תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תסמונת מוצא בית החזה נגרמת בגלל לחץ שנוצר על עצבים וכלי דם בין החלק התחתון של הצוואר לבית השחי. תסמונת זאת כוללת מגוון סימנים ותסמינים באזורי הצוואר הכתף והזרוע. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי צוואר, השלכות כאב ותסמינים עצביים לאורך הגפה העליונה. חסרים נוירולוגיים אופייניים כוללים חולשה ונימול וכן שינויים בטמפרטורה ובגוון של העור. הגורמים ללחץ זה על כלי דם ועצבים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. תופעה זו מתרחשת באופן מובהק יותר בקרב נשים בגילאי 20 – 50.

  הנקודות שבהן עלול להיווצר הלחץ על העצבים וכלי הדם הן בעוברם בין שרירי המעלות בצוואר (Scalene muscles), בעוברם מעל הצלע הראשונה ומתחת לשריר החזה הקטן (Pectoralis minor) ועצם הבריח. מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלולות לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים לאלו של תסמונת מוצא בית החזה (T.O.S – Thoracic outlet syndrome). הדמיון הזה מקשה על האבחון ואכן חולים רבים הסובלים מתסמונת זאת נותרים בלתי מאובחנים זמן ארוך.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תסמונת מוצא בית החזה – רקע אנטומי

   תסמונת מוצא בית החזה
   תסמונת מוצא בית החזה

   ישנם שלושה אזורים אנטומיים שבהם עלול להיווצר הלחץ על העצבים וכלי הדם ולגרום להתפתחות תסמונת מוצא בית החזה. האזור הראשון הוא במעבר בין שרירי המעלות, במרווח צווארי הקרוי "המשולש בין שרירי המעלות" (Interscalene Triangle). האזור השני הוא המרחב שבין הצלע הראשונה לעצם הבריח (Costoclavicular Space). האזור השלישי מצוי בתוך שריר החזה (Interpectoral Space). העצבים שעלולים להיצבט בכל אחד מהמקומות האלו שייכים למקלעת הזרוע (Brachial plexus) וכלי הדם כוללים את הוריד התת בריחי (Subclavian vein) והעורק התת בריחי (Subclavian artery).

   שורשי העצבים C5, C6, C7, C8, T1 הבוקעים ממקלעת הזרוע מובילים מידע תחושתי, מוטורי וסימפטטי אל הזרוע. הוריד התת בריחי מוביל דם חזרה מהזרוע אל הלב ואילו העורק התת בריחי עושה את הפעולה ההפוכה ומזרים דם עשיר בחמצן וחומרי הזנה מהלב אל הזרוע. לחץ על הרקמות הללו פוגע בתפקודם ויוצר תסמינים אופייניים לפגיעה הזאת.

   סימנים ותסמינים

   מגוון התסמינים בגין לחץ על כלי הדם והעצבים בליקוי זה – תסמונת מוצא בית החזה – עלול להיות נרחב ולכלול חלק או את כל התסמינים הבאים: כאבי ראש, כאבים ונוקשות באזור הצוואר, כאבים באזור הכתף וכאבים לאורך הזרוע והאצבעות. כמו כן יתכנו גם תסמינים נוירולוגיים ובכלל זה שינויים תחושתיים כגון נימול, הירדמות של חלקים מהזרוע והיד, שינויים מוטוריים כגון חולשה וקושי תפקודי של שריר או קבוצת שרירים לאורך הזרוע וכף היד.

   עוד יתכנו תסמינים הקשורים הפרעה בזרימת הדם ובכלל זה שינוי בטמפרטורה של העור לאורך הזרוע והיד, שינוי בצבע העור לאורך הזרוע והיד וכן תחושת כובד ועייפות של הזרוע והיד. חומרת התסמינים תלויה בחומרת הלחץ ובמשך הלחץ על הרקמות. לעתים קרובות ניתן לשחזר את התסמינים של הפרעה בריאותית זאת באמצעות מתיחת הכתף לאחור מעל גובה הראש.

   גורמי סיכון

   נוהגים לחלק את הגורמים להתפתחות תסמונת מוצא בית החזה לשתי קבוצות עיקריות גורמים מולדים וגורמים נרכשים. צלע צווארית מהווה גורם מולד (1% מהאוכלוסייה) שמעלה את הסיכויים להיווצרות לחץ על המקלעת הברכיאלית ועל כלי הדם התת בריחים ולהתפתחות הלחץ על הרקמות במוצא בית החזה. גורם מולד נוסף עלול להיות ליקוי אנטומי במבנה של שריר המעלות שעלול לגרום לגירוי מכאני על העצבים ועל כלי הדם שעוברים דרכם ובכך להוביל להתפתחות הבעיה.

   בקבוצת הגורמים הנרכשים להתפתחות הפרעה בריאותית זאת ניתן לכלול ליקויי יציבה וליקויים ארגונומיים אשר מובילים לעומסים חריגים על בסיס הצוואר והשכמות. כך למשל עובדי מחשב, פועלי קו ייצור ואריזה או כול בעלי מקצוע אחר אשר עבודתם כרוכה ברכינה מתמשכת מעלים את הסיכוי שלהם ליצור לחץ על כלי הדם והעצבים במוצא בית החזה. גם שינויים מבניים הנגרמים על רקע טראומטי כגון שבר בעצם הבריח שמקטין את המרווח שדרכו עוברים העצבים וכלי הדם או רקמת צלקת בשריר המעלות שיוצרת חיכוך ולחץ על העצבים וכלי דם שעוברים דרכו.

   תסמונת מוצא בית החזה – אבחון

   היסטוריה רפואית

   כמו בכל בעיה רפואית אחרת גם מלאכת האבחון של תסמונת מוצא בית החזה תתחיל בלקיחה זהירה של ההיסטוריה הרפואית. בשלב החשוב הזה נלמד מה הן התלונות של החולה. נברר מתי החלו הכאבים ושאר הסימנים והתסמינים וכיצד החלו. נלמד אלו פעולות ומנחים מחמירים או מפחיתים את הכאבים ועוד. נלמד על הרקע הבריאותי והאישי של החולה ומשפחתו. נברר אודות התחביבים והמקצוע של החולה. נלמד על מחלות הרקע של החולה ומשפחתו הקרובה ובכלל זה אשפוזים, ניתוחים, טיפולים תרופתיים ועוד. נלמד גם על הרקע הגנטי של המשפחה. האם תסמונת מוצא בית החזה התפתחה בקרב קרובי משפחה.

   בדיקה גופנית

   נמשיך עם הבדיקה הגופנית. זו תתמקד בלימוד מצבם ויכולת התפקוד של המפרקים כולל מפרקי עמוד השדרה הצווארי, של שרירים ושל העצבים. מספר מנחים ותנועות המתבצעות על הכתף ועל הצוואר עשויות לשחזר את התסמינים של תסמונת מוצא בית החזה. כך למשל בחלק גדול מהמקרים הרמת היד ומתיחה של הכתף לאחור מעל גובה הראש תגרום להופעת התסמינים.

   הדמיה ובדיקות מעבדה

   יתכן ויהיה צורך לבצע בדיקות מתקדמות על מנת לאשר או לשלול את קיומה של התסמונת הזאת. בין הבדיקות שאנו עשויים לשקול יש בדיקת הולכה חשמלית עצב-שריר (EMG) לזיהוי לקות תפקודית עצבית, יש בדיקת על-שמע (דופלר), או צנתור כלי הדם כדי לזהות חסימה של כלי הדם ורידים ועורקים, בדיקת MRI או בדיקת CT לשלול קיום של נזק לדיסק הבין חולייתי צווארי או חזי.

   אבחנה מבדלת

   המגוון הרחב של התסמינים ושל אופן הופעתם שעלולים להיות נלווים להתפתחות תסמונת בית החזה מחייבים אותנו לשלול קיומם של נזקים בעמוד השדרה הצווארי או החזי (בלט דיסק, פריצת דיסק…), נזקים למפרק הכתף ( בורסיטיס, דלקות גידים), נזקים בכפות הידיים (דלקות גידים, תסמונת התעלה הקרפלית…)

   תסמונת מוצא בית החזה – טיפול

   ברוב המקרים הטיפול השמרני בליקוי זה – תסמונת מוצא בית החזה – מספק בהחלט. הטיפול הכירופרקטי ישאף ל"פתוח" את מוצא בית החזה כדי להפחית את הלחץ על העצבים וכלי הדם. שינויים במוצא בית החזה ובמעברים של העצבים וכלי הדם יושגו באמצעות שינוי היציבה של הצוואר וחגורת הכתפיים באמצעות איזון שרירי הצוואר ושרירי הגב העליון. חיזוק שרירים חלשים והגמשה של שרירים קצרים. פתיחה של מוצא בית החזה תושג גם על ידי שינויים התנהגותיים ארגונומיים שיפחיתו את העומסים על פלג הגוף העליון. החולים צריכים להימנע מלהחזיק את בישיבה ממושכת את הידיים מושטות לפנים או מורמות מעל הראש.

   גם בשכיבה יש להימנע משכיבה על הגב או על הבטן כאשר הידיים מצויות מעל הראש. במקרים עקשניים יש לשקול ניתוח שמשחרר את הרקמות הלכודות. הניתוח עשוי להיות הסרה של צלע או של רקמת חיבור מצולקת אשר מצרה את המעבר וגורמת לחץ על הרקמות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע