כאבי צוואר גורמים מפתיעים
כאבי צוואר גורמים מפתיעים

כאבי צוואר גורמים מפתיעים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי צוואר – גורמים מפתיעים לכך עלולים לכלול סגנון שחייה, מתח נפשי, תנוחת שינה ועוד. מדובר בבעיה שכיחה שעלולה להתפתח מסיבות שונות כולל נפילה, תאונה, דלקת פרקים, סרטן ועוד, אך לרוב הגורם לסימנים ותסמינים בצוואר הוא הצטברות נזקים איטית לרקמות.

אורח החיים המודרני חושף את גוף האדם לבלאי מואץ, חבלות ומחלות. הניסיונות של הגוף האנושי לספוג ולרפא את העומסים והנזקים שנוצרים כושלים לבסוף שכן גם ליכולות המדהימות של הגוף שלנו יש מגבלה שאותה אנו נוטים לעבור שוב ושוב. הצוואר שלנו אינו יוצא מן הכלל. מהרגע שאנו קמים מהמיטה ולרוב עד שאנו מניחים את הראש על כרית ונרדמים שוב הצוואר מצוי תחת עומס מצטבר ועל כן, כאבי צוואר, לא צריכים להפתיע אותנו. כאן תמצאו פירוט על גורמים אפשריים להתפתחות כאבי צוואר – גורמים מפתיעים וגורמים פחות מפתיעים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי צוואר גורמים מפתיעים – רקע

כאבי צוואר יכולים להופיע באופן פתאומי או הדרגתי, להיות חדים או קהים, קצרי חיים או כרוניים, מתמשכים או עם הפוגות, ממוקדים או מוקרנים. הכאב יכול להופיע בצוואר ויכול להקרין לראש או במורד היד, לגב האמצעי או לשכמה. תנועות מסוימות ומנחים מסוימים עשויים להפחית את עוצמת הכאבים ואילו מנחים ותנועות אחרות עלולים להחריף את הכאבים. אל הכאב בצוואר עלולים להתלוות גם מגבלת תנועה (טורטיקוליס), נוקשות וספזם שרירי, חולשה מוטורית של הגפיים ושינויים תחושתיים, כאבי ראש, סחרחורות, ורטיגו, בחילות ועוד.ובכן מה עלול לגרום לנזקים וכאבים בצוואר? תחילה אפרט את  הגורמים השכיחים לכאב צווארי:

עומסי יתר על רקמות הצוואר

ריבוי עומסים על עמוד השדרה הצווארי עלול לגרום להתפתחות הדרגתית של בלאי, נזקים לרקמות השונות והתפתחות מיחושים בצוואר. נזקים לרקמות הצוואר השונות יכולים להתפתח גם באופן מצטבר (Wear and tear). ארגונומיה ויציבה לקויים, ביצוע תנועות באופן לקוי מבחינה ביומכנית, ביצוע תנועות חוזרות ונשנות (פעולות של קו ייצור), שהייה במנחים סטאטיים באופן ממושך או באופן לקוי ועוד הם דוגמאות לפעולות שגורמות לעומסי יתר על רקמות הצוואר השונות, לנזקים, לדלקת וכאבים בצוואר.

כמובן שככול שפעולות אלו תתבצענה יותר זמן כך יגדל הנזק. לאור העובדה הזאת לא מפתיע שרוב מכריע של האנשים שעברו גיל 60 סובלים מנזקים ניווניים בצוואר. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון לסבול מסימנים ותסמינים בצוואר. גורמים נוספים לכאבים בצוואר כוללים: הקרנת כאב ממקור אחר, שברים בגלל מחלת דלדול העצם, גידולים סרטניים, דלקת פרקים, עקמת ושאר בעיות מבניות של עמוד השדרה הצוואר, פיברומיאלגיה וכן גורמים נפשיים כגון דיכאון, חרדות ועוד.

טראומה, חבלה, צליפת שוט

כאבי צוואר גורמים מפתיעים
כאבי צוואר גורמים מפתיעים

כאבים בצוואר עלולים להתפתח בעקבות נזקים טראומטיים לרקמות הצוואר השונות כגון חוליות, דיסקים בין חולייתיים, שרירים , גידים ורצועות. ההזדמנויות להיווצרות נזקים מסוג זה הם רבות כולל תאונת דרכים (צליפת שוט) חבלה, פציעות ספורט ועוד.

מחלות ופתולוגיות בעמוד השדרה הצווארי

כאבים בעמוד השדרה הצווארי יכולים להתפתח כתוצאה מחולי בעמוד השדרה הצווארי הכולל דלקת פרקים ניוונית, דלקות פרקים אוטואימוניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים ראשוניים או גרורות בעמוד השדרה או בחוט השדרה (Spinal Cord Tumors) ועוד. הכאבים בצוואר יכולים להופיע בגלל פציעה או חולי בחלקי גוף רחוקים המשליכים כאב לכיוון הצוואר. דוגמאות לפגיעות בעלי יכולת השלכת כאב כוללות דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), סרטן ריאות (Lung Cancer), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm) ועוד.

מחלות אורגניות מרוחקות

כאבי צוואר עלולים להופיע גם בגלל נזקים ברקמות מרוחקות שגורמים בין היתר למיחושים המוקרנים לצוואר. בין המחלות האורגניות הללו נמנה מחלות לב וכלי דם, מחלות רקמות חיבור, שלבקת חוגרת, פיברומיאלגיה, פגיעה בוושט, לכידה של עצב היקפי במרפק או ביד, סרטן בחלק העליון של הריאה (Pancoast tumor) ועוד.

מחלות תפקודיות

יציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה עלולים להגביר את העומסים על רקמות עמוד השדרה הצווארי ולגרום בכך להתפתחות נזקים ומיחושים בצוואר. ליקויים ארגונומיים אופייניים כוללים ישיבה לקויה, מנח עבודה לקוי, ביצוע מאמצים נשנים ועוד. כמו כן, מנח צווארי לקוי בישיבה, עמידה, או שכיבה.

לחצים נפשיים

הקשר שבין כאבי צוואר לבין לחצים נפשיים הוא מן המפורסמות שאינן צריכות כול ראיה נוספת. דיכאון, חרדות, מתחים נפשיים גורמים להתכווצות שרירים כרונית בלתי רצונית בצוואר ובגב העליון ומעלים את הסיכון להתפתחות מיחושים בצוואר וחמור יותר מפחיתים את הסיכוי להחלים מהם.

גורמים נוספים לכאבי צוואר כוללים:

תנוחת שינה

כאבי צוואר גורמים מפתיעים
כאבי צוואר גורמים מפתיעים

תנוחת שינה המשמרת את הגוף על חלקיו השונים במנחים ניטרליים וחופשיים מלחצים תאפשר לנו שינה בריאה שבה הגוף יכול להתאושש מנזקי היום. השינה המומלצת ביותר היא זו המתקיימת כאשר אנו שוכבים על הגב או על הצד. בתנוחות אלו עמוד השדרה הצווארי נותר ניטראלי וללא נקודות עומס חריג. מאידך, שינה במנח של שכיבה על הבטן תגרום לצוואר לשהות שעות ארוכות במצב של רוטציה חריפה. מצב זה שהוא רחוק מהמנח הניטראלי הנדרש עלול ליצור עומסים חריגים על הצוואר והגב העליון לגרום לנזקים ולכאבי צוואר.

תיקון: הקפידו לישון על הצד או על הגב עם כרית בגובה מתאים.

פעילות גופנית

פעילות גופנית הנעשית על פי עקרונות האימון הנכונים מונעת מחלות ומשפרת את התכונות והיכולות של הגוף. פעילות גופנית טובה תשפר גם את התפקודים של הצוואר בין היתר בהקשר של שיווי המשקל, וביצוע תנועות תוך שמירה על יציבות עמוד השדרה הצווארי ומיקומו. מאידך בגלל מיקומו האנטומי של הראש, נמצא הצוואר ברמת סיכון גבוהה יחסית לבצע “תנועה לא נכונה”. פעילות גופנית שאינה מודעת לפגיעות של הצוואר ולצורך לבצע תנועות ומאמצים באופן שלא יחשוף את הצוואר לתנועות קיצוניות, מאמצי יתר או טונוס יתר, עלולים לגרום לנזקים בצוואר ולכאבי צוואר.

תיקון: הקפידו שהצוואר ינוע בטווחי תנועה נוחים ובטונוס שרירים מינימאלי לאורך כול הפעילות הגופנית.

יציבה לקויה

ליציבה יש השפעה מכריעה על בריאות הגוף בכלל ועל בריאות עמוד השדרה בפרט. רוב המקרים של יציבה לקויה מתייחסים למעשה למנח לקוי של הצוואר. צוואר שאינו ממוקם נכון כמו שקורה למשל בליקוי יציבה שכיח שבו הראש מושט לפנים (“ראש צב”), גורם לשיבוש בקשת הצווארית ועקב כך לעומסים חריגים על עמוד השדרה הצווארי ועל חוליות הגב העליון. עומסים חריגים אללו, על הציר של הזמן גורמים לבלאי ולכאבי צוואר.

תיקון: נסו לבצע מקסימום מטלות החיים (עבודה, אכילה, שינה) כאשר הצוואר במנח ניטראלי.

צפייה בטלוויזיה

גם מטלה ממושכת זו של צפייה בטלוויזיה מהווה עומס לא רצוי על הצוואר. עומסים אלו גדלים דרמטית כאשר הצפייה בטלוויזיה נעשית במצב שבו הצוואר מסובב או כפוף. צפייה בטלוויזיה בין אם זו מתבצעת במיטה או בעודנו ישובים על הכורסא בסלון חייבת לשמר את הצוואר במנח ניטראלי. הצוואר והראש צריכים להביט ישר קדימה. יש לוודא שעמוד השדרה הצווארי אינו כפוף או מסובב אלא מהווה המשך טבעי ליתר עמוד השדרה.

תיקון: נסו להימנע מצפייה ממושכת ורציפה בטלוויזיה. הפסקות שתייה עשויות להועיל. הקפידו לשמור על מנח ניטראלי של הצוואר לכול אורך הצפייה בטלוויזיה. אחת לכמה דקות שנו באופן מינורי את תנוחת הצוואר.

כרית לא מתאימה

במהלך שנת הלילה הגוף משקם עצמו מנזקי היום. מזרן וכרית מותאמים אליכם יאפשרו לכם שינה משקמת, ללא עומסים חריגים על עמוד השדרה בכלל ועל עמוד השדרה הצווארי בפרט. כרית נמוכה מידי או כרית גבוהה מידי יגרמו בהכרח לעומסי יתר על אזורים מסוימים בעמוד השדרה הצווארי ובכך ישבשו את יכולת ההתאוששות של הגוף, יגרמו להצטברות נזקים וכאבי צוואר.

תיקון: התאימו את כרית השינה למידותכם. השליכו ללא רגשות אשם כרית שאינה עושה את העבודה.

קריאה

אנשים רבים קוראים עדיין ספרים. בשנים האחרונות החלו רבים לקרוא באמצעות מחשבי לוח, קינדל וכיוצא בזה. הסיכון לפתח כאבי צוואר עקב פעולת הקריאה הוא גבוה. הסיבות לכך הן אחזקת הספרים או מחשבי הלוח נמוך מידי דבר שגורם לכפיפת הראש והצוואר וכן השהייה במנח אחד לאורך שעות ארוכות. מנח צווארי זה יוצר עומס חריג על הרקמות השונות בצוואר כולל שרירים, גידים, רצועות, עצבים ודיסקים בין חולייתיים. התוצאה עלולה להיות כאבי צוואר.
תיקון: הנחו את הספר / מחשב לוח על מתקן שמאפשר קריאה תוך שמירה על מנח ניטראלי של הצוואר. הימנעו מקריאה ממושכת ורצופה. נסו לשנות את תנוחת הצוואר אחת למספר דקות. גם הפסקה בת 5 דקות אחת לחצי שעה שבה תתהלכו עשויה להועיל בהפחתת העומס.

מתח נפשי

השרירים בגוף תוכננו כך שלצורך ביצוע עבודה עליהם להתכווץ ולהרפות. במצבים של דחק הטונוס של השרירים, בעיקר שרירי הצוואר והעורף נותר גבוה. טונוס שרירים גבוה הוא אחד הגורמים השכיחים לכאבים. צוואר עם טונוס שרירי גבוה הוא צוואר כואב. כמו כן במצב של טונוס שרירי גבוה יש סיכוי גדול יותר לבצע “תנועה לא נכונה” עם הצוואר וכתוצאה מכך לגרום לנקיעת חוליות, מתיחת שרירים או נזק אחר וכאבי צוואר. קורטיזול – הורמון המופרש במצבים של דחק מאיץ את מנגנוני הדלקת בגוף ומגביר את הרגישות לכאב.

תיקון: זהו את גורמי הלחץ ונסו לפתור אותם אחד אחד: לוחות זמנים צפופים, מערכות יחסים משובשים וכיוצא בזה. נסו לתרגל דמיון מודרך, מדיטציה, יוגה, טאי צ’י ונשימות עמוקות. נסו לפתח תחביב…

טלפון חכם

טלפונים חכמים הינם מקור ידוע לכייף ואכן רבים האנשים שמתמכרים להם. טלפון חכם מאפשר לכם לשמור על קשר עם החברים והמשפחה, לגלוש באינטרנט, לשמוע מוסיקה ולצפות בסרטים. אבל טלפון חכם יכול להיות גם מקור לכאבים בצוואר. אם לצורך השימוש בטלפון חכם אתם מרבים לכופף את הצוואר או נוטים להניח את הטלפון בין הצוואר לכתף אתם חשופים לעומסי יתר על עמוד השדרה הצווארי. עומסים אלו גורמים נזקים וכאבי צוואר.
תיקון: צמצמו את השימוש בטלפון חכם למינימום אפשרי ואת השימוש עשו באופן ארגונומי. שנו מנחים ועשו שימוש באוזניות.

עמדת מחשב

כאבי צוואר גורמים מפתיעים

כאבי צוואר גורמים מפתיעיםלעמדת העבודהשבה אנו עובדים ובכלל זה עמדת מחשב, יש השפעה מרובה על הבריאות שלנו. תכנון ארגונומי של עמדת עבודה יאפשרו נוחות, יעילות ותפוקה מרבית. מאידך עמדת עבודה לקויה תחשוף אותנו לעומסי יתר נזקים ופציעות. בכל הנוגע לצוואר יש חשיבות, בין היתר, למיקום ולגובה המדויקים של מסך המחשב וכן למיקום של המקלדת ולאיכות התמיכה במרפקים. תכנון נכון של גורמים אלו יותיר את הצוואר במנח, יחסי ניטראלי, וימנע נזקים וכאבי צוואר.

תיקון: שבו נכון על כיסא טוב. כוונו את מסך המחשב ואת המקלדת. וודאו שהכתפיים והצוואר רפויים ומשוחררים והמרפקים צמודים לגוף. הישארו מודעים ליציבת העבודה שלכם לכול אורך יום העבודה.

שחייה

אחת מפציעות השחייה השכיחות ביותר היא כאבי שחייה. זה לא אומר ששחייה זה פעילות גופנית. למעשה כול פעילות הכוללת מרכיב תנועתי החוזר על עצמו שוב ושוב עלולה לגרום לעומסי יתר, נזקים וכאבים. בכול סגנונות השחייה כולל שחיית חזה ושחיית חתירה ישנם תנועות צוואר חוזרניות שעלולות לגום לעומסים חריגים ונזקים. גם סגנון שחייה לקוי עלול להעצים את העומסים הללו. כך למשל בעת שחיית חתירה, הרמת הראש והצוואר, סטייה של הראש מציר האורך או רוטציית יתר של הראש יעצימו את העומסים על הצוואר.

תיקון: הקפידו לשחות נכון. הקפידו על עקרונות האימון הנכון המדברות בין היתר על הדרגתיות באימון.

אופניים

בכול הנוגע לצוואר, רכיבת אופניים יוצרת שתי בעיות מרכזיות, מנח צווארי לקוי ושהייה ממושכת באותו מנח. המנח הצווארי הבסיסי בעת רכיבה על אופניים כרוך בעומסים גדולים על הצוואר כאשר אנו ממשיכים לשהות באותו מנח הלקוי במשך שעות ארוכות העומסים גדלים עוד יותר. התוצאה מיקרו טראומה לרקמות. בלי מנוחה מספקת רוכב האופניים עלול להיכנס למצב של פציעה ממושכת.

תיקון: התאימו את האופניים אליכם. הקפידו ככול שניתן על כתפיים רפויות ומנח צווארי ניטראלי. במנח זה המפרקים והשרירים מצויים במצב רפוי יחסית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

  כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן