הרצאה על כאבי ראש

הרצאה על כאבי ראש כוללת בין היתר התייחסות לגורמים האפשריים להתפתחות הפרעה בריאותית זאת ומה ניתן לעשות לגביה. כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם. כולם, נשים, גברים ילדים ובני נוער סובלים מכאב ראש לעתים. לרוב אין כאבי הראש אלו אלא תופעת לוואי חולפת למגוון בעיות אחרות. אך עבור חלק מאתנו הם הופכים לאורחים של קבע. אורחים בלתי קרואים.

גורמים כגון שפעת, מתחים חולפים, שכמה או צוואר תפוס ו/או חוסר איזון אקראי בין אם תזונתי או הורמונלי יכולים להיות מלווים בכאבי ראש חולפים. אולם אצל מיעוט ניכר (בין 40 – 50 מיליון אנשים בארצות הברית) כאבי ראש הם תופעה כרונית המשבשת את איכות חייהם וגורמת להפסדים כלכליים כבדים לכלכלה המקומית בגין אובדן כושר יצור, אובדן ימי עבודה, ביקורי רופאים, שימוש בתרופות וכו. אצל מיעוט אחר ובכללם חולים עם שבץ מוחי או עם גידול סרטני במוח כאבי ראש מסכנים את חייהם.

הרצאה על כאבי ראש – נושאים:

  •  כאבי ראש. רקע
  •  נתונים לגבי היקף ומשמעות הבעיה
  •  סוגי כאבי הראש
  •  הגורמים לכאבי ראש
  •  מה ניתן לעשות?
  •  כירופרקטיקה וכאבי ראש

הקדמה להרצאה

הרצאה על כאבי ראש
הרצאה על כאבי ראש

אנו מסווגים כאבי ראש לשני סוגים עיקריים: כאב ראש ראשוני וכאב ראש משני. בכאב ראש ראשוני כאב הראש הוא המחלה ולא קיימת מחלת רקע אחרת שעלולה להוות גורם. בכאב ראש משני כאב הראש הוא אחד מהתסמינים של מחלת רקע אחרת. בעוד שבכאב ראש ראשוני אנו צריכים לטפל בכאב עצמו בכאב ראש משני אנו צריכים לאבחן ולטפל במחלה הגורמת לכאב הראש.

בין הסוגים של כאב ראש ראשוני נמנה בין היתר מיגרנה, כאב ראש מתחי, כאב ראש צווארי, כאב ראש מקבצי, כאב ראש לסתי ועוד. בין הסוגים של כאבי ראש משניים נמנה כאבי ראש המהווים תסמין של לחץ דם גבוה, דלקת בסינוסים, חום, דלקת זיהומית, גידול סרטני במח, דלקת בכלי הדם טמפורליים, שטף דם במוח ועוד.

ישנה חשיבות גדולה להבדיל בין כאב ראש ראשוני לכאב ראש משני. לצורך זאת צריך הקלינאי לבצע הליך מסודר של אבחנה מבדלת. לצורך ביצוע אבחנה מבדלת הקלינאי מתבסס על הממצאים שהופקו מהלמידה של תולדות החולה, הממצאים שהופקו בעת ביצוע הבדיקה הגופנית ומהממצאים שהופקו מבדיקות הדמיה ומעבדה. הליך זה מאפשר לקלינאי הבוחן את המקרה לאשר או לשלול את את כול אחת מהפתולוגיות שעלולות לגרום לכאב הראש.

הרצאה על כאבי ראש