ריצה לקויה תסמונות שכיחות
ריצה לקויה תסמונות שכיחות

ריצה לקויה תסמונות שכיחות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ריצה לקויה? תסמונות שכיחות הנגרמות על רקע זה עלולות לאמלל אתכם ולגרום לכם להפסיק לרוץ. אם אתם אוהבים לרוץ אתם בוודאי גם מודעים למיחושים שלעתים קרובות נלווים לתחביב זה. כדי לטפל בסימנים והתסמינים הנובעים מריצה יש לאבן את מקורם. 

יש לאבחן מאין נובעים הכאבים, מהי הרקמה שניזוקה היכן היא ניזוקה ומהי מידת הנזק. הרצים ולעיתים קרובות אפילו הרופאים שהם פונים אליהם מאבחנים כול כאב בשוקיים כשין ספלינט. לפעמים זה אכן נכון אך מה לגבי אותם מקרים שמקור הכאבים הוא אחר? האם הטיפול שניתן עבור  פציעות ספורט על בסיס אבחון לקוי גורם לנו לבזבז זמן יקר?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןריצה לקויה תסמונות שכיחות – רקע

ברכי O

הגורם העיקרי לפציעות ריצה הוא בראש וראשונה עומס יתר. עומס יתר קיצוני מצטבר או עומס יתר קיצוני חד פעמי. אימוני יתר, שינוי משטחי אימון ועוד שגיאות אימון בסיסיות עלולים לעמוד בבסיס פציעת הריצה שלכם. גורמים נוספים שעלולים להוביל להתפתחות פציעת ריצה כוללים פציעות רגליים קודמות, לקות מבנית (מבנה הברכיים X או O, מבנה כפות רגליים – למשל כף רגל שטוחה עם פרונציה מוגברת Excessive pronation) לקות באיזון השרירים הפועלים על הרגליים (שרירים קצרים או ארוכים מידי), לקות באיזון הפציאה (Fascia) (הפציאה הדוקה מידי או חסרת גמישות). 

כול אלה ועוד אינם מאפשרים לרגל על מפרקיה ושריריה השונים לתפקד באופן מיטבי. תפקוד לקוי בכלל ותפקוד לקוי בריצה שבה מוגברים העומסים באופן דרמטי מובילים להתפתחות פציעת ריצה. במאמר זה נסקור את ששת פציעות הריצה השכיחות ביותר באופן שיאפשר כמעט לכול אחד לאבחן את עצמו, יחד עם זאת, אני ממליץ להתייעץ עם איש מקצוע בנושא על מנת שיאשר את האבחון שלכם וכמובן יכוון וינחה אתכם לגבי הדרך הנכונה להיפטר מהכאבים הללו לפני הפיכתם לכרוניים.

ששת פציעות הריצה הכי שכיחות:

 1. דלקת בחיתולית הכפית (דורבן)

 2. דלקת בגיד אכילס

 3. תסמונת שביל הכסל והשוקה

 4. ברך רצים

 5. שין ספלינט

 6. תסמונת המדור

דלקת בחיתולית הכפית – “דורבן”

דורבןדלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) או בשמה העממי “דורבן” היא למעשה פתולוגיה דלקתית של רקמת חיבור בשם זה המצויה בכף הרגל. הסימפטומים העיקריים כוללים כאבים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. דורבן היא גורם שכיח לכאבים בקרב רצים אך לא רק.
חיתולית הכפית (Plantar fascia) היא רקמה סיבית עבה וחזקה אשר מתחילה בזיז הפנימי של עצם העקב (Calcaneus) בחלק האחורי של כף הרגל ומתפרסת על מנת להתחבר אל בסיס כול אחת מאצבעות כף הרגל. הסימפטומים העיקריים בגין דורבן כוללים כאבים בכף רגל וקושי לעמוד וללכת. הכאבים יכולים להתפתח בכף רגל אחת או בשתי כפות הרגליים ללא העדפה של מין או גיל. שמה העממי של הפתולוגיה הזאת “דורבן” ניתן לה בגלל שלעיתים בנקודת הפציעה של חיתולית הכיפה, בסמיכות לעצם העקב נוצר גוש מסויד וקשיח.

פציעות של גיד אכילס

פציעות גיד אכילס (Achilles Tendinitis) היא פציעת ריצה שכיחה נוספת. גם בסוג פציעה זה הגורם העיקרי הוא עומס יתר בשילוב עם תהליכים ניווניים. גיד אכילס הוא הגיד הגדול ביותר בגופנו וזאת עקב העומסים האדירים המופעלים עליו. ברוב המקרים הנזקים לגיד יהיו מספר סנטימטרים מעל העקב. הנזקים יכולים להיות החל ממתיחה וכלה בקרע מלא. ארבעת הפציעות השכיחות של גיד אכילס כוללות: דלקת בנקודת החיבור שבין הגיד לעצם העקב (Calcaneus), דלקת בשרוול סביב גיד אכילס Para tendinitis),) דלקת בגיד האכילס (Achilles Tendinitis) וקרע חלקי או מלא של גיד האכילס.

תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה (IT Band Syndrome) היא תסמונת כאב דלקתית בצד החיצוני של הברך השכיחה בעיקר בקרב רצים. הדלקת נגרמת כתוצאה מחיכוך חוזר ונשנה של גיד שביל הכסל ושוקה בראש החיצוני של עצם הירך בסמיכות לברך. שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) היא רקמת חיבור אשר מתחילה באגן ונאחזת בחלק החיצוני של הברך. תפקידו של שריר סיבי זה הוא הרחקה של הירך (Hip abduction). תסמונת שביל הכסל והשוקה היא פציעה קלאסית המשתייכת למשפחת הפציעות מתנועות חוזרות (Repetitive motion injuries). מלבד עומס יתר הנובע מביצוע תנועות חוזרות ונשנות יכול גיד שביל הכסל והשוקה לפתח דלקת בגלל חוסר גמישות, גלגול יתר של כף הרגל פנימה, גלגול יתר של עצם השוק פנימה שינויים מבניים של הברכיים (ברכי X) ועוד.

שין ספלינט

שין ספלינט (Shin Splints) היא פציעת ריצה שכיחה הכוללת כאבים בחלק התחתון של עצם השוק. כאבים אלו נובעים מנזק שרירי או בהמשך מנזק לעצם השוק עצמה. ישנם שני סוגים של שין ספלינט שין ספלינט של השריר השוקתי האחורי נקרא גם “תסמונת עומס פנימי של עצם השוק” (Medial tibial stress syndrome) או “דלקת בחלק הפנימי של מעטפת עצם השוק” (Medial Tibial Traction Periostitis) והסוג השני הוא שין ספלינט של השריר השוקתי הקדמי. תפקידו של שריר השוקה האחורית הוא לכופף מטה את האצבעות ואת כף הרגל (Plantarflexion). תפקידו של השריר השוקתי הקדמי הוא להרים את כף הרגל והאצבעות מעלה (Dorsiflexion). תפקידי שרירים אלו כולל גם תמיכה בקשת כף הרגל במהלך ההליכה כאשר משקל הגוף מצוי על קשת כף הרגל.

ברך רצים

ברך רציםברכי רצים (Runner’s Knee) היא פציעת ריצה שכיחה נוספת הגורמת לכאבים בקדמת הברך וסביב פיקת הברך. הכאבים מפציעה זו שמנגנונה משתייך למשפחת הפציעות מתנועות חוזרות (Repetitive motion injuries) נגרמים בגלל שחיקת הסחוס מתחת לפיקת הברך. התסמינים העיקריים יכללו כאבים ומגבלות תנועה ברמות חומרה שונות. הנובעים משילוב של עומס יתר על המפרק הפטלו פמוראלי עם או בלי תנועת פיקה לקויה.

הברך מורכב למעשה משני מפרקים: האחד נוצר מהמפגש שבין עצם הירך (Femur) ועצמות השוק והשוקית (Tibia and fibula) והשני נוצר מהמפגש שבין עצם הירך לפיקת הברך (Patella). תסמונת ברך רצים היא תוצאה של פגיעה במפרק אחרון זה.

התופעה של כאבי ברכיים בקרב רצים בגלל שחיקת הסחוס התת פיקתי שכיחה ביותר. שחיקת סחוס בברכיים עלולה לגרום לכאבים בעת עלייה וירידה במדרגות, ישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות ובמצב של כריעות ברכיים. זיהוי מהיר של הבעיה וטיפול מתאים עשוי לחסוך סחוס ולמנוע עוגמת נפש.

תסמונת המדור

פציעת ריצה נוספת אשר עלולה לגרום בין היתר לכאבי שוק היא תסמונת המדור (Compartment Syndrome). תסמונת המדור היא תוצאה של לחץ פנימי שנבנה בתוך מדור אנטומי סגור אשר עלול לגרום לפגיעה בזרימת הדם בתוך המדור ולמוות של הרקמות. ברגל מתחת לברך ישנם ארבעה מדורים כאשר תסמונת המדור הקדמי (Anterior fascial compartment) היא תסמונת המדור השכיחה ביותר. מדובר בפציעה מסוכנת שמחייבת אבחון וטיפול נכון ומהיר על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים. תסמונת המדור הקדמי עשויה להיות תופעה כרונית והיא נגרמת בגלל התנפחות של השריר השוקתי הקדמי אצל רצי מרתון או רצים למרחקים ארוכים. בתסמונת המדור חריפה התסמינים קיצוניים יותר ועלולה להיות כרוכה בנזקים קשים.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב נוספות שעלולות להיגרם בגלל ריצה ובכלל זה קראו אודות כאבי גב תחתון וכן אודות כאבי צוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן