כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור
כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?

כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור? כירופרקטיקה היא ענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם פגיעות, פציעות וליקויים תפקודיים במערכות עצב, שריר ושלד. כירופרקט גם יודע למנוע בעיות במערכות גוף אלה על ידי טיפולים מונעים, שיפור יציבה, שיפורים ארגונומיים, פעילות גופנית ועוד. ביותר ממאה שנות קיומה צבר המקצוע הזה אוהדים נלהבים ברחבי העולם. כאן במאמר הזה ננסה לענות על השאלה: כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור? האם כירופרקט מועיל ולמי הוא מועיל?

הכירופרקטיקה המודרנית החלה את צעדיה הראשונים בשנת 1895 כאשר דניאל דוד פלמר (Daniel David Palmer) ביצע מניפולציה בעמוד השדרה הצווארי של הרווי לילארד ושיפר בכך את שמיעתו. מאז החלה דרכה לפני יותר ממאה שנים כירופרקטיקה נעשתה למקצוע הרפואי השלישי בגודלו בארצות הברית לאחר מקצועות הרפואה ורפואת השיניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור? – רקע

מחקרים רבים שאישרו את היעילות והבטיחות של כירופרקטיקה לא הסירו את הספקות של המבקרים והלחשושים והרינונים לא מצליחים לכבות את התלהבות של החולים. שממשיכים להצביע ברגליים. על פי נתונים סטטיסטיים בארצות הברית פועלים כ- 80,000 כירופרקטים המטפלים במעל 35,000000 מיליוני אמריקאים כול שנה (כ- 10% מהאמריקאים), ביפן פועלים מעל  10,000 קלינאים בתחום הזה, מעל 5,000 בקנדה, מעל 2,500 באוסטרליה, מעל 1,000בבריטניה, כמה מאות בבלגיה, דנמרק, צרפת, איטליה, נורווגיה, שבדיה, שווייץ, ניו-זילנד, הולנד ודרום אפריקה ומעל 100 בישראל.

9 מכול 10 מטופלים מביעים שביעות רצון מהיעילות של הטיפולים והצהירו שבמידה והכאב יחזור הם יחזרו לקבל טיפול זה. קווים מנחים רבים ממליצים על טיפול בכאבי גב תחתון באמצעות כוונון או מניפולציה של חוליות עמוד השדרה (American College of Physicians: Journal of the American Medical Association).

מעט פרטים על כירופרקטיקה

כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור
כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור

האיגוד הבין לאומי שלה מגדיר אותה באופן הבא: “המדע של כירופרקטיקה עוסק ביחס שבין הפרקים שבגופנו ומערכת העצבים והתפקיד שיש ליחס הזה בשיקום ותחזוקה של בריאותינו”. במקצוע זה חשוב לזכור, לא עושים שימוש בתרופות או כירורגיה. למרות שורשיה העתיקים, העקרונות של המקצוע, בגרסתו המודרנית, מבוססים על המדע ועל התפיסה המערבית ותואמת את הגישה של החולה המודרני, ההגיוני. מדובר למעשה במקצוע רפואי ראשוני ותיק ואהוד שמתמחה באבחון, טיפול וניהול של כאבים ומחלות הנובעות מבעיות במפרקים, נזקים לרצועות, נזקים לגידים ופגיעה בעצבי הגוף ובמיוחד אלו הקשורים בעמוד השדרה ומערכת העצבים.

 ולמי כירופרקטיקה יכולה לעזור?

כירופרקט מטפל בליקויים ביומכניים וכאבים שנובעים במערכות עצב, שריר ושלד אך גם יודע למנוע אותם. כירופרקטיקה מקדישה למניעת בעיות תחום ידע מרכזי. כירופרקט מונע ליקויים ובעיות כאלה ואחרות במערכת שריר ושלד באמצעות טיפולים מונעים, שיפורי יציבה, ארגונומיה ושיפורים בתפקוד של חלקי הגוף השונים. כירופרקטיקה יודעת גם לטפל בכאבים וליקויים שנובעים מתאונות דרכים, מפציעות ספורט מבלאי טבעי, מביצוע תנועות לא טובות, מיציבה לקויה ומארגונומיה לקויה.

באופן פרטני נציין חלק מתסמונות הכאב השכיחות המצויות בתחום המומחיות שלנו: כאבים בגב תחתון, פריצת דיסק, שחיקת סחוסים, כאבים בצוואר, כאבים בגפיים, כאבים בלסתות, כאבי ראש, כאבים בכתף, כאבים בירך, כאבים במפשעה, כאבים בכף הרגל, כאבים בברכיים ועוד.

ההכשרה של כירופרקט

הלימודים לקבלת התואר ד”ר בתחום כירופרקטיקה מתבססים על הכשרה מקיפה במדעים ועל הידע והמיומנות של הרפואה המערבית. הלימודים נמשכים 5 שנים אקדמיות כשבנוסף להן עובר הסטודנט סטז’ הכולל עבודה מעשית בהשגחת קלינאים בכירים. ההכשרה הנרחבת מאפשרת לנו לבצע אבחנה רפואית ברמת דיוק גבוהה ולהחליט האם נכון מבחינתו לטפל בחולה שלפניו או להפנותו.

העובדה שאינו עושה שימוש בתרופות או בכירורגיה לצורך עבודתו מחייבת את הכירופרקט לאבחן את החולה שלפניו ברמת דיוק גבוהה במיוחד. מבחינתו, אבחון לא נכון מוביל לטיפול באזור לא רלוונטי והמשמעות היא כישלון. הרפואה הקונבנציונלית נוטה לפתור כול כאב באמצעות תרופות נוגדות כאב ולכן הצורך שלהם לדייק באבחון מקור הכאב הוא ברוב המקרים פחות קריטי.

כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור
כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור

תכנית לימודי כירופרקטיקה וההכשרה של כירופרקט כוללים מגוון רחב של מקצועות אקדמיים ורפואיים הכוללים בין היתר אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נירולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביומכניקה, פיזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, דיאגנוסטיקה כללית, גינקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, רנטגנולוגיה, טוקסיקולוגיה, אתיקה ומשפט, ועוד.

קווים לדמותו של החולה המודרני

בשנים האחרונות, מערכת היחסים שבין החולה המודרני לרופא עוברת טלטלה אם לא לומר מהפכה. החולה בעולם המודרני אינו מוכן יותר לקבל את פסיקתו והוראותיו של הרופא הסמכותי בבחינת כזה ראה וקדש. עידן האינטרנט וזמינות המידע הרפואי מאפשרים לו לשאול שאלות, לחקור בעניינו, לעלות רעיונות ואפילו, כמה מוזר, להציע הצעות. אחד האפיונים העיקריים של החולה המודרני הוא רצונו להיות שותף פעיל בטיפולו הרפואי.

ב1996 קיבלה הגישה הזאת תוקף חוקי בצורת “חוק זכויות החולה” שעל פיו החולה חייב להיות שותף בתהליך קבלת ההחלטות הנוגעות לבעייתו. ובעצם אם חושבים על זה לא מדובר בשום דבר חריג. חולה פעיל, שואל שאלות ומשתף פעולה אינו אמור להוות איום על בעל מקצוע רפואי אלא תנאי חיוני להצלחת הטיפול. כירופרקטיקה אינה רואה בחולה חכם גורם מכשיל, אדרבה, קל יותר להסביר לחולה החכם את מהות הבעיה ולדרוש ממנו להיות חלק פעיל מהטיפול.

מגבלותיה של הרפואה המודרנית

מגבלותיה של הכירורגיה ותופעות הלוואי הקשות של התרופות אשר נהוג לתת לטיפול במערכות עצב שריר ושלד, גורמים ליותר אנשים לפנות לרפואה משלימה בכלל ולכירופרקט בפרט לשם אבחון וטיפול בבעיותיהם. ישנו עניין גובר בשוני בין הגישה הרפואית המקובלת המטפלת בסימפטומים לבין הגישה של כירופרקטיקה המתייחסת לגוף כאל ישות שלמה ומטפלת בגורם לסימפטומים ולא בתסמינים.

לקט עובדות אודות כירופרקטיקה

מדובר במקצוע בריאותי ראשוני הגדל בארצות הברית בקצב המהיר ביותר. מדובר במקצוע בריאותי ראשוני (אבחון, טיפול והפנייה).ההשכלה של כירופרקטים מקבילה באורכה ובהיקפה להשכלה של הרופאים. למרות שחלק מטכניקות הטיפול נשענות על ידע בין אלפי שנים המקצוע בצורתו המודרנית קיים כבר מעל 100 שנים. כירופרקטיקה מתבססת על מדע מערבי ועקרונות מדעיים מודרניים ולא על אנרגיות ומרדיאנים. כירופרקטים בארץ עובדים בכל קופות החולים ובבתי החולים. הטיפולים מכוסים על ידי מרבית חברות הביטוח בארצות הברית ובארץ. עשרות מיליוני טיפולי כירופרקטיקה ניתנים כל שנה בארצות הברית וכ 200,000 בישראל. רק 1.5% מהפונים לכירופרקט יגיעו בסופו של דבר לניתוח גב בעוד שפנייה לאורתופד מעלה את הסיכוי ל42.7% (keeney et al (2012) spine). עלויות הטיפול בכאבי גב על ידי כירופרקט נמוכות ב20% מהעלויות הטיפול על ידי הרפואה Liliedahl et al 2010)  JMPT).

כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור
כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור

חולים עם כאבי גב שטופלו על ידי כירופרקטים היו פי 3 יותר מרוצים מאשר הטיפול אותו קבלו מרופאי המשפחה (הירחון המערבי לרפואה – 1989). 58% מהמטופלים על ידי כירופרקטים במסגרת הביטוח הרפואי מגדירים את הטיפול כקריטי עבורם (ארגון גאלופ – 1991). תשעה מתוך עשרה חולים יגדירו את הטיפול הכירופרקטי כיעיל (ארגון גאלופ 1991). מחקרים (ארגון גאלופ) שנערכו 1991 על ידי מספר מדינות בארצות הברית וברחבי העולם נמצא שטיפולי כירופרקטיקה יכולים לחסוך בין 45%-55% מעלויות לעומת הטיפול הרפואי. על פי מכון ראנד 94% מכלל המניפולציות (כוונון) בעמוד השדרה נעשים על ידי כירופרקטים.

לקט עובדות על כאבי גב

בעולם המערבי 85% מהאנשים יהיו מוגבלים פיזית בזמן כלשהו במהלך חייהם בגין כאבי גב עמוד שדרה. כאבי גב הם הגורם הנפוץ ביותר למוגבלות בקרב האוכלוסייה מתחת לגיל 45 ואחד הגורמים המרכזיים לשחרור מוקדם משירות צבאי. כאבי גב תחתון הם גם הגורם השכיח ביותר לאובדן ימי עבודה, אשפוז ואובדן הכנסות בעולם המערבי. הרוב המכריע של כאבי גב הם מכניים ביסודם כלומר אינם נובעים מדלקות זיהומיות, סרטן או טראומה. העלויות בגין כאבי גב תחתון בארצות הברית במהלך 1992 הוערכו בכ- 60 ביליוני דולרים אמריקאים (דוח מנגה-1993).

האם ידעתם…?

האם ידעתם? אנו מאבדים גובה עם השנים. היחס בין עובי הדיסקים בין חוליות עמוד השדרה לעובי החוליות משתנה וגורם לנו להיות נמוכים יותר ככל שאנו מתבגרים. אצל תינוק עובי הדיסק זהה לעובי החוליה ובגיל 60 הדיסק מהווה רק רבע מעובי החוליה. האם ידעתם? שבכל בוקר, לאחר שנת לילה אנו גבוהים יותר ב- 2-3 סנטימטרים. תופעה זו מתרחשת בגין אגירה חוזרת של הנוזלים בתוך הדיסקים הבין חולייתיים אותם איבדנו במשך היום.

“הרופא של העתיד לא ייתן תרופות,
הוא יעניין את מטופליו כיצד לשמור על
גופם באמצעות דיאטה ומניעת מחלות”
תומס אדיסון 1847-1931

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • למי כירופרקט יכול לעזור

  למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות…

 • מדיטציה לכאבי גב תחתון

  מדיטציה לכאבי גב תחתון? כן זה יכול לעזור. מצב נפשי לקוי, הוכח מחקרית, הוא אחד מגורמי הסיכון להתפתחות כאב גב…

 • כירופרקטיקה לקט עובדות

  כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב…

 • כואב לך? כירופרקט יכול לעזור

  כואב לך? כירופרקט יכול לעזור! אתם בוודאי כבר מיואשים, ניסיתם טיפולים תרופתיים, פניתם לאורתופדים, פיזיותרפיסטים, מדקרים ומעסים למיניהם אבל הכאבים…

 • כירופרקטיקה רקע היסטורי

  כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית…

 • כירופרקטים וכירופרקטיקה

  כירופרקט כירופרקטיקה וכירופרקטים - האם המושגים הללו נשמעים לכם מוכרים? בשנים האחרונות במקביל לפופולריות הגואה שלה ואולי בגלל זה כירופרקטיקה…

 • כאבי ברכיים טאי צ'י יכול לעזור

  טאי צ'י לכאבי ברכיים? מתברר שזה עוזר. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפוגעת ברוב בני האדם. פעילות גופנית ובכלל זה…

 • כירופרקט או אורתופד

  כירופרקט או אורתופד, למי כדאי לפנות כאשר סובלים מכאבי גב תחתון? מגוון רחב של אנשים מתיימרים לעזור לכאבי הגב שלכם.…

 • כירופרקטיקה שאלות ותשובות

  כירופרקטיקה? שאלות ותשובות שכיחות בנושא המרוכזים כאן עשויים להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. במידה…

 • כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

  כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן