כאבים בישבן ובמפרק הירך מאחור

כאבי עכוז ופרק ירך מאחור
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בישבן ובמפרק הירך מאחור שכיחים בפרט בקרב ספורטאים אך לא רק. הקרבה האנטומית של מפרק הירך והעכוז לגב התחתון גורמת לכך שהרבה מידי פעמים כאבים בירך ו/או בעכוז מאובחנים באופן לקוי ככאבים שמקורם בעמוד השדרה המותני. רק בחלק מהמקרים זה אכן מה שקורה אבל זה לא תמיד זה נכון. אבחון שגוי מוביל לטיפול שגוי ולכך שהבעיה הופכת לכרוני. חשוב לתת את הדעת לכלל הגורמים האפשריים לסימנים ותסמינים באזור הזה ובכלל זה לבצע אבחנה מבדלת וזאת כדי לצמצם את הסיכון לאבחון שגוי.

כאבים בישבן ובמפרק הירך מאחור – פירוט גורמים

כאבי ישבן ובמפרק הירך מאחור בגלל דלקות מפרקים

כאבי עכוז ומפרק ירך יכולים לנבוע מדלקות פרקים בירך או במפרקים סמוכים שעלולים להקרין כאב למפשעה והירך. דלקת הפרקים הנפוצה ביותר היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). דלקת זאת פוגעת ברמות חומרה משתנות כמעט בכול בני האדם מעל גיל 40. שכיחות המחלה וחומרת הנזקים שלה עולים עם הגיל. הנזקים האופייניים למחלה כוללים בלאי של הסחוס התוך מפרקי, במקרים חמורים, עד כדי חשיפה של העצם. גורמי סיכון למחלה כוללים השמנה, נטייה גנטית, עיסוק אובססיבי בספורט נושא משקל וחבלה. גם דלקות פרקים מערכתיות אוטואימוניות עלולות לפגוע במפרקים לגרום לכאבים בעכוז, מפשעה ו/או במפרק הירך כולל בין היתר דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר ( Reiter's Disease), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ועוד.

דלקת פרקים במפרק הירך

דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים מערכתית אוטואימונית עלולה לגרום לכאבים בעכוז והירך. תסמינים אופייניים לדלקת פרקים כוללים כאבי מפשעה, כאבי עכוז ומפרק ירך שעלולים להחמיר עם פעילות נושאת משקל כמו הליכה, נוקשות מפרקית, מגבלות תנועה ובשלב מתקדם אפילו צליעה. דלקות פרקים מערכתיות אוטואימוניות שעלולות לפגוע במפרק הירך כוללות בין היתר את דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר ( Reiter's Disease), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ועוד.

דלקת פרקים במפרק העצה והכסל (סקרואיליאק)

כאבי גב תחתון, כאבי מפשעה, כאבי עכוז וכאבים באזור מפרק הירך יכולים להתפתח גם בגלל סקרואילאיטיס – דלקת  במפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint). דלקת במפרקים הללו עלולה להתפתח בגלל חבלה או עומסי יתר. היריון מעלה את הסיכון של האישה להתפתחות דלקת במפרקי העצה והכסל. גם דלקות פרקים מערכתיות אוטואימוניות עלולות לפגוע במפרקי העצה והכסל ולגרום להתפתחות כאבים בישבן, מפשעה ו/או במפרק הירך כוללות בין היתר דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר ( Reiter's Disease), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ועוד.

דלקת פרקים בעמוד השדרה המותני

דלקת פרקים ניוונית עלולה להתפתח גם במפרקי חוליות עמוד השדרה המותני (Lumbar spine arthritis). הסימנים והתסמינים של מחלה זאת עלולים לכלול כאבי גב תחתון המושלכים בין היתר לאזור העכוז ומפרק הירך. עמוד השדרה המותני חשוף גם לדלקות פרקים מערכתיות אוטואימוניות עלולות לפגוע במפרקים שלו ולגרום להתפתחות כאבים בישבן, מפשעה ו/או במפרק הירך כולל בין היתר דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר ( Reiter's Disease), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ועוד.

כאבי ישבן ובמפרק הירך מאחור בגלל נזק לגידים ושרירים מקומיים

כמו במפרקים אחרים גם במפרק הירך ובעכוז פועלים גידים ושרירים שתפקידם לאפשר לנו את מגוון התנועות הרחב שמאפיינים את האזור הזה. בדומה לגידים ושרירים הפועלים על מפרקים נושאי משקל אחרים גם גידי ושרירי הירך והעכוז חשופים לעומסי יתר ונזקים. כול אחד מהגידים והשרירים הפועלים על מפרק הירך וסביבו עלול להיות הגורם לכאב. מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של הרקמות יוביל להתפתחות דלקת, כאבים בישבן, כאבים במפשעה ובאזור מפרק הירך ומגבלות תנועה. הגורם הוא לרוב עומסי יתר ותנועות חוזרניות אך גם חבלה עלולה להוות גורם. בדיקה ממוקדת תסייע בזיהוי הרקמה הפצועה.

נזק לגידים ו/או לשרירים פושטי הירך

פשיטת הירך היא תנועה שכיחה. אנו עושים שימוש בפשיטת הירך כאשר אנו עוברים למצב עמידה, כאשר אנו הולכים, רצים, עולים במדרגות ועוד. השרירים הללו חשובים גם כדי להבטיח יציבה נכונה. פציעה או חולשה של השרירים עלולים לגרום לביצוע תנועות פיצוי על ידי שרירים ומפרקים אחרים ולעלות את הסיכון לפציעות בשרירים עצמם או בשרירים ובמפרקים האחרים. גורם אפשרי לחולשת של השרירים הפושטים של הירך הוא ישיבה ממושכת.

השרירים פושטי הירך המרכזיים הם שריר העכוז הגדול (Gluteus Maximus) ושרירי המיתר (Hamstrings) הכוללים למעשה שלושה שרירים: שריר הירך הדו ראשי (Biceps femoris), השריר החצי קרומי (Semimembranosus) והשריר החצי גידי (Semitendinosus) ופועלים גם לצורך כפיפת הברכיים. הפעילות האינטנסיבית של שרירי המיתר במהלך פעילות ספורט חושפת אותם לנזקי מתיחה (Hamstring Strain), קריעה (Hamstring Tear) או חבלה (Contusion) ולגרום להתפתחות כאבים בירך.

נזק לגידים ו/או לשרירים מקרבי הירך

הגידים של השרירים המקרבים בירך (Adductor tendinopathy) נפצעים לעתים קרובות. חמשת השרירים מקרבי ירך כולל שריר המתוויך הקצר (Adductor brevis), השריר המתוויך הארוך (Adductor longus), שריר המתוויך הגדול (Adductor magnus), שריר החייטים ( Sartorius) ושריר המסרק (Pectineus) נאחזים בחלק המפשעתי של האגן מחד ולאורך החלק הפנימי של עצם הירך מאידך. מיקומם מאפשר להם לבצע בין היתר את הצמדת הרגליים. עומסי יתר הנובעים מביצוע פעולות חוזרניות כמו למשל ברכיבת סוסים, משחקי כדור ועוד עלול למתוח או לקרוע את הגיד ברמות חומרה שונות ולהוביל לכאבים בירך.

נזק לגידים ו/או לשרירים מכופפי הירך

גורם אפשרי לכאבי מפשעה ומפרק הירך הוא נזק לאחד או יותר מקבוצת השרירים העיקריים מכופפי הירך הכוללת שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor Fascia Latae), שריר הירך הישר (Rectus Femoris) וכמובן השריר מכופף הירך המרכזי  – שריר הכסל והמותניים (Iliopsoas Muscle). קבוצת שרירים זאת ובעיקר שריר הכסל והמותניים פועלת במרץ על מנת לכופף את הירך באופן חוזרני ובכך הם נחשפים לפציעות.

נזק לגידים ו/או לשרירים מרחיקי הירך

מרחיקי הירך העיקריים הם שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius) ושריר העכוז הקטן (Gluteus minimus). בפעילות ספורטיבית שבה יש שימוש אינטנסיבי ברגליים כמו בכדורגל או אומנויות לחימה השרירים והגידים מרחיקי הירך מייצבים אתכם ומאפשרים לכם מגוון תנועות רחב יותר. פציעה של הגידים ו/או השרירים הללו עלולה לגרום לכאב מקומי באזור הירך וגם לכאב באזורים אחרים כמו בגב התחתון בגין תנועות פיצוי. הכאב מחמיר בפעילות ומהלך שנת הלילה.

נזק לגידים ו/או לשרירים המסובבים פנימה את הירך

השרירים שמעניקים את היכולת של מפרק הירך לבצע סיבוב פנימי כוללים את  שריר מותח המחתלה הרחבה שגם מבצע כיפוף של הירך וכן שרירי העכוז האמצעי והקטן שגם מבצעים הרחקה של הירך.

נזק לגידים ו/או לשרירים המסובבים החוצה את הירך

הגידים והשרירים שמעניקים למפרק הירך את יכולתו לבצע סיבוב חיצוני  כוללים את – השריר הסותם החיצון (Obturator externus), השריר הסותם הפנימי (Obturator internus), שריר התאומים העליון (Gemellus superior), שריר התאומים התחתון (Gemellus inferior) ושריר הירך המרובע (Quadratus femoris). במצב שבו מפרק הירך נמצא במנח ניטרלי השריר האגסי (Piriformis) מסייע לו בביצוע סיבוב החוצה אך במצב שבו מפרק הירך מצוי במנח של כפיפה השריר האגסי מסייע לו בביצוע סיבוב פנימה של הירך.

כאבים בישבן ובמפרק הירך מאחור בגלל נזק לבורסות באזור

אמתחות הפועלות סביב מפרק הירך והאגן עלולות להיפגע ולגרום לכאבים במפשעה ובירך. בין הרקמות הרכות נציין, את האמתחת (שק הבורסה) של תל הירך ושל שריר הכסל והמותניים.

נזק לאמתחת תל הירך הגדול

אמתחת תל הירך ממוקמת בצד החיצוני של הירך מעל בליטה גרמית שנקראת תל הירך הגדול. מטרת האמתחת הזאת היא מניעת חיכוך בין הבליטה לבין החיבור של שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius) ושריר העכוז הקטן (Gluteus minimus). עומסי יתר חוזרניים כפי שמתרחשים למשל בריצה עלולים לגרום להידלקותה של הבורסה וגרימת "דלקת באמתחת תל הירך" (Trochanteric Bursitis). גורמים נוספים להתפתחות דלקת זאת כוללים חבלה מקומית, לחץ חיצוני על האזור ועוד. תסמינים אופייניים כוללים כאב שעלול להיות חד וחריף בחלקו החיצוני של אזור הירך ונפיחות מקומית.

נזק לאמתחת של שריר הכסל והמותניים

כאבים במפשעה ובאזור מפרק הירך שעלולים להחמיר בהליכה, בבוקר מיד עם הקימה ולאחר מנוחה ארוכה עלולים להיות סימן להתפתחות דלקת ברקמת הבורסה של השריר מותן כסל (Iliopsoas Bursitis). שריר המותן כסל (Iliopsoas) הוא למעשה שילוב של שני שרירים הממוקמים בחלל הבטן והאגן ועיקר תפקידם לכופף את פרק הירך. מיקומה של בורסה זאת (iliopsoas bursa) בין השריר מותן כסל לבין מפרק הירך עצמו מאפשר לה את מניעת החיכוך והגנה אך חושף אותה לרוב בגלל עומסי יתר להתפתחות הדלקתית. תסמינים אופייניים כוללים כאמור כאבים בירך שיכולים להקרין במורד הרגל או במעלה הישבן.

כאבים בישבן ובמפרק הירך מאחור בגלל נזק פנימי במפרק הירך

סביב מפרק הירך ובמפשעה מתפקדות רקמות רכות נוספות הנתונות לעומסים וחשופות לפציעות. בין הרקמות שלא הוזכרו למעלה נמנה את קופסית המפרק, את הלברום, את הרצועות התומכות במפרק ועוד.

"ירך קפואה"

ירך קפואה היא מצב פתולוגי דומה לכתף כתף קפואה. במצב של ירך קפואה מתפתחת דלקת במעטפת של המפרק וזו גורמת למוגבלות תנועה וכאבים. הקפסולה או מעטפת המפרק היא שק רחב יחסית שאמור לאפשר טווחי תנועה נרחבים. התהליך הדלקתי גורם להתכווצותה של רקמה זאת ומוביל למגבלות המצוינות.

קרע לברום

כאבים בישבן, מפשעה ובמפרק הירך יכולים לנבוע גם מקרע חלקי או מלא בלברום של מפרק הירך. קרע לברום בירך יכול להתרחש בגלל חבלה, פעילות גופנית ועוד. קרע בלברום שנותר ללא טיפול ושיקום של מפרק הירך עלול לגרום להתפתחות נזקים נוספים.

נמק בעצם הירך

כאבי מפשעה ומפרק ירך שמחמירים במצב של פעילות, קשיים בהליכה או אפילו צליעה עלולים להעיד על קיום של נמק בעצם הירך (Avascular necrosis). נמק בעצם הירך מתרחש בגין פגיעה באספקת הדם לראש הפרק של הירך. פגיעה באספקת הדם הורגת את תאי העצם ובכך גורמת להופעת כאבים. במצבים קשים נוצרים בעקבות נמק העצם גם שברים פתולוגיים ושינויים מבניים בעלי השלכה משמעותית על התפקוד של החולה. תופעה אצל ילדים קרויה "מחלת פרתס" (Legg-Calve-Perthes disease) ועלולה להיגרם בין היתר על ידי חבלה טראומתית. הסיבות להתפתחות נמק בעצם הירך אצל מבוגרים כוללת חבלה, אלכוהוליזם, שימוש בתרופות סטרואידים ועוד.

כאבים בישבן ובמפרק הירך מאחור בגלל נזקי חבלה מקומיים

כאבים באגן ו/או במפרק הירך עלולים להתפתח בגלל נזקים גרמיים למבנים הללו. כך למשל טראומה עלולה לגרום לשברים באחת או יותר מעצמות פרק הירך ו/או עצמות האגן (Hip Fracture, Femoral Fractures, Pelvis Fracture), עלולה לגרום לפריקה של אחד המפרקים באגן ו/או מפרק (Pelvis Dislocation, Hip Dislocation), עלולה לגרום לנקיעה של אחד או יותר ממפרקי האגן או מפרק הירך (Pelvis Sprain, Hip Sprain) ועוד. כאבי מפשעה, אגן ו/או מפרק הירך יכולים להופיע גם בגלל התפתחות דלקת זיהומית (Osteomyelitis and Septic Arthritis) באחת מהרקמות המצוינות, בגלל גידולים סרטניים ראשוניים או גרורתיים ועוד.

כאבי ישבן ובמפרק הירך מאחור בגלל פגיעה בעמוד השדרה המותני

כאבים בירך יכולים להיות גם תוצאה של נזק בעמוד השדרה המותני. אחד מהמקורות השכיחים ביותר להשלכת (הקרנת) כאב לאזור פרק הירך והמפשעה הוא נזק עצבי לאחד משורשי העצבים בעמוד השדרה המותני.

סיאטיקה

כאבי מפשעה ופרק ירך עלולים להיות סימן לנזקים לאחד מעצבי עמוד השדרה התחתון, או באגן או באזור הירך. הגורם העצבי השכיח ביותר לכאבים במפשעה ובירך היות סיאטיקה (Sciatica). סיאטיקה היא למעשה גירוי דלקתי של העצב הסיאטי. הגורם העיקרי לסיאטיקה הוא בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק  פריצת דיסק המתפתחים בין חוליות המותן התחתונות ואשר גורמים לחיכוך או צביטה של אחד משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי. בין יתר הסימנים והתסמינים של תופעה דלקתית זאת נמצא כאבים בישבן ובירך היורדים במורד הרגל.

תסמונת זנב הסוס

לחץ על צמת העצבים המכונה "זנב הסוס" (Cauda equina) היוצאת מחלקו התחתון של חוט השדרה תגרום להתפתחות תסמונת קליניקה הקרויה תסמונת זנב הסוס  (Cauda equina syndrome). זהו מצב קליני חמור המחייב התערבות כירורגית מידית. הסימנים והתסמינים שיופיעו בתסמונת זאת כוללים כאבי גב תחתון, כאבים בישבן, ליקוי תחושתי במפשעה (אובדן תחושה אוכפי), אימפוטנציה, אובדן השליטה על סוגרי פי הטבעת ושלפוחית השתן ועוד. ברוב המקרים פריצת דיסק גדולה הלוחצת על העצבים היא הגורם לתסמונת.

היצרות תעלת השדרה

כאבי גב, כאבי עכוז וירך אחורית עלולים להופיע גם בגלל היצרות תעלת השדרה המותנית (Lumbar spinal Stenosis). מדובר במצב שבו התעלה של עמוד השדרה המותני מוצרת, לרוב מסיבות ניווניות, ואין די בחלל שנותר כדי להכיל את חוט השדרה ברווחה. בין הסימנים ותסמינים שנגרמים במצב קליני זה נכלול כאבי גב תחתון, כאבי בישבן, כאב לאורך הירך והרגל, מגבלות תנועה וחסר נוירולוגי.

כאבים בישבן ובמפרק הירך מאחור בגלל נזקים לעצבים פריפריים

כאבים בישבן ובמפרק הירך מאחור
כאבים בישבן ובמפרק הירך מאחור

מערכת העצבים ההיקפית היא רשת של סיבים המקשרת את כול חלקי הגוף אל חוט השדרה ודרכו אל המוח. במהלך מסלולם עלולים סיבים אלה להיפגע בגין עומסי יתר או חבלה.

מרלגיה פרסטטיקה

גירוי מכאני של העצב הפמורלי התחושתי הצדדי (lateral femoral cutaneous nerve) בעודו עובר בתוך האגן עלול להיות הגורם לכאבים במפשעה ובקדמת מפרק הירך. התופעה העצבית הזאת קרויה מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia paraesthetica).

תסמונת השריר האגסי

כאבי מפשעה ומפרק ירך עלולים להתפתח גם כאשר השריר האגסי (Piriformis Muscle)  גורם ללחצים פיזיים חוזרים ונשנים על העצב הסיאטי. גירויים חוזרים ונשנים של העצב הסיאטי על ידי השריר האגסי במהלך עוברו באגן ואפילו מבעד לשריר האגסי עצמו עלול להוביל להתפתחות סיאטיקה ולתופעה הקרויה תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). תסמינים שכיחים אופייניים עשויים לכלול גם כאבים במפשעה ובאזור מפרק הירך.

דאבת או פיברומיאלגיה

כאבים במפשעה ו/או בירך עלולים להתפתח בגלל תופעה הקרויה דאבת או בשמה הלועזי פיברומיאלגיה (Fibromyalgia). כדי להיות מוגדר חולה בתסמונת זאת עליכם לסבול מכאבי שרירים ורקמות חיבור מפושטת כרוניים (מעל 3 חודשים) ומפושטים בכול חלקי הגוף. אחד מסימני ההיכר של פתולוגיה זאת הוא הרגישות הקיצונית  ללחיצה על מספר רב של נקודות בגופם שמאפיינת את החולים בה. תסמונת כאב זאת עלולה לגרום לתסמינים נוספים כולל: דיכאון, קשיי שינה, קשיי זיכרון וריכוז, עייפות קיצונית, כאבים במפרקי הלסת, כאבי צוואר, כאבי ראש ועוד.

עוד גורמים לכאבים בישבן ובמפרק הירך מאחור

מגוון רחב של בעיות נוספות עלולות לגרום לכאבים בישבן ובמפרק הירך מאחור. בין הגורמים הללו נמנה דלקות ואבנים בדרכי השתן, בקע (Hernias), דלקת תוספתן (Acute Appendicitis), שלבקת חוגרת (Shingles), אבנים בכליות (Kidney Stones), פתולוגיות של האשכים (Testicular Cancer, Testicular Torsion), מפרצת של אב העורקים (Aortic Aneurysm), כאבי שרירים רב-שגרוניים (Polymyalgia rheumatica), סרטן הערמונית ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור