דלקת במרפק
דלקת במרפק

דלקת במרפק

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת במרפק עלולה לגרום בין היתר כאבים במרפק, מגבלות תנועה וקשיי תפקוד. מדובר בבעיה שכיחה בכלל ובקרב שחקני טניס ושחקני גולף בפרט. חשוב להיות מודע לגורמים ולגורמי הסיכון לפגיעה במפרק הזה כדי להתנהל נכון ולמנוע התפתחות סימנים ותסמינים כרונים.

מפרק המרפק הוא מהמפרקים הגדולים ביותר בגופנו. היד האנושית היא בעת יכולת תנועה מרשימה בזכות השילוב שקיים בה של שלושת המפרקים: כתף, מרפק וכף היד. למרפק יש יכולת כפוף (Flexion) ויישור (Extension) וכן את היכולת לסובב את האמה באופן שכף היד פונה לפנים (Supination) או לאחור (Pronation). הגורמים לכאב במרפק מרובים כולל פציעות ספורט וחבלות אך הגורם העיקרי הוא נזקים מצטברים בגין ארגונומיה לקויה. אבחון מהיר ומדויק עשוי להועיל בריפוי יעיל של מקור הבעיה ולמנוע את הפיכתה לכרונית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת במרפק – רקע

מגוון רחב של תסמונות דלקתיות עלול להתפתח במרפק. למעשה נזק לכול אחת מהרקמות במרפק יובילו להתפתחות דלקת,כאב וסימנים ותסמינים נוספים. מפרק המרפק על רקמותיו השונות חשוף למתיחה או קרע של מעטפת המפרק (קפסולה), מתיחה או קרע של רצועות במרפק, דלקת ברקמת הבורסה (בורסיטיס) במרפק, פריקת מפרק, חוסר יציבותה של המפרק, דלקת פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית, דלקת זיהומית, שחיקת סחוסים, מתיחה או קרע של גידים במרפק, גידולים סרטניים, נזק לעצבים פריפריים החוצים את המרפק, הקרנות כאב למרפק בעקבות נזק לעמוד השדרה הצווארי, הקרנות כאב למרפק עקב בעיית לב ועוד.

דלקות שכיחות במרפק

דלקות שכיחות במרפק יכולות להיגרם בגלל:

שברים במרפק

שברים הם בין הפגיעות במרפק שעימם אנחנו מתמודדים. הגורם העיקרי לשברים במרפק הוא טראומה על רקע נפילה, תאונה ופציעת ספורט. שברים יכולים להתרחש בכול מקום בעצמות המרפק אך השברים השכיחים כוללים:

שבר של עצם החישור במרפק

שבר ראש הרדיוס הוא השבר השכיח ביותר אצל בוגרים ומבוגרים בעוד ששבר של צוואר עצם החישור השכיח ביותר אצל ילדים. נגרם לרוב מנפילה על יד מושטת לפנים לצורך בלימה.

שבר של זיז המרפק

שבר של זיז (Olecranon) המרפק מתרחש לרוב בקרב ילדים כתוצאה ממכה ישירה ואצל מבוגרים בגלל חבלה לא ישירה שגורמת למתיחה חזקה של השריר התלת ראשי והשריר הזרוע.

אבחון השבר

נפיחות וכאב ממוקמים מעל השבר, קושי רב ומוגבלות תנועה של המרפק ובעיקר בביצוע תנועות מוגדרות המפעילות עומס על השבר. צילום רנטגן ידגים את השבר או את “סימן שכבת שומן” (Fat pad sign) כריות שומן בחלק הקדמי והאחורי של המרפק שניתן לראות בעקבות שבר. יש לשלול נזקים אפשריים לכלי דם ועצבים וכן פריקות ושברים נוספים באמה ו/או בכף היד.

טיפול בשבר ושיקום

קיבוע המרפק באמצעות מתלה או גבס לשבועות ספורים רק כאשר השבר פשוט וללא סיבוכים נוספים. התערבות כירורגית כאשר השבר מורכב ו/או קיימת פגיעה בכלי דם ועצבים. שיקום מקום השבר על ידי החזרה הדרגתית של טווחי תנועה של המרפק וחזרה הדרגתית לפעילות.

פריקת מרפק

פריקת מפרק המרפק היא פציעה שכיחה בעיקר בקרב צעירים העוסקים בספורט (אומנויות לחימה כמו ג’ודו למשל). הפריקה מתרחשת לרוב לאחור בגלל נפילה על מרפק בעודו משוך לאחור.

אבחון טיפול ושיקום

נפיחות וכאב חריף במרפק. קושי רב להניע את המרפק. עיוות של המרפק. צילום רנטגן ידגים את הפריקה או את השבר או לעתים גם שבר וגם פריקה. חשוב ביותר לשלול פגיעה קולטרלית בכלי דם ועצבים. עצב הגומד עלול להילכד או אפילו להיקרע. טיפול ושיקום מתבצעים בחדר מיון. החזרת המפרק למקומו תחת חומרים משככים וקיבוע המפרק. שיקום התבצע על ידי החזרה הדרגתית של טווחי תנועה ויכולת תפקודית של המרפק.

מרפק משוך

מרפק משוך (Pulled elbow) נקרא גם מרפק האומנת (Nursemaid’s elbow) או מרפק השמרטף (Babysitter’s elbow). תסמונת המרפק המשוך עלולה להתרחש לרוב עד גיל 4. התסריט הרגיל הוא שהילד מסרב ללכת עם המלווה (אם, אב או אולי האומנת) אשר מושך את ידו של הילד באופן נחוש. העצמות נמתחות וראש הרדיוס מחליק מתוך הרצועה האנולרית (annular ligament) אשר חובקת את ראשו. הרצועה האנולרית אינה אחוזה באופן הדוק בקרב ילדים ועל כן משיכה חזקה מדי של היד יכולה להוביל לכך. בעקבות הפריקה, הילד יסרב להשתמש במרפק ואף יבכה אם ינסה לכופף את היד.

אבחון, טיפול ושיקום

כאב חריף במרפק של הילד וחוסר רצון להניע אותו. הורי הילד, האומנת או השמרטף מסבירים שבניסיון לקרבו אליהם משכו את היד של הילד. טיפול ושיקום מתבצעים בחדר מיון. תמרון להחזרת הרצועה למקומה. אין צורך בשיקום, עם התפתחות ראש הרדיוס הרצועה הטבעתית לא תוכל לגלוש יותר מעליו.

אולקרנון בורסיטיס

דלקת במרפק
דלקת במרפק

אולקרנון (Olecranon) הוא השם האנטומי של זיז המרפק שהוא החלק הבולט המצוי בקצה העליון של עצם האולנה מאחור.  בורסה היא שק נוזלים קטן המצוי באזורי הגוף השונים אשר מפריד ומונע חיכוך ולחץ בין רקמות הגוף – גידים, עצמות, רצועות, שרירים ועור. הנוזל בתוך השק דומה לנוזל הסינוביאלי המצוי בתוף המפרקים. אולקרנון בורסיטיס (Olecranon Bursitis) – זוהי דלקת האמתחת או דלקת שק הבורסה המצויה בחלק האחורי של המרפק בין העצם לעור מעל לבליטה גרמית הקרויה זיז המרפק.

גורמים לפציעה

הסיבה היא בדרך כלל חיכוך חלקו התחתון של המרפק על משטח קשיח כפי שקורה עם עבודה עם עכבר מחשב. הנטייה שלנו להשעין את המרפק על משטחים קשיחים באופן חוזר ונשנה גורמת לפגיעה מצטברת המובילה לבורסיטיס. כאשר הבורסה תקינה אנו לא יכולים לראות או להרגיש אותה במגע. במצב דלקתי היא הופכת לכדור צמיגי. ברוב המקרים אלה אם כן מדובר בדלקת זיהומית או בנספח של דלקת פרקים כזו או אחרת, אולקרנון בורסיטיס אינו כואב או כואב מעט והתנועה אינה מוגבלת. אבחון וטיפול ניתנים במרפאתנו.

אבחון וטיפול

נפיחות וכאב הממוקמים מעל האמתחת. הכאב עלול להקרין במורד האמה או במעלה הזרוע. הכאב מוחמר במגע או בהנחת המרפק על שולחן או כול משטח אחר. יש לשלול אפשרות של דלקת זיהומית בבורסה או גורם אחר לכאב בחלק האחורי של המרפק כמו למשל דלקת בגיד של השריר התלת ראשי. יש לשלול אפשרות שהדלקת באמתחת אינה מהווה נספח לדלקת פרקים של המרפק. הטיפול השמרני בבורסה כולל הימנעות מגירוי של הדלקת באמתחת על ידי לחצים ועומסים על המרפק ושימוש באמצעי עזר לרפוי דלקות כגון לייזר רך. במידה וקיים זיהום באמתחת יש לטפל באמצעות אנטיביוטיקה. במקרים קשים יש לשקול כירורגיה. הקפדה על התנהגות ארגונומית נכונה כולל הימנעות מהשענת המרפק על משטח קשיח באופן חוזרני וממושך עשויה למנוע את הישנות הבעיה.

מרפק טניס

מרפק טניס (Lateral Epicondylitis) הוא תופעה קלינית שבה מתפתחת דלקת בגיד המשותף או בשריר הנאחז בחלק החיצוני של המרפק. ברוב המקרים הגיד המעורב הוא של השריר פושט שורש היד החישורי הקצר (Extensor carpi radialis brevis) תפקידו של הגיד למתוח את כף היד.

גורמים למרפק טניס

עומסי יתר על המרפק הנגרמים בגלל טכניקת משחק טניס לקויה, אחיזה חזקה מידי של ידית המחבט, תנועות מתיחה חוזרות ונשנות ועוד. כמובן שלא רק שחקני טניס סובלים מהפציעה הזאת. כול מי שבמסגרת המטלות שלו מפעיל מאמצים גדולים על כף היד ועל המרפק כולל נשיאת סלים מהשוק, הרמת משקולות בחדר הכושר ולחיצת ידיים חוזרנית עלול לסבול מהתופעה הזאת.

אבחון

כאב הממוקם כסנטימטר או שתיים  מתחת לזיז הבולט בחלקו החיצוני של המרפק. הכאב יכול להקרין במורד האמה או להקרין מעלה לכיוון הזרוע. תיתכן גם הגבלת תנועה וחולשה הנובעת מכאב או חוסר שימוש. הכאב במרפק עלול להחמיר במישוש ובתנועה, בעיקר בעת מתיחה של כף היד מול התנגדות. האזור הכואב במרפק יכול להיות חם למגע. יש לשלול גורמים אחרים לכאבים בחלק החיצוני של המרפק ובכללם לכידה של עצב החישור ונזקים טראומטיים למרפק.

טיפול ושיקום

הטיפול המועדף במרפק טניס הוא הטיפול השמרני. כלומר ללא ניתוחים. הטיפול השמרני כולל מנוחה מפעולות הגורמות לכאב במרפק, שימוש באמצעי עזר לרפוי דלקות מסוג זה כגון לייזר רך ואולטרה סאונד ומכשיר גלי הלם וטכניקות ריפוי ידניות. הטיפול בגלי הלם נחשב ליעיל ביותר לטיפול במרפק טניס. טכניקות הריפוי הידניות כוללות הנעת וחיזוק המפרק באופנים שונים. השימוש בתומך מפרק היא אפשרות שצריכה להישקל בהתאם למצב. רק במקרים עקשניים במיוחד יש לשקול, בזהירות רבה שימוש בתרופות נוגדות דלקת, זריקות קורטיקוסטרואידים וניתוחים.

אספקת הדם לגידים זעומה ועל כן מרפק טניס נחשבת לפציעה עקשנית. לא נדיר לראות אנשים הסובלים ממרפק טניס הנמשך שנתיים ויותר. עם זאת כאשר הגיד נרפא יש לדאוג להחזרת טווחי התנועה למרפק באופן הדרגתי ולשפר את היכולת של המרפק לעמוד בעומסים כדי למנוע פציעה חוזרת. הקפדה על התנהלות ארגונומית נכונה כולל הימנעות מהפעלה חוזרת ונשנית של המרפק עשויה למנוע הישנות הבעיה.

מרפק גולף

דלקת במרפק, כאבים במרפק
דלקת במרפק, כאבים במרפק

מרפק גולף (Medial Epicondylitis) הוא תופעה דלקתית של הגיד המשותף הנאחז בחלקו הפנימי של המרפק. הגיד המעורב הוא הגיד המשותף של השרירים מכופפי כף היד.

גורמים לפציעה

בקרב שחקני גולף מנגנון הפציעה כולל עומסים חוזרניים על הצד החיצוני של המרפק בגלל טכניקת משחק לקויה, אחיזה חזקה מידי של ידית הגולף וביצוע תנועות כפיפה חוזרות ונשנות. מרפק גולף בקרב חולים שלא על רקע משחק הגולף עלול להיגרם בעקבות מאמצי כפיפה חוזרים ונשנים על כף היד והמרפק כולל הרמת משקולות בחדר הכושר או כול מטלה אחרת הדורשת פעולות אלה. כמו בכול פציעה של גיד גם מרפק גולף נחשב לפציעה עקשנית.

אבחון

כאב הממוקם מעט מעל הבליטה הגרמית בחלק הפנימי של המרפק (Medial Epicondyle). הכאב עלול להקרין במעלה הזרוע או במורד האמה. תיתכן גם הגבלת תנועה וחולשה הנובעים מכאב ומחוסר שימוש. הכאב במרפק יחמיר במישוש ובתנועה. את עיקר הכאב ניתן להפיק על ידי ביצוע תנועת כפיפה של כף היד מול התנגדות. האזור הכוב במרפק באזור הבליטה הגרמית יכול להיות חם למגע. מגוון בעיות אחרות עלולות לגרום לכאבים בצד הפנימי של המרפק ואותם יש לשלול לפני הקביעה שמדובר במרפק גולף. בין הגורמים נמנה לכידה של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית ונזקים טראומטיים למרפק.

טיפול ושיקום

העדיפות גם כאן היא לטיפול שמרני. הטיפול השמרני במרפק גולף כולל מנוחה, שימוש בטכניקות ידניות להרפיית השרירים, שמירה על טווחי התנועה, שימוש באמצעי עזר לרפוי דלקות כגון לייזר רך ואולטרה סאונד וכמובן תקן הזהב לטיפול בבעיה הזאת – מכשיר גלי הלם. גלי הלם נחשבים ליעיל מאוד בטיפול במרפק גולף. השימוש בתומך מרפק היא אפשרות שנשקול בהתאם למצב המרפק. רק במקרים עקשניים במיוחד יש לשקול, בזהירות רבה שימוש בתרופות נוגדות דלקת, זריקות קורטיקוסטרואידים וניתוחים.

כאשר הגיד נרפא יש להחזירו באופן הדרגתי לכשירות וליכולת התמודדות עם עומסים. תהליך השיקום שמטרתו למנוע פציעה חוזרת יכלול בין היתר החזרת האיזון השרירי למרפק בכול הנוגע לחוזק וגמישות. הקפדה על התנהגות ארגונומית נכונה כולל הימנעות מהפעלה חוזרת ונשנית של הגיד עשויה למנוע את הישנות הבעיה.

תסמונת התעלה הקוביטלית

עצב הגומד נחשף לעומס, לחץ, גירוי חיצוני נזקים ודלקות בעודו עובר בתוך תעלה הקוביטלית שמצויה בחלק הפנימי תחתון של המרפק. תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital Tunnel Syndrome) הנגרמת עקב כך כוללת את כלל הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקת של עצב הגומד בתוך התעלה.

גורמים לפציעה

הגורם העיקרי הוא עומס על עצב הגומד הנגרמים בגלל כפיפות מרפק חוזרות ונשנות, הישענות חוזרנית על המרפק ושהייה במנח של כפיפת מרפק באופן מתמשך. גורמים נוספים כוללים חבלה ישירה, שינויים ניווניים במבנה התעלה הקוביטלית ועוד.

אבחון וטיפול

אבחון מתבסס על ההיסטוריה של התסמינים והסימנים. בין היתר אנו עלולים לזהות כפיפה בלתי רצונית (Claw hand) של האצבע הרביעית ושל הזרת, ניוון השרירים הקטנים בכף היד, שינוי תחושתי במחצית האצבע הרביעית ובזרת וכן בחלק של כף היד מעל האצבעות הללו. סימן חיובי ע”ש טינל (Tinel’s sign) בדיקה להולכה חשמלית EMG עשויה לעזור. יש לשלול אפשרות שהתסמינים נובעים מפתולוגיות אחרות כגון מרפק גולף או מפריצת דיסק בצוואר. שינויים בהתנהלות הארגונומית שיכללו התנהגות שתפחית עומסים מעל המרפק. תומך מרפק, שימוש באמצעי עזר לרפוי דלקות כגון לייזר רך, אולטרה סאונד ותרגילי מתיחות. במקרים עקשניים יש לשקול כירורגיה להפחתת הלחץ מעל העצב. הקפדה על התנהגות ארגונומית נכונה כולל הימנעות מהפעלה חוזרנית של המרפק עשויה למנוע הישנות הבעיה.

תסמונת תעלת הרדיאלית

עצב החישור (Radial) מעניק את יכולות מוטורית לשרירים המותחים של כף היד ותחושה לעור לאורך גב היד כולל האגודל האצבע והאמה. לכידה של העצב החישור (Radial nerve entrapment) במרפק יכולה לגרום לליקוי תפקודי של העצב ולמגוון סימנים ותסמינים הקרויים יחדיו תסמונת תעלת הרדיאל (Radial Tunnel Syndrome).

אבחון וטיפול

החולה יתלונן על כאב ממוקם בחלק החיצוני של המרפק שיכול להקרין לכיוון שורש כף היד ולגב כף היד. במקרים מסוימים יקרין כאב גם לזרוע, כתף ולצוואר. עוד יתלונן החולה על שינויים תחושתיים לאורך חלק הגבי של האמה עד לאצבעות האגודל, אצבע והאמה. מבחינה מוטורית יתלונן החולה על חולשה בפשיטת האצבעות. סימן חיובי ע”ש טינל (Tinel’s sign) בדיקה להולכה חשמלית EMG עשויה לעזור. הדרכה והסבר על התנהלות ארגונומית שתפחית את העומסים מעל המרפק. נשקול שימוש בתומך מרפק, ניעזר באמצעים לריפוי דלקות כגון לייזר רך, אולטרה סאונד. נבצע תרגילי מתיחות ונחזיר את האיזון השרירי למרפק. במקרים עקשניים בלבד יש לשקול כירורגיה להפחתת הלחץ מעל העצב. הקפדה על ארגונומיה נכונה ובכלל זה הימנעות מהפעלה חוזרנית של המרפק עשויה למנוע הישנות הבעיה.

דלקת או קרע בגיד הדו או התלת ראשי

דלקת או קרע בגיד יכולים להתפתח גם בכול אחד מהגידים האחרים סביב המפרק. שני הגידים הפגיעים ביותר לקרעים ודלקות, מלבד מרפק טניס ומרפק גולף הם הגיד של השריר הדו ראשי (Biceps Tendinosis) הממוקם בחלק הקדמי של המרפק והגיד התלת ראשי (Triceps Tendinosis) הממוקם בחלק האחורי של המרפק. כמובן גורם הסיכון לקרעים ולדלקות בגידים אלו כמו בגידים ואחרים הוא לרוב עומס יתר הנגרם בגין מאמץ מצטבר או מאמץ חד פעמי גדול מידי (מאמץ הרמה – דו ראשי, תנועות זריקה – תלת ראשי). קרע של הגיד הדו ראשי יגרום לתחושת קריעה אצל החולה ודפורמציה של השריר (סימן פופיי). רוב הנפגעים בגידים אלו הם גברים בני 45-60.

אבחון, טיפול ושיקום

האבחון והטיפול בגידים דלוקים ו/או קרועים נעשה במרפאתנו.

תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטור מתרחשת כאשר העצב התווך נלחץ במעבר בין שני הראשים של שריר השריר הכפן העגול (Pronator teres) הממוקם בקדמת המרפק. גם במקרה הזה עומס היתר הנגרם בין היתר בגלל משחקי מחבט או ספורט הכרוך בזריקות. החולה יתלונן על כאבים בקדמת המרפק ותחושת נימול והירדמות בהמשך האמה.

אבחון טיפול ושיקום

האבחון והטיפול בגירוי העצבי נעשים במרפאתנו.

פריצת דיסק צווארי

כאבים במרפק יכולים להופיע בגלל נזקים שמקורם עמוד השדרה הצווארי. נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר כולל בלט דיסק, בקע דיסק או <>פריצת דיסק עלולים לגרום ללחץ על שורש עצב צווארי או על חוט השדרה ולגרום בין יתר הסימנים והתסמינים גם לכאבים ביד, כולל במרפק.

אבחון, טיפול ושיקום

על מנת לאתר את מקור הכאבים בצוואר יש לערוך אבחנה מבדלת ולזהות את הממצאים השונים בעתת לקיחת ההיסטוריה הרפואית ובעת ביצוע הבדיקה הגופנית. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבים בצוואר, הקרנות כאב ליד, אובדן תחושה ביד ועוד. טווח התנועה של הכתף לא יפגע וזאת לעומת טווח התנועה בצוואר שצפוי להיפגע.

מחלות לב

כאבי יד ומרפק עלולים להתפתח גם על רקע של מחלת לב כמו אוטם שריר הלב (Myocardial infarction). מחלת לב זאת עלולה בין יתר הסימנים והתסמינים לגרום גם להקרנות כאב ליד ולמרפק השמאליים.

אבחון, טיפול ושיקום

על מנת לאבחן במדויק מה מקור הכאבים ביד יש לבצע אבחנה מבדלת שבה נבדקים כלל הסימנים והתסמינים של החולה. אלו במקרה של מחלת לב צפויים לכלול: כאבים חריפים ביד ובכתף ולחץ בחזה וכן כאבים ביד ולחץ בחזה הגוברים עם כול מאמץ קל ופוחתים מיד במנוחה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • כאבים במרפק בגלל טלפון חכם

  מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן