כאבי עכוז ופרק ירך מאחור
כאבי עכוז ופרק ירך מאחור

כאבי עכוז ופרק ירך מאחור

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי עכוז ופרק ירך מאחור שכיחים בפרט בקרב ספורטאים אך לא רק. הקרבה האנטומית של מפרק הירך והעכוז לגב התחתון גורמת לכך שהרבה מידי פעמים כאבים בירך ו/או בעכוז מאובחנים באופן לקוי ככאבים שמקורם בעמוד השדרה המותני. רק בחלק מהמקרים זה אכן מה שקורה אבל זה לא תמיד זה נכון. אבחון שגוי מוביל לטיפול שגוי ולכך שהבעיה הופכת לכרוני. חשוב לתת את הדעת לכלל הגורמים האפשריים לסימנים ותסמינים באזור הזה ובכלל זה לבצע אבחנה מבדלת וזאת כדי לצמצם את הסיכון לאבחון שגוי.

כאבי עכוז ופרק ירך מאחור – גורמים אפשריים

כאבי עכוז ופרק ירך מאחור בגלל דלקות מפרקים

כאבי עכוז ומפרק ירך יכולים לנבוע מדלקות פרקים בירך או במפרקים סמוכים שעלולים להקרין כאב למפשעה והירך. דלקת הפרקים הנפוצה ביותר היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). דלקת זאת פוגעת ברמות חומרה משתנות כמעט בכול בני האדם מעל גיל 40. שכיחות המחלה וחומרת הנזקים שלה עולים עם הגיל. הנזקים האופייניים למחלה כוללים בלאי של הסחוס התוך מפרקי, במקרים חמורים, עד כדי חשיפה של העצם. גורמי סיכון למחלה כוללים השמנה, נטייה גנטית, עיסוק אובססיבי בספורט נושא משקל וחבלה. גם דלקות פרקים מערכתיות אוטואימוניות עלולות לפגוע במפרקים לגרום לכאבים בעכוז, מפשעה ו/או במפרק הירך כולל בין היתר דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר ( Reiter’s Disease), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ועוד.

– דלקת פרקים במפרק הירך

דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים מערכתית אוטואימונית עלולה לגרום לכאבים בעכוז והירך. תסמינים אופייניים לדלקת פרקים כוללים כאבי מפשעה, כאבי עכוז ומפרק ירך שעלולים להחמיר עם פעילות נושאת משקל כמו הליכה, נוקשות מפרקית, מגבלות תנועה ובשלב מתקדם אפילו צליעה.  דלקות פרקים מערכתיות אוטואימוניות שעלולות לפגוע במפרק הירך כוללות בין היתר את דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר ( Reiter’s Disease), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ועוד.

– דלקת פרקים במפרק העצה והכסל

כאבי גב תחתון, כאבי מפשעה, כאבי עכוז וכאבים באזור מפרק הירך יכולים להתפתח גם בגלל דלקת מכנית במפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint). דלקת במפרקים הללו עלולה להתפתח בגלל חבלה או עומסי יתר. היריון מעלה את הסיכון של האישה להתפתחות דלקת במפרקי העצה והכסל. גם דלקות פרקים מערכתיות אוטואימוניות עלולות לפגוע במפרקי העצה והכסל ולגרום לכאבים בעכוז, מפשעה ו/או במפרק הירך כוללות בין היתר דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר ( Reiter’s Disease), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ועוד.

– דלקת מפרקים בעמוד השדרה המותני

דלקת פרקים ניוונית עלולה להתפתח גם במפרקי חוליות עמוד השדרה המותני (Lumbar spine arthritis). הסימנים והתסמינים של מחלה זאת עלולים לכלול כאבי גב תחתון המושלכים בין היתר לאזור העכוז ומפרק הירך. עמוד השדרה המותני חשוף גם לדלקות פרקים מערכתיות אוטואימוניות עלולות לפגוע במפרקים שלו ולגרום לכאבים בעכוז, מפשעה ו/או במפרק הירך כולל בין היתר דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר ( Reiter’s Disease), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ועוד.

כאבי עכוז ופרק ירך מאחור בגלל נזק לגידים ו/או לשרירי הירך והעכוז

כמו במפרקים אחרים גם במפרק הירך ובעכוז פועלים גידים ושרירים שתפקידם לאפשר לנו את מגוון התנועות הרחב שמאפיינים את האזור הזה. בדומה לגידים ושרירים הפועלים על מפרקים נושאי משקל אחרים גם גידי ושרירי הירך והעכוז חשופים לעומסי יתר ונזקים. כול אחד מהגידים והשרירים הפועלים על מפרק הירך וסביבו עלול להיות הגורם לכאב. מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של הרקמות יוביל להתפתחות דלקת, כאבים בעכוז, כאבים במפשעה ובאזור מפרק הירך ומגבלות תנועה. הגורם הוא לרוב עומסי יתר ותנועות חוזרניות אך גם חבלה עלולה להוות גורם. בדיקה ממוקדת תסייע בזיהוי הרקמה הפצועה.

– נזק לגידים ו/או לשרירים פושטי הירך

פשיטת הירך היא תנועה שכיחה. אנו עושים שימוש בפשיטת הירך כאשר אנו עוברים למצב עמידה, כאשר אנו הולכים, רצים, עולים במדרגות ועוד. השרירים הללו חשובים גם כדי להבטיח יציבה נכונה. פציעה או חולשה של השרירים עלולים לגרום לביצוע תנועות פיצוי על ידי שרירים ומפרקים אחרים ולעלות את הסיכון לפציעות בשרירים עצמם או בשרירים ובמפרקים האחרים. גורם אפשרי לחולשת של השרירים הפושטים של הירך הוא ישיבה ממושכת.

השרירים פושטי הירך המרכזיים הם שריר העכוז הגדול (Gluteus Maximus) ושרירי המיתר (Hamstrings) הכוללים למעשה שלושה שרירים: שריר הירך הדו ראשי (Biceps femoris), השריר החצי קרומי (Semimembranosus) והשריר החצי גידי (Semitendinosus) ופועלים גם לצורך כפיפת הברכיים. הפעילות האינטנסיבית של שרירי המיתר במהלך פעילות ספורט חושפת אותם לנזקי מתיחה (Hamstring Strain), קריעה (Hamstring Tear) או חבלה (Contusion) ולגרום להתפתחות כאבים בירך.

– נזק לגידים ו/או לשרירים מקרבי הירך

הגידים של השרירים המקרבים בירך (Adductor tendinopathy) נפצעים לעתים קרובות. חמשת השרירים מקרבי ירך כולל שריר המתוויך הקצר (Adductor brevis), השריר המתוויך הארוך (Adductor longus), שריר המתוויך הגדול (Adductor magnus), שריר החייטים ( Sartorius) ושריר המסרק (Pectineus) נאחזים בחלק המפשעתי של האגן מחד ולאורך החלק הפנימי של עצם הירך מאידך. מיקומם מאפשר להם לבצע בין היתר את הצמדת הרגליים. עומסי יתר הנובעים מביצוע פעולות חוזרניות כמו למשל ברכיבת סוסים, משחקי כדור ועוד עלול למתוח או לקרוע את הגיד ברמות חומרה שונות ולהוביל לכאבים בירך.

– נזק לגידים ו/או לשרירים מכופפי הירך

גורם אפשרי לכאבי מפשעה ומפרק הירך הוא נזק לאחד או יותר מקבוצת השרירים העיקריים מכופפי הירך הכוללת שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor Fascia Latae), שריר הירך הישר (Rectus Femoris) וכמובן השריר מכופף הירך המרכזי  – שריר הכסל והמותניים (Iliopsoas Muscle). קבוצת שרירים זאת ובעיקר שריר הכסל והמותניים פועלת במרץ על מנת לכופף את הירך באופן חוזרני ובכך הם נחשפים לפציעות.

– נזק לגידים ו/או לשרירים מרחיקי הירך

מרחיקי הירך העיקריים הם שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius) ושריר העכוז הקטן (Gluteus minimus). בפעילות ספורטיבית שבה יש שימוש אינטנסיבי ברגליים כמו בכדורגל או אומנויות לחימה השרירים והגידים מרחיקי הירך מייצבים אתכם ומאפשרים לכם מגוון תנועות רחב יותר. פציעה של הגידים ו/או השרירים הללו עלולה לגרום לכאב מקומי באזור הירך וגם לכאב באזורים אחרים כמו בגב התחתון בגין תנועות פיצוי. הכאב מחמיר בפעילות ומהלך שנת הלילה.

– נזק לגידים ו/או לשרירים המסובבים פנימה את הירך

השרירים שמעניקים את היכולת של מפרק הירך לבצע סיבוב פנימי כוללים את  שריר מותח המחתלה הרחבה שגם מבצע כיפוף של הירך וכן שרירי העכוז האמצעי והקטן שגם מבצעים הרחקה של הירך.

– נזק לגידים ו/או לשרירים המסובבים החוצה את הירך

הגידים והשרירים שמעניקים למפרק הירך את יכולתו לבצע סיבוב חיצוני  כוללים את – השריר הסותם החיצון (Obturator externus), השריר הסותם הפנימי (Obturator internus), שריר התאומים העליון (Gemellus superior), שריר התאומים התחתון (Gemellus inferior) ושריר הירך המרובע (Quadratus femoris). במצב שבו מפרק הירך נמצא במנח ניטרלי השריר האגסי (Piriformis) מסייע לו בביצוע סיבוב החוצה אך במצב שבו מפרק הירך מצוי במנח של כפיפה השריר האגסי מסייע לו בביצוע סיבוב פנימה של הירך.

כאבי עכוז ופרק ירך מאחור בגלל נזק לאמתחות סביב הירך והעכוז

אמתחות הפועלות סביב מפרק הירך והאגן עלולות להיפגע ולגרום לכאבים במפשעה ובירך. בין הרקמות הרכות נציין, את האמתחת (שק הבורסה) של תל הירך ושל שריר הכסל והמותניים.

– נזק לאמתחת תל הירך הגדול

אמתחת תל הירך ממוקמת בצד החיצוני של הירך מעל בליטה גרמית שנקראת תל הירך הגדול. מטרת האמתחת הזאת היא מניעת חיכוך בין הבליטה לבין החיבור של שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius) ושריר העכוז הקטן (Gluteus minimus). עומסי יתר חוזרניים כפי שמתרחשים למשל בריצה עלולים לגרום להידלקותה של הבורסה וגרימת “דלקת באמתחת תל הירך” (Trochanteric Bursitis). גורמים נוספים להתפתחות דלקת זאת כוללים חבלה מקומית, לחץ חיצוני על האזור ועוד. תסמינים אופייניים כוללים כאב שעלול להיות חד וחריף בחלקו החיצוני של אזור הירך ונפיחות מקומית.

– נזק לאמתחת של שריר הכסל והמותניים

כאבים במפשעה ובאזור מפרק הירך שעלולים להחמיר בהליכה, בבוקר מיד עם הקימה ולאחר מנוחה ארוכה עלולים להיות סימן להתפתחות דלקת ברקמת הבורסה של השריר מותן כסל (Iliopsoas Bursitis). שריר המותן כסל (Iliopsoas) הוא למעשה שילוב של שני שרירים הממוקמים בחלל הבטן והאגן ועיקר תפקידם לכופף את פרק הירך. מיקומה של בורסה זאת (iliopsoas bursa) בין השריר מותן כסל לבין מפרק הירך עצמו מאפשר לה את מניעת החיכוך והגנה אך חושף אותה לרוב בגלל עומסי יתר להתפתחות הדלקתית . תסמינים אופייניים כוללים כאמור כאבים בירך שיכולים להקרין במורד הרגל או במעלה הישבן.

כאבי עכוז ופרק ירך מאחור בגלל נזק לרקמות רכות סביב מפרק הירך והעכוז

סביב מפרק הירך ובמפשעה מתפקדות רקמות רכות נוספות הנתונות לעומסים וחשופות לפציעות. בין הרקמות שלא הוזכרו למעלה נמנה את קופסית המפרק, את הלברום, את הרצועות התומכות במפרק ועוד.

– “ירך קפואה”

ירך קפואה היא מצב פתולוגי דומה לכתף כתף קפואה. במצב של ירך קפואה מתפתחת דלקת במעטפת של המפרק וזו גורמת למוגבלות תנועה וכאבים. הקפסולה או מעטפת המפרק היא שק רחב יחסית שאמור לאפשר טווחי תנועה נרחבים. התהליך הדלקתי גורם להתכווצותה של רקמה זאת ומוביל למגבלות המצוינות.

– קרע לברום

כאבים בעכוז, מפשעה ובמפרק הירך יכולים לנבוע גם מקרע חלקי או מלא בלברום של מפרק הירך. קרע לברום יכול להתרחש בגלל חבלה, פעילות גופנית ועוד. קרע בלברום שנותר ללא טיפול ושיקום של מפרק הירך עלול לגרום להתפתחות נזקים נוספים.

נמק בעצם הירך

כאבי מפשעה ומפרק ירך שמחמירים במצב של פעילות, קשיים בהליכה או אפילו צליעה עלולים להעיד על קיום של נמק בעצם הירך(Avascular necrosis). נמק בעצם הירך מתרחש בגין פגיעה באספקת הדם לראש הפרק של הירך. פגיעה באספקת הדם הורגת את תאי העצם ובכך גורמת להופעת כאבים. במצבים קשים נוצרים בעקבות נמק העצם גם שברים פתולוגיים ושינויים מבניים בעלי השלכה משמעותית על התפקוד של החולה. תופעה אצל ילדים קרויה “מחלת פרתס” (Legg-Calve-Perthes disease) ועלולה להיגרם בין היתר על ידי חבלה טראומתית. הסיבות להתפתחות נמק בעצם הירך אצל מבוגרים כוללת חבלה, אלכוהוליזם, שימוש בתרופות סטרואידים ועוד.

כאבי עכוז ופרק ירך מאחור  בגלל נזקי חבלה בעצמות האגן או מפרק הירך

כאבים באגן ו/או במפרק הירך עלולים להתפתח בגלל נזקים גרמיים למבנים הללו. כך למשל טראומה עלולה לגרום לשברים באחת או יותר מעצמות פרק הירך ו/או עצמות האגן (Hip Fracture, Femoral Fractures, Pelvis Fracture), עלולה לגרום לפריקה של אחד המפרקים באגן ו/או מפרק (Pelvis Dislocation, Hip Dislocation), עלולה לגרום לנקיעה של אחד או יותר ממפרקי האגן או מפרק הירך (Pelvis Sprain, Hip Sprain) ועוד. כאבי מפשעה, אגן ו/או מפרק הירך יכולים להופיע גם בגלל התפתחות דלקת זיהומית (Osteomyelitis and Septic Arthritis) באחת מהרקמות המצוינות, בגלל גידולים סרטניים ראשוניים או גרורתיים ועוד.

כאבי עכוז ופרק ירך מאחור בגלל פגיעה בעצבי עמוד השדרה המותני

כאבים בירך יכולים להיות גם תוצאה של נזק בעמוד השדרה המותני. אחד מהמקורות השכיחים ביותר להשלכת (הקרנת) כאב לאזור פרק הירך והמפשעה הוא נזק עצבי לאחד משורשי העצבים בעמוד השדרה המותני.

– סיאטיקה

כאבי מפשעה ופרק ירך עלולים להיות סימן לנזקים לאחד מעצבי עמוד השדרה התחתון, או באגן או באזור הירך. הגורם העצבי השכיח ביותר לכאבים במפשעה ובירך היות סיאטיקה (Sciatica). סיאטיקה היא למעשה גירוי דלקתי של העצב הסיאטי. הגורם העיקרי לסיאטיקה הוא בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק  פריצת דיסק המתפתחים בין חוליות המותן התחתונות ואשר גורמים לחיכוך או צביטה של אחד משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי. בין יתר הסימנים והתסמינים של תופעה דלקתית זאת נמצא כאבים בעכוז ובירך היורדים במורד הרגל.

– תסמונת זנב הסוס

לחץ על צמת העצבים המכונה “זנב הסוס” (Cauda equina) היוצאת מחלקו התחתון של חוט השדרה תגרום להתפתחות תסמונת קליניקה הקרויה תסמונת זנב הסוס  (Cauda equina syndrome). זהו מצב קליני חמור המחייב התערבות כירורגית מידית. הסימנים והתסמינים שיופיעו בתסמונת זאת כוללים כאבי גב תחתון, כאבים בעכוז, ליקוי תחושתי במפשעה (אובדן תחושה אוכפי), אימפוטנציה, אובדן השליטה על סוגרי פי הטבעת ושלפוחית השתן ועוד. ברוב המקרים פריצת דיסק גדולה הלוחצת על העצבים היא הגורם לתסמונת.

– היצרות תעלת השדרה

כאבי גב, כאבי עכוז וירך אחורית עלולים להופיע גם בגלל היצרות תעלת השדרה המותנית (Lumbar spinal Stenosis). מדובר במצב שבו התעלה של עמוד השדרה המותני מוצרת, לרוב מסיבות ניווניות, ואין די בחלל שנותר כדי להכיל את חוט השדרה ברווחה. בין הסימנים ותסמינים שנגרמים במצב קליני זה נכלול כאבי גב תחתון, כאבי בישבן, כאב לאורך הירך והרגל, מגבלות תנועה וחסר נוירולוגי.

כאבי עכוז ופרק ירך מאחור בגלל נזקים לעצבים פריפריים

כאבי עכוז ופרק ירך מאחור
כאבי עכוז ופרק ירך מאחור

מערכת העצבים ההיקפית היא רשת של סיבים המקשרת את כול חלקי הגוף אל חוט השדרה ודרכו אל המוח. במהלך מסלולם עלולים סיבים אלה להיפגע בגין עומסי יתר או חבלה.

– מרלגיה פרסטטיקה

גירוי מכאני של העצב הפמורלי התחושתי הצדדי (lateral femoral cutaneous nerve) בעודו עובר בתוך האגן עלול להיות הגורם לכאבים במפשעה ובקדמת מפרק הירך. התופעה העצבית הזאת קרויה מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia paraesthetica).

– תסמונת השריר האגסי

כאבי מפשעה ומפרק ירך עלולים להתפתח גם כאשר השריר האגסי (Piriformis Muscle)  גורם ללחצים פיזיים חוזרים ונשנים על העצב הסיאטי. גירויים חוזרים ונשנים של העצב הסיאטי על ידי השריר האגסי במהלך עוברו באגן ואפילו מבעד לשריר האגסי עצמו עלול להוביל להתפתחות סיאטיקה ולתופעה הקרויה תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). תסמינים שכיחים אופייניים עשויים לכלול גם כאבים במפשעה ובאזור מפרק הירך.

דאבת או פיברומיאלגיה

כאבים במפשעה ו/או בירך עלולים להתפתח בגלל תופעה הקרויה דאבת או בשמה הלועזי פיברומיאלגיה (Fibromyalgia). כדי להיות מוגדר חולה בתסמונת זאת עליכם לסבול מכאבי שרירים ורקמות חיבור מפושטת כרוניים (מעל 3 חודשים) ומפושטים בכול חלקי הגוף. אחד מסימני ההיכר של פתולוגיה זאת הוא הרגישות הקיצונית  ללחיצה על מספר רב של נקודות בגופם שמאפיינת את החולים בה. תסמונת כאב זאת עלולה לגרום לתסמינים נוספים כולל: דיכאון, קשיי שינה, קשיי זיכרון וריכוז, עייפות קיצונית, כאבים במפרקי הלסת, כאבי צוואר, כאבי ראש ועוד.

עוד גורמים לכאבי מפשעה ופרק ירך

מגוון רחב של בעיות נוספות עלולות לגרום לכאבים במפשעה ובאזור מפרק הירך. בין הגורמים הללו נמנה דלקות ואבנים בדרכי השתן, בקע (Hernias), דלקת תוספתן (Acute Appendicitis), שלבקת חוגרת (Shingles), אבנים בכליות (Kidney Stones), פתולוגיות של האשכים (Testicular Cancer, Testicular Torsion), מפרצת של אב העורקים (Aortic Aneurysm), כאבי שרירים רב-שגרוניים (Polymyalgia rheumatica), סרטן הערמונית ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה…

 • כאבי הגב - סקר של מגזין מנטה

  כתבה במגזין מנטה מאי 2009,  בחודש מאי 2009 פורסמה כתבה מקיפה במגזין מנטה על כאבי גב. במסגרת הכתבה פורסם גם…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן