קרע לברום בירך אבחון וטיפול

קרע לברום בירך אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  קרע לברום בירך- אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע סימנים תסמינים כרוניים וצורך עתידי בניתוח. כאבים בירך ובמפשעה יכולים לנבוע גם מהתפתחות קרע לברום בירך. גורמים אפשריים כוללים נזקי חבלה, בלאי מתנועות חוזרות ועוד. התעלמות מקרע ברקמה הזאת תוביל בסבירות גבוהה להתפתחות דלקת מקומית וסימנים ותסמינים אופייניים. ללא טיפול עלול הנזק בלברום להוביל להתפתחות הדרגתית של נזקים בלתי הפיכים נוספים במפרק. בטווח הארוך מפרק זה צפוי להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.

  מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלולות להוביל בין היתר להתפתחות כאבים במפרק הירך. בין יתר ההפרעות הללו נמנה דלקות פרקים, נזקים טראומטיים למפרק כולל שברים ופריקות, הפרעות בריאותיות בגב התחתון (פריצת דיסק מותני, סקרואילאיטיס ועוד) שגורמות להשלכת כאב לירך ועוד. בשנים האחרונות צצה ועלתה אבחנה חדשה, קרע לברום בירך. מה זה לברום? מה גורם לקרע לברום בירך? כיצד מאבחנים קרע לברום בירך וכיצד מטפלים בזה? אם זאת חשוב לזכור שבכול מקרה עדיף למנוע פציעות ירך שכיחות ובכלל זה קרע לברום.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   קרע לברום בירך אבחון וטיפול – רקע

   קרע לברום בירך הוא גורם לכאבים בירך שנתגלה בשנים האחרונות בלבד. ההתקדמות הטכנולוגית מאפשרת לנו להביט פנימה את תוך מפרק הירך ולזהות גם את הנזקים הקטנים ביותר. לברום היא רקמת סחוסית שעוטפת את שולי השקע המרחשתי ובכך עוזרת לרכך את הזעזועים במפרק ובעיקר מייצבת ותומכת בראש עצם הירך במפרק הירך.  פעילות גופניות כמו כדורגל, ריקוד, גולף שונות ומקצועות שונים יוצרים עומסי יתר בזוויות שונות על המפרק הזה ומעלות את הסיכון לקרע לברום. גורמי סיכון נוספים כוללים שינויים ניווניים בירך, שינויים מבניים מולדים או נרכשים בירך ועוד. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבים בירך, מגבלות תנועה רעשים הבוקעים מהמפרק ותחושת חוסר יציבות.

   האבחון של קרע לברום בירך אינו פשוט כלל ועיקר. הוא מתבסס על ממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית, מבדיקה גופנית הכוללת ביצוע בדיקות פרובוקטיביות במטרה לשחזר את הכאב וכמובן דימות MRI עם חומר ניגודי. טיפול מהיר מתבקש כדי למנוע דלקת פרקים ניוונית מחלה שהיא סיבוך שכיח של קרע לברום בירך.

   אנטומיה של מפרק הירך

   קרע לברום בירך אבחון וטיפול
   קרע לברום בירך אבחון וטיפול

   מפרק הירך (Hip joint) בנוי בצורה של מכתש ועלי ועל כן מסווג כמפרק כדורי. מפרק זה מצטיין בטווחי תנועה גדולים יחסית לכול הכיוונים. עושר תנועתי זה מעניק לירך את יכולת הביצוע אך הופכת אותו לפחות יציב וחשוף לנזקים ולפציעות ובכללן קרע לברום בירך.

   מפרק סינוביאלי

   מפרק הירך נוצר ממפגש של הראש המעוגל של החלק העליון של עצם הירך (Femoral head) עם השקע המרחשתי (Acetabulum). שתי העצמות הללו בנקודות המפגש שלהן מכוסות סחוס. המפרק מכוסה ברקמה סינוביאלית שמפרישה חומרי סיכה. ראש עצם הירך אחוז בשקע המרחשתי באמצעות רקמות רכות כולל לברום (Labrum), קופסית המפרק ורצועות.

   הלברום בירך

   הלברום בירך בנוי מטבעת סחוסית  שמקיפה את השוליים של השקע המרחשתי. הלברום דק יותר בחלקו הקדמי (שם רוב הפגיעות) ועבה יותר בחלקו האחורי. בחלקו התחתון מושלם מבנה הלברום באמצעות הרצועה החוצה את השקע המרחשתי (Transverse acetabular ligament). בין תפקידיו של הלברום בירך נציין את היותו אטם השומר על נוזלי הסיכה בתוך המפרק בשקע המרחשתי, את העמקת השקע המרחשתי לשיפור האחיזה בראש עצם הירך מבלי לפגוע בטווח התנועה של המפרק וכמובן את השתתפותו בנשיאה בעומסים.

   גורמים לקרע לברום בירך

   ברוב המכריע של המקרים (75%) הגורם להתפתחות קרע לברום בירך אינו ידוע. הגורמים הידועים העיקריים לקרע בלברום כוללים חבלה חדה, עומסי יתר או עומסים חוזרניים הגורמים להצטברות נזקים איטית עד לקריעה. כך למשל בקרב 22% מהאתלטים וכן 22% – 55% מהחולים שמתלוננים על כאבי מפשעה נמצא קרע בלברום בירך. עומסי יתר על מפרק הירך ועל הרקמות הסובבות אותו עלולים לחול בכול פעילות המתבססת על מאמצים ועומסים חוזרניים בטווחי תנועה גדולים כמו למשל בכדורגל, גולף או ריקודי בלט. נזקים טראומטיים בלברום יכולים להתרחש בעקבות נפילה, תאונת דרכים, פציעת ספורט או כול סוג אחר של טראומה.

   גורמי סיכון להתפתחות קרע בלברום כוללים בין היתר: שינויים מבניים מולדים (Hip dysplasia) או נרכשים במפרק הירך, נשים סובלות מקרע בלברום בירך יותר מגברים, ישיבה ממושכת וחוזרנית מהווה גורם סיכון להתפתחות נזקים בלברום בירך. כמובן שגם עיסוק בסוגי ספורט מסוימים ובכלל זה ריצה מהווה גורם סיכון לכך.

   סימנים ותסמינים של קרע לברום בירך

   הסימנים והתסמינים העיקריים בגין קרע בלברום בירך משתנים בהתאם לחומרת הקרע ומיקומו. בין הסימנים והתסמינים נמנה כאב עמוק ולעתים חמור שנמשך זמן רב על פי מחקרים מסוימים אפילו שנתיים. הכאב עלול להופיע בחלק או בכול האזורים הללו: מפשעה, אשכים, בצד החיצוני של הירך, בתוך הישבן. יתכנו רעשים (קליקים) שבוקעים בעת ביצוע תנועות עם מפרק הירך, תיתכן תחושה של חוסר יציבות ו/או אפילו נעילה של המפרק. הכאבים מתגברים בפעילות גופנית ובכול מצב שבו יש עומס על מפרק הירך כולל למשל מעבר מישיבה לעמידה, ישיבה ממושכת ועוד. יישור של מפרק הירך יאפשר לרוב הקלה בכאבים הנובעים מקרע בלברום.

   על הציר של הזמן קרע לברום בירך עלול לשנות את אופן התפקוד של המפרק ולהוביל בכך להתפתחות פגיעות משניות כולל דלקת פרקים ניוונית.

   קרע לברום בירך אבחון

   אבחון קרע לברום בירך הוא מאתגר. אין בנמצא בדיקה גופנית יחידה שיכולה להצביע בבירור על קרע בלברום בירך. למעשה עד לפני שנים ספורות האבחון "קרע בלברום" כמעט לא ניתן.  שכלול מכשיר התהודה המגנטית MRI והפיכתו לכלי אבחוני מרכזי וכן השימוש בטכניקת ארטרוסקופיה הפכו את האבחנה הזאת לאפשרית. אבחון קרע בלברום בירך מתבסס על כן על מידע המושג מלקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקות פרובוקטיביות שמטרתן להעצים את הכאב וכמובן שימוש באמצעי דימות כמו MRI או טוב יותר MRI עם הזרקה של חומר ניגודי (Magnetic Resonance arthrography).

   בדיקות פרובוקטיביות שעשויות להועיל באבחון הביעה כוללות את מבחן פבר (FABER) המבוצע בשכיבה על הגב וכולל בו זמנית כפיפה, הרחקה, וסיבוב חיצוני של מפרק הירך, מבחן הרמת רגל ישרה (SLR) המתבצע גם הוא בשכיבה על הגב תוך הפעלת התנגדות על ידי הבוחן, מבחן הצביטה (Impingement Test) לחלק הקדמי של הלברום המתבצע בשכיבה על הגב וכולל בו זמנית כפיפה, קירוב, ורוטציה פנימה ומבחן צביטה לחלק האחורי של הלברום המבוצע בשכיבה על הבטן וכולל מתיחה פסיבית, הרחקה ורוטציה חיצונית של הירך.

   קרע לברום בירך טיפול

   בכול הנוגע לטיפול בלברום קרוע בירך יש להעדיף את הגישה השמרנית תחילה. כלומר לא כירורגי ובמידת האפשר בלי זריקות או תרופות אחרות. ללברום בירך אספקת דם דלה יחסית, ועל כן טיפול שמרני יוכל לגרום לאיחוי של חלק קטן בלבד מהנזקים בלברום בירך. עם זאת הטיפול השמרני יכול להועיל בהפחתה ובריפוי של הדלקת הנוצרת בגלל הקרע הזה בלברום ובכך יועיל בהעלמת הסימנים והתסמינים. הטיפול השמרני בלברום קרוע בירך יכלול את השלבים הבאים:

   הנחיות מומלצות

   הנחיות כיצד יש להתנהל כדי לעצור את הנזק בלברום כולל הנחיות למנוחה, הימנעות מפעילות כואבת ומה מותר לעשות ומה אסור כי זה עלול להחמיר את הנזק בלברום. כך בין היתר ישיבה על כיסא נמוך, ישיבה עם רגליים משולבות או עם ירך מסובבת עלולים להחמיר את הנזק.

   טיפול בכאב

   שימוש באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך שמטרתם ריפוי מהיר של הדלקת והפחתת הכאבים ובעדינות מרבית שמירה על טווחי תנועה ועל איזון שרירי. הפעיות בשלב הזה תהייה פסיבית בעיקרה או איזומטרית.

   שיקום

   החזרת האיזון השרירי (כוח, גמישות) לשרירים הפועלים על מפרק הירך ושל השרירים התורמים לתפקודו כולל שרירי הליבה. החזרת טווחי התנועה של מפרק הירך ושל מפרקים סמוכים. שיפור תחושת המיקום של המפרק (Proprioception).

   חזרה לפעילות ייעודית

   ביצוע מטלות גופניות בדרגות קושי עולות הכוללות תרגילי כוח, גמישות, זריזות, קואורדינציה ועוד. לאחר שיפור נוסף במצב המפרק ביצוע תרגילים ופעולות שתפקידן להכשיר את החולה לחזור לפעילות ייעודית בעבודה או ספורט (כדורגל, כדורסל ועוד).

   טיפול כירורגי

   החולה יופנה לכירורג במידה והטיפול השמרני אינו נושא פרי, הכאבים נותרים קשים וכך גם מגבלות התנועה של הירך. על פי איכות הרקמה ואיכות אספקת הדם אליה יחליט הכירורג האם יש להסיר או לתקן את הלברום הקרוע. חשוב לציין שמחקרים מראים שהתוצאות של תיקון הלברום טובות יותר מהסרתו. יתכן שדלקת הפרקים הניוונית הפוגעת במפרקים לאחר ניתוח עושה זאת פחות כאשר רק מתקנים את הלברום ולא מסירים אותו.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר