ריצה לא נכונה גורמת לפציעות וכאבים
ריצה לקויה תסמונות שכיחות

ריצה לא נכונה גורמת לפציעות וכאבים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ריצה לא נכונה גורמת לפציעות וכאבים! תסמונות כאב שכיחות הנגרמות בגלל ריצה לקויה עלולות לאמלל אתכם ולגרום לכם להפסיק לרוץ. אם אתם אוהבים לרוץ אתם בוודאי גם מודעים לכאבים ומגבלות תנועה שלעתים קרובות נלווים לתחביב הזה. כדי לטפל בסימנים והתסמינים הנובעים מריצה יש להבין תחילה את מקורם. האזורים הפגיעים ביותר בגלל ריצה כוללים את כפות הרגליים שוקיים וברכיים.

יש לאבחן מאין נובעים הכאבים, מהי הרקמה שניזוקה היכן היא ניזוקה ומה חומרת הנזק. מה גורם לכאבים בכף הרגל? מה גורם לכאבים בשוק או בברכיים? הרצים ולעיתים קרובות אפילו הרופאים שהם פונים אליהם מאבחנים כל כאב בשוקיים כשין ספלינט. לפעמים זה אכן נכון אך מה לגבי אותם מקרים שמקור הכאבים בשוקיים הוא אחר? האם הטיפול שניתן עבור פציעות ספורט על בסיס אבחון לקוי גורם לנו לבזבז זמן יקר? חשוב לזכור: ריצה לא נכונה גורמת לפציעות וכאבים ועוד חשוב לזכור ברגע שהכאבים מופיעים צריך לאבחן את המקור שלהם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןריצה לא נכונה גורמת לפציעות וכאבים – רקע

ריצה לא נכונה גורמת לפציעות וכאבים
ריצה לא נכונה גורמת לפציעות וכאבים

הגורם העיקרי לפציעות ריצה הוא בראש ובראשונה עומס יתר. עומס יתר קיצוני מצטבר או עומס יתר קיצוני חד פעמי. אימוני יתר, שינוי משטחי אימון ועוד שגיאות אימון בסיסיות עלולים לעמוד בבסיס פציעת הריצה שלכם. גורמים נוספים שעלולים להוביל להתפתחות פציעת ריצה כוללים פציעות רגליים קודמות, לקות מבנית (מבנה הברכיים X או O, מבנה כפות רגליים – למשל כף רגל שטוחה עם פרונציה מוגברת Excessive pronation) לקות באיזון השרירים הפועלים על הרגליים (שרירים קצרים או ארוכים מידי), לקות באיזון הפציאה (Fascia) (הפציאה הדוקה מידי או חסרת גמישות).

כול אלה ועוד אינם מאפשרים לרגל על מפרקיה ושריריה השונים לתפקד באופן מיטבי. תפקוד לקוי בכלל ותפקוד לקוי בריצה שבה מוגברים העומסים באופן דרמטי מובילים להתפתחות פציעת ריצה. במאמר זה נסקור את ששת פציעות הריצה השכיחות ביותר באופן שיאפשר כמעט לכול אחד לאבחן את עצמו, יחד עם זאת, אני ממליץ להתייעץ עם איש מקצוע בנושא על מנת שיאשר את האבחון שלכם וכמובן יכוון וינחה אתכם לגבי הדרך הנכונה להיפטר מהכאבים הללו לפני הפיכתם לכרוניים.

פציעות הנגרמות בגלל ריצה לא נכונה

 1. דלקת בחיתולית הכפית (דורבן)
 2. דלקת בגיד אכילס
 3. תסמונת שביל הכסל והשוקה
 4. ברך רצים
 5. שין ספלינט
 6. תסמונת המדור

דלקת בחיתולית הכפית – “דורבן”

ריצה לא נכונה גורמת לפציעות וכאבים
ריצה לא נכונה גורמת לפציעות וכאבים

דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) או בשמה העממי “דורבן” היא למעשה פתולוגיה דלקתית של רקמת חיבור בשם זה המצויה בכף הרגל. הסימפטומים העיקריים כוללים כאבים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. דורבן היא גורם שכיח לכאבים בקרב רצים אך לא רק.
חיתולית הכפית (Plantar fascia) היא רקמה סיבית עבה וחזקה אשר מתחילה בזיז הפנימי של עצם העקב (Calcaneus) בחלק האחורי של כף הרגל ומתפרסת על מנת להתחבר אל בסיס כול אחת מאצבעות כף הרגל. הסימפטומים העיקריים בגין דורבן כוללים כאבים בכף הרגל וקושי לעמוד וללכת. הכאבים יכולים להתפתח בכף רגל אחת או בשתי כפות הרגליים ללא העדפה של מין או גיל. שמה העממי של הפתולוגיה הזאת “דורבן” ניתן לה בגלל שלעיתים בנקודת הפציעה של חיתולית הכיפה, בסמיכות לעצם העקב נוצר גוש מסויד וקשיח.

פציעות של גיד אכילס בגלל ריצה לא נכונה

פציעות גיד אכילס (Achilles Tendinitis) היא פציעת ריצה שכיחה נוספת. גם בסוג פציעה זה הגורם העיקרי הוא עומס יתר בשילוב עם תהליכים ניווניים. גיד אכילס הוא הגיד הגדול ביותר בגופנו וזאת עקב העומסים האדירים המופעלים עליו. ברוב המקרים הנזקים לגיד יהיו מספר סנטימטרים מעל העקב. הנזקים יכולים להיות החל ממתיחה וכלה בקרע מלא. ארבעת הפציעות השכיחות של גיד אכילס כוללות: דלקת בנקודת החיבור שבין הגיד לעצם העקב (Calcaneus), דלקת בשרוול סביב גיד אכילס Para tendinitis),) דלקת בגיד אכילס (Achilles Tendinitis) וקרע חלקי או מלא של גיד אכילס.

תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה (IT Band Syndrome) היא תסמונת כאב דלקתית בצד החיצוני של הברך השכיחה בעיקר בקרב רצים. הדלקת נגרמת כתוצאה מחיכוך חוזר ונשנה של גיד שביל הכסל והשוקה בראש החיצוני של עצם הירך בסמיכות לברך. שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) היא רקמת חיבור אשר מתחילה באגן ונאחזת בחלק החיצוני של הברך. תפקידו של שריר סיבי זה הוא הרחקה של הירך (Hip abduction). תסמונת שביל הכסל והשוקה היא פציעה קלאסית המשתייכת למשפחת פציעות מתנועות חוזרות (Repetitive motion injuries). מלבד עומס יתר הנובע מביצוע תנועות חוזרות ונשנות יכול גיד שביל הכסל והשוקה לפתח דלקת בגלל חוסר גמישות, גלגול יתר של כף הרגל פנימה, גלגול יתר של עצם השוק פנימה שינויים מבניים של הברכיים (ברכי X) ועוד.

שין ספלינט

שין ספלינט (Shin Splints) היא פציעה קלאסית הנגרמת בגלל ריצה לא נכונה. התסמינים העיקריים כוללים בעיקר כאבים בחלק התחתון של עצם השוק. כאבים אלו נובעים מנזק שרירי או בהמשך מנזק לעצם השוק עצמה. ישנם שני סוגים של שין ספלינט שין ספלינט של השריר השוקתי האחורי נקרא גם “תסמונת עומס פנימי של עצם השוק” (Medial tibial stress syndrome) או “דלקת בחלק הפנימי של מעטפת עצם השוק” (Medial Tibial Traction Periostitis) והסוג השני הוא שין ספלינט של השריר השוקתי הקדמי. תפקידו של שריר השוקה האחורית הוא לכופף מטה את האצבעות ואת כף הרגל (Plantar Flexion). תפקידו של השריר השוקתי הקדמי הוא להרים את כף הרגל והאצבעות מעלה (Dorsiflexion). תפקידי שרירים אלו כולל גם תמיכה בקשת כף הרגל במהלך ההליכה כאשר משקל הגוף מצוי על קשת כף הרגל.

ברך רצים

ברך רצים
ברך רצים

ריצה לא נכונה מובילת גם להתפתחות ברך רצים (Runner’s Knee). מדובר בפציעת ריצה שכיחה הגורמת כאבים בקדמת הברך וסביב פיקת הברך. הכאבים מפציעה זו שמנגנונה משתייך למשפחת פציעות מתנועות חוזרות (Repetitive motion injuries) נגרמים בגלל שחיקת הסחוס מתחת לפיקת הברך. התסמינים העיקריים יכללו כאבים ומגבלות תנועה ברמות חומרה שונות. הנובעים משילוב של עומס יתר על המפרק הפטלו פמורלי עם או בלי תנועת פיקה לקויה.

הברך מורכב למעשה משני מפרקים: האחד נוצר מהמפגש שבין עצם הירך (Femur) ועצמות השוק והשוקית (Tibia and fibula) והשני נוצר מהמפגש שבין עצם הירך לפיקת הברך (Patella). תסמונת ברך רצים היא תוצאה של פגיעה במפרק אחרון זה.

התופעה של כאבי ברכיים בקרב רצים בגלל שחיקת הסחוס התת פיקתי שכיחה ביותר. שחיקת סחוס בברכיים עלולה לגרום לכאבים בעת עלייה וירידה במדרגות, ישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות ובמצב של כריעות ברכיים. זיהוי מהיר של הבעיה וטיפול מתאים עשוי לחסוך סחוס ולמנוע עוגמת נפש.

תסמונת המדור

פציעה נוספת הנגרמת גם בגלל ריצה לא נכונה היא תסמונת המדור (Compartment Syndrome). גם פציעה זאת עלולה לגרום בין היתר לכאבי שוק. תסמונת המדור היא תוצאה של לחץ פנימי שנבנה בתוך מדור אנטומי סגור אשר עלול לגרום לפגיעה בזרימת הדם בתוך המדור ולמוות של הרקמות. ברגל מתחת לברך ישנם ארבעה מדורים כאשר תסמונת המדור הקדמי (Anterior fascial compartment) היא תסמונת המדור השכיחה ביותר. מדובר בפציעה מסוכנת שמחייבת אבחון וטיפול נכון ומהיר על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים. תסמונת המדור הקדמי עשויה להיות תופעה כרונית והיא נגרמת בגלל התנפחות של השריר השוקתי הקדמי אצל רצי מרתון או רצים למרחקים ארוכים. בתסמונת המדור חריפה התסמינים קיצוניים יותר ועלולה להיות כרוכה בנזקים קשים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם…

 • נעלי ריצה עלולות להזיק

  נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת…

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • פייסבוק גורמת לעשיית דיאטת כאסח

  פייסבוק ודיאטת כאסח? מה הקשר? דימוי גוף של אדם נגזר בין היתר מחוויותיו, אישיותו, גורמים חברתיים ותרבותיים ועוד. בין הגורמים…

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • ישיבה ממושכת גורמת לנכות

  ישיבה מרובה גורמת לנכות! האדם נועד לנוע. ישיבה ממושכת היא אסון לבריאות שלנו. מחקרים רבים מצאו קשר חד משמעי בין…

 • ריצה במינון נכון מאריכה חיים

  ריצה במינון נכון מאריכה חיים! המחקר הנוכחי מצא שאנשים שנוהגים לרוץ חיים יותר שנים כול עוד הם אינם מגזימים. בהשוואה…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

  השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן