כאבים בישבן
כאבים בישבן

כאבים בישבן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

להתלונן על כאבים בעכוז עלול להיות עניין מביך אך הזנחה אינה אפשרות שיש לשקול. חלק מהסיבות לכאבי ישבן עלולות להיות רציניות ובעלות השלכות ארוכות טווח על איכות חיינו. אבחון מהיר ומדויק של המקור לכאב בישבן יאפשר את בחירת הטיפול הנכון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בישבן – רקע

מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלול לגרום לכאבים בישבן. ההפרעות הללו משתנות בחומרתן החל מפגיעה זמנית שחולפת תוך ימים עד שבועות כמו “מכה כחולה”, מתיחה של שריר דלקת באמתחת או הרפס זוסטר וכלה בבעיות חמורות יותר כמו סרטן, פריצת דיסק, דלקת פרקים וסיאטיקה. חשוב לבחון את כלל הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן החולה ולא רק את הכאבים בישבן. חשוב ללמוד על חומרתם של הסימנים והתסמינים, עוצמתם, פרק הזמן שהם קיימים, מיקומם מה מחמיר ומה מפחית אותם ועוד ולאבחן את מקור הכאבים בישבן. 

גורמים אפשריים לכאב בישבן

מגוון רב של פציעות ומחלות עלולות לגרום לכאבים בעכוז. ברשימה הבאה ריכזנו את הגורמים השכיחים ביותר: 

בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק

עמוד השדרה המותני הוא אזור דינאמי ועל כן חשוף לעומסים ונזקים. אחד המבנים בעמוד השדרה שהם הכי רגישים לעומסים ובעיקר לעומסים חוזרים ונשנים הוא הדיסק הבין חולייתי. נזק לדיסק הבין חולייתי עלול לגרום בין היתר לכאבי ישבן. בניגוד לסבור נזק כזה יתרחש בסבירות הכי גבוהה בין הגילאים 20-40 כאשר הדיסק איבד קמעה מגמישותו אך הוא עדין מספיק רך. 

לאחר שעברנו את הגילאים הללו הדיסק עובר תהליך של “התייבשות” והלחץ שנדרש לגרום לפריצתו גדל. הנזק הראשוני לדיסק הבין חולייתי נקרא בלט דיסק. בשלב הבא נבקע החלק החיצוני של הדיסק (annular Fibrosus) ומתפתח מצב של בקע דיסק. פריצת דיסק זהו השלב שבו פורץ מתוך בקע בדיסק החומר הרך (Nucleus pulposus) שמצוי בתוכו. 

הדיסק הבין חולייתי מצוי בקרבה אנטומית לחוט השדרה ולשורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה ועושים דרכם מטה לכיוון האגן והרגליים. שורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה מתקבצים יחדיו כדי ליצור את העצב הסכיאטי. דיסק שניזוק וצורתו האנטומית השתנתה יכול לבלוט לכיוון חוט השדרה או לכיוון אחד משורשי העצבים ולהפעיל עליהם לחץ. לחץ על אחד משורשי העצבים הללו שמרכיבים את העצב הסכיאטי יכול לפגוע בהולכה העצבית ולגרום לדלקת של העצב הסכיאטי או סכיאטיקה. 

התסמינים בגין סכיאטיקה כוללים כאב המופיע בישבן ובגב התחתון אשר יכול לרדת במורד הרגל לאורך מסלולו של העצב הסכיאטי עד לכף הרגל. יתכנו גם תסמינים נוירולוגיים ובכללם נימול והירדמות של אזור מסוים ברגל וחולשה של חלק מהגפה התחתונה. במצבים קשים תיתכן גם פגיעה בסוגרים. המשיכו לקרוא אודות כיצד מאבחנים פריצת דיסק וכיצד מטפלים בה וכיצד מונעים אותה.

נזק למפרק הירך

כאבים בישבן

גם בעיות במפרק הירך יכולים לגרום לנו לתחושה של כאב בישבן. מספר רב של פתולוגיות אפשריות במפרק הירך וסביבו עלולים לגרום לנו להתלונן על הכאבים הללו. בין הפתולוגיות הללו ניתן למנות: דלקת פרקים ניוונית במפרק הירך- דלקת זו הקרויה בלעז אוסטיאוארטריטיס גורמת לשחיקת הסחוס ולשינויים ניווניים נוספים במפרק הירך. 

התסמינים של בעיה זו יכולים לכלול מלבד כאבים מקומיים גם כאבים בישבן ומגבלות תנועה. גורם נוסף היא דלקת המתפתחת ברקמה הקרויה בורסה (Trochanteric Bursitis) ואשר מצויה מיד מעל עצם הירך ומתחת לעור. גם במקרה הזה עלולים להופיע כאבים חריפים במפשעה ולהקרין לאזור הישבן. המשיכו לקרוא אודות כיצד מאבחנים כאבים בירך, כיצד מטפלים בהן וכיצד מונעים אותן.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

מקור נוסף לכאב ישבני הוא תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). העצב הסכיאטי ממוקם בצמידות אנטומית לשריר הפיריפורמיס ובחלק מהמקרים אף עובר דרכו. שריר הפיריפורמיס הקרוי בעברית השריר האגסי עלול במצבים מסוימים של עומס יתר להפעיל לחץ על העצב ולגרום לדלקת של העצב הסכיאטי או לסכיאטיקה. 

התסמינים הנובעים מהלחץ שמפעיל השריר הפיריפורמיס על העצב הסכיאטי דומים לתסמינים הנובעים מלחץ שמפעיל הדיסק הבין חולייתי שניזוק על העצב הסכיאטי. התסמינים בשני המקרים יכללו כאבים באזור הישבן אשר יורדים במורד הרגל לאורך המסלול של העצב עד לכף הרגל. יתכנו כמובן גם תסמינים נוירולוגיים כגון נימול והירדמות של חלק מהגפה וחולשת שרירים. מכאן הצורך לאבחנה מבדלת כדי להבין מה מקור התסמינים. המשיכו לקרוא אודות כיצד מאבחנים את תסמונת שריר הפיריפורמיס, כיצד מטפלים בה וכיצד מונעים אותה.

פציעה של שרירי המיתר

עומסים חוזרים ונשנים, עומסי יתר וחוסר איזון שרירי של שרירי המיתר (Hamstrings) שתפקידם לכופף את הברך ולפשוט הירך עלול לגרום למתיחתם ולהיווצרות קרעים זעירים בנקודת החיבור של שרירי המיתר אל גבששת השת או עצם הישיבה (Ischial tuberosity) המצויה מיד מתחת לקפל הישבן. שרירי המיתר חוצים ופועלים על מפרק הברך ועל מפרק הירך. רצים ושחקנים במשחקי כדור חשופים יותר לפציעה של שרירי המיתר. חלק ניכר מהיעדרויות של שחקני הכדורגל נגרמים על רקע של פציעת השריר הזה. 

התסמינים בגין פציעה זו יכולים לכלול כאבים באזור הישבן המחמירים בעת כיווץ או מתיחה של שריר המיתר. כאבים בלחיצה על גבששת השת או על עצם הישיבה (Ischial tuberosity), כאבים מחמירים לאיטם בעת ריצה וישיבה.יש לציין שגם נזקים מקומיים לשרירי העכוז (Gluteal muscles) עלול לגרום לתסמינים דומים הכוללים כאבים בישבן. המשיכו לקרוא אודות כיצד מאבחנים כאבי שרירים, כיצד מטפלים בהם וכיצד מונעים אותם.

אישיאל בורסיטיס

אישיאל בורסיטיס (Ischial bursitis) היא דלקת של הבורסה הממוקמת על גבששת השת (Ischial Tuberosity). תפקידה של הבורסה הוא מניעת חיכוך בין העצם והגידים של שרירי המיתר (Hamstring) לבין העור ורקמות החיבור. חיכוך יתר או לחץ על הבורסה על ידי הגידים או בגלל ישיבה עלולים לגרום לדלקת בבורסה ובעקבותיה לכאבים חריפים בישבן ובאזור הירך. 

הכאבים יכולים להחמיר בישיבה או במגע ישיר עם הבורסה הדלוקה. יתכנו גם תסמינים נוירולוגיים כגון נימול. אבחון הבעיה יעשה בעזרת ההיסטוריה הרפואית ובדיקה פיזית. לחץ קל על הבורסה יגרום להחמרת הכאבים. ברוב המקרים לא יהיה צורך בצילומי רנטגן או שימוש באמצעי הדמיה אחרים לצורך אבחון. יש לשקול שימוש באמצעים אלו רק במידה ויש ספק לגבי האבחון ויש צורך לשלול פתולוגיות אחרות

דלקת באמתחת תל הירך

דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) היא דלקת של הבורסה הממוקמת מעל תל הירך הגדול (Greater Trochanter). השם העברי של הבורסה הזו הוא “אמתחת תל הירך”. שק בורסה זה מהווה גורם מפריד ומונע חיכוך בין שריר העכוז לתל הירך הגדול. לחץ, חיכוך או פגיעה מסוג אחר בבורסה עלולים לגרום לדלקת מקומית ולמגוון תסמינים הכוללים בין היתר גם כאב המוקרן לישבן.

דלקת במפרק העצה והכסל

כאב בישבנים יכולים להתרחש גם בגלל דלקת במפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint). דלקת באחד או בשני המפרקים הללו מהווים גורם שכיח לכאבי ישבן וכאבי גב תחתון. הערכות ומחקרים שונים טוענים שבשליש מהתלונות על כאבי גב תחתון מקור הכאב הוא במפרקי העצה והכסל. יש לציין שבקרב נשים שכיחות כאבי הגב הנובעים ממפרק האגן גבוהה יותר. 

תסמינים אופייניים לדלקת במפרקי העצה והכסל יכללו מלבד כאב באזור הישבן גם נוקשות תנועתית ואף הקרנות כאב במורד הרגל מעל הברך. הכאבים יכולים להחמיר בכול מצב שבו מניעים את האגן קרי הליכה, ריצה, שימוש במדרגות ועוד. הכאבים צפויים להיות חמורים יותר בבוקר ולרדת בעוצמתם בהמשך היום. 

ברוב המקרים נגרמת הדלקת במפרקי העצה והכסל מעומסי יתר או מחבלה. עומסי יתר עלולים להתקיים כתוצאה מישיבה לא נכונה או ישיבה ממושכת, יתר פעילות ספורט ועוד. בחלק מהמקרים תתפתח הדלקת במפרקי העצה והכסל עקב מחלות מערכתיות כגון דלקת פרקים ריאומטית, דלקת פרקים מקשחת, דלקת פרקים על רקע של פסוריאזיס, תסמונת רייטר ועוד.

גורמים כאב נוספים נוספים

ישנם גורמים נוספים רבים, עם כי שכיחים פחות, שעלולים בין היתר לגרום לכאב להופיע באזור הישבן. בין גורמים אלה נמנה גורמים טראומטיים כולל: שבר במפרק הירך, שבר בעצם הזנב, שבר באגן או שבר של אחת החוליות בעמוד השדרה התחתון. מחלות כולל: סרטן העצמות, סרטן במערכת העיכול, סרטן במערכת הגניקולוגית, דלקות זיהומיות, דלקות פרקים, שלבקת חוגרת, פיברומיאלגיה. מחלות בפי הטבעת כולל: סדק פי הטבעת (Anal Fissure), מורסה או פיסטולה בפי הטבעת (Anal Abscess/Fistula) ועוד.

גורמי סיכון לכאבים בישבן

ישנם גורמים המעלים את הסיכון להתפתחות כאב בישבן. בין גורמי הסיכון הללו נמנה:

 • גיל- ככול שאנו מתבגרים גם רקמות הגוף השונות מתבגרים אתנו ומתבלים. רקמות שעליהן מוטלים עומסים גדולים יותר מתבלים מהר יותר. הגב התחתון והאגן הם אזורים אנטומיים המצויים בעומסים חריגים ועל כן עם התבגרותנו אנו מעלים את הסיכוי לסבול מכאבים באזורים אלו. 

 • היריון – במהלך ההיריון עולה משקלה של האישה וחלים שינויים ביציבה שלה ובכך נוצרים עומסים נוספים על האגן ועל עמוד השדרה התחתון. עומסים אלו עלולים לגרום בין היתר לכאבים בישבן.

 • אורח חיים יושבני – ישיבה גורמת עומסים על הגב התחתון ועל האגן. אנשים שיושבים שעות ארוכות כול יום, כול הימים מזיקים בין היתר גם לגב התחתון שלהם. נזקים בגב התחתון עלולים לבוא לידי ביטוי גם על ידי כאב המורגש בישבן.

 • משקל עודף/ השמנה – עומסי יתר על הגב התחתון ועל האגן יכולים להיגרם גם על ידי משקל עודף. משקל עודף והשמנה משבשים גם את ההתנהלות הביומכנית של הגב התחתון והאגן. גורמים אלו עלולים לחבל בגב ולגרום בין היתר לכאבים בישבן.

 • פעילות גופנית מאומצת – פעילות גופנית מאומצת במהלך אימוני ספורט או בעבודה עלולים לגרום למתיחה או קרע של שרירים, נזקים לדיסקים הבין חולייתיים, דלקות של מפרקים ועוד. נזקים אלו במידה והם ממוקמים בגב התחתון או באגן עלולים לגרום בין היתר לכאבים המורגשים בישבן.

 • דיכאון, חרדה, לחצים נפשיים – גם המצבים הנפשיים הללו עלולים לגרום למגוון תסמונות כאב גופניות כולל כאבי  ישבן. לסימנים ותסמינים נפשיים אלו יש גם השפעה על היכולת להירפא מתסמונות כאב אלו.

 • עישון – כול רשימה של גורמי סיכון ולא חשוב באיזה נושא תכלול גם עישון. עישון גורם נזקים לגב התחתון ולאגן בין היתר בגלל פגיעה באספקת הדם לרקמות באזורים אלו. עישון גם מעלה את הסיכון להתפתחות מחלות שעלולות לגרום לכאבים בישבן.

המשיכו לקרוא אודות מהי כירופרקטיקה וכמובן אודות הטיפול הכירופרקטי כדי ללמוד כיצד אנו יכולים לעזור גם במקרה של כאב שהתפתח באזור הישבן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן