כאבי גב תחתון טיפול ומניעה

כאבי גב תחתון טיפול ומניעה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון טיפול ומניעה, הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של הירחון הרפואי הנחשב – לנסט (The Lancet). בסדרת המאמרים הזאת מפרטים 31 מומחים בין לאומיים את המצב הנוכחי וממליצים כיצד יש לתקנו.

המאמר השני בסדרה של הלנסט נקרא "כאבי גב תחתון טיפול ומניעה, הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים". שם המאמר באנגלית: "Prevention and treatment of low back pain: evidence, challenges, and promising directions". במאמר הזה מתארים המומחים מצב עגום, כמעט חסר תקווה, שבו מספר החולים הסובלים מכאבי גב תחתון והנזקים הכלכליים הנגרמים עקב כך גדלים ללא הרף. המומחים הללו טוענים שיש לנקוט בצעדים דרסטיים כדי לבלום את המגמה הזאת.

בין היתר ממליצים המומחים לבטל חלק ניכר מהטיפולים חסרי התועלת הניתנים כיום לחולים הסובלים מכאבי גב תחתון. המומחים ממליצים גם להוסיף לסל הטיפולים את המניפולציה של עמוד השדרה המבוצעת בעיקר על ידי כירופרקטים. עוד ממליצים המומחים במסגרת המאבק בכאבי הגב התחתון להישאר פעילים גופנית, לא להחסיר ימי עבודה, לצמצם טיפולים תרופתיים וכירורגיים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון טיפול ומניעה – רקע

נכון להיום הגישות בכול הנוגע לאבחון וטיפול בהתפתחות כאבי גב תחתון המוצעים לחולים כוללים בין היתר :

 • הדרכה לגבי דרכי טיפול עצמי
 • חזרה לאורח חיים אקטיבי ובכלל זה פעילות גופנית ועבודה
 • תמיכה נפשית באלו שממשיכים לסבול מכאבים
 • שימוש מושכל בתרופות, דימות וכירורגיה

ההמלצות הללו המתבססות על מחקרים שבוצעו במדינות עשירות ומתמקדות בטיפול בבעיה ולא במניעתה. ההמלצות הללו גם לא נבחנו כראוי בכול הנוגע לעלות תועלת. אין היצמדות להמלצות הללו. בהרבה מקרים נעשה שימוש מיותר באמצעי דימות, המלצות למנוחה, תרופות נגד כאב, הזרקות לעמוד השדרה וניתוחים. להמשיך לעשות יותר מאותו דבר לא יוביל לשיפור במצב החולים או למניעת הכאבים בגב התחתון והנכות הנלוות להם. ישנם כיוונים חדשים ומבטיחים שכדאי להתנהל על פיהם על מנת לשפר את מצב החולים ולמנוע כאבים ונכויות. כיוונים אלו דורשים תשומת לב ובמקביל גם המשך מחקר על מנת לוודא שהם אכן יעילים גם בקנה מידה גדול.

דרכי התמודדות עם המצב

לטענת החוקרים הדרך הנכונה לצעוד בה כדי למנוע כאבי גב תחתון או כדי לטפל בהם היא שילוב כוחות. הצלחה מחייבת שיתוף פעולה של כל הגורמים המקצועיים העוסקים בתחום. המטרה צריכה להיות להפחית את הכאבים של החולה ולהחזירו למעגל העבודה מוקדם ככול האפשר.

מניעת כאבי גב תחתון

בכול הנוגע למניעת כאבי גב ישנו מגוון רחב של מחקרים שחלקם כללו עשרות אלפי נבדקים המצביעים על כך ששילוב של פעילות גופנית מבוקרת והדרכה רלוונטית היא הדרך הנכונה שיש ללכת בה. במחקרים שעסקו במניעת כאבי גב תחתון בקרב ילדים לא נמצא שריהוט ארגונומי היה יעיל יותר מריהוט רגיל להשגת מטרה זאת.

טיפול בכאבי גב תחתון, מה נכון לעשות?

בכול הנגוע לטיפול בכאבי גב תחתון המומחים התבססו על שלושה מחקרים גדולים שנעשו בדנמרק, בריטניה וארצות הברית. כול שלושת המחקרים המליצו על:

 • שימוש במניפולציה של עמוד השדרה המותני כדרך יעילה להתמודדות על כאבי גב תחתון. המחקר הבריטי המליץ על שילוב של מניפולציה של עמוד השדרה יחד עם פעילות גופנית לצורך ריפוי כאבי גב תחתון. כאן המקום לציין שכירופרקטים מבצעים מעל 90% מהמניפולציות של עמוד השדרה ועל כן כירופרקט הוא בעל המקצוע המיומן ביותר לביצוע הליך זה.

המלצות נוספות מפי המומחים הללו כללו:

 • אישור לחולה שאינו סובל מבעיה רצינית והם צפויים להחלים
 • לעודד את החולים להמשיך להיות פעילים מבלי להחמיר את הכאבים
 • לעודד את החולים לחזור לעבודה במהירות האפשרית
 • החוקרים ממליצים להתייחס ולטפל גם בצד הנפשי של החולה באמצעות טיפולי התנהגות קוגניטיבית, טיפולי הרפייה, מיינדפולנס ועוד.
טיפול בכאבי גב תחתון, מה לצמצם או להימנע?

חלק ניכר מהטיפולים שאותם מקבלים החולים הסובלים מכאבי גב תחתון אינם יעילים כלל וכלל. קבוצת המומחים קובעת בין היתר:

 • להימנע ממנוחה במיטה
 • לצמצם את השימוש בתרופות או בזריקות נוגדי דלקת ו/או לשיכוך כאבים
 • לצמצם השימוש בהדמיה
 • לצמצם את השימוש בכירורגיה

המומחים גם אינם ממליצים על טיפולים פסיביים ובכלל זה:

 • טנס סנסורי
 • טנס מוטורי
 • אינטרפרנשיאל
 • טיפול בחום למטרות ריפוי
 • מכשירי מתיחה למיניהן
 • חגורות גב

רק במידה והכאבים אינם פוסקים ממליצים המומחים:

 • להכניס את החולה לשיקום פיזי ונפשי שהתבצע על ידי מערך מומחים רב תחומי
 • בשלב הזה ניתן לעשות שימוש בתרופות ובזריקות אפידורליות אך לצמצם ככול שניתן את התרופות משככי הכאב מסוג אוֹפְּיוֹאִידִים. עם זאת חשוב לזכור שרק במיעוט המקרים זריקות אפידורליות מצליחות להפחית את הכאבים וגם במקרים אלו השפעתן פגה תוך זמן קצר. עוד נוסיף שישנם מחקרים שהראו שזריקות סטרואידים לחלל האפידורלי מעלות את הסיכון להתפתחות שברים בחוליות עמוד השדרה ב21%.

בכול הנוגע לניתוחים טוענים המומחים:

 • אין יתרון לניתוח קיבוע עמוד השדרה על פני טיפול שמרני אינטנסיבי הניתן על ידי מומחי שיקום רב תחומיים
 • לניתוח יש חסרונות נוספים ובכללם עלויות, זמן החלמה, שימוש בתרופות במהלך ולאחר הניתוח, וכמובן הסיכון לאי הצלחה ו/או לתופעות לוואי בלתי רצויות
 • ניתוח מומלץ כאשר החולה סובל מחסרים נוירולוגיים פרוגרסיביים או כאשר החולה ניסה לטפל ללא הצלחה באופן שמרני והאבחון מצביע במדויק על מקור הבעיה.

בנושא הזה מציינים המומחים:

 • כאבי גב תחתון נוטים ברוב המקרים לעבור בלי ניתוחים ועל כן המתנה והימנעות מניתוח היא גישה נכונה.

כאבי גב תחתון טיפול ומניעה – מצב רצוי ומצב מצוי

המומחים מתארים את הפער שקיים היום בין המצב המצוי לבין המצב הרצוי בכול הנוגע להתנהלות עם חולים הסובלים מכאבי גב תחתון. כך למשל ההמלצות מדברות על כך שחולה עם כאבי גב תחתון יגע תחילה לרופא ראשוני אך בפועל רבים מהם מגיעים לחדרי מיון, בתי חולים, וכירורגים.

המלצה לטיפול עצמי

עוד מצאו המומחים שרק 23% מהחולים זוכים להדרכה ועצות בכול הנוגע לטיפול עצמי בכאבי הגב. גם ההמלצה להישאר פעילים ולחזור לעבודה במהירות האפשרית אינה מיושמת כראוי. לטענת המומחים חלק גדול מהקלינאים שרואים את החולה לראשונה ממליצים לו על מנוחה במיטה והימנעות מעבודה עד שהשתפר המצב.

המלצה לצמצום בדיקות דימות

המלצה להימנע בשלב ראשון מתרופות

ההמלצה להימנע בשלב הראשוני מטיפול תרופתי כמעט אינה מיושמת כלל. 64.5% מהחולים עם כאבי גב באוסטרליה בין השנים 2000 – 2010 יצאו מרשם לתרופה כבר בפגישה הראשונה עם הרופא שלהם. בארצות עניות יותר המצב חמור יותר ואחוז החולים עם כאבי גב תחתון היוצאים ממשרדו של הרופא עם מרשם לתרופות גבוה יותר. בדרום אפריקה מדובר ב90% מהחולים.

המלצה להימנע מטיפולים פסיביים לא יעילים

גם ההמלצה להימנע מטיפולים פסיביים כגון טנס סנסורי, טנס מוטורי, אינטרפרנשיאל, טיפול בחום למטרות ריפוי, מכשירי מתיחה למיניהן, וחגורות גב אינה מיושמת. כך למשל 38% מהפיזיותרפיסטים בשוודיה משתמשים בטנס, 75% מהפיזיותרפיסטים בארצות הברית משתמשים במתיחה של עמוד השדרה, ועל פי מחקר שערך משרד הבריאות הספרדי 38.6% מהטיפולים שניתנים לחולים עם כאבי גב תחתון בספרד שייכים לסוג הזה ועל כן אינם יעילים.

להימנע מצריכת אופיואידים – משככי כאב נרקוטיים

גם בכול הנוגע להמלצה להימנע מטיפול בכאבי גב תחתון עם אוֹפְּיוֹאִידִים מוצאים המומחים שהיא אינה מיושמת באופן מלא ומצביעים על שיעור הולך וגדל של חולים שעקב כך מתמכרים למשככי כאב מסוג זה. בארצות הברית הפכה ההתמכרות למשככי כאב למגפה.

צמצום מרבי של ניתוחים

מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון
מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

גם ההמלצה לצמצם ככול האפשר את השימוש בהדמיה (רנטגן, MRI או CT) כאשר אין חשד לדגל אדום שמצדיק זאת אינה מיושמת כראוי. בין השנים 2010 – 2013 נשלחו 53.7% מהחולים עם כאבי גב תחתון בארצות הברית ו100% מהחולים בהודו לבצע דימות למרות שלא הייתה התוויה שהצדיקה זאת.

ההמלצות בכול הנוגע לכירורגיה במקרים של כאבי גב תחתון ברורות לחלוטין. יש להימנע מניתוחים על רקע זה ככול האפשר ורק במקרה קיצון כאשר ישנם סימנים ותסמינים מובהקים של חסר נוירולוגי פרוגרסיבי יש לשקול אותם. בעולם האמתי הדבר הזה אינו מיושם. כך למשל בארצות הברית בשנת 2011 מספר הניתוחים לקיבוע עמוד השדרה גרם לכך שזאת הייתה ההוצאה הגדולה ביותר בהשוואה לכול ניתוח אחר, מדיקאר האמריקאי כיסה את העלויות של 2,023,481 זריקות אפידורליות, בוצעו 990,449 זריקות למפרקים הפצטאליים המותניים ולמפרקי העצה והכסל, בוצעו 406,378 פרוצדורות כירורגיות (neurotomy treatments) לעצבים באזורים הללו. בהולנד שני שליש ממנתחי עמוד השדרה ההולנדים בצעו ניתוחי קיבוע.

עידוד פעילות גופנית

גם ההמלצה לעודד פעילות גופנית בקרב החולים עם כאבי גב נופלת על אוזניים ערלות. במחקר שנערך בשנת 2009 נמצא ש – 54% מהאמריקאים שסובלים מכאבי גב תחתון לא התבקשו לבצע פעילות גופנית. לאור ההבנה של ההשפעות שיש לפעילות גופנית על שיפור במצב החולה ועל מנעת כאבים עתידיים מדובר בפספוס לא הגיוני.

טיפול בצד הנפשי של החולה

על פניו נראה שההמלצה לטפל גם בצד הנפשי של החולה אינה זוכה לתשומת לב כלכל וכלל. כך למשל בארצות הברית רק 12 מהחולים עם כאבי גב תחתון כרוניים טופלו במצב הנפשי הדיכאוני שלהם ורק 8.4% הופנו לטיפול התנהגותי קוגניטיבי.

סיכום וכיוונים מבטיחים

יש פער בין ההמלצות הקיימות בנושא מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון והיישום שלהם על ידי המקצועות הקליניים הרלוונטיים. נקודות מפתח כוללות הימנעות מפרוצדורות מיותרות ולא יעילות, המלצה לחולה להישאר פעיל וצמצם את אובדן ימי העבודה ונקיטה רק בצעדי ריפוי שנמצאו יעילים לטיפול בכאבי גב תחתון כמו למשל מניפולציה של עמוד השדרה המותני.

עוד טוענים המומחים שאין צעד יחיד שיכול להועיל לחולה על כאבי גב תחתון. רק שילוב של כול ההמלצות יניב את התוצאות הטובות ביותר. יש על כן ליישם את כול ההמלצות הקיימות, להמשיך ללמוד ולהתעדכן ולשבור את החומות הקיימות נכון להיום בין בעלי המקצוע הרלוונטיים המטפלים בחולים עם כאבי גב תחתון. חומות אלה העומדות בדרכם של הרוצים להעניק את הטיפול הנכון והיעיל ביותר לחולה. כך למשל יש לשמור על קשר ישיר בין המומחים השונים המקיפים את החולה עם כאבי הגב ולדאוג שלא יחסירו ימי עבודה או ישובו בהקדם לעבודה למרות שהכאבים לא חלפו במלואם.

The Lancet, Vol. 391, No. 10137, Published: March 21, 2018

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים