כאבי צוואר גורמים מפתיעים

כאבי צוואר גורמים מפתיעים

כאבי צוואר – גורמים מפתיעים לכך כוללים שחיית חזה, מתח נפשי, שינה על הבטן ועוד. כאבים בצוואר מהווים בעיה שכיחה ביותר שעלולה להתפתח מסיבות שונות. הגורם העיקרי הוא הצטברות נזקים איטית לרקמות על רקע עומסים חוזרניים. גורם נוסף עלול להיות נזקי חבלה משניים לנפילה, תאונת דרכים, פציעת ספורט ועוד. כאב צווארי יכול להתפתח גם בגלל מחלות שונות ובכלל זה דלקת פרקים, סרטן ועוד.

אורח החיים המודרני חושף את גוף האדם לבלאי מואץ, חבלות ומחלות. ואז מתברר שגם ליכולות המדהימות של הגוף לספוג עומסים יש מגבלה. מגבלה שאנו נוטים לעבור שוב ושוב. הצוואר שלנו אינו יוצא מן הכלל. מהרגע הקימה מהמיטה ועד שאנו מניחים את הראש על כרית ונרדמים הצוואר מצוי תחת עומס. לעתים העומסים הללו על הצוואר נמשכים בשל תנוחה לקויה או בשל מתחים נפשיים גם במהלך שנת הלילה. על כן, השכיחות העצומה של כאבי צוואר, לא צריכה להפתיע אותנו. המאמר "כאבי צוואר – גורמים מפתיעים" בא לעזור לכם לצמצם את הסיכון להתפתחות כאב בצוואר.

כאבי צוואר גורמים מפתיעים – רקע

כאב בצוואר הוא מצב שכיח ומגביל המשפיע על אנשים מכל הגילאים והרקעים. אל הכאב בצוואר עלולים להתלוות תסמינים נוספים ובכללם:

 • מגבלות תנועה (טורטיקוליס)
 • נוקשות ועווית שרירית
 • חולשה מוטורית של הגפיים
 • שינויים תחושתיים
 • כאבי ראש
 • סחרחורות או ורטיגו
 • בחילות ועוד

שכיחות כאבי הצוואר משתנה בהתאם להגדרה ולאוכלוסייה הנחקרת. ההערכה היא ששכיחות כאבי צוואר:

נעה בין 4.9% ל -21.3% בשנה

כאבי צוואר יכולים להיות תוצאה של פציעה, מחלה, יציבה, מתח, כאב מופנה מבעיות גב עליון, צליפת שוט עצב צבוט ועוד. כאב בצוואר יכול להיות גם קשור למחלות מסוימות, כגון הפרעות נוירומוסקולו-שלד, מחלות אוטואימוניות, זיהומים או ממאירויות. חלק מהסיבות הללו שכיחות יותר מאחרות, וחלקן חמורות יותר ודורשות הערכה וטיפול דחופים. גורמים מסוימים לכאבי צוואר עשויים להפתיע אותך, מכיוון שהם אינם קשורים ישירות לצוואר עצמו. הנה כמה מהגורמים המפתיעים לכאבי צוואר, יחד עם כמה פתרונות אפשריים והפניות לקריאה נוספת:

גורמים שכיחים לכאבים בצוואר

עומסי יתר על רקמות הצוואר

ריבוי עומסים על עמוד השדרה הצווארי והרקמות סביבו עלול לגרום לנזק מצטבר (Wear and tear) וכאבים בצוואר. דוגמאות לפעולות שגורמות לעומסי יתר על רקמות הצוואר השונות כוללות:

 • ארגונומיה ויציבה לקויים
 • הנעת הצוואר באופן לקוי מבחינה ביו מכנית
 • ביצוע תנועות חוזרניות (פעולות של קו ייצור)
 • שהייה במנחים סטטיים באופן ממושך או באופן לקוי ועוד

כמובן שככול שפעולות אלו תתבצענה יותר זמן כך יגדל הנזק. לאור העובדה הזאת לא מפתיע שרוב מכריע של האנשים שעברו גיל 60 סובלים מנזקים ניווניים בצוואר. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון לסבול מסימנים ותסמינים בצוואר.

תיקון

שמרו על התנהלות נכונה בכל הנוגע לארגונומיה ויציבה.

טראומה, חבלה, צליפת שוט

כאבים בצוואר עלולים להתפתח בעקבות נזקים טראומטיים לרקמות הצוואר השונות כגון חוליות, דיסקים בין חולייתיים, שרירים, גידים ורצועות. ההזדמנויות להיווצרות נזקים מסוג זה הם רבות כולל תאונת דרכים (צליפת שוט) חבלה, פציעות ספורט ועוד.

תיקון

זהירות והקפדה על הכללים יצמצמו את הסיכויים לפגיעות טראומטיות בעמוד השדרה

הפרעות בריאותיות בעמוד השדרה הצווארי

כאבים בעמוד השדרה הצווארי יכולים להתפתח בגלל:

 • חולי בעמוד השדרה הצווארי הכולל דלקת פרקים ניוונית, דלקות פרקים אוטואימוניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים ראשוניים או גרורות בעמוד השדרה או בחוט השדרה (Spinal Cord Tumors) ועוד.
תיקון

שמרו על התנהלות נכונה בכל הנוגע לארגונומיה ויציבה. נהלו אורח חיים בריא וערכו בדיקות תקופתיות כדי לאתר את המחלות הללו מוקדם ככל האפשר

מחלות אורגניות מרוחקות

כאבי צוואר עלולים להופיע גם בגלל נזקים ברקמות מרוחקות שגורמים בין היתר למיחושים המוקרנים לצוואר. בין המחלות האורגניות הללו נמנה:

 • מחלות לב וכלי דם, מחלות רקמות חיבור, פיברומיאלגיה, פגיעה בוושט, לכידה של עצב היקפי במרפק או ביד, סרטן בחלק העליון של הריאה (Pancoast tumor), דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm) ועוד.
תיקון

שמרו על אורח חיים נכון וערכו בדיקות תקופתיות כדי לאתר את המחלות הללו מוקדם ככל האפשר

מחלות מקצוע או מחלות תפקודיות

יציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה עלולים להגביר את העומסים על רקמות עמוד השדרה הצווארי ולגרום בכך להתפתחות נזקים ומיחושים בצוואר. ליקויים ארגונומיים אופייניים כוללים ישיבה לקויה, מנח עבודה לקוי, ביצוע מאמצים נשנים ועוד. כמו כן, מנח צווארי לקוי בישיבה, עמידה, או שכיבה.

תיקון

הקפידו על התנהלות ארגונומית.

לחצים נפשיים

הקשר שבין כאבי צוואר לבין לחצים נפשיים הוא מן המפורסמות שאינן צריכות כול ראיה נוספת. דיכאון, חרדות, מתחים נפשיים גורמים להתכווצות שרירים כרונית בלתי רצונית בצוואר ובגב העליון ומעלים את הסיכון להתפתחות מיחושים בצוואר וחמור יותר מפחיתים את הסיכוי להחלים מהם.

תיקון

מדיטציות, פעילות גופנית מפגשים חברתיים ועוד עשויים להפחית את המתחים הנפשיים ובכך למנוע כאבים בצוואר על רקע זה.

גורמים מפתיעים לכאבי צוואר

תנוחת שינה

תנוחת שינה המשמרת את הגוף על חלקיו השונים במנחים ניטרליים וחופשיים מלחצים תאפשר לנו שינה בריאה שבה הגוף יכול להתאושש מנזקי היום. השינה המומלצת ביותר היא זו המתקיימת כאשר אנו שוכבים על הגב או על הצד. בתנוחות אלו עמוד השדרה הצווארי נותר ניטרלי וללא נקודות עומס חריג. מאידך, שינה במנח של שכיבה על הבטן תגרום לצוואר לשהות שעות ארוכות במצב של רוטציה חריפה. מצב זה שהוא רחוק ממנח ניטרלי הנדרש עלול ליצור עומסים חריגים על הצוואר והגב העליון לגרום לנזקים ולכאבי צוואר.

תיקון

הקפידו לישון על הצד או על הגב עם כרית בגובה מתאים.

פעילות גופנית

ספורט המתבצע על פי עקרונות האימון הנכונים מונע מחלות ומשפרת את התכונות והיכולות של הגוף. פעילות גופנית טובה תשפר גם את התפקודים של הצוואר בין היתר בזכות השיפור של:

 • חוזק הרקמות
 • שיפור שיווי המשקל
 • הגדלת היציבות של עמוד השדרה הצווארי

מאידך בגלל מיקומו האנטומי של הראש, נמצא הצוואר ברמת סיכון גבוהה יחסית לבצע "תנועה לא נכונה". פעילות גופנית שאינה מודעת לפגיעות של הצוואר ולצורך לבצע תנועות ומאמצים באופן שלא יחשוף את הצוואר לתנועות קיצוניות, מאמצי יתר או טונוס יתר, עלולים לגרום לנזקים בצוואר ולכאבי צוואר.

תיקון

הקפידו שהצוואר ינוע בטווחי תנועה נוחים. שמרו על טונוס שרירים מינימלי לאורך כל הפעילות הגופנית.

יציבה לקויה

ליציבה יש השפעה מכריעה על בריאות הגוף בכלל ועל בריאות עמוד השדרה בפרט. רוב המקרים של יציבה לקויה מתייחסים למעשה למנח לקוי של הצוואר. צוואר שאינו ממוקם נכון כמו שקורה למשל בליקוי יציבה שכיח שבו הראש מושט לפנים ("ראש צב"), גורם לשיבוש בקשת הצוואר ועקב כך לעומסים חריגים על עמוד השדרה הצווארי ועל חוליות הגב העליון. עומסים חריגים אלו, על הציר של הזמן גורמים לבלאי ולכאבי צוואר.

תיקון

נסו לבצע מקסימום מטלות החיים (עבודה, אכילה, שינה) כאשר הצוואר במנח ניטרלי.

צפייה בטלוויזיה

גם מטלה ממושכת זו של צפיית בינג' בטלוויזיה מהווה עומס לא רצוי על הצוואר. עומסים אלו גדלים דרמטית כאשר הצפייה בטלוויזיה נעשית במצב שבו הצוואר מסובב או כפוף. צפייה בטלוויזיה בין אם זו מתבצעת במיטה או בעודנו ישובים על הכורסה בסלון חייבת לשמר את הצוואר במנח ניטרלי. הצוואר והראש צריכים להביט ישר קדימה. יש לוודא שעמוד השדרה הצווארי אינו כפוף או מסובב אלא מהווה המשך טבעי ליתר עמוד השדרה.

תיקון

נסו להימנע מצפייה ממושכת ורציפה בטלוויזיה. הפסקות שתייה עשויות להועיל. הקפידו לשמור על מנח ניטרלי של הצוואר לכול אורך הצפייה בטלוויזיה. השתמשו בכרית נסיעות או בכריות נוספות כדי לתמוך בצוואר כשאתם נשענים לאחור או לצד. אחת לכמה דקות שנו באופן מינורי את תנוחת הצוואר.

כרית לא מתאימה

במהלך שנת הלילה הגוף משקם עצמו מנזקי היום. מזרן וכרית מותאמים אליכם יאפשרו לכם שינה משקמת, ללא עומסים חריגים על עמוד השדרה בכלל ועל עמוד השדרה הצווארי בפרט. כרית נמוכה מידי או כרית גבוהה מידי יגרמו בהכרח לעומסי יתר על אזורים מסוימים בעמוד השדרה הצווארי ובכך ישבשו את יכולת ההתאוששות של הגוף, יגרמו להצטברות נזקים וכאבי צוואר.

תיקון

התאימו את כרית השינה למידותיכם. השליכו ללא רגשות אשם כרית שאינה עושה את העבודה.

קריאה

אנשים רבים קוראים עדיין ספרים. בשנים האחרונות החלו רבים לקרוא באמצעות מחשבי לוח, קינדל וכיוצא בזה. הסיכון לפתח כאבי צוואר עקב פעולת הקריאה הוא גבוה. הסיבות לכך הן מיקום של הספרים, הטלפונים החכמים או של מחשבי הלוח נמוך מידי דבר שגורם לכפיפת הראש והצוואר וכן השהייה במנח אחד לאורך שעות ארוכות. מנח צווארי זה יוצר עומס חריג על הרקמות השונות בצוואר כולל שרירים, גידים, רצועות, עצבים ודיסקים בין חולייתיים. התוצאה עלולה להיות כאבי צוואר.

תיקון

הנחו את הספר, טלפון חכם או מחשב לוח על מתקן שמאפשר קריאה תוך שמירה על מנח ניטרלי של הצוואר. הימנעו מקריאה ממושכת ורצופה. נסו לשנות את תנוחת הצוואר אחת למספר דקות. גם הפסקה בת 5 דקות אחת לחצי שעה שבה תתהלכו עשויה להועיל בהפחתת העומס.

מתח נפשי

השרירים בגוף תוכננו כך שלצורך ביצוע עבודה עליהם להתכווץ ולהרפות. במצבים של דחק הטונוס של השרירים, בעיקר שרירי הצוואר והעורף נותר גבוה. טונוס שרירים גבוה הוא אחד הגורמים השכיחים לכאבים. צוואר עם טונוס שרירי גבוה הוא צוואר כואב. כמו כן במצב של טונוס שרירי גבוה יש סיכוי גדול יותר לבצע "תנועה לא נכונה" עם הצוואר ובשל כך לגרום לנקיעת חוליות, מתיחת שרירים או נזק אחר וכאבי צוואר. קורטיזול – הורמון המופרש במצבים של דחק מאיץ את מנגנוני הדלקת בגוף ומגביר את הרגישות לכאב.

תיקון

זהו את גורמי הלחץ ונסו לפתור אותם אחד אחד:

 • לוחות זמנים צפופים
 • מערכות יחסים משובשים וכיוצא בזה

נסו להפחית את המתח הנפשי באמצעות:

 • תרגול דמיון מודרך
 • מדיטציה
 • יוגה
 • טאי צ'י
 • נשימות עמוקות
 • התחילו עם תחביב ועוד

מסכים וטלפונים חכמים

מסכים וטלפונים חכמים הנם מקור ידוע לתקשורת וכייף ואכן רבים האנשים שמתמכרים להם. טלפון חכם מאפשר לכם לשמור על קשר עם החברים והמשפחה, לגלוש באינטרנט, לשמוע מוזיקה ולצפות בסרטים. אבל טלפון חכם יכול להיות גם מקור לכאבים בצוואר. השימוש בטלפון חכם גורם:

 • לכופף את הצוואר
 • להטות את הצוואר כדי להניח את הטלפון בין הצוואר לכתף
 • לשהות באופן ממושך באותו מנח

בכך אתם חשופים לעומסי יתר על עמוד השדרה הצווארי נזקים וכאבי צוואר.

תיקון

צמצמו את השימוש בטלפון חכם למינימום אפשרי ואת השימוש עשו באופן ארגונומי. שנו מנחים ועשו שימוש באוזניות.

עמדת מחשב

לעמדת העבודה שבה אנו עובדים ובכלל זה עמדת מחשב, יש השפעה מרובה על הבריאות שלנו. רכינה קדימה כדי לראות טוב יותר את צג המחשב מזיק לצוואר. תכנון ארגונומי של עמדת עבודה יאפשרו נוחות, יעילות ותפוקה מרבית. מאידך עמדת עבודה לקויה תחשוף אותנו לעומסי יתר נזקים ופציעות. בכל הנוגע לצוואר יש חשיבות, בין היתר:

 • למיקום ולגובה המדויקים של מסך המחשב
 • גודל הגופן
 • וכן למיקום של המקלדת ולאיכות התמיכה במרפקים

תכנון נכון של גורמים אלו יותיר את הצוואר במנח, יחסי ניטרלי, וימנע נזקים וכאבי צוואר.

תיקון

שבו נכון על כיסא טוב. כוונו את מסך המחשב ואת המקלדת. וודאו שהכתפיים והצוואר רפויים ומשוחררים והמרפקים צמודים לגוף. הישארו מודעים ליציבת העבודה שלכם לכול אורך יום העבודה.

אופניים

כאבי צוואר גורמים מפתיעים
כאבי צוואר גורמים מפתיעים

בכל הנוגע לצוואר, רכיבת אופניים יוצרת שתי בעיות מרכזיות, מנח צווארי לקוי ושהייה ממושכת באותו מנח. המנח הצווארי הבסיסי בעת רכיבה על אופניים כרוך בעומסים גדולים על הצוואר כאשר אנו ממשיכים לשהות באותו מנח הלקוי במשך שעות ארוכות העומסים גדלים עוד יותר. התוצאה מיקרו טראומה לרקמות. בלי מנוחה מספקת רוכב האופניים עלול להיכנס למצב של פציעה ממושכת.

תיקון

התאימו את האופניים אליכם. הקפידו ככול שניתן על כתפיים רפויות ומנח צווארי ניטרלי. במנח זה המפרקים והשרירים מצויים במצב רפוי יחסית.

שחייה

אחת מפציעות השחייה השכיחות ביותר הם כאבי צוואר. למעשה כול פעילות הכוללת מרכיב תנועתי החוזר על עצמו שוב ושוב עלולה לגרום לעומסי יתר, נזקים וכאבים. בכל סגנונות השחייה כולל שחיית חזה ושחיית חתירה ישנם תנועות צוואר חוזרניות שעלולות לגום לעומסים חריגים ונזקים. גם סגנון שחייה לקוי עלול להעצים את העומסים הללו. כך למשל בעת שחיית חתירה, הרמת הראש והצוואר, סטייה של הראש מציר האורך או רוטציית יתר של הראש יעצימו את העומסים על הצוואר.

תיקון

הקפידו על סגנון שחייה נכון. הקפידו על עקרונות האימון הנכון המדברות בין היתר על הדרגתיות באימון.

לבישת חזייה דקיקה

שדיים כבדים שנתמכים עם חזייה עם תמיכה מועטה, יוצרים משקל עודף על הצוואר והכתפיים. זה יכול למשוך את הצוואר קדימה ולהפעיל לחץ על השרירים והרצועות.

תיקון

כדי לפתור זאת, קבלי חזייה טובה יותר שמתאימה היטב ומספקת תמיכה נאותה. את יכולה גם לנסות חזיית ספורט או חזיית יציבה שמחלקת את המשקל באופן שווה יותר על פני פלג הגוף העליון.

References:

Kazeminasab S., Nejadghaderi S.A., Amiri P., et al. Neck pain: global epidemiology, trends, and risk factors. BMC Musculoskelet Disord 2022;23:26.

Childress M.A., Stuek S.J. Neck pain: initial evaluation and management. Am Fam Physician 2020;102(3):150-156.

Fejer R., Kyvik K.O., Hartvigsen J. The prevalence of neck pain in the world population: a systematic critical review of the literature. Eur Spine J 2006;15(6):834-848.

Binder A.I. Neck pain. BMJ Clin Evid 2008;2008:1103.

Furlan A.D., Yazdi F., Tsertsvadze A., et al. A systematic review and meta-analysis of efficacy, cost-effectiveness, and safety of selected complementary and alternative medicine for neck and low-back pain. Evid Based Complement Alternat Med 2012;2012:953139.

Dagenais S., Roffey D.M., Wai E.K., et al. Can cost utility evaluations inform decision-making about interventions for low back pain? Spine J 2009;9(11):944-957.

Surprising causes of neck pain – Harvard Health https://www.health.harvard.edu/pain/surprising-causes-of-neck-pain

Neck pain – Symptoms and causes – Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/neck-pain/symptoms-causes/syc-20375581

Surprising causes of neck pain – Tribune Content Agency https://tribunecontentagency.com/article/surprising-causes-of-neck-pain/

Neck Pain: 6 Common Causes and Treatments – Cleveland Clinic https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21179-neck-pain

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב

הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב

הרפס בגב? הכאבים שאתם חשים בגב עלולים להתפתח גם בגלל הרפס זוסטר (Herpes Zoster). שלבקת חוגרת, הידועה גם כשינגלס או הרפס זוסטר, היא התעוררות דלקתית נגיפית הנגרמת על ידי נגיפי ההרפס ה-Varicella Zoster Virus  המדביקים עצבי חישה וגורמים בין היתר לכאבים חריפים.

פציעות סקי וסנובורד

פציעות סקי וסנובורד מה גורם להן

פציעות סקי וסנובורד הם עניין שכיח. מדובר בספורט עם סיכון גבוה לפגיעות ואף למוות. בשנת 2010 נפצעו בארצות הברית מספורט זה מאות אלפי בני אדם. לא ברור כמה ישראלים נפצעים בגלל ספורט זה אך סביר להניח שהשכיחות דומה.

ספורט עוזר למנוע סרטן השד

ספורט למניעת סרטן השד

ספורט למניעת סרטן השד היא אסטרטגיה נהדרת. לפעילות גופנית ישנה השפעה מטיבה על הבריאות שלנו ועל כך הרחבנו גם באתר שלנו. לפעילות גופנית יש השפעה מיטיבה על כול אחת ואחת ממערכות הגוף שלנו ובכלל זה על הבריאות הנפשית והגופנית.