כאב ראש סחרחורת ורטיגו
כאב ראש סחרחורת ורטיגו

כאב ראש סחרחורת ורטיגו

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב ראש, סחרחורת, ורטיגו הן תלונות שכיחות למדי. כמעט כולם סובלים לעתים מאחת או יותר מהבעיות הללו. אצל מאות מיליוני בני אדם ברחבי העולם כאבי ראש הם יום יומית הפוגעת באיכות החיים וגורמת לנזקים כלכליים אישיים ולאומיים עצומים בגלל אובדן ירידה בתפוקה, אובדן ימי עבודה, ביקורים אצל רופאים, טיפולים תרופתיים ועוד.

הגורמים לכאבים הללו בראש, לסחרחורת וורטיגו הם לרוב תופעת לוואי חולפת למחלות זמניות (שפעת?), מתחים נפשיים חולפים, שרירים תפוסים בצוואר ובלסת ובגב העליון ו/או חוסר איזון אקראי תזונתי או הורמונלי. לעיתים רחוקות הבסיס להופעת התסמינים האלו עלול להיות משמעותי ואף מסכן חיים.

להלן רשימת גורמים אפשריים:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב ראש, סחרחורת, ורטיגו – סוגים עיקריים

כאבי ראש

כאב ראש הוא תסמין שכיח ובעל השפעה ניכרת על איכות החיים של החולים בה. ברוב המקרים כאבי הראש אינם נושאים משמעות קלינית מסכנת חיים. עם זאת לעיתים כאבים אלו בראש עלולים להיות תסמין של מחלות מסכנות חיים. ישנם כאב ראש משניים הנגרמים בשל מחלות רקע. בין היתר כאבי ראש עלולים להיות משניים לגידול מוחי, ליתר לחץ תוך גולגולתי אידיופטי, לדלקת זיהומית במוח, לדלקת בסינוסים, לחבלת ראש, לפגיעה בצוואר (כאב ראש צווארי), לפגיעה במפרקי הלסת (כאב ראש לסתי), לדלקת בעורק הצדע, לדיכאון ועוד.

כאב ראש ראשוניים אינם נגרמים בשל מחלות רקע. בין כאבי הראש השייכים לסוג זה נמנה כאב ראש מתחי, כאב ראש מקבצי, מיגרנה, כאב ראש על רקע שימוש בתרופות נוגדות כאב, כאב ראש משני לדלקת בעצב המשולש.

להלן מספר פרטים אודות הסוגים הללו:

כאב ראש מתחי

כאב ראש מתחי (Tension headache) הנגרם כפי ששמו מעיד ממתח נפשי הוא כאב הראש השכיח ביותר. הכאב בכאב ראש מתחי מאופיין ברמות כאב קלות עד בינוניות אך בחלק מהמקרים עלול להיות חריף. הכאב מופיע בעורף ומשני צדי הראש ומקורו השלכות כאב משרירי הצוואר, הגב עליון ומהפנים כולל מהעיניים וממפרקי הלסת. התקף של כאב ראש מתחי יכול להימשך דקות בודדות, שעות ספורות או ימים. התקף של כאב ראש מתחי עלול להופיע בתדירות יומית או “רק” בימים של לחץ חריג (עומס חריג בעבודה, בחינה, חוסר שינה ועוד).

מיגרנה

מיגרנה (Migraine) הוא כאב ראש חריף יחסית המופיע בצד אחד של הראש ונלווים אליו תסמינים נוספים כגון כאבי ראש פועמים, אובדן תיאבון, בחילות ולעתים הקאות, רגישות לאור ולרעש, שינויים בראייה, קושי בביצוע מטלות פיזיות קלות ועוד. מיגרנה שכיחה יותר בקרב נשים. בחלק קטן מהמקרים (15%) דקות בודדות ועד שעה לפני הופעת המיגרנה תתפתח תופעה עצבית הקרויה אאורה (Migraine aura). אאורה עלולה לכלול כל שילוב של סימנים ותסמינים הנובעים ממערכת הראייה, ממערכת עצב, שריר ושלד וממערכת העצבים המרכזית.

בן יתר הסימנים ותסמינים האפשריים נמנה ליקויים בשדה הראייה ואפילו עיוורון זמני, טשטושי ראייה, הופעת כתמים בראייה ועוד (מערכת הראייה). הפרעות תחושתיות ולפעמים גם מוטוריות באחד מחלקי הגוף (מערכת עצב, שריר ושלד). סימנים ותסמינים שמקורם מוחי ובכלל זה הפרעות דיבור, קואורדינציה לקויה ועוד (מערכת עצבים מרכזית).

כאבי ראש צוואריים

כאבי ראש צוואריים (Cervicogenic Headache) הוא כאב שראשיתו פגיעה בעמוד השדרה הצווארי או באחת או יותר מהרקמות הרכות התומכות או מניעות אותו (מפרקים, חוליות, חוט שדרה ועצבים, שרירים, גידים, רצועות, סחוסים וכו). כאב ראש צווארי ישפיע לרוב על צד אחד של הראש ותנועות צוואר יחמירו אותו. הכאב עלול להימשך שעות, ימים ולפעמים אפילו שבועות. בבדיקה של הצוואר סביר שנמצא את הממצאים הבאים: טווח תנועה צווארי מוגבל, פיזור של נקודות הדק בשרירי הצוואר. שרירי צוואר בעיקר בצוואר העליון מכווצים. החולה בכאב ראש צווארי לא יתלונן על כאב ראש פועם, על בחילות והקאות ועל רגישות לאור ורעש. כאבי ראש צוואריים עלולים להשליך כאב לכתף ולזרוע.

כאב המושלך לראש

העצב הקרניאלי מספר 5 – העצב המשולש (Trigeminal) על שלושת ענפיו, מעצבב את הפנים, את הראש ואת הצוואר. מסיבה זאת יש ביכולתה של כול פגיעה המתפתחת בפנים או בצוואר להשליך כאבים לראש וכמובן שגם ההפך. נזקים המתפתחים בכול אחת מהרקמות המרכיבות ו/או התומכות ו/או הפועלות בעמוד השדרה הצווארי עלולים לגרום לכאבים במקום הנזק ויחד עם זאת להשליך כאב לכיוון הראש. פתולוגיות צוואריות שכיחות שיש ביכולתן להקרין כאב לראש כוללות מתיחה של שריר בצוואר, דלקת בגיד בצוואר, היצרות תעלת השדרה הצווארית, דלקת רדיקולרית בשורש עצב צווארי, שחיקת סחוסים במפרקי הצוואר ועוד יגרמו בין היתר כאבי צוואר ויתכן שגם יקרינו כאב לראש. גם נזקים בפנים ובכלל זה דלקות בחלל הפה (דלקת חניכיים, דלקת שיניים  ועוד), פגיעה במפרקי הלסת (תסמונת מפרק הלסת), פגיעה בעיניים ועוד עלולים לגרום לכאב מקומי וכן השלכת כאב לכיוון הראש.

כאבי ראש בגלל נקודות הדק בראש או צוואר ופנים

כאב ראש סחרחורת ורטיגו
כאב ראש סחרחורת ורטיגו

גם נקודות הדק שריריות (myofascial trigger points) עלולות לגרום לכאבים בראש. נקודות הדק בשרירי הצוואר, כתף, פנים וראש עלולים לגרום לכאב ראש הדומה לכאב ראש מתחי. ישנם מומחים הסבורים שגירוי חוזר של מערכת העצבים המרכזית שמקורו בנקודות הדק שריריות באזורים אלו גורמת לו להיות רגיש ופגיע לכאב. מנגנון זה לטענת אותם מומחים מוביל להתפתחות כאב ראש מתחי כרוני אצל הרבה אנשים.

כאב ראש מסוג זה עלול להימשך מספר דקות ועד מספר ימים ולעתים אפילו שבוע ימים. כאב ראש מסוג זה הוא קהה ולוחץ בשני הצדדים של הראש. מתואר כרצועה לוחצת. מתחיל בקדמת הראש ומושלך לאחור. מלבד הכאבים הללו החולה עלולה לסבול גם מקושי לישון, קושי להתרכז, עייפות, כאבים בגב העליון ובצוואר ועוד. כאב ראש על רקע של נקודות הדק לא גורם להקאות.

עוד סוגים של כאבי ראש

כאבי ראש נוספים כוללים כאבי ראש משניים לדלקת במערות הפנים (Sinusitis common), משניים לדימום תוך גולגולתי (Intracranial Hemorrhage), כאב ראש מקבצי (Cluster Headache), משניים לגידול סרטני בראש (Brain Tumors), משניים לשימוש יתר בתרופות נגד כאב ראש (Medication Overuse Headache) ועוד.

סחרחורת, ורטיגו

גם ורטיגו ו/או סחרחורת הן תלונות שכיחות ששומע כול רופא ראשוני. סחרחורות ו/או ורטיגו הנם לרוב תסמינים זמניים הנובעים ממחלות חולפות או פגיעות קלות בעמוד השדרה הצווארי או במפרק הלסת. לעיתים רחוקות עלולים תסמינים אלו לנבוע גם מבעיות משמעותיות יותר כולל פגיעה במערכת שיווי המשקל והחיבור הנירולוגי שלה למרכזים במוח ובצוואר. חשוב לציין שלרוב רקדני בלט אינם סובלים מסחרחורת או ורטיגו.

גורמים אפשריים לסחרחורת או לוורטיגו

בין יתר המחלות שבין הסימנים והתסמינים שלהם יתכן ותסבלו גם מסחרחורת ו/או ורטיגו ניתן למנות:

מחלות לב וכלי דם:

מחלות של כלי דם במוח (Cerebrovascular disease), לחץ דם נמוך על רקע של יציבה (Postural hypotension), אי-ספיקה חולייתית-בזילרית(vertebral basilar insufficiency), היצרות של אב העורקים (Aortic stenosis), הפרעות בקצב הלב (Cardiac arrhythmias).

מחלות נוירולוגיות:

פגיעה מוחית על רקע טראומה, טרשת נפוצה (Multiple sclerosis), שטיון (Dementia), גידולי סרטן במוח (Brain tumors), נוירופתיה פריפרית ועוד.

מחלות אוזניים:

מחלת מנייר (Ménière’s disease), דלקת באוזן התיכונה (Labyrinthitis), דלקת של עצב שיווי המשקל (Vestibular neuritis), דלקת בעצב השמיעה (Acoustic Neuroma), סחרחורת המתלווה למיגרנה (Vestibular migraine) ועוד.

מחלות מטבוליות

אנמיה (Anemia)

רקע נפשי

סחרחורת ו/או ורטיגו על רקע נפשי (Psychogenic) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים…

 • פגיעות ראש חוזרניות

  פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו דלקת פרקים. המגנטים מוכנסים למגוון מוצרים כמו מזרנים, כריות, מדרסים,…

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים מתלוננים על כאבי גב. ההורים צריכים להחליט האם מדובר בכאבים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך. יתכן ואחת הסיבות לכך היא העובדה שברך דלקתית מצויה במצב…

 • כאב בחזה לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים כאבים בחזה אל חדרי המיון בבתי החולים. מחקר חדש שבדק…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים טיפול על ידי זריקות סטרואידים. המחקר הנוכחי מצא שזריקות אלו…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים. הנחיות אלו שפורסמו בירחון הבריטי לרפואה (May 10, 2017, BMJ)…