כאבים בישבן מה גורם להם

כאבים בישבן מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בישבן מה גורם להם? להתלונן על כאב בעכוז עלול להיות עניין מביך אך הזנחה אינה אפשרות שיש לשקול. כאב המתפתח בישבן נגרם לרוב בגלל נזק לאחת או יותר מהרקמות המקומיות באגן על רקע של עומסי יתר, נזקי חבלה או מחלות כאלה ואחרות. סוג נוסף של כאבים בישבן הוא זה המושלך אליו בגלל נזק בעמוד השדרה המותני. בלט דיסק או פריצת דיסק מותני עלולים ללחוץ על שורש עצב ולגרום לסיאטיקה. סיאטיקה היא תסמונת הכוללת כאבים בגב התחתון המושלכים אל הישבן ולאורך הרגל המעורבת.

  אכן, ברוב המקרים כאבים בישבן נובעים מנזק שולי לשריר מקומי והם צפויים לחלוף במהרה. יש לעתים שהגורם לסימנים ותסמינים בישבן עלול להיות משמעותי יותר ובעל השלכות ארוכות טווח על איכות חיינו. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות. אבחון מהיר ומדויק של המקור לכאב בישבן יאפשר את בחירת הטיפול הנכון. הכאב בישבן ואופיים של הסימנים והתסמינים הנלווים עשויים להצביע על מקור הבעיה. בכל מקרה של כאבים בישבן – מה גורם להם צריכה להיות השאלה לפני שפונים לטיפול.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בישבן מה גורם להם – רקע

   מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלול לגרום להתפתחות כאבים בישבן. ההפרעות הללו משתנות בחומרתן החל מפגיעה זמנית שחולפת תוך ימים עד שבועות כמו "מכה כחולה", מתיחה של שריר דלקת באמתחת או הרפס זוסטר וכלה בבעיות חמורות יותר כמו פריצת דיסק, דלקת פרקים זיהומית ואפילו גידול סרטני. חשוב לבחון את כלל הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן החולה ולא רק את הכאבים בישבן. חשוב ללמוד על חומרתם של הסימנים והתסמינים, עצמתם, פרק הזמן שהם קיימים, מיקומם מה מחמיר ומה מפחית אותם ועוד. חשוב לבצע בדיקה גופנית יסודית של האגן ושל עמוד השדרה ובמידת הצורך להיעזר בבדיקות הדמיה ומעבדה. עם כול הממצאים הללו קלינאי מיומן יכול לבצע אבחנה מדויקת ומשם להתקדם לטיפול מתאים.

   כאבים בישבן מה גורם להם – פירוט גורמים אפשריים

   מגוון רב של פציעות ומחלות עלולות לגרום להתפתחות כאבים בישבן. ברשימה הבאה ריכזנו את הגורמים השכיחים ביותר:

   בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק

   עמוד השדרה המותני הוא אזור דינמי ועל כן חשוף לעומסים ונזקים. אחד המבנים בעמוד השדרה שהם הכי רגישים לעומסים ובעיקר לעומסים חוזרים ונשנים הוא הדיסק הבין חולייתי. נזק לדיסק הבין חולייתי עלול לגרום בין היתר להתפתחות כאבים בישבן. בניגוד לסבור נזק כזה יתרחש בסבירות הכי גבוהה בין הגילאים 20-40 כאשר הדיסק איבד קמעה מגמישותו אך הוא עדין מספיק רך. לאחר שעברנו את הגילאים הללו הדיסק עובר תהליך של "התייבשות" והלחץ שנדרש לגרום לפריצתו גדל. הנזק הראשוני לדיסק הבין חולייתי נקרא בלט דיסק. בשלב הבא נבקע החלק החיצוני של הדיסק (annular Fibrosus) ומתפתח מצב של בקע דיסק. פריצת דיסק זהו השלב שבו פורץ מתוך בקע בדיסק החומר הרך (Nucleus pulposus) שמצוי בתוכו.

   הדיסק הבין חולייתי מצוי בקרבה אנטומית לחוט השדרה ולשורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה ועושים דרכם מטה לכיוון האגן והרגליים. שורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה מתקבצים יחדיו כדי ליצור את העצב הסכיאטי. דיסק שניזוק וצורתו האנטומית השתנתה יכול לבלוט לכיוון חוט השדרה או לכיוון אחד משורשי העצבים ולהפעיל עליהם לחץ. לחץ על אחד משורשי העצבים הללו שמרכיבים את העצב הסכיאטי יכול לפגוע בהולכה העצבית ולגרום לדלקת של העצב הסכיאטי או סכיאטיקה.

   התסמינים בגין סכיאטיקה כוללים כאבים בישבן ובגב התחתון אשר יכולים לרדת במורד הרגל לאורך מסלולו של העצב הסיאטי עד לכף הרגל. יתכנו גם תסמינים נוירולוגיים ובכללם נימול והירדמות של אזור מסוים ברגל וחולשה של חלק מהגפה התחתונה. במצבים קשים תיתכן גם פגיעה בסוגרים.

   נזק למפרק הירך

   כאבים בישבן מה גורם להם
   כאבים בישבן מה גורם להם

   גם בעיות במפרק הירך יכולים לגרום לנו לתחושה של כאבים בישבן. מספר רב של פתולוגיות אפשריות במפרק הירך וסביבו עלולים לגרום לנו להתלונן על הכאבים הללו. בין הפתולוגיות הללו ניתן למנות: דלקת פרקים ניוונית במפרק הירך– דלקת זו הקרויה בלעז אוסטיאוארטריטיס גורמת לשחיקת הסחוס ולשינויים ניווניים נוספים במפרק הירך.

   התסמינים של בעיה זו יכולים לכלול מלבד כאבים מקומיים גם כאבים בישבן ומגבלות תנועה. גורם נוסף היא דלקת המתפתחת ברקמה הקרויה בורסה (Trochanteric Bursitis) ואשר מצויה מיד מעל עצם הירך ומתחת לעור. גם במקרה הזה עלולים להופיע כאבים חריפים במפשעה ולהקרין לאזור הישבן.

   תסמונת שריר הפיריפורמיס

   מקור נוסף להתפתחות כאבים בישבן הוא תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). העצב הסכיאטי ממוקם בצמידות אנטומית לשריר הפיריפורמיס ובחלק מהמקרים אף עובר דרכו. שריר הפיריפורמיס הקרוי בעברית השריר האגסי עלול במצבים מסוימים של עומס יתר להפעיל לחץ על העצב ולגרום לדלקת של העצב הסכיאטי או לסיאטיקה.

   התסמינים הנובעים מהלחץ שמפעיל השריר הפיריפורמיס על העצב הסכיאטי דומים לתסמינים הנובעים מלחץ שמפעיל הדיסק הבין חולייתי שניזוק על העצב הסכיאטי. התסמינים בשני המקרים יכללו כאבים בישבן אשר יורדים במורד הרגל לאורך המסלול של העצב עד לכף הרגל. יתכנו כמובן גם תסמינים נוירולוגיים כגון נימול והירדמות של חלק מהגפה וחולשת שרירים. מכאן הצורך לאבחנה מבדלת כדי להבין מה מקור התסמינים.

   פציעה של שרירי המיתר

   עומסים חוזרים ונשנים, עומסי יתר וחוסר איזון שרירי של שרירי המיתר (Hamstrings) שתפקידם לכופף את הברך ולפשוט הירך עלולים לגרום למתיחה או קריעה בשרירי המיתר. מתיחה או קרע מתרחשים לרוב בנקודות החיבור של השרירים הללו אל גבששת השת או עצם הישיבה (Ischial tuberosity) המצויה מיד מתחת לקפל הישבן. שרירי המיתר חוצים ופועלים על מפרק הברך ועל מפרק הירך. רצים ושחקנים במשחקי כדור חשופים יותר לפציעה של שרירי המיתר. חלק ניכר מהיעדרויות של שחקני הכדורגל נגרמים על רקע של פציעת השריר הזה.

   התסמינים בגין פציעה זו יכולים לכלול כאבים באזור הישבן המחמירים בעת כיווץ או מתיחה של שריר המיתר. כאבים בלחיצה על גבששת השת או על עצם הישיבה (Ischial tuberosity), כאבים מחמירים לאטם בעת ריצה וישיבה. יש לציין שגם נזקים מקומיים לשרירי העכוז (Gluteal muscles) עלול לגרום לתסמינים דומים הכוללים כאבים בישבן.

   דלקת בבורסה של עצם גבששת השת – אישיאל בורסיטיס

   דלקת בבורסה של עצם גבששת השת (Ischial bursitis) היא דלקת של הבורסה הממוקמת על גבששת השת (Ischial Tuberosity). תפקידה של הבורסה הוא מניעת חיכוך בין העצם והגידים של שרירי המיתר (Hamstring) לבין העור ורקמות החיבור. חיכוך יתר או לחץ על הבורסה על ידי הגידים או בגלל ישיבה עלולים לגרום לדלקת בבורסה ובעקבותיה התפתחות סימנים ותסמינים חריפים כולל כאבים בישבן ובאזור הירך.

   הכאבים יכולים להחמיר בישיבה או במגע ישיר עם הבורסה הדלוקה. יתכנו גם תסמינים נוירולוגיים כגון נימול. אבחון הבעיה יעשה בעזרת ההיסטוריה הרפואית ובדיקה פיזית. לחץ קל על הבורסה יגרום להחמרת התסמינים ובכלל זה כאבים בישבן. ברוב המקרים לא יהיה צורך בצילומי רנטגן או שימוש באמצעי הדמיה אחרים לצורך אבחון. יש לשקול שימוש באמצעים אלו רק במידה ויש ספק לגבי האבחון ויש צורך לשלול פתולוגיות אחרות

   דלקת באמתחת תל הירך

   דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) היא דלקת של הבורסה הממוקמת מעל תל הירך הגדול (Greater Trochanter). השם העברי של הבורסה הזו הוא "אמתחת תל הירך". שק בורסה זה מהווה גורם מפריד ומונע חיכוך בין שריר העכוז לתל הירך הגדול. לחץ, חיכוך או פגיעה מסוג אחר בבורסה עלולים לגרום לדלקת מקומית ולמגוון תסמינים הכוללים בין היתר גם כאב המוקרן לישבן.

   דלקת במפרק העצה והכסל

   כאבים בישבן יכולים להתרחש גם בגלל דלקת במפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint). דלקת באחד או בשני המפרקים הללו הקרויה גם סקרואילאיטיס מהווים גורם שכיח לכאבי ישבן וכאבי גב תחתון. הערכות ומחקרים שונים טוענים שבשליש מהתלונות על כאבי גב תחתון מקור הכאב הוא במפרקי העצה והכסל. יש לציין שבקרב נשים שכיחות כאבי הגב הנובעים ממפרק האגן גבוהה יותר.

   תסמינים אופייניים לדלקת במפרקי העצה והכסל יכללו מלבד כאבים בישבן גם נוקשות תנועתית ואף הקרנות כאב במורד הרגל מעל הברך. הכאבים יכולים להחמיר בכול מצב שבו מניעים את האגן קרי הליכה, ריצה, שימוש במדרגות ועוד. הכאבים צפויים להיות חמורים יותר בבוקר ולרדת בעצמתם בהמשך היום.

   ברוב המקרים נגרמת הדלקת במפרקי העצה והכסל מעומסי יתר או מחבלה. עומסי יתר עלולים להתקיים כתוצאה מישיבה לא נכונה או ישיבה ממושכת, יתר פעילות ספורט ועוד. בחלק מהמקרים תתפתח הדלקת במפרקי העצה והכסל עקב מחלות מערכתיות כגון דלקת פרקים ראומטית, דלקת פרקים מקשחת, דלקת פרקים על רקע של פסוריאזיס, תסמונת רייטר ועוד.

   גורמי כאב נוספים בישבן

   ישנם גורמים נוספים רבים, עם כי שכיחים פחות, שעלולים בין היתר לגרום להתפתחות כאבים בישבן. בין גורמים אלה נמנה גורמים טראומטיים כולל: שבר במפרק הירך, שבר בעצם הזנב, שבר באגן או שבר של אחת החוליות בעמוד השדרה התחתון. מחלות כולל: סרטן העצמות, סרטן במערכת העיכול, סרטן במערכת הגינקולוגית, דלקות זיהומיות, דלקות פרקים, שלבקת חוגרת, פיברומיאלגיה. מחלות בפי הטבעת כולל: סדק פי הטבעת (Anal Fissure), מורסה או פיסטולה בפי הטבעת (Anal Abscess/Fistula) ועוד.

   גורמי סיכון לכאבים בישבן

   ישנם גורמים המעלים את הסיכון להתפתחות כאבים בישבן. בין גורמי הסיכון הללו נמנה:

   גיל

   ככול שאנו מתבגרים גם רקמות הגוף השונות מתבגרים אתנו ומתבלים. רקמות שעליהן מוטלים עומסים גדולים יותר מתבלים מהר יותר. הגב התחתון והאגן הם אזורים אנטומיים המצויים בעומסים חריגים ועל כן עם התבגרותנו אנו מעלים את הסיכוי לסבול מכאבים באזורים אלו.

   הריון

   במהלך ההיריון עולה משקלה של האישה וחלים שינויים ביציבה שלה ובכך נוצרים עומסים נוספים על האגן ועל עמוד השדרה התחתון. עומסים אלו עלולים לגרום בין היתר להתפתחות כאבים בישבן.

   אורח חיים יושבני

   ישיבה גורמת עומסים על הגב התחתון ועל האגן. אנשים שיושבים שעות ארוכות כל יום, כול הימים מזיקים בין היתר גם לגב התחתון שלהם. נזקים בגב התחתון עלולים לבוא לידי ביטוי גם על ידי כאבים בישבן.

   משקל עודף/ השמנה

   עומסי יתר על הגב התחתון ועל האגן יכולים להיגרם גם על ידי משקל עודף. משקל עודף והשמנה משבשים גם את ההתנהלות הביומכנית של הגב התחתון והאגן. גורמים אלו עלולים לחבל בגב ולגרום בין היתר להתפתחות כאבים בישבן.

   פעילות גופנית מאומצת

   פעילות גופנית מאומצת במהלך אימוני ספורט או בעבודה עלולים לגרום למתיחה או קרע של שרירים, נזקים לדיסקים הבין חולייתיים, דלקות של מפרקים ועוד. נזקים אלו במידה והם ממוקמים בגב התחתון או באגן עלולים לגרום בין היתר להתפתחות כאבים בישבן.

   דיכאון, חרדה, לחצים נפשיים

   גם המצבים הנפשיים הללו עלולים לגרום למגוון תסמונות כאב גופניות כולל כאבי ישבן. לסימנים ותסמינים נפשיים אלו יש גם השפעה על היכולת להירפא מתסמונות כאב אלו.

   עישון

   כל רשימה של גורמי סיכון ולא חשוב באיזה נושא תכלול גם עישון. עישון גורם נזקים לגב התחתון ולאגן בין היתר בגלל פגיעה באספקת הדם לרקמות באזורים אלו. עישון גם מעלה את הסיכון להתפתחות מחלות שעלולות לגרום להתפתחות כאבים בישבן.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר