איך מונעים כאבי גב
איך מונעים כאבי גב?

איך מונעים כאבי גב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


איך מונעים כאבי גב? התשובה לשאלה זאת היא ישירה למדי. נטרלו את גורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב ובכך תצמצמו הסיכון לסבול מהם. כמובן שגורמי הסיכון שאנו דנים בהם כאן לא כוללים כאבים המופיעים בעקבות נזקי טראומה כגון אלו שמתרחשים לאחר נפילה, פציעת ספורט או תאונת דרכים.

כותב המאמר כאן יוצא מנקודת הנחה שאינה מדויקת לחלוטין שעל כאבי גב שמתחילים בעקבות נזק טראומתי אין לנו שליטה ולכן קשה למנוע. להערכתי ניתן למנוע גם חלק ניכר מהנזקים הטראומטיים הגורמים בסופו של דבר לכאבי גב. גורמי הסיכון שאנו דנים בהם כאן קשורים יותר לאורח החיים שלכם ולהקפדה על הרגלים נכונים.

איך מונעים כאבי גב? רקע

סובלים לעתים מכאבי גב? אתם לא לבד כמעט כול בני האדם בשלב זה או אחר סובלים או יסבלו מכאבים בחלק זה או אחר לאורך עמוד השדרה. מדובר בבעיה המהווה מטרד אישי בגלל בין היתר הפגיעה באיכות חיים ומדובר גם בבעיה המהווה מטרד לאומי כבד וזאת בגלל אובדן הכנסות למשק והעלויות הכרוכות בביקורי רופאים, טיפולים, אשפוזים וניתוחים. מחקרים שונים מראים שמספר הסובלים מכאבי גב לא זו בלבד שאינו קטן אלא גדל משנה לשנה. ההחמרה במגמה מיוחסת בין היתר לאורח החיים המודרני ולאריכות החיים.

כדי לצמצם את הסיכון לסבול מכאבי גב אנו צריכים להבין מה גורם להם ומה הם גורמי הסיכון להתפתחותם. כאבי גב מופיעים לרוב בעקבות נזקים לאחת או יותר מהרקמות בגב. נזקים לרקמות הללו נגרמים ברוב המקרים בגלל עומסי יתר ופעולות חוזרניות. בחלק קטן יותר של המקרים הגורמים לפגיעה ברקמות הוא חבלה או מחלה. הנזקים האפשריים יכולים לכלול מתיחה של רקמה רכה (שריר, גיד, רצועה), שבר של חוליה, שחיקה של סחוס ועוד. בחלק קטן מאוד מהמקרים כאבי הגב נגרמים בגלל פגיעה או חולי של איבר פנימי. במאמר זה אנו לא דנים בסוג הזה של כאבי גב.

טיפים מרכזיים למניעת כאבי גב

החדשות הטובות הן שבניגוד לסברה של אנשים רבים כאבי גב אינן גזרה משמיים. התשובה לשאלה איך מונעים כאבי גב מפורטת כאן. הקפדה על התנהלות נכונה, אורח חיים נכון ושמירה על מספר כללים יצמצמו משמעותית את הסיכון שלכם לפגיעה בגב. להלן פירוט הדרכים למנוע כאב גב:

פעילות גופנית

איך מונעים כאבי גב
איך מונעים כאבי גב

רצוי לבצע פעילות גופנית הכוללת אימונים אירוביים, אימוני כוח ואימונים לשמירה על טווחי התנועה. פעילות גופנית סדירה מחזקת את שרירי הליבה ובכלל זה את שרירי הגב והבטן. שרירים אלו הם שומרי הראש של עמוד השדרה. מלבד עמוד השדרה לפעילות גופנית השפעה מטיבה גם חלקי הגוף האחרים כולל לב, ריאות, סחוסים ועוד.

שמירה על משקל

משקל גוף גבוה מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחות כאבי גב. עודף משקל או השמנה בטנית מעלה עוד יותר את הסיכון ללקות בכאבי גב. מלבד שמירה על מאזן קלורי נכון יש להקפיד גם על תזונה המכילה את רכיבי המזון החשובים לבריאות השלד והשרירים כולל בין היתר, אספקה סבירה של חלבון, ירקות פירות, שומנים ופחמימות. צריכה של מזון עשיר בוויטמין D תעזור בשמירה על בריאות העצמות והחוליות.

הימנעות מעישון

כאשר שואלים אתכם איך מונעים כאבי גב אתם לא יכולים לטעות אם תשיבו שקודם כול צריך להפסיק לעשן. עישון מהווה גורם סיכון כמעט לכול מחלה והפרעה בריאותית אפשרית. בשנים האחרונות ישנם מחקרים רבים שמצאו קשר בין עישון לבין הסיכון להתפתחות כאבי גב. אז אם עד היום לא שוכנעתם להפסיק לעשן אז אולי הנימוק הזה יעשה את העבודה.

ישיבה

ישיבה היא קרוב לוודאי הגורם המזיק ביותר לבריאות הגב. אז אלה שואלים איך מונעים כאבי גב צריכים לדעת שהקפדה על ישיבה נכונה והגבלה של פרק זמן הישיבה מפחיתה דרמטית את סיכויי הפגיעה בגב.

הקפידו על ישיבה זקופה וצמצמו את פרק הזמן שבו אתם יושבים ברציפות. ראוי לחשוב על שולחן עבודה בעל יכולת לעלות ולרדת ובכך תוכלו לגוון את אופן העבודה שלכם ואת העומסים המוטלים על הגב. יחד עם זאת חשוב לזכור שגם עמידה ממושכת היא לא רצויה ועל כן נסו להיות יותר בתנועה.

שמירה על יציבה

יציבה תקינה מפחיתה את העומסים על חלקי הגוף השונים ובכלל זה על עמוד השדרה ומצמצמים את הסיכון לפגיעה. הקפידו על יציבה נכונה בעמידה ובעיקר בישיבה. יציבה נכונה היא זאת השומרת על העקומות הטבעיות של עמוד השדרה – קימורים והקעורים.

עמדת מחשב

עמדת עבודה תקינה ואופן עבודה נכון יצמצמו את העומסים המוטלים על חלקי הגוף השונים כולל על הגב שלכם. מול מחשב, הקפידו על ישיבה נכונה על כיסא בעל יכולת כוונון של חלקיו השונים. כיסא כזה יאפשר תמיכה טובה יותר בעמוד השדרה, תמיכה במרפקים, מיקום טוב יותר לברכיים ולמפרקי הירך.

הרמת חפצים

הקפידו להתכופף עם הברכיים ולא עם הגב, שמרו על פיסוק של הרגליים ושמרו על המטען קרוב לגופכם. במקביל לפעולת ההרמה חשוב להקפיד על הידוק או כיווץ של שרירי הבטן ושרירי הגב. על תרימו את המטען ותבצעו רוטציה בו זמנית. הרימו ונועו בקוו ישר.

דחיפה של חפצים

מניעת כאבי גב חייבת לכלול שימוש בכוח רגליים כדי לדחוף חפצים והימנעות ממשיכה של החפצים הללו באמצעות הגב.

נעליים

הקפידו על נעליים שטוחות עם סוליית גומי. נעל כזאת יוצרת פחות עומס על הגב.

נהיגה

הקפידו לתמוך בגב התחתון במהלך הנהיגה. הקפידו על מראות מכוונות היטב כדי שלא תאלצו לבצע סיבובים מיותרים כדי לראות טוב יותר מה קורה מאחור. הדוושות צריכות להיות ישר לפניכם, בקו ישר ובמרחק מתאים. דוושות מרוחקות מידי יחייבו אתכם לגלוש קדימה ולאבד את התמיכה בגב. דוושות קרובות מידי יגרמו לכיפוף יתר של הברכיים ולהתעגלות הגב. נהיגה ארוכה מחייבת הפסקות רבות יותר שבהן תחלצו עצמות על ידי הליכה.

שינה

שנו על מזרן השומר את עמוד השדרה שלכם ישר ללא עיוותים. מזרן רך מידי יגרום לתופעת הערסל מזרן קשה מידי לא יספוג לתוכו את הקימורים הטבעיים ויגרום לשקיעה של מרכז הגב. הימנעו משינה על הבטן. הקפידו על כרית בגובה נכון ששומרת על הצוואר שלכם במנח ניטרלי.

ארנק נפוח

מתברר שבמהלך ישיבה, ארנק נפוח וגדוש מעוות את האגן וגורם לעומסים לא תקינים. מניעת כאבי גב מחייבת התייחסות לעוביו של הארנק. הסירו כול מה שלא חייב להיות בארנק ושמרו אותו שטוח או לחלופין העבירו את הארנק לכיס קדמי.

איך מונעים כאבי גב? העדיפו תיק גב

העדיפו תיקי גב וצמצמו את השימוש בתיקי צד היוצרים עומסים לא סימטריים על הגב.

כאבי גב? טפלו בזה ללא דיחוי

נקטתם בכל הצעדים האפשריים כדי למנוע כאבי גב אבל זה לא צלח. ברגע אחד של חוסר תשומת לב עשיתם “תנועה לא נכונה” והגב החל לכאוב. בשלב הזה הדבר הנכון לעשות כדי לצמצם את הסיכוי לכאבי גב כרוניים הוא לגשת לכירופרקט כדי לאבחן מה קרה בגב. במידה ומדובר במתיחה קלה של שריר הכירופרקט יאבחן זאת וינחה אתכם כיצד להתנהג. במקרה כזה אין צורך בטיפול. במידה והכאבים נובעים מנזקים קשים יותר הכירופרקט יאבחן, יטפל, ישקם וינהל את הפציעה שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • הרצאה בנושא כאבי גב

  הרצאה בנושא כאבי גב תכלול בין היתר הכרת האנטומיה הייחודית של עמוד השדרה, הגורמים השונים לכאבי גב, מה הקשר בין ארגונומיה ויציבה לכאבי גב ועוד. כאבי גב ובכלל זה כאבי…

 • כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט

  לנסט על כאבי גב תחתון היא סדרת מאמרים על כאבי גב תחתון שהתפרסמה בירחון הרפואי היוקרתי - לנסט. מאמרים אלו עוסקים באחת הבעיות הכאובות ביותר לאדם בעידן המודרני כאבי גב…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי הגב והרגל שהיו לי. נכנסתי אליך גורר רגל ואחרי סדרת…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am writing you to express my appreciation and thanks. I have…

 • כאבי גב וסקס

  כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל כאבי גב. חוקרים הגיעו למסקנה שהמפתח לפעילות מינית בלי גרימת…

 • כאבים בגב בזמן קיום יחסי מין

  סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר…

 • כאבי גב עליון כיצד למנוע אותם

  כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  כאבי גב תחתון אצל ילדים הפכו לעניין שכיח. עד לא מזמן כאב ושאר סימנים ותסמינים בגב התחתון היו נחלתם של אנשים מבוגרים בלבד. בשנים האחרונות החלו כאבים אלו בגב התחתון…

 • איך מאבחנים כאבי גב

  איך מאבחנים כאבי גב ? אבחון כאבי גב - מהבעיות הבריאותיות הטורדניות ביותר לאדם - מבוצע לעתים קרובות באופן לקוי. הרבה מידי פעמים חולים נותרים ללא מענה כאשר הם שואלים…

 • איך לשחרר גב תפוס

  איך לשחרר גב תפוס? נוקשות של הגב התחתון או של החלקים אחרים בגב נגרמת לרוב בגלל התכווצות שרירים, מתיחת שרירים או דלקת מפרקים ניוונית בחוליות המותן. אבחון מדויק של מקור…