שחיקת סחוס לאחר פציעה

שחיקת סחוס לאחר פציעה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

שחיקת סחוס לאחר פציעה? אתם לא לבד מתברר שלאחר ניתוח או פגיעה במפרק בגוף הסיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בפרק הזה עולה. עם נפלתם ושברתם את שורש כף היד קחו בחשבון שבעוד מספר שנים המפרק הזה צפוי להכאיב לכם שוב.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  האם זה קשור? התשובה בסבירות גבוהה היא חיובית. סביר להניח שהנפילה ההיא שהתרחשה לפני הרבה שנים גרמה לנזקים ולשינויים תפקודיים שהרבה שנים מאוחר יותר הובילו להתפתחות דלקת במפרק שמתפתחת שלאחר טראומה (Post-traumatic arthritis) ולכאבים שאתם חשים עכשיו.

  {loadposition inside-page}

  שחיקת סחוס לאחר פציעה – רקע

  דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא המחלה השכיחה ביותר לאדם. כול אדם שחי מספיק שנים יסבול מהסימנים והתסמינים של המחלה הזאת שעלולים לכלול כאבים מקומיים, מגבלות תנועה, נוקשות ועוד. דלקת ניוונית במפרק היא הכינוי שניתן לתהליכים הניווניים במפרקי הגוף השונים, אך בעוד שבגיל מבוגר המחלה הזאת מתרחשת באופן טבעי בגיל צעיר סביר להניח שהיא תתפתח בגלל היסטוריה של פציעה מוקדמת במפרק. פציעה במפרק גורמת לפתיחה מזורזת של תהליך שחיקת סחוס לאחר פציעה. כול פגיעה במהלך החיים מעלה את הסיכון לסבול מדלקת פרקים ניוונית במפרק שנפצע בשלבים מוקדמים יחסית של החיים.

  אישור לקשר שבין חבלת במפרק לבין התפתחות דלקת פרקים ניוונית ניתן גם במחקר שפורסם ב2018 (Scientific Reports volume 8, Article number: 15599). בכול מצב שבו ישנם סימנים ותסמינים של מחלה ניוונית במפרק לפני גיל 60 סביר להניח שהמפרק הכואב שעליו אתם מתלוננים חווה חבלה טראומטית או נזקים מסוג אחר בעקבות מחלה, ניתוח או פציעות ממאמץ חוזר. על פי הערכות שהתפרסמו בארצות הברית 50% מהאנשים שניזוקו במפרק צפויים לפתח מחלה ניוונית באותו במפרק ו- 68% מקבוצת אנשים בעלי משקל יתר שעברו ניתוח לאיחוי שבר במפרק הירך יפתחו דלקת ניוונית במפרק שנפצע.

  חבלה טראומטית בברך תוביל בהמשך הדרך, לעתים לאחר שנים, לשחיקת סחוס לאחר פציעה וסימנים ותסמינים אחרים של  דלקת ניוונית בברכיים. כך גם לגבי חבלה טראומטית במפרקי הירך או בקרסוליים שצפויה לגרום להתפתחות מחלה ניוונית במפרק הרלוונטי בקרב לפחות 12% מסך כול הנפגעים. כמובן שהסיכוי ללקות במחלת פרקים זאת עולה דרמטית כאשר החבלה הראשונית במפרק גורמת נזק משמעותי.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מה הם הגורמים לפציעות מפרקים?

   שחיקת סחוס לאחר פציעה
   שחיקת סחוס לאחר פציעה

   כול ספורט חושף את העוסק בו ילדים ומבוגרים כאחד לפציעות גופניות. כול נפילה אקראית או פציעת ספורט במגרש הכדורסל בבית הספר עלולה לחזור אלינו שנים מאוחר יותר עם דלקת פרקים ניוונית במפרק שנפגע. כמובן שהנזקים הגופניים אינם מתרחשים רק בגלל פציעות ספורט. נזק גופני יכול להתפתח גם בגלל תאונות דרכים, קטטות, נפילות ועוד. הרבה פעמים הילד נופל באופן קשה ונחבל, אך לאחר מספר ימים מתאושש ואנו עוברים הלאה שמחים וטובי לב. את הילד הזה יש לבדוק באופן יסודי ולוודא שחלקי הגוף שנפגעו מתפקדים היטב ואינם גורמים לתגובת פיצוי באזורי גוף אחרים.

   למה פציעה ישנה חוזרת להכאיב?

   – הרס ישיר

   החבלה הראשונית במפרק או בעמוד השדרה גורמת לחבלה נרחבת יותר ממה שנראה במבט ראשון. מלבד ההרס הישיר העיקרי למפרק (למשל: שבר) נגרמים גם פציעות נוספות לרקמות אחרות במפרק כולל לכלי דם, לפשייה (רקמת החיבור העוטפת בין היתר את השרירים והגידים), לגידים, לסחוס התוך מפרקי, לדיסק הבין חולייתי, לשרירים, לחיישנים בתוך המפרק, לסיבי העצב, למעטפת המפרק, לרצועות, גרמי (עצמות, חוליות) ועוד.

   – הרס עקיף

   מלבד ההרס הישיר לרקמות השונות מתפתח גם הרס עקיף כתוצאה משינויים כרוניים ושינויים ביומכניים באופן התפקוד של המפרק. מפרק שניזוק עלול לאבד מהיציבות שלו, לפתח תנועה לקויה, לאבד את האיזון בכוח ובגמישות של השרירים הפועלים על המפרק ועוד. שיבושים תפקודיים אלה ממשיכים לגרום לנזק למפרק שנפצע ולרקמות סביבו וכן למפרקים אחרים בשרשרת הקינטית ולרקמות סביבם. בסוף התהליך אנו עלולים למצוא שההרס העקיף שהתפתח עם השנים במפרק, חמור יותר מההרס הישיר שנגרם בתחילת הדרך.

   דוגמאות לפציעות ישנות שכיחות הגורמות לשחיקת סחוס

   שחיקת סחוס לאחר פציעה בקרסול

   יצאתם לטיול רגלי במדבר יהודה, עליתם על אבן ונקעתם את הקרסול. אתם מגיעים לרופא עם קרסול נפוח וכחול, הרופא מתבונן, מאבחן נקע וקרע חלקי ברצועות הקרסול ומצווה על חבישה ומנוחה. תוך מספר שבועות הנפיחות יורדת, הכאב נעלם, אתם חוזרים ללכת ללא צליעה ובזה נגמר העניין. האמנם? לעיתים קרובות לנזק הישיר של קרע רצועות בקרסול נלווים פציעות נוספות לכלי הדם, פשייה, גידים, סחוס תוך מפרקי, שרירים, חיישנים בתוך המפרק, מעטפת מפרקית ועוד.

   חלק מהפגיעות כמו למשל הרס במשטח ההחלקה של הסחוס התוך מפרקי אינם ניתנים לתיקון מלא וחלק אחר כמו למשל חוסר יציבות או התפתחות ליקוי תנועתי אחר בקרסול, עווית שריר (ספזם) הפועל על המפרק, התקצרות של פשייה ועוד עלולים לגרום לשיבוש בתפקוד של הקרסול ובכך לגרום עם השנים להמשך הבלאי לקרסול ולמפרקים אחרים בשרשרת הקינטית.

   שחיקת סחוס לאחר פציעה בברך

   שחקן כדורגל משנה במהירות את כיוון הריצה שלו, ניתקל בשחקן אחר, מחליק על הדשא ושובר את הברך. מלבד החבלה הישירה בברך (השבר בברך) נחשף המפרק לפציעות נוספות כולל בין היתר לכלי דם, לסחוס התוך מפרקי, קרע ברצועות המייצבות את הברך, למיניסקוס, פגיעה בחיישנים ובעצבים במפרק, קרע גידים, קרע שרירים ועוד.

   פגיעות אלה עלולים להוביל למגוון שינויים בעלי משמעות על התפקוד של הברך: חולשה של קבוצת שרירים הפועלים על הברך כגון קבוצת השרירים המקרבים, חבלה במנגנון הנעילה של הברך, חופש תנועה גדול מידי בברך, חבלה במשטח ההחלקה (הסחוס) של המפרק ועוד. כול אלה ואחרים משבשים את התפקוד הביו מכני של הברך וממשיכים לגרום לפגיעה חוזרנית בברך ולחולי ניווני מוקדם במפרק.

   שחיקת סחוס לאחר פציעה בגב

   שחקן טניס שהחליק במגרש, נפל על הגב ונגרם לו שבר דחיסה באחת מחוליות המותן בגב התחתון. מלבד הפגיעה הישירה לחוליה נחשף עמוד השדרה והרקמות התומכות סביבו לפגיעות נוספות כולל לכלי הדם, לחיישני המפרק, לחוליות נוספות בעמוד השדרה, לסחוסים של המפרקים הפאצטלים (פרקי שטחה), למעטפת המפרקים, לגידים, לרצועות עמוד השדרה, לשרירי הגב, לדיסק הבין חולייתי ועוד.

   כול הפגיעות הללו או חלקם עלול לגרום גם לשיבוש בתפקוד של עמוד השדרה באזור הפגיעה או בחלקים אחרים בעמוד השדרה. נזקים אפשריים כוללים פגיעה ביציבות של חוליות, פגיעה בטווח התנועה של חוליה, חולשה של שרירי הליבה ועוד. נזקים נלווים אלו עלולים להחמיר על הציר של הזמן את הנזקים לאזור הפצוע בעמוד השדרה ולגרום לכך שלאחר שנים לא ארוכות יופיעו שם הסימנים והתסמינים של חולי ניווני במפרק הפצוע.

   שחיקת סחוס לאחר פציעה – אבחון וטיפול

   אבחון וטיפול בפגיעה עוברים דרך מספר שלבים. השלב הראשוני הוא לקיחת היסטוריה רפואית שבמהלכה נלמד כיצד התרחשה החבלה הראשונית, מתי התרחשה, מיקומה, סימנים ותסמינים, מה משפיע על הסימנים והתסמינים, פציעות קודמות, בריאות כללית ועוד. לאחר מכן נעבור לבדיקה גופנית והבדיקה הנירולוגית.

   במהלך הבדיקות הללו נחפש סימני חבלה חיצוניים כולל עיוותים, בליטות, נפיחות, חוסר סימטריה ועוד, נמשש את האזורים שנפגעו כדי לאתר בין היתר נקודות כואבות או שינוי טמפרטורה, נבחן את טווחי התנועה של המפרק הבעיתי, נערוך בדיקות מיוחדות המתאימות למפרק הפגוע ובדיקות נוירולוגיות. בסיכומו של דבר נעריך מה מיקום הפגיעה ומה חומרתה. במידת הצורך נבצע בדיקות נוספות כולל בדיקות מעבדה ובדיקות דימות.

   רמז לגבי מקור החולי הניווני במפרק יכול להינתן באמצעות גילו של החולה. כאשר גילו של החולה נמוך מ60 יש להניח שמקור החולי הוא חבלה ישנה. רמז נוסף לכך שמקור הדלקת עלול להיות חבלה קודמת ניתן גם כאשר החולה מתלונן על כאבים במפרק אחד בודד.

   – הטיפול בשלב התרחשות הפגיעה

   שחיקת סחוס לאחר פציעה
   שחיקת סחוס לאחר פציעה

   הטיפול והשיקום של הפציעה בעת התרחשותה עשויים לצמצם את הנזקים העתידיים ולאפשר איכות חיים גבוהה יותר לאורך שנים. שיקום יסודי של מפרק ירך שנפצע לפני שנים עשוי להיות ההבדל בין חולה שנזקק להחלפת מפרק כבר בגיל 50. חשוב להחזיר מפרק ירך שנפצע לתפקוד מלא ומדויק. מפרק ירך שנפגע אינו תקין כול עוד טווח התנועה שלו אינו מלא והביומכניקה שלו אינה מושלמת או הכי קרובה למצב הזה.

   אין להשלים עם שינויים פתולוגיים בדפוסי התנועה ויש לשנות אותם לפני שיהפכו לאופן תנועה שנרשם במוח כתנועה נורמלית. עם זאת חשוב להדגיש גם עם הטיפול הטוב ביותר בעולם אי אפשר להחזיר את המפרק שנפצע למצב "חדש". אנו נוהגים להגיד שלמפרק יש זיכרון ולכול פציעה עלול להיות ביטוי עתידי. כול שנותר לדאוג הוא שהביטוי העתידי הזה יהיה מינימלי.

   – הטיפול בפציעה ישנה

   קשה הרבה יותר לטפל בפציעות כרוניות. מלבד השינויים הפיזיים במפרק הפצוע כרוני ישנם גם שינויים בעייתיים בתבנית התנועה שהתקבעו כבר במוח ו"הותאמו" לעבודת המפרק והשרירים בשרשרת הקינטית. לתקן את השינויים העמוקים הללו נדרש זמן, סבלנות והתמדה וגם אז ההצלחה אינה מלאה. ובכול זאת רצוי לא להניח לפציעה ישנה אלא לטפל ולשפר את מצבה כדי לעצור או להאט את הקצב שבו המפרק מוסיף לאגור נזקים ולפתח דלקת פרקים ניוונית. חשוב לזכור שמפרק כזה מחייב גישה זהירה והדרגתית אחרת אנו עלולים לא לשפר דבר או אפילו להחמיר את הנזק במפרק.

   שחיקת סחוס לאחר פציעה – מניעה

   האופן היעיל ביותר למנוע החמרה עתידית של פגיעה ישנה הוא למנוע אותה מראשיתה. אם לא הצלחתם למנוע אותה יש לכול הפחות לטפל ולשקם אותה באופן מלא ויסודי. המפרק לאחר הפגיעה הראשונית צריך לחזור לטווחי התנועה המקוריים שלו או אפילו גדולים יותר, לחזור לדיוק הביו מכני שבו נע טרם נפגע או להיות טוב יותר, לחזור לאיזון השרירי שהתקיים סביב המפרק בכול הנוגע לגמישות וכוח או להגיע למצב טוב יותר ועוד.

   מלבד הטיפול והשיקום יש להקפיד על משקל גוף תקין ולהימנע מעומסי יתר במהלך עבודתכם או במהלך הפעילות הגופנית. למקצוע שאתם עוסקים בו יש השפעה על המהירות שבה תתפתח הבעיה במפרק הפצוע. במידה ונפצעתם בברך והמקצוע שלכם כרוך במאמץ חוזרני ועומסי יתר על הברכיים סביר מאוד שתהליך התפתחות מחלה ניוונית בברך שנפצעה יואץ. מאידך אם נפצעתם בברך והמקצוע ששבו אתם עוסקים אינו יוצר עומסים חריגים על הברכיים סביר להניח שתוכלו למשוך מספר שנים נוספות לפני שתתחילו לחוש בסימנים והתסמינים של חולי ניווני בברך שנפצעה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,