כאבים בישבן מה גורם להם
כאבים בישבן מה גורם להם

כאבים בישבן מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בישבן מה גורם להם? להתלונן על כאב בעכוז עלול להיות עניין מביך אך הזנחה אינה אפשרות שיש לשקול. כאב המתפתח בישבן נגרם לרוב בגלל נזק לאחת או יותר מהרקמות המקומיות באגן על רקע של עומסי יתר, נזקי חבלה או מחלות כאלה ואחרות. סוג נוסף של כאבים בישבן הוא זה המושלך אליו בגלל נזק בעמוד השדרה המותני. בלט או פריצת דיסק מותני יוצרים לחץ על שורש עצב וגורמים להתפתחות סיאטיקה: כאבים בגב התחתון המושלכים אל הישבן ולאורך הרגל המעורבת.

אכן, ברוב המקרים כאבים בישבן נובעים מנזק שולי לשריר מקומי והם צפויים לחלוף במהרה. יש לעתים שהגורם לסימנים ותסמינים בישבן עלול להיות משמעותי יותר ובעל השלכות ארוכות טווח על איכות חיינו. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות. אבחון מהיר ומדויק של המקור לכאב בישבן יאפשר את בחירת הטיפול הנכון. הכאב בישבן ואופיים של הסימנים והתסמינים הנלווים עשויים להצביע על מקור הבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בישבן מה גורם להם – רקע

מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלול לגרום להתפתחות כאבים בישבן. ההפרעות הללו משתנות בחומרתן החל מפגיעה זמנית שחולפת תוך ימים עד שבועות כמו “מכה כחולה”, מתיחה של שריר דלקת באמתחת או הרפס זוסטר וכלה בבעיות חמורות יותר כמו סרטן, פריצת דיסק, דלקת פרקים וגם סיאטיקה. חשוב לבחון את כלל הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן החולה ולא רק את הכאבים בישבן. חשוב ללמוד על חומרתם של הסימנים והתסמינים, עצמתם, פרק הזמן שהם קיימים, מיקומם מה מחמיר ומה מפחית אותם ועוד ולאבחן את מקור הכאבים בישבן.

כאבים בישבן מה גורם להם – פירוט גורמים אפשריים

מגוון רב של פציעות ומחלות עלולות לגרום להתפתחות כאבים בישבן. ברשימה הבאה ריכזנו את הגורמים השכיחים ביותר:

בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק

עמוד השדרה המותני הוא אזור דינמי ועל כן חשוף לעומסים ונזקים. אחד המבנים בעמוד השדרה שהם הכי רגישים לעומסים ובעיקר לעומסים חוזרים ונשנים הוא הדיסק הבין חולייתי. נזק לדיסק הבין חולייתי עלול לגרום בין היתר להתפתחות כאבים בישבן. בניגוד לסבור נזק כזה יתרחש בסבירות הכי גבוהה בין הגילאים 20-40 כאשר הדיסק איבד קמעה מגמישותו אך הוא עדין מספיק רך. לאחר שעברנו את הגילאים הללו הדיסק עובר תהליך של “התייבשות” והלחץ שנדרש לגרום לפריצתו גדל. הנזק הראשוני לדיסק הבין חולייתי נקרא בלט דיסק. בשלב הבא נבקע החלק החיצוני של הדיסק (annular Fibrosus) ומתפתח מצב של בקע דיסק. פריצת דיסק זהו השלב שבו פורץ מתוך בקע בדיסק החומר הרך (Nucleus pulposus) שמצוי בתוכו.

הדיסק הבין חולייתי מצוי בקרבה אנטומית לחוט השדרה ולשורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה ועושים דרכם מטה לכיוון האגן והרגליים. שורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה מתקבצים יחדיו כדי ליצור את העצב הסכיאטי. דיסק שניזוק וצורתו האנטומית השתנתה יכול לבלוט לכיוון חוט השדרה או לכיוון אחד משורשי העצבים ולהפעיל עליהם לחץ. לחץ על אחד משורשי העצבים הללו שמרכיבים את העצב הסכיאטי יכול לפגוע בהולכה העצבית ולגרום לדלקת של העצב הסכיאטי או סכיאטיקה.

התסמינים בגין סכיאטיקה כוללים כאבים בישבן ובגב התחתון אשר יכולים לרדת במורד הרגל לאורך מסלולו של העצב הסיאטי עד לכף הרגל. יתכנו גם תסמינים נוירולוגיים ובכללם נימול והירדמות של אזור מסוים ברגל וחולשה של חלק מהגפה התחתונה. במצבים קשים תיתכן גם פגיעה בסוגרים.

נזק למפרק הירך

כאבים בישבן מה גורם להם
כאבים בישבן מה גורם להם

גם בעיות במפרק הירך יכולים לגרום לנו לתחושה של כאבים בישבן. מספר רב של פתולוגיות אפשריות במפרק הירך וסביבו עלולים לגרום לנו להתלונן על הכאבים הללו. בין הפתולוגיות הללו ניתן למנות: דלקת פרקים ניוונית במפרק הירך- דלקת זו הקרויה בלעז אוסטיאוארטריטיס גורמת לשחיקת הסחוס ולשינויים ניווניים נוספים במפרק הירך.

התסמינים של בעיה זו יכולים לכלול מלבד כאבים מקומיים גם כאבים בישבן ומגבלות תנועה. גורם נוסף היא דלקת המתפתחת ברקמה הקרויה בורסה (Trochanteric Bursitis) ואשר מצויה מיד מעל עצם הירך ומתחת לעור. גם במקרה הזה עלולים להופיע כאבים חריפים במפשעה ולהקרין לאזור הישבן.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

מקור נוסף להתפתחות כאבים בישבן הוא תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). העצב הסכיאטי ממוקם בצמידות אנטומית לשריר הפיריפורמיס ובחלק מהמקרים אף עובר דרכו. שריר הפיריפורמיס הקרוי בעברית השריר האגסי עלול במצבים מסוימים של עומס יתר להפעיל לחץ על העצב ולגרום לדלקת של העצב הסכיאטי או לסיאטיקה.

התסמינים הנובעים מהלחץ שמפעיל השריר הפיריפורמיס על העצב הסכיאטי דומים לתסמינים הנובעים מלחץ שמפעיל הדיסק הבין חולייתי שניזוק על העצב הסכיאטי. התסמינים בשני המקרים יכללו כאבים בישבן אשר יורדים במורד הרגל לאורך המסלול של העצב עד לכף הרגל. יתכנו כמובן גם תסמינים נוירולוגיים כגון נימול והירדמות של חלק מהגפה וחולשת שרירים. מכאן הצורך לאבחנה מבדלת כדי להבין מה מקור התסמינים.

פציעה של שרירי המיתר

עומסים חוזרים ונשנים, עומסי יתר וחוסר איזון שרירי של שרירי המיתר (Hamstrings) שתפקידם לכופף את הברך ולפשוט הירך עלול לגרום למתיחתם ולהיווצרות קרעים זעירים בנקודת החיבור של שרירי המיתר אל גבששת השת או עצם הישיבה (Ischial tuberosity) המצויה מיד מתחת לקפל הישבן. שרירי המיתר חוצים ופועלים על מפרק הברך ועל מפרק הירך. רצים ושחקנים במשחקי כדור חשופים יותר לפציעה של שרירי המיתר. חלק ניכר מהיעדרויות של שחקני הכדורגל נגרמים על רקע של פציעת השריר הזה.

התסמינים בגין פציעה זו יכולים לכלול כאבים באזור הישבן המחמירים בעת כיווץ או מתיחה של שריר המיתר. כאבים בלחיצה על גבששת השת או על עצם הישיבה (Ischial tuberosity), כאבים מחמירים לאטם בעת ריצה וישיבה. יש לציין שגם נזקים מקומיים לשרירי העכוז (Gluteal muscles) עלול לגרום לתסמינים דומים הכוללים כאבים בישבן.

דלקת בבורסה של עצם גבששת השת – אישיאל בורסיטיס

דלקת בבורסה של עצם גבששת השת (Ischial bursitis) היא דלקת של הבורסה הממוקמת על גבששת השת (Ischial Tuberosity). תפקידה של הבורסה הוא מניעת חיכוך בין העצם והגידים של שרירי המיתר (Hamstring) לבין העור ורקמות החיבור. חיכוך יתר או לחץ על הבורסה על ידי הגידים או בגלל ישיבה עלולים לגרום לדלקת בבורסה ובעקבותיה התפתחות סימנים ותסמינים חריפים כולל כאבים בישבן ובאזור הירך.

הכאבים יכולים להחמיר בישיבה או במגע ישיר עם הבורסה הדלוקה. יתכנו גם תסמינים נוירולוגיים כגון נימול. אבחון הבעיה יעשה בעזרת ההיסטוריה הרפואית ובדיקה פיזית. לחץ קל על הבורסה יגרום להחמרת התסמינים ובכלל זה כאבים בישבן. ברוב המקרים לא יהיה צורך בצילומי רנטגן או שימוש באמצעי הדמיה אחרים לצורך אבחון. יש לשקול שימוש באמצעים אלו רק במידה ויש ספק לגבי האבחון ויש צורך לשלול פתולוגיות אחרות

דלקת באמתחת תל הירך

דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) היא דלקת של הבורסה הממוקמת מעל תל הירך הגדול (Greater Trochanter). השם העברי של הבורסה הזו הוא “אמתחת תל הירך”. שק בורסה זה מהווה גורם מפריד ומונע חיכוך בין שריר העכוז לתל הירך הגדול. לחץ, חיכוך או פגיעה מסוג אחר בבורסה עלולים לגרום לדלקת מקומית ולמגוון תסמינים הכוללים בין היתר גם כאב המוקרן לישבן.

דלקת במפרק העצה והכסל

כאבים בישבן יכולים להתרחש גם בגלל דלקת במפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint). דלקת באחד או בשני המפרקים הללו מהווים גורם שכיח לכאבי ישבן וכאבי גב תחתון. הערכות ומחקרים שונים טוענים שבשליש מהתלונות על כאבי גב תחתון מקור הכאב הוא במפרקי העצה והכסל. יש לציין שבקרב נשים שכיחות כאבי הגב הנובעים ממפרק האגן גבוהה יותר.

תסמינים אופייניים לדלקת במפרקי העצה והכסל יכללו מלבד כאבים בישבן גם נוקשות תנועתית ואף הקרנות כאב במורד הרגל מעל הברך. הכאבים יכולים להחמיר בכול מצב שבו מניעים את האגן קרי הליכה, ריצה, שימוש במדרגות ועוד. הכאבים צפויים להיות חמורים יותר בבוקר ולרדת בעצמתם בהמשך היום.

ברוב המקרים נגרמת הדלקת במפרקי העצה והכסל מעומסי יתר או מחבלה. עומסי יתר עלולים להתקיים כתוצאה מישיבה לא נכונה או ישיבה ממושכת, יתר פעילות ספורט ועוד. בחלק מהמקרים תתפתח הדלקת במפרקי העצה והכסל עקב מחלות מערכתיות כגון דלקת פרקים ראומטית, דלקת פרקים מקשחת, דלקת פרקים על רקע של פסוריאזיס, תסמונת רייטר ועוד.

גורמי כאב נוספים בישבן

ישנם גורמים נוספים רבים, עם כי שכיחים פחות, שעלולים בין היתר לגרום להתפתחות כאבים בישבן. בין גורמים אלה נמנה גורמים טראומטיים כולל: שבר במפרק הירך, שבר בעצם הזנב, שבר באגן או שבר של אחת החוליות בעמוד השדרה התחתון. מחלות כולל: סרטן העצמות, סרטן במערכת העיכול, סרטן במערכת הגינקולוגית, דלקות זיהומיות, דלקות פרקים, שלבקת חוגרת, פיברומיאלגיה. מחלות בפי הטבעת כולל: סדק פי הטבעת (Anal Fissure), מורסה או פיסטולה בפי הטבעת (Anal Abscess/Fistula) ועוד.

גורמי סיכון לכאבים בישבן

ישנם גורמים המעלים את הסיכון להתפתחות כאבים בישבן. בין גורמי הסיכון הללו נמנה:

גיל

ככול שאנו מתבגרים גם רקמות הגוף השונות מתבגרים אתנו ומתבלים. רקמות שעליהן מוטלים עומסים גדולים יותר מתבלים מהר יותר. הגב התחתון והאגן הם אזורים אנטומיים המצויים בעומסים חריגים ועל כן עם התבגרותנו אנו מעלים את הסיכוי לסבול מכאבים באזורים אלו.

הריון

במהלך ההיריון עולה משקלה של האישה וחלים שינויים ביציבה שלה ובכך נוצרים עומסים נוספים על האגן ועל עמוד השדרה התחתון. עומסים אלו עלולים לגרום בין היתר להתפתחות כאבים בישבן.

אורח חיים יושבני

ישיבה גורמת עומסים על הגב התחתון ועל האגן. אנשים שיושבים שעות ארוכות כול יום, כול הימים מזיקים בין היתר גם לגב התחתון שלהם. נזקים בגב התחתון עלולים לבוא לידי ביטוי גם על ידי כאבים בישבן.

משקל עודף/ השמנה

עומסי יתר על הגב התחתון ועל האגן יכולים להיגרם גם על ידי משקל עודף. משקל עודף והשמנה משבשים גם את ההתנהלות הביומכנית של הגב התחתון והאגן. גורמים אלו עלולים לחבל בגב ולגרום בין היתר להתפתחות כאבים בישבן.

פעילות גופנית מאומצת

פעילות גופנית מאומצת במהלך אימוני ספורט או בעבודה עלולים לגרום למתיחה או קרע של שרירים, נזקים לדיסקים הבין חולייתיים, דלקות של מפרקים ועוד. נזקים אלו במידה והם ממוקמים בגב התחתון או באגן עלולים לגרום בין היתר להתפתחות כאבים בישבן.

דיכאון, חרדה, לחצים נפשיים

גם המצבים הנפשיים הללו עלולים לגרום למגוון תסמונות כאב גופניות כולל כאבי  ישבן. לסימנים ותסמינים נפשיים אלו יש גם השפעה על היכולת להירפא מתסמונות כאב אלו.

עישון

כול רשימה של גורמי סיכון ולא חשוב באיזה נושא תכלול גם עישון. עישון גורם נזקים לגב התחתון ולאגן בין היתר בגלל פגיעה באספקת הדם לרקמות באזורים אלו. עישון גם מעלה את הסיכון להתפתחות מחלות שעלולות לגרום להתפתחות כאבים בישבן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן