סיאטיקה אבחון וטיפול

סיאטיקה אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

סיאטיקה – אבחון טיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך ותסמינים כרוניים. סיאטיקה היא אוסף של סימנים ותסמינים הכוללים כאבים, נימול, חולשה ועוד שחשים במותן, באגן וברגל. הגורם הוא לרוב לחץ שמפעיל דיסק בין חולייתי מותני על  שורש עצב מותני.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ברוב המקרים גירוי העצב הסיאטי נעשה על ידי הדיסק הבין חולייתי המותני שניזוק (בלט, פריצה) אך ישנם גם גורמים רבים אחרים היוצרים לחץ על העצב בתוך עמוד השדרה (תזוזה של חוליה, גידול סרטני, שינויים ניווניים) וגורמים אחרים (שריר) היוצרים לחץ על העצב לאחר שעזב את עמוד השדרה. בכל מקרה של סיאטיקה אבחון וטיפול מהירים משרתים את מיטב האינטרסים שלכם.

  סיאטיקה אבחון וטיפול – רקע

  העצב הסיאטי נוצר מחמישה שורשי עצבים (L4 – S3) הבוקעים מחלקו התחתון של חוט השדרה ועושה דרכו מטה לאורך החלק האחורי של הרגל. המונח סיאטיקה מתאר למעשה שורה של סימנים ותסמינים שמקורם פגיעה בעצב הסיאטי בגב התחתון כולל בין היתר כאבים ברגל ולעתים גם נימול והירדמות ברגל, חולשה חלקית של הרגל ועוד. יש לזכור על כן שהמונח סיאטיקה הוא שורה של סימנים ותסמינים המייצגים נזק או מחלה בעמוד השדרה התחתון. בין יתר הגורמים האפשריים לסיאטיקה נמנה שינויים ניווניים, פריצת דיסק מותני, היצרות תעלת השדרה, ספונדילוליסטזיס, גידולים סרטניים, נגעים זיהומיים ועוד.

  {loadposition inside-page}

  אנטומיה של העצב הסיאטי

  סיאטיקה אבחון וטיפול
  סיאטיקה אבחון וטיפול

  העצב הסיאטי (Sciatic nerve) הוא העצב הארוך והרחב ביותר בגוף האדם. מקורו מחמישה שורשי עצבים תחתונים (L4 – S3) הבוקעים מחלקו התחתון של חוט השדרה. כול אחד משורשי העצבים עוזב את עמוד השדרה דרך חריר המצוי בין שתי חוליות. חמשת שורשי העצבים מתקבצים יחד באגן לעצב הסיאטי העושה דרכו לכיוון החלק האחורי של האגן ולמטה במורד הרגל עד לכף הרגל. העצב הסיאטי נחלק לשני ענפים: עצב השוקה (Tibial nerve) והעצב השוקיתי המשותף (Common fibular nerve) שכול אחד מהם מעצבב חלקים אחרים של הרגל. באופן כללי מספק העצב הסיאטי תחושה, כוח והחזרי גידים לרגליים.

  סיאטיקה – סימנים ותסמינים

  תסמיני הסיאטיקה משתנים על פי חומרת הלחץ על העצב וכמובן על פי איזה מחמשת שורשי העצבים שמרכיבים את העצב הסיאטי נתון ללחץ. התסמינים כוללים באופן כללי כאבי גב תחתון וכאבים בישבן בצד המעורב, אשר יכולים לרדת במורד הרגל על פי מסלול העצבוב של העצב הסיאטי עד לכף הרגל. מלבד הכאב גירוי של העצב הסיאטי עלול לגרום גם לתסמינים נוירולוגיים ובכללם נימול, חולשת שרירים, תחושה של מחטים או דגדוג וקושי לשלוט ברגל. במקרים חמורים עלולים להופיע תסמינים נוספים כגון: אובדן שליטה על הסוגרים כמו במצב של תסמונת זנב הסוס, שמיטה של כף הרגל (Drop foot) או חולשה חמורה אחרת ברגל.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סיאטיקה – גורמים אפשריים

   לחץ של דיסק בין חולייתי על שורש עצב

   ברוב המכריע של המקרים תסמיני הסיאטיקה נגרמים מלחץ שמפעיל הדיסק הבין חולייתי שניזוק על אחד או יותר משורשי העצבים (L4, L5, S1, S2, S3) המרכיבים את העצב הסיאטי. בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק: כל אלו מתארים שלבים שונים של נזק לדיסק הבין חולייתי. בכל אחד מהשלבים הללו מבנהו של הדיסק הבין חולייתי משתנה והוא יוצר בליטה שעלולה ללחוץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים שעוברים בסמיכות אנטומית גדולה.

   תזוזה של חוליה

   לחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי יכול להיווצר גם על ידי גלישה של חוליה (Spondylolisthesis) ממקומה. במצב כזה הפתח שבעדו עוזב שורש העצב את עמוד השדרה (Intervertebral foramen) קטן. ההיצרות שנוצרת גורמת לגירוי חוזרני או חריף של העצב.

   שינויים ניווניים

   גם שינויים ניווניים יכולים להצר את מרווח המחיה של אחד משורשי העצבים היוצרים יחדיו את העצב הסיאטי. לרוב מדובר בזיז גרמי בולט שנוצר בחוליות המותן, כתוצאה משינויים ניווניים (אוסטיאוארטריטיס). שינויים ניווניים אלו מתרחשים בעיקר לאחר גיל 40. היצרות תעלת השדרה היא גורם נוסף שגם היא נגרמת משינויים ניווניים. כאשר התעלה שבה עובר חוט השדרה הופכת להיות צרה מלהכיל בחופשיות את חוט השדרה והעצבים הבוקעים ממנו נוצר לחץ על חוט השדרה ועל העצבים הבוקעים ממנו והתוצאה עלולה להיות דלקת בעצב הסיאטי.

   תסמונת פיריפורמיס

   ישנם מקרים בהם דלקת בעצב הסיאטי נגרמת בגלל לחץ ישיר על העצב לאחר שיצא מעמוד השדרה ולא על שורשי העצבים המרכיבים אותו. דוגמה לכך היא תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). שריר הפיריפורמיס או כפי שהוא קרוי בעברית השריר האגסי מתחיל בעצם העצה (Sacrum) ועושה דרכו מתחת לשרירי העכוז אל הזיז הגדול בעצם הירך (Greater trochanter). העצב הסיאטי עובר מתחת לשריר הפיריפורמיס ובחלק מהמקרים הוא אפילו חוצה את השריר. התפקיד של שריר הפיריפורמיס הוא לסובב לכיוון החיצוני את עצם הירך. מאמץ יתר של השריר או ספזם בשריר עלולים להוביל להתפתחות לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולהתפתחות תסמונת הכאב האופיינית.

   גורמים נוספים

   גורמים נוספים ללחץ על העצב הסיאטי כוללים גידולים סרטניים בעמוד השדרה או כמובן נזקי חבלה כמו אלו שנגרמים באופן שכיח בתאונת דרכים שעלולים לגרום באופן ישיר או עקיף לנזק לעצב הסיאטי או לאחד משורשי העצבים שמרכיבים אותו.

   סיאטיקה אבחון

   סיאטיקה אבחון וטיפול
   סיאטיקה אבחון וטיפול

   טיפול יעיל מחייב אבחון מהיר ומדויק. אבחון סיאטיקה מתחיל מלקיחה של היסטוריה רפואית של המתלונן ושל ההתפתחות הסימנים והתסמינים. נלמד על מיקום הכאב, מתי החל, כיצד החל, מהם הגורמים המשפיעים עליו ועוד. בבדיקה הפיזית ננסה באמצעות מגוון של תנועות ומהלכים לשחזר את התסמינים מהם אתם סובלים, לזהות את הרקמה שנפגעה ולהעריך את מידת הנזק. תחילה נתבונן באופן בו אתם נעים ומבצעים תנועות מסוימות. נמדוד טווחי תנועה באופנים שונים וכמובן נערוך סדרה של בדיקות אורתופדיות כירופרקטיות ונירולוגיות.

   במצב שבו קיים ספק לגבי האבחון נפנה את המתלונן לבדיקות באמצעות אמצעי הדמיה צילומי רנטגן, CT או MRI ובדיקות מעבדה. זיהוי של תסמינים כגון אובדן שליטה על הסוגרים חום, אובדן משקל בלתי מוסבר מהווה דגל אדום מחייב הפנייה דחופה לחדר מיון להמשך בירור. זיהוי של תסמינים נפשיים כגון: דיכאונות, לחץ נפשי, מצבי רוח נוגים ועוד מהווים דגל צהוב מצביע על האפשרות שהטיפול יכול להימשך זמן רב.

   סיאטיקה טיפול

   לא כול סיאטיקה מחייבת טיפול מקצועי. יש להפעיל שיקול דעת לגבי מתי נכון לא להזניח ולהגיע לקבלת עזרה מקצועית. כאשר הכאבים קלים ואין תסמינים נוירולוגיים כגון נימול או חולשה של הרגל ניתן לנסות, על ידי שילוב של מנוחה והתנהגות ארגונומית נכונה, לטפל בבעיה באופן עצמאי. לא להיכנס למיטה ולנוח עד שהבעיה חולפת! מחקרים מעידים שמנוחה ממושכת פוגעת בהחלמה. הקפידו להיות פעילים תוך הימנעות מכאב. במידה והליכה אינה מכאיבה צאו להליכות לעיתים קרובות.

   הקפידו על תנוחה שינה שאינה גורמת לכאבים. תנוחות שינה שאמורות לא לגרות את העצב הסיאטי כוללות שינה על הגב עם כרית מתחת לברכיים או על הצד עם כרית בין הברכיים. להימנע משינה על הבטן. נסו להימנע משימוש בתרופות להורדת כאב. עשו זאת רק אם אינכם מסוגלים להפחית את הכאבים באמצעות שינוי תנוחות. חזרו לפעילות גופנית ולישיבה ממושכת באופן נכון והדרגתי.

   מתי פונים לעזרה מקצועית?

   פנו לקבלת עזרה מקצועית כאשר הסיאטיקה שלכם הופיעה בעקבות טראומה, או כאשר היא כוללת כאבים חריפים, שינויים בתחושה וחולשה החלה באופן פתאומי, או כאשר היא נמשכת מעל מספר ימים, או כאשר הסימנים והתסמינים שלכם מחריפים והולכים או כאשר טיפול עצמי לא מקדם אתכם.

   סיאטיקה – טיפול ושיקום כירופרקטי

   זכרו טיפול מהיר וניהול מקצועי עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים לעצב הסיאטי כגון אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן תחושה ברגל אובן יכולת תנועה ברגל. רוב הגורמים לסיאטיקה הם מכניים בבסיסם ועל כן עשויים להגיב לטיפול מכאני שמרני ללא תרופות או ניתוחים. כירופרקט יכול לתת מענה למגוון גורמים אפשריים לתופעה ובכללם בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק, תזוזה של חוליה, זיזים גרמיים ופתולוגיה שרירית. לאחר שאובחנה הבעיה והוגדרה בבסיסה בעיה מכנית יחל השלב הטיפולי שמטרתו הפחתת לחץ מעל העצב הסיאטי.

   סיאטיקה אבחון וטיפול
   סיאטיקה אבחון וטיפול

   העצב הסיאטי יחלים רק בעקבות הפחתה או הסרה של הלחץ שמופעל עליו על ידי מנוחה, טיפולים או ניתוח. במרפאתנו ננסה להפחית את הלחץ המופעל על העצב על ידי שילוב של אמצעים חשמליים אנטי דלקתיים הכוללים לייזר רך, אולטרסאונד, גלי הלם וטיפול ידני ייעודי. אנו מאומנים לאתר ולתקן ידנית לקות תפקודית בעמוד השדרה או לקות תפקודית של שריר הפיריפורמיס. לאחר הרגיעה הראשונית בכאב מתחיל השלב השיקומי. בשלב הזה נחזיר את הגמישות ואת כוח למערכות השרירים השונות, נשפר את טווחי התנועה של הגב והאגן. נחשוף את הגב שלכם לעומסים מסוגים שונים וברמות שונות באמצעות תרגילים.

   במידה ולאחר מספר חודשים הגענו למסקנה שהטיפול השמרני כשל יש מקום לשקול פנייה לכיוונים אחרים ובכללם זריקות אפידורליות או אפילו התערבות כירורגית.

   מניעה

   כדי למנוע התפתחות של סיאטיקה או הישנות שלה יש לנקוט במספר צעדים שישפרו את התפקוד של עמוד השדרה והאגן ויפחיתו את העומסים השליליים. ראשית הקפידו על יציבה נכונה שבה נשמרות הקשתות של עמוד השדרה באופן מיטבי. הקפידו על התנהגות ומודעות ארגונומית. התכופפו נכון והרימו משאות באופן נכון. ישיבה ממושכת חושפת אותנו לסיכון גבוה במיוחד להתפתחות דלקת בעצב הסיאטי. על כן צמצמו את הישיבה למינימום ואם אתם חייבים לשבת עשו זאת נכון. ארגנו את סביבת חייכם באופן שיפחית עומסים על עמוד השדרה והאגן. הקפידו על פעילות גופנית שרמת הקושי שלה מותאמת לכם.

   הקפידו על סגנון וטכניקת אימונים נכונים. התחילו פעילות גופנית עם מתיחות וחימום כללי וסיימו את הפעילות עם קירור ומתיחות. אם סבלתם מתסמונת שריר הפיריפורמיס הקפידו במיוחד על ביצוע מתיחות של השריר הזה לפני ואחרי כל פעילות. משקל גוף מאוזן הימנעות מעישון משפיעים באופן מרחיק לכת על בריאות הגב. נהגו בזהירות והימנעו מנפילות. הפחיתו לחצים ונסו לשמור על האיזון הנפשי שלכם.

   מכתב תודה על טיפול בכאבי סיאטיקה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.