סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול
סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול

סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סחרחורת ורטיגו צוואריים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות. 

תסמינים אלו נובעים לרוב מגורמים שאינם מסכני חיים וצפווים לחלוף תוך ימים ספורים. יחד עם זאת חשוב לוודא שזה אכן המצב אצל החולה שהופיע בפנינו. באמצעות תהליך אבחוני הכולל אבחנה מבדלת נשלול גורמים מסכני חיים ואו הפרעות בריאותיות העומדות בבסיס התסמינים ורטיגו או סחרחורת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןסחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול – רקע

אחד הגורמים לוורטיגו או לסחרחורת הוא נזק לצוואר (Cervical Vertigo). לעיתים קרובות אנשים שהיו מעורבים בתאונות דרכים ונפצעו בצוואר כתוצאה מצליפת שוט (Whiplash injuries) מתלוננים בין היתר גם על ורטיגו וסחרחורת. במקרים אלו הנעה של הצוואר גורמת בין היתר להופעת ורטיגו, “ראש מרחף”, סחרחורת או שיבוש בשיווי המשקל. כירופרקט יכול לסייע במקרים אלו לאחר שאבחן שאכן מקור הבעיה הוא בעמוד השדרה הצווארי.

אבחון

אין הסכמה גורפת לגבי האופן שבו צריך לאבחן סחרחורת או ורטיגו על רקע צווארי. רוב המומחים סבורים שיש לוודא תחילה שאין גורם אפשרי אחר, כלומר אין סימנים ותסמינים המעידים על נזק באוזן, נזק במוח, מחלות כגון מיגרנה וטרשת נפוצה. עוד סבורים המומחים שאחד או יותר מהסימנים והתסמינים האופייניים לוורטיגו וסחרחורת כולל בחילות, שיבוש בשיווי המשקל, ריצוד של העיניים צריכים להופיע עם תנועות צוואר. כמו כן שהיסטוריה של החולה תכלול פגיעה צווארית מצטברת או טראומטית כגון צליפת שוט, התלונות של החולה תכלולנה לפחות חלק מהתלונות הבאות: כאבי צוואר ונוקשות צווארית, ריצוד עיניים תנוחתי ואמצעי הדימות צריכים להדגים נזקים בעמוד השדרה הצווארי.

היסטוריה

האבחון מתחיל מלקיחה זהירה של היסטוריה רפואית שמטרתה לשלול גורמים אחרים לתסמינים אלו. החשיבות של האבחון במקרה נובעת מכך שחלק מהגורמים האחרים לוורטיגו כוללים פתולוגיות מסכנות חיים כמו למשל פגיעה מוחית או גידול סרטני בעצב השמיעה.ההיסטוריה הרפואית של החולה המתלונן על ורטיגו תכלול שאלות כגון: חש שאתה מסתובב או שהעולם מסתובב סביבך? חש תחושות של ראש מרחף או ראש קל (Lightheaded)?,  חש קושי לשמור על שיווי משקל? חש נטייה ליפול על צד אחד? חש נטייה להתעלפות? מתי החלו התסמינים הללו? מה גרם להם? האם קדמה להופעת הסימנים והתסמינים טיסה או טראומה?

האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים כגון מכאבי צוואר, מגבלות תנועה בצוואר, פגיעה בשמיעה, פגיעה בשיווי משקל, כאבי ראש, קושי בדיבור, חסרים נוירולוגיים? האם ישנה היסטוריה רפואית של כאבי צוואר או פגיעה צווארית? כמה זמן נמשך ההתקף של הסחרחרות או ורטיגו? ועוד. ורטיגו וסחרחורת עלולים להיות תופעות לוואי לתרופות מסוימות על כן חשוב ללמוד האם החולה מטופל באופן קבוע בתרופות ולקבל פירוט של התרופות. דוגמאות לתרופות שעלולות לגרום לתסמינים הללו כוללות אנטיביוטיקה, תרופות להורדת לחץ דם, תרופות נוגדות דיכאון וחרדות, תרופות נגד כאב, כימותרפיה ועוד. ורטיגו וסחרחורת עלולים להתפתח גם על רקע נפשי (Psychogenic vertigo) ועל כן יש לנסות לאמוד את המצב הנפשי של החולה.

בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית של חולה המתלונן על ורטיגו או סחרחורת תכלול תכלול בחינה של האוזן והשמיעה, בדיקה של עצבי הגולגולת, זיהוי ניסטגמוס, בדיקת שיווי משקל, מבחן דיקס אלפיק (Dix-Hallpike maneuver) והנעות צוואר מהירות כדי לזהות האם הצוואר או האוזן הפנימית מעורבים בבעיה. בדיקות מקיפות של הצוואר כולל בדיקות טווחי תנועה, בדיקות לזיהוי פתולוגיות פנימיות בעמוד השדרה הצווארי כגון פריצת דיסק צווארי ועוד.

בדיקות נוספות

בדיקות אחרות כוללות כאלה שסוקרות את מצב החוליות בצוואר ואת מצב כלי הדם וזרימת הדם. בין הבדיקות המומלצות נכלול דימות MRI ורנטגן של הצוואר כדי ללמוד על מצב עמוד השדרה הצווארי והרקמות סביבו, דימות כלי-הדם באמצעות תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Angiography), הערכת זרימת הדם על ידי בדיקת דופלר (Doppler Ultrasound). סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול

אבחנה מבדלת

ראשית חשוב לשלול את סוגי הורטיגו השכיחים יותר והמסוכנים יותר, אלה שנגרמים על רקע של בעיות מסכנות חיים. חשוב לזכור שחולה שמתלונן על ורטיגו סובל בסבירות גבוהה ביותר (מעל 90%) או מוורטיגו סירוגי תנוחתי (Benign paroxysmal positional vertigo – BPPV), או מדלקת חריפה של עצב השמע (Acute vestibular neuritis) או ממחלת מנייר (Meniere’s disease). רק פחות מ10% ממקרי הוורטיגו או הסחרחורת נגרמים על רקע פגיעות אחרות כולל בין היתר מחלות כמו מיגרנה, טרשת נפוצה, פגיעה מוחית ועוד.

ביצוע אבחנה מבדלת מתבסס על השוני בין הסימנים והתסמינים הנגרמים בכול אחת מהמחלות הללו ועל הממצאים השונים שנאתר בבדיקה הגופנית. רמזים חשובים לגבי הגורם האפשרי לבעיה נקבל מהתשובות לשאלות מה גורם להופעת הסחרחורת או הוורטיגו?, כמה זמן נמשך כול התקף של ורטיגו או סחרחורת?, ומה הם הסימנים והתסמינים הנלווים לוורטיגו או לסחרחורת?.

מה גורם להופעת הסימנים והתסמינים?

כך למשל ורטיגו או סחרחורת על רקע ביצוע תנועת ראש או שהייה במנח צווארי מסוים עשויים להצביע על ורטיגו סירוגי תנוחתי, ורטיגו או סחרחורת על רקע פגיעה בעמוד השדרה הצווארי, דלקת חריפה במבוך (Acute labyrinthitis) ועוד.סחרחורת או ורטיגו הנגרמים בעת מעבר מישיבה לעמידה עשויים להצביע על לחץ דם נמוך או אנמיה כגורמים.

סימנים וסימינים נלווים?

ורטיגו או סחרחורת שאליהם נלווים סימנים ותסמינים כולל פגיעה בשמיעה וטנטון עשוי להצביע על מחלת מנייר, ורטיגו או סחרחורת שאליהם נלווים כאבי אוזניים, הפרשות מהאוזניים, תחושת מלאות באוזניים עלולים להצביע על דלקת באוזן כגורם (בגלל שחלק מהעצבוב לאוזן מגיע משורשי עצב צווארים יתכן כאב באוזן גם כאשר הוורטיגו נגרם בגלל פגיעה צווארית), ורטיגו או סחרחורת שאליהם נילווה כאב ראש עשוי להצביע על מיגרנה כגורם, ורטיגו או סחרחורת שאליהם נלווים חסרים נוירולוגיים כמו שיבושים בדיבור, שיבושי ראייה עלולים להצביע על פגיעה מוחית.

כמה זמן נמשך כול התקף?

גם פרקי הזמן שבהם נמשכים התסמינים יתנו לנו רמז לגבי הגורם האפשרי לבעיה. ורטיגו או סחרחורת הנמשכים שניות עשויים להצביע על בעיקר ורטיגו סירוגי תנוחתי או אוטם שריר הלב, ורטיגו או סחרחורת הנמשכים שעות עלולים להצביע על מחלת מנייר, מיגרנה או אוטם שריר הלב כגורם, ורטיגו או סחרחורת הנמשכים ימים עלולים להיגרם בגלל דלקת חריפה בעצב השמיעה, דלקת חריפה במבוך, שבץ מוחי, גידול סרטני בעצב השמע (Acoustic neuroma), ורטיגו או סחרחורת הנמשכים חודשים עלולים להצביע על טרשת נפוצה, גידול סרטני במוח, גידול סרטני בעצב השמע ועוד, ורטיגו או סחרחורת הנמשכים שנים עשויים להצביע על גורמים פסיכולוגיים (Psychogenic vertigo).

כיצד נקבע שמקור הבעיה בצוואר?

כדי לקבוע שהחולה לפנינו סובל מורטיגו צווארי יש לוודא שישנה פגיעה צווארית (היסטוריה של נפילה, תאונה, כאבי צוואר, מגבלות תנועה בצוואר) ושאין ירידה בשמיעה. יתכן שהחולה יתלונן על כאב באוזן וזאת כיוון שחלק מהאוזן מעוצבב על ידי שורשי עצבים הבוקעים מהחוליות העליונות עמוד השדרה הצווארי. יתכן ובין הסימנים והתסמינים של החולה נמצא ריצוד האופייני לחולים גם בורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי. יתכן והסיבה לכך היא שהמידע העצבי מהצוואר יוצר קשר עם המידע היוצא מהאוזן התיכונה. 

טיפול

ורטיגו או סחרחורת הנגרמים על רקע פגיעה צווארית יעלמו ברוב המקרים כאשר יחול שיפור ברמת הכאב ומגבלות התנועה של הצוואר. רוב מקרי הוורטיגו והסחרחורת הצווארים משתפרים באמצעות טיפול שמרני. רק מיעוט קטן של המקרים נזקק לטיפול כירורגי. הטיפול העצמי בוורטיגו או סחרחורת צווארים כולל בעיקר הימנעות מביצוע תנועות הגורמות להופעת הסימנים והתסמינים. ניתן להניח קומפרסים חמים על מנת להרפות את השרירים בצוואר ובאופן זמני לקבע את הצוואר עם תומך ייעודי. במידה והבעיה אינה חולפת יש לקבל עזרה.

הטיפול הכירופרקטי

הטיפול הכירופרקטי בוורטיגו או סחרחורת על רקע צווארי יחל לאחר בדיקה קפדנית ואישור שאכן מדובר בוורטיגו שנגרם בגלל שיבוש בהעברת מידע פרופריוספציה מהרקמות השונות בצוואר אל המוח. הטיפול במקרה הזה כולל שימוש באמצעי עזר חשמליים מרפאי דלקת כגון לייזר רך, הנעות עדינות של עמוד השדרה הצווארי, שיפור התפקוד של השרירים הפועלים בצוואר, בפנים ובגב העליון כולל טיפול בנקודות הדק דלקתיות, הנחיות לגבי יציבה נכונה ושיפור ארגונומי של עמדת העבודה. בשלב מתקדם יותר ננחה את החולה לבצע תרגילי מתיחה וחיזוק של שרירי הצוואר ושמירה על טווחי התנועה של עמוד השדרה הצווארי. 

הטיפול הרפואי

הטיפול הרפואי בבעיות אלו עשוי לכלול תרופות נוגדות דלקת, תרופות להרפיית שרירים ותרופות נוגדות דיכאון. במצבים כרוניים יתכן ויהיה צורך לטפל בבעיית הצוואר באופן כירורגי כולל בין היתר ניתוח קיבוע. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן