כאב ראש מתחי

כאב ראש מתחי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאב ראש מתחי? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל בהליך האבחון ובטיפול יעיל בבעיה. כאב ראש מתחי נחשב לכאב הראש השכיח ביותר אך עדיין לא הכל ידוע עליו. מדובר בכאב ראש ראשוני (ללא מחלת רקע כטריגר) שעל פי הערכות מעל 80% מהאנשים סובלים מממנו. אצל רוב האנשים הכאב נמשך יום או יומיים בחודש. אצל כ- 3% מהם הוא אינו פוסק.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאב ראש מתחי מתואר בדרך כלל כרצועה צרה הלופתת את הראש משני צדיו. תיתכן גם תחושה של צוואר תפוס ולחץ בתוך העיניים. ברוב המקרים כאב ראש זה אינו חמור מספיק כדי לפגוע בשגרת חייכם. אך בחלק מהמקרים הכאב מספיק חמור כדי לבקש עזרה רפואית ולפגוע בעבודתו של החולה. אין גורם בודד להתפתחות כאב ראש מתחי (Tension headache). מחקרים שונים מצביעים על גורמים אפשריים שונים. כאב ראש זה יכול להיגרם על כן ממספר רב של סיבות ובעיקר בגלל מתחים נפשיים אך גם בגלל יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה, עייפות, התייבשות ועוד.

  בגלל שחלק מכאבי הראש נגרמים בגלל פתולוגיות מסכנות חיים ישנה חשיבות עליונה לאבחון נכון ומהיר של כאב הראש. הטיפול העצמי בכאב מסוג זה מתבסס לרוב על החזרת האיזון לחיים. כאשר שינוי סגנון חיים ובכלל זה שיפור היציבה, שמירה על אורח חיים פעיל, אכילה נכונה והימנעות מלחצים נפשיים מומלץ לפנות לכירופרקט.

  {loadposition inside-page}

  כאב ראש מתחי – רקע

  כאב ראש מתחי הוא כאב הראש השכיח ביותר ורוב בני אדם סובלים ממנו. בחלק מהמקרים הכאב עשוי להימשך חצי שעה ועד מספר שעות ובחלק אחר מהמקרים הוא יכול להימשך ימים ארוכים. כאב ראש מתחי בדומה למיגרנה וכאב ראש מקבצי הוא כאב ראשוני. כלומר כאב ראש שאינו נגרם בגלל מחלת רקע וזאת בניגוד לכאב ראש משני כמו זה הנגרם בגלל לחץ דם גבוה או בגלל דלקת זיהומית בסינוסים.

  השכיחות הגבוהה של כאב מהסוג הזה וההשפעות שמתלוות לו הופכים אותו לבעיה משמעותית. מלבד הפגיעה באיכות חייו של החולה נמצא שהסובלים מבעיה זאת נפגעים גם מבחינה כלכלית, מקצועית וחברתית. השפעת כאב הראש המתחי מורגשת גם ברמה הלאומית. חולים אלה מרבים להיעדר מהעבודה ובקרב אלו שנותרים לעבוד עם כאב הראש הפריון נפגע. חולים אלו יוצרים עומסים חריגים על שירותי הרפואה השונים. מחקרים עדכניים טוענים ש80% מאנשים עם העדפה לנשים סובלים או צפויים לסבול מסוג זה של כאבי ראש.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאב מסוג זה בראש מתחיל לרוב כבר בתקופת הילדות. השכיחות של כאבי הראש עולה כאשר גם קרוב משפחה מדרגה ראשונה לוקה בבעיה. כמחצית מהחולים סובלים מהתפתחותם של כאבים כרוניים בראש מהסוג המתחי. על פי האגודה הבין לאומית לכאבי ראש, כאבי ראש מתחיים המופיעים מעל 15 יום בכול חודש למשך לפחות 3 חודשים מוגדר ככרוני. המקרים שבהם כאב הראש נמשך פחות מ- 15 יום בחודש מוגדרים ככאב ראש מתחי אפיזודי. ברוב המקרים כאב הראש המתחי מופיע לראשונה באופן מוחלש בגיל העשרה. עם השנים מחמיר כאב הראש ומגיע לשיאו בעשור הרביעי לאחר מכן נחלש. בחלק מהמקרים (10%) הסובלים מכאבי ראש מתחי סובלים במקביל גם מכאב מסוג מיגרנה.

   סימנים ותסמינים

   המאפיינים המרכזיים של כאבי ראש מהסוג המתחי כוללים כאב עמום בינוני עד חמור בעוצמתו שמתחיל עם ההשכמה או מיד לאחריה ונמשך לרוב מספר שעות מצומצם. יש לעתים שכאב הראש נמשך "רק" חצי שעה אך ישנם מקרים שבהם כאב הראש נמשך ימים, שבועות וחודשים באופן רצוף. כאבי ראש מתחיים המופיעים פחות מ-15 יום בחודש למשך שלושה חודשים לפחות מוגדר ככאבי ראש אפיזודיים. כאב בראש מהסוג המתחי המופיע יותר מ-15 יום בכול חודש לפחות לשלושה חודשים מוגדר ככרוני. כאב הראש המתואר כ"לחץ בראש" יכול להופיע בכול מקום בראש כולל אזור המצח, צדי הראש ובחלק העורפי של הראש. חשוב לזכור שכאבי הראש מתחי אינו פועם ואינו מוחמר במאמץ וזאת בניגוד למיגרנה.

   כאב ראש מתחי
   כאב ראש מתחי

   החולים הסובלים מכאבי ראש מתחיים יתלוננו לרוב גם על תחושת נוקשות וכיווץ בשרירי הגולגולת, הפנים, הצוואר והגב עליון. סימנים ותסמינים נלווים אפשריים לכאבים הללו כוללים מגבלות תנועה של הצוואר, גב עליון וכתפיים, רגישות לאור ורעש, קשיים בריכוז, קושי להירדם, דיכאון, חרדות ועוד.

   גורמים לסוד זה של כאב בראש 

   הגורם לכאב ראש מתחי אינו ידוע. כנראה שמדובר בהפרעה הנגרמת משילוב של מספר סיבות. עד לפני מספר שנים מומחי בריאות סברו שכאבי ראש מתחיים נובעים מלחץ נפשי הגורם לכיווץ בלתי רצוני של שרירים בפנים, בראש ובצוואר. נכון להיום החוקרים מצאו שהאשמה אינה מוטלת על כיווץ שרירים בלתי רצוני. התאוריה השלטת היום מדברת על היווצרות רגישות לכאב כגורם. לטענת החוקרים הכאב עצמו משנה את הצורה שבה כאב עובד מה שגורם ליותר כאב עם פחות גירוי.

   במילים אחרות בקרב אנשים אלו קיימת פעילות מוגברת של סיבי כאב שונים. תופעה זאת המכונה Central Sensitization גורמת לתגובה המוגזמת וכאב גם בעקבות גירויים מינוריים כמו לחץ שלרוב אינו אמור לגרום לכאב.

   גורמים נפשיים

   הגורם השכיח ביותר לסוג זה של כאב הוא מתח נפשי. גורמים נפשיים נוספים כוללים חרדות, דיכאון ומצבים נפשיים נוספים. המתחים הנפשיים ושאר ההפרעות הנפשיות גורמים להתכווצויות שרירים כרונית בגולגולת, צוואר, בגב העליון ובפנים והתכווצויות כרוניות אלה מובילות בסופו של דבר להתפתחות כאב הראש המתחי. כאבים בראש מהסוג המתחי עלולים להתפתח גם מסיבות שאינן נפשיות.

   נזקים מצטברים

   גורמים שאינם נפשיים שעלולים להוביל להתפתחות כאב ראש מתחי כוללים יציבה לקויה (למשל: ראש מושט לפנים, כתפיים מורמות ועוד), ארגונומיה לקויה (למשל: כרית לא מתאימה, עמדת מחשב או עמדת עבודה לקויים ועוד) או כול גורם אחר שעלול לגרום לעומסי יתר ונזקים מצטברים ברקמות השונות בגב העליון, בצוואר ובפנים.

   נזק טראומטי

   גם נזק טראומטי לאזורים אלה כמו זה שעלול להיגרם בגלל תאונת דרכים וצליפת שוט, נפילה או מביצוע תנועה לא טובה עם הצוואר עלול בסופו של דבר להוביל להתפתחות כאבים בראש מהסוג המתחי.

   גורמים נוספים

   גורמים נוספים לכאב זה בראש כוללים גם חוסר פעילות גופנית, אורח חיים יושבני, פזילה, עייפות של העיניים, אור בוהק, רעש, ריחות מסוימים, רעב, דילוג על ארוחות, חוסר שינה, התייבשות ועוד.

   גורמי סיכון

   גיל

   גיל מהווה גורם סיכון שאין לנו שליטה עליו להתפתחות כאב ראש מתחי. ברוב המקרים כאבים בראש על רקע מתחים יופיעו לראשונה בגיל העשרה, יגיעו לשיאם בעשור הרביעי לחיים ולאחר מכן יחלו לדעוך.

   מצבים נפשיים

   כמובן שכול מצב שגורם לגאות ברמת המתח הנפשי מעלה את הסיכון להתפתחות כאבי ראש מתחיים. סיבות אפשריות להתפתחות מתח נפשי כוללות בין היתר מערכות יחסים עכורות, לחצים כלכליים או בעיות בעבודה. גורמי סיכון מנטליים נוספים להתפתחות סוג זה של כאבים בראש כוללים דיכאון, חרדות, דאגנות, עייפות קיצונית, מפח נפש ומצבים נפשיים פתולוגיים אחרים.

   עומסי יתר

   גורמי סיכון להתפתחותם של הכאבים בראש מהסוג המתחי שלא על רקע מנטלי כוללים כול פעולה או שהייה במנחים שבהם נוצרים עומסים חריגים על שרירי עמוד השדרה הגבי העליון, על שרירי הצוואר ועל שרירי הפנים. הידוק שרירי הלסתות בפנים, כיווץ שרירים בצוואר ובגב העליון הנובעים מיציבה לקויה או ארגונומיה לקויה הם דוגמאות לכך.

   פציעות טראומטיות

   מעורבות בתאונת דרכים או מנגנון פציעה אחר שעלול לפגוע באחת הרקמות המרכיבות של עמוד השדרה הגבי העליון, את הצוואר או את הפנים מהווים גורם סיכון נוסף להתפתחותם של כאבים בראש על רקע מתחים נפשיים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.