איך מונעים כאבי גב

איך מונעים כאבי גב?
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

איך מונעים כאבי גב? התשובה לשאלה זאת היא ישירה למדי. נטרלו את גורמי הסיכון להתפתחות כאב בגב ובכך תצמצמו הסיכון לסבול מהם. כמובן שגורמי הסיכון שאנו דנים בהם כאן לא כוללים כאבים המופיעים בעקבות נזקי טראומה כגון אלו שמתרחשים לאחר נפילה, פציעת ספורט או תאונת דרכים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כותב המאמר כאן יוצא מנקודת הנחה שאינה מדויקת לחלוטין שעל כאבי גב שמתחילים בעקבות נזק טראומתי אין לנו שליטה ולכן קשה למנוע. להערכתי ניתן למנוע גם חלק ניכר מהנזקים הטראומטיים הגורמים בסופו של דבר לכאבים בגב. גורמי הסיכון שאנו דנים בהם כאן קשורים יותר לאורח החיים שלכם ולהקפדה על הרגלים נכונים.

  איך מונעים כאבי גב? רקע

  סובלים לעתים מכאבים בגב? אתם לא לבד כמעט כול בני האדם בשלב זה או אחר סובלים או יסבלו מכאבים אלו. כאבי גב מהווים מטרד אישי בגלל בין היתר הפגיעה באיכות חיים. עם זאת כאבי גב מהווים גם מטרד לאומי כבד וזאת בגלל:

  • אובדן הכנסות למשק
  • העלויות הכרוכות בביקורי רופאים, טיפולים, אשפוזים וניתוחים

  מחקרים שונים מראים שמספר הסובלים מהתפתחות כאבי גב אינו קטן ואפילו גדל משנה לשנה. ההחמרה במגמה מיוחסת בין היתר לאורח החיים המודרני ולאריכות החיים. כדי לצמצם את הסיכון לסבול מכאב בגב אנו צריכים להבין מה גורם להם ומה הם גורמי הסיכון להתפתחותם.

  כאב בגב מופיע לרוב בעקבות נזקים לאחת או יותר מהרקמות בגב. נזקים לרקמות הללו נגרמים ברוב המקרים בגלל עומסי יתר ופעולות חוזרניות. בחלק קטן יותר של המקרים הגורמים לפגיעה ברקמות הוא חבלה או מחלה. הנזקים האפשריים יכולים לכלול:

  • מתיחה או קרע של רקמה רכה (שריר, גיד, רצועה)
  • שבר של חוליה
  • שחיקה של סחוס ועוד
  • בחלק קטן מאוד מהמקרים כאבי הגב נגרמים בגלל פגיעה או חולי של איבר פנימי

  במאמר זה אנו לא דנים בסוג הזה של כאבי גב.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   טיפים מרכזיים למניעת כאב בגב

   החדשות הטובות הן שבניגוד לסברה של אנשים רבים כאב אינו מתפתח בגב בגלל גזרה משמיים. התשובה לשאלה איך מונעים כאבי גב מפורטת כאן. הקפדה על התנהלות נכונה, אורח חיים נכון ושמירה על מספר כללים יצמצמו משמעותית את הסיכון שלכם לפגיעה בגב. להלן פירוט הדרכים למנוע כאב גב:

   פעילות גופנית

   איך מונעים כאבי גב
   איך מונעים כאבי גב

   רצוי לבצע פעילות גופנית הכוללת אימונים אירוביים, אימוני כוח ואימונים לשמירה על טווחי התנועה. פעילות גופנית סדירה מחזקת את שרירי הליבה ובכלל זה את שרירי הגב והבטן. שרירים אלו הם שומרי הראש של עמוד השדרה. מלבד עמוד השדרה לפעילות גופנית השפעה מטיבה גם חלקי הגוף האחרים כולל לב, ריאות, סחוסים ועוד.

   שמירה על משקל

   משקל גוף גבוה מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחות כאבי גב. עודף משקל או השמנה בטנית מעלה עוד יותר את הסיכון ללקות בכאבי גב. מלבד שמירה על מאזן קלורי נכון יש להקפיד גם על תזונה נכונה. תזונה כזאת מכילה את רכיבי המזון החשובים לבריאות השלד והשרירים ובכלל זה:

   • אספקה סבירה של חלבון
   • ירקות פירות
   • שומנים
   • ופחמימות
   • צריכה של מזון עשיר בוויטמין D תעזור בשמירה על בריאות העצמות והחוליות

   הימנעות מעישון

   כאשר שואלים אתכם איך מונעים כאבי גב אתם לא יכולים לטעות אם תשיבו שקודם כול צריך להפסיק לעשן. עישון מהווה גורם סיכון כמעט לכול מחלה והפרעה בריאותית אפשרית. בשנים האחרונות ישנם מחקרים רבים שמצאו קשר בין עישון לבין הסיכון לכאב בגב. אז אם עד היום לא שוכנעתם להפסיק לעשן אז אולי הנימוק הזה יעשה את העבודה.

   ישיבה

   ישיבה היא קרוב לוודאי הגורם המזיק ביותר לבריאות הגב. אז אלה שואלים איך מונעים כאבי גב צריכים לדעת שהקפדה על ישיבה נכונה והגבלה של פרק זמן הישיבה מפחיתה דרמטית את סיכויי הפגיעה בגב.

   הקפידו על ישיבה זקופה וצמצמו את פרק הזמן שבו אתם יושבים ברציפות. ראוי לחשוב על שולחן עבודה בעל יכולת לעלות ולרדת ובכך תוכלו לגוון את אופן העבודה שלכם ואת העומסים המוטלים על הגב. יחד עם זאת חשוב לזכור שגם עמידה ממושכת היא לא רצויה ועל כן נסו להיות יותר בתנועה.

   שמירה על יציבה

   יציבה תקינה מפחיתה את העומסים על חלקי הגוף השונים ובכלל זה על עמוד השדרה ומצמצמים את הסיכון לפגיעה. הקפידו על יציבה נכונה בעמידה ובעיקר בישיבה. יציבה נכונה היא זאת השומרת על העקומות הטבעיות של עמוד השדרה – קימורים והקעורים.

   עמדת מחשב

   עמדת עבודה תקינה ואופן עבודה נכון יצמצמו את העומסים המוטלים על חלקי הגוף השונים כולל על הגב שלכם. מול מחשב, הקפידו על ישיבה נכונה על כיסא בעל יכולת כוונון של חלקיו השונים. כיסא כזה יאפשר תמיכה טובה יותר בעמוד השדרה, תמיכה במרפקים, מיקום טוב יותר לברכיים ולמפרקי הירך.

   הרמת חפצים

   הקפידו להתכופף עם הברכיים ולא עם הגב, שמרו על פיסוק של הרגליים ושמרו על המטען קרוב לגופכם. במקביל לפעולת ההרמה חשוב להקפיד על הידוק או כיווץ של שרירי הבטן ושרירי הגב. על תרימו את המטען ותבצעו רוטציה בו זמנית. הרימו ונועו בקוו ישר.

   דחיפה של חפצים

   מניעת כאבי גב חייבת לכלול שימוש בכוח רגליים כדי לדחוף חפצים והימנעות ממשיכה של החפצים הללו באמצעות הגב.

   נעליים

   הקפידו על נעליים שטוחות עם סוליית גומי. נעל כזאת יוצרת פחות עומס על הגב.

   נהיגה

   הקפידו לתמוך בגב התחתון במהלך הנהיגה. הקפידו על מראות מכוונות היטב כדי שלא תאלצו לבצע סיבובים מיותרים כדי לראות טוב יותר מה קורה מאחור. הדוושות צריכות להיות ישר לפניכם, בקו ישר ובמרחק מתאים. דוושות מרוחקות מידי יחייבו אתכם לגלוש קדימה ולאבד את התמיכה בגב. דוושות קרובות מידי יגרמו לכיפוף יתר של הברכיים ולהתעגלות הגב. נהיגה ארוכה מחייבת הפסקות רבות יותר שבהן תחלצו עצמות על ידי הליכה.

   שינה

   שנו על מזרן השומר את עמוד השדרה שלכם ישר ללא עיוותים. מזרן רך מידי יגרום לתופעת הערסל מזרן קשה מידי לא יספוג לתוכו את הקימורים הטבעיים ויגרום לשקיעה של מרכז הגב. הימנעו משינה על הבטן. הקפידו על כרית בגובה נכון ששומרת על הצוואר שלכם במנח ניטרלי.

   ארנק נפוח

   מתברר שבמהלך ישיבה, ארנק נפוח וגדוש מעוות את האגן וגורם לעומסים לא תקינים. מניעת כאבי גב מחייבת התייחסות לעוביו של הארנק. הסירו כול מה שלא חייב להיות בארנק ושמרו אותו שטוח או לחלופין העבירו את הארנק לכיס קדמי.

   איך מונעים את הכאב בגב? העדיפו תיק גב

   העדיפו תיקי גב וצמצמו את השימוש בתיקי צד היוצרים עומסים לא סימטריים על הגב.

   כאב בגב? טפלו בזה ללא דיחוי

   נקטתם בכל הצעדים האפשריים כדי למנוע את הכאב בגב אבל זה לא צלח. ברגע אחד של חוסר תשומת לב עשיתם "תנועה לא נכונה" והגב החל לכאוב. בשלב הזה הדבר הנכון לעשות כדי לצמצם את הסיכוי לכאבי גב כרוניים הוא לגשת לכירופרקט כדי לאבחן מה קרה בגב. במידה ומדובר במתיחה קלה של שריר הכירופרקט יאבחן זאת וינחה אתכם כיצד להתנהג. במקרה כזה אין צורך בטיפול. במידה והכאבים נובעים מנזקים קשים יותר הכירופרקט יאבחן, יטפל, ישקם וינהל את הפציעה שלכם.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם