הרצאה על כאבי ראש

הרצאה על כאבי ראש כוללת בין היתר התייחסות לגורמים האפשריים להתפתחות הפרעה בריאותית זאת ומה ניתן לעשות לגביה. כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם. כולם, נשים, גברים ילדים ובני נוער סובלים מכאב ראש לעתים. לרוב אין כאבי הראש אלו אלא תופעת לוואי חולפת למגוון בעיות אחרות. אך עבור חלק מאתנו הם הופכים לאורחים של קבע. אורחים בלתי קרואים.

גורמים כגון שפעת, מתחים חולפים, שכמה או צוואר תפוס ו/או חוסר איזון אקראי בין אם תזונתי או הורמונלי יכולים להיות מלווים בכאבי ראש חולפים. אולם אצל מיעוט ניכר (בין 40 – 50 מיליון אנשים בארצות הברית) כאבי ראש הם תופעה כרונית המשבשת את איכות חייהם וגורמת להפסדים כלכליים כבדים לכלכלה המקומית בגין אובדן כושר יצור, אובדן ימי עבודה, ביקורי רופאים, שימוש בתרופות וכו. אצל מיעוט אחר ובכללם חולים עם שבץ מוחי או עם גידול סרטני במוח כאבי ראש מסכנים את חייהם.

הרצאה על כאבי ראש – נושאים

בין יתר הנושאים שעליהם נדבר במהלך ההרצאה על כאבי הראש נמנה:

 • מבנה אנטומי של הראש ורכיבים אנטומיים רגישים לכאב
 • נתונים לגבי היקף ומשמעות ההפרעה
 • סוגי כאבי הראש
 • הגורמים לכאבי ראש
 • מה הם אפשרויות הטיפול בכאבי ראש?
 • כירופרקטיקה וכאבי ראש

כאב ראש – רקע

כאבי ראש הם הפרעה נוירולוגית נפוצה המשפיעה על אנשים מכל הגילאים והרקעים. שכיחות כאב הראש משתנה בהתאם לסוג, לאזור, לשיטת ההערכה ולקריטריוני האבחון. על פי סקירה שנערכה לאחרונה, השכיחות העולמית המשוערת של הפרעת כאב ראש פעילה הייתה 52.0%:

 • 14.0% סובלים ממיגרנה
 • 26.0% סובלים מכאב ראש מסוג מתח (TTH)

סקירה נוספת מצאה כי השכיחות המשולבת של כאבי ראש ראשוניים אצל ילדים ומתבגרים הייתה:

 • 11% עבור מיגרנה באופן כללי
 • 8% עבור מיגרנה ללא אאורה
 • 3% עבור מיגרנה עם אאורה
 • 17% עבור כאב ראש מתחי

מחקר חתך בנפאל דיווח כי השכיחות של הפרעת כאב ראש בקרב סטודנטים לרפואה הייתה:

 • 26.86% כאשר כאב ראש מתחי היה תת-הסוג הנפוץ ביותר (69.23%).

חרדה/מתח היה הטריגר השכיח ביותר להתפתחות כאבי הראש (75.40%). מחקרים אלה מדגישים את הנטל הגבוה של כאב ראש באוכלוסיות שונות ואת הצורך במחקר נוסף והתערבויות לשיפור איכות החיים של אנשים עם כאב ראש.

סיווג של הכאב בראש

אנו מסווגים כאבי ראש לשני סוגים עיקריים:

ראשוני

בכאב ראש ראשוני כאב הראש הוא המחלה ולא קיימת מחלת רקע אחרת שעלולה להוות גורם. בין הסוגים של כאב ראש ראשוני נמנה:

משני

בכאב ראש משני כאב הראש הוא אחד מהתסמינים של מחלת רקע אחרת. בעוד שבכאב ראש ראשוני אנו צריכים לטפל בכאב עצמו בכאב ראש משני אנו צריכים לאבחן ולטפל במחלה הגורמת לכאב הראש. בין הסוגים של כאבי ראש משניים נמנה:

 • כאבי ראש בגלל לחץ דם גבוה, דלקת בסינוסים, חום, דלקת זיהומית, גידול סרטני במח, דלקת בכלי הדם טמפורליים, שטף דם במוח ועוד.

אבחון של כאב ראש

הרצאה על כאבי ראש
הרצאה על כאבי ראש

חשוב לאבחן את כאב הראש להבדיל בין כאב ראש ראשוני לכאב ראש משני. לצורך זאת צריך הקלינאי לבצע הליך מסודר של אבחנה מבדלת. לצורך ביצוע אבחנה מבדלת הקלינאי מתבסס על הממצאים שהופקו מהלמידה של תולדות החולה, הממצאים שהופקו בעת ביצוע הבדיקה הגופנית ומהממצאים שהופקו מבדיקות הדמיה ומעבדה. הליך זה מאפשר לקלינאי הבוחן את המקרה לאשר או לשלול את כול אחת מהפתולוגיות שעלולות לגרום לכאב הראש.

האבחנה של כאב ראש דורשת היסטוריה מדוקדקת ובדיקה גופנית, כמו גם שלילת גורמים משניים שעלולים להיות מסכני חיים או דורשים טיפול ספציפי. חלק מהגורמים המשניים הנפוצים לכאבי ראש כוללים:

 • טראומה, זיהום, הפרעות בכלי הדם, שימוש יתר בתרופות ונגעים תוך גולגולתיים.

הפרעות כאב ראש ראשוניות, כמו מיגרנה, כאב ראש מסוג מתח וכאב ראש מקבצי מאובחנות על סמך הקריטריונים של הסיווג הבינלאומי של הפרעות כאב ראש (ICHD-3).

מיגרנה

כאב ראש מסוג מיגרנה מאופיין בהתקפים חוזרים ונשנים של כאב ראש בינוני עד חמור. הכאב הוא לרוב חד צדדי, פועם, המלווה לעיתים קרובות בבחילות, הקאות, פוטופוביה ופונופוביה.

כאבי ראש מתחיים

כאב ראש מתחי הוא הסוג הנפוץ ביותר של כאב ראש ראשוני. הכאב הוא לרוב קל עד בינוני, דו צדדי. החולה התלונן על תחושת לחיצה, בדרך כלל ללא תסמינים נלווים.

כאבי ראש מקבציים

כאב ראש מקבצי הוא צורה נדירה אך חמורה של כאב ראש ראשוני. הכאב במקרה הזה מתרחש בהתקפים תקופתיים של כאבי תופת, חד-צדדיים, סביב העין ו/או רקה. נלווים לכאב גם תסמינים הקשורים של המערכת האוטונומית כולל דמעות, נזלת, צניחת העפעף ועוד.

טיפול בכאבי ראש

הטיפול בכאב ראש תלוי בסוג ותדירות כאב הראש, כמו גם בהעדפות ובתחלואה הנלווית של המטופל. טיפול אקוטי נועד להקל על הכאב ולהחזיר את התפקוד מהר ככל האפשר. הטיפול במקרה הזה יכלול:

 • משככי כאבים, תרופות אנטי דלקתיות, טריפטנים, ארגוטים או סוכנים אחרים.

טיפול מונע נועד להפחית את התדירות והחומרה של התקפי כאב ראש. הטיפול במקרה הזה כולל:

טיפול התנהגותי, ביופידבק, כירופרקטיקה, התערבויות פרמקולוגיות או לא תרופתיות כגון חוסמי בטא, נוגדי פרכוסים, נוגדי דיכאון, זריקות בוטולינום טוקסין ועוד. הטיפול בכאב הראש צריך להיות מותאם אישית לצרכים ולמטרות של המטופל.

References:

Stovner LJ, Hagen K, Linde M, Steiner TJ. The global prevalence of headache: an update, with analysis of the influences of methodological factors on prevalence estimates. J Headache Pain. 2022;23(1):34.

Onofri A, Pensato U, Rosignoli C, et al. Primary headache epidemiology in children and adolescents: a systematic review and meta-analysis. J Headache Pain. 2023;24(1):8.

Shrestha S, Shrestha S, Bhandari S, et al. Prevalence and clinical characteristics of headache among medical students in Kathmandu University School of Medical Sciences: a cross-sectional study. PLoS One. 2022;16(11): e0277821.

 Nye BL, Ward TN. Clinic and Emergency Room Evaluation and Testing of Headache. Headache 2017; 57: 697–713.

Headache Classification Committee of the International Headache Society (IHS) The International Classification of Headache Disorders, third edition. Cephalalgia 2018; 38:1.

Robbins MS. Diagnosis and Management of Headache: A Review. JAMA 2021; 325:1874-1890.

Reference program: diagnosis and treatment of headache disorders and facial pain. Danish Headache Society. J Headache Pain 2021; 22: 8.

Evaluation of headache in adults – UpToDate. https://www.uptodate.com/contents/evaluation-of-headache-in-adults (accessed July 11, 2023).

הרצאה על כאבי ראש