ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול
ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול

ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול? מדובר למעשה במצב מפחיד שבו קיימת תחושה שאתם זזים ו/או מסתובבים שהסביבה שלכם זזה ו/או מסתובבת. לרוב יהיו אלה אפיזודות קצרות שנגרמות מסיבות שוליות וחולפות תוך שניות עד דקות גם בלי טיפול. במקרים אלו עוד יכולים להתפתח מספר מצומצם של התקפים חוזרים בימים שלאחר האירוע הראשון.

לעתים הגורם לוורטיגו או לסחרחורת הוא נזק או פתולוגיה משמעותית. בין הגורמים האפשריים להתפתחות ורטיגו נמנה פגיעה באוזן, פגיעה מוחית, מחלות שונות כמו טרשת נפוצה, מחלת מנייר ועוד אבל חשוב לציין שגם פגיעה בעמוד השדרה הצווארי עלולה לגרום לוורטיגו. האבחון הוא על כן שלב קריטי בדרך לטיפול בגורם. במאמר הנוכחי “ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול” נפרט את הגורמים האפשריים להתפתחות ורטיגו ומה האופן שבו כירופרקט מטפל בוורטיגו שמקורו צווארי. טיפול המתבסס על אבחון אמין עשוי לקצר את עוגמת הנפש ולמנוע נזקים משמעותיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול – רקע

מלבד התחושה שאתה או הסובבים אותך זזים ו/או מסתובבים החולים עלולים לסבול גם מתסמינים נוספים תלוי מה הפתולוגיה שעומדת בבסיס הבעיה שלהם. בין התסמינים השכיחים ניתן למנות בחילה והקאה, הזעה ותנועות עיניים לא נורמליות, אובדן שמיעה, טינטון, הפרעות ראייה, חולשה, בעיות בדיבור, קושי בהליכה ועוד. פרק הזמן בהם נמשכים התסמינים משתנה. הסימפטומים יכולים להיות אפיזודיים או ממושכים. הגירוי שמפעיל את תחושות התזוזה והסיבוב וגורם להתפתחות ורטיגו יכול להיות אפילו תנועה מסוימת או שינוי של תנוחה.

ורטיגו מה גורם לו – פירוט גורמים אפשריים

– פגיעה במערכת העצבים המרכזית או בעצב השמיעה

ורטיגו עלול להתפתח גם בגלל פגיעה במערכת העצבים המרכזית ובעיקר בגזע המוח ובמוח הקטן המבקרים והשולטים על מערכת שיווי המשקל. דוגמאות לפגיעה מסוג זה כוללות: גידול סרטני על עצב השמיעה (Acoustic neuroma) שעלול לגרום גם לתסמינים נוספים ובכללם טינטון ואובדן שמיעה, נזק מוחי כמו זה הנגרם בגלל דימום (Cerebellar hemorrhage).תסמינים נוספים של דימום מוחי כוללים כאבי ראש, קושי בהליכה, קושי להביט לצד בו הדימום מצוי וחסרים מוטוריים ותחושתיים שונים בגפיים ובפנים ועוד.

– פגיעה במערכת שיווי המשקל מלבד המוח

פגיעה בחלקי מערכת שיווי המשקל שאינם במוח כולל במערכת הווסטיבולרית באוזן התיכונה עלולה לגרום בין היתר להתפתחות ורטיגו. דוגמאות לפגיעה מסוג זה כוללות: תנועתיות של קריסטלים זעירים המצויים בתוך תעלות שיווי המשקל שבתוך האוזן התיכונה (ורטיגו פרוקסימלי פריפרי – Benign positional paroxysmal vertigo), מחלת דלדול העצמות (אוסטאופורוזיס) הגורמת לאובדן מינרלים ובכללם מינרלים בחיישנים באוזן התיכונה (March 2009 24 issue of Neurology), דלקת ויראלית או בקטריאלית במבוך שבאוזן הפנימית (Labyrinthitis) וגם מחלת מנייר (Meniere’s) הגורמת גם לתסמינים נוספים ובכללם טינטון ואובדן יכולת שמיעה.

– מחלות שונות

כאבי ראש מסוג מיגרנה ומחלות כגון טרשת נפוצה עלולות לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים גם להתפתחות ורטיגו.

– פגיעות בעמוד בשדרה הצווארי

ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול
ורטיגו מה גורם לו ומה הטיפול

התחושה שאתה או הסובבים אותך זזים ו/או מסתובבים יכולה להופיע בגלל נזקים לעמוד השדרה הצווארי כגון אלו שמתפתחים לאחר תאונות דרכים וצליפת שוט. מחקר ארוך טווח שנערך בבית חולים מאיר טוען ש ב19% מהמקרים התופעה מתרחשת על רקע של נזקים בצוואר. הכתובת הראשונה שיש לחפש בה את הגורם להתפתחות ורטיגו היא פגיעה במערכת שיווי המשקל המצויה באוזן התיכונה (המערכת הווסטיבולרית), אך אין לשכוח שגם הצוואר יכול לגרום לכך ולכן חשוב להקדיש זמן לבדיקה יסודית של הצוואר כדי לשלול או לאשר את מעורבותו.

עם זאת קיימות הערכות ואחת מהן נצטט את הפרופסור לרפואה קרל לויט אחד המומחים הגדולים בעולם לבעיות במערכות התנועה האנושית שאמר כבר לפני שנים “חשוב לציין ששיבוש צווארי עלול להיות הגורם או אחד הגורמים לסחרחורות ולתחושות שאתם או הסובבים אתכם זזים ומסתובבים… ”

ורטיגו צווארי – מנגנונים אפשריים

שלושה מנגנונים פיזיולוגיים אפשריים:

– שיבוש אספקת הדם

פגיעה בצוואר גורמת לעירור יתר של מערכת העצבים הסימפתטית ובעקבות כך משבשת את אספקת הדם למרכזי השליטה במוח.

– תפקוד לקוי של חיישני הפרופריוספציה

פגיעה בעמוד השדרה הצווארי אשר גורמת לכאבי צוואר, לתפקוד לקוי של חיישני הפרופריוספציה ברקמות הצוואר השונות ולהגעת מידע לקוי למוח הקטן (צרבלום) ולמערכת שיווי המשקל (המערכת הווסטיבולרית) שבאוזן.

– לחץ ישיר על כלי דם צוואריים

פגיעה בעמוד השדרה הצווארי גורמת לשינויים מבניים אשר יוצרים לחץ ישיר על כלי הדם בצוואר ובכך משתבשת אספקת הדם העולה למוח.

מתי לבקש עזרה מקצועית?

ברוב המקרים ורטיגו אינה תוצאה של פתולוגיה חמורה. טיפולים תרופתיים או טיפולים לצוואר במידה והבעיה נובעת מעמוד שדרה צווארי יצליחו לרפא את רוב המקרים. אך כפי שציינתי קודם לכם ישנם גם מקרים שבהם התסמין הזה הוא תולדה של מחלות קשות ואפילו מסכנות חיים. על כן במקרים עקשניים רצוי להיבדק על ידי איש מקצוע כדי שיוכל לאבחן את מקור הבעיה. סימנים וסימפטומים המצריכים פנייה מידית לבדיקה כוללים: ראייה כפולה, כאבי ראש, חולשה, קושי בדיבור, קושי בהליכה ו/או שליטה בידיים, תנועות עיניים לא נורמליות ושינויים ברמת ההכרה.

בדיקה ואבחון

היסטוריה רפואית

אבחון ורטיגו יחל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית שתכלול סקירה על הרקע הבריאותי של הנבדק ושל משפחתו (מחלות, פציעות, אשפוזים תרופות ועוד). נלמד פרטים על התלונה המרכזית: כיצד החלה התופעה, מה בדיוק הרגשתם (ראש קל? העולם מסתובב סביבכם?), מה מחמיר את התחושות שאתה או הסובבים אותך זזים ו/או מסתובבים ומה מפחית אותם (שינוי מנח, תנועות צוואר?), כמה זמן נמשך ההתקף? מהי חומרת ההתקף (מסוגלים ללכת, לנהוג?), סימנים ותסמינים נוספים ( בחילה, הקאות, הזעה, תנועת עיניים לא רגילה, ירידה בשמיעה, טינטון, הפרעות בראייה, חולשות, בעיות מוטוריות, קושי בדיבור) האם יש כאבי צוואר ושכמות? האם הכאב מקרין? מהו מיקום הכאב? האם נילווה לכאב בצוואר גם מגבלת תנועה של הצוואר? מה מקל ומה מחמיר את הכאב בצוואר?

חולים הסובלים מהתפתחות ורטיגו על רקע צווארי יתלוננו בהרבה מקרים גם על כאבי צוואר (לעיתים גם כאבי ראש) ונוקשות שרירי הצוואר. כמו כן עלולים חולים אלה לסבול גם מחוסר יציבות, וחוסר שיווי משקל המוחמר כתוצאה מתנועת צוואר מהירה. כאבי הצוואר ולעתים כאבי הראש הללו הממוקמים בדרך כלל בבסיס הגולגולת מאחור יכולים להקדים את תחושות חוסר שיווי המשקל בימים ואף חודשים. 

בדיקה גופנית

בשלב הבא נערוך בדיקה גופנית מקיפה ומדוקדקת שתכלולנה תצפית ובחינה של היציבה בכללותה ושל אופן נשיאת הראש בפרט, נתבונן בתוך האוזניים ומחפש סימנים לדלקת, נתבונן בתנועות העיניים ובגודל האישונים, נחפש סימנים לתנועות עיניים בלתי רצוניות (Nystagmus), נערוך בדיקות שיווי משקל. נתבונן בנבדק בעודו הולך עם עיניים פקוחות ועיניים עצומות באופן שמקשה על שיווי המשקל, נבקש מהחולה לשנות מנחים באופן חד. נמשיך במישוש (Palpation) של החוליות ומפרקי הצוואר והגב העליון, מישוש הרקמות הרכות ובכללותן השרירים והרצועות, בחינת התפקוד של השרירים (כוח, גמישות), בדיקות טווח תנועה של חוליות הצוואר והגב העליון, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות כולל של עצבי הגולגולת ובדיקות כירופרקטיות.

בדיקות דימות ומעבדה

במידת הצורך על מנת לשלול או לאשר אבחון של פתולוגיה בצוואר נשתמש באמצעי הדמיה הכוללים MRI ו/או CT וצילומי רנטגן. צילומי רנטגן של הצוואר יערכו במנחים של כפיפה ומתיחה לצורך זיהוי שינויים במנח ובמצב של חוליות הצוואר. חולה עם ורטיגו שיש חשד לגבי מקורו יופנה לבדיקות נוספות.

בדיקות נוספות

במידת הצורך נפנה את הנבדק למומחה אף אוזן גרון לביצוע בדיקות מתקדמות כגון בדיקות שמיעה, בדיקה לזיהוי וניתוח תנועות עיניים בלתי רצוניות (Videonystagmography), מבחן קלורי (Caloric testing) שבודק את תגובת העיניים בעקבות גירוי תעלות המבוך באוזן הפנימית שנעשה על ידי החדרת מים בטמפרטורות שונות לאוזן. כאשר קיים חשד לפתולוגיה תוך מוחית יערכו לנבדק סריקות CT של המבוך והראש ו/או סריקות  MRI של המוח לזיהוי גידול בעצב השמיעה, טרשת נפוצה ועוד.

ורטיגו – מה הטיפול

אופן הטיפול תלוי באבחון המדויק של הגורם. כירופרקטיקה או כירופרקט יכולים לתת מענה טוב כאשר מקור הבעיה בפתולוגיה של עמוד השדרה הצווארי או באוזן התיכונה. הטיפול בעמוד השדרה הצווארי יכלול שימוש בטכניקות טיפול ידניות ואמצעים חשמליים כמו לייזר רך לריפוי דלקות שמטרתם שיפור התפקוד של השרירים והחוליות. בשלבים המתקדמים יותר ועד שוך הדלקת יהפוך הטיפול בהדרגה לאקטיבי ויצריך מעורבות הולכת וגדלה של המטופל. 

הטיפול בוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign paroxysmal positional vertigo) נעשה באמצעות מספר תמרונים שמטרתם להסדיר את תזוזת המינרלים באוזן התיכונה. מקרים אחרים יופנו לניהול וטיפול רפואי שיכלול בעיקר תרופות. כך למשל דלקת חיידקית באוזן תטופל באמצעות אנטיביוטיקה וחולי מחלת מנייר יתבקשו לצרוך פחות מלח ולהשתמש בתרופות הגורמות להפרשת שתן מרובה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן