שבר מאמץ בכף הרגל

שבר מאמץ בכף הרגל
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  שבר מאמץ בכף הרגל? אבחון וטיפול נדרשים כדי למנוע התפתחות שבר מלא ותסמינים כרוניים. שבר מאמץ הוא למעשה סדק זעיר בעצם שרוחבו לא עולה על רוחבה של שערה שיכול להתפתח בכול אחת מהעצמות בגופנו הנתונה לעומסים חריגים.

  שבר מאמץ בכף הרגל מחייב אבחון וטיפול נכונים כדי שלא התפתח לשבר מלא. העצמות בכפות הרגליים הן דוגמה לעצמות המתמודדות אצל חלקנו לפחות עם עומסים קשים ומתמשכים. כול אחת מהעצמות בכף הרגל יכולה על כן לקרוס תחת העומס ולייצר את אותם בקיעים זעירים שאנו מגדירים כשברי מאמץ. העצמות בגופנו חשופות ללחצים ועומסים על בסיס יומי. כדי להתמודד עם לחצים אלו מקבלות העצמות תמיכה מהשרירים ויתר הרקמות הרכות. תמיכה זו בולמת את הזעזועים ומצמצמת מאוד את כמות העומס הזולגת אל העצם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון



   שבר מאמץ בכף הרגל – רקע

   שבר מאמץ הוא סדק זעיר שנוצר בעצם או חבלה פנימית חמורה בתוך העצם. למרות רוחבו הזעיר שבר מאמץ  יכול לגרום לכאבי כף רגל משמעותיים ולמגבלות תפקוד קיצונית. הגורם העיקר לשבר מאמץ הוא עומסי יתר חוזרניים. מנגנון פציעה זה מאפיין רצים או ספורטאים בענפי ספורט אחרים שבהם הריצה היא רכיב מרכזי כמו למשל בכדור סל או כדורגל. גורמי סיכון להתפתחות שברי מאמץ בכף הרגל כוללים בין היתר שינויים חדים ברמת הפעילות הגופנית שלכם. שינוי במהירות הריצה, שינוי במשטח שעליו אתם רצים, שינוי בטכניקת הריצה, מעבר לריצה יחפה באופן מהיר מידי ועוד. שברי מאמץ שכיחים עלולים להתפתח גם באזורים אחרים לאורך הגפה התחתונה ובכלל זה שבר מאמץ בשוק השכיח בקרב טירונים וספורטאים רבים.

   מנגנון שבה לעזרתנו הוא היכולת של העצם לתקן את עצמה מנזקים קלים ובכך למנוע שבר מלא. שבר מאמץ מתפתח לאחר שכשלו שתי המערכות. הרקמות הרכות אבדו את יכולתן לתמוך בגלל עייפות או פציעה ומנגנון התיקון העצמי לא מצליח לעמוד במטלה. התעלמות מהכאבים בכף הרגל והמשך הטלת עומסים על כפות הרגליים עתידה להחמיר את הבעיה ולגרום לשבר מלא. שבר מלא יחייב מנוחה ושיקום ארוכים הרבה יותר.

   שבר מאמץ בכף הרגל
   שבר מאמץ בכף הרגל

   שכיחות התופעה

   את שברי המאמץ השכיחים ביותר נמצא בעצמות המסרק (Metatarsal bones). עצמות המסרק הן עצמות ארוכות יחסית הנמצאות מתחת לכרית כף הרגל. מסיבות ביו מכניות ויכולת תנועה מוגברת שתי העצמות המסרק החיצוניות (1,5) חסינות מפציעה. שלושת עצמות המסרק המרכזיות (2,3,4,), עקב היותן נוקשות יותר, חשופות לעומסי יתר ולהתפתחות סדקים ממאמץ. מבין שלושת העצמות הללו עצמות המסרק השנייה והשלישית הן הפגיעות ביותר. סדק בעצם המסרק השנייה או השלישית הנובעים ממאמץ זכו גם לכינוי שבר צעדה (March) עקב היותו שכיח אצל טירונים.

   מטבע הדברים קבוצות האנשים המצויים בסיכון הגבוה ביותר לסבול מסדקים בעצם הנובעים ממאמץ כוללים רצים, שחקני כדורסל, רקדנים ויתר האנשים העוסקים בפעילות הכרוכה בעומס חוזר ונשנה על העצמות נושאות המשקל. התעלמות מהכאבים וחוסר טיפול עלולים להפוך את הסדק הזעיר שנוצר ממאמץ לשבר מלא ולהפוך את מלאכת הריפוי לקשה הרבה יותר.

   שבר מאמץ בכף הרגל – גורמים

   הגורם העיקרי להתפתחות שבר מאמץ בכף הרגל הוא כאמור עומס גדול יותר מיכולת העצמות לספוג. לפני מיליוני שנים החל האדם להלך על שתי גפיים. המעבר להליכה על שתיים שתרם רבות להתפתחות האדם הוביל גם ליצירת עומסים חוזרים ונשנים על הגפיים התחתונות שנשאו כעת את משקלו. ריצה ממושכת, ריקודים מתמשכים או הליכה ארוכה (מסע כומתה), במיוחד אם אלו מתבצעים עם נעלים לא מתאימות, יוצרים עומס חוזר נשנה שעלול לגרום להתפתחות שברי מאמץ בכף הרגל. שוני בסגנון החיים ממצב של אורח חיים נטול פעילות לפעילות מוגברת כמו למשל השוני שעובר טירון או נער שמחליט לעבור קורס הכנה ליחידות מובחרות חושף את העצמות לשברי מאמץ. העומס האינטנסיבי המוטל על העצמות במצבים אלו אינו מאפשר זמן התאוששות והסתגלות.

   בעיקרון העומסים אמורים להיספג על ידי השרירים והרקמות הרכות ברגליים ובכפות הרגליים. הקשת בכף הרגל והרקמות שאמורות לתמוך בה התפתחו במיוחד לשם כך. תפקוד לקוי של כף הרגל עקב בעיה מבנית כגון כף רגל שטוחה או כף רגל גבוהה או לחלופין עייפות השרירים והרקמות עקב עומס מתמשך משבשים את היכולת של הרגל לספוג זעזועים וחושפים את העצמות לעומס. העומסים הללו נספגים על ידי העצמות, מחלישים אותן ויוצרים את הסדקים הזעירים – שברי המאמץ.

   גורמי סיכון

   מהאמור לעיל ניתן להבין שכול מי שעיסוקו כולל ריצה, ריקוד או הליכה מרובים מצוי ברמת סיכון לפתח שברי מאמץ בכפות ההרגלים. מסיבות מובנות רמת הסיכון של הרצים גבוהה הרבה יותר. ככול שרצים יותר זמן, ככול שרצים יותר פעמים, ככול שרצים מהר יותר, ככול שרצים יותר על משטחים קשים וככול שרצים עם טכניקת ריצה לקויה כך גם עולה רמת הסיכון לפתח שברי מאמץ בכפות רגליים.

   אלא שלא רק ספורטאים סובלים מסדקים בעצם הנובעים ממאמץ. אנשים שסובלים ממחלת דלדול העצם פגיעים גם הם להתפתחות שברי מאמץ לפעמים רק מביצוע עבודות שגרתיות. כך למשל נשים הסובלות מהתסמונת המשולשת של האתלטית (female athlete triad) פגיעות במיוחד לשברי מאמץ. תסמונת זו מקיפה נשים הסובלות משילוב של הפרעות אכילה, תזונה לקויה ומחזור חודשי לא סדיר. שילוב זה פוגע בצפיפות העצם אצל הנשים הללו וחושף אותן להתפתחות סדקים בעצם הנובעים ממאמץ. גורמים נוספים המעלים את הסיכון להתפתחות סדקים בעצם הנובעים ממאמץ כוללים נעליים לא מתאימות או בלויות, בעיות בכף הרגל שמעוותות את צורת הריצה כמו למשל יבלות ויוצרות עומס שונה, דלקת פרקים שגרונית ועוד.

   שבר מאמץ בכף הרגל וריצה יחפה

   מעבר מהיר מידי לריצה יחפה או לריצה עם נעליים מינימליות כרוך בסיכון לפתח שברי מאמץ. אני מציין עובדה זאת למרות שאני אישית עברתי לרוץ עם נעליים מינימליות ומכיר ביתרונות של ריצה מסוג זה לעומת ריצה עם נעליים "מדופנות". היו אצלי מספר מקרים של אנשים שבהתלהבותם עברו לריצה יחפה או ריצה עם נעליים מינימליות מהר מידי וגרמו לעצמם לשברי מאמץ בכף הרגל. יש לזכור שהנחיתה על כרית כף הרגל, גם אם היא מתבצעת ברכות, יוצרת עומסים גדולים יותר על עצמות המסרק וזאת לעומת העומסים שנוצרים בנחיתה על העקבים. שינוי הסגנון, והפחתת ההגנה על כפות הרגליים מחייבת זמן הסתגלות.

   סימנים ותסמינים

   התסמין העיקרי שמופיעה בעקבות שברי מאמץ בכף הרגל הוא כאב מקומי בכף הרגל. מלבד כאבים תיתכן גם נפיחות מקומית. הבעיה היא עם האופן שבו מופיע הכאב. בתחילה יחלוף הכאב בכף הרגל תוך דקות ספורות מתחילת האימון. בשלב מתקדם יותר יחלוף הכאב עם תום האימון. בשלב מתקדם יותר יחלוף הכאב רק לאחר מנוחת לילה. בשלבים מאוחרים יותר, כאשר הנזק הופך למשמעותי יותר יציק הכאב לאורך כול היום ואף יגרום לצליעה.

   הכאב מתפתח לרוב באופן הדרגתי ויהפוך לחריף רק לאחר התעלמות ממנו והמשך הפעלת עומסים על הרגל. בתחילת הדרך, אנשים עם שברי מאמץ אכן נוטים להתעלם מהכאב ממשיכים לרוץ חודשים ואף שנים עם שברי מאמץ עד להחמרה משמעותית של הנזק ורמת כאבים בלתי נסבלת. הסיבה העיקרית להתעלמות זאת היא המחשבה ש"אם הכאב היה נובע ממשהו רציני הייתי מושבת ולכן זה לא רציני ויעבור".

   שבר מאמץ בכף הרגל – אבחון

   התהליך האבחוני יחל עם לקיחת ההיסטוריה הרפואית. במסגרת זאת נלמד מתי החל הכאב? מה מיקום הכאב? מה מקל או מחיר את הכאב? האם פעילות מסוגים שונים מחמירה את הכאבים? אם לאחרונה הרמת את רמת הפעילות הגופנית שלך? האם יש לך בעיה עם צפיפות העצם? בבדיקה גופנית מישוש ולחיצה על המיקום בכף הרגל של שבר המאמץ יעוררו את הכאב. לעיתים ניתן יהיה להבחין גם בנפיחות בחלק הקדמי של כף הרגל באזור האצבעות.

   נוכל לאבחן שבר מאמץ בצילום רנטגן רק לאחר מספר שבועות מרגע הופעת הכאב. מיפוי עצמות נחשב לרגיש יותר בזיהוי  שבר מאמץ, עם זאת הרבה בעיות בכף הרגל יכולות לייצר תמונה דומה במיפוי העצמות וקושי לאבחן את הסדק בעצם באופן ודאי. MRI הוא האמצעי המועדף וזאת בזכות היותו מדויק ויכולתו לזהות שברי מאמץ תוך ימים אחדים מרגע הופעת הכאב.

   טיפול עצמי

   מנוחה מפעילות נושאת משקל. זהו הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות במידה ואתם סובלים משבר מאמץ בכף הרגל. אין הכוונה כאן לעצור כול פעילות גופנית אלא רק פעילות גופנים הכוללת ריצה, הליכה או עמידה. אין מניעה ואפילו רצוי שתמשיכו עם פעילות אירובית כגון שחייה ואופניים ופעילות מחזקת כגון משקולות (בישיבה או שכיבה) פילאטיס וכיוצא בזה. במידה ואין באפשרותכם להימנע לחלוטין מעומס על כף הרגל היעזרו בקביים, סד או אפילו כיסא גלגלים. יש אנשי מקצוע בתחום שימליצו גם על קומפרסים של קרח. לדעתי עדיף בלי.

   ההחלמה משבר מאמץ, גם כאשר התנהלות שלכם ללא דופי, עשויה להמשך חודשיים שלושה. אי הקפדה על המנוחה הנדרשת עלולה להפוך את ההחלמה לממושכת ואף בלתי אפשרית. גם לאחר שהכאבים חלפו חזרו לפעילות שלכם באופן הדרגתי וזאת כיוון שבהרבה מקרים שברי מאמץ בכפות הרגליים עלולים לחזור.

   טיפול של כירופרקט

   שבר מאמץ בכף הרגל שיטופל בשלבים המוקדמים מאפשר ריפוי מהיר יותר. שבר מאמץ שהוזנח עלול להפוך לכרוני ויצריך זמן ממושך יותר לריפוי. מלבד המנוחה המלאה לכף הרגל שמתבקשת ועשויה להימשך עד שלושה חודשים, נוסיף במרפאה טיפולים מזרזי איחוי כדוגמת לייזר רך וגלי הלם. האלומה של הלייזר הרך מכוונת ישירות אל שבר המאמץ ומגבירה את קצב הריפוי באמצעות ייצור מוגבר של אנרגיה בתאים. השימוש בגלי הלם לא נעשה ישירות על המיקום של השבר אלא סביבו וזאת כדי לעודד את תהליך הטבעי של ריפוי השבר. במקרים שבהם השבר לא ניתן לאיחוי באמצעים הללו יש לשקול התערבות כירורגית.

   מלבד המנוחה והימנעות מעומסים על כפות הרגליים נשקול שימוש בחבישה ו/או קביים. כמו כן נמליץ לצרוך כמות מוגברת (800 IU) של ויטמין D ו (2,000 mg) של סידן מידי יום. אני לא ממליץ על נטילת תרופות נוגדות כאב אלא רק במקרים קיצוניים במיוחד. גם התערבות כירורגית אינה מומלצת אלא אם הטיפול השמרני כשל.

   מניעת שברי מאמץ בכף הרגל

   בדומה לבעיות אחרות בחיים גם במקרה הזה, עדיף למנוע שברי מאמץ בכפות הרגליים מאשר לטפל בהם. יש להקפיד על כללי אימון גופני נכונים ובכלל זה הקפדה על סרגל מאמצים, מנוחה בין האימונים, גיוון בסוג הספורט (שלבו שחייה או אופניים. לא רק ריצה.), הקפדה על אימוני כוח. כמו כן הקפידו על גיוון גם במשטחי הריצה. אל תרוצו לפחות לא בהתחלה רק על כבישים או מדרכות. שמרו על סגנון ריצה רך. נחיתה על החלק הקדמי של כף הרגל עשויה לרכך באופן משמעותי את הנחיתה שלכם. נעלו נעליים שמאפשרות לכם ריצה נכונה. אני רץ עם נעליים מינימליות תוך כדי נחיתה על כרית כף הרגל וזה לדעתי הדרך הנכונה לרוץ. במידת הצורך עם קיימת בעיה בצפיפות העצם שלכם התייעצו עם תזונאי או רופא המשפחה לגבי האפשרות לאכול מזון עשיר בסידן וויטמין D.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר