סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי טיפול
סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי טיפול

סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי – טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות.

תסמינים אלו נובעים לרוב מגורמים שאינם מסכני חיים וצפויים לחלוף תוך ימים ספורים. יחד עם זאת חשוב לוודא שזה אכן המצב אצל החולה שהופיע בפנינו. באמצעות תהליך אבחוני הכולל אבחנה מבדלת נשלול גורמים מסכני חיים ואו הפרעות בריאותיות העומדות בבסיס התסמינים סחרחורת או ורטיגו .

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןסחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי טיפול – רקע

אחד הגורמים להתפתחות סחרחורת או ורטיגו הוא נזק לצוואר (Cervical Vertigo). לעיתים קרובות אנשים שהיו מעורבים בתאונות דרכים ונפצעו בצוואר כתוצאה מצליפת שוט (Whiplash injuries) מתלוננים בין היתר גם על ורטיגו וסחרחורת. במקרים אלו הנעה של הצוואר גורמת בין היתר להופעת ורטיגו, “ראש מרחף”, סחרחורת או שיבוש בשיווי המשקל. כירופרקט יכול לסייע במקרים אלו לאחר שאבחן שאכן מקור הבעיה הוא בעמוד השדרה הצווארי.

סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי – אבחון

אין הסכמה גורפת לגבי האופן שבו צריך לאבחן סחרחורת או ורטיגו על רקע צווארי. רוב המומחים סבורים שיש לוודא תחילה שאין גורם אפשרי אחר, כלומר אין סימנים ותסמינים המעידים על נזק באוזן, נזק במוח, מחלות כגון מיגרנה וטרשת נפוצה. עוד סבורים המומחים שאחד או יותר מהסימנים והתסמינים האופייניים לוורטיגו וסחרחורת כולל בחילות, שיבוש בשיווי המשקל, ריצוד של העיניים צריכים להופיע עם תנועות צוואר. כמו כן שהיסטוריה של החולה תכלול פגיעה צווארית מצטברת או טראומטית כגון צליפת שוט, התלונות של החולה תכלולנה לפחות חלק מהתלונות הבאות: כאבי צוואר ונוקשות צווארית, ריצוד עיניים תנוחתי ואמצעי הדמיה צריכים להדגים נזקים בעמוד השדרה הצווארי.

היסטוריה

האבחון של סחרחורת או ורטיגו מתחיל מלקיחה זהירה של היסטוריה רפואית שמטרתה לשלול גורמים אחרים לתסמינים אלו. החשיבות של האבחון במקרה נובעת מכך שחלק מהגורמים האחרים לוורטיגו כוללים פתולוגיות מסכנות חיים כמו למשל פגיעה מוחית או גידול סרטני בעצב השמיעה. ההיסטוריה הרפואית של החולה המתלונן על ורטיגו תכלול שאלות כגון: חש שאתה מסתובב או שהעולם מסתובב סביבך? חש תחושות של ראש מרחף או ראש קל (Lightheaded)?,  חש קושי לשמור על שיווי משקל? חש נטייה ליפול על צד אחד? חש נטייה להתעלפות? מתי החלו התסמינים הללו? מה גרם להם? האם קדמה להופעת הסימנים והתסמינים טיסה או טראומה?

האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים כגון מכאבי צוואר, מגבלות תנועה בצוואר, פגיעה בשמיעה, פגיעה בשיווי משקל, כאבי ראש, קושי בדיבור, חסרים נוירולוגיים? האם ישנה היסטוריה רפואית של כאבי צוואר או פגיעה צווארית? כמה זמן נמשך ההתקף של הסחרחרות או ורטיגו? ועוד. סחרחורת או ורטיגו עלולים להיות תופעות לוואי לתרופות מסוימות על כן חשוב ללמוד האם החולה מטופל באופן קבוע בתרופות ולקבל פירוט של התרופות. דוגמאות לתרופות שעלולות לגרום לתסמינים הללו כוללות אנטיביוטיקה, תרופות להורדת לחץ דם, תרופות נוגדות דיכאון וחרדות, תרופות נגד כאב, כימותרפיה ועוד. ורטיגו וסחרחורת עלולים להתפתח גם על רקע נפשי (Psychogenic vertigo) ועל כן יש לנסות לאמוד את המצב הנפשי של החולה.

בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית של חולה המתלונן על סחרחורת או ורטיגו תכלול תכלול בחינה של האוזן והשמיעה, בדיקה של עצבי הגולגולת, זיהוי ניסטגמוס, בדיקת שיווי משקל, מבחן דיקס אלפיק (Dix-Hallpike maneuver) והנעות צוואר מהירות כדי לזהות האם הצוואר או האוזן הפנימית מעורבים בבעיה. בדיקות מקיפות של הצוואר כולל בדיקות טווחי תנועה, בדיקות לזיהוי פתולוגיות פנימיות בעמוד השדרה הצווארי כגון פריצת דיסק צווארי ועוד.

בדיקות נוספות

סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי טיפול
סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי טיפול

בדיקות אחרות כוללות כאלה שסוקרות את מצב החוליות בצוואר ואת מצב כלי הדם וזרימת הדם. בין הבדיקות המומלצות נכלול דימות MRI ורנטגן של הצוואר כדי ללמוד על מצב עמוד השדרה הצווארי והרקמות סביבו, דימות כלי-הדם באמצעות תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Angiography), הערכת זרימת הדם על ידי בדיקת דופלר (Doppler Ultrasound).

אבחנה מבדלת

ראשית חשוב לשלול את סוגי הוורטיגו השכיחים יותר והמסוכנים יותר, אלה שנגרמים על רקע של בעיות מסכנות חיים. חשוב לזכור שחולה שמתלונן על ורטיגו סובל בסבירות גבוהה ביותר (מעל 90%) או מוורטיגו סירוגי תנוחתי (Benign paroxysmal positional vertigo – BPPV), או מדלקת חריפה של עצב השמע (Acute vestibular neuritis) או ממחלת מנייר (Meniere’s disease). רק פחות מ10% מהמקרים של סחרחורת או ורטיגו נגרמים על רקע פגיעות אחרות כולל בין היתר מחלות כמו מיגרנה, טרשת נפוצה, פגיעה מוחית ועוד.

ביצוע אבחנה מבדלת מתבסס על השוני בין הסימנים והתסמינים הנגרמים בכול אחת מהמחלות הללו ועל הממצאים השונים שנאתר בבדיקה הגופנית. רמזים חשובים לגבי הגורם האפשרי לבעיה נקבל מהתשובות לשאלות מה גורם להופעת סחרחורת או ורטיגו?, כמה זמן נמשך כול התקף של תסמינים אלה?, ומה הם הסימנים והתסמינים הנלווים להופעת סחרחורת או ורטיגו?.

מה גורם להופעת הסימנים והתסמינים?

כך למשל סחרחורת או ורטיגו  על רקע ביצוע תנועת ראש או שהייה במנח צווארי מסוים עשויים להצביע על ורטיגו סירוגי תנוחתי, ורטיגו או סחרחורת על רקע פגיעה בעמוד השדרה הצווארי, דלקת חריפה במבוך (Acute labyrinthitis) ועוד. סחרחורת או ורטיגו הנגרמים בעת מעבר מישיבה לעמידה עשויים להצביע על לחץ דם נמוך או אנמיה כגורמים.

סימנים ותסמינים נלווים?

סחרחורת או ורטיגו שאליהם נלווים סימנים ותסמינים כולל פגיעה בשמיעה וטינטון עשוי להצביע על מחלת מנייר, ורטיגו או סחרחורת שאליהם נלווים כאבי אוזניים, הפרשות מהאוזניים, תחושת מלאות באוזניים עלולים להצביע על דלקת באוזן כגורם (בגלל שחלק מהעצבוב לאוזן מגיע משורשי עצב צווארים יתכן כאב באוזן גם כאשר הוורטיגו נגרם בגלל פגיעה צווארית), ורטיגו או סחרחורת שאליהם נילווה כאב ראש עשוי להצביע על מיגרנה כגורם, ורטיגו או סחרחורת שאליהם נלווים חסרים נוירולוגיים כמו שיבושים בדיבור, שיבושי ראייה עלולים להצביע על פגיעה מוחית.

כמה זמן נמשך כול התקף?

גם פרקי הזמן שבהם נמשכים התסמינים יתנו לנו רמז לגבי הגורם האפשרי לבעיה. סחרחורת או ורטיגו הנמשכים שניות עשויים להצביע על בעיקר ורטיגו סירוגי תנוחתי או אוטם שריר הלב, ורטיגו או סחרחורת הנמשכים שעות עלולים להצביע על מחלת מנייר, מיגרנה או אוטם שריר הלב כגורם, ורטיגו או סחרחורת הנמשכים ימים עלולים להיגרם בגלל דלקת חריפה בעצב השמיעה, דלקת חריפה במבוך, שבץ מוחי, גידול סרטני בעצב השמע (Acoustic neuroma), ורטיגו או סחרחורת הנמשכים חודשים עלולים להצביע על טרשת נפוצה, גידול סרטני במוח, גידול סרטני בעצב השמע ועוד, ורטיגו או סחרחורת הנמשכים שנים עשויים להצביע על גורמים פסיכולוגיים (Psychogenic vertigo).

כיצד נקבע שמקור הבעיה בצוואר?

כדי לקבוע שהחולה לפנינו סובל מוורטיגו צווארי יש לוודא שישנה פגיעה צווארית (היסטוריה של נפילה, תאונה, כאבי צוואר, מגבלות תנועה בצוואר) ושאין ירידה בשמיעה. יתכן שהחולה יתלונן על כאב באוזן וזאת כיוון שחלק מהאוזן מעוצבב על ידי שורשי עצבים הבוקעים מהחוליות העליונות עמוד השדרה הצווארי. יתכן ובין הסימנים והתסמינים של החולה נמצא ריצוד האופייני לחולים גם בוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי. יתכן והסיבה לכך היא שהמידע העצבי מהצוואר יוצר קשר עם המידע היוצא מהאוזן התיכונה.

סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי טיפול כירופרקטי או רפואי

סחרחורת או ורטיגו הנגרמים על רקע פגיעה צווארית ייעלמו ברוב המקרים כאשר יחול שיפור ברמת הכאב ומגבלות התנועה של הצוואר. רוב מקרי הוורטיגו והסחרחורת הצווארים משתפרים באמצעות טיפול שמרני. רק מיעוט קטן של המקרים נזקק לטיפול כירורגי. הטיפול העצמי בוורטיגו או סחרחורת צווארים כולל בעיקר הימנעות מביצוע תנועות הגורמות להופעת הסימנים והתסמינים. ניתן להניח קומפרסים חמים על מנת להרפות את השרירים בצוואר ובאופן זמני לקבע את הצוואר עם תומך ייעודי. במידה והבעיה אינה חולפת יש לקבל עזרה.

הטיפול הכירופרקטי

הטיפול הכירופרקטי בהתפתחות סחרחורת או ורטיגו על רקע צווארי יחל לאחר בדיקה קפדנית ואישור שאכן מדובר בוורטיגו שנגרם בגלל שיבוש בהעברת מידע פרופריוספציה מהרקמות השונות בצוואר אל המוח. הטיפול במקרה הזה כולל שימוש באמצעי עזר חשמליים מרפאי דלקת כגון לייזר רך, הנעות עדינות של עמוד השדרה הצווארי, שיפור התפקוד של השרירים הפועלים בצוואר, בפנים ובגב העליון כולל טיפול בנקודות הדק דלקתיות, הנחיות לגבי יציבה נכונה ושיפור ארגונומי של עמדת העבודה. בשלב מתקדם יותר ננחה את החולה לבצע תרגילי מתיחה וחיזוק של שרירי הצוואר ושמירה על טווחי התנועה של עמוד השדרה הצווארי.

הטיפול הרפואי

הטיפול הרפואי בבעיות אלו עשוי לכלול תרופות נוגדות דלקת, תרופות להרפיית שרירים ותרופות נוגדות דיכאון. במצבים כרוניים יתכן ויהיה צורך לטפל בבעיית הצוואר באופן כירורגי כולל בין היתר ניתוח קיבוע.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • למה לרקדני בלט אין סחרחורת

  סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות…

 • פריצת דיסק צווארי - מכתב תודה

  פריצת דיסק צווארי ד"ר יצחק בכר שלום רב, מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים בארצות הברית 700,000 ניתוחי ארטרוסקופיה כדי לטפל בכאבי ברכיים עקב…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים טיפול על ידי זריקות סטרואידים. המחקר הנוכחי מצא שזריקות אלו…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק כולל הרמה והנחה לא נכונים, מנח לא ארגונומי בעת רחצתו,…

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם תחילה עם טיפולים שמרניים כמו מניפולציה של עמוד השדרה המותני…

 • תופעות לוואי של טיפול באקנה

  תופעות לוואי של טיפול באקנה כוללות לרוב יובש ואדמומיות בעור אך לעתים עלולות להיגרם גם תופעות לוואי קשות. אקנה היא פתולוגיה דלקתית זיהומית עורית המופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות. חיידק האקנה…

 • טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

  טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח תחום זה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בארצות הברית,…

 • כירופרקטיקה רקע היסטורי

  כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל בין היתר פציעות בעמוד השדרה הצווארי וכאבי צוואר, פציעות בעמוד…