מחשב אויב או אוהב

מחשב אויב או אוהב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מחשב אויב או אוהב? המחשב הוא כלי חיוני לעבודה ולבילוי של מבוגרים וילדים בעידן שלנו. שימוש במחשב עלול לגרום להתמכרות לאינטרנט, שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול גם לפצוע. מידי יום מגיעים למרפאתי קרבנות של חוסר התיאום בין אדם למחשב. בין הנזקים שנגרמים בגלל מחשב נמנה נזקים בעיניים, עמוד השדרה, כאבי גידים ושרירים, עצבים ופרקים. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

  אדם הפועל 20 שעות בשבוע מול מחשב מוגדר כעובד מחשבים. אך מי בארצנו עובד רק 20 שעות שבועיות עם מחשב? לדעתי כול תלמיד תיכון ממוצע "שורף" יותר מ- 20 שעות שבועיות על המחשב. ממוצע שעות העבודה של אנשי מחשבים בישראל גבוה הרבה יותר. על כן לא פלא שפציעות בגין עבודת מחשב לקויה הפכו בשנים האחרונות למגפה. והשאלה "מחשב אויב או אוהב" שבה ועולה. הקפדה על כללי ארגונומיה בסיסיים תצמצם הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בשימוש במחשב.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מחשב אויב או אוהב? – רקע

   עבודה ממושכת יום יומית מול מחשב עלולה לגרום לנזקים לרוב המערכות בגוף ובכלל זה, מערכת הלב וכלי הדם (תסמונת מחלקת התיירים), מערכת הראייה (תסמונת ראיית מחשב), וכמובן מערכות עצב, שריר ושלד. הפציעות השכיחות במערכת עצב, שריר ושלד כוללות: פגיעה בשרירים, בעצבים, בגידים, ברצועות, בפרקים, בדיסקים הבין חולייתיים וכמובן בסחוסים (כאבי גב, כאבים בעצם הזנב, כאבי כתפיים, כאבי מרפק, כאבים בכפות ידיים, פריצת דיסק ועוד). גם ילדים המשחקים שעות ארוכות מול מסך כזה או אחר חשופים לנזקים פיזיים ונפשיים (תלוי במשחקים).

   הסימנים והתסמינים האפשריים בגין פציעות הנובעות מעבודה עם מחשב וחומרתם תלויים במיקום הנזק וחומרת הנזק. סימנים ותסמינים בעקבות פגיעה במערכות עצב, שריר ושלד כוללים: עייפות שרירים, כאבים או תחושת שריפה, נוקשות במפרקים, נימול או הרדמות של חלק או של אחד מאיברי הגוף. במצבים חמורים יותר: אובדן בטווח תנועה, אובדן בכוח של היד (אחיזה) או הרגל (טיפוס על מדרגה), אובדן מיומנות מסוימת, אובדן שיווי משקל, עיוות של הגוף, נפיחות, עוויתות שריריות, אדמומיות (לא בלחיים) או אובדן צבע.

   מחשב אוהב או אויב – פציעות שכיחות מעבודה עם מחשב

   פציעות בגלל ישיבה מול המחשב

   אנו נחלק את הפציעות השכיחות לקטגוריות שונות: ראשית נתייחס לפציעות הנגרמות בגלל עצם הישיבה מול המסך וכמובן אופן הישיבה. הפציעות בגין ישיבה ממושכת ובעיקר אם הישבה אינה נכונה כוללות בעיקר פציעות עמוד השדרה וגפיים עליונות. תסמונות כאב שכיחות על הרקע הזה נמנה כאבי גב תחתון, כאבי צוואר וכאבי גב עליון בגלל בגלל בלט דיסק, פריצת דיסק או שחיקת סחוסים, דלקות בגידים ובשרירים בגב ובידיים ועוד.

   פציעות שימוש יתר בגפה העליונה בגלל עבודת מחשב

   ההקלדה החוזרנית  והשימוש החוזרני עם העכבר במנחים שאינם אופטימליים מובילים לעומסי יתר נקודתיים ולפציעות של שימוש יתר (overuse injuries). פציעות אלו מתמקדות במרפקים, כתפיים וכפות ידיים ומובילות להתפתחות תסמונות כאב שונות כולל מרפק טניס, דלקת ברירי השרוול המסובב בכתפיים, תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונות לכידה עצבית אחרות, תסמונת כאב באגודל (שחיקת סחוסים ודלקות גידים)ועוד.

   נזקים לעיניים בגלל עבודה מול עבודת מחשב

   העיניים שלנו תוכננו אבולוציונית להתמקד על עצמים מרוחקים יחסית (מעל 6 מטרים). מיקוד הראייה שלנו לאותו מרחק לפרקי זמן ארוכים כפי שקורה עם עבודת מחשבים גורמת לעייפות של העיניים. התעלמות מעייפות עיניים זאת עלולה להוביל להתפתחות תסמונת ראיית מחשב. על פי ארגון האופטומטריסטים האמריקאי קרוב ל- 90% מעובדי מחשבים סובלים לפחות מחלק מהסימנים והתסמינים של התסמונת הזאת. הסימנים והתסמינים של התסונת ראיית מחשב כוללים תחושה של יובש בעיניים, תחושה של שריפה בעיניים, עיניים עייפות, עיניים אדומות, טשטוש של הראייה, ראייה כפולה, קושי במיקוד הראייה, הפרשת דמעות מוגברת, עפעוף יתר, כאבי ראש, כאבים בצוואר וכאבים בכתפיים.

   פציעות מעבודה עם מחשב נייד

   מחשבים ניידים לא נועדו לשעות עבודה ממושכות ובכל זאת אנשים רבים הפכו אותם לכלי העבודה העיקרי שלהם.  עבודה נכונה עם מחשב נייד הן עבודות קצרות טווח כאשר אתם בדרכים או לא ליד מחשב נייח. אבל כאמור לא כך הוא ועובדים רבים מבלים שעות ארוכות מול מחשב נייד. הבעיה העיקרים של מחשבים ניידים היא העובדה שהמקלדת והמסך קרובים מידי זה לזה. מחד הצבה של המחשב הנייד באופן שיאפשר הקלדה בזווית נכונה תותיר את המסך נמוך מידי לעיניים ותגרום עומסים לצוואר שלכם. מאידך הרמת המחש הנייד כך שהמסך שלו נוח לקריאה יגרום לקושי בהקלדה ועומסים על הגפיים העליונות. עבודה ממשוכת עם מחשב נייד משמעותה סיכוי גבוה לפציעות צוואר גב עליון גבב תחתון, עיניים, מרפקים, כתפיים ועוד.

   פציעות ילדים בגלל מחשבים

   ילדים הם אולי הקבוצה הכי נפגעת בקרב משתמשי מחשבים. ילדים צריכים לשחק עם ילדים ולהתרוצץ בחצרות. ילדים לא אמורים לשבת שעות ארוכות ולשחק משחקים, חלקם משחקים אלימים. הישיבה הממושכת הזאת מול המחשבים גובה מילדים מחירים בריאותיים כבדים גופניים ומנטליים. מחשבים מדרבנים את הילדים לגלוש לאורח חיים יושבני על כל המשתמע מכך ובכלל זה השמנה, מחלות כגון סוכרת ועוד. הנזקים הגופניים הנגרמים לילדים בגלל ישיבה מול מסך המחשב כוללים בעיקר נזקים לעמוד השדרה המותני והצווארי (כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, כאבי ראש ועוד), נזקים למפרקי האצבעות ובעיקר אגודלים ועוד. מחשבים הם הסיבה לכך שהרבה מידי ילדים סובלים מכאבי גב.

   מחשבים גם מזיקים להתפתחותם המנטלית והחברתית של ילדים וגורמים להם בין היתר להיות אלימים ואגרסיביים אבל לזה אני לא נכנס כאן. עם זאת חשוב לציין שהקפדה על גבולות ולוחות זמנים עשויים לאפשר משחקי מחשבים שיעשו רק טוב לילדכם. ניתן להתיר לילדים זמן קצוב שבו הם יכולים לשחק עם משחקי מחשב שנבחרים עבורם. במקרה הזה הילדים יוכלו ליהנות, לבלות ויפתחו יכולות ותכונות כאלה ואחרות כמו קואורדינציה, מהירות תגובה, קריאה, זיהוי ויזואלי ועוד.

   טיפים לעמדת מחשב ארגונומית

   מחשב אויב או אוהב
   מחשב אויב או אוהב

   יש לשאוף שכול עבודה תתבצע בתנוחה ניטרלית ונוחה ללא לחצים פיזיים או נפשיים מיותרים. עמדת מחשב ארגונומית עשויה לעזור לנו להשיג את המטרה הזאת עם מגבלות. למה מגבלות? ובכן, עצם הישיבה הממושכת מול מחשב היא לכשעצמה מזיקה כך שבמקרה הטוב בעזרת עמדת עבודה תקינה אנו רק מצמצמים את הנזק. על כן הכלל הראשון חייב להיות הפסקות תכופות לעיניים (כול 20 דקות הפסק העבודה ל20 שניות והבט למרחק), ולגוף (כול 40 דקות קום והתהלך 4 דקות).

   עמדת  מחשב ארגונומית:

   1. הכיסא מתכוונן, המושב רחב ועמוק, אינו נוגע בברכיים
   2. כיסא מצויד בתמיכה לגב התחתון ותמיכה מתכווננת לידיים
   3. כפות רגליים מונחות על הרצפה או על הדום
   4. פרקי כף יד ישרים, כתפיים רפויות, ידיים ומרפקים צמודים לגוף מרחפים מעל המקלדת.
   5. ראש, כתפיים וגב ישרים
   6. קו הראייה מול הקצה העליון של המסך
   7. מסך ומקלדת לפנים המרכז
   8. מסמכים בקו אחד עם המקלדת והמסך
   9. מקלדת מורמת קמעה בחלקה האחורי
   10. הימנע משימוש בכוח מיותר במקלדת ובעכבר
   11. מקם פריטים בהם אתה משתמש קרוב אליך עכבר קרוב למקלדת, הימנע מיד מוחזקת רחוק מידי
   12. נסה / שנה עכברים לעיתים
   13. שנה תנוחות לעיתים קרובות
   14. וודא תנאים סביבתיים מתאימים (אור, רעש טמפרטורה וכו).
   15. הגבילו את זמן הישיבה, כל 30 דקות קומו והתהלכו והביטו אל האופן (מנוחה לגוף ומנוחה לעיניים).

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל