כאבי גב תחתון סיבות אפשריות
כאבי גב תחתון סיבות

כאבי גב תחתון סיבות אפשריות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון – סיבות אפשריות לכך עלולות לכלול נזק לאחת מרקמות הגב בגלל נזקי חבלה, נזק מצטבר או מחלות. אם אתם חשים כאבי גב תחתון סיבות אפשריות לכך מהווים מידע חשוב שבאמצעותו תמנעו את הכאב. מידע על סיבות אפשריות להתפתחות כאבים בגב התחתון עשוי להועיל לכם גם כאשר אתם רוצים להקל על הכאבים שלכם לאחר שהתפתחו.

זה פשוט לא הגיוני שכמעט כל בני האדם סובלים מכאבים בגב התחתון. שמנים, רזים, שחורים ,לבנים, נשים, גברים, בנים, בנות, ספורטאים וכאלה שמנהלים אורח חיים יושבני. כמעט כולנו סובלים או נסבול מכאבים בעמוד השדרה המותני וחלק גדול מבני האדם סובלים באופן כרוני. מה ההסבר לכך? ישנם הרבה הסברים אפשריים לתעלומה זאת. בספרו של ריצ’רד דוקינס, “ההצגה הגדולה בתבל, הראיות בזכות האבולוציה”, בפרק: עיצוב לא תבוני (הוצאת דביר, עמודים:342-357) מצטט המחבר את רובין וויליאמס שדרן אוסטרלי לענייני מדע שכותב:

“כמעט כל בעל גב היה יכול להגיש תביעה נגד היצרן…, אתם חייבים להודות שזה לא היה אחד הרגעים הגדולים שלו, הוא (אלוהים) בטח עשה אותו (את הגב) בחפזה כדי לעמוד בתאריך היעד לקראת סוף היום השישי”.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון סיבות אפשריות – רקע

כאבי גב תחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לפניה לעזרה רפואית אחרי שפעת. כ85% מהאנשים יסבלו מהם לפחות פעם אחת במהלך חייהם. הגב התחתון פגיע כל כך כיוון שהוא תומך ברוב משקל גופנו. ברוב המקרים מקור הכאבים הוא נזק קל לשרירים בגב התחתון והכאבים יחלפו לאטם גם ללא כול טיפול. ההמלצות הן על כן, לרוב, המשיכו להיות פעילים ושמרו על שגרת חייכם תוך זהירות לא להחמיר את הכאב והנזק. חלק קטן מהאנשים אלו עלולים לסבול מכאבים כרוניים ויצטרכו התייחסות וטיפולים שונים לבעייתם.

הנזקים הכלכליים והעומסים על מערכות הבריאות הנובעים מתסמונת כאב זאת הנם עצומים. על פי נתונים של המכון הלאומי האמריקאי להפרעות נירולוגיות ושבץ מוחי העלויות של הטיפולים בתופעה זאת של כאבי גב תחתון לבדה נאמדים בעשרות מיליארדי דולרים מידי שנה. להוצאות הטיפול יש להוסיף ההפסדים בגין אובדן ימי עבודה ותשלומי פיצויים. אחד הסעיפים בהוצאות העצומות הללו הוא השימוש המיותר, לרוב, בבדיקות מעבדה ובדיקות דימות.

האם אנחנו צריכים ללכת על ארבע?

האם העובדה שבני האדם סובלים באופן שכיח מתסמונת כאבי גב תחתון נובעת מכך שהפסקנו ללכת על ארבע? התשובה לכך היא חיובית בחלקה. כאבי גב תחתון אינם נגרמים אך ורק מהליכה על שתיים, גם אורח החיים המודרני המתאפיין, מחד, בחוסר פעילות גופנית ומאידך, בישיבה ארוכה תורם את חלקו. ריצ’רד דוקינס מתייחס גם לסוגיה זו בספרו: “הבעיה היא שאבותינו התהלכו במשך מאות מיליוני שנים עם עמוד שדרה אופקי פחות או יותר…עמוד השדרה לא קיבל בשמחה את שינוי היציבה שניכפה עליו במיליוני השנים האחרונות. מעצב של פרימט זקוף קומה היה חוזר לשולחן השרטוטים…” (קראו בהרחבה על כאבים ואבולוציה)

מה למעשה ניזוק בגב תחתון

כאבים בגב התחתון יכולים לנבוע מפגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות או התומכות בעמוד השדרה בפרט ובגב בכלל. פגיעה בשרירי הגב או ברקמות הרכות האחרות הפועלות בסמוך או על עמוד השדרה (רצועות, גידים, מעטפות מפרקים ועוד), פגיעה במפרקים של עמוד השדרה או נזקים לדיסק הבין חולייתי. ברוב המקרים פגיעה באחת או יותר מהרקמות הללו תעמוד בבסיס התלונה שלכם:

נזקים לגידים, שרירים ורצועות

כאבי גב תחתון בעקבות נזקים לרקמות רכות כמו גידים, שרירי הגב (Back muscles) או רצועות (Ligaments) עמוד השדרה נחשבות לשכיחות ונגרמות לרוב בגלל עומס יתר. החוליות בעמוד השדרה מעניקות נקודות אחיזה לרקמות הרכות הללו ואלה תומכים ומעניקים יציבות ויכולת תנועה לעמוד השדרה. רצועות עמוד השדרה מתפקדות גם כתוחם אנטומי של תנועת החוליות ומונעות תנועות חריגות בכיוונן ובטווחים שלהן.

ברוב המקרים כאבי גב תחתון והתסמינים האחרים הנלווים להם שנובעים מפגיעה בשרירים וברצועות אינם נמשכים זמן רב. הסיבה לכך היא יכולת ההחלמה המצוינת, יחסית, שיש לרקמות הללו. עם זאת כאשר הפגיעה ברקמות אלו מתמשכת הכאבים עלולים להפוך לכרוניים וכך גם התסמינים האחרים. פגיעה כרונית ברקמות הרכות עלולה להביל לנזק תפקודי ביומכני בעמוד השדרה ובכך להעלות את הסיכוי להחמרת הנזק.

הכאבים הנובעים מפגיעה ברקמות הרכות הנאחזות בעמוד השדרה ו/או אלו הפועלות סביבו יהיו ממוקדים באזור הנזק אך עלולים גם להקרין לישבנים ולגפיים. הכאב יהיה מלווה בהתכווצות שרירים חריפה. ברוב המקרים ניתן להקל על כאבי גב תחתון מהסוג הזה באמצעות מנוחה בשכיבה. ניסיון לאמץ את עמוד השדרה עלול להחמיר את הכאב. ברוב המקרים, זמן ההחלמה של רקמות רכות שניזוקו בעמוד השדרה הוא קצר ועומד על מספר ימים עד 3-4 שבועות.

נזק למפרקי החוליות

מלבד המפרק הבין חולייתי הנוצר באמצעות הדיסק הבין חולייתי ישנם  בין כל זוג חוליות לאורך עמוד השדרה המותני שני מפרקים נוספים – פרקי שטחה (Facets). פרקי השטחה המצויים בחלק האחורי של החוליות מייצבים ומאפשרים את התנועה הנרחבת של עמוד השדרה. כמו מפרקים אחרים בגוף גם לפרקי השטחה יש סחוס העוטף את פני המפרק, המפרק עטוף במעטפת ומצויד ברקמה סינוביאלית היוצרת נוזל סינוביאלי. עקב העומס המוטל עליהם פוטנציאל הפגיעה במפרקים הללו הוא גבוה. החל משחיקת הסחוס המדפן של פרקי השטחה, עבור דרך פגיעה ברקמה הסינוביאלית וכלה בפגיעה במעטפת המפרק. נזקים אלו יובילו להתפתחות תסמונת פרקי שטחה מותניים הכוללת בין היתר כאבי גב תחתון.

בשונה מפגיעה ברקמות רכות הפגיעה במפרקים עלולה לגרום לנזקים מבני בלתי הפיך מה שיוביל לכאבים כרוניים ותפקוד ביומכני לקוי ביתר קלות. הסימפטומים האופייניים לנזק למפרקי עמוד השדרה כוללים כאבים באזור הנזק, נוקשות מקומית ומגבלות תנועה ועמידה. הקלה בכאב ניתן להשיג לרוב על ידי פעולות כגון הליכה, ישיבה או כפיפה. מאידך, מתיחה לאחור, הליכה אטית ועמידה ממושכת עלולים להחמיר את הכאבים. גם במקרה הזה זמן ההחלמה יימשך לרוב ימים אחדים עד 3-4 שבועות. עם זאת יתכנו מקרים של נזקים משמעותיים יותר שבהם הכאבים יוסיפו להתקיים ברמות חומרה שונות לאורך זמן.

נזק לדיסק הבין חולייתי

כאבי גב תחתון על רקע של פגיעה בדיסק הבין חולייתי היא תופעה שכיחה עם כי פחות שכיחה מכאב הנגרם בגלל נזק שרירי. כל זוג חוליות בעמוד השדרה מופרד באמצעות חומר סחוסי חזק – הדיסק הבין חולייתי. הדיסק בולם את הזעזועים העוברים לאורך עמוד השדרה ומקנה גמישות ותנועה לעמוד השדרה. הדיסק הבין חולייתי בנוי מטבעות סיביות היקפיות (Annular fibrosus) ומליבה צמיגה (Nucleus pulposus). במצב של עומס החומר הצמיגי במרכז מתרחב ונדחף לכיוון הטבעות הסחוסיות שתוחמות אותו. בהיותו נתון לעומסים קשים חשוף הדיסק לנזקים שיכולים לגרום לכשל מבני וצורתי של הדיסק. שלבי הנזק כוללים: בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק, מצב בו הליבה הצמיגה זולגת החוצה מעבר לטבעות הסחוסיות.

כאבי גב תחתון הנובעים מפגיעה בדיסק הבין חולייתי עלולים להימשך שבועות ואף חודשים. למעשה נזק לדיסק בין חולייתי הוא נזק בלתי הפיך. רק לעיתים רחוקות ועם הקפדה התנהגותית ללא רבב במטרה שלא להחמיר את הנזק תחול ספיגת מסוימת של הדיסק שעשויה לאפשר מרווח גדול ביותר עבור שורש העצב. יכולת ההחלמה הנדרשת היא על כן מהעצב שניזוק בגין הלחץ שמופעל עליו ולא מהדיסק הבין חולייתי. העצב יחלים רק לאחר שהלחץ שמופעל עליו מופחת או מוסר לחלוטין בין אם על ידי טיפולים או בין אם על ידי ניתוח.

סיאטיקה

לכשל מבני צורתי של הדיסק הבין חולייתי ישנן השלכות קליניות ובכללן פגיעה ביכולת של הדיסק לבלום זעזועים וכן לחץ על חוט שדרה או על שורשי עצבים העוברים בסמוך. לחץ פיזי על אחד מענפי העצב הסיאטי (בעברית: עצב השת) בחוליות המותן  בגב התחתון עלול לשבש את ההולכה העצבית של עצב זה לגרום לסיאטיקה. תסמיני הסיאטיקה יכללו כאבי הגב מקומיים בגב התחתון והישבן ו/או כאבים שיכולים  להקרין במורד הגפה לאורך מסלול העצבוב של העצב עד לכף הרגל. מלבד כאבי גב תחתון צפוי החולה להתלונן גם על חלק או כול הסימנים והתסמינים הבאים: שינויים תחושתיים בעור מאחורי הירך, השוק, וכף הרגל, חולשת השרירים האחוריים בירך ושל רוב שרירי השוק וכף הרגל, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בשיעול, עיטוש ובתנועות מסוימות. ניתן להקל על הכאב בשכיבה.

כאבי גב תחתון סיבות אפשריות
כאבי גב תחתון סיבות אפשריות

נזק לעמוד שדרה תחתון עלול לכלול גם רמות שונות של מגבלות תנועה וכן מגוון נוסף של סימנים ותסמינים כולל תחושות דגדוג, שריפה, נימול והירדמות של חלק מהרגל, חולשה של אחד או יותר מהשרירים ברגל ועוד. במקרים קשים חולשת השריר עלולה להחמיר ולהגיע למצב של שיתוק מלא. כאשר קיים לחץ על חוט השדרה הסימפטומים עלולים לכלול גם אובדן שליטה על הסוגרים של פי הטבעת ושלפוחית השתן.

תסמונת זנב הסוס

לחץ ישיר על חוט השדרה עלול לגרום תסמונת זנב הסוס. תסמונת זנב הסוס (Cauda equina syndrome) הוא מצב קליני מסוכן ונדיר המחייב התערבות כירורגית דחופה. תסמונת זו מתרחשת בגין לחץ על צמת העצבים -“זנב סוס” (Cauda equina) – הבוקעת מהחלק התחתון של חוט השדרה. הסימפטומים בגין תסמונת זאת עלולים לכלול מלבד כאבי גב תחתון גם אובדן תחושה באזור המפשעה (אובדן תחושה אוכפי) וחמור מכך אימפוטנציה ופגיעה בתפקוד הסוגרים של פי הטבעת ושלפוחית השתן. ברוב המקרים הגורם לתופעה קלינית חמורה זאת היא פריצת דיסק גדולה, מרכזית, המפעילה לחץ מכאני מקומי משמעותי. רק ניתוח מהיר עשוי להציל את התפקוד של העצבים הפגועים.

נזק לעמוד השדרה בגלל מחלות

הנזקים לרקמות השונות בעמוד השדרה המותני יכולים להתרחש גם בגלל מספר מחלות ופתולוגיות מערכתיות. בין המחלות שיש ביכולתן לגרום להרס ונזקים של חוליות מפרקים ורקמות רכות נין למנות דלקות פרקים למיניהן וגידולים סרטניים שפירים או ממאירים, ראשוניים או גרורות.

נזק לרקמות ואיברים מרוחקים

מגוון מחלות עצום יכול לגרום בין היתר לכאבי גב התחתון שהם תוצאה של הקרנה. בין המחלות הללו נמנה מפרצת באבי העורקים, דלקות ואבנים בכליות, דלקות ואבנים בדרכי השתן, מחלות רקמות חיבור, פיברומיאלגיה, מחלת פאג’ט, מיוסיטיס, מחלות גינקולוגיות כולל אנדומטריוזיס וחולי בשחלות, מחלות במערכת העיכול, מחלות לב ועוד. אין לשכוח שגם פריצת דיסק בגב המרכזי ו/או בצוואר עלולים לגרום לכאבי גב תחתון.

כאבי גב תחתון – סימנים ותסמינים נלווים

הסימנים והתסמינים האופייניים לפגיעה בגב התחתון תלויים כמובן בסוג הפגיעה שנפגעה וחומרת הפגיעה. כאבים בגב התחתון יהיו לרוב קלים ויחלפו מעצמם תוך ימים ספורים. רק בקרב מיעוט יהפכו כאבי הגב התחתון למטרד קשה וממושך הזקוק לטיפול ולהכוונה. עם זאת רצוי להתייחס ברצינות גם לכאבי גב תחתון קלים וזאת כדי למנוע החמרה אפשרית, למנוע את הפיכתם לכרוניים ולמנוע מוגבלות גופנית כרונית. הטיפול בבעיות גב תחתון כרוניות הוא מאתגר יותר ועלול להימשך זמן רב. הכאבים יכולים  להופיע באופן פתאומי או הדרגתי, יכולים להיות חדים או קהים, קצרי חיים (עד חודש) או כרוניים (מעל שלושה חודשים), מתמשכים או עם הפוגות, ממוקדים או מוקרנים.

ביומכניקה של עמוד השדרה

עמוד השדרה שלנו מצטיין בדרגות חופש מרובות המקנות לו טווחי תנועה מגוונים. ניתן לראות בקלות רבה את היתרון שבתנועתיות זאת, אך יכולת תנועתית זאת עלולה גם להזיק לעמוד השדרה. מבחינה ביו מכנית מגוון התפקידים של עמוד השדרה כוללים נשיאה והעברה של משקל גופנו לגפיים, להקנות לנו את היכולת לנוע וחשוב לא פחות הגנה על חוט השדרה ועל העצבים העוברים בתעלת חוט השדרה. לצורך יישום תפקידים אלו נזקק עמוד השדרה להיות חזק, להיות יציב ובעל יכולת ביו מכנית גבוהה.

עמוד שדרה יציב נמדד ביכולתו לשמור על המבנה שלו ועל המיקום היחסי הנכון של הפרקים והחוליות בכול מנח ובכול תנועה תחת עומסים פיזיים. רוב הנזקים שמקורם אינו טראומה אלא נזק מצטבר לעמוד השדרה או לאחת מהרקמות המרכיבות אותו, נגרמים גם בגלל התנהגות ביו מכנית לקויה. הגורמים להתנהגות ביו מכנית לקויה הם בין היתר חולשה ואובדן מיומנות של שרירי הליבה, שתפקידם כולל תמיכה בחוליות עמוד השדרה במצבים סטטיים ודינמיים. השינויים הניווניים המתפתחים בגין תפקוד לקוי של עמוד השדרה והרקמות שתומכות בו עלולים לגרום לפגיעה ביכולת של הפרקים או החוליות לשמר התנהגות ביו מכנית אופטימלית. פגיעה תפקודית זו עלולה בתורה להחמיר את השיניים הניווניים וכך הלאה.

כאבי גב תחתון  – גורמים

כאבי גב תחתון סיבות אפשריות
כאבי גב תחתון סיבות אפשריות

למרות תהליכי הניוון הנלווים לאורח החיים היושבני וחסר הפעילות הגופנית של האדם המודרני הגוף שלנו לא איבד את יכולתו המופלאה לספוג, להתאים ולרפא את עצמו מנזקים הנגרמים בגלל טראומה, יציבה לקויה, תנועות או פעולות לא נכונות. אלא שגם ליכולת זו יש גבול אותו אנו נוטים לעבור ובכך יוצרים מצבים של עומס יתר וגורמים לפציעות, בלאי, דלקות וכאב.

טראומה

אכן, כאבי גב תחתון יכולים להיגרם מטראומה כגון תאונות דרכים, נפילות או פציעת ספורט אך לרוב, הרקע לכאבי הגב הוא עומס מצטבר הגורם לנזק מצטבר.

עומס יתר

ריבוי עומסים על עמוד השדרה התחתון הנובע מישיבה ממושכת שאינה נכונה וביצוע מטלות ותנועות חוזרניות עלול לגרום להתפתחות הדרגתית של בלאי ונזקים מצטברים לרקמות השונות.

מחלות למיניהן

כאבי גב תחתון יכולים להתפתח כתוצאה ממחלות שונות כולל, דלקות פרקים – דלקת פרקים ניוונית או דלקות פרקים אוטואימוניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים ראשוניים או גרורות, הקרנות כאב מחולי באברים מרוחקים כגון אבנים בכליות, דלקת בדרכי השתן, דלקת ברחם או בשחלות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן