קליקים במפרקים אבחון וטיפול

קליקים במפרקים אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  קליקים במפרקים – אבחון וטיפול מהירים עשויים להציל את הפרק הרועש מנזק בלתי הפיך. רעשים אקראיים הבוקעים מפרקי הגוף בעת ביצוע תנועה כמו למשל הרמת כתף, ישיבה, עלייה במדרגות או ריקוד סוער אינם מעידים בהכרח על מצב פתולוגי. אנשים רבים מודעים לקליקים הבוקעים מהמפרקים ובכלל זה קליקים בלסת, קליקים בברך, קליקים בגב, קליקים בצוואר, קליקים בידיים ועוד. עם זאת קליקים, חריקות ורעשים (Crepitus) הבוקעים מהמפרקים באופן חוזר ונשנה עלולים להעיד על קיומם של נזקים במפרקים.

  הגורם לנזקים במפרקים הוא לרוב שינויים ניווניים על רקע דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). במידה ולרעשים הללו לא נלווים כאבים, מגבלות תנועה ו/או נפיחות אתם צריכים להיות מוטרדים פחות. עם זאת אסור לכם להיות שאננים מידי שכן עומס מינימלי על המפרקים הרועשים עלול על ציר הזמן לגרום גם להתפתחות כאב במפרק. ההמלצה שלנו היא: בכול מקרה שבו ישנם קליקים במפרקים אבחון וטיפול נדרשים אלא אם נאמר לכם אחרת.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   קליקים במפרקים אבחון וטיפול – רקע

   גורמים אפשריים לרעשים במפרקים כוללים:

   • בועיות גז הנוצרות בנוזל הסינוביאלי המצוי בחלל המפרק "ומתפוצצות" כאשר נוצר עליהן לחץ בעת ביצוע תנועות
   • חיכוך של רצועה או גיד (Tendon snapping) הממוקמים סביב המפרק
   • רעשים חוזרים ונשנים הבוקעים מהמפרק מעידים לרוב על נזק מבני. למעשה פגיעה בכול אחת מהרקמות בתוך המפרק עלולה לפגוע במרקם החלק הנדרש לעבודה התקינה של המפרק ובעקבות כך להתפתחות רעשים בעת תנועה.

   בין הרקמות שפגיעה בהן עלולה לגרום באופן ישיר להופעת רעשים במפרק נמנה:

   • שחיקת סחוסים
   • דלקת ברקמה הסינוביאלית
   • קרע מיניסקוס בברך
   • קרע דיסק במפרק הלסת
   • פריצת דיסק בין חולייתי בעמוד השדרה ועוד

   בין הרקמות שפגיעה בהן עלולה לגרום לחוסר יציבות במפרק והתפתחות נזקים לרקמות המוזכרות מעלה וכתוצאה מכך רעשים במפרק נמנה:

   • פגיעה בקופסית המפרק
   • קרע ברצועות התומכות במפרק
   • קרע בלברום

   גורמים נוספים להתפתחות רעשים במפרק כוללים:

   • פגיעה באספקת הדם לעצמות המפרק עלולה לגרום לנמק מקומי, הרס גרמי ושינויים של פני המשטח באופן שהופעת רעשים בעת הנעת המפרק הופכת לעניין סביר.

   אנטומיה בסיסית של מפרק

   מפרק – הוא המקום שבו נפגשות שתי עצמות או יותר. נהוג לסווג את קבוצות המפרקים בגוף האדם על פי פרמטרים שונים. חלוקת המפרקים על פי יכולת התנועה כוללת:

   • מפרק צמוד (Synarthrosis) שהוא לרוב מפרק סיבי כמו המפרקים בין עצמות הגולגולת (skull sutures) שאינו מאפשר תנועה או מאפשר תנועה זעירה
   • מפרק נע חלקית (Amphiarthrosis) שהוא לרוב מפרק סחוסי כמו המפרקים בין החוליות המאפשר תנועה חלקית בלבד
   • מפרק נע חופשי (Diarthrosis) או מפרק סינוביאלי כמו מפרק הירך, סוג המפרק השכיח ביותר בגוף. מפרק סינוביאלי מאפשר יכולת תנועתית גדולה.

   המבנה האנטומי של מפרקים סינוביאלים כולל: קצוות העצמות מכוסות בסחוס שתפקידו למנוע מגע בין העצמות ולהחליק את התנועה, חלל המפרק מכיל רקמה סינוביאלית ונוזל סינוביאלי שתפקידו לסוכך את המפרק, קופסית העוטפת את המפרק ורצועות התומכות בו. בחלק מהמפרקים הסינוביאליים (ברך, מפרק הלסת) ישנם כריות סחוסיות – מיניסקוסים – המפרידים בין העצמות מונעות חיכוך וסופגות זעזועים.

   סוגי מפרקים סינוביאליים

   קליקים במפרקים
   קליקים במפרקים

   גם את המפרקים הסינוביאליים מחלקים על פי יכולת התנועה שלהם לשש קבוצות שונות:

   • מפרק כדורי (Ball and socket joint) כמו למשל מפרק הירך הוא מפרק המורכב ממכתש ועלי ומתאפיין ביכולת תנועתית רחבה ביותר.
   • מפרק ציר (Hinge joint) כמו מפרק המרפק בנוי כציר המאפשר תנועות כפיפה ופשיטה בלבד.
   • מפרק סיבובי (Pivot joint) כמו המפרק שנוצר בין עצם החישור שנעה סביב עצם הגומד.
   • מפרק אוכף (Saddle joint) כמו המפרק שבין האגודל לשורש כף היד המאפשר תנועה רחבה מלבד תנועה סיבובית על ציר.
   • מפרק אליפטי (Condyloid joint) – דומה למפרק כדורי אך מאפשר תנועה מוגבלת יותר. לדוגמה המפרקים שבין חלקי האצבע.
   • מפרק החלקה (Plane joint) – מורכב משתי עצמות המחליקות האחת על השנייה כמו המפרק בין עצמות שורש כף היד. מאפשר תנועה קטנה לכל כיוון.

   קליקים במפרקים – מה גורם לזה?

   נזקים אפשריים למפרק יכולים להיגרם בגלל דלקת פרקים או בעקבות פציעה טראומטית או פציעה על רקע של ביצוע תנועות חוזרניות וחשיפה לעומסים חוזרניים.

   דלקות פרקים

   דלקת פרקים עלולה לתקוף מפרק אחד בודד ואז אותו מפרק עלול בין היתר להשמיע רעשים בתנועה או להקיף מספר מפרקים ובמקרה הזה סביר שהרעשים יבקעו ממספר מפרקים במצב תנועה. ברוב המקרים דלקת הפרקים שגורמת לנזקים היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). רוב האנשים מעל גיל 40 סובלים או יסבלו בחומרה כזאת או אחרת מהסימנים והתסמינים של דלקת פרקים זאת. דלקת פרקים ניוונית היא השם שניתן לבלאי (Wear and tear) שנגרם לסחוסים ולמפרקים שלנו עקב השימוש שאנו עושים בהם. מעל גיל 55 דלקת פרקים ניוונית היא הגורם הגדול ביותר למוגבלות תנועתית.

   מטבע הדברים מפרקים שאנו נוטים להשתמש בהם יותר כמו כפות ידיים או מפרקים נושאי משקל (ברך, עמוד שדרה, ירך) נתונים לעומסים גדולים יותר ועל כן חשופים לבלאי גדול יותר. גם מפרק שנפצע או נותח עלול לפתח דלקת פרקים ניוונית בשלבים מוקדמים יותר של החיים. דלקת פרקים ניוונית גורמת לפגיעה הדרגתית בסחוסים ובעצמות במפרק, צמיחה של זיזים גרמיים (Bony spurs), דלקת של הרקמה הסינוביאלית וכתוצאה מכך לייצור מוגבר של נוזל הגורם לנפיחות, התעבות והתכווצות של הרקמות סביב המפרק ועוד.

   ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית כולל כאמור גיל (עם השנים עולה הסיכון), מבנה לא תקין (למשל ברכי X או ברכי O), עיסוק (לקלדנית סיכון גדול יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בכפות הידיים), ספורט מועדף (לכדורגלן סיכון גדול יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בברכיים). ישנן דלקות פרקים אחרות שעלולות לגרום לנזקים במפרקים ובעקבות נזקים אלו להתפתחות רעשים. בין דלקת הפרקים הללו נכלול דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת זיהומית (Septic arthritis), שיגדון (Gouty arthritis) ועוד ועוד.

   פציעה טראומטית

   נזקים למפרקים עלולים להתרחש גם בגין פציעה טראומטית כמו למשל פציעת ספורט. דוגמאות לפציעות ספורט כוללות "סיבוב של הברך" קרע רצועות ו/או קרע מיניסקוס (Meniscus), התנגשות עם שחקן יריב ונקיעה חמורה של הקרסול ופציעה של הסחוס בתוך המפרק, הרמת משקולות באופן לא נכון הגורמת לנזק לדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק).

   פציעה בגין עומסים חוזרניים

   נזקים למפרקים עלולים להתרחש גם בגלל עומסים חוזרניים הנוצרים בעבודה או בפעילות הגופנית וגורמים לאגירה אטית של נזקים במפרקים. דוגמאות לפציעות על רקע של עומסים ותנועות חוזרניים נכלול ישיבה ממושכת הגורמת לאחר מספר שנים לנזק לסחוסים ולדיסקים הבין חולייתיים בעמוד השדרה, שחקן כדור יד המוסר כדורים כאשר הכתף שלו נמצאת מעל גובה הראש עלול לגרום לפגיעה בסחוס ובגידים במפרק הכתף, עלייה מרובה במדרגות עלולה לגרום לשחיקה של הסחוס מתחת לפיקת הברך (Patella) ועוד.

   קליקים במפרקים – אבחון

   אבחון מהיר ומדויק מפרק רועש יאפשר במידת הצורך טיפול נכון ויעיל במפרק וימנע נזקים כרוניים שעלולים להגיע לכדי הצורך להחליף מפרק. עם זאת קליקים במפרקים אבחון וטיפול חייבים להתבסס על ביצוע של אבחנה מבדלת. הליך זה יוודא שאנו לא מפספסים באבחון ולכן גם לא בטיפול.

   היסטוריה רפואית

   ראשית נתחיל עם לקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית. נלמד מתי החל הכאב, מה גרם לו (טראומה), מה סוג הכאב, אלו פעולות או מנחים מחמירים או מפחיתים את עוצמת הכאב ועוד. נלמד על קיומן של נטיות גנטיות משפחתיות להתפתחות מחלות כשעלולות לגרום נזק למפרקים כולל, דלקת פרקים פסוריאטית, שיגדון, דלקת פרקים שגרונית ועוד. נלמד על הרגלים, עיסוקים ותחביבים שעלולים לגרום לעומסי יתר על המפרקים.

   בדיקה גופנית

   באמצעות הבדיקה הגופנית נשחזר את הרעשים במפרק שעליו אתם מתלוננים. נזהה את הנזק ונאמוד את חומרתו. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן בחלק האנטומי המדובר במגוון מצבים דינמיים ופסיביים. קליקים בגב התחתון יוביל לבדיקה של עמוד השדרה המותני, קליקים בצוואר יובילו לבדיקה של עמוד השדרה הצווארי, קליקים בלסת יובילו לבדיקה של מפרק הלסת וכך הלאה. בין היתר נבדוק את טווחי התנועה של המפרק המעורב. נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות. לאחר שלבים אלו יהיו בידנו מספיק נתונים כדי לקבוע אבחון. כאשר המידע שאספנו אינו מאפשר אבחון נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות.

   בדיקות דימות ומעבדה

   דימות כגון צילומי רנטגן, CT ו/או MRI ו/או בבדיקות מעבדה כדי לזהות עדויות לקיומה של דלקת פרקים או נזק טראומטי במפרק. נפנה את החולה לביצוע בדיקות אלו גם כאשר הוא אינו מגיב לטיפולים שניתנים לו. חשוב לציין שנפנה לחדר מיון לבירור רפואי יסודי נוסף כול חולה שבין יתר הסימנים והתסמינים יתלונן גם על חום גבוה, צמרמורות, אובדן משקל בלתי מוסבר, כאב חריף שאינו פג במנוחה ועוד. סימנים ותסמינים אלו מעלים את הסבירות שהגורם לכאבי הברכיים אינו מכאני ומהווים דגל אדום.

   איך מטפלים ברעשים במפרקים?

   במידה ומלבד הרעשים הקבועים הבוקעים מהמפרק אינכם חשים כאבים ו/או נפיחות ו/או מגבלות תנועה הרי שהנזקים במפרק אינם מלווים בדלקת חריפה. במצב הזה ניתן להסתפק במודעות לנזק במפרק ולהתנהל נכון. התנהלות נכונה כוללת הקפדה על שימוש מידתי במפרק כמו למשל להפחית את פרק הזמן שבו אתם מקלידים (כפות ידיים רועשות), להפחית את השימוש במדרגות (ברכיים רועשות), לצמצם למינימום פעילות גופנית שיוצרת עומסי יתר על המפרק המדובר ועוד. עם זאת חשוב לציין שמנוחת יתר עלולה לגרום לניוון ולהחמרה של מצב המפרק ועל כן לא נכון להיכנס למיטה ולנוח עד אין סוף, אלא להרבות בפעילות אך כזאת שאינה גורמת לכאבים או רעשים במפרק.

   קליקים במפרקים – טיפול כירופרקטי

   קבלו עזרה מקצועית כאשר מלבד רעשים הבוקעים מהמפרקים אתם חשים אחד או יותר מהסימנים והתסמינים הבאים כולל כאבים, נפיחות ומגבלות תנועה. בעל מקצוע מתאים יאבחן את הגורם לסימנים והתסמינים הללו ויעריך את חומרת הנזק. כאמור רוב הסיכויים שהסימנים והתסמינים הללו נגרמים בגלל דלקת פרקים ניוונית אך גורמים אפשריים נוספים כוללים גם דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים זיהומית או נזק טראומטי למפרק.

   כירופרקטיקה יודעת לאבחן ולטפל באופן שמרני ברוב הגורמים לרעשים במפרקים הנובעים מעומס יתר, שיבושים מבניים ותפקודיים, מחלות פרקים ונזקים טראומטיים. לאחר שזיהה את הגורם לרעשים הבוקעים מהמפרק שלכם יחל הכירופרקט לטפל בהן. מלבד ההנחיה וההדרכה, הטיפול במפרק יכלול שימוש בציוד עזר כגון לייזר רך, תומכי מפרק ועוד וכן שימוש בטכניקות טיפול ידניות. עם שוך השלב הדלקתי יחל שלב השיקום. לדעתי, יש לצמצם במידת האפשר את השימוש בתרופות ובוודאי בכירורגיה כדי לשפר את מצב המפרק יחד עם זאת לפעמים מצב המפרק כול כך קשה שאין מנוס משימוש באמצעים אלו.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.