כאב ראש מתחי

כאב ראש מתחי

כאב ראש מתחי (Tension headache) היא אחת הסיבות השכיחות לכאב בראש. כאשר דנים בכאב ראש מתחי חשוב לציין שלמרות שכיחותו הגבוהה עדיין לא הכול ידוע עליו. מדובר בכאב ראש ראשוני (ללא מחלת רקע כטריגר) שעל פי הערכות מעל 80% מהאנשים סובלים ממנו. אצל רוב האנשים הכאב נמשך יום או יומיים בחודש. אצל כ- 3% מהם הוא אינו פוסק.

כאב ראש מתחי מתואר בדרך כלל כרצועה צרה הלופתת את הראש משני צדדיו. תיתכן גם תחושה של צוואר תפוס ולחץ בתוך העיניים. ברוב המקרים כאב ראש זה אינו חמור מספיק כדי לפגוע בשגרת חייכם. אך ישנם גם מקרים שבהם הכאב בראש פוגע בשגרת חייו של החולה עד כדי בקשת עזרה רפואית. אין גורם בודד להתפתחות כאב ראש מתחי. מחקרים שונים מצביעים על גורמים אפשריים שונים ובעיקר מתחים נפשיים. עם זאת, גם יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה, עייפות, התייבשות ועוד עלולים לגרום לכך.

ישנה חשיבות עליונה לאבחון נכון ומהיר של כאבי הראש. הסיבה לכך היא שכאבים אלו עלולים להיגרם גם בגלל פתולוגיות מסכנות חיים. הטיפול העצמי בכאב מסוג זה מתבסס לרוב על שינוי סגנון חיים. בין היתר חשוב לשפר יציבה, לשמור על אורח חיים פעיל, לאכול נכון ולהימנע מלחצים נפשיים. במידת הצורך מומלץ לפנות לכירופרקט.

כאב ראש מתחי – רקע

כאב ראש מתחי הוא כאב הראש השכיח ביותר ורוב בני אדם סובלים ממנו. בחלק מהמקרים הכאב עשוי להימשך חצי שעה ועד מספר שעות. אך יש גם חולים הסובלים מכאב כזה במשך ימים ארוכים. כאב ראש מתחי בדומה למיגרנה וכאב ראש מקבצי הוא כאב ראשוני. כלומר כאב ראש שאינו נגרם בגלל מחלת רקע. כאבי ראש משניים נגרמים בגלל מחלות שונות. בין המחלות שעלולות לגרום גם כאב ראש נציין לחץ דם גבוה, דלקת זיהומית בסינוסים, גידול סרטני ועוד.

השכיחות הגבוהה של כאב ראש מסוג זה וההשפעות שנלוות לו הופכים אותו לבעיה משמעותית. מלבד הפגיעה באיכות החיים סובלים החולים גם מבחינה כלכלית, מקצועית וחברתית. השפעת כאב הראש המתחי מורגשת גם ברמה הלאומית. חולים אלה מרבים להיעדר מהעבודה, נפגעת היעילות בעבודתם והם יוצרים עומסים חריגים על שירותי הרפואה. מחקרים עדכניים טוענים:

 • 80% מאנשים עם העדפה לנשים סובלים או צפויים לסבול מסוג זה של כאבי ראש.

כאב ראש מסוג זה מתחיל לרוב כבר בתקופת הילדות. השכיחות של כאבי הראש עולה כאשר גם קרוב משפחה מדרגה ראשונה לוקה בבעיה. כמחצית מהחולים סובלים מהתפתחותם של כאבים כרוניים בראש מהסוג המתחי. על פי האגודה הבין לאומית לכאבי ראש:

 • כאב ראש מתחי הנמשך מעל 15 יום בכל חודש למשך לפחות 3 חודשים מוגדר ככרוני
 • כאשר כאב הראש המתחי נמשך פחות מ- 15 יום בחודש הוא יוגדר כאפיזודי

ברוב המקרים כאב הראש המתחי מופיע לראשונה באופן מוחלש בגיל העשרה. עם השנים הוא מחמיר, מגיע לשיאו בעשור הרביעי לאחר מכן נחלש. בחלק מהמקרים (10%) החולים סובלים מכאבי ראש מתחי ובמקביל גם ממיגרנה.

סימנים ותסמינים

המאפיינים המרכזיים של כאבי ראש מהסוג המתחי כוללים:

 • כאב עמום בינוני עד חמור בעוצמתו שמתחיל עם ההשכמה או מיד לאחריה ונמשך לרוב מספר שעות מצומצם
 • יש לעתים שכאב הראש נמשך "רק" חצי שעה. אך ישנם מקרים שבהם כאב הראש נמשך ימים, שבועות וחודשים באופן רצוף.
 • כאבי ראש מתחיים המופיעים פחות מ-15 יום בחודש למשך שלושה חודשים לפחות מוגדרים כאפיזודיים
 • ואילו כאב ראש מתחי המופיע יותר מ-15 יום בכל חודש לפחות לשלושה חודשים מוגדר ככרוני.
 • כאב הראש הזה יכול להופיע בכל מקום בראש כולל אזור המצח, צדי הראש ובחלק העורפי של הראש
 • חשוב לזכור שכאבי הראש מתחי אינו פועם ואינו מוחמר במאמץ וזאת בניגוד למיגרנה.
 • החולים הסובלים מכאבי ראש מתחיים יתלוננו לרוב גם על תחושת נוקשות וכיווץ בשרירי הגולגולת, הפנים, הצוואר והגב עליון.
כאב ראש מתחי
כאב ראש מתחי

סימנים ותסמינים נלווים אפשריים לכאבים הללו כוללים:

 • מגבלות תנועה של הצוואר, גב עליון וכתפיים
 • רגישות לאור ורעש
 • קשיים בריכוז
 • קושי להירדם
 • דיכאון
 • חרדות ועוד

גורמים לסוג זה של כאב בראש 

הגורם לכאב ראש מתחי אינו ידוע. כנראה שמדובר בהפרעה הנגרמת ממספר סיבות גם יחד. עד לפני מספר שנים מומחי בריאות סברו:

 • שכאבי ראש מתחיים נובעים מלחץ נפשי הגורם לכיווץ בלתי רצוני של שרירים בפנים, בראש ובצוואר

נכון להיום החוקרים מצאו שהאשמה אינה מוטלת על כיווץ שרירים בלתי רצוני. התאוריה השלטת היום מדברת על:

 • היווצרות רגישות לכאב כגורם. לטענת החוקרים הכאב עצמו משנה את הצורה שבה מנגנון הכאב בגוף פועל. הדבר מוביל לכך שיש יותר כאב עם פחות גירוי. במילים אחרות בקרב אנשים אלו קיימת פעילות מוגברת של סיבי כאב שונים. תופעה זאת המכונה Central Sensitization גורמת לתגובה המוגזמת וכאב גם בעקבות גירויים מינוריים כמו לחץ שלרוב אינו אמור לגרום לכאב.

גורמים נפשיים

הגורם השכיח ביותר לסוג זה של כאב הוא מתח נפשי. גורמים נפשיים נוספים כוללים חרדות, דיכאון ומצבים נפשיים נוספים. המתחים הנפשיים ושאר ההפרעות הנפשיות גורמים להתכווצויות שרירים כרונית בגולגולת, צוואר, בגב העליון ובפנים. השרירים המכווצים כרונית מובילים בסופו של דבר להתפתחות כאב הראש המתחי.

נזקים מצטברים

גורמים שאינם נפשיים שעלולים להוביל להתפתחות כאב ראש מתחי כוללים:

 • יציבה לקויה (למשל: ראש מושט לפנים, כתפיים מורמות ועוד)
 • ארגונומיה לקויה (למשל: כרית לא מתאימה, עמדת מחשב או עמדת עבודה לקויים ועוד)
 • כל גורם אחר שעלול לגרום לעומסי יתר ונזקים מצטברים ברקמות השונות בגב העליון, בצוואר ובפנים.

נזק טראומטי

גם נזק טראומטי לאזורים אלה כמו זה שעלול להיגרם בגלל תאונת דרכים וצליפת שוט, נפילה או מביצוע תנועה לא טובה עם הצוואר עלול בסופו של דבר להוביל להתפתחות כאבים בראש מהסוג המתחי.

גורמים נוספים

גורמים נוספים לכאב זה בראש כוללים גם:

 • חוסר פעילות גופנית
 • אורח חיים יושבני
 • פזילה
 • עייפות של העיניים
 • אור בוהק
 • רעש
 • ריחות מסוימים
 • רעב
 • דילוג על ארוחות
 • חוסר שינה
 • התייבשות ועוד

גורמי סיכון

גורמי הסיכון להתפתחות כאב ראש מתחי כוללים:

גיל

גיל מהווה גורם סיכון שאין לנו שליטה עליו להתפתחות כאב ראש מתחי. ברוב המקרים כאבים בראש על רקע מתחים יופיעו לראשונה בגיל העשרה, יגיעו לשיאם בעשור הרביעי לחיים ולאחר מכן יחלו לדעוך.

מצבים נפשיים

כמובן שכל מצב שגורם לגאות ברמת המתח הנפשי מעלה את הסיכון להתפתחות כאבי ראש מתחיים. סיבות אפשריות להתפתחות מתח נפשי כוללות בין היתר מערכות יחסים עכורות, לחצים כלכליים או בעיות בעבודה. גורמי סיכון מנטליים נוספים להתפתחות סוג זה של כאבים בראש כוללים דיכאון, חרדות, דאגנות, עייפות קיצונית, מפח נפש ומצבים נפשיים פתולוגיים אחרים.

עומסי יתר

גורמי סיכון להתפתחותם של הכאבים בראש מהסוג המתחי שלא על רקע מנטלי כוללים כל פעולה או שהייה במנחים שבהם נוצרים עומסים חריגים על שרירי עמוד השדרה הגבי העליון, על שרירי הצוואר ועל שרירי הפנים. הידוק שרירי הלסתות בפנים, כיווץ שרירים בצוואר ובגב העליון הנובעים מיציבה לקויה או ארגונומיה לקויה הם דוגמאות לכך.

פציעות טראומטיות

מעורבות בתאונת דרכים או מנגנון פציעה אחר שעלול לפגוע באחת הרקמות המרכיבות של עמוד השדרה הגבי העליון, את הצוואר או את הפנים מהווים גורם סיכון נוסף להתפתחותם של כאבים בראש על רקע מתחים נפשיים.

References:

Fan X, Fu G, Wang L, Shen W, Zhang Y. A bibliometric analysis and visualization of tension-type headache. Front Neurol. 2022;13:980096.

Elsharkawy RA. Tension-type headache, its relation to stress, and how to relieve it by acupuncture: a narrative review. Middle East Curr Psychiatry. 2020;27(1):30.

Bendtsen L, Ashina S, Moore A, Steiner TJ. Muscles and their role in episodic tension-type headache: implications for treatment. Eur J Pain. 2016;20(2):166-175.

Ashina S, Bendtsen L, Lyngberg AC, Lipton RB, Hajiyeva N, Jensen R. Prevalence of neck pain in migraine and tension-type headache: a population study. Cephalalgia. 2015;35(3):211-219.

Hagen K, Zwart JA, Aamodt AH, Nilsen KB, Bråthen G, Helde G et al. The validity of questionnaire-based diagnoses: the third Nord-Trøndelag Health Study 2006–2008. J Headache Pain. 2010;11(1):67-73.

Bendtsen L. Central sensitization in tension-type headache—possible pathophysiological mechanisms. Cephalalgia. 2000;20(5):486-508.

Jensen R. Pathophysiological mechanisms of tension-type headache: a review of epidemiological and experimental studies. Cephalalgia. 1999;19(6):602-621.

Holroyd KA, O'Donnell FJ, Stensland M, Lipchik GL, Cordingley GE, Carlson BW. Management of chronic tension-type headache with tricyclic antidepressant medication, stress management therapy, and their combination: a randomized controlled trial. JAMA. 2001;285(17):2208-2215.

Linde K, Allais G, Brinkhaus B et al. Acupuncture for the prevention of tension-type headache (Review). Cochrane Database Syst Rev 2016;4:CD007587.

Nestoriuc Y, Martin A. Efficacy of biofeedback for migraine: a meta-analysis (Review). Pain 2007;128(1–2):111–127.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פייסבוק גורמת לעשיית דיאטת כאסח

פייסבוק גורמת לדיאטת כאסח

פייסבוק ודיאטת כאסח? מה הקשר? דימוי גוף של אדם נגזר בין היתר מחוויותיו, אישיותו, גורמים חברתיים ותרבותיים ועוד. בין הגורמים המשפיעים על דימוי גוף ניתן לכלול אופנות משתנות ורשתות חברתיות כמו פייסבוק, אינסטגרם,  Google+‎,‏ פינטרסט ועוד. 

פציעות ספורט טיפול עצמי ומקצועי

פציעות ספורט טיפול עצמי ומקצועי

פציעות ספורט? טיפול בפציעה מפעילות גופנית חייב להיות מהיר כדי למנוע נזקים ומגבלות כרוניים. מה הגישה הנכונה לטפל בפציעה מסוג זה? האם לנקוט בגישה שמרנית, ללא ניתוחים וללא תרופות וזריקות או הגישה "החותכת" ולגמור עם זה?

דלקת בגיד מה גורם לה

דלקת בגיד מה גורם לה

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף.