שחיקת סחוס לאחר פציעה
שחיקת סחוס לאחר פציעה

שחיקת סחוס לאחר פציעה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שחיקת סחוס לאחר פציעה? אתם לא לבד מתברר שלאחר ניתוח או פגיעה במפרק בגוף הסיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בפרק הזה עולה. עם נפלתם ושברתם את שורש כף היד קחו בחשבון שבעוד מספר שנים המפרק הזה צפוי להכאיב לכם שוב.

האם זה קשור? התשובה בסבירות גבוהה היא חיובית. סביר להניח שהנפילה ההיא שהתרחשה לפני הרבה שנים גרמה לנזקים ולשינויים תפקודיים שהרבה שנים מאוחר יותר הובילו להתפתחות דלקת במפרק שמתפתחת שלאחר טראומה (Post-traumatic arthritis) ולכאבים שאתם חשים עכשיו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןשחיקת סחוס לאחר פציעה – רקע

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא המחלה השכיחה ביותר לאדם. כול אדם שחי מספיק שנים יסבול מהסימנים והתסמינים של המחלה הזאת שעלולים לכלול כאבים מקומיים, מגבלות תנועה, נוקשות ועוד. דלקת ניוונית במפרק היא הכינוי שניתן לתהליכים הניווניים במפרקי הגוף השונים, אך בעוד שבגיל מבוגר המחלה הזאת מתרחשת באופן טבעי בגיל צעיר סביר להניח שהיא תתפתח בגלל היסטוריה של פציעה מוקדמת במפרק. פציעה במפרק גורמת לפתיחה מזורזת של תהליך שחיקת סחוס לאחר פציעה. כול פגיעה במהלך החיים מעלה את הסיכון לסבול מדלקת פרקים ניוונית במפרק שנפצע בשלבים מוקדמים יחסית של החיים.

אישור לקשר שבין חבלת במפרק לבין התפתחות דלקת פרקים ניוונית ניתן גם במחקר שפורסם ב2018 (Scientific Reports volume 8, Article number: 15599). בכול מצב שבו ישנם סימנים ותסמינים של מחלה ניוונית במפרק לפני גיל 60 סביר להניח שהמפרק הכואב שעליו אתם מתלוננים חווה חבלה טראומטית או נזקים מסוג אחר בעקבות מחלה, ניתוח או פציעות ממאמץ חוזר. על פי הערכות שהתפרסמו בארצות הברית 50% מהאנשים שניזוקו במפרק צפויים לפתח מחלה ניוונית באותו במפרק ו- 68% מקבוצת אנשים בעלי משקל יתר שעברו ניתוח לאיחוי שבר במפרק הירך יפתחו דלקת ניוונית במפרק שנפצע.

חבלה טראומטית בברך תוביל בהמשך הדרך, לעתים לאחר שנים, לשחיקת סחוס לאחר פציעה וסימנים ותסמינים אחרים של  דלקת ניוונית בברכיים. כך גם לגבי חבלה טראומטית במפרקי הירך או בקרסוליים שצפויה לגרום להתפתחות מחלה ניוונית במפרק הרלוונטי בקרב לפחות 12% מסך כול הנפגעים. כמובן שהסיכוי ללקות במחלת פרקים זאת עולה דרמטית כאשר החבלה הראשונית במפרק גורמת נזק משמעותי.

מה הם הגורמים לפציעות מפרקים?

שחיקת סחוס לאחר פציעה
שחיקת סחוס לאחר פציעה

כול ספורט חושף את העוסק בו ילדים ומבוגרים כאחד לפציעות גופניות. כול נפילה אקראית או פציעת ספורט במגרש הכדורסל בבית הספר עלולה לחזור אלינו שנים מאוחר יותר עם דלקת פרקים ניוונית במפרק שנפגע. כמובן שהנזקים הגופניים אינם מתרחשים רק בגלל פציעות ספורט. נזק גופני יכול להתפתח גם בגלל תאונות דרכים, קטטות, נפילות ועוד. הרבה פעמים הילד נופל באופן קשה ונחבל, אך לאחר מספר ימים מתאושש ואנו עוברים הלאה שמחים וטובי לב. את הילד הזה יש לבדוק באופן יסודי ולוודא שחלקי הגוף שנפגעו מתפקדים היטב ואינם גורמים לתגובת פיצוי באזורי גוף אחרים.

למה פציעה ישנה חוזרת להכאיב?

– הרס ישיר

החבלה הראשונית במפרק או בעמוד השדרה גורמת לחבלה נרחבת יותר ממה שנראה במבט ראשון. מלבד ההרס הישיר העיקרי למפרק (למשל: שבר) נגרמים גם פציעות נוספום לרקמות אחרות במפרק כולל לכלי דם, לפשייה (רקמת החיבור העוטפת בין היתר את השרירים והגידים), לגידים, לסחוס התוך מפרקי, לדיסק הבין חולייתי, לשרירים, לחיישנים בתוך המפרק, לסיבי העצב, למעטפת המפרק, לרצועות, גרמי (עצמות, חוליות) ועוד.

– הרס עקיף

מלבד ההרס הישיר לרקמות השונות מתפתח גם הרס עקיף כתוצאה משינויים כרוניים ושינויים ביומכניים באופן התפקוד של המפרק. מפרק שניזוק עלול לאבד מהיציבות שלו, לפתח תנועה לקויה, לאבד את האיזון בכוח ובגמישות של השרירים הפועלים על המפרק ועוד. שיבושים תפקודיים אלה ממשיכים לגרום לנזק למפרק שנפצע ולרקמות סביבו וכן למפרקים אחרים בשרשרת הקינטית ולרקמות סביבם. בסוף התהליך אנו עלולים למצוא שההרס העקיף שהתפתח עם השנים במפרק, חמור יותר מההרס הישיר שנגרם בתחילת הדרך.

דוגמאות לפציעות ישנות שכיחות הגורמות לשחיקת סחוס

שחיקת סחוס לאחר פציעה בקרסול

יצאתם לטיול רגלי במדבר יהודה, עליתם על אבן ונקעתם את הקרסול. אתם מגיעים לרופא עם קרסול נפוח וכחול, הרופא מתבונן, מאבחן נקע וקרע חלקי ברצועות הקרסול ומצווה על חבישה ומנוחה. תוך מספר שבועות הנפיחות יורדת, הכאב נעלם, אתם חוזרים ללכת ללא צליעה ובזה נגמר העניין. האמנם? לעיתים קרובות לנזק הישיר של קרע רצועות בקרסול נלווים פציעות נוספות לכלי הדם, פשייה, גידים, סחוס תוך מפרקי, שרירים, חיישנים בתוך המפרק, מעטפת מפרקית ועוד.

חלק מהפגיעות כמו למשל הרס במשטח ההחלקה של הסחוס התוך מפרקי אינם ניתנים לתיקון מלא וחלק אחר כמו למשל חוסר יציבות או התפתחות ליקוי תנועתי אחר בקרסול, עווית שריר (ספזם) הפועל על המפרק, התקצרות של פשייה ועוד עלולים לגרום לשיבוש בתפקוד של הקרסול ובכך לגרום עם השנים להמשך הבלאי לקרסול ולמפרקים אחרים בשרשרת הקינטית.

שחיקת סחוס לאחר פציעה בברך

שחקן כדורגל משנה במהירות את כיוון הריצה שלו, ניתקל בשחקן אחר, מחליק על הדשא ושובר את הברך. מלבד החבלה הישירה בברך (השבר בברך) נחשף המפרק לפציעות נוספות כולל בין היתר לכלי דם, לסחוס התוך מפרקי, קרע ברצועות המייצבות את הברך, למיניסקוס, פגיעה בחיישנים ובעצבים במפרק, קרע גידים, קרע שרירים ועוד.

פגיעות אלה עלולים להוביל למגוון שינויים בעלי משמעות על התפקוד של הברך: חולשה של קבוצת שרירים הפועלים על הברך כגון קבוצת השרירים המקרבים, חבלה במנגנון הנעילה של הברך, חופש תנועה גדול מידי בברך, חבלה במשטח ההחלקה (הסחוס) של המפרק ועוד. כול אלה ואחרים משבשים את התפקוד הביו מכני של הברך וממשיכים לגרום לפגיעה חוזרנית בברך ולחולי ניווני מוקדם במפרק.

שחיקת סחוס לאחר פציעה בגב

שחקן טניס שהחליק במגרש, נפל על הגב ונגרם לו שבר דחיסה באחת מחוליות המותן בגב התחתון. מלבד הפגיעה הישירה לחוליה נחשף עמוד השדרה והרקמות התומכות סביבו לפגיעות נוספות כולל לכלי הדם, לחיישני המפרק, לחוליות נוספות בעמוד השדרה, לסחוסים של המפרקים הפאצטלים (פרקי שטחה), למעטפת המפרקים, לגידים, לרצועות עמוד השדרה, לשרירי הגב, לדיסק הבין חולייתי ועוד.

כול הפגיעות הללו או חלקם עלול לגרום גם לשיבוש בתפקוד של עמוד השדרה באזור הפגיעה או בחלקים אחרים בעמוד השדרה. נזקים אפשריים כוללים פגיעה ביציבות של חוליות, פגיעה בטווח התנועה של חוליה, חולשה של שרירי הליבה ועוד. נזקים נלווים אלו עלולים להחמיר על הציר של הזמן את הנזקים לאזור הפצוע בעמוד השדרה ולגרום לכך שלאחר שנים לא ארוכות יופיעו שם הסימנים והתסמינים של חולי ניווני במפרק הפצוע.

שחיקת סחוס לאחר פציעה – אבחון וטיפול

אבחון וטיפול בפגיעה עוברים דרך מספר שלבים. השלב הראשוני הוא לקיחת היסטוריה רפואית שבמהלכה נלמד כיצד התרחשה החבלה הראשונית, מתי התרחשה, מיקומה, סימנים ותסמינים, מה משפיע על הסימנים והתסמינים, פציעות קודמות, בריאות כללית ועוד. לאחר מכן נעבור לבדיקה גופנית והבדיקה הנירולוגית.

במהלך הבדיקות הללו נחפש סימני חבלה חיצוניים כולל עיוותים, בליטות, נפיחות, חוסר סימטריה ועוד, נמשש את האזורים שנפגעו כדי לאתר בין היתר נקודות כואבות או שינוי טמפרטורה, נבחן את טווחי התנועה של המפרק הבעיתי, נערוך בדיקות מיוחדות המתאימות למפרק הפגוע ובדיקות נוירולוגיות. בסיכומו של דבר נעריך מה מיקום הפגיעה ומה חומרתה. במידת הצורך נבצע בדיקות נוספות כולל בדיקות מעבדה ובדיקות דימות.

רמז לגבי מקור החולי הניווני במפרק יכול להינתן באמצעות גילו של החולה. כאשר גילו של החולה נמוך מ60 יש להניח שמקור החולי הוא חבלה ישנה. רמז נוסף לכך שמקור הדלקת עלול להיות חבלה קודמת ניתן גם כאשר החולה מתלונן על כאבים במפרק אחד בודד.

– הטיפול בשלב התרחשות הפגיעה

שחיקת סחוס לאחר פציעה
שחיקת סחוס לאחר פציעה

הטיפול והשיקום של הפציעה בעת התרחשותה עשויים לצמצם את הנזקים העתידיים ולאפשר איכות חיים גבוהה יותר לאורך שנים. שיקום יסודי של מפרק ירך שנפצע לפני שנים עשוי להיות ההבדל בין חולה שנזקק להחלפת מפרק כבר בגיל 50. חשוב להחזיר מפרק ירך שנפצע לתפקוד מלא ומדויק. מפרק ירך שנפגע אינו תקין כול עוד טווח התנועה שלו אינו מלא והביומכניקה שלו אינה מושלמת או הכי קרובה למצב הזה.

אין להשלים עם שינויים פתולוגיים בדפוסי התנועה ויש לשנות אותם לפני שיהפכו לאופן תנועה שנרשם במוח כתנועה נורמלית. עם זאת חשוב להדגיש גם עם הטיפול הטוב ביותר בעולם אי אפשר להחזיר את המפרק שנפצע למצב “חדש”. אנו נוהגים להגיד שלמפרק יש זיכרון ולכול פציעה עלול להיות ביטוי עתידי. כול שנותר לדאוג הוא שהביטוי העתידי הזה יהיה מינימלי.

– הטיפול בפציעה ישנה

קשה הרבה יותר לטפל בפציעות כרוניות. מלבד השינויים הפיזיים במפרק הפצוע כרוני ישנם גם שינויים בעייתיים בתבנית התנועה שהתקבעו כבר במוח ו”הותאמו” לעבודת המפרק והשרירים בשרשרת הקינטית. לתקן את השינויים העמוקים הללו נדרש זמן, סבלנות והתמדה וגם אז ההצלחה אינה מלאה. ובכול זאת רצוי לא להניח לפציעה ישנה אלא לטפל ולשפר את מצבה כדי לעצור או להאט את הקצב שבו המפרק מוסיף לאגור נזקים ולפתח דלקת פרקים ניוונית. חשוב לזכור שמפרק כזה מחייב גישה זהירה והדרגתית אחרת אנו עלולים לא לשפר דבר או אפילו להחמיר את הנזק במפרק.

שחיקת סחוס לאחר פציעה – מניעה

האופן היעיל ביותר למנוע החמרה עתידית של פגיעה ישנה הוא למנוע אותה מראשיתה. אם לא הצלחתם למנוע אותה יש לכול הפחות לטפל ולשקם אותה באופן מלא ויסודי. המפרק לאחר הפגיעה הראשונית צריך לחזור לטווחי התנועה המקוריים שלו או אפילו גדולים יותר, לחזור לדיוק הביו מכני שבו נע טרם נפגע או להיות טוב יותר, לחזור לאיזון השרירי שהתקיים סביב המפרק בכול הנוגע לגמישות וכוח או להגיע למצב טוב יותר ועוד.

מלבד הטיפול והשיקום יש להקפיד על משקל גוף תקין ולהימנע מעומסי יתר במהלך עבודתכם או במהלך הפעילות הגופנית. למקצוע שאתם עוסקים בו יש השפעה על המהירות שבה תתפתח הבעיה במפרק הפצוע. במידה ונפצעתם בברך והמקצוע שלכם כרוך במאמץ חוזרני ועומסי יתר על הברכיים סביר מאוד שתהליך התפתחות מחלה ניוונית בברך שנפצעה יואץ. מאידך אם נפצעתם בברך והמקצוע ששבו אתם עוסקים אינו יוצר עומסים חריגים על הברכיים סביר להניח שתוכלו למשוך מספר שנים נוספות לפני שתתחילו לחוש בסימנים והתסמינים של חולי ניווני בברך שנפצעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • שיקום לאחר החלפת מפרק מתי הזמן

  עיתוי השיקום לאחר החלפת מפרק חשוב ויכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון. מועד תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר…

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר…

 • פציעה של חוט השדרה

  פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק של הגוף ואף למוות. מערכות העצבים בגוף מנהלות ומוליכות את המידע הנדרש לתפקודו…

 • כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

  כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד…

 • סיבוכים לאחר ניתוח ירך

  סיבוכים לאחר ניתוח ירך כוללים לעתים הפרעות נפשיות, הפרעות שינה, דלקות פרקים מחלות כלי דם ועוד. לנוכח הממצאים המעידים על…

 • מתי לחזור לעבודה לאחר פציעת גב

  חזרה לעבודה לאחר פציעת גב היא תהליך שיש לעשותו בצורה המהירה ביותר האפשרית. עובדים אשר מצויים בטיפול ובמעקב בגין כאבי…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן