ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול
ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול

ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול? מדובר למעשה במצב מפחיד שבו קיימת תחושה שאתם זזים ו/או מסתובבים שהסביבה שלכם זזה ו/או מסתובבת. לרוב יהיו אלה אפיזודות קצרות שנגרמות מסיבות שוליות וחולפות תוך שניות עד דקות גם בלי טיפול. במקרים אלו עוד יכולים להתפתח מספר מצומצם של התקפים חוזרים בימים שלאחר האירוע הראשון.

לעתים הגורם לוורטיגו או לסחרחורת הוא נזק או פתולוגיה משמעותית. בין הגורמים האפשריים להתפתחות ורטיגו נמנה פגיעה באוזן, פגיעה מוחית, מחלות שונות כמו טרשת נפוצה, מחלת מנייר ועוד. חשוב לציין ורטיגו עלול להתפתח גם בגלל פגיעה בצוואר. האבחון הוא על כן שלב קריטי בדרך לטיפול בגורם. במאמר הנוכחי "ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול" נפרט את הגורמים האפשריים להתפתחות ורטיגו ומה האופן שבו כירופרקט מטפל בוורטיגו שמקורו צווארי. טיפול המתבסס על אבחון אמין עשוי לקצר את עוגמת הנפש ולמנוע נזקים משמעותיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול – רקע

מלבד התחושה שאתה או הסובבים אותך זזים ו/או מסתובבים החולים עלולים לסבול גם מתסמינים נוספים תלוי מה הפתולוגיה שעומדת בבסיס הבעיה שלהם. בין התסמינים השכיחים ניתן למנות בחילה והקאה, הזעה ותנועות עיניים לא נורמליות, אובדן שמיעה, טינטון, הפרעות ראייה, חולשה, בעיות בדיבור, קושי בהליכה ועוד. פרק הזמן בהם נמשכים התסמינים משתנה. הסימפטומים יכולים להיות אפיזודיים או ממושכים. הגירוי שמפעיל את תחושות התזוזה והסיבוב וגורם להתפתחות ורטיגו יכול להיות אפילו תנועה מסוימת או שינוי של תנוחה.

ורטיגו מה גורם לו – פירוט גורמים אפשריים

– פגיעה במערכת העצבים המרכזית או בעצב השמיעה

ורטיגו עלול להתפתח גם בגלל פגיעה במערכת העצבים המרכזית ובעיקר בגזע המוח ובמוח הקטן המבקרים והשולטים על מערכת שיווי המשקל. דוגמאות לפגיעה מסוג זה כוללות: גידול סרטני על עצב השמיעה (Acoustic neuroma) שעלול לגרום גם לתסמינים נוספים ובכללם טינטון ואובדן שמיעה, נזק מוחי כמו זה הנגרם בגלל דימום (Cerebellar hemorrhage).תסמינים נוספים של דימום מוחי כוללים כאבי ראש, קושי בהליכה, קושי להביט לצד בו הדימום מצוי וחסרים מוטוריים ותחושתיים שונים בגפיים ובפנים ועוד.

– פגיעה במערכת שיווי המשקל מלבד המוח

פגיעה בחלקי מערכת שיווי המשקל שאינם במוח כולל במערכת הווסטיבולרית באוזן התיכונה עלולה לגרום בין היתר להתפתחות ורטיגו. דוגמאות לפגיעה מסוג זה כוללות: תנועתיות של קריסטלים זעירים המצויים בתוך תעלות שיווי המשקל שבתוך האוזן התיכונה (ורטיגו פרוקסימלי פריפרי – Benign positional paroxysmal vertigo), מחלת דלדול העצמות (אוסטאופורוזיס) הגורמת לאובדן מינרלים ובכללם מינרלים בחיישנים באוזן התיכונה (March 2009 24 issue of Neurology), דלקת ויראלית או בקטריאלית במבוך שבאוזן הפנימית (Labyrinthitis) וגם מחלת מנייר (Meniere's) הגורמת גם לתסמינים נוספים ובכללם טינטון ואובדן יכולת שמיעה.

– מחלות שונות

כאבי ראש מסוג מיגרנה ומחלות כגון טרשת נפוצה עלולות לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים גם להתפתחות ורטיגו.

– פגיעות בעמוד בשדרה הצווארי

ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול
ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול

התחושה שאתה או הסובבים אותך זזים ו/או מסתובבים יכולה להופיע בגלל נזקים לעמוד השדרה הצווארי כגון אלו שמתפתחים לאחר תאונות דרכים וצליפת שוט. מחקר ארוך טווח שנערך בבית חולים מאיר טוען ש ב19% מהמקרים התופעה מתרחשת על רקע של נזקים בצוואר. הכתובת הראשונה שיש לחפש בה את הגורם להתפתחות ורטיגו היא פגיעה במערכת שיווי המשקל המצויה באוזן התיכונה (המערכת הווסטיבולרית), אך אין לשכוח שגם הצוואר יכול לגרום לכך ולכן חשוב להקדיש זמן לבדיקה יסודית של הצוואר כדי לשלול או לאשר את מעורבותו.

עם זאת קיימות הערכות ואחת מהן נצטט את הפרופסור לרפואה קרל לויט אחד המומחים הגדולים בעולם לבעיות במערכות התנועה האנושית שאמר כבר לפני שנים "חשוב לציין ששיבוש צווארי עלול להיות הגורם או אחד הגורמים לסחרחורות ולתחושות שאתם או הסובבים אתכם זזים ומסתובבים… "

ורטיגו צווארי – מנגנונים אפשריים

שלושה מנגנונים פיזיולוגיים אפשריים:

– שיבוש אספקת הדם

פגיעה בצוואר גורמת לעירור יתר של מערכת העצבים הסימפתטית ובעקבות כך משבשת את אספקת הדם למרכזי השליטה במוח.

– תפקוד לקוי של חיישני הפרופריוספציה

פגיעה בעמוד השדרה הצווארי אשר גורמת לכאבי צוואר, לתפקוד לקוי של חיישני הפרופריוספציה ברקמות הצוואר השונות ולהגעת מידע לקוי למוח הקטן (צרבלום) ולמערכת שיווי המשקל (המערכת הווסטיבולרית) שבאוזן.

– לחץ ישיר על כלי דם צוואריים

פגיעה בעמוד השדרה הצווארי גורמת לשינויים מבניים אשר יוצרים לחץ ישיר על כלי הדם בצוואר ובכך משתבשת אספקת הדם העולה למוח.

מתי לבקש עזרה מקצועית?

ברוב המקרים ורטיגו אינה תוצאה של פתולוגיה חמורה. טיפולים תרופתיים או טיפולים לצוואר במידה והבעיה נובעת מעמוד שדרה צווארי יצליחו לרפא את רוב המקרים. אך כפי שציינתי קודם לכם ישנם גם מקרים שבהם התסמין הזה הוא תולדה של מחלות קשות ואפילו מסכנות חיים. על כן במקרים עקשניים רצוי להיבדק על ידי איש מקצוע כדי שיוכל לאבחן את מקור הבעיה. סימנים וסימפטומים המצריכים פנייה מידית לבדיקה כוללים: ראייה כפולה, כאבי ראש, חולשה, קושי בדיבור, קושי בהליכה ו/או שליטה בידיים, תנועות עיניים לא נורמליות ושינויים ברמת ההכרה.

ורטיגו בדיקה ואבחון

היסטוריה רפואית

אבחון ורטיגו יחל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית שתכלול סקירה על הרקע הבריאותי של הנבדק ושל משפחתו (מחלות, פציעות, אשפוזים תרופות ועוד). נלמד פרטים על התלונה המרכזית: כיצד החלה התופעה, מה בדיוק הרגשתם (ראש קל? העולם מסתובב סביבכם?), מה מחמיר את התחושות שאתה או הסובבים אותך זזים ו/או מסתובבים ומה מפחית אותם (שינוי מנח, תנועות צוואר?), כמה זמן נמשך ההתקף? מהי חומרת ההתקף (מסוגלים ללכת, לנהוג?), סימנים ותסמינים נוספים ( בחילה, הקאות, הזעה, תנועת עיניים לא רגילה, ירידה בשמיעה, טינטון, הפרעות בראייה, חולשות, בעיות מוטוריות, קושי בדיבור) האם יש כאבי צוואר ושכמות? האם הכאב מקרין? מהו מיקום הכאב? האם נילווה לכאב בצוואר גם מגבלת תנועה של הצוואר? מה מקל ומה מחמיר את הכאב בצוואר?

חולים הסובלים מהתפתחות ורטיגו על רקע צווארי יתלוננו בהרבה מקרים גם על כאבי צוואר (לעיתים גם כאבי ראש) ונוקשות שרירי הצוואר. כמו כן עלולים חולים אלה לסבול גם מחוסר יציבות, וחוסר שיווי משקל המוחמר כתוצאה מתנועת צוואר מהירה. כאבי הצוואר ולעתים כאבי הראש הללו הממוקמים בדרך כלל בבסיס הגולגולת מאחור יכולים להקדים את תחושות חוסר שיווי המשקל בימים ואף חודשים. 

בדיקה גופנית

בשלב הבא נערוך בדיקה גופנית מקיפה ומדוקדקת שתכלולנה תצפית ובחינה של היציבה בכללותה ושל אופן נשיאת הראש בפרט, נתבונן בתוך האוזניים ומחפש סימנים לדלקת, נתבונן בתנועות העיניים ובגודל האישונים, נחפש סימנים לתנועות עיניים בלתי רצוניות (Nystagmus), נערוך בדיקות שיווי משקל. נתבונן בנבדק בעודו הולך עם עיניים פקוחות ועיניים עצומות באופן שמקשה על שיווי המשקל, נבקש מהחולה לשנות מנחים באופן חד. נמשיך במישוש (Palpation) של החוליות ומפרקי הצוואר והגב העליון, מישוש הרקמות הרכות ובכללותן השרירים והרצועות, בחינת התפקוד של השרירים (כוח, גמישות), בדיקות טווח תנועה של חוליות הצוואר והגב העליון, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות כולל של עצבי הגולגולת ובדיקות כירופרקטיות.

בדיקות דימות ומעבדה

במידת הצורך על מנת לשלול או לאשר אבחון של פתולוגיה בצוואר נשתמש באמצעי הדמיה הכוללים MRI ו/או CT וצילומי רנטגן. צילומי רנטגן של הצוואר יערכו במנחים של כפיפה ומתיחה לצורך זיהוי שינויים במנח ובמצב של חוליות הצוואר. חולה עם ורטיגו שיש חשד לגבי מקורו יופנה לבדיקות נוספות.

בדיקות נוספות

במידת הצורך נפנה את הנבדק למומחה אף אוזן גרון לביצוע בדיקות מתקדמות כגון בדיקות שמיעה, בדיקה לזיהוי וניתוח תנועות עיניים בלתי רצוניות (Videonystagmography), מבחן קלורי (Caloric testing) שבודק את תגובת העיניים בעקבות גירוי תעלות המבוך באוזן הפנימית שנעשה על ידי החדרת מים בטמפרטורות שונות לאוזן. כאשר קיים חשד לפתולוגיה תוך מוחית יערכו לנבדק סריקות CT של המבוך והראש ו/או סריקות  MRI של המוח לזיהוי גידול בעצב השמיעה, טרשת נפוצה ועוד.

ורטיגו – מה הטיפול

אופן הטיפול תלוי באבחון המדויק של הגורם. כירופרקטיקה או כירופרקט יכולים לתת מענה טוב כאשר מקור הבעיה בפתולוגיה של עמוד השדרה הצווארי או באוזן התיכונה. הטיפול בעמוד השדרה הצווארי יכלול שימוש בטכניקות טיפול ידניות ואמצעים חשמליים כמו לייזר רך לריפוי דלקות שמטרתם שיפור התפקוד של השרירים והחוליות. בשלבים המתקדמים יותר ועד שוך הדלקת יהפוך הטיפול בהדרגה לאקטיבי ויצריך מעורבות הולכת וגדלה של המטופל. 

הטיפול בוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign paroxysmal positional vertigo) נעשה באמצעות מספר תמרונים שמטרתם להסדיר את תזוזת המינרלים באוזן התיכונה. מקרים אחרים יופנו לניהול וטיפול רפואי שיכלול בעיקר תרופות. כך למשל דלקת חיידקית באוזן תטופל באמצעות אנטיביוטיקה וחולי מחלת מנייר יתבקשו לצרוך פחות מלח ולהשתמש בתרופות הגורמות להפרשת שתן מרובה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון