כאבים במפשעה טיפול
כאבים במפשעה טיפול

כאבים במפשעה טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים במפשעה – טיפול המתבצע לאחר אבחון מדוקדק עשוי למנוע ליקויים כרוניים באזור מורכב זה ופגיעה קשה באיכות החיים. המפשעה שהיא האזור האנטומי שבין הבטן התחתונה לירך כוללת מגוון רחב של מפרקים ורקמות כולל מפרקי עצי וכסל, מפרקי הירך, גידים ושרירים רבים, רקמות חיבור, סחוסים, כלי דם, עצבים, איברים שונים, בלוטות לימפה ועוד. פגיעה בכול אחת מהרקמות הללו עלולה להיות הגורם לסימנים ולתסמינים שאתם חשים במפשעה.

המורכבות האנטומית של האזור הזה הופכת את אבחון מקור הכאב ואת הטיפול בו למאתגרים במיוחד. כאבים במפשעה נגרמים לרוב בגלל עומסים חוזרניים בעבודה או בספורט, בגלל נזקי חבלה (פציעות ספורט, תאונות דרכים, נפילה או בגלל מנגנון חבלה אחר) או בגלל מחלות כגון דלקת פרקים ניוונית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים במפשעה טיפול – רקע

כאבים במפשעה עלולים להתפתח בגלל מתיחת שריר קלה, הרניה, דלקת באשכים, דלקת בערמונית, דלקת במפרקי הירך או העצה והכסל או להיות מושלכים מבעיות מרוחקות אחרות כמו למשל מאבנים בכליות. ברוב המקרים מיחושים באזור האגן מייצגים נזק מינורי לשריר מקומי וצפוי לחלוף תוך ימים אחדים עם מנוחה וטיפול עצמי בלבד. לעתים הגורם לכאבים הללו עלול להיות משמעותי ובעל פוטנציאל לגרום לנזק גדול יותר ואז נדרשת התערבות מקצועית ולעתים אפילו כירורגית.

חשוב לאבחן נכון את מקור הכאבים כדי שאפשר יהיה לדעת כיצד לטפל בהם באופן יעיל ולמנוע התפתחות בעיות כרוניות וצורך עתידי בניתוח. במאמר הנוכחי אנו מפרטים מתי נכון וניתן לטפל בכאב שהתפתח במפשעה באופן עצמי ומתי כדאי לקבל עזרה מקצועית.

טיפול עצמי

כאבים קלים באזור המפשעה שהחלו לפני שעות או ימים אחדים יכולים להיות מטופלים באופן עצמי. הטיפול העצמי במיחושים הללו כרוך בעיקר בהתנהלות נכונה. ההתנהלות הנכונה בסמיכות להופעת המיחושים היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, עליכם להימנע מפעולות, מאמצים ו/או מנחים הכרוכים בכאב. המנוחה במיטה לשם כך, אינה מומלצת שכן מהר מאוד תגרום לנזקים ולהאטה בהחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. במידת הצורך יש לשקול שימוש בקביים על מנת לאפשר מנוחה יסודית יותר לאזור. אין כותב שורות אלה ממליץ על שימוש בקומפרסים של קרח שכן אלה עלולים לעכב את ההחלמה.

כאבים במפשעה טיפול
כאבים במפשעה טיפול

כאבים במפשעה צפויים לחלוף תוך ימים ספורים, בכפוף לכך שהתנהלתם בזהירות כבר ביום יומיים הראשונים לתחילת הכאב. עם זאת, למרות שהכאב פחת או אף נעלם עליכם להמשיך לנהוג בזהירות. העובדה שאינכם חשים בכאב אינה אומרת שהחלמתם. נדרש פרק זמן נוסף של חודש ויותר על מנת לאפשר לרקמה שניזוקה להחלים באופן מלא.

את החזרה לפעילות שגרתית הכוללת עבודה, התנהלות בבית ופעילות גופנית יש לבצע באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותה התנהלות לקויה שהובילה להתפתחות הבעיה מלכתחילה.

מתי לפנות לעזרה מקצועית?

במקרים הבאים רצוי לפנות לקלינאי כמו כירופרקט המטפל בפציעות ספורט כדי שיאבחן את הנזק וחומרתו: כאשר לאחר מספר ימים של טיפול עצמי הכאבים במפשעה אינם משתפרים או מחמירים, כאשר הכאבים מפריעים ללכת, לעמוד או לישון, כאשר קיימת תחושה של חוסר יציבות במפרקים באגן, כאשר מתפתחים גם שינויים נוירולוגיים כמו הירדמות או חולשה של הגפה. פנו לחדר מיון עם אתם חשים גם בכאבים בחזה, בבטן או בגב. פנו לחדר מיון כאשר ישנם כאבים חדים וקשים באשכים שהתפתחות באופן חד ומהיר או כאשר לכאבים הקשים באשכים נלווים גם בחילה, הקאה, חום, צמרמורות ודם בשתן.

כאבים במפשעה טיפול כירופרקטי

כאבים במפשעה שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים פנייה לקבלת עזרה מקצועית. רוב הכאבים באזור זה נגרמים בגלל נזקים לרקמות מקומיות על רקע של עומס יתר ו/או שיבוש בתפקוד הביו-מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני, ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. הכירופרקט מוכשר לאתר ולטפל ברובם המכריע של המיחושים באגן ובירך שנוצרים על רקע מכני. לאחר שלב לקיחת ההיסטוריה הרפואית, ולאחר השלב של הבדיקה הגופנית, לאחר שבחנו את הבדיקות למיניהן והגענו לאבחון מתחיל שלב הטיפול בכאבים.

הטיפול בכאב

את הטיפול בכאב נבצע במרפאתנו באמצעות מיטב המכשור שנועד לכך כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. הטיפול במרפאה יכלול במידת האפשר גם: שמירה ו/או שיפור טווחי תנועה על ידי הנעה פסיבית ואקטיבית של המפשעה ושל מפרקים מקורבים אחרים. חיזוק של השרירים והסיבולת של השרירים הפועלים על אזור האגן והגפה תחתונה. איזון כוחם וגמישותם של השרירים הפועלים לאורך השרשרת הקינמטית. אימון חוש החישה העצמית ואת שיווי המשקל. חשוב לזכור שיתכן ובגלל כאבים במפשעה שפוחתים לאט יותר נדחה את השלב האקטיבי של הטיפול כדי למנוע נזקים נוספים למפשעה. עם זאת פרק הזמן שבו נמנע מתנועות יצומצם למינימום כדי למנוע נזקים הנובעים מחוסר תנועה כולל ניוון שרירי ואובדן תפקודי.

שיקום

אנו נשאף לשקם את המפשעה ולאפשר לה לעמוד בעומסים הכרוכים בחיי היום יום, בעבודה ובפעילות גופנית. נעשה זאת באופן הדרגתי ורק לאחר שהושג טווח תנועה מלא. כאב קל במהלך השיקום אפשרי כול עוד הוא נעלם מיד בסיום האימון אחרת יש לשקול שינוי בתרגילים.  במצב הסופי שעשוי לקחת גם מספר חודשים, תלוי בחומרה ובסוג הפציעה, אתם אמורים לחזור לפעילות מלאה.

ייעוץ ארגונומי, יציבה ועוד

נייעץ לכם בנושא יציבה וארגונומיה כדי להפחית עומסים בלתי רצויים. במידת הצורך נערוך ניתוח עומסים ונשפר את טכניקות האימון/עבודה שלכם.

כאבים במפשעה – טיפול רפואי

כאשר הטיפולים השמרניים לא מועילים והחולה ממשיך להתלונן על כאבים במפשעה נפנה את החולה לרופא המשפחה או לאורתופד. הטיפולים שיוצעו בשלב הזה כוללים בעיקר טיפול תרופתי או כירורגיה. תרופות שתומלצנה תלוי בסוג הפגיעה כוללות תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs) וסטרואידים (Corticosteroids), תרופות משככות כאב (Analgesics), תרופות נוגדות דלקות ראומטיות (Disease modifying anti-rheumatic drugs), תרופות ביולוגיות (Biologic response modifiers) ועוד.

כאשר הטיפול התרופתי לא מועיל נבחן הפתרון הכירורגי. בין הניתוחים העיקריים המבוצעים במפשעה נמנה ניתוח לתיקון קרע לברום, תסביב אשך, ניתוח לתיקון גידים קרועים, ניתוח “דה-קומפרסיה” של העצם במצב של נמק בעצם הירך, ניתוח להחלפת מפרק ירך וכמובן ניתוח לתיקון נזקים טראומטיים כמו למשל שבר בצוואר הירך ועוד.

כאבים במפשעה – מניעה

למניעת כאבים במפשעה יש צורך לנטרל את גורמי הסיכון להתפתחותם. הלן מספר טיפים שיעזרו לכם במשימה הזאת:

 • אל תתעלמו מכאב המופיע לראשונה באזור המפשעה. אבחנו אותו וטפלו בו כדי למנוע מצבים כרוניים.
 • הקפידו לבצע את הפעילות הגופנית שלכם באופן נכון והדרגתי. פעילות גופנית נכונה תשמר את חוזק העצמות, הסחוסים, השרירים והפרקים. פעילות גופנית המתבצעת באופן לקוי סופה להזיק. לפעילות גופנית סדירה חשיבות גם בשיפור שיווי המשקל, ושיפור חוש החישה העצמית (פרופריוספציה) ואלה חשובים במניעת נפילות ופציעות. נסו להימנע מפעילות המייצרת עומס חוזר ונשנה או עומס חד פעמי גדול על האגן.
 • במידת הצורך תעברו באפן זמני או קבוע לאימונים שאינם נושאים משקל כמו רכיבה על אופניים או שחייה. צריך לקחת בחשבון שפעילות שאינה נושאת משקל מובילה לאובדן צפיפות העצם.
 • שומנים בדם, עישון וחוסר פעילות גופנית הם גורמי סיכון למגוון מחלות כולל דלקת פרקים ניוונית ומחלות כלי דם שעלולות לגרום בין היתר גם לנמק בירך וכאבים במפשעה.
 • נעליים טובות ויציבות עשויות למנוע נפילות ולאפשר תנועה תקינה מבחינה ביו-מכנית. אם אתם סובלים מבעיות בכפות הרגליים היעזרו במדרסים.
 • שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. משקל עודף הוא מהגורמים הבולטים לדלקת פרקים ניוונית בעיקר במפרקים נושאי המשקל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן