דלקת בגיד אכילס מה גורם לה
דלקת בגיד אכילס מה גורם לה

דלקת בגיד אכילס מה גורם לה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בגיד אכילס מה גורם לה? הגורם העיקרי להתפתחות דלקתית וסימנים ותסמינים שונים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים החוזרים השגרתיים שהמוטלים על כפות הרגליים שלנו בחיי היום יום ובספורט. סיבות נוספות להתפתחות דלקת בגיד אכילס כוללות נזקי חבלה. בעבר נהגו לטפל בדלקת זאת באמצעות זריקות סטרואידים. נכון להיום בגלל תופעות הלוואי הטיפול הזה אינו מקובל יותר.

גודלו העצום יחסית של גיד אכילס מרמז על העומסים האדירים שהוא נחשף להם. עומסים אלו חושפים את הגיד לסוגי פציעה שונים הכוללים מתיחה, קרע חלקי ואפילו קרע מלא ולהתפתחות של כאבים בכף הרגל ותסמינים נוספים. הגיד יכול להינזק מעומס יתר חד פעמי המוטל על הרגל והקרסול (תאונה, נפילה, קפיצה..) או מעומס יתר מצטבר (ריצה, קפיצות, משחקי כדור..). רוב הנזקים של הגיד מתרחשים מספר סנטימטרים מעל עצם העקב. קריעה מלאה של הגיד מחייבת כירורגיה. בכל מקרה של דלקת בגיד אכילס מה גורם לה צריכה להיות השאלה שאתם מפנים לקלינאי שלכם. סימנים ותסמינים אופייניים עשויים לתת רמז לגבי מהות הנזק בגיד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת בגיד אכילס מה גורם לה – רקע

גיד אכילס המחבר את עצם העקב אל שרירי השוק מורכב מאגד של סיבים קשיחים ביותר. דלקת בגיד אכילס מתרחשת לרוב בקרב רצים שמעלים באופן חד מידי את העצימות של האימונים שלהם וגם בקרב ספורטאים מתבגרים העוסקים בפעילות היוצרת עומסי יתר על הגיד הזה כמו למשל טניס, כדורגל וכדורסל. השכיחות של הפגיעה בגיד אכילס נחשבת לגבוהה במיוחד במדינות המתועשות ששם היא עומדת בערך על אחד על כול 15,000 תושבים. במדינות העולם השלישי שבה הנטייה ללכת יחפים גדולה יותר אנו נתקלים בין היתר בפחות בעיות בגיד אכילס. הגברים נוטים לסבול מדלקת בגיד אכילס יותר מנשים. נתון זה עשוי לרמוז על כך שפעילות ספורט אגרסיבית המאפיינת בעיקר גברים מהווה סיבה מרכזית להתפתחות דלקת בגיד אכילס ולנזקים אחרים. גילם הממוצע של הנפגעים עומד על 36 שנים.

רוב המקרים של דלקת בגיד אכילס יכולים להיות מטופלים בהצלחה באופן שמרני, כלומר, ללא ניתוחים ורצוי גם ללא תרופות. במקרים רציניים יותר שבהם הקרע בגיד אכילס גדול מכדי להיות מטופל שמרנית יש לשקול התערבות כירורגית לתיקון הנזק. אבחון מהיר עשוי למנוע התפתחות של דלקת או קרע זעיר בגיד לכדי קרע מלא המחייב ניתוח.

אנטומיה של הגיד

מיקום אנטומי של גיד אכילס
מיקום אנטומי של גיד אכילס

גיד אכילס הוא הגיד הגדול והחזק ביותר בגופנו. הגיד נוצר למעשה על ידי חיבור שני הגידים של שרירי הרגל התחתונה האחוריים (calf muscles): שריר התאומים (gastrocnemius) ושריר הסוליה (soleus). הגיד מחבר את השרירים הללו אל עצם העקב מאחור. כאשר שרירי הרגל האחוריים מתכווצים גיד אכילס נמתח ומושך אחריו את העקב ואת כף הרגל. מכניקה זו נדרשת לעמידה על האצבעות, להליכה, ריצה וקפיצה. העומס על גיד אכילס עלול להגיע במהלך ריצה או קפיצה לעד פי 12 ממשקל גופו של האתלט.

גיד אכילס שצורתו מזכירה כבל מסיבי, בנוי מרקמת חיבור המכילה סיבי קולגן. כול סיב קולגן בגיד כולל בתוכו כלי דם ועצבוב. בניגוד לגידים אחרים גיד אכילס אינו מכוסה בשרוול מלא אלה ברקמת חיבור הקרויה פרה טנדון (Paratendon). בהשוואה לרקמות אחרות בגופנו לגיד אכילס אספקת דם דלה. אספקת הדם דלה במיוחד בגובה של בין 2 – 6 סנטימטרים מעל נקודת החיבור של הגיד אל עצם העקב. זהו אכן האזור שבו מתרחשות רוב הקריעות ומתפתחת דלקת בגיד אכילס.

דלקת בגיד אכילס מה גורם לה – גורמים שכיחים

פציעות והתפתחות דלקת בגיד אכילס הן פציעות ספורט שכיחות אשר מתרחשות בעיקר בקרב ספורטאים מבוגרים (30 – 60) אשר אינם מתאמנים באופן סדיר. כאשר אותם ספורטאים שלרוב חצו את שיאם עולים למגרש הם מגזימים ומנסים לשחזר הצלחות מימים עברו. העומסים הקיצוניים הללו על גיד שאינו כשיר מהווים הזמנה לנזק ולדלקת.

סיכון יתר נוסף לקרע או מתיחה של גיד אכילס מהווה עיסוק בענפי ספורט כגון: כדור סל, כדור רגל, טניס, ריצות וכול יתר ענפי הספורט המצריכים קפיצות, ריצות ושינויי כוון מהירים. גם חבלה ונפילה עלולים לגרום להתפתחות דלקת בגיד אכילס אך אין הדבר שכיח.

ניוון

דלקת בגיד אכילס מה גורם לה
דלקת בגיד אכילס מה גורם לה

מהקדמה ניתן להבין מהם הגורמים העיקריים לנזק לגיד אכילס: ראשית תהליכי ניוון. סיכויו של גיד שנחשף לעומס יתר להתפתחות דלקת בגיד אכילס גדולים בערך כמו בגיד אכילס שלא עושים בו שימוש משמעותי. חוסר שימוש אינטנסיבי בגיד אכילס או בכול גיד אחר גורם לגיד לאבד מעוביו ומיכולתו לעמוד בעומסים. גם הגיל מהווה גורם בניוונו של הגיד וחשיפתו לנזק פוטנציאלי. עם השנים עובר הגיד כמו יתר רקמות הגוף תהליכי ניוון. בעיקר נכון הדבר לגבי אנשים שאינם מתאמנים באופן סדיר ו/או אלו שעיקר הפעילות הגופנית שלהם אינה נושאת משקל גוף (שחייה, אופניים).

עומס יתר

גורם רב השפעה להתפתחות דלקת בגיד אכילס הוא כמובן פגיעות ממאמץ נשנה אשר מובילות לעומס יתר ונזק מצטבר. לכול רקמה בגוף יש את היכולת לעמוד ברמה מסוימת של עומסים ואשר מעבר לה ישנו כשל. גם לגיד אכילס ולא משנה מה מצבו הפיזיולוגי קיימת מגבלה. ניתן כמובן באמצעות אימונים להגדיל את כושר העמידה של הגיד במאמצים אך לכך נדרשים זמן, ותכנית אימונים הדרגתית.

דלקות ומחלות

דלקות פרקים, מחלות אוטואימוניות ומחלות גנטיות המשבשות את מבנה הגיד ואיכותו מהוות גורם סיכון מוגבר לפציעה והתפתחות דלקת בגיד אכילס. מחלה כמו קושינג שהיא הפרעה אנדוקרינית הנגרמת עקב רמות גבוהות של קורטיזון בדם פוגעת ברקמות החיבור בגוף כולל במבנה האנטומי של הגיד ומגבירה את הסיכון לפציעה.

דלקת בגיד אכילס – גורמי סיכון שכיחים

מגוון גורמי סיכון מעלים את הסיכוי לנזקים והתפתחות דלקת בגיד אכילס. בין היתר נציין את העובדה שלגברים סיכוי גדול יותר לסבול מהבעיה, ככול שאנו מתבגרים גדל הסיכוי לסבול מפציעה וכאבים בגיד אכילס, ליקויים מבניים בכף הרגל כמו למשל שרירי שוק קצרים, כפות רגליים שטוחות או גבוהות ועוד מהווים גם הם גורם סיכון, ספורט שכרוך בעומסים גדולים על כפות הרגליים כמו ריצה ובעיקר ריצה בעליות, קפיצה חדה מידי בעצימות האימונים, ריצה עם נעליים לא מתאימות, טיפולים תרופתיים נוגדי דלקות זיהומיות או על בסיס קורטיזון עלולים להגביר את הסיכון לפציעה בגיד.

סימנים ותסמינים אופייניים לדלקת בגיד אכילס

כמובן שהסימנים והסימפטומים ובעיקר עצמתם תלויה בסוג הנזק וחומרתו. מתיחה של הגיד – במקרה של מתיחה של הגיד ההתפתחות הדלקתית, הכאבים והמגבלות תנועה שנלווים לה עשויים לקחת גם מספר שעות מרגע הפציעה. כאשר מדובר בקרע של הגיד אתם צפויים לחוות כאב חד בחלק האחורי של הרגל באזור הפגיעה ומגבלת תנועה קשה. התיאור שאנו מקבלים מאנשים שקרעו את הגיד הוא תיאור המדמה פגיעה מקליע של רובה.

לעיתים ידווחו אותם אנשים על רעש של קריעה הנלווה לתחושת הכאב. במישוש ניתן יהיה לחוש במרווח שנוצר בנקודת הקרע. בצקת ושטף דם צפויים להתפתח סביב הקרסול. הפעולות של גיד אכילס הכוללות ניתור, יכולת לעמוד על קצות אצבעות והליכה נפגעות באופן חד.

פציעות שכיחות בגיד אכילס

1) דלקת בחיבור שבין הגיד לעצם העקב

דלקת בגיד אכילס מה גורם לה
דלקת בגיד אכילס מה גורם לה

פעילות חוזרת יוצרת עומס נקודתי בחיבור שבין גיד אכילס לעצם העקב (Calcaneus). עומס זה מוביל לקרעים מיקרוסקופיים, דלקת מקומית, נפיחות וכאבים. לעיתים פתולוגיה זו יכולה להילוות לדלקת ברקמת הבורסה המצויה בין הגיד לעצם העקב (Retro calcaneal bursa).

2) דלקת בשרוול שעוטף את גיד אכילס

השרוול שעוטף את גיד אכילס מועד לנזקים ודלקות (Para tendinitis) בעיקר בקרב אצנים. הדלקת הזו נובעת כנראה מהאצה והאטה במהירות הריצה ו/או אצנים בעלי כף רגל מתגלגלת פנימה עקב אובדן קשת.

3) דלקת בגיד אכילס

כמו כול רקמה אחרת גם גיד אכילס עצמו חשוף למתיחות, קרעים מקרוסקופיים ודלקות (Achilles Tendinitis) בגין עומסים חוזרניים ופעילות חוזרת או בגלל עומס חד פעמי היוצר נזק. לעיתים, אספקת הדם דלילה לגיד לא מאפשרת את שיקום הגיד והדלקת הולכת ומחריפה. בסופו של דבר הגיד מתעבה, נחלש וכואב. גיד אכילס יכול להינזק ולהידלק בנקודת החיבור שלו לעצם העקב (Insertional Achilles Tendinitis) או במרכזו (Noninsertional Achilles Tendinitis). בשני המקרים סיבי הגיד שניזוקו עלולים להתקשות ולהסתייד. ואז ניתן לזהות את הנזק גם בצילום רנטגן פשוט (ראה תמונה בראש העמוד).

4) קרע חלקי או מלא של גיד אכילס

קרע בגיד אכילס
קרע בגיד אכילס

העומסים העצומים המוטלים על גיד אכילס חושפים אותו לדלקות ולקרעים זעירים. עומס קיצוני או טראומה חדה עלולים גם לגרום לקרע חלקי או אפילו קרע מלא של הגיד. קרע כזה מתרחש לרוב כ3-4 סנטימטרים מעל נקודת החיבור של הגיד לעצם העקב. ברוב המקרים קרע חלקי יכול להתאחות על ידי התנהלות נכונה, טיפול ושיקום מקצועיים.

יש לפעמים שהתעלמות מהכאבים בגיד והזנחה של הדלקת או קרע חלקי שנוצרו בה עלולים להוביל להתפתחות קרע מלא בגיד. במקרה של קרע מלא של הגיד אין מנוס מניתוח לתיקון הקרע.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול…

 • דלקת פרקים מעלה את הסיכוי ליפול

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי הערכות מידי שנה כשליש מהמבוגרים בארצות הברית נפצעים או מתים…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים, בעיקר מפרקים נושאי משקל או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.…

 • כאבי צוואר עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה המחקר שהמתנתם לו. מתברר שבין יתר המעללים של העישון הוא…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות הטיפול המועדף בגין בעיה זאת היה ניתוח. מחקרים מצביעים על…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים העיקריים להשמנה. הטלפון החכם מעודד את אורח החיים הפסיבי וזאת…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים מצאו שמתח נפשי ובעיקר מתח נפשי כרוני מעלה את הסיכון…

 • כאבי גב זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו שהחלו מאז שהאדם הזדקף ואולי אף לפני כן נגרמים בגלל מגוון…

 • הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו. האם ההשפעות הללו חלות גם על המפרקים הנושאים בעומס? מתברר…