כאבי צוואר גורמים מפתיעים

כאבי צוואר גורמים מפתיעים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי צוואר – גורמים מפתיעים לכך עלולים לכלול שחייה בסגנון חזה, מתח נפשי, שינה על הבטן ועוד. כאבים בצוואר מהווים בעיה שכיחה ביותר שעלולה להתפתח מסיבות שונות. הגורם העיקרי הוא הצטברות נזקים אטית לרקמות על רקע עומסים חוזרניים. גורם נוסף עלול להיות נזקי חבלה משניים לנפילה, תאונת דרכים, פציעת ספורט ועוד. כאב צווארי יכול להתפתח גם בגלל מחלות שונות ובכלל זה דלקת פרקים, סרטן ועוד.

אורח החיים המודרני חושף את גוף האדם לבלאי מואץ, חבלות ומחלות. הניסיונות של הגוף האנושי לספוג ולרפא את העומסים והנזקים שנוצרים כושלים לבסוף שכן גם ליכולות המדהימות של הגוף שלנו יש מגבלה שאותה אנו נוטים לעבור שוב ושוב. הצוואר שלנו אינו יוצא מן הכלל. מהרגע שאנו קמים מהמיטה ולרוב עד שאנו מניחים את הראש על כרית ונרדמים הצוואר מצוי תחת עומס מצטבר. לעתים בקרב חלק מהאוכלוסייה העומסים הללו על הצוואר נמשכים בשל תנוחה לקויה או בשל מתחים נפשיים גם במהלך שנת הלילה. על כן, השכיחות העצומה של כאבי צוואר, לא צריכה להפתיע אותנו. המאמר "כאבי צוואר – גורמים מפתיעים" בא לעזור לכם לצמצם את הסיכון להתפחות כאב בצוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי צוואר גורמים מפתיעים – רקע

כאבי צוואר יכולים להופיע באופן פתאומי או הדרגתי, להיות חדים או קהים, קצרי חיים או כרוניים, מתמשכים או עם הפוגות, ממוקדים או מוקרנים. הכאב יכול להופיע בצוואר ויכול להקרין לראש או במורד היד, לגב האמצעי או לשכמה. תנועות מסוימות ומנחים מסוימים עשויים להפחית את עוצמת הכאבים ואילו מנחים ותנועות אחרות עלולים להחריף את הכאבים. אל הכאב בצוואר עלולות להתלוות גם מגבלות תנועה (טורטיקוליס), נוקשות ועווית שרירית. לעתים החולה עם כאב בצוואר התלונן גם על, חולשה מוטורית של הגפיים ושינויים תחושתיים, כאבי ראש, סחרחורות, ורטיגו, בחילות ועוד. ובכן מה עלול לגרום לנזקים וכאבים בצוואר?

גורמים שכיחים לכאבים בצוואר

עומסי יתר על רקמות הצוואר

ריבוי עומסים על עמוד השדרה הצווארי עלול לגרום להתפתחות הדרגתית של בלאי, נזקים לרקמות השונות והתפתחות מיחושים בצוואר. נזקים לרקמות הצוואר השונות יכולים להתפתח גם באופן מצטבר (Wear and tear). ארגונומיה ויציבה לקויים, ביצוע תנועות באופן לקוי מבחינה ביו מכנית, ביצוע תנועות חוזרות ונשנות (פעולות של קו ייצור), שהייה במנחים סטטיים באופן ממושך או באופן לקוי ועוד הם דוגמאות לפעולות שגורמות לעומסי יתר על רקמות הצוואר השונות, לנזקים, לדלקת וכאבים בצוואר. כמובן שככול שפעולות אלו תתבצענה יותר זמן כך יגדל הנזק. לאור העובדה הזאת לא מפתיע שרוב מכריע של האנשים שעברו גיל 60 סובלים מנזקים ניווניים בצוואר. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון לסבול מסימנים ותסמינים בצוואר.

תיקון

שמרו על התנהלות נכונה בכל הנוגע לארגונומיה ויציבה.

טראומה, חבלה, צליפת שוט

כאבי צוואר גורמים מפתיעים
כאבי צוואר גורמים מפתיעים

כאבים בצוואר עלולים להתפתח בעקבות נזקים טראומטיים לרקמות הצוואר השונות כגון חוליות, דיסקים בין חולייתיים, שרירים, גידים ורצועות. ההזדמנויות להיווצרות נזקים מסוג זה הם רבות כולל תאונת דרכים (צליפת שוט) חבלה, פציעות ספורט ועוד.

תיקון

זהירות והקפדה על הכללים יצמצמו את הסיכויים לפגיעות טראומטיות בעמוד השדרה

הפרעות בריאותיות בעמוד השדרה הצווארי

כאבים בעמוד השדרה הצווארי יכולים להתפתח כתוצאה מחולי בעמוד השדרה הצווארי הכולל דלקת פרקים ניוונית, דלקות פרקים אוטואימוניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים ראשוניים או גרורות בעמוד השדרה או בחוט השדרה (Spinal Cord Tumors) ועוד.

תיקון

שמרו על התנהלות נכונה בכל הנוגע לארגונומיה ויציבה. נהלו אורח חיים בריא וערכו בדיקות תקופתיות כדי לאתר את המחלות הללו מוקדם ככל האפשר

מחלות אורגניות מרוחקות

כאבי צוואר עלולים להופיע גם בגלל נזקים ברקמות מרוחקות שגורמים בין היתר למיחושים המוקרנים לצוואר. בין המחלות האורגניות הללו נמנה מחלות לב וכלי דם, מחלות רקמות חיבור, פיברומיאלגיה, פגיעה בוושט, לכידה של עצב היקפי במרפק או ביד, סרטן בחלק העליון של הריאה (Pancoast tumor), דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm) ועוד.

תיקון

שמרו על אורח חיים נכון וערכו בדיקות תקופתיות כדי לאתר את המחלות הללו מוקדם ככל האפשר

מחלות מקצוע או מחלות תפקודיות

יציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה עלולים להגביר את העומסים על רקמות עמוד השדרה הצווארי ולגרום בכך להתפתחות נזקים ומיחושים בצוואר. ליקויים ארגונומיים אופייניים כוללים ישיבה לקויה, מנח עבודה לקוי, ביצוע מאמצים נשנים ועוד. כמו כן, מנח צווארי לקוי בישיבה, עמידה, או שכיבה.

תיקון

הקפידו על התנהלות ארגונומית.

לחצים נפשיים

הקשר שבין כאבי צוואר לבין לחצים נפשיים הוא מן המפורסמות שאינן צריכות כול ראיה נוספת. דיכאון, חרדות, מתחים נפשיים גורמים להתכווצות שרירים כרונית בלתי רצונית בצוואר ובגב העליון ומעלים את הסיכון להתפתחות מיחושים בצוואר וחמור יותר מפחיתים את הסיכוי להחלים מהם.

תיקון

מדיטציות, פעילות גופנית מפגשים חברתיים ועוד עשויים להפחית את המתחים הנפשיים ובכך למנוע כאבים בצוואר על רקע זה.

גורמים מפתיעים לכאבי צוואר

תנוחת שינה

כאבי צוואר גורמים מפתיעים
כאבי צוואר גורמים מפתיעים

תנוחת שינה המשמרת את הגוף על חלקיו השונים במנחים ניטרליים וחופשיים מלחצים תאפשר לנו שינה בריאה שבה הגוף יכול להתאושש מנזקי היום. השינה המומלצת ביותר היא זו המתקיימת כאשר אנו שוכבים על הגב או על הצד. בתנוחות אלו עמוד השדרה הצווארי נותר ניטרלי וללא נקודות עומס חריג. מאידך, שינה במנח של שכיבה על הבטן תגרום לצוואר לשהות שעות ארוכות במצב של רוטציה חריפה. מצב זה שהוא רחוק ממנח ניטרלי הנדרש עלול ליצור עומסים חריגים על הצוואר והגב העליון לגרום לנזקים ולכאבי צוואר.

תיקון

הקפידו לישון על הצד או על הגב עם כרית בגובה מתאים.

פעילות גופנית

פעילות גופנית הנעשית על פי עקרונות האימון הנכונים מונעת מחלות ומשפרת את התכונות והיכולות של הגוף. פעילות גופנית טובה תשפר גם את התפקודים של הצוואר בין היתר בהקשר של שיווי המשקל, וביצוע תנועות תוך שמירה על יציבות עמוד השדרה הצווארי ומיקומו. מאידך בגלל מיקומו האנטומי של הראש, נמצא הצוואר ברמת סיכון גבוהה יחסית לבצע "תנועה לא נכונה". פעילות גופנית שאינה מודעת לפגיעות של הצוואר ולצורך לבצע תנועות ומאמצים באופן שלא יחשוף את הצוואר לתנועות קיצוניות, מאמצי יתר או טונוס יתר, עלולים לגרום לנזקים בצוואר ולכאבי צוואר.

תיקון

הקפידו שהצוואר ינוע בטווחי תנועה נוחים. שמרו על טונוס שרירים מינימלי לאורך כול הפעילות הגופנית.

יציבה לקויה

ליציבה יש השפעה מכריעה על בריאות הגוף בכלל ועל בריאות עמוד השדרה בפרט. רוב המקרים של יציבה לקויה מתייחסים למעשה למנח לקוי של הצוואר. צוואר שאינו ממוקם נכון כמו שקורה למשל בליקוי יציבה שכיח שבו הראש מושט לפנים ("ראש צב"), גורם לשיבוש בקשת הצווארית ועקב כך לעומסים חריגים על עמוד השדרה הצווארי ועל חוליות הגב העליון. עומסים חריגים אלו, על הציר של הזמן גורמים לבלאי ולכאבי צוואר.

תיקון

נסו לבצע מקסימום מטלות החיים (עבודה, אכילה, שינה) כאשר הצוואר במנח ניטרלי.

צפייה בטלוויזיה

גם מטלה ממושכת זו של צפייה בטלוויזיה מהווה עומס לא רצוי על הצוואר. עומסים אלו גדלים דרמטית כאשר הצפייה בטלוויזיה נעשית במצב שבו הצוואר מסובב או כפוף. צפייה בטלוויזיה בין אם זו מתבצעת במיטה או בעודנו ישובים על הכורסה בסלון חייבת לשמר את הצוואר במנח ניטרלי. הצוואר והראש צריכים להביט ישר קדימה. יש לוודא שעמוד השדרה הצווארי אינו כפוף או מסובב אלא מהווה המשך טבעי ליתר עמוד השדרה.

תיקון

נסו להימנע מצפייה ממושכת ורציפה בטלוויזיה. הפסקות שתייה עשויות להועיל. הקפידו לשמור על מנח ניטרלי של הצוואר לכול אורך הצפייה בטלוויזיה. אחת לכמה דקות שנו באופן מינורי את תנוחת הצוואר.

כרית לא מתאימה

במהלך שנת הלילה הגוף משקם עצמו מנזקי היום. מזרן וכרית מותאמים אליכם יאפשרו לכם שינה משקמת, ללא עומסים חריגים על עמוד השדרה בכלל ועל עמוד השדרה הצווארי בפרט. כרית נמוכה מידי או כרית גבוהה מידי יגרמו בהכרח לעומסי יתר על אזורים מסוימים בעמוד השדרה הצווארי ובכך ישבשו את יכולת ההתאוששות של הגוף, יגרמו להצטברות נזקים וכאבי צוואר.

תיקון

התאימו את כרית השינה למידותיכם. השליכו ללא רגשות אשם כרית שאינה עושה את העבודה.

קריאה

אנשים רבים קוראים עדיין ספרים. בשנים האחרונות החלו רבים לקרוא באמצעות מחשבי לוח, קינדל וכיוצא בזה. הסיכון לפתח כאבי צוואר עקב פעולת הקריאה הוא גבוה. הסיבות לכך הן מיקום של הספרים, הטלפונים החכמים או של מחשבי הלוח נמוך מידי דבר שגורם לכפיפת הראש והצוואר וכן השהייה במנח אחד לאורך שעות ארוכות. מנח צווארי זה יוצר עומס חריג על הרקמות השונות בצוואר כולל שרירים, גידים, רצועות, עצבים ודיסקים בין חולייתיים. התוצאה עלולה להיות כאבי צוואר.

תיקון

הנחו את הספר, טלפון חכם או מחשב לוח על מתקן שמאפשר קריאה תוך שמירה על מנח ניטרלי של הצוואר. הימנעו מקריאה ממושכת ורצופה. נסו לשנות את תנוחת הצוואר אחת למספר דקות. גם הפסקה בת 5 דקות אחת לחצי שעה שבה תתהלכו עשויה להועיל בהפחתת העומס.

מתח נפשי

השרירים בגוף תוכננו כך שלצורך ביצוע עבודה עליהם להתכווץ ולהרפות. במצבים של דחק הטונוס של השרירים, בעיקר שרירי הצוואר והעורף נותר גבוה. טונוס שרירים גבוה הוא אחד הגורמים השכיחים לכאבים. צוואר עם טונוס שרירי גבוה הוא צוואר כואב. כמו כן במצב של טונוס שרירי גבוה יש סיכוי גדול יותר לבצע "תנועה לא נכונה" עם הצוואר וכתוצאה מכך לגרום לנקיעת חוליות, מתיחת שרירים או נזק אחר וכאבי צוואר. קורטיזול – הורמון המופרש במצבים של דחק מאיץ את מנגנוני הדלקת בגוף ומגביר את הרגישות לכאב.

תיקון

זהו את גורמי הלחץ ונסו לפתור אותם אחד אחד: לוחות זמנים צפופים, מערכות יחסים משובשים וכיוצא בזה. נסו לתרגל דמיון מודרך, מדיטציה, יוגה, טאי צ'י ונשימות עמוקות. נסו לפתח תחביב…

טלפון חכם

טלפונים חכמים הנם מקור ידוע לתקשורת וכייף ואכן רבים האנשים שמתמכרים להם. טלפון חכם מאפשר לכם לשמור על קשר עם החברים והמשפחה, לגלוש באינטרנט, לשמוע מוזיקה ולצפות בסרטים. אבל טלפון חכם יכול להיות גם מקור לכאבים בצוואר. אם לצורך השימוש בטלפון חכם אתם מרבים לכופף את הצוואר או נוטים להניח את הטלפון בין הצוואר לכתף אתם חשופים לעומסי יתר על עמוד השדרה הצווארי. עומסים אלו גורמים נזקים וכאבי צוואר.

תיקון

צמצמו את השימוש בטלפון חכם למינימום אפשרי ואת השימוש עשו באופן ארגונומי. שנו מנחים ועשו שימוש באוזניות.

עמדת מחשב

לעמדת העבודה שבה אנו עובדים ובכלל זה עמדת מחשב, יש השפעה מרובה על הבריאות שלנו. תכנון ארגונומי של עמדת עבודה יאפשרו נוחות, יעילות ותפוקה מרבית. מאידך עמדת עבודה לקויה תחשוף אותנו לעומסי יתר נזקים ופציעות. בכל הנוגע לצוואר יש חשיבות, בין היתר, למיקום ולגובה המדויקים של מסך המחשב וכן למיקום של המקלדת ולאיכות התמיכה במרפקים. תכנון נכון של גורמים אלו יותיר את הצוואר במנח, יחסי ניטרלי, וימנע נזקים וכאבי צוואר.

תיקון

שבו נכון על כיסא טוב. כוונו את מסך המחשב ואת המקלדת. וודאו שהכתפיים והצוואר רפויים ומשוחררים והמרפקים צמודים לגוף. הישארו מודעים ליציבת העבודה שלכם לכול אורך יום העבודה.

שחייה

אחת מפציעות השחייה השכיחות ביותר הם כאבי צוואר. למעשה כול פעילות הכוללת מרכיב תנועתי החוזר על עצמו שוב ושוב עלולה לגרום לעומסי יתר, נזקים וכאבים. בכל סגנונות השחייה כולל שחיית חזה ושחיית חתירה ישנם תנועות צוואר חוזרניות שעלולות לגום לעומסים חריגים ונזקים. גם סגנון שחייה לקוי עלול להעצים את העומסים הללו. כך למשל בעת שחיית חתירה, הרמת הראש והצוואר, סטייה של הראש מציר האורך או רוטציית יתר של הראש יעצימו את העומסים על הצוואר.

תיקון

הקפידו על סגנון שחייה נכון. הקפידו על עקרונות האימון הנכון המדברות בין היתר על הדרגתיות באימון.

אופניים

בכול הנוגע לצוואר, רכיבת אופניים יוצרת שתי בעיות מרכזיות, מנח צווארי לקוי ושהייה ממושכת באותו מנח. המנח הצווארי הבסיסי בעת רכיבה על אופניים כרוך בעומסים גדולים על הצוואר כאשר אנו ממשיכים לשהות באותו מנח הלקוי במשך שעות ארוכות העומסים גדלים עוד יותר. התוצאה מיקרו טראומה לרקמות. בלי מנוחה מספקת רוכב האופניים עלול להיכנס למצב של פציעה ממושכת.

תיקון

התאימו את האופניים אליכם. הקפידו ככול שניתן על כתפיים רפויות ומנח צווארי ניטרלי. במנח זה המפרקים והשרירים מצויים במצב רפוי יחסית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים