כאבים במפשעה טיפול

כאבים במפשעה טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים במפשעה – טיפול המתבצע לאחר אבחון מדוקדק עשוי למנוע ליקויים כרוניים באזור מורכב זה ופגיעה קשה באיכות החיים. המפשעה שהיא האזור האנטומי שבין הבטן התחתונה לירך כוללת מגוון רחב של מפרקים ורקמות כולל מפרקי עצי וכסל, מפרקי הירך, גידים ושרירים רבים, רקמות חיבור, סחוסים, כלי דם, עצבים, איברים שונים, בלוטות לימפה ועוד. פגיעה בכול אחת מהרקמות הללו עלולה להיות הגורם לסימנים ולתסמינים שאתם חשים במפשעה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  המורכבות האנטומית של האזור הזה הופכת את אבחון מקור הכאב ואת הטיפול בו למאתגרים במיוחד. כאבים במפשעה נגרמים לרוב בגלל עומסים חוזרניים על מפרקי הירך. עומסים חוזרניים אלה יכולים להגרם בעבודה, בספורט או סתם בגלל לקות יציבה כמו למשל יציבה עצלה. כאבים במפשעה עלולים להתפתח גם בגלל נזקי חבלה (פציעות ספורט, תאונות דרכים, נפילה או בגלל מנגנון חבלה אחר) או בגלל מחלות כגון דלקת פרקים ניוונית.

  {loadposition inside-page}

  כאבים במפשעה טיפול – רקע

  כאבים במפשעה עלולים להתפתח בגלל מתיחת שריר קלה, הרניה, דלקת באשכים, דלקת בערמונית, דלקת במפרקי הירך או העצה והכסל או להיות מושלכים מבעיות מרוחקות אחרות כמו למשל מאבנים בכליות. ברוב המקרים מיחושים באזור האגן מייצגים נזק מינורי לשריר מקומי וצפוי לחלוף תוך ימים אחדים עם מנוחה וטיפול עצמי בלבד. לעתים הגורם לכאבים הללו עלול להיות משמעותי ובעל פוטנציאל לגרום לנזק גדול יותר ואז נדרשת התערבות מקצועית ולעתים אפילו כירורגית.

  חשוב לאבחן נכון את מקור הכאבים כדי שאפשר יהיה לדעת כיצד לטפל בהם באופן יעיל ולמנוע התפתחות בעיות כרוניות וצורך עתידי בניתוח. במאמר הנוכחי אנו מפרטים מתי נכון וניתן לטפל בכאב שהתפתח במפשעה באופן עצמי ומתי כדאי לקבל עזרה מקצועית.

  טיפול עצמי בכאבים במפשעה

  כאבים קלים באזור המפשעה שהחלו לפני שעות או ימים אחדים יכולים להיות מטופלים באופן עצמי. הטיפול העצמי במיחושים הללו כרוך בעיקר בהתנהלות נכונה. ההתנהלות הנכונה בסמיכות להופעת המיחושים היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, עליכם להימנע מפעולות, מאמצים ו/או מנחים הכרוכים בכאב. המנוחה במיטה לשם כך, אינה מומלצת שכן מהר מאוד תגרום לנזקים ולהאטה בהחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. במידת הצורך יש לשקול שימוש בקביים על מנת לאפשר מנוחה יסודית יותר לאזור. אין כותב שורות אלה ממליץ על שימוש בקומפרסים של קרח שכן אלה עלולים לעכב את ההחלמה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים במפשעה טיפול
   כאבים במפשעה טיפול

   כאבים במפשעה צפויים לחלוף תוך ימים ספורים, בכפוף לכך שהתנהלתם בזהירות כבר ביום יומיים הראשונים לתחילת הכאב. עם זאת, למרות שהכאב פחת או אף נעלם עליכם להמשיך לנהוג בזהירות. העובדה שאינכם חשים בכאב אינה אומרת שהחלמתם. נדרש פרק זמן נוסף של חודש ויותר על מנת לאפשר לרקמה שניזוקה להחלים באופן מלא.

   את החזרה לפעילות שגרתית הכוללת עבודה, התנהלות בבית ופעילות גופנית יש לבצע באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותה התנהלות לקויה שהובילה להתפתחות הבעיה מלכתחילה.

   מתי לפנות לעזרה מקצועית?

   במקרים הבאים רצוי לפנות לקלינאי כמו כירופרקט המטפל בפציעות ספורט כדי שיאבחן את הנזק וחומרתו: כאשר לאחר מספר ימים של טיפול עצמי הכאבים במפשעה אינם משתפרים או מחמירים, כאשר הכאבים מפריעים ללכת, לעמוד או לישון, כאשר קיימת תחושה של חוסר יציבות במפרקים באגן, כאשר מתפתחים גם שינויים נוירולוגיים כמו הירדמות או חולשה של הגפה. פנו לחדר מיון עם אתם חשים גם בכאבים בחזה, בבטן או בגב. פנו לחדר מיון כאשר ישנם כאבים חדים וקשים באשכים שהתפתחות באופן חד ומהיר או כאשר לכאבים הקשים באשכים נלווים גם בחילה, הקאה, חום, צמרמורות ודם בשתן.

   כאבים במפשעה טיפול כירופרקטי

   כאבים במפשעה שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים פנייה לקבלת עזרה מקצועית. רוב הכאבים באזור זה נגרמים בגלל נזקים לרקמות מקומיות על רקע של עומס יתר ו/או שיבוש בתפקוד הביו-מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני, ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. הכירופרקט מוכשר לאתר ולטפל ברובם המכריע של המיחושים באגן ובירך שנוצרים על רקע מכני. לאחר שלב לקיחת ההיסטוריה הרפואית, ולאחר השלב של הבדיקה הגופנית, לאחר שבחנו את הבדיקות למיניהן והגענו לאבחון מתחיל שלב הטיפול בכאבים.

   הטיפול בכאב

   את הטיפול בכאב נבצע במרפאתנו באמצעות מיטב המכשור שנועד לכך כולל לייזר רך, אולטרסאונד וטיפול בגלי הלם. הטיפול במרפאה יכלול במידת האפשר גם: שמירה ו/או שיפור טווחי תנועה על ידי הנעה פסיבית ואקטיבית של המפשעה ושל מפרקים מקורבים אחרים. חיזוק של השרירים והסיבולת של השרירים הפועלים על אזור האגן והגפה תחתונה. איזון כוחם וגמישותם של השרירים הפועלים לאורך השרשרת הקינמטית. אימון חוש החישה העצמית ואת שיווי המשקל. חשוב לזכור שיתכן ובגלל כאבים במפשעה שפוחתים לאט יותר נדחה את השלב האקטיבי של הטיפול כדי למנוע נזקים נוספים למפשעה. עם זאת פרק הזמן שבו נמנע מתנועות יצומצם למינימום כדי למנוע נזקים הנובעים מחוסר תנועה כולל ניוון שרירי ואובדן תפקודי.

   שיקום

   אנו נשאף לשקם את המפשעה ולאפשר לה לעמוד בעומסים הכרוכים בחיי היום יום, בעבודה ובפעילות גופנית. נעשה זאת באופן הדרגתי ורק לאחר שהושג טווח תנועה מלא. כאב קל במהלך השיקום אפשרי כול עוד הוא נעלם מיד בסיום האימון אחרת יש לשקול שינוי בתרגילים.  במצב הסופי שעשוי לקחת גם מספר חודשים, תלוי בחומרה ובסוג הפציעה, אתם אמורים לחזור לפעילות מלאה.

   ייעוץ ארגונומי, יציבה ועוד

   נייעץ לכם בנושא יציבה וארגונומיה כדי להפחית עומסים בלתי רצויים. במידת הצורך נערוך ניתוח עומסים ונשפר את טכניקות האימון/עבודה שלכם.

   טיפול רפואי

   כאשר הטיפולים השמרניים לא מועילים והחולה ממשיך להתלונן על כאבים במפשעה נפנה את החולה לרופא המשפחה או לאורתופד. הטיפולים שיוצעו בשלב הזה כוללים בעיקר טיפול תרופתי או כירורגיה. תרופות שתומלצנה תלוי בסוג הפגיעה כוללות תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs) וסטרואידים (Corticosteroids), תרופות משככות כאב (Analgesics), תרופות נוגדות דלקות ראומטיות (Disease modifying anti-rheumatic drugs), תרופות ביולוגיות (Biologic response modifiers) ועוד.

   כאשר הטיפול התרופתי לא מועיל נבחן הפתרון הכירורגי. בין הניתוחים העיקריים המבוצעים במפשעה נמנה ניתוח לתיקון קרע לברום, תסביב אשך, ניתוח לתיקון גידים קרועים, ניתוח "דה-קומפרסיה" של העצם במצב של נמק בעצם הירך, ניתוח להחלפת מפרק ירך וכמובן ניתוח לתיקון נזקים טראומטיים כמו למשל שבר בצוואר הירך ועוד.

   כאבים במפשעה מניעה

   למניעת כאבים במפשעה יש צורך לנטרל את גורמי הסיכון להתפתחותם. הלן מספר טיפים שיעזרו לכם במשימה הזאת:

   • אל תתעלמו מכאב המופיע לראשונה באזור המפשעה. אבחנו אותו וטפלו בו כדי למנוע מצבים כרוניים.
   • הקפידו לבצע את הפעילות הגופנית שלכם באופן נכון והדרגתי. פעילות גופנית נכונה תשמר את חוזק העצמות, הסחוסים, השרירים והפרקים. פעילות גופנית המתבצעת באופן לקוי סופה להזיק. לפעילות גופנית סדירה חשיבות גם בשיפור שיווי המשקל, ושיפור חוש החישה העצמית (פרופריוספציה) ואלה חשובים במניעת נפילות ופציעות. נסו להימנע מפעילות המייצרת עומס חוזר ונשנה או עומס חד פעמי גדול על האגן.
   • במידת הצורך תעברו באפן זמני או קבוע לאימונים שאינם נושאים משקל כמו רכיבה על אופניים או שחייה. צריך לקחת בחשבון שפעילות שאינה נושאת משקל מובילה לאובדן צפיפות העצם.
   • שומנים בדם, עישון וחוסר פעילות גופנית הם גורמי סיכון למגוון מחלות כולל דלקת פרקים ניוונית ומחלות כלי דם שעלולות לגרום בין היתר גם לנמק בירך וכאבים במפשעה.
   • נעליים טובות ויציבות עשויות למנוע נפילות ולאפשר תנועה תקינה מבחינה ביו-מכנית. אם אתם סובלים מבעיות בכפות הרגליים היעזרו במדרסים.
   • שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. משקל עודף הוא מהגורמים הבולטים לדלקת פרקים ניוונית בעיקר במפרקים נושאי המשקל.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,