ישיבה ממושכת מזיקה ומקצרת חיים

ישיבה מזיקה והורגת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ישיבה ממושכת מזיקה ומקצרת חיים! מחקרים רבים מראים את הקשר בין הרגלי החיים וסוג העבודה לבעיות הבריאות. השכיחות של הפגיעות הגופניות, מחלות ואף מוות בגלל סוג הכיסא עליו אנו יושבים, אופן הישיבה ומשך הישיבה גדלים מדי שנה. ובכן, שבו זקוף ותתחילו להפנים.

אורח החיים המודרני כרוך בישיבה ממושכת, זלילה מרובה וחוסר פעילות גופנית. הסבל הפיזי והמחיר הכלכלי שהרגלי חיים אלו גובים מאתנו ומהכלכלה העולמית הם אדירים ונמדדים בהפסדים של אחוזים שלמים מערך התוצר השנתי הגולמי. הערכות אלו הן הערכות חסר שכן עדין לא כל הפגיעות מדווחות. הקפדה על התנהלות ארגונומית בבית ובעבודה עשויה לצמצם את הנזקים הללו. עם זאת חשוב לזכור: ישיבה ממושכת מזיקה ומקצרת את החיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןישיבה ממושכת מזיקה ומקצרת חיים – רקע

מגוון רחב של נזקי גוף ומחלות נקשר לישיבה ממושכת. להן פירוט של חלק מהם:

"תסמונת מחלקת התיירים"

ישיבה ממושכת מזיקה וממיתה
ישיבה ממושכת מזיקה וממיתה

ראשית יש לזכור שישיבה יכולה להרוג! ישיבה ממושכת בעיקר בטיסות ארוכות, עלולה לגרום ל"תסמונת מחלקת התיירים". תסמונת זאת היא למעשה תוצאה של היווצרות קרישי דם בוורידי הרגליים (deep vein thrombosis) בגלל ישיבה ממושכת במקום צר ודחוק שאינו מאפשר תנועה. קרישי דם אלו עלולים לגרום לתסחיפי ריאות, שבץ מוחי והתקפי לב ולמוות. ארגון הבריאות העולמית של האו"ם טוען שנוסע אחד מכול 4500 נוסעים יפתח קריש דם בגלל ישיבה ממושכת וחוסר תנועה.

אלא שהיווצרות קרישי דם לא נגרמת רק בגלל ישיבה ממשוכת במטוס צפוף, לפני שנים ספורות אושפז בבית חולים בארץ גרפיקאי בן 33 כשהוא סובל מקשיי נשימה ויורק דם לאחר שעבד עם מחשבו ללא הפסק כ-20 שעות ברצף. לאחר בדיקה התברר שהבחור סובל מתסחיף ריאתי ומקרישי דם שנוצרו ברגליו מישיבה ממושכת ללא תנועה מול מסך המחשב. התמזל מזלו ולאחר אשפוז של שבועיים עם קרישי דם בריאות התייצב מצבו.

ישיבה גורמת לשיבושים הורמונליים ומוות

מחקר חדש שפורסם בירחון הבריטי לרפואת ספורט (יולי 2010) מוצא שמצבם של היושבים ללא הרף חמור ומסובך אף יותר. הם פשוט מסכנים את חייהם. על פי המחקר ישיבה ממושכת משנה את ההתנהגות ההורמונלית של גופכם וגורמת לבעיות במטבוליזם של הסוכרים והשומנים. שינויים אלו עלולים לגרום למחלות לב וכלי דם ואפילו לקצר את חייכם באופן משמעותי. תוצאות דומות העלה מחקר שנערך בקנדה ופורסם כבר במאי 2009 ברפואה ומדע בספורט ופעילות גופנית. גם כאן הוכחה קורלציה בין ישיבה ממושכת למוות ממגוון מחלות והעיקר מחלות לב וכלי דם.

צופים בטלוויזיה ומתים

ישיבה ממושכת מזיקה וממיתה
ישיבה ממושכת מזיקה וממיתה

מחקר אחר שנעשה באוסטרליה ופורסם בירחון האגודה האמריקאית ללב (ינואר 2010), מצא שאפילו בקרב אנשים פעילים גופנית צפייה ממושכת בטלוויזיה כרוכה בסכנת חיים. המחקר האוסטרלי עקב אחר הרגלי הצפייה בטלוויזיה של 8.000 אנשים לאורך 6 שנים. להלן הממצאים: סיכוייהם של אנשים שצופים בטלוויזיה בין שעתיים לארבע שעות ביום למות מבעיות לב וכלי דם גבוה ב19% מאלה שאינם צופים.

בעוד שסיכוייהם למות מבעיות לב וכלי דם של אלה שצופים בטלוויזיה 4 שעות ביום גבוה ב80% מאלה שאינם צופים. המחקר מצא שגם סיכויי המוות מסיבות אחרות שאינן קשורות ללב ולכלי הדם עולה באופן חד בגין רביצה מול הטלוויזיה. על פי המחקר צפייה של 2-4 שעות ביום בטלוויזיה יעלו את סיכוייכם למות ב19% ואילו צפייה של 4 שעות ב46% לעומת קבוצת הביקורת.

ישיבה גורמת לנזק לדיסק הבין חולייתי

סיבה לא פחות חשובה למה כדאי להגביל את הישיבה קשורה לפגיעות במערכות עצב שריר ושלד הנגרמת בגלל "אורח החיים היושבני". אחד המאפיינים של החיים המודרניים הוא אורח חיים שרוב או אפילו כל העשייה שבו כרוכה בישיבה. רוב פגיעות הגב וכאבי גב במקומות העבודה מתרחשים בגלל "ישיבת יתר" או חמור מכך בגלל ישיבת יתר שאינה נכונה. נהגי משאיות, נהגי אוטובוסים ונהגי מוניות אשר יושבים שעות ארוכות אחרי ההגה, פקידים ופקידות היושבים רכונים על שולחן הכתיבה וכמובן אנשי המחשבים. כל אלו מקיפים כמעט את כולנו ברמה זו או אחרת.

נזקים בגלל ישיבה על פי מנחי גוף
נזקים בגלל ישיבה על פי מנחי גוף

הלחץ שמופעל על עמוד השדרה משתנה באופן חד בין תנוחת גוף אחת לשנייה. שינויים אלו הודגמו באופן ברור במחקרו החלוצי של הרופא השבדי נחמנסון. במחקר זה שנערך בשנת 1976 ופורסם בכתב העת היוקרתי עמוד השדרה (spine) מדד נחמנסון את הלחץ הנוצר בתוך הדיסק המצוי בין חוליות מותן ל3/ל4 במנחים שונים של הגוף.

התוצאות הראו שהלחץ הנמוך ביותר על הדיסק הבין חולייתי התקיים בעת שכיבה על הגב (ראה איור) בעוד שהלחץ הגדול ביותר יתקיים בעת ישיבה רכונה /שמוטה לפנים. האיור מדרג את הלחץ על הדיסק הבין חולייתי באמצעות צבעים, כאשר הצבע האדום מייצג לחץ מקסימלי והצבע הירוק מייצג לחץ מינימלי. האיור גם מדגיש באופן גרפי את הנזקים שאנו גורמים לגב מישיבה לקויה. מה אנו למדים מהמחקר מאיר העיניים הזה? הישיבה השפופה, בדיוק אותה ישיבה שרוב מכריע מקרבנו יושב בה שעות ארוכות היא הישיבה הכי מזיקה שישנה.

הדיסק הבין חולייתי במהלך ישיבה?

כפי שמדגים מחקרו הקלסי של נחמנסון במהלך הישיבה (בעיקר ישיבה כפופה) אנו יוצרים את הלחצים המכניים הגדולים ביותר על הדיסקים הבין חולייתיים. מהו הדיסק הבין חולייתי?

מהו דיסק בין חולייתי

בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה מפריד דיסק שעשוי מחומר סחוסי חזק. הדיסק משמש כבולם זעזועים ומאפשר את הגמישות והתנועה של עמוד השדרה. הדיסק הבין חולייתי מורכב משני חלקים עיקריים: הטבעות הסיביות ההיקפיות (annular fibrosus) והליבה הצמיגה (nucleus pulposus). הטבעות הסיביות תומכות בליבה הצמיגה בעת עומס (ראו מבנה עמוד השדרה).

הדיסק הבין חולייתי מגיב לעומסים
הדיסק הבין חולייתי בכפיפה
הדיסק הבין חולייתי בכפיפה

הדיסק הבין חולייתי כמוהו ככל רקמה אחרת בגופינו המגיבה ללחצים ועומסים ועל כן חשופה לפגיעה. נזק לדיסק יכול ליצור כשל מבני (בלט דיסק, פריצת דיסק) ולהפעיל לחץ מכאני על שורשי העצבים לשבש את ההולכה העצבית ולגרום לכאבים, לשיתוק חלקי ואובדן שליטה על הסוגרים. ישיבה ממושכת ושמוטה שבה השרירים אינם תומכים בעמוד השדרה מפעילה עומס קבוע על החומר הרך שבתוך הדיסק הבין חולייתי.

בלט, בקע או פריצת דיסק

החומר הרך בתגובה, מפעיל לחץ סטטי הדוחף את הטבעות היקפיות מבפנים ומוביל אט אט לשיבוש במבנה ובמיקום הדיסק. תחילה הטבעות הללו רק יבלטו אל מחוץ למתחם שלהן (בלט דיסק) אך עם לחץ מתמשך נוסף עלול החומר הרך לפרוץ אל מחוץ לטבעות היקפיות הללו (פריצת דיסק).

האם יש ישיבה מושלמת?

ראשית חשוב לדעת שאין "ישיבה מושלמת"!!. כל ישיבה מזיקה. גוף האדם לא תוכנן לישיבה ובוודאי לא לישיבה ממושכת על כיסא. ישיבה על כיסא מרכזת את העומס של משקל הגוף על החוליות התחתונות וחושפת את עמוד השדרה לעומס סטטי ולנזק מצטבר. הפתרון הכי טוב הוא להימנע מישיבה, אך לצערנו, בעולם המודרני פתרון זה אינו ישים. על כן אין אנו מדברים על הישיבה המושלמת אלא על ישיבה שגורמת לפחות נזק.

מהי אותה ישיבה שגורמת לנזקים המועטים ביותר לגב? או במילים אחרות מהי צורת הישיבה שבה הלחץ על חוליות עמוד השדרה והרקמות התומכות בו הוא מינימלי? הישיבה בעת עבודה מול מחשב חייבת להיות זקופה (ראה ארגונומיה). לכל צורך אחר ובמידת האפשר רצוי להטות את הכיסא ולהישען לאחור ובכך להפחית את הלחץ על החוליות.

שמור על דינמיות

יציבה לקויה עלולה לגרום לנזקי הגוף. להקפדה על האופן בו אנו יושבים, עומדים שוכבים או עובדים בכל מנח אחר יש חשיבות גדולה על בריאות הגוף שלנו. גורם נוסף הוא פרק הזמן בו אנו שוהים באותה תנוחה. שכן, יש לזכור השהייה במנח סטטי לאורך זמן גורמת להצטברות עומס על הרקמות נושאות המשקל ולהתפתחות של נזק אטי.

במילים אחרות, אין די ביציבה אופטימלית. גם אם למדתי את האופן המדויק שעלי לשבת הרי ששהייה ממושכת בישיבה האופטימלית הזאת תוביל אט אט לנזק. למה זה קורה? פשוט מאוד, הגוף שלנו נועד לנוע! ערוך הפסקות יזומות בני 3-5 דקות כול 15-30 דקות ובהן הקפד ללכת. על תעמוד ליד הכיסא ותחכה לתום ההפסקה. שנה את היציבה שלך אחת לכול מספר דקות שבהן אתה שוהה במנח סטטי. עצם התנועה מאפשרת חלוקת עומסים טובה יותר ומפחיתה שחיקה ,בלאי ונזק. הקפידו על מנה יומית של פעילות גופנית. לפעילות גופנית יש את היכולת לחסן אתכם, לפחות באופן חלקי, מהנזקים של הישיבה. ההשבחה הגופנית שאנו מקבלים כתוצאה מפעילות גופנית יכולה לשמש אותנו כהגנה מנזקי הישיבה.

זכרו, גם כיסא מעולה וישיבה טובה לא ימנעו נזק לגב. הגוף נועד לנוע!

"כל זמן שאדם מתעמל ויגע הרבה ואינו שבע,
מעיו רפין, אין חולי בא עליו וכוחו מתחזק"
רמב"ם הלכות דעות פ"ד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים