שחיקת סחוס אבחון וטיפול

שחיקת סחוס אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

שחיקת סחוס – אבחון וטיפול מהירים עשויים להציל רקמה יקרת ערך זאת. שחיקת סחוסים היא הבסיס הפתולוגי הבולט של דלקת פרקים ניוונית במפרקי הגוף או בלעז אוסטאוארטריטיס (osteoarthritis). כול בני האדם צפויים לחלות בשלב כלשהו בחייהם בדלקת פרקים ניוונית ולסבול בין היתר מרמות חומרה שונות של שחיקת סחוס. השאלה שנשאלת מתי זה יתחיל ולאיזה רמת חומרה זה יגיע? מתי אתם מתחילים לשחוק את הסחוסים שלכם וכמה רקמת סחוס שחקתם בשלב שבו אתם נמצאים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  במילים אחרות כמעט כולם צפויים, בשלב כזה או אחר של חייהם, לפתח דלקת פרקים ניוונית. אמרתי כמעט כי ישנם יוצאים מן הכלל. כך למשל העטלפים ובעלי החיים הקרויים עצלנים אינם סובלים מהתופעה אולי בגלל העובדה שהם מבלים את רוב חייהם כשהם תלויים כאשר ראשם מטה ובכך מפחיתים את העומס על המפרקים.

  {loadposition inside-page}

  שחיקת סחוס אבחון וטיפול – רקע

  מניעת חיכוך תוך מפרקי ובלימת זעזועים הם בין התפקידים החשובים ביותר של הרקמה הסחוסית. יחד עם זאת בניגוד לרקמות אחרות בגוף אין רקמת הסחוס יכולה להתחדש באופן משמעותי. כך שלמרות העובדה ששחיקת סחוסים, נזק וניוון הם תופעות שכיחות יכולת התיקון של הנזקים הללו לוקה בחסר. הסיבה לכך היא שרקמה זאת אינה מקבלת אספקת דם, אינה מעוצבבת ואינה מחוברת למארג של הזרימה הלימפתית. ההזנה של הסחוס נעשית על ידי הרקמה שמקיפה אותו או הנוזל הסינוביאלי במפרק באמצעות תהליך דיפוזיה.

  בגוף האדם, כאשר לרקמה מסוימת אין אספקת דם נפגעה באופן קשה יכולת התיקון והריפוי של הרקמה. ולכן, ברוב המקרים ההתחדשות והשיקום של הסחוס בקרב בוגרים או מבוגרים יהיו אטיים ולא יעשו עד תום. תאים הנמצאים סביב הסחוס השחוק נכנסים פנימה אל הרקמה הפצועה ומתחילים לרפא אותה. הרבה פעמים באין יכולתם לרפא ייצרו התאים סובבי הסחוס צלקת סיבית במקום הנזק. סחוס זכוכיתי שניזוק יוחלף ברוב המקרים בסוג הסיבי. ראוי לציין שרק בקרב ילדים קטנים יכול הסחוס להתחדש ולהשתקם באופן מלא.

  אנטומיה של הסחוס

  רקמת הסחוס היא רקמה קשוחה מורכבת מתאים הקרויים כונדרוציטים וכונדרובלסטים (כונדרוציטים צעירים) וממארג של מרכיבים הכולל סיבי קולגן, סיבי אלסטין, גליקוזאמינוגליקנים ופרוטאוגליקנים. תפקידם של הכונדרוציטים הוא לייצר ולתחזק את הסחוס. הסחוס הוא למעשה רקמת חיבור חשובה הנמצאת במפרקים, דיסקים בין חולייתיים, גידים ובמקומות נוספים כגון אוזן, אף ודרכי נשימה. בין התפקידים של רקמה זאת נציין את עזרתו בהתפתחות עצמות הגוף, מניעת חיכוך תוך מפרקי ובלימת זעזועים ותמיכה למבני שונים בגוף ובכללם האף האוזן ודרכי הנשימה. הרקמה הסחוסית אינה ניזונה ישירות מכלי דם, אינה מעוצבבת על ידי עצבים ואינה מחוברת למערכת הלימפתית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סוגי סחוסים

   אנו מבחינים בשלושה סוגים של סחוסים, זכוכיתי (Hyaline cartilage), אלסטי (Elastic cartilage), וסיבי (Fibrocartilage). סחוס זכוכיתי הוא השכיח ביותר, תכונותיו כוללות חלקות, חוזק, גמישות ועמידה בעומסים. בין תפקידיו ציפוי המפרקים לצורך בלימת זעזועים ומניעת חיכוך וכן עזרה בתהליך התגרמות העצמות ותמיכה בדרכי הנשימה. הסחוס האלסטי מצטיין בגמישות אך אינו יכול לעמוד בעומסים משמעותיים. לכן מיקומו באוזן, בבית הבליעה, חצוצרות השמע ועוד בהם הוא נדרש לתמוך בלבד. הסחוס הסיבי מצטיין ביכולת העמידה בלחצים וקשיחות גבוהה ועל כן ממוקם בחיבור של עצמות האגן, בדיסקים הבין חולייתיים ובחיבור שבין גידים ורצועות לעצמות.

   סימנים ותסמינים של סחוס שחוק

   שחיקת סחוס אבחון וטיפול
   שחיקת סחוס אבחון וטיפול

   במצב זה של שחיקת סחוס תוך מפרקי נפגעת התנועה החלקה אשר מאפיינת את המפרקים ונוצרת דלקת. לעיתים עלול הסחוס התוך מפרקי להישחק עד תום ואז נוצר מגע בין העצמות בתוך המפרק. גם במקרה הזה תיווצר דלקת. התסמינים המאפיינים דלקת כוללים כאבים במפרק, נפיחות, אדמומיות וחום מקומי. כמו כן יתלוו לדלקת גם אובדן של יכולת תנועה, רעשים וחריקות הבוקעים מהמפרק, חוסר יציבות של המפרק ועוד. כך למשל שחיקת סחוס בברכיים תוביל לכאבי ברכיים ולתסמונת הקרויה ברכי רצים, שחיקת סחוסים בין מפרקי החוליות בגב התחתון תוביל לכאבי גב תחתון וכיוצא בזה.

   גורמים לשחיקת סחוס

   הסיבה המרכזית לשחיקת סחוס אטית ומדורגת או לדלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס) היא הגיל. המחלה הזו יחד עם הנזקים שהיא גורמת, הולכת ומחמירה עם ההתבגרות. השנים גובות מחיר גם ממי שמקפיד על התנהלות נכונה אך גורמות להרס מהיר יותר לכול מי שאינו מקפיד על כך. בגיל מבוגר יכולה מחלת פרקים ניוונית לשחוק לחלוטין את הסחוס המפרקי. הסיבה העיקרית לשחיקת סחוסים חריגה בגיל צעיר יותר היא עומס יתר על המפרקים. עומס יתר קיצוני חד פעמי או סביר יותר עומס יתר החוזר על עצמו שוב ושוב.

   גורמי סיכון לשחיקת הסחוס

   מגוון גורמי סיכון עלול להעלות את הסבירות לשחיקת סחוסים או לשחיקת סחוס בשלבים מוקדמים יחסית בחיים. בין גורמי הסיכון נמנה:

   • משקל עודף או השמנה הגורמים לעומס יתר
   • מפרקים שאינם מאוזנים (דוגמה: ברכי X או ברכי O)
   • סוגים של פעילות ספורט היוצרת עומס יתר על מפרקים מסוימים או חושפת אותם לפציעות
   • סוגי מקצוע הכרוכים בעומסים קיצוניים על מפרק או מפרקים מסוימים
   • חולי במחלות פרקים כגון דלקת זיהומית, דלקת פרקים שגרונית ועוד
   • פציעה או ניתוח במפרק יוביל להאצה בקצב שחיקת הסחוס

   הזדקנות הסחוס

   הסחוס מורכב למעשה משני מרכיבים עיקריים מים ומארג תאים שונים כאשר המים בתחילת הדרך כאשר הסחוס הוא צעיר ובריא מהווים 85% מהרקמה. עם השנים כמות המים פוחתת עד בערך 70% מהכמות הרצויה ועמה פוחתים הגמישות והיכולת של הסחוס לעמוד בעומסים. כמובן ששינויים מוקדמים אלו פוגעים ביכולת הרקמה "להתגונן" מעומסים וחושפים אותו לסיכון שחיקה מוגבר. הדרך לשמר על בריאות הרקמה החשובה הזאת היא בעיקר על ידי הקפדה על איזון בעומסים המוטלים עליו. עומס נמוך מדי הנובע מאורח חיים פקידותי יוביל לסחוס חלש ורך שכול מכה אקראית עלולה לפצוע ולשחוק אותו ומאידך עומס יתר עלול להוביל לשחיקה. את האיזון ניתן להשיג בעיקר על ידי הקפדה על משקל גוף, על מפרקים מאוזנים מבחינת תפקוד ומבנה וכן על פעילות גופנית מתונה.

   שחיקת סחוס אבחון וטיפול – אבחון וטיפול

   אבחון וטיפול מהירים בשחיקת הסחוס עשויים למנוע את המשך השחיקה ואובדן של הרקמה החשובה הזאת. את שלבי השחיקה הראשוניים לא ניתן לאבחן באמצעות אמצעי הדמיה. לשם אבחון מוקדם יש לגשת לרופא טוב שידע לקחת את הסיפור הקליני ולבצע את הבדיקות הנכונות. בשלבים מאוחרים כאשר כבר קיימת פגיעה משמעותית בסחוס ניתן לאבחן זאת באמצעות צילום רנטגן. הסימנים של פגיעה סחוסית כפי שהם מופיעים בצילום רנטגן כוללים: היצרות של הרווח במפרק, זיזים גרמיים (אוסטיאופיטים) בקצוות של המפרק וצפיפות עצם מוגברת מתחת לסחוס בשל העומס שמוטל על אזורים אלו.

   טיפול בשחיקת סחוס

   הטיפול השמרני בסחוס הפצוע נועד להפחית את הדלקת ולשפר את טווחי התנועה שנפגעו. טיפול זה כולל מספר אמצעים ובכללם לייזר רך ואולטרה סאונד וכן פעולות שיקומיות הכוללות איזון שרירים ושיפור טווחי תנועה. בטיפול שמרני יושם דגש גם על שיפור הביומכניקה של המפרק הבעיתי וכן על הפחתת הפעילויות נושאי משקל וזאת כדי למנוע או להפחית את השחיקה של הסחוס.

   נכון להיום, אין ביכולת הטיפול השמרני או כול טיפול אחר, כולל תוספי מזון שונים, להחזיר את הסחוס לקדמותו. בשנים האחרונות החלו לעשות ניסויים בטכניקות טיפוליות חדשות הכוללות הסרת תאי עצם וסחוס בריאים ממקום אחד והעברתו למקום הפגוע (Osteochondral Grafting) או קצירה של תאי סחוס בריאים גידולם בתרבית והשתלתם (Autologous chondrocyte implantation) או לקיחה של תאי גזע מזנכימליים (Mesenchymal Stem Cells) שיכולים להתפתח גם לתאי סחוס ולשתול אותם במקום הניזוק. כאשר כלו כול התקוות יש לשקול ניתוח להחלפת המפרק.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.