כאב ראש סחרחורת ורטיגו
כאב ראש סחרחורת ורטיגו

כאב ראש סחרחורת ורטיגו

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב ראש, סחרחורת, ורטיגו הן תלונות שכיחות למדי. כמעט כולם סובלים לעתים מאחת או יותר מהבעיות הללו. אבל, אצל מאות מיליוני בני אדם ברחבי העולם כאבי ראש הם יום יומית הפוגעת באיכות החיים וגורמת לנזקים כלכליים אישיים ולאומיים עצומים בגלל אובדן ירידה בתפוקה, אובדן ימי עבודה, ביקורים אצל רופאים, טיפולים תרופתיים ועוד.

כאבים בראש הם לרוב תופעת לוואי חולפת למחלות זמניות (שפעת?), מתחים נפשיים חולפים, שרירים תפוסים בצוואר ובגב העליון ו/או חוסר איזון אקראי תזונתי או הורמונלי. כך גם סחרחורת וורטיגו. לעיתים רחוקות הבסיס להופעת תסמינים אלו עלול להיות משמעותי ואף מסכן חיים. להלן :

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב ראש, סחרחורת, ורטיגו – סוגים עיקריים

כאבי ראש

כאב ראש הוא תסמין שכיח ובעל השפעה ניכרת על איכות החיים של החולים בה. ברוב המקרים כאבי הראש אינם נושאים משמעות קלינית מסכנת חיים. עם זאת לעיתים כאבים אלו בראש עלולים להיות תסמין של מחלות מסכנות חיים. ישנם מספר סוגים של כאבי ראש ובכלל זה כאב ראש מתחי, מיגרנה, כאבי ראש צוואריים, כאבים המושלכים אל הראש ממקור אחר ועוד.

להלן מספר פרטים אודות הסוגים הללו:

כאב ראש מתחי

כאב ראש מתחי (Tension headache) הנגרם כפי ששמו מעיד ממתח נפשי הוא כאב הראש השכיח ביותר. הכאב בכאב ראש מתחי מאופיין ברמות כאב קלות עד בינוניות אך בחלק מהמקרים עלול להיות חריף. הכאב מופיע בעורף ומשני צדי הראש ומקורו השלכות כאב משרירי הצוואר, הגב עליון ומהפנים כולל מהעיניים וממפרקי הלסת. התקף של כאב ראש מתחי יכול להימשך דקות בודדות, שעות ספורות או ימים. התקף של כאב ראש מתחי עלול להופיע בתדירות יומית או “רק” בימים של לחץ חריג (עומס חריג בעבודה, בחינה, חוסר שינה ועוד).

מיגרנה

מיגרנה (Migraine) הוא כאב ראש חריף יחסית המופיע בצד אחד של הראש ונלווים אליו תסמינים נוספים כגון כאבי ראש פועמים, אובדן תיאבון, בחילות ולעתים הקאות, רגישות לאור ולרעש, שינויים בראייה, קושי בביצוע מטלות פיזיות קלות ועוד. מיגרנה שכיחה יותר בקרב נשים. בחלק קטן מהמקרים (15%) דקות בודדות ועד שעה לפני הופעת המיגרנה תתפתח תופעה עצבית הקרויה אאורה (Migraine aura). אאורה עלולה לכלול כל שילוב של סימנים ותסמינים הנובעים ממערכת הראייה, ממערכת עצב, שריר ושלד וממערכת העצבים המרכזית.

בן יתר הסימנים ותסמינים האפשריים נמנה ליקויים בשדה הראייה ואפילו עיוורון זמני, טשטושי ראייה, הופעת כתמים בראייה ועוד (מערכת הראייה). הפרעות תחושתיות ולפעמים גם מוטוריות באחד מחלקי הגוף (מערכת עצב, שריר ושלד). סימנים ותסמינים שמקורם מוחי ובכלל זה הפרעות דיבור, קואורדינציה לקויה ועוד (מערכת עצבים מרכזית).

כאבי ראש צוואריים

כאבי ראש צוואריים (Cervicogenic Headache) הוא כאב ראש שראשיתו פגיעה בעמוד השדרה הצווארי או באחת או יותר מהרקמות הרכות התומכות או מניעות אותו (מפרקים, חוליות, חוט שדרה ועצבים, שרירים, גידים, רצועות, סחוסים וכו). כאב ראש צווארי ישפיע לרוב על צד אחד של הראש ותנועות צוואר יחמירו אותו. הכאב עלול להימשך שעות, ימים ולפעמים אפילו שבועות. בבדיקה של הצוואר סביר שנמצא את הממצאים הבאים: טווח תנועה צווארי מוגבל, פיזור של נקודות הדק בשרירי הצוואר. שרירי צוואר בעיקר בצוואר העליון מכווצים. החולה בכאב ראש צווארי לא יתלונן על כאב ראש פועם, על בחילות והקאות ועל רגישות לאור ורעש. כאבי ראש צוואריים עלולים להשליך כאב לכתף ולזרוע.

כאב המושלך לראש

העצב הקרניאלי מספר 5 – העצב המשולש (Trigeminal) על שלושת ענפיו, מעצבב את הפנים, את הראש ואת הצוואר. מסיבה זאת יש ביכולתה של כול פגיעה המתפתחת בפנים או בצוואר להשליך כאבים לראש וכמובן שגם ההפך. נזקים המתפתחים בכול אחת מהרקמות המרכיבות ו/או התומכות ו/או הפועלות בעמוד השדרה הצווארי עלולים לגרום לכאבים במקום הנזק ויחד עם זאת להשליך כאב לכיוון הראש. פתולוגיות צוואריות שכיחות שיש ביכולתן להקרין כאב לראש כוללות מתיחה של שריר בצוואר, דלקת בגיד בצוואר, היצרות תעלת השדרה הצווארית, דלקת רדיקולרית בשורש עצב צווארי, שחיקת סחוסים במפרקי הצוואר ועוד יגרמו בין היתר כאבי צוואר ויתכן שגם יקרינו כאב לראש. גם נזקים בפנים ובכלל זה דלקות בחלל הפה (דלקת חניכיים, דלקת שיניים  ועוד), פגיעה במפרקי הלסת (תסמונת מפרק הלסת), פגיעה בעיניים ועוד עלולים לגרום לכאב מקומי וכן השלכת כאב לכיוון הראש.

כאבי ראש בגלל נקודות הדק בראש או צוואר ופנים

כאב ראש סחרחורת ורטיגו
כאב ראש סחרחורת ורטיגו

גם נקודות הדק שריריות (myofascial trigger points) עלולות לגרום לכאבים בראש. נקודות הדק בשרירי הצוואר, כתף, פנים וראש עלולים לגרום לכאב ראש הדומה לכאב ראש מתחי. ישנם מומחים הסבורים שגירוי חוזר של מערכת העצבים המרכזית שמקורו בנקודות הדק שריריות באזורים אלו גורמת לו להיות רגיש ופגיע לכאב. מנגנון זה לטענת אותם מומחים מוביל להתפתחות כאב ראש מתחי כרוני אצל הרבה אנשים.

כאב ראש מסוג זה עלול להימשך מספר דקות ועד מספר ימים ולעתים אפילו שבוע ימים. כאב ראש מסוג זה הוא קהה ולוחץ בשני הצדדים של הראש. מתואר כרצועה לוחצת. מתחיל בקדמת הראש ומושלך לאחור. מלבד הכאבים הללו החולה עלולה לסבול גם מקושי לישון, קושי להתרכז, עייפות, כאבים בגב העליון ובצוואר ועוד. כאב ראש על רקע של נקודות הדק לא גורם להקאות.

עוד סוגים של כאבי ראש

סוגים נוספים של כאבי ראש כוללים כאבים נגרמים בגלל דלקת במערות הפנים (Sinusitis common), בגלל דימום תוך גולגולתי  (Intracranial Hemorrhage), כאב ראש מקבצי (Cluster Headache), בגלל גידול סרטני בראש (Brain Tumors), בגלל שימוש יתר בתרופות נגד כאב ראש (Medication Overuse Headache) ועוד.

סחרחורת, ורטיגו

גם ורטיגו ו/או סחרחורת הן תלונות שכיחות ששומע כול רופא ראשוני. סחרחורות ו/או ורטיגו הנם לרוב תסמינים זמניים הנובעים ממחלות חולפות או פגיעות קלות בעמוד השדרה הצווארי או במפרק הלסת. לעיתים רחוקות עלולים תסמינים אלו לנבוע גם מבעיות משמעותיות יותר כולל פגיעה במערכת שיווי המשקל והחיבור הנוירולוגי שלה למרכזים במוח ובצוואר.

גורמים אפשריים לסחרחורת או לוורטיגו

בין יתר המחלות שבין הסימנים והתסמינים שלהם יתכן ותסבלו גם מסחרחורת ו/או ורטיגו ניתן למנות:

מחלות לב וכלי דם:

מחלות של כלי דם במוח (Cerebrovascular disease), לחץ דם נמוך על רקע של יציבה (Postural hypotension), אי-ספיקה חולייתית-בזילרית(vertebral basilar insufficiency), היצרות של אב העורקים (Aortic stenosis), הפרעות בקצב הלב (Cardiac arrhythmias).

מחלות נוירולוגיות:

פגיעה מוחית על רקע טראומה, טרשת נפוצה (Multiple sclerosis), שטיון (Dementia), גידולי סרטן במוח (Brain tumors), נוירופתיה פריפרית ועוד.

מחלות אוזניים:

מחלת מנייר (Ménière’s disease), דלקת באוזן התיכונה (Labyrinthitis), דלקת של עצב שיווי המשקל (Vestibular neuritis), דלקת בעצב השמיעה (Acoustic Neuroma), סחרחורת המתלווה למיגרנה (Vestibular migraine) ועוד.

מחלות מטבוליות

אנמיה (Anemia)

רקע נפשי

סחרחורת ו/או ורטיגו על רקע נפשי (Psychogenic) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • פגיעות ראש חוזרניות

  פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • כאב בחזה לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן