קליקים במפרקים אבחון וטיפול
קליקים במפרקים אבחון וטיפול

קליקים במפרקים אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קליקים במפרקים – אבחון וטיפול מהירים עשויים להציל את הסחוסים במפרקים הרועשים מנזקים בלתי הפיכים. רעשים אקראיים הבוקעים מפרקי הגוף בעת ביצוע תנועה כמו למשל הרמת כתף, ישיבה, עלייה במדרגות או ריקוד סוער אינם מעידים בהכרח על מצב פתולוגי. מאידך חריקות ורעשים (Crepitus) הבוקעים מהמפרקים באופן חוזר ונשנה עלולים להעיד על קיומם של נזקים במפרקים.

הגורם לנזקים במפרקים הוא לרוב שינויים ניווניים על רקע דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). במידה ולרעשים הללו לא נלווים כאבים, מגבלות תנועה ו/או נפיחות אתם צריכים להיות מוטרדים פחות אך עדיין מוטרדים שכן עומס מינימלי על המפרקים הרועשים עלול על ציר הזמן לגרום גם להתפתחות כאב במפרק. ההמלצה שלנו היא: בכול מקרה שבו ישנם קליקים במפרקים אבחון וטיפול נדרשים אלא אם נאמר לכם אחרת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןקליקים במפרקים אבחון וטיפול – רקע

גורמים אפשריים לרעשים אקראיים במפרקים כוללים בועיות גז הנוצרות בנוזל הסינוביאלי המצוי בחלל המפרק “ומתפוצצות” כאשר נוצר עליהן לחץ בעת ביצוע תנועות או חיכוך של רצועה או גיד (Tendon snapping) הממוקמים סביב המפרק. רעשים חוזרים ונשנים הבוקעים מהמפרק מעידים לרוב על נזק מבני. למעשה פגיעה בכול אחת מהרקמות בתוך המפרק עלולה לפגוע במרקם החלק הנדרש לעבודה התקינה של המפרק ובעקבות כך להתפתחות רעשים בעת תנועה.

בין הרקמות שפגיעה בהן עלולה לגרום באופן ישיר להופעת רעשים במפרק נמנה שחיקת סחוסים, דלקת ברקמה הסינוביאלית, קרע מיניסקוס בברך, קרע דיסק במפרק הלסת, פריצת דיסק בין חולייתי בעמוד השדרה ועוד. פגיעה בקופסית המפרק, קרע ברצועות התומכות במפרק  או קרע בלברום עלולים לגרום לחוסר יציבות במפרק ובעקבותיהם התפתחות של נזקים לרקמות המוזכרות מעלה. פגיעה באספקת הדם לעצמות המפרק עלולה לגרום לנמק מקומי, הרס גרמי ושינויים של פני המשטח באופן שהופעת רעשים בעת הנעת המפרק הופכת לעניין סביר.

אנטומיה בסיסית של מפרק

מפרק – הוא המקום שבו נפגשות שתי עצמות או יותר. נהוג לסווג את קבוצות המפרקים בגוף האדם על פי פרמטרים שונים. הסיווג על פי יכולת התנועה של המפרקים מחלק את המפרקים לשלושה סוגים: מפרק צמוד (Synarthrosis) שהוא לרוב מפרק סיבי כמו המפרקים בין עצמות הגולגולת (skull sutures) שאינו מאפשר תנועה או מאפשר תנועה זעירה, מפרק נע חלקית (Amphiarthrosis) שהוא לרוב מפרק סחוסי כמו המפרקים בין החוליות המאפשר תנועה חלקית בלבד, מפרק נע חופשי (Diarthrosis) או מפרק סינוביאלי כמו מפרק הירך, סוג המפרק השכיח ביותר בגוף. מפרק סינוביאלי מאפשר יכולת תנועתית גדולה.

המבנה האנטומי של מפרקים סינוביאלים כולל: קצוות העצמות מכוסות בסחוס שתפקידו למנוע מגע בין העצמות ולהחליק את התנועה, חלל המפרק מכיל רקמה סינוביאלית ונוזל סינוביאלי שתפקידו לסוכך את המפרק, קופסית העוטפת את המפרק ורצועות התומכות בו. בחלק מהמפרקים הסינוביאליים (ברך, מפרק הלסת) ישנם כריות סחוסיות – מיניסקוסים – המפרידים בין העצמות מונעות חיכוך וסופגות זעזועים.

– סוגי מפרקים סינוביאליים

קליקים במפרקים
קליקים במפרקים

גם את המפרקים הסינוביאליים מחלקים על פי יכולת התנועה שלהם לשש קבוצות שונות:

 • מפרק כדורי (Ball and socket joint) כמו למשל מפרק הירך הוא מפרק המורכב ממכתש ועלי ומתאפיין ביכולת תנועתית רחבה ביותר.
 • מפרק ציר (Hinge joint) כמו מפרק המרפק בנוי כציר המאפשר תנועות כפיפה ופשיטה בלבד.
 • מפרק סיבובי (Pivot joint) כמו המפרק שנוצר בין עצם החישור שנעה סביב עצם הגומד.
 • מפרק אוכף (Saddle joint) כמו המפרק שבין האגודל לשורש כף היד המאפשר תנועה רחבה מלבד תנועה סיבובית על ציר.
 • מפרק אליפטי (Condyloid joint) – דומה למפרק כדורי אך מאפשר תנועה מוגבלת יותר. לדוגמה המפרקים שבין חלקי האצבע.
 • מפרק החלקה (Plane joint) – מורכב משתי עצמות המחליקות האחת על השנייה כמו המפרק בין עצמות שורש כף היד. מאפשר תנועה קטנה לכל כיוון.

קליקים במפרקים – מה גורם לזה?

נזקים אפשריים למפרק יכולים להיגרם בגלל דלקת פרקים או בעקבות פציעה טראומטית או פציעה על רקע של ביצוע תנועות חוזרניות וחשיפה לעומסים חוזרניים.

– דלקות פרקים

דלקת פרקים עלולה לתקוף מפרק אחד בודד ואז אותו מפרק עלול בין היתר להשמיע רעשים בתנועה או להקיף מספר מפרקים ובמקרה הזה סביר שהרעשים יבקעו ממספר מפרקים במצב תנועה. ברוב המקרים דלקת הפרקים שגורמת לנזקים היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). רוב האנשים מעל גיל 40 סובלים או יסבלו בחומרה כזאת או אחרת מהסימנים והתסמינים של דלקת פרקים זאת. דלקת פרקים ניוונית היא השם שניתן לבלאי (Wear and tear) שנגרם לסחוסים ולמפרקים שלנו עקב השימוש שאנו עושים בהם. מעל גיל 55 דלקת פרקים ניוונית היא הגורם הגדול ביותר למוגבלות תנועתית.

מטבע הדברים מפרקים שאנו נוטים להשתמש בהם יותר כמו כפות ידיים או מפרקים נושאי משקל (ברכיים, עמוד שדרה, ירך) נתונים לעומסים גדולים יותר ועל כן חשופים לבלאי גדול יותר. גם מפרק שנפצע או נותח עלול לפתח דלקת פרקים ניוונית בשלבים מוקדמים יותר של החיים. דלקת פרקים ניוונית גורמת לפגיעה הדרגתית בסחוסים ובעצמות במפרק, צמיחה של זיזים גרמיים (Bony spurs), דלקת של הרקמה הסינוביאלית וכתוצאה מכך לייצור מוגבר של נוזל הגורם לנפיחות, התעבות והתכווצות של הרקמות סביב המפרק ועוד.

ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית כולל כאמור גיל (עם השנים עולה הסיכון), מבנה לא תקין (למשל ברכי X או ברכי O), עיסוק (לקלדנית סיכון גדול יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בכפות הידיים), ספורט מועדף (לכדורגלן סיכון גדול יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בברכיים). ישנן דלקות פרקים אחרות שעלולות לגרום לנזקים במפרקים ובעקבות נזקים אלו להתפתחות רעשים. בין דלקת הפרקים הללו נכלול דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת זיהומית (Septic arthritis), שיגדון (Gouty arthritis) ועוד ועוד.

– פציעה טראומטית

נזקים למפרקים עלולים להתרחש גם בגין פציעה טראומטית כמו למשל פציעת ספורט. דוגמאות לפציעות ספורט כוללות “סיבוב של הברך” קרע רצועות ו/או קרע מיניסקוס (Meniscus), התנגשות עם שחקן יריב ונקיעה חמורה של הקרסול ופציעה של הסחוס בתוך המפרק, הרמת משקולות באופן לא נכון הגורמת לנזק לדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק).

– פציעה בגין עומסים חוזרניים

נזקים למפרקים עלולים להתרחש גם בגלל עומסים חוזרניים הנוצרים בעבודה או בפעילות הגופנית וגורמים לאגירה אטית של נזקים במפרקים. דוגמאות לפציעות על רקע של עומסים ותנועות חוזרניים נכלול ישיבה ממושכת הגורמת לאחר מספר שנים לנזק לסחוסים ולדיסקים הבין חולייתיים בעמוד השדרה, שחקן כדור יד המוסר כדורים כאשר הכתף שלו נמצאת מעל גובה הראש עלול לגרום לפגיעה בסחוס ובגידים במפרק הכתף, עלייה מרובה במדרגות עלולה לגרום לשחיקה של הסחוס מתחת לפיקת הברך (Patella) ועוד.

קליקים במפרקים – אבחון

מספר הגורמים האפשריים להתפתחות רעשים במפרקים מחייב לבצע אבחנה מבדלת. אבחון מהיר ומדויק יאפשר במידת הצורך טיפול נכון ויעיל במפרק וימנע נזקים כרוניים שעלולים להגיע לכדי הצורך להחליף מפרק.

– היסטוריה רפואית

ראשית נתחיל עם לקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית. נלמד מתי החל הכאב, מה גרם לו (טראומה), מה סוג הכאב, אלו פעולות או מנחים מחמירים או מפחיתים את עוצמת הכאב ועוד. נלמד על קיומן של נטיות גנטיות משפחתיות להתפתחות מחלות כשעלולות לגרום נזק למפרקים כולל, דלקת פרקים פסוריאטית, שיגדון, דלקת פרקים שגרונית ועוד. נלמד על הרגלים, עיסוקים ותחביבים שעלולים לגרום לעומסי יתר על המפרקים.

– בדיקה גופנית

באמצעות הבדיקה הגופנית נשחזר את הרעשים במפרק שעליו אתם מתלוננים. נזהה את הנזק ונאמוד את חומרתו. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן במפרק המדובר במגוון מצבים דינמיים ופסיביים. נבדוק את טווחי התנועה של המפרק. נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות. לאחר שלבים אלו יהיו בידנו מספיק נתונים כדי לקבוע אבחון. כאשר המידע שאספנו אינו מאפשר אבחון נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות.

– בדיקות דימות ומעבדה

דימות כגון צילומי רנטגן, CT ו/או MRI ו/או בבדיקות מעבדה כדי לזהות עדויות לקיומה של דלקת פרקים או נזק טראומטי במפרק. נפנה את החולה לביצוע בדיקות אלו גם כאשר הוא אינו מגיב לטיפולים שניתנים לו. חשוב לציין שנפנה לחדר מיון לבירור רפואי יסודי נוסף כול חולה שבין יתר הסימנים והתסמינים יתלונן גם על חום גבוה, צמרמורות, אובדן משקל בלתי מוסבר, כאב חריף שאינו פג במנוחה ועוד. סימנים ותסמינים אלו מעלים את הסבירות שהגורם לכאבי הברכיים אינו מכאני ומהווים דגל אדום.

איך מטפלים ברעשים במפרקים?

במידה ומלבד הרעשים הקבועים הבוקעים מהמפרק אינכם חשים כאבים ו/או נפיחות ו/או מגבלות תנועה הרי שהנזקים במפרק אינם מלווים בדלקת חריפה. במצב הזה ניתן להסתפק במודעות לנזק במפרק ולהתנהל נכון. התנהלות נכונה כוללת הקפדה על שימוש מידתי במפרק כמו למשל להפחית את פרק הזמן שבו אתם מקלידים (כפות ידיים רועשות), להפחית את השימוש במדרגות (ברכיים רועשות), לצמצם למינימום פעילות גופנית שיוצרת עומסי יתר על המפרק המדובר ועוד. עם זאת חשוב לציין שמנוחת יתר עלולה לגרום לניוון ולהחמרה של מצב המפרק ועל כן לא נכון להיכנס למיטה ולנוח עד אין סוף, אלא להרבות בפעילות אך כזאת שאינה גורמת לכאבים או רעשים במפרק.

קליקים במפרקים – טיפול כירופרקטי

קבלו עזרה מקצועית כאשר מלבד רעשים הבוקעים מהמפרקים אתם חשים אחד או יותר מהסימנים והתסמינים הבאים כולל כאבים, נפיחות ומגבלות תנועה. בעל מקצוע מתאים יאבחן את הגורם לסימנים והתסמינים הללו ויעריך את חומרת הנזק. כאמור רוב הסיכויים שהסימנים והתסמינים הללו נגרמים בגלל דלקת פרקים ניוונית אך גורמים אפשריים נוספים כוללים גם דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים זיהומית או נזק טראומטי למפרק.

כירופרקטיקה יודעת לאבחן ולטפל באופן שמרני ברוב הגורמים לרעשים במפרקים הנובעים מעומס יתר, שיבושים מבניים ותפקודיים, מחלות פרקים ונזקים טראומטיים. לאחר שזיהה את הגורם לרעשים הבוקעים מהמפרק שלכם יחל הכירופרקט לטפל בהן. מלבד ההנחיה וההדרכה, הטיפול במפרק יכלול שימוש בציוד עזר כגון לייזר רך, תומכי מפרק ועוד וכן שימוש בטכניקות טיפול ידניות. עם שוך השלב הדלקתי יחל שלב השיקום. לדעתי, יש לצמצם במידת האפשר את השימוש בתרופות ובוודאי בכירורגיה כדי לשפר את מצב המפרק יחד עם זאת לפעמים מצב המפרק כול כך קשה שאין מנוס משימוש באמצעים אלו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר…

 • כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

  כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן