כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור
כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?

כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור? כירופרקטיקה היא ענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם פגיעות, פציעות וליקויים תפקודיים במערכות עצב, שריר ושלד. כירופרקט גם יודע למנוע בעיות במערכות גוף אלה על ידי טיפולים מונעים, שיפור יציבה, שיפורים ארגונומיים, פעילות גופנית ועוד. ביותר ממאה שנות קיומה צבר המקצוע הזה אוהדים נלהבים ברחבי העולם. כאן במאמר הזה ננסה לענות על השאלה: כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור? האם כירופרקט מועיל ולמי הוא מועיל?

הכירופרקטיקה המודרנית החלה את צעדיה הראשונים בשנת 1895 כאשר דניאל דוד פלמר (Daniel David Palmer) ביצע מניפולציה בעמוד השדרה הצווארי של הרווי לילארד ושיפר בכך את שמיעתו. מאז החלה דרכה לפני יותר ממאה שנים כירופרקטיקה נעשתה למקצוע הרפואי השלישי בגודלו בארצות הברית לאחר מקצועות הרפואה ורפואת השיניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור? – רקע

מחקרים רבים שאישרו את היעילות והבטיחות של כירופרקטיקה לא הסירו את הספקות של המבקרים והלחשושים והרינונים לא מצליחים לכבות את התלהבות של החולים. שממשיכים להצביע ברגליים. על פי נתונים סטטיסטיים בארצות הברית פועלים מעל- 70,000 כירופרקטים המטפלים במעל 35,000000 מיליוני אמריקאים כול שנה (כ- 10% מהאמריקאים), ביפן פועלים מעל  10,000 קלינאים בתחום הזה, מעל 5,000 בקנדה, מעל 2,500 באוסטרליה, מעל 1,000בבריטניה, כמה מאות בבלגיה, דנמרק, צרפת, איטליה, נורווגיה, שבדיה, שווייץ, ניו-זילנד, הולנד ודרום אפריקה ומעל 100 בישראל.

9 מכול 10 מטופלים מביעים שביעות רצון מהיעילות של הטיפולים והצהירו שבמידה והכאב יחזור הם יחזרו לקבל טיפול זה. קווים מנחים רבים ממליצים על טיפול בכאבי גב תחתון באמצעות כוונון או מניפולציה של חוליות עמוד השדרה (American College of Physicians: Journal of the American Medical Association).

מעט פרטים על כירופרקטיקה

כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור
כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור

האיגוד הבין לאומי שלה מגדיר אותה באופן הבא: "המדע של כירופרקטיקה עוסק ביחס שבין הפרקים שבגופנו ומערכת העצבים והתפקיד שיש ליחס הזה בשיקום ותחזוקה של בריאותינו". במקצוע זה חשוב לזכור, לא עושים שימוש בתרופות או כירורגיה. למרות שורשיה העתיקים, העקרונות של המקצוע, בגרסתו המודרנית, מבוססים על המדע ועל התפיסה המערבית ותואמת את הגישה של החולה המודרני, ההגיוני. מדובר למעשה במקצוע רפואי ראשוני ותיק ואהוד שמתמחה באבחון, טיפול וניהול של כאבים ומחלות הנובעות מבעיות במפרקים, נזקים לרצועות, נזקים לגידים ופגיעה בעצבי הגוף ובמיוחד אלו הקשורים בעמוד השדרה ומערכת העצבים.

 ולמי כירופרקטיקה יכולה לעזור?

כירופרקט מטפל בליקויים ביומכניים וכאבים שנובעים במערכות עצב, שריר ושלד אך גם יודע למנוע אותם. כירופרקטיקה מקדישה למניעת בעיות תחום ידע מרכזי. כירופרקט מונע ליקויים ובעיות כאלה ואחרות במערכת שריר ושלד באמצעות טיפולים מונעים, שיפורי יציבה, ארגונומיה ושיפורים בתפקוד של חלקי הגוף השונים. כירופרקטיקה יודעת גם לטפל בכאבים וליקויים שנובעים מתאונות דרכים, מפציעות ספורט מבלאי טבעי, מביצוע תנועות לא טובות, מיציבה לקויה ומארגונומיה לקויה.

באופן פרטני נציין חלק מתסמונות הכאב השכיחות המצויות בתחום המומחיות שלנו: כאבים בגב תחתון, פריצת דיסק, שחיקת סחוסים, כאבים בצוואר, כאבים בגפיים, כאבים בלסתות, כאבי ראש, כאבים בכתף, כאבים בירך, כאבים במפשעה, כאבים בכף הרגל, כאבים בברכיים ועוד.

ההכשרה של כירופרקט

הלימודים לקבלת התואר ד"ר בתחום כירופרקטיקה מתבססים על הכשרה מקיפה במדעים ועל הידע והמיומנות של הרפואה המערבית. הלימודים נמשכים 5 שנים אקדמיות כשבנוסף להן עובר הסטודנט סטז' הכולל עבודה מעשית בהשגחת קלינאים בכירים. ההכשרה הנרחבת מאפשרת לנו לבצע אבחנה רפואית ברמת דיוק גבוהה ולהחליט האם נכון מבחינתו לטפל בחולה שלפניו או להפנותו.

העובדה שאינו עושה שימוש בתרופות או בכירורגיה לצורך עבודתו מחייבת את הכירופרקט לאבחן את החולה שלפניו ברמת דיוק גבוהה במיוחד. מבחינתו, אבחון לא נכון מוביל לטיפול באזור לא רלוונטי והמשמעות היא כישלון. הרפואה הקונבנציונלית נוטה לפתור כול כאב באמצעות תרופות נוגדות כאב ולכן הצורך שלהם לדייק באבחון מקור הכאב הוא ברוב המקרים פחות קריטי.

כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור
כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור

תכנית לימודי כירופרקטיקה וההכשרה של כירופרקט כוללים מגוון רחב של מקצועות אקדמיים ורפואיים הכוללים בין היתר אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נירולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביומכניקה, פיזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, דיאגנוסטיקה כללית, גינקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, רנטגנולוגיה, טוקסיקולוגיה, אתיקה ומשפט, ועוד.

קווים לדמותו של החולה המודרני

בשנים האחרונות, מערכת היחסים שבין החולה המודרני לרופא עוברת טלטלה אם לא לומר מהפכה. החולה בעולם המודרני אינו מוכן יותר לקבל את פסיקתו והוראותיו של הרופא הסמכותי בבחינת כזה ראה וקדש. עידן האינטרנט וזמינות המידע הרפואי מאפשרים לו לשאול שאלות, לחקור בעניינו, לעלות רעיונות ואפילו, כמה מוזר, להציע הצעות. אחד האפיונים העיקריים של החולה המודרני הוא רצונו להיות שותף פעיל בטיפולו הרפואי.

ב1996 קיבלה הגישה הזאת תוקף חוקי בצורת "חוק זכויות החולה" שעל פיו החולה חייב להיות שותף בתהליך קבלת ההחלטות הנוגעות לבעייתו. ובעצם אם חושבים על זה לא מדובר בשום דבר חריג. חולה פעיל, שואל שאלות ומשתף פעולה אינו אמור להוות איום על בעל מקצוע רפואי אלא תנאי חיוני להצלחת הטיפול. כירופרקטיקה אינה רואה בחולה חכם גורם מכשיל, אדרבה, קל יותר להסביר לחולה החכם את מהות הבעיה ולדרוש ממנו להיות חלק פעיל מהטיפול.

מגבלותיה של הרפואה המודרנית

מגבלותיה של הכירורגיה ותופעות הלוואי הקשות של התרופות אשר נהוג לתת לטיפול במערכות עצב שריר ושלד, גורמים ליותר אנשים לפנות לרפואה משלימה בכלל ולכירופרקט בפרט לשם אבחון וטיפול בבעיותיהם. ישנו עניין גובר בשוני בין הגישה הרפואית המקובלת המטפלת בסימפטומים לבין הגישה של כירופרקטיקה המתייחסת לגוף כאל ישות שלמה ומטפלת בגורם לסימפטומים ולא בתסמינים.

לקט עובדות אודות כירופרקטיקה

מדובר במקצוע בריאותי ראשוני הגדל בארצות הברית בקצב המהיר ביותר. מדובר במקצוע בריאותי ראשוני (אבחון, טיפול והפנייה).ההשכלה של כירופרקטים מקבילה באורכה ובהיקפה להשכלה של הרופאים. למרות שחלק מטכניקות הטיפול נשענות על ידע בין אלפי שנים המקצוע בצורתו המודרנית קיים כבר מעל 100 שנים. כירופרקטיקה מתבססת על מדע מערבי ועקרונות מדעיים מודרניים ולא על אנרגיות ומרדיאנים. כירופרקטים בארץ עובדים בכל קופות החולים ובבתי החולים. הטיפולים מכוסים על ידי מרבית חברות הביטוח בארצות הברית ובארץ. עשרות מיליוני טיפולי כירופרקטיקה ניתנים כל שנה בארצות הברית וכ 200,000 בישראל. רק 1.5% מהפונים לכירופרקט יגיעו בסופו של דבר לניתוח גב בעוד שפנייה לאורתופד מעלה את הסיכוי ל42.7% (keeney et al (2012) spine). עלויות הטיפול בכאבי גב על ידי כירופרקט נמוכות ב20% מהעלויות הטיפול על ידי הרפואה Liliedahl et al 2010)  JMPT).

כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור
כירופרקטיקה למי היא יכולה לעזור

חולים עם כאבי גב שטופלו על ידי כירופרקטים היו פי 3 יותר מרוצים מאשר הטיפול אותו קבלו מרופאי המשפחה (הירחון המערבי לרפואה – 1989). 58% מהמטופלים על ידי כירופרקטים במסגרת הביטוח הרפואי מגדירים את הטיפול כקריטי עבורם (ארגון גאלופ – 1991). תשעה מתוך עשרה חולים יגדירו את הטיפול הכירופרקטי כיעיל (ארגון גאלופ 1991). מחקרים (ארגון גאלופ) שנערכו 1991 על ידי מספר מדינות בארצות הברית וברחבי העולם נמצא שטיפולי כירופרקטיקה יכולים לחסוך בין 45% – 55% מעלויות לעומת הטיפול הרפואי. על פי מכון ראנד 94% מכלל המניפולציות (כוונון) בעמוד השדרה נעשים על ידי כירופרקטים. 

לקט עובדות על כאבי גב

בעולם המערבי 85% מהאנשים יהיו מוגבלים פיזית בזמן כלשהו במהלך חייהם בגין כאבי גב עמוד שדרה. כאבי גב הם הגורם הנפוץ ביותר למוגבלות בקרב האוכלוסייה מתחת לגיל 45 ואחד הגורמים המרכזיים לשחרור מוקדם משירות צבאי. כאבי גב תחתון הם גם הגורם השכיח ביותר לאובדן ימי עבודה, אשפוז ואובדן הכנסות בעולם המערבי. הרוב המכריע של כאבי גב הם מכניים ביסודם כלומר אינם נובעים מדלקות זיהומיות, סרטן או טראומה. העלויות בגין כאבי גב תחתון בארצות הברית במהלך 1992 הוערכו בכ- 60 ביליוני דולרים אמריקאים (דוח מנגה-1993).

האם ידעתם…?

האם ידעתם? אנו מאבדים גובה עם השנים. היחס בין עובי הדיסקים בין חוליות עמוד השדרה לעובי החוליות משתנה וגורם לנו להיות נמוכים יותר ככל שאנו מתבגרים. אצל תינוק עובי הדיסק זהה לעובי החוליה ובגיל 60 הדיסק מהווה רק רבע מעובי החוליה. האם ידעתם? שבכל בוקר, לאחר שנת לילה אנו גבוהים יותר ב- 2-3 סנטימטרים. תופעה זו מתרחשת בגין אגירה חוזרת של הנוזלים בתוך הדיסקים הבין חולייתיים אותם איבדנו במשך היום.

"הרופא של העתיד לא ייתן תרופות,
הוא יעניין את מטופליו כיצד לשמור על
גופם באמצעות דיאטה ומניעת מחלות"
תומס אדיסון 1847-1931

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון