איך מונעים כאבי גב
איך מונעים כאבי גב?

איך מונעים כאבי גב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


איך מונעים כאבי גב? התשובה לשאלה זאת היא ישירה למדי. נטרלו את גורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב ובכך תצמצמו הסיכון לסבול מהם. כמובן שגורמי הסיכון שאנו דנים בהם כאן לא כוללים כאבים המופיעים בעקבות נזקי טראומה כגון אלו שמתרחשים לאחר נפילה, פציעת ספורט או תאונת דרכים.

כותב המאמר כאן יוצא מנקודת הנחה שאינה מדויקת לחלוטין שעל כאבי גב שמתחילים בעקבות נזק טראומתי אין לנו שליטה ולכן קשה למנוע. להערכתי ניתן למנוע גם חלק ניכר מהנזקים הטראומטיים הגורמים בסופו של דבר לכאבי גב. גורמי הסיכון שאנו דנים בהם כאן קשורים יותר לאורח החיים שלכם ולהקפדה על הרגלים נכונים.

איך מונעים כאבי גב? רקע

סובלים לעתים מכאבי גב? אתם לא לבד כמעט כול בני האדם בשלב זה או אחר סובלים או יסבלו מכאבים בחלק זה או אחר לאורך עמוד השדרה. מדובר בבעיה המהווה מטרד אישי בגלל בין היתר הפגיעה באיכות חיים ומדובר גם בבעיה המהווה מטרד לאומי כבד וזאת בגלל אובדן הכנסות למשק והעלויות הכרוכות בביקורי רופאים, טיפולים, אשפוזים וניתוחים. מחקרים שונים מראים שמספר הסובלים מכאבי גב לא זו בלבד שאינו קטן אלא גדל משנה לשנה. ההחמרה במגמה מיוחסת בין היתר לאורח החיים המודרני ולאריכות החיים.

כדי לצמצם את הסיכון לסבול מכאבי גב אנו צריכים להבין מה גורם להם ומה הם גורמי הסיכון להתפתחותם. כאבי גב מופיעים לרוב בעקבות נזקים לאחת או יותר מהרקמות בגב. נזקים לרקמות הללו נגרמים ברוב המקרים בגלל עומסי יתר ופעולות חוזרניות. בחלק קטן יותר של המקרים הגורמים לפגיעה ברקמות הוא חבלה או מחלה. הנזקים האפשריים יכולים לכלול מתיחה של רקמה רכה (שריר, גיד, רצועה), שבר של חוליה, שחיקה של סחוס ועוד. בחלק קטן מאוד מהמקרים כאבי הגב נגרמים בגלל פגיעה או חולי של איבר פנימי. במאמר זה אנו לא דנים בסוג הזה של כאבי גב.

טיפים מרכזיים למניעת כאבי גב

החדשות הטובות הן שבניגוד לסברה של אנשים רבים כאבי גב אינן גזרה משמיים. התשובה לשאלה איך מונעים כאבי גב מפורטת כאן. הקפדה על התנהלות נכונה, אורח חיים נכון ושמירה על מספר כללים יצמצמו משמעותית את הסיכון שלכם לפגיעה בגב. להלן פירוט הדרכים למנוע כאב גב:

פעילות גופנית

איך מונעים כאבי גב
איך מונעים כאבי גב

רצוי לבצע פעילות גופנית הכוללת אימונים אירוביים, אימוני כוח ואימונים לשמירה על טווחי התנועה. פעילות גופנית סדירה מחזקת את שרירי הליבה ובכלל זה את שרירי הגב והבטן. שרירים אלו הם שומרי הראש של עמוד השדרה. מלבד עמוד השדרה לפעילות גופנית השפעה מטיבה גם חלקי הגוף האחרים כולל לב, ריאות, סחוסים ועוד.

שמירה על משקל

משקל גוף גבוה מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחות כאבי גב. עודף משקל או השמנה בטנית מעלה עוד יותר את הסיכון ללקות בכאבי גב. מלבד שמירה על מאזן קלורי נכון יש להקפיד גם על תזונה המכילה את רכיבי המזון החשובים לבריאות השלד והשרירים כולל בין היתר, אספקה סבירה של חלבון, ירקות פירות, שומנים ופחמימות. צריכה של מזון עשיר בוויטמין D תעזור בשמירה על בריאות העצמות והחוליות.

הימנעות מעישון

כאשר שואלים אתכם איך מונעים כאבי גב אתם לא יכולים לטעות אם תשיבו שקודם כול צריך להפסיק לעשן. עישון מהווה גורם סיכון כמעט לכול מחלה והפרעה בריאותית אפשרית. בשנים האחרונות ישנם מחקרים רבים שמצאו קשר בין עישון לבין הסיכון להתפתחות כאבי גב. אז אם עד היום לא שוכנעתם להפסיק לעשן אז אולי הנימוק הזה יעשה את העבודה.

ישיבה

ישיבה היא קרוב לוודאי הגורם המזיק ביותר לבריאות הגב. אז אלה שואלים איך מונעים כאבי גב צריכים לדעת שהקפדה על ישיבה נכונה והגבלה של פרק זמן הישיבה מפחיתה דרמטית את סיכויי הפגיעה בגב.

הקפידו על ישיבה זקופה וצמצמו את פרק הזמן שבו אתם יושבים ברציפות. ראוי לחשוב על שולחן עבודה בעל יכולת לעלות ולרדת ובכך תוכלו לגוון את אופן העבודה שלכם ואת העומסים המוטלים על הגב. יחד עם זאת חשוב לזכור שגם עמידה ממושכת היא לא רצויה ועל כן נסו להיות יותר בתנועה.

שמירה על יציבה

יציבה תקינה מפחיתה את העומסים על חלקי הגוף השונים ובכלל זה על עמוד השדרה ומצמצמים את הסיכון לפגיעה. הקפידו על יציבה נכונה בעמידה ובעיקר בישיבה. יציבה נכונה היא זאת השומרת על העקומות הטבעיות של עמוד השדרה – קימורים והקעורים.

עמדת מחשב

עמדת עבודה תקינה ואופן עבודה נכון יצמצמו את העומסים המוטלים על חלקי הגוף השונים כולל על הגב שלכם. מול מחשב, הקפידו על ישיבה נכונה על כיסא בעל יכולת כוונון של חלקיו השונים. כיסא כזה יאפשר תמיכה טובה יותר בעמוד השדרה, תמיכה במרפקים, מיקום טוב יותר לברכיים ולמפרקי הירך.

הרמת חפצים

הקפידו להתכופף עם הברכיים ולא עם הגב, שמרו על פיסוק של הרגליים ושמרו על המטען קרוב לגופכם. במקביל לפעולת ההרמה חשוב להקפיד על הידוק או כיווץ של שרירי הבטן ושרירי הגב. על תרימו את המטען ותבצעו רוטציה בו זמנית. הרימו ונועו בקוו ישר.

דחיפה של חפצים

מניעת כאבי גב חייבת לכלול שימוש בכוח רגליים כדי לדחוף חפצים והימנעות ממשיכה של החפצים הללו באמצעות הגב.

נעליים

הקפידו על נעליים שטוחות עם סוליית גומי. נעל כזאת יוצרת פחות עומס על הגב.

נהיגה

הקפידו לתמוך בגב התחתון במהלך הנהיגה. הקפידו על מראות מכוונות היטב כדי שלא תאלצו לבצע סיבובים מיותרים כדי לראות טוב יותר מה קורה מאחור. הדוושות צריכות להיות ישר לפניכם, בקו ישר ובמרחק מתאים. דוושות מרוחקות מידי יחייבו אתכם לגלוש קדימה ולאבד את התמיכה בגב. דוושות קרובות מידי יגרמו לכיפוף יתר של הברכיים ולהתעגלות הגב. נהיגה ארוכה מחייבת הפסקות רבות יותר שבהן תחלצו עצמות על ידי הליכה.

שינה

שנו על מזרן השומר את עמוד השדרה שלכם ישר ללא עיוותים. מזרן רך מידי יגרום לתופעת הערסל מזרן קשה מידי לא יספוג לתוכו את הקימורים הטבעיים ויגרום לשקיעה של מרכז הגב. הימנעו משינה על הבטן. הקפידו על כרית בגובה נכון ששומרת על הצוואר שלכם במנח ניטרלי.

ארנק נפוח

מתברר שבמהלך ישיבה, ארנק נפוח וגדוש מעוות את האגן וגורם לעומסים לא תקינים. מניעת כאבי גב מחייבת התייחסות לעוביו של הארנק. הסירו כול מה שלא חייב להיות בארנק ושמרו אותו שטוח או לחלופין העבירו את הארנק לכיס קדמי.

איך מונעים כאבי גב? העדיפו תיק גב

העדיפו תיקי גב וצמצמו את השימוש בתיקי צד היוצרים עומסים לא סימטריים על הגב.

כאבי גב? טפלו בזה ללא דיחוי

נקטתם בכל הצעדים האפשריים כדי למנוע כאבי גב אבל זה לא צלח. ברגע אחד של חוסר תשומת לב עשיתם “תנועה לא נכונה” והגב החל לכאוב. בשלב הזה הדבר הנכון לעשות כדי לצמצם את הסיכוי לכאבי גב כרוניים הוא לגשת לכירופרקט כדי לאבחן מה קרה בגב. במידה ומדובר במתיחה קלה של שריר הכירופרקט יאבחן זאת וינחה אתכם כיצד להתנהג. במקרה כזה אין צורך בטיפול. במידה והכאבים נובעים מנזקים קשים יותר הכירופרקט יאבחן, יטפל, ישקם וינהל את הפציעה שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • הרצאה בנושא כאבי גב

  הרצאה בנושא כאבי גב תכלול בין היתר הכרת האנטומיה הייחודית של עמוד השדרה, הגורמים השונים לכאבי גב, מה הקשר בין…

 • כאבי גב תחתון

  לנסט על כאבי גב תחתון היא סדרת מאמרים על כאבי גב תחתון שהתפרסמה בירחון הרפואי היוקרתי - לנסט. מאמרים אלו…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבי גב וסקס

  כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל…

 • פעילות מינית עם כאבי גב תחתון

  סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי…

 • כאבי גב עליון מניעה

  כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות.…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  עד לא מזמן כאבי גב תחתון היו בעיה של בעיקר מבוגרים. מספר גורמים הפכו את הכאבי בגב התחתון לבעיה הולכת…

 • איך מאבחנים כאבי גב

  איך מאבחנים כאבי גב ? אבחון כאבי גב - מהבעיות הבריאותיות הטורדניות ביותר לאדם - לעתים קרובות מידי לא מבוצע…

 • איך לשחרר גב תפוס

  איך לשחרר גב תפוס? נוקשות של הגב התחתון או של החלקים אחרים בגב נגרמת לרוב בגלל התכווצות שרירים, מתיחת שרירים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן