היצרות תעלת השדרה המותנית

היצרות תעלת השדרה המותנית
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  היצרות תעלת השדרה המותנית מחייבת אבחון וטיפול כדי למנוע נזקים כרוניים וצורך עתידי בניתוח. סימנים ותסמינים שמקורם עמוד השדרה המותני יכולים להתפתח גם בגלל היצרות תעלת השדרה ולחץ על חוט השדרה. לחץ זה עלול לפגוע בעצבי חוט השדרה ולגרום לדלקות. כאן המקום לציין שקיימים הבדלים גנטיים ברוחב של תעלת השדרה.

  יש אנשים שנולדים עם תעלת שדרה צרה מלכתחילה וכול שינוי ניווני קל עלול לגרום אצלם להיצרות ולחץ על חוט השדרה וישנם אנשים ברי מזל שתעלת השדרה שלהם רחבה מאוד וגם פריצת דיסק קשה לא "מצליחה" ללחוץ על חוט השדרה. עוד חשוב לציין שהיצרות תעלת השדרה עלולה להתרחש בכול נקודה לאורך עמוד השדרה אך ברוב המקרים היא מתפתחת בעמוד השדרה המותני או עמוד השדרה הצווארי. היצרות תעלת השדרה מתפתחת לרוב באופן הדרגתי. היא מתחילה עם לחץ מינימלי על השק התקאלי העוטף את חוט השדרה ומתפתחת על ציר הזמן עד ללחץ קשה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   היצרות תעלת השדרה המותנית – רקע

   תעלת חוט השדרה היא מקום משכנו של חוט השדרה ושל שורשי העצבים הבוקעים ממנו העושים דרכם מטה מהמוח בחלק העליון ועד לבסיס עמוד השדרה.  חוט השדרה הוא למעשה צמה של עצבים רגישים ללחץ שצריכים מרווח סביר לצורך תפקוד תקין. היצרות של התעלה (Spinal Stenosis) ולחץ על חוט השדרה עלולים על כן לפגוע בתפקוד של עצבי חוט השדרה לגרום למכלול סימנים ותסמינים הכוללים כאבי גב תחתון, כאבים לאורך הרגליים, מגבלות תנועה וחסרים נוירולוגיים.

   היצרות תעלת השדרה המותנית – גורמים

   היצרות תעלת השדרה בצוואר
   היצרות תעלת השדרה בצוואר

   עצבי חוט השדרה רגישים ביותר ללחץ פיזי ועלולים להגיב ללחץ שכזה עם כאב דלקתי, נימול בגפיים, הירדמות וחולשה של הגפיים. מגוון גורמים עלול להוביל להתפתחות היצרות תעלת השדרה בעמוד השדרה. להלן פירוט גורמים:

   טראומה

   הגורמים האפשריים לכך שהתעלה הופכת להיות צרה מידי ונוצר לחץ על חוט השדרה הם מרובים ובכללם חבלות כגון פציעות ספורט או תאונות. חבלה טראומטית עלולה לגרום לפריקה או שבר בעמוד השדרה וכתוצאה מכך להצר את תעלת חוט השדרה.

   בלאי מצטבר

   אך הגורם השכיח ביותר הוא הבלאי המצטבר והשינויים הניווניים אשר גורמים להתמלאות התעלה בזיזים גרמיים ורקמות אחרות ולשינוי המבנה הפנימי שלה. ברוב המקרים הגורם לכך שהתעלה הופכת בהדרגה להיות צרה מכדי להכיל את חוט השדרה הוא הגיל ונזק המצטבר בעמוד השדרה עם השנים. לכם שכיחה התופעה בעיקר בקרב אנשים מעל גיל 60. רוב ההיצרויות בעמוד השדרה מתרחשת בעמוד בשדרה המותני ובעמוד השדרה הצווארי. שני אזורים אלו נושאים בעומס יחסי גבוה עם חופש תנועה גדול ועל כן חשופים לעומס יתר ובלאי.

   הדיסק הבין חולייתי

   אחד ממוקדי הבלאי בעמוד השדרה הוא הדיסק הבין חולייתי. בעקבות העומס (טראומתי או מצטבר) הדיסק מתחיל לקרוס ועלול לבלוט או לפרוץ לתוך תעלת חוט השדרה. לרוב יבלוט הדיסק לאחד הצדדים עם אפשרות שייצור לחץ על אחד משורשי העצבים היוצאים מחוט השדרה אך כאשר הבלט הוא מספיק גדול ומרכזי הוא יכול להצר את התעלה וליצור לחץ על חוט השדרה עצמו.

   מחלות מפרקים ותזוזת חוליות

   גורם נוסף שעלול לפגוע בעמוד השדרה ולהוביל להתפתחות היצרות תעלת חוט השדרה הוא מחלות מפרקים של עמוד בשדרה. בין המחלות הללו נציין דלקות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית. במחלה זאת, במהלך השנים חלים על החוליות והמפרקים של עמוד השדרה (ושל יתר חלקי הגוף) תהליכי בלאי אשר גורמים להיווצרות של זיזים גרמיים (אוסטיאופיטים). זיזים אלו בולטים לתוך התעלה של חוט השדרה מצרים אותה ולוחצים על חוט השדרה. מחלות נוספות כוללות את מחלת פאג'ט, מחלת קושינג אקרומגלי ועוד.

   שברים ותזוזת חוליות

   פתולוגיה נוספת שעלולה לגרום להצרות התעלה נקראת ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis). תופעה זו כרוכה בתזוזה של חוליה לפנים לתוך תעלת חוט השדרה ובכך לגרום להגבלת המקום בתעלה וללחץ על חוט השדרה.

   שינויים מולדים, גידולים סרטניים

   גורמים נוספים להיצרות תעלת חוט השדרה כוללים שינויים מולדים במבנה עמוד השדרה (בעיקר בעמוד השדרה הצווארי), גידולים ממאירים או שפירים בתעלת חוט השדרה אשר יש ביכולתם להצר את מרחב המחיה של חוט השדרה.

   היצרות תעלת השדרה המותנית – סימנים ותסמינים

   התסמינים והסימנים הקליניים בגין מוגבלות המיקום בתעלת חוט השדרה משתנים מאדם לאדם וחלק וישנם אנשים שלא יפתחו סימפטומים כלל וכלל. הסימפטומים יכולים להיות קלים או קשים, כרוניים או חריפים ויכולים לכלול:

   כאבים בגב התחתון או כאבים הקורנים לאחת או לשתי הגפיים, נימול ו/או הרדמות של אחת או שתי הגפיים, חולשה של שרירים בגב, ידיים או רגליים (תלוי במיקום המדויק של הלחץ שנוצר בחוט השדרה) וירידה ברפלקסים. היצרות של תעלת עמוד השדרה הצווארי תגרום בעיקר לשיבוש בתפקוד של העצבים המעצבבים את הפלג גוף העליון והגפיים העליונות. היצרות של תעלת חוט השדרה המותנית תגרום לשיבוש בתפקוד של העצבים המעצבבים את הפלג גוף התחתון והגפיים התחתונות.

   לעיתים קרובות הסימנים והתסמינים הנובעים ממצב שבו התעלה מוצרת ויוצרת לחץ על חוט השדרה המותני יחמירו במצב של הליכה או עמידה זקופה ויחלפו מיד עם התכופפות החולה. הסיבה לכך היא התרחבות תעלת השדרה שמושגת במצב של כפיפת גו. תופעה דומה יכולה להתקיים בהיצרות תעלת חוט השדרה בצוואר. מנח אחד יכול להחמיר את הסימפטומים ואחר להקל עליהם.

   היצרות תעלת השדרה המותנית – אבחון

   היצרות תעלת השדרה המותנית
   היצרות תעלת השדרה המותנית

   אבחון מדויק והערכה ראויה למידת הנזק הבלתי הפיך היא הכרחית לשם להבנת האפשרויות העומדות בפנינו לצורך הטיפול. העובדה שהסימנים והתסמינים הקליניים מעידים על היצרות של תעלת חוט השדרה אינה אומרת שהפתרון היחידי שלכם הוא כירורגיה מסובכת. למעשה ברוב המקרים ניתן יהיה לשפר את מצבכם ללא תרופות, ללא זריקות באמצעות כירופרקטיקה וטיפולים שמרניים לא חודרניים אחרים.

   האבחון של הבעיה יחל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית. בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין מהו מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר עליו ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם עומדים והולכים, נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות.

   בדיקות מתקדמות

   במידה והממצאים הראשוניים מצבעים על אפשרות של היצרות תעלת השדרה או במידה וקיים ספק בנוגע לאבחון, נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הגב אינו מכאני, מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים הסימפטומים הבאים: אובדן שליטה על הסוגרים, חום המתלווה לכאבי הגב, שריפה בעת מתן שתן או דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר ושימוש מתמשך בסטרואידים.

   נחפש גם סימנים לדגלים צהובים – קרי, סימנים לדיכאונות, מצב רוח נוגה והוכחות למתח נפשי מוגבר. נוכחות של סימנים אלו עלולים להצביע על אפשרות שתהליך הריפוי יהיה ממושך מהמקובל.

   לאחר בחינה של כלל הממצאים והבהרתם למטופל ניתן המלצה לגבי סוג הטיפול המתאים ביותר. ככלל יש להתחיל במידת האפשר בהמלצה על טיפול שמרני: תרופות להורדת כאבים, זריקות אפידורליות, כירופרקטיקה ויתר האפשרויות לריפוי פיזי.

   היצרות תעלת השדרה המותנית – טיפול עצמי

   זכרו התנהגות נכונה כאשר עמוד השדרה מתחיל לכאוב היא קריטית לרפוי עצמי. הנחה שגויה טוענת שכאשר ישנם כאבים עליכם לנוח במיטה ולהימנע מפעילות לזמן ארוך. ובכן זה אינו נכון. מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

   בשינה הקפידו על מזרן מתאים ומצאו תנוחת שינה שאינה מכאיבה לכם. בדרך כלל תנוחת שינה עוברית עם כרית תחובה בין הברכיים או תנוחת שינה על הגב עם כרית מתחת לברכיים יאפשרו הקלה משמעותית בתסמינים. התאימו לעצמכם גם את גובה הכרית לשינה נוחה יותר. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק אם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה.

   כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו על ישיבה נכונה והרבו בהפסקות. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית שנעשית נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה. במהלך ההתאוששות מהכאבים נסו להימנע מפעילויות הכרוכות בריצה, משחקי כדור או כל פעילות המחייבת שינוי כיוון מהירים של הגוף.

   היצרות תעלת השדרה המותנית – טיפול כירופרקטי

   כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לרוב הכאבים הנובעים מהצרות תעלת השדרה רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר גם ללא תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות עמוד שדרה מכניות. הכירופרקט מאומן לאתר ולשפר ידנית כל שינוי בתפקוד הביו-מכני של עמוד השדרה שנגרם מחוסר תנועה ו/או מסטייה קלה של החוליות. לאחר שאבחן והגדיר את הבעיה כמכנית והבהיר את מהותה לחולה יחל השלב הטיפולי.

   הטיפול בשלביו הראשונים יכלול שימוש במיטב האמצעים האנטי דלקתיים הכוללים לייזר רך, אולטרה סאונד ואף מכשיר לגלי הלם. את הטיפול בחוליות נבצע על ידי הנעה של חוליה או חוליות לכיוון מוגדר ומדויק. פעולה זו המלווה לעיתים בפקוק משפרת את תפקוד החוליה, את טווח התנועה ומפחיתה את הכאב שיצרה. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת יתכן לעיתים כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו לרוב מספר דקות או שעות. עם ירידת הכאב יחל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את עמוד השדרה לעמוד במטלות הפיזיות הנדרשות ממנו.

   האם לנתח?

   רק לאחר שכשלה האופציה השמרנית ניתן לשקול ניתוח. היזהרו מאלו הממליצים על ניתוחים כבר בשלבים המוקדמים של הבעיה. יש לדחות את הניתוח לשלב הסופי כאשר כול האמצעים האחרים לפניו כשלו, אלא אם כן מדובר במצב חירום. הריני ממליץ על קבלת חוות דעת נוספות לפני הכרעה לגבי קיום של ניתוח. חשוב לשאול ולהבין באופן מלא את הסיכונים הפוטנציאלים לאופן הטיפול שבחרתם לפני לקיחת החלטה לגבי הטיפול הטוב ביותר עבורכם.

   מניעה

   מניעת הצרות תעלת השדרה היא למעשה מניעת בלאי ושינויים ניווניים שאנו צוברים במשך השנים. על מנת להוריד את הסיכון להתפתחות היצרות תעלת השדרה עליכם ללמוד להקשיב לגופכם ולהימנע מלהפעיל עומס יתר מתמשך על עמוד השדרה. ההקפדה התנהגותית זו צריכה להמשך לאורך כול חייכם:

   שפרו את היציבה

   מחקרים חוזרים ומראים את הקשר בין בריאות עמוד השדרה ושמירה על יציבה נכונה. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השליליים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. כאשר הקשתות מצויות במצבן האופטימלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל. הקפידו על יציבה אופטימלית לכל אורך הפעילות שלכם בבית, בעבודה או בזמנכם החופשי.

   ההתנהגות הארגונומית

   ארגונומיה טובה היא מפתי לגב בריא. שמרו על ישיבה מיטבית. הקפידו על מנח ניטרלי של הצוואר. הימנעו מעבודה ממושכת כאשר הצוואר נמצא בכול מנח אחר. נסו להימנע מישיבה או נהיגה ממושכת, ערכו הרבה הפסקות קצרות לצורך הליכה. לימדו להתכופף נכון. למדו להרים נכון. הימנעו מעמידה ממושכת. הימנעו מנעילת נעלי עקב. בדקו את תקינות עמדת המחשב והשימוש בו. הימנעו משינה על הבטן.

   פעילות גופנית

   לאחר היוועצות עם מומחה וקבלת תכנית אימונים מקיפה התחילו באופן הדרגתי לשפר את תפקוד הפיזי של עמוד השדרה שלכם. הפעילות הגופנית המונעת חייבת להיות מורכבת מפעילות אירובית, פעילות לחיזוק שרירי הליבה, פעילות לשיפור הקואורדינציה ושיווי המשקל ופעילות לאיזון אורך וגמישות השרירים. זכרו! ההשפעה המיטיבה של הפעילות הגופנית מגיעה רק לאחר תקופה. התמדה על כן, נדרשת.

   הפחיתו משקל

   השמנה היא בעיה גדלה והולכת בעולם המודרני הגובה מחיר בריאותי קשה. כשליש מתושבי ארצות הברית פוגעים בפרקים שלהם כולל בגב התחתון בגלל שמשקלם עולה ב 20% על הרצוי והם מוגדרים כבעלי משקל עודף.

   הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

   חלק מהמקרים של בלאי צווארי או מותני נגרמים בגין נפילות ותאונות דרכים. הקפידו על פעילות גופנית ועל אימוני שיווי משקל. אלו ישפרו את מצבכם הגופני ועשויים למנוע נפילות או למנוע נזק חמור במידה ונפלתם. נסו לעלות את המודעות לסיכון שבנפילה. נהגו בזהירות.

   הימנעו מעישון

   מחקרים רבים שבים ומוצאים קשר בין עישון לבלאי מוגבר של עמוד השדרה. הסיבה מדוע עישון גורם לבלאי כזה אינה ברורה. זאת ישנן השערות שונות. אחת ההשערות מעלה אפשרות שזה קשור לירידה באספקת הדם אל הרקמות השונות בגב החושפת אותן לנזק ואחרת טוענת שהשיעולים המאפיינים את המעשנים הם עומדים בבסיס הנזק הנגרם למעשנים. בכול מקרה כדאי להפסיק לעשן.

   הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

   למתח נפשי ודיכאון יש השפעה ניכרת על התרחשותם של פתולוגיות רבות ובכללן בלאי וכאבי צוואר ומותן. לבעיות נפשיות יש גם את היכולת להאט את קצב ההחלמה מהנזקים השונים שאתם אוגרים. נסו כול דרך אפשרית להשקיע גם במצבכם הנפשי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר