דלקת בגב העליון: גורמים אבחון וטיפול

דלקת בגב העליון: גורמים אבחון וטיפול

דלקת בגב העליון: גורמים אבחון וטיפול. כאבים בגב העליון היא תלונה הנשמעת רבות במרפאות של כול רופא ראשוני. הגב העליון תוכנן לעמוד בעומסים ופחות לתנועה ועל כן הוא עמיד לעומסים ופציעות הרבה יותר מחלקי הגב האחרים כולל הגב התחתון והצוואר. הצורך בעמידות נגזר מתפקידו של הגב העליון וכלוב הצלעות להגן על האיברים הפנימיים שלנו. עמידות זאת מובילה לכך שרוב הפציעות והדלקות בגב העליון נגרמות בגלל נזקים מינוריים ובכלל זה מתיחת שריר, גירוי דלקתי קל במפרקי השטחה, גירוי דלקתי קל באחד הגידים או הרצועות ונזקים דומים אחרים.

במקרים אלו טיפול עצמי הכולל בעיקר מנוחה והימנעות מביצוע תנועות כואבות עשוי להועיל ולהעביר את המיחושים הללו תוך ימים ספורים. עם זאת ישנם מקרים שבהם התסמינים הללו בחלקי הגב העליונים נגרמים בגלל פתולוגיות קשות. במקרים אלו תצטרכו עזרה, של כירופרקט, של כירורג או של מומחה אחר. כאן במאמר "דלקת בגב העליון: גורמים אבחון וטיפול" תוכלו לקרוא בקצרה על תסמונת כאב שכיחה זאת, על הגורמים לה ועל האופן שבו נאבן ונטפל בה.

דלקת בגב העליון: גורמים אבחון וטיפול – רקע

הגב שלנו מהווה ציר שעליו אנו מתבססים כדי לבצע פעולות שונות. תסמינים בחלקים הללו של הגב עלולים להפריע לנו לשבת בעבודה או עם המשפחה בבית, להרים משאות מינימליים, לעסוק בספורט ועוד. לתסמינים באזור הזה של הגב ישנה נטייה להיות כרוניים. הסיבה לכך היא שקשה לשמור על שגרת חיים מבלי להעמיס ובכך לפצוע את הגב העליון והמרכזי.

דלקת בגב העליון – גורמים

נזק באחת או יותר מהרקמות השונות בגב העליון עלול לגרום לדלקת וכאבים בגב העליון. בין יתר הרקמות שעלולות להינזק בגב העליון נמנה: גידים, שרירים, רצועות, חוליות, דיסקים בין חולייתיים ועוד. מה עלול לגרום נזק לאחת מהרקמות הללו בגב העליון? התשובה היא לרוב עומסי יתר חוזרניים אך גם נזקים טראומטיים ונזקים הנגרמים ממחלות.

עומסי יתר חוזרניים עלולים להיווצר על רקמות הגב העליון ממגוון סיבות. בין יתר הגורמים לעומסי יתר חוזרניים על הגב העליון נמנה של יציבה לקויה, ישיבה לקויה וממושכת, רכינה ממושכת מעל מסך טלפון או מחשב, הרמה לא נכונה של משא, עבודת צביעה, עבודת מכונאות, עבודה על פס ייצור ועוד. נזקי חבלה עלולים להתפתח בגלל פציעות ספורט, תאונות דרכים, נפילה ועוד. מחלות והפרעות בריאותיות שעלולים לגרום לתסמינים הללו כוללים דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית, פיברומיאלגיה, גידול סרטני, דלקת זיהומית ועוד.

גורמי סיכון לדלקת וכאבים בגב העליון

גורמי סיכון להתפתחות דלקת וכאבים בגב העליון נחלקים לכאלה שיש לנו שליטה עליהם ולאחרים שאין לנו שליטה כזאת.

גורמי סיכון לדלקת וכאבים בגב העליון שאין לנו שליטה עליהם

 • גיל (מעל גיל 30 הסיכון להתפתחות דלקת כזאת עולה),
 • מגדר (נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר)
 • ליקויים מבניים מולדים או נרכשים כגון קיפוזיס או סקוליוזיס שעלולים לגרום לעומסי יתר מפעילות מינורית יחסית
 • ליקויים ביומכניים נרכשים או מולדים בעמוד השדרה הגבי או בעבודת השכמות עלולים גם הם להוביל להתפתחות כאב באזור הזה
 • גנטיקה – רקע משפחתי של ליקויים וכאבים בגב העליון

גורמי סיכון לדלקת וכאבים בגב העליון שיש לנו שליטה עליהם

 • מקצועות ועיסוקים מסוימים (כמו עבודת מחשבים למשל) חושפים את העוסקים בהם לעומסי יתר על הגב העליון
 • אורח חיים יושבני מהווה גורם סיכון להתפתחות דלקת וכאבים בגב העליון
 • השמנה ועודף משקל מעלים את הסבירות להתפתחות כאבים בגב העליון
 • יציבה לקויה מעלה את העומסים על הגב העליון ובכך מעודדת התפתחות דלקת וכאבים בגב העליון
 • סוגי ספורט מסוימים כמו למשל כדוריד, כדור מים ועוד היוצרים עומסים ממוקדים בגב העליון ובשכמות
 • מצבים נפשיים כגון דיכאון, חרדות או מתח נפשי כרוני יגרמו להתכווצות שרירים בלתי רצונית בגב העליון ובשכמות ועל הציר של הזמן יגרמו גם לכאב מקומי
 • עישון מהווה גם גורם סיכון להתפתחות דלקת וכאבים בגב העליון
 • שרירי ליבה חלשים מעלים את הסבירות להתפתחות כאבים בגב העליון

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים אופייניים להתפתחות דלקת בגב העליון כוללים כמובן מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נוקשות וחוסר נוחות כללית. התסמינים הללו יכולים להיות חריפים ביותר או קהים, יכולים להופיע באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי, יכולים להציק למספר שעות ולהיעלם או להימשך שנים רבות ועלולים להיות מושלכים לכיוון החזה, זרוע, בטן ועוד. כאשר ישנו לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה הגבי אזי צפויים סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, הירדמות, חולשה ועוד. במצב של מיחושים קשים עלול החולה להתלונן גם על מגבלות תפקודיות בחיי היום יום. סימנים ותסמינים נלווים כמו אובדן שיווי משקל, אובדן משקל בלתי מוסבר, קושי לנשום, חום גוף גבוה, כאבי ראש קשים ועוד שמעלים את הסיכוי שמקור הבעיה אינו מכני אלא מערכתי מחייבים פנייה לחדר מיון.

דלקת בגב העליון – אבחון ואבחנה מבדלת

דלקת בגב העליון: גורמים אבחון וטיפול
דלקת בגב העליון: גורמים אבחון וטיפול

אבחון של מקור הכאבים בגב העליון נשען על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, על הממצאים המופקים מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך על בדיקות דימות ומעבדה. תסמונות כאב שכיחות שיש לשלול את קיומן כולל בין היתר:

 • פציעות של רקמות רכות ובכלל זה שרירים, גידים ועוד
 • בלט או פריצת דיסק בין חולייתי
 • דלקת פרקים מסוגים שונים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית
 • ספונדילוליזיס
 • דלקת זיהומים בעמוד השדרה
 • היצרות תעלת השדרה ועוד
 • נזקים לאורך הגב העליון על רקע טראומתי ובכלל זה שברים בעמוד השדרה העליון מתיחה או קרע של רקמות רכות ועוד
 • הפרעות בריאותיות מסכנות חיים כולל אוטם שרירי הלב, אבנים בכליות, סוגי סרטן מסוימים ועוד

טיפול

במקרים קלים וחשוב לציין שרוב המקרים הם קלים הטיפול יכול להיעשות באופן עצמאי. כול שנדרש כדי לרפא את הבעיה ולהעלים את התסמינים הם מנוחה, הימנעות מביצוע תנועות או שהייה במנחים המחמירים את הכאב בגב העליון, כרית חימום, עיסוי עדין ועוד. כאשר הכאב נמשך יותר ממספר ימים, הכאב מחמיר או אם לכאבים הללו בגב העליון מתלווים סימנים ותסמינים כמו מגבלות תנועה קשות, הקרנות כאב לחלקים שונים בגוף ועוד יש לקבל עזרה מקצועית. כירופרקט התייחס ליציבה, ולארגונומיה במטרה לצמצם את העומסים המוטלים על הגב העליון ויטפל בכאב באמצעות מכשור ייעודי כמו גלי הלם או לייזר רך. עוד ישלב הכירופרקט טכניקות טיפול ידניות כדי לשמר ואף לשפר את טווחי התנועה של הגב העליון. במקרים הנדרים שבהם הטיפול השמרני כושל נפנה את החולה לטיפול רפואי הכולל תרופות כאלה ואחרות ולעתים גם ניתוח.

שיקום

מטרת השיקום של הגב העליון היא החזרת הכשירות הגופנית של האזור ובכלל זה היכולת לתפקד תחת עומסים בטווחי תנועה נורמליים ללא כאבים. העיקרון הוא חיזוק, הגמשה ואיזון השרירים הפועלים ומניעים את הגב העליון ואת שרירי הליבה באופן הדרגתי ושיפור של טווחי התנועה. תהליך השיקום שיחל כבר בשלב הטיפולי יכלול החל מטכניקות טיפול פסיביות וכלה בתרגילים אקטיביים מול התנגדות. חלק חשוב מהשיקום של הגב העליון יכלול שיפור של מערכת שיווי המשקל, שיפור של חוש החישה העצמית. תכנית השיקום היא אישית ותלויה כמובן ברקמה שניזוקה ובחומרת הנזק.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד השדרה ופגיעה באיברים נוספים. הפרעות אלה מובילות להתפתחות סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר כאבי גב, מגבלות תנועה ועוד.

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבי גב תחתון טיפול ומניעה

כאבי גב תחתון טיפול ומניעה

מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של הירחון הרפואי הנחשב – לנסט (The Lancet). בסדרה זאת מפרטים 31 מומחים בין לאומיים את המצב הנוכחי וכיצד יש לתקנו.

דיאטה עלולה לגרום לאוסטאופורוזיס

דיאטה עלולה לגרום לאוסטאופורוזיס

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.