פציעות שכיחות בגלל ריצה

פציעות הנגרמות בגלל ריצה לקויה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פציעות שכיחות בגלל ריצה פוגעות בעיקר בגפה התחתונה. תסמונות כאב שכיחות הנגרמות בגלל ריצה עלולות לאמלל אתכם ולגרום לכם להפסיק לרוץ. אם אתם אוהבים לרוץ אתם בוודאי גם מודעים לכאבים ומגבלות תנועה שלעתים קרובות נלווים לתחביב הזה. כדי לטפל בסימנים והתסמינים הנובעים מריצה יש להבין תחילה את מקורם. האזורים הפגיעים ביותר בגלל ריצה כוללים את כפות הרגליים שוקיים וברכיים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  יש לאבחן מאין נובעים הכאבים, מהי הרקמה שניזוקה היכן היא ניזוקה ומה חומרת הנזק. מה גורם לכאבים בכף הרגל? מה גורם לכאבים בשוק או בברכיים? הרצים ולעתים קרובות אפילו הרופאים שהם פונים אליהם מאבחנים כל כאב בשוקיים כשין ספלינט. לפעמים זה אכן נכון אך מה לגבי אותם מקרים שמקור הכאבים בשוקיים הוא אחר? האם הטיפול שניתן עבור פציעות ספורט על בסיס אבחון לקוי גורם לנו לבזבז זמן יקר? חשוב לזכור: פציעות הנגרמות בגלל ריצה לקויה עשויות לגרום לנזקי גוף קשים ועלולים אף לגרום לכם להפסיק לעסוק בספורט. עוד צריך לזכור אסור להשתהות עם האבחון ובמידת הצורך עם הטיפול בפציעות הללו וזאת כדי למנוע נזקים כרוניים.

  {loadposition inside-page}

  פציעות שכיחות בגלל ריצה – רקע

  ריצה לא נכונה גורמת לפציעות וכאבים
  ריצה לא נכונה גורמת לפציעות וכאבים

  הגורם העיקרי לפציעות ריצה הוא בראש ובראשונה עומס יתר. עומס יתר קיצוני מצטבר או עומס יתר קיצוני חד פעמי. אימוני יתר, שינוי משטחי אימון ועוד שגיאות אימון בסיסיות עלולים לעמוד בבסיס פציעת הריצה שלכם. גורמים נוספים שעלולים להוביל להתפתחות פציעת ריצה כוללים פציעות רגליים קודמות, לקות מבנית (מבנה הברכיים X או O, מבנה כפות רגליים – למשל כף רגל שטוחה עם פרונציה מוגברת Excessive pronation) לקות באיזון השרירים הפועלים על הרגליים (שרירים קצרים או ארוכים מידי), לקות באיזון הפשייה (Fascia) – הפשייה הדוקה מידי או חסרת גמישות.

  כול אלה ועוד אינם מאפשרים לרגל על מפרקיה ושריריה השונים לתפקד באופן מיטבי. תפקוד לקוי בכלל ותפקוד לקוי בריצה שבה מוגברים העומסים באופן דרמטי מובילים להתפתחות פציעת ריצה. במאמר זה נסקור את ששת פציעות הריצה השכיחות ביותר באופן שיאפשר כמעט לכול אחד לאבחן את עצמו, יחד עם זאת, אני ממליץ להתייעץ עם איש מקצוע בנושא על מנת שיאשר את האבחון שלכם וכמובן יכוון וינחה אתכם לגבי הדרך הנכונה להיפטר מהכאבים הללו לפני הפיכתם לכרוניים.

  פציעות שכיחות בגלל ריצה – פירוט

  1. דלקת בחיתולית הכפית (דורבן)
  2. דלקת בגיד אכילס
  3. תסמונת שביל הכסל והשוקה
  4. ברך רצים
  5. שין ספלינט
  6. תסמונת המדור

  דלקת בחיתולית הכפית – "דורבן"

  פציעות שכיחות בגלל ריצה
  פציעות שכיחות בגלל ריצה

  דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) או בשמה העממי "דורבן בעקב" היא למעשה פתולוגיה דלקתית של רקמת חיבור בשם זה המצויה בכף הרגל. הסימפטומים העיקריים כוללים כאבים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. דורבן היא גורם שכיח לכאבים בקרב רצים אך לא רק.
  חיתולית הכפית (Plantar fascia) היא רקמה סיבית עבה וחזקה אשר מתחילה בזיז הפנימי של עצם העקב (Calcaneus) בחלק האחורי של כף הרגל ומתפרסת על מנת להתחבר אל בסיס כול אחת מאצבעות כף הרגל. הסימפטומים העיקריים בגין דורבן כוללים כאבים בכף הרגל וקושי לעמוד וללכת. הכאבים יכולים להתפתח בכף רגל אחת או בשתי כפות הרגליים ללא העדפה של מין או גיל. שמה העממי של הפתולוגיה הזאת "דורבן" ניתן לה בגלל שלעתים בנקודת הפציעה של חיתולית הכיפה, בסמיכות לעצם העקב נוצר גוש מסויד וקשיח.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פציעות של גיד אכילס בגלל ריצה לקויה

   דלקת בגיד אכילס (Achilles Tendinitis) היא פציעת ריצה שכיחה נוספת. גם בסוג פציעה זה הגורם העיקרי הוא עומס יתר בשילוב עם תהליכים ניווניים. גיד אכילס הוא הגיד הגדול ביותר בגופנו וזאת עקב העומסים האדירים המופעלים עליו. ברוב המקרים הנזקים לגיד יהיו מספר סנטימטרים מעל העקב. הנזקים יכולים להיות החל ממתיחה וכלה בקרע מלא. ארבעת הפציעות השכיחות של גיד אכילס כוללות: דלקת בנקודת החיבור שבין הגיד לעצם העקב (Calcaneus), דלקת בשרוול סביב גיד אכילס Para tendinitis),) דלקת בגיד אכילס (Achilles Tendinitis) וקרע חלקי או מלא של גיד אכילס.

   תסמונת שביל הכסל והשוקה

   תסמונת הרצועה האיליו טיביאלית (IT Band Syndrome) היא תסמונת כאב דלקתית בצד החיצוני של הברך השכיחה בעיקר בקרב רצים. הדלקת נגרמת כתוצאה מחיכוך חוזר ונשנה של גיד שביל הכסל והשוקה בראש החיצוני של עצם הירך בסמיכות לברך. שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) היא רקמת חיבור אשר מתחילה באגן ונאחזת בחלק החיצוני של הברך. תפקידו של שריר סיבי זה הוא הרחקה של הירך (Hip abduction). תסמונת שביל הכסל והשוקה היא פציעה קלסית המשתייכת למשפחת פציעות מתנועות חוזרות (Repetitive motion injuries). מלבד עומס יתר הנובע מביצוע תנועות חוזרות ונשנות יכול גיד שביל הכסל והשוקה לפתח דלקת בגלל חוסר גמישות, גלגול יתר של כף הרגל פנימה, גלגול יתר של עצם השוק פנימה שינויים מבניים של הברכיים (ברכי X) ועוד.

   שין ספלינט

   שין ספלינט (Shin Splints) היא פציעה קלסית הנגרמת בגלל ריצה לקויה. התסמינים העיקריים כוללים בעיקר כאבים בחלק התחתון של עצם השוק. כאבים אלו נובעים מנזק שרירי או בהמשך מנזק לעצם השוק עצמה. ישנם שני סוגים של שין ספלינט שין ספלינט של השריר השוקתי האחורי נקרא גם "תסמונת עומס פנימי של עצם השוק" (Medial tibial stress syndrome) או "דלקת בחלק הפנימי של מעטפת עצם השוק" (Medial Tibial Traction Periostitis) והסוג השני הוא שין ספלינט של השריר השוקתי הקדמי. תפקידו של שריר השוקה האחורית הוא לכופף מטה את האצבעות ואת כף הרגל (Plantar Flexion). תפקידו של השריר השוקתי הקדמי הוא להרים את כף הרגל והאצבעות מעלה (Dorsiflexion). תפקידי שרירים אלו כולל גם תמיכה בקשת כף הרגל במהלך ההליכה כאשר משקל הגוף מצוי על קשת כף הרגל.

   ברך רצים

   ברך רצים
   ברך רצים

   ריצה לקויה מובילה גם להתפתחות ברך רצים (Runner's Knee). מדובר בפציעת ריצה שכיחה הגורמת כאבים בקדמת הברך וסביב פיקת הברך. הכאבים מפציעה זו שמנגנונה משתייך למשפחת פציעות מתנועות חוזרות (Repetitive motion injuries) נגרמים בגלל שחיקת הסחוס מתחת לפיקת הברך. התסמינים העיקריים יכללו כאבים ומגבלות תנועה ברמות חומרה שונות. הנובעים משילוב של עומס יתר על המפרק הפטלו פמורלי עם או בלי תנועת פיקה לקויה.

   הברך מורכב למעשה משני מפרקים: האחד נוצר מהמפגש שבין עצם הירך (Femur) ועצמות השוק והשוקית (Tibia and fibula) והשני נוצר מהמפגש שבין עצם הירך לפיקת הברך (Patella). תסמונת ברך רצים היא תוצאה של פגיעה במפרק אחרון זה.

   התופעה של כאבי ברכיים בקרב רצים בגלל שחיקת הסחוס התת פיקתי שכיחה ביותר. שחיקת סחוס בברכיים עלולה לגרום לכאבים בעת עלייה וירידה במדרגות, ישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות ובמצב של כריעות ברכיים. זיהוי מהיר של הבעיה וטיפול מתאים עשוי לחסוך סחוס ולמנוע עוגמת נפש.

   תסמונת המדור

   פציעה נוספת הנגרמת גם בגלל ריצה לקויה היא תסמונת המדור (Compartment Syndrome). גם פציעה זאת עלולה לגרום בין היתר לכאבי שוק. תסמונת המדור היא תוצאה של לחץ פנימי שנבנה בתוך מדור אנטומי סגור אשר עלול לגרום לפגיעה בזרימת הדם בתוך המדור ולמוות של הרקמות. ברגל מתחת לברך ישנם ארבעה מדורים כאשר תסמונת המדור הקדמי (Anterior fascial compartment) היא תסמונת המדור השכיחה ביותר. מדובר בפציעה מסוכנת שמחייבת אבחון וטיפול נכון ומהיר על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים. תסמונת המדור הקדמי עשויה להיות תופעה כרונית והיא נגרמת בגלל התנפחות של השריר השוקתי הקדמי אצל רצי מרתון או רצים למרחקים ארוכים. בתסמונת המדור חריפה התסמינים קיצוניים יותר ועלולה להיות כרוכה בנזקים קשים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,