ורטיגו טיפול
ורטיגו טיפול

ורטיגו טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ורטיגו? טיפול המתבסס על אבחון אמין עשוי לקצר את עוגמת הנפש ולמנוע נזקים משמעותיים. מדובר למעשה בתחושה מפחידה שבהאתה ו/או הסביבה שלך חשים שאתם זזים ו/או מסתובבים. לרוב יהיו אלה אפיזודות קצרות שחולפות תוך שניות עד דקות ונמשכות עד מספר ימים גם בלי טיפול. 

לעתים הגורם לורטיגו או לסחרחורת הוא נזק או פתולוגיה משמעותית. בין הגורמים האפשריים לכך נמנה פגיעה באוזן, פגיעה מוחית, מחלות שונות כמו טרשת נפוצה, מחלת מנייר ועוד אבל גם חשוב לציין שגם פגיעה בעמוד השדרה הצווארי עלולה לגרום לכך. האבחון הוא על כן שלב קריטי בדרך לטיפול בגורם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןורטיגו טיפול – רקע

מלבד התחושה שאתה או הסובבים אותך זזים ו/או מסתובבים החולים עלולים לסבול גם מתסמינים נוספים תלוי מה הפתולוגיה שעומדת בבסיס הבעיה שלהם. בין התסמינים השכיחים ניתן למנות בחילה והקאה, הזעה ותנועות עיניים לא נורמליות, אובדן שמיעה, טנטון, הפרעות ראייה, חולשה, בעיות בדיבור, קושי בהליכה ועוד. פרק הזמן בהם נמשכים התסמינים משתנה. הסימפטומים יכולים להיות אפיזודיים או ממושכים. הטריגר לתחושות התזוזה והסיבוב הללו יכול להיות אפילו תנועה מסוימת או שינוי של תנוחה. 

גורמים אפשריים לורטיגו

– פגיעה במערכת העצבים המרכזית או בעצב השמיעה

פגיעה במערכת העצבים המרכזית ובעיקר בגזע המוח ובמוח הקטן המבקרים והשולטים על מערכת שיווי המשקל. דוגמאות לפגיעה מסוג זה כוללות: גידול סרטני על עצב השמיעה (Acoustic neuroma) שעלול לגרום גם לתסמינים נוספים ובכללם טנטון ואובדן שמיעה, נזק מוחי כמו זה הנגרם בגלל דימום (Cerebellar hemorrhage).תסמינים נוספים של דימום מוחי כוללים כאבי ראש, קושי בהליכה, קושי להביט לצד בו הדימום מצוי וחסרים מוטוריים ותחושתיים שונים בגפיים ובפנים ועוד. 

– פגיעה במערכת שיווי המשקל מלבד המוח

שאינם במוח כולל במערכת הוסטיבולרית באוזן התיכונה. דוגמאות לפגיעה מסוג זה כוללות: תנועתיות של קריסטלים זעירים המצויים בתוך תעלות שיווי המשקל שבתוך האוזן התיכונה (ורטיגו פרוקסימלי פריפרי – Benign positional paroxysmal vertigo), מחלת דלדול העצמות (אוסטאופורוזיס) הגורמת לאובדן מינרלים ובכללם מינרלים בחיישנים באוזן התיכונה (March 2009 24 issue of Neurology), דלקת ויראלית או בקטריאלית במבוך שבאוזן הפנימית (Labyrinthitis) וגם מחלת מנייר (Meniere’s) הגורמת גם לתסמינים נוספים ובכללם טנטון ואובדן יכולת שמיעה. 

– מחלות שונות

כאבי ראש מסוג מיגרנה ומחלות כגון טרשת נפוצה עלולות לגרום לתופעה

– פגיעות בעמוד בשדרה הצווארי

ורטיגו טיפול

התחושה שאתה או הסובבים אותך זזים ו/או מסתובבים יכולה להופיע בגלל נזקים לעמוד השדרה הצווארי כגון אלו שמתפתחים לאחר תאונות דרכים וצליפת שוט. מחקר ארוך טווח שנערך בבית חולים מאיר טוען ש ב19% מהמקרים התופעה מתרחשת על רקע של נזקים בצוואר. הכתובת הראשונה שיש לחפש בה את הגורם לוורטיגו היא פגיעה במערכת שיווי המשקל המצויה באוזן התיכונה (המערכת הוסטיבולרית), אך אין לשכוח שגם הצוואר יכול לגרום לכך ולכן חשוב להקדיש זמן לבדיקה יסודית של הצוואר כדי לשלול או לאשר את מעורבותו.

עם זאת קיימות הערכות ואחת מהן נצטט את הפרופסור לרפואה קרל לויט אחד המומחים הגדולים בעולם לבעיות במערכות התנועה האנושית שאמר כבר לפני שנים “חשוב לציין ששיבוש צווארי עלול להיות הגורם או אחד הגורמים לסחרחורות ולתחושות שאתם או הסובבים אתכם זזים ומסתובבים… “

מנגנון אפשרי לורטיגו צווארי

שלושה מנגנונים פיזיולוגיים אפשריים:

– שיבוש אספקת הדם

פגיעה בצוואר גורמת לעירור יתר של מערכת העצבים הסימפתטית ובעקבות כך משבשת את אספקת הדם למרכזי השליטה במוח.

– תפקוד לקוי של חיישני הפרופריוספציה

פגיעה בעמוד השדרה הצווארי אשר גורמת לכאבי צוואר, לתפקוד לקוי של חיישני הפרופריוספציה ברקמות הצוואר השונות ולהגעת מידע לקוי למוח הקטן (סרבלום) ולמערכת שיווי המשקל (המערכת הווסטיבולרית) שבאוזן.

– לחץ ישיר על כלי דם צוואריים

פגיעה בעמוד השדרה הצווארי גורמת לשינויים מבניים אשר יוצרים לחץ ישיר על כלי הדם בצוואר ובכך משתבשת אספקת הדם העולה למוח. 

מתי לבקש עזרה מקצועית?

ברוב המקרים ורטיגו אינה תוצאה של פתולוגיה חמורה. טיפולים תרופתיים או טיפולים לצוואר במידה והבעיה נובעת מעמוד שדרה צווארי יצליחו לרפא את רוב המקרים. אך כפי שציינתי קודם לכם ישנם גם מקרים שבהם התסמין הזה הוא תולדה של מחלות קשות ואפילו מסכנות חיים. על כן במקרים עקשניים רצוי להיבדק על ידי איש מקצוע כדי שיוכל לאבחן את מקור הבעיה. סימנים וסימפטומים המצריכים פנייה מידית לבדיקה כוללים: ראייה כפולה, כאבי ראש, חולשה, קושי בדיבור, קושי בהליכה ו/או שליטה בידיים, תנועות עיניים לא נורמליות ושינויים ברמת ההכרה.

בדיקה ואבחון

היסטוריה רפואית

האבחון יחל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית שתכלול סקירה על הרקע הבריאותי של הנבדק ושל משפחתו (מחלות, פציעות, אישפוזים תרופות ועוד). נלמד פרטים על התלונה המרכזית: כיצד החלה התופעה, מה בדיוק הרגשתם (ראש קל? העולם מסתובב סביבכם?), מה מחמיר את התחושות שאתה או הסובבים אותך זזים ו/או מסתובבים ומה מפחית אותם (שינוי מנח, תנועות צוואר?), כמה זמן נמשך ההתקף? מהי חומרת ההתקף (מסוגלים ללכת, לנהוג?), סימנים ותסמינים נוספים ( בחילה, הקאות, הזעה, תנועת עיניים לא רגילה, ירידה בשמיעה, טנטון, הפרעות בראייה, חולשות, בעיות מוטוריות, קושי בדיבור) האם יש כאבי צוואר ושכמות? האם הכאב מקרין? מהו מיקום הכאב? האם נילווה לכאב בצוואר גם מגבלת תנועה של הצוואר? מה מקל ומה מחמיר את הכאב בצוואר? 

חולים הסובלים מורטיגו על רקע צווארי יתלוננו בהרבה מקרים גם על כאבי צוואר (לעיתים גם כאבי ראש) ונוקשות שרירי הצוואר. כמו כן עלולים חולים אלה לסבול גם מחוסר יציבות, וחוסר שיווי משקל המוחמר כתוצאה מתנועת צוואר מהירה. כאבי הצוואר ולעיתים כאבי הראש הללו הממוקמים בדרך כלל בבסיס הגולגולת מאחור יכולים להקדים את תחושות חוסר שיווי המשקל בימים ואף חודשים. 

בדיקה גופנית

בשלב הבא נערוך בדיקה גופנית מקיפה ומדוקדקת שתכלולנה תצפית ובחינה של היציבה בכללותה ושל אופן נשיאת הראש בפרט, נתבונן בתוך האוזניים ומחפש סימנים לדלקת, נתבונן בתנועות העיניים ובגודל האישונים, נחפש סימנים לתנועות עיניים בלתי רצוניות (Nystagmus), נערוך בדיקות שיווי משקל. נתבונן בנבדק בעודו הולך עם עיניים פקוחות ועיניים עצומות באופן שמקשה על שיווי המשקל, נבקש מהחולה לשנות מנחים באופן חד. נמשיך במישוש (Palpation) של החוליות ומפרקי הצוואר והגב העליון, מישוש הרקמות הרכות ובכללותן השרירים והרצועות, בחינת התפקוד של השרירים (כוח, גמישות), בדיקות טווח תנועה של חוליות הצוואר והגב העליון, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות כולל של עצבי הגולגולת ובדיקות כירופרקטיות.

בדיקות דימות ומעבדה

במידת הצורך על מנת לשלול או לאשר אבחון של פתולוגיה בצוואר נשתמש באמצעי הדמיה הכוללים MRI ו/או CT וצילומי רנטגן. צילומי רנטגן של הצוואר יערכו במנחים של כפיפה ומתיחה לצורך זיהוי שינויים במנח ובמצב של חוליות הצוואר. כאשר קיים חשד שמקור הבעיה אינו בצוואר נפנה את החולה לבדיקות נוספות.

בדיקות נוספות

במידת הצורך נפנה את הנבדק למומחה אף אוזן גרון לביצוע בדיקות מתקדמות כגון בדיקות שמיעה, בדיקה לזיהוי וניתוח תנועות עיניים בלתי רצוניות (Videonystagmography), מבחן קלורי (Caloric testing) שבודק את תגובת העיניים בעקבות גירוי תעלות המבוך באוזן הפנימית שנעשה על ידי החדרת מים בטמפרטורות שונות לאוזן. כאשר קיים חשד לפתולוגיה תוך מוחית יערכו לנבדק סריקות CT של המבוך והראש ו/או סריקות  MRI של המוח לזיהוי גידול בעצב השמיעה, טרשת נפוצה ועוד.

טיפול בוורטיגו

אופן הטיפול תלוי באבחון המדויק של הגורם. כירופרקטיקה או כירופרקט יכולים לתת מענה טוב כאשר מקור הבעיה בפתולוגיה של עמוד השדרה הצווארי או באוזן התיכונה. הטיפול בעמוד השדרה הצווארי יכלול שימוש בטכניקות טיפול ידניות ואמצעים חשמליים כמו לייזר רך לריפוי דלקות שמטרתם שיפור התפקוד של השרירים והחוליות. בשלבים המתקדמים יותר ועד שוך הדלקת יהפוך הטיפול בהדרגה לאקטיבי ויצריך מעורבות הולכת וגדלה של המטופל. הטיפול בוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign paroxysmal positional vertigo) נעשה באמצעות מספר תמרונים שמטרתם להסדיר את תזוזת המינרלים באוזן התיכונה. 

מקרים אחרים יופנו לניהול וטיפול רפואי שיכלול בעיקר תרופות. כך למשל דלקת חיידקית באוזן תטופל באמצעות אנטיביוטיקה וחולי מחלת מנייריתבקשו לצרוך פחות מלח ולהשתמש בתרופות הגורמות להפרשת שתן מרובה.  

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן