דלקת בכף היד ובשורש כף היד
דלקת בכף היד

דלקת בכף היד ובשורש כף היד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בכף היד ובשורש כף היד עלולה להיגרם בין יתר בגלל דלקות פרקים, אצבע הדק, תסמונת התעלה הקרפלית ועוד. ברוב המקרים הסיבה להתפתחות תסמונות דלקתיות בכף היד היא עומס יתר על רקע השימוש החוזרני בכפות הידיים. לפעמים גם נזקי חבלה ומחלות תורמות להתפתחות דלקת בכף היד.

כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון: מעודן, מדויק, מורכב, בכוח ובעוצמה. אנו נדרשים לעיתים לאחוז בחוזקה בפטיש ולהכות באמצעותו בעוצמה שוב ושוב ולפעמים אנו צריכים לאחוז מצבט ולהסיר בעדינות מרובה קוץ שחדר לעורנו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת בכף היד ובשורש כף היד – רקע

המורכבות האנטומית של כפות הידיים השימוש הרב שאנו עושים בהן חושפות אותן לעומסים חוזרים ונשנים לפגיעה ולכאבים. הכאבים בכף היד עלולים לנבוע מפגיעה בעור, עצמות, עצבים, גידים, שרירים, סחוסים ועוד. המגבלות בגין פגיעה בכפות הידיים מתסכלות במיוחד שכן כפות הידיים שלנו מהוות אמצעי עיקרי לביצוע פעולות.

מגוון רחב של תסמונות הכאב עלולות לפגוע בכפות הידיים. בין היתר נציין פציעות טראומטיות, דלקות פרקים כגון שיגדון (Gout), דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), מחלה אוטואימונית כמו זאבת (Lupus)  או דלקת פרקים שגרונית, דלקת זיהומית, לכידת עצב פריפרית כמו בתסמונת מנהרת שורש כף היד (Carpal tunnel syndrome), כיסת גנגליון (Ganglion cyst) לרוב סביב שורש כף היד, היצרות דלקתית של תעלת הגיד (Stenosing tenosynovitis) ועוד. לפני שנעבור לתיאור חלק מאותן תסמונת כאב שכיחות בכף היד נסקור מעט את המבנה האנטומי של כף היד.

אנטומיה בסיסית של כף היד

כף היד כוללת 27 עצמות. שתי עצמות אמה, עצם הגומד (Ulna) ועצם החישור (Radius), שמונה עצמות שורש כף היד (Carpal bones), חמש עצמות מסרק (Metacarpals) וארבע עשר עצמות הגלילים (Phalanges) – שלוש בכול אצבע ושתיים באגודל. עצמות האמה ועצמות שורש כף היד יוצרות את מפרק שורש כף היד (Wrist joint). עצמות המסרק והגלילים יוצרים  את מפרק המסרק והגליל (Metacarpophalangeal joints) העצמות הגלילים יוצרים ביניהם את המפרקים הבין גלילים  (Interphalangeal joints).

הרצועות בכף היד שתפקידן לייצב את תנועת המפרקים ולמנוע תנועות לא רצויות כוללות את הרצועות הקו לטראליות והרצועה הוולרית (Volar plate). בנקודת המפגש של העצמות ישנו סחוס המאפשר תנועה חלקה וספיגת זעזועים. שרירי כף היד נחלקים לשרירים העמוקים (Intrinsic) הממוקמים בתוך כף היד ולשרירים החיצוניים (Extrinsic) הממוקמים באמה ונאחזים בכף היד ובאצבעות באמצעות גידים. עצבוב כף היד נעשה על ידי עצב הגומד (Ulnar), את עצב החישור (Radial) ואת עצב התווך (Median) שמקורם ממקלעת הזרוע (Brachial plexus) בעמוד השדרה הצווארי. העורק החישורי שבאמצעותו  בודקים דופק בשורש כף היד ועורק הגומד – ענפים של עורק הזרוע (Brachial artery) אחראים לאספקת הדם לכף היד.

דלקת בכף היד ובשורש כף היד  – תסמונות כאב שכיחות

כאבים בכפות הידיים יכולים להיגרם ממגוון רחב של סיבות החל מפגיעה בעור או שבר בשורש כף היד וכלה במחלה הפוגעת בכף היד כמו למשל דלקת פרקים ניוונית או מחלה אוטואימונית. במידה והכאבים שלכם ממשכים להציק תתייעצו עם כירופרקט. במאמר הזה תוכלו לקרוא אודות הגורמים השונים לכאבים בכף היד.

דלקת פרקים

דלקת פרקים בכף היד הן תופעה שכיחה ביותר. סוגים שונים של דלקות פרקים עלולים לפגוע במפרקי כף היד. ביניהן ניתן למנות דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים שגרונית וכמובן דלקת הפרקים השכיחה ביותר – דלקת פרקים ניוונית. המפרק בבסיס האגודל חשוף במיוחד לדלקת פרקים ניוונית. הכאב המתפתח בגלל דלקת פרקים יכול לנבוע מפגיעה ברקמות השונות בכף היד. פגיעה ברקמה הסינוביאלית – שתפקידה להפריש חומר סיכה למפרק. פגיעה בגידים – כבלים קשיחים שתפקידם לחבר את השריר לעצם. פגיעה ברצועות – חגורות גמישות וחזקות שתומכות ומייצבות את הפרקים וכמובן פגיעה במפרקים עצמם כולל בסחוסים בתוך המפרקים ובחלק הגרמי של המפרקים.

דלקת פרקים ניוונית

דלקת הפרקים הנפוצה ביותר היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). דלקת זאת תוקפת ברמות חומרה שונות כמעט את כולם. במחקרים שבוצעו נמצאו שינויים ניווניים בקרב רוב הנבדקים כבר לאחר גיל 30. המחלה מתפתחת באופן הדרגתי ופוגעת במפרקים השונים בגוף ובעיקר במפרקים נושאי משקל ועומס כמו למשל כפות הידיים, עמוד השדרה, ברכיים ומפרקי הירך. מפרק שנפצע או נותח “מזמין” התפתחות מוקדמת של דלקת פרקים ניוונית. כף גם לגבי מפרק שנחשף לעומסי יתר בגין שימוש לקוי. הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית כוללים בין השאר כאבים מקומיים, מגבלות תנועה, נוקשות ועיוות של המפרק.

דלקת בכף היד בגלל נזקי חבלה

נפילה על יד מושטת לפנים הוא מנגנון שכיח לפציעה טראומטית בכף היד. הנטייה הטבעית שלנו לבלום את הנפילה שלנו עם כף היד הופכת את הפציעות ובכלל זה שברים, פריקות, קרעים של גידים ושרירים לשכיחים. להלן מקבץ של פציעות חבלה של כף היד:

שבר בעצם הסירה

שבר בעצם הסירה (Scaphoid bone) הוא השבר השכיח ביותר בכף היד. הסימנים והתסמינים של שבר זה כוללים כאב בצד החיצוני של כף היד בבסיס האגודל באזור המכונה “תיבת ההרחה”. סיבוך אפשרי כתוצאה משבר זה היא פגיעה באספקת הדם לעצם וכתוצאה מכך מתפתח נמק בעצם השבורה והיא אינה מתאחה. לעיתים קרובות השבר בעצם הסירה מאובחן כנקיעה ואינו מטופל כראוי.

החלמה לא טובה של השבר עלולה לגרום לתפקוד לקוי של שורש כף היד, למגבלות תנועה כרוניות ולכאבים בלתי פוסקים. צילום רנטגן לאבחן בוודאות אם אכן יש שבר. הטיפול כולל קיבוע ובמקרים התערבות כירורגית.

אצבע פטיש

תלישה של הגיד הפושט של המפרק המרוחק באצבעות כף היד יכול להוביל למצב הקרוי “אצבע פטיש” (Mallet finger). השם ניתן לתופעה הזאת בגלל שהכיפוף בפרק האחרון של האצבע מקבל צורה של פטיש. לעתים תלישת הגיד גורמת גם לתלישה לשבר תלישה של עצם הגליל. הסימנים והתסמינים שמתפתחים בפתולוגיה זאת כוללים כאבים מקומיים, מגבלות תנועה של האצבע ובעיקר של הפרק האחרון באצבע ונפיחות.

לתלישת הגיד יש גם שם נוסף “אצבע בייסבול “בגלל השכיחות של הפגיעה באצבעות בקרב שחקני הבייסבול. הגורם לפציעה הזאת הוא מכה ישירה באצבע כגון זאת המתרחשת בקרב שחקני הבייסבול.  צילום רנטגן וחבישה מתאימה למספר שבועות יאפשרו החלמה מלאה.

אגודל סקי

אגודל סקי(skier’s thumb) היא פציעה שכיחה בקרב גולשי הסקי. הפציעה הזאת מתקיימת כאשר הגולש מותיר אינו מצליח להסיר את אחיזתו ממוט הגלישה בעודו נופל או מוטל קדימה. במצב הזה נוצרת הפרדת יתר של האגודל משאר האצבעות והרצועה העקיפה הגומדית (Ulnar collateral ligament) האוחזת ומייצבת את האגודל נמתחת יתר על המידה ועלולה להיקרע באופן חלקי או מלא. הסימנים והתסמינים של פציעה זאת כוללים כאבים מקומיים, נפיחות וקושי בתנועה של האגודל כולל אחיזה ופעולת צביטה. במידה ואין קרע או מדובר בקרע חלקי בלבד ניתן לטפל בפציעה באופן שמרני. קרע מלא קשה לעתים לאבחון אך מחייב כירורגיה.

שבר ע”ש בנט

שבר על שם בנט (Bennett’s fracture) הוא שבר מוארך של בסיס עצם המסרק הראשונה – של האגודל. הטיפול בשבר הזה הוא בעיקרו כירורגי. אבחון לקוי וטיפול לקוי או אי טפול בשבר עלול להוביל להתפתחות דלקת פרקים ניוונית והתפתחות מגבלות וכאבים כרוניים.

דלקת בכף היד
דלקת בכף היד

דלקת בכף היד ובשורש כף היד בגלל פגיעות בעבודה או מספורט

הכורח לבצע את העבודה שלנו באמצעות הידיים חושף את כף היד לביצוע תנועות ומטלות חוזרניות וסיכון גבוה לעומסי יתר. עומסי יתר על הרקמות השונות בכף היד עלולות לגרום לפגיעות שונות ולהתפתחות כאבים בכף היד. דוגמאות למקצועות שבהם מרבים לבצע מטלות חוזרניות כוללים גזרניות, קלדניות, סופרים ופקידים המרבים לכתוב ביד, טניסאי שאוחז במחבט, חותר בקיאק האוחז במשוטים ועוד. פציעות כמו דלקת גידים, דלקת פרקים ניוונית ותסמונת התעלה הקרפלית יכולים להיות התוצאה של עומס יתר. להלן מספר מחלות תפקודיות שכיחות:

דלקת בגיד

עומס יתר הנובע מתנועות ומטלות חוזרניות או ממאמץ חד פעמי גדול עלול לגרום נזק ודלקת באחד הגידים או בשרוול שלהם (Tenosynovitis) בכף היד או בשורש כף היד. התסמינים כוללים כאב מקומי, רגישות למישוש, נפיחות קלה, ומגבלות תנועה. הכאב יכול להקרין מעלה לאזור האמה או מטה לכיוון כף היד. הכאב יכול להיות קבוע או רק להופיע בתנועות מסוימות. הכאב יכול להשפיע על תפקוד אחד או יותר מהאצבעות.

גנגליון

גנגליון (Ganglion) זוהי ציסטה רכה מלאה בנוזל הנוצרת בשרוול של הגיד או מעטפת המפרק. ברוב המקרים גנגליון מתפתח בגב כף היד. הסימנים והתסמינים של גנגליון כוללים כאב, רגישות מקומית ומגבלות תנועה. לא תמיד גנגליון גורם להתפתחות תסמינים. גנגליון יכול להופיע יום אחד להישאר חודשים ושנים ויכול להיעלם מעצמן ללא כל טיפול. הגורם להתפתחות גנגליון אינו ברור. לפני שנים נהגו “לטפל” בגנגליון באמצעות חבטה הגונה. אך בגלל הנזקים שהפרוצדורה “הרפואית” הזאת גרמה אין הדרך הזו מומלצת יותר. טיפול שמרני בגנגליון כולל בעיקר טיפול באמצעות גלי הלם. במקרים קשים כריתה כירורגית. יש שיעור גבוה של הישנות לאחר כריתה לא יסודית של גנגליון.

אצבע הדק

אצבע הדק (Trigger finger) היא תופעה הנגרמת בגלל גירוי דלקתי בשרוול של הגיד של אחת האצבעות או לחלופין בגלל התעבות של הגיד עצמו. במצב של אצבע הדק כל ניסיון להניע את האצבע מול השרוול המוצר הלוכד את הגיד נתקל בקושי. נדרשת הנעה כוחנית של הגיד כדי ליישר את האצבע ולעבור את המכשול או לכופף אותה. לאחר שעבר את הקטע המוצר בשרוול התנועה של הגיד תשוב להיות חלקה. הסימנים והתסמינים של אצבע הדק כוללים כאב (לרוב קל) ומגבלות תנועה. הטיפול יכלול מנוחה מעומסים ותנועות חוזרניים, חבישה, וטיפולים שמרניים לריפוי ובעיקר גלי הלם ולייזר רך. במקרים קשים יש לשקול הזרקות של קורטיקוסטרואידים ואף כירורגיה.

תסמונת דה קרוון

גירוי דלקתי ופגיעה בשרוול העוטף את הגיד של האגודל עלול לגרום לתסמונת דה קרוון (De Quervain’s). הסימנים והתסמינים של תסמונת זאת כוללים כאב בחלק האחורי של האגודל וכף היד, נפיחות מקומית ומגבלות תנועה. במקרים קשים, כל ניסיון להניע את האגודל מכאיב. מלבד הכאב, יכול החולה להתלונן על נעילה של האגודל וגם רעשים הבוקעים ממנו. גורמי סיכון להתפחות הבעיה כוללים שימוש יתר באגודל. הטיפול כולל מנוחה – במידת הצורך חבישה של האגודל, שינוים באופן ההתנהלות כדי להפחית עומסים מהאגודל וטיפול שמרני. הטיפול השמרני יכלול שימוש בעזרים חשמליים לריפוי דלקות כגון לייזר רך. במקרים קשים יש לשקול הזרקות של סטרואידים ואף כירורגיה.

תסמונת התעלה הקרפלית
דלקת בכף היד
דלקת בכף היד

תסמונת מנהרת שורש כף היד או תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome)  היא אוסף של סימנים ותסמינים הנגרמים בגין היצרות של התעלה בשורש כף היד והלחץ על עצב התווך הנגרם בגלל זה. התעלה הקרפלית היא למעשה מרווח אנטומי בשורש כף היד שנוצר בין עצמות שורש כף היד (רצפת התעלה) והרצועה הרחבה הקרפלית מעל (תקרת התעלה).

בתוך התעלה הצרה הזאת נמצאים בלבד עצב התווך גם גידי האצבעות. כול פגיעה בשורש כף היד או לחלופין עומס או פגיעה באחד מהגידים העוברים התעלה עלול לגרום ללחץ על העצב התווך ולפגיעה בתפקודו .

הסימנים והתסמינים שמתפתחים בגלל תסמונת התעלה הקרפלית כוללים: כאב (גם בלילה) שעלול להקרין במעלה היד, נפיחות בשורש כף היד, תחושות נימול, דגדוגים או הירדמות בחלק הפנימי של האגודל, האצבע המורה, האמה ומחצית מאצבע הקמיצה ובחלק מכף היד מעל האצבעות הללו וכן שינויי גוונים של העור בכף היד. בשלבים מתקדמים תיתכן חולשת שרירי כף היד. (נפילת חפצים מהידיים). הזרת ומחצית מהאצבע הסמוכה אינם מעורבים.

תסמונת התעלה ע”ש גויון

לכידה וגירוי של עצב הגומד (Ulnar) בתוך התעלה התעלה ע”ש גויון המצויה בשורש כף היד עלולה לגרום לתסמונת התעלה ע”ש גויון (Guyon’s). לחץ ונזק לעצב הגומד בתוך התעלה עלול להתפתח בגין חבלה מקומית או שימוש לקוי חוזר ונשנה בכף היד. עצב הגומד מעניק תחושה לאצבע הקטנה ולמחצית מהאצבע השנייה וכן מספק שליטה מוטורית לשרירים הקטנים בכף היד.

הסימנים והתסמינים כוללים: כאבים (גם בלילה) שיכולים להקרין במעלה היד, נפיחות מקומית, נימול, דגדוגים או הירדמות של האצבע הקטנה ומחצית האצבע הסמוכה, שינויי גוונים של העור בכף היד ובשלבים מתקדמים יותר: תיתכן חולשה בשרירים המניעים את הזרת ומחצית הקמיצה ובשרירים הפנימיים בכף היד. המשמעות עלולה להיות קושי תפקודי כולל נפילת חפצים מהידיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו בעת רכיבת אופניים יוצרים עומסי יתר על העצבים בכף היד…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול…

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם סובלים מהפרעות מסוג זה בכפות הרגליים סביר להניח שגם חלק…

 • דלקת פרקים מעלה את הסיכוי ליפול

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי הערכות מידי שנה כשליש מהמבוגרים בארצות הברית נפצעים או מתים…

 • נעלי ריצה עלולות להזיק

  נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת הסיכון להיפצע אינה פוחתת למרות "השתכללות" נעל הריצה. המחקר הנוכחי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים, בעיקר מפרקים נושאי משקל או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.…

 • הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו. האם ההשפעות הללו חלות גם על המפרקים הנושאים בעומס? מתברר…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות הטיפול המועדף בגין בעיה זאת היה ניתוח. מחקרים מצביעים על…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין אם לא היא תלונה שכיחה. התסמין העיקרי של דלקת זאת…