיומם. אבל, כאשר אחד הסחוסים הבין חולייתיים, בגלל עומסי יתר חוזרניים או חבלה, נפגע ומתחיל ללחוץ על שורש עצב מותני אנו מתחילים להיות מודעים לחשיבות שלהם. בכול מקרה של סימנים ותסמינים בחלק התחתון של הגב בגלל פריצת דיסק בגב התחתון אבחון מהיר וטיפול יעיל יצמצמו את הנזקים וישפרו את הסיכוי לחזור לחיים נורמליים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפריצת דיסק בגב התחתון אבחון – רקע

לדיסק הממוקם בין חוליות עמוד השדרה יש מבנה דומה לסופגנייה פחוסה שבתוכה מילוי רך. המונח פריצה מתאר למעשה דליפה של החומר הגרעיני הרך (Nucleus pulposus) מבעד לבקע בדופן החיצונית של הדיסק (Annulus fibrosus). הגורמים לנזק מהסוג הזה כוללים עומסים חריגים, חד פעמיים, כמו אלו הנוצרים במצב של חבלה, נפילה, פציעת ספורט או תאונה או לחלופין כתוצאה מעומסים ונזקים מצטברים כמו אלו הנוצרים במצב של התנהלות ארגונומית לקויה, יציבה לקויה ועוד.

הסחוסים הבין חולייתיים עם מרב הסיכון להינזק הם אלו המצויים בעמוד השדרה המותני ובעיקר בין חוליות L4/5 וחוליות L5S1. פריצת דיסק בגב התחתון גורמת לפגיעה ביכולת שלו לבלום עומסים הנוצרים על עמוד השדרה ועלולה להוביל להתפתחות לחץ על אחד משורשי העצבים (Radiculopathy) המותניים המרכיבים את העצב הסיאטי או על חוט השדרה (Myelopathy).

לחץ עצבי זה עלול לגרום, תלוי במיקום המדויק שלו, למגוון סימנים והתסמינים הכוללים בין היתר כאבי גב תחתון, הקרנות כאב לרגל, מגבלות תנועה, אובדן תחושה ברגל, תחושת נימול, פגיעה בהחזרי הגידים, חולשת שרירים, קושי בהליכה ועוד. כלל הסימנים ותסמינים הללו נקראים גם סיאטיקה. ברוב המקרים, סחוס פצוע שאינו לוחץ על רקמה עצבית לא יגרום לסימנים ותסמינים.

אבחון של פריצת דיסק בגב התחתון – שלבים

פריצת דיסק בגב התחתון אבחון
פריצת דיסק בגב התחתון אבחון

אבחון וודאי של פריצת דיסק בגב התחתון או במקום אחר מחייבים MRI או CT. אך לאבחון הזה אין בהכרח משמעות קלינית, שכן בדיקת MRI של חלק גדול מהאוכלוסייה עלולה להדגים נזק כזה או אחר לסחוס בין החוליות וזאת גם בלי שהם סובלים מסימנים ותסמינים כלשהם. לכן, המטרה היא לזהות רק פריצת דיסק שגורמת  לסימנים ותסמינים.

אבחון מדויק של הנזק לסחוס המותני ושל הסימנים והתסמינים הנלווים הוא הכרחי לבחירת הטיפול הנכון. פציעה של סחוס מותני שגורם ללחץ על עצבים או חוט שדרה נאבחן אך ורק באמצעות שילוב של היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובדיקות מתקדמות.  האבחון של כאבי גב תחתון ושל סיאטיקה מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית.

היסטוריה רפואית

פריצת דיסק בגב התחתון עלולה לגרום לכאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל ולמגוון סימנים ותסמינים נוירולוגיים. בהיסטוריה הרפואית נלמד מה הרקע הבריאותי שלך ושל משפחתך. האם אתה או משפחתך סובלים או סבלתם ממחלות (דלקת פרקים?) או עברתם טיפולים (פציעות או ניתוחים) בעלי השפעה על הגב.

נסה להבין מהו מיקום הכאבים בגב ו/או ברגל, מתי החל הכאבים, כיצד החלו הכאבים (טראומה, הרמה, ישבה לא נכונה), מהו סוג הכאבים (שורף, לופת, לוחץ, פועם), מה עוצמת הכאבים בגב ו/או ברגל, אלו פעולות או מנחים מחמירים את הכאב ברגל או בגב (עמידה? הליכה? התכופפות? שיעול? התעטשות? צחוק? התאמצות הנגרמת על רקע של עצירות?) אלו פעולות או מנחים מפחיתים את הכאבים מהרגל ו/או מהגב (עמידה? הליכה? שכיבה? תנוחת ישיבה מסוימת?).

האם אתם מעשנים או משתמשים בסמים? מה הרקע המקצועי (יושב, מרים, מתכופף) האם אתם פעילים גופנית ומה בדיוק אתם עושים? נרשום לפנינו האם אתם סובלים מסימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול בחלק מהרגל, חולשה של שריר או קושי ללכת (צליעה?), הירדמות של חלק מהרגל או כף הרגל, ו/או חוסר תחושה של חלק מהרגל או מכף הרגל. חסרים נוירולוגיים עלולים להצביע על פריצת דיסק בגב התחתון. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם ובכך לזהות את הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם יושבים, עומדים (עמידה אנטלגית), הולכים ובמידת האפשר רצים וקופצים. נתבונן בכם מבצעים מספר פעולות כולל ביצוע כפיפות לכיוונים שונים במצבים שונים. נמשש את הגב התחתון בניסיון לאתר את החוליות הכואבות, נבדוק טווחי התנועה של חוליות הגב התחתון. נבדוק גם את השרשרת הקינטית של הגב התחתון ובכלל זה את האגן כדי לשלול דלקת במפרק העצה והכסל (Sacroiliitis) ואת מפרק הירך כדי לשלול אפשרות של דלקת במפרק או דלקת בבורסה של מפרק הירך (Greater trochanteric bursitis) ועוד.

נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל הרמת רגל ישרה (Straight leg raise), הרמת רגל ישרה מנוגדת (Crossed straight leg raise test) מתיחה פמורלית (Femoral stretch) ותמרון ולסלבה (Valsalva maneuver). בדיקות אלה נועדו לבדוק בין היתר לחץ על שורש עצב שנוצר בגלל פריצת דיסק בגב התחתון. נערוך בדיקות כירופרקטיות שתתמקדנה ביכולת התנועה של החוליות ובדיקות נוירולוגיות. במהלך הבדיקות הנירולוגיות נבדוק את הכוח של השרירים ברגליים, נבדוק את היכולת התחושתית ברגליים ואת החזרי הגידים ברגליים.

בדיקות מתקדמות

פריצת דיסק בגב התחתון אבחון
פריצת דיסק בגב התחתון אבחון

כאשר יש ספק לגבי חומרת הנזק ו/או יש צורך לבדוק אפשרות לטיפול כירורגי בבעיה אזי נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות ובכלל אלו בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה. בדיקות המעבדה שאותן נשקול לבצע עשויות לכלול ספירת דם לזיהוי דלקת זיהומית, שקיעת דם לזיהוי כללי של דלקת, גורם שגרוני לזיהוי דלקת פרקים שגרונית, בדיקה של סמן גנטי HLA-B27 לזיהוי אפשרי של קשחת חוליות ועוד.

אמצעי הדמיה מזהים לעיתים קרובות פתולוגיות אקראיות גם בקרב אנשים בריאים לחלוטין. מסיבה זאת ומסיבות של נזקי קרינה ונזקים אחרים נעשה שימוש בבדיקות הדמיה אך ורק לצורך אישור או שלילה של פתולוגיות שבקיומם אנו חושדים. בדיקות הדמיה שאותן נשקול לבקש כוללות צילום רנטגן שאכן לא מראה נזקים לרקמות רכות כמו סחוס אך עשוי להעניק מידע חשוב אחר, MRI (מדגים פריצת דיסק בגב התחתון או במקום אחר באופן ברור), CT ללא חומר ניגודי או עם חומר ניגודי כדי להדגים לחץ על חוט השדרה (Myelogram) וכן בדיקת מוליכות חשמלית של העצב (EMG).

דגלים אדומים ודגלים צהובים

במהלך המפגש עם החולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים, מההיסטוריה הרפואית ו/או מהבדיקה הגופנית ו/או מהבדיקה באמצעות בדיקות ההדמיה והמעבדה, שיצביעו על אפשרות שהסימנים והתסמינים הללו אינם נגרמים בגלל פריצת דיסק בגב התחתון אלא מסיבות שאינן מכניות, כלומר לא תנועה, או מאמץ כזה או אחר גרמו לכאב.

סימנים ותסמינים אלו המוגדרים כדגלים אדומים כוללים כאבים שהחלו בעקבות טראומה קשה, טראומה קלה עם רקע של אובדן צפיפות עצם, כאבים הופיעו לראשונה לפני גיל 20 או אחרי גיל 50, חום, צמרמורות, היסטוריה של דלקת זיהומית לאחרונה (דרכי השתן? דלקת זיהומית בשיניים?), כאבים שאינם פוחתים במנוחה, נוקשות בוקר קשה במיוחד, חוסר יכולת לנוע, אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן משקל לא מוסבר, רקע של מחלת סרטן, שיתוק מתקדם והולך של הגפה, שימוש מתמשך בתרופות סטרואידים, שימוש בסמים, שימוש בתרופות מדכאות מערכת חיסונית (כימותרפיה?) ועוד.

ננסה לאתר גם דגלים צהובים. דגלים צהובים מהווים סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד כולל דיכאון וחרדות. הגורם לסימנים ותסמינים אלו עלול להיות קשיים כלכליים, קשיים חברתיים, קשיים בתוך המשפחה, מוות בתוך המשפחה, גירושין ועוד. קיומם של סימנים ותסמינים מסוג זה עלול לעכב ואף למנוע את ההחלמה של החולה מכאביו.

אבחנה מבדלת

מספר רב של גורמים עלול להוביל להתפתחות כאבי גב תחתון הדומים לאלו המתפתחים בעקבות פריצת דיסק בגב התחתון. המשמעות של ביצוע אבחנה מבדלת לכאבי גב תחתון הוא שלילת כול אחד מהגורמים האפשריים הללו עד להגעה לאבחון הנכון. חלק מהגורמים הנם נזקים מכניים לעמוד השדרה עצמו שנגרמו על רקע טראומתי או עומסי יתר כולל מתיחה של רקמות, קרעים של רקמות, שחיקת סחוסים, שברים של חוליות ועוד. תסמונות כאב על רקע זה כוללות: תסמונת זנב הסוס (Cauda equina syndrome), דלקת במפרקי השטחה (Facet arthropathy), היצרות תעלת השדרה המותני (Spinal stenosis) ועוד.

חלק מהגורמים נובעים מנזקים במערכות עצב שריר ושלד שאינם עמוד השדרה כולל נזקים ודלקת במפרק העצה והכסל, תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis syndrome), נזקים ודלקות במפרק הירך, דלקת בבורסה של מפרק הירך, תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome), מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia paresthetica) ועוד.

מחלות והפרעות מערכתיות

בין תסמונות הכאב שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים הדומים לאלו שעלולים להתפתח בעקבות פריצת דיסק מותני ניתן למנות פתולוגיות שנוצרו בעמוד השדרה בגלל מחלות מערכתיות כמו דלקות פרקים אוטואימוניות, מחלות של רקמות חיבור, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד. חלק מהפתולוגיות הגורמות לסימנים ולתסמינים הדומים לאלה של פריצת דיסק בגב התחתון הן מחלות הפוגעות באיברים פנימיים ובין הסימנים והתסמינים שהן גורמות תיתכן גם השלכת כאב לגב התחתון. בין אלו נמנה דלקת בלבלב, דלקת בדרכי השתן, דלקת בכליה, דלקת בפרוסטטה, פתולוגיות ברחם ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פריצת דיסק גב התחתון - מכתב תודה

  פריצת דיסק בגב התחתון ד"ר יצחק בכר שלום,נשלחתי ע"י האורתופד שלי לד"ר בכר בתחילת פברואר 2005 עם פריצת דיסק גדולה ב L4-L5, כאב בלתי פוסק והקרנה חזקה לרגל שמאל. מה…

 • פריצת דיסק - מכתב תודה

  פריצת דיסק ד"ר בכר שלום,  אני כותב לך היות ואני מעוניין להודות לך באופן הראוי עקב טיפולך המסור. כשהגעתי אל מרפאתך עמדתי על סף ההתייאשות מאמצעי הרפואה של ימינו בכל…

 • פריצת דיסק במותן - מכתב תודה

  פריצת דיסק במותן לד"ר יצחק בכר היקר, רואה אני לנכון לעלות על הכתב את רגשי תודתי העמוקים בעבור טיפולך המצוין. זכור לי היטב כיצד הגעתי אליך על "ארבע" סובלת מכאבי…

 • פריצת דיסק מותני - מכתב תודה

  פריצת דיסק מותני לכבוד ד"ר בכר, הגעתי אליך ללא תקוות ועם רגל וחצי בניתוח בגלל פריצת דיסק בגב התחתון. אף אחד לא נתן לי סיכוי להירפא ללא ניתוח. הכאבים בגב וברגל…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית בחוליות הגב התחתון. עקב כך הגעתי לעיתים למצב של כאבי…

 • פריצת דיסק צווארי - מכתב תודה

  פריצת דיסק צווארי ד"ר יצחק בכר שלום רב, מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק…

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם תחילה עם טיפולים שמרניים כמו מניפולציה של עמוד השדרה המותני…

 • כאבי גב זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו שהחלו מאז שהאדם הזדקף ואולי אף לפני כן נגרמים בגלל מגוון…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית רופאים נוטים לעשות שימוש יתר במגוון אמצעי הדמיה יקרים ובכלל…

 • בקע דיסק - חוות דעת אתר רמקול

  בקע דיסק חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:   (לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך…