דלקת בגיד אכילס מה גורם לה

דלקת בגיד אכילס מה גורם לה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת בגיד אכילס מה גורם לה? הגורם העיקרי להתפתחות דלקתית וסימנים ותסמינים שונים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים החוזרים השגרתיים שהמוטלים על כפות הרגליים שלנו בחיי היום יום ובספורט. סיבות נוספות להתפתחות דלקת בגיד אכילס כוללות נזקי חבלה. בעבר נהגו לטפל בדלקת זאת באמצעות זריקות סטרואידים. נכון להיום בגלל תופעות הלוואי הטיפול הזה אינו מקובל יותר.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  גודלו העצום יחסית של גיד אכילס מרמז על העומסים האדירים שהוא נחשף להם. עומסים אלו חושפים את הגיד לסוגי פציעה שונים הכוללים מתיחה, קרע חלקי ואפילו קרע מלא ולהתפתחות של כאבים בכף הרגל ותסמינים נוספים. הגיד יכול להינזק מעומס יתר חד פעמי המוטל על הרגל והקרסול (תאונה, נפילה, קפיצה..) או מעומס יתר מצטבר (ריצה, קפיצות, משחקי כדור..). רוב הנזקים של הגיד מתרחשים מספר סנטימטרים מעל עצם העקב. קריעה מלאה של הגיד מחייבת כירורגיה. בכל מקרה של דלקת בגיד אכילס מה גורם לה צריכה להיות השאלה שאתם מפנים לקלינאי שלכם. סימנים ותסמינים אופייניים עשויים לתת רמז לגבי מהות הנזק בגיד.

  {loadposition inside-page}

  דלקת בגיד אכילס מה גורם לה – רקע

  גיד אכילס המחבר את עצם העקב אל שרירי השוק מורכב מאגד של סיבים קשיחים ביותר. דלקת בגיד אכילס מתרחשת לרוב בקרב רצים שמעלים באופן חד מידי את העצימות של האימונים שלהם וגם בקרב ספורטאים מתבגרים העוסקים בפעילות היוצרת עומסי יתר על הגיד הזה כמו למשל טניס, כדורגל וכדורסל. השכיחות של הפגיעה בגיד אכילס נחשבת לגבוהה במיוחד במדינות המתועשות ששם היא עומדת בערך על אחד על כול 15,000 תושבים. במדינות העולם השלישי שבה הנטייה ללכת יחפים גדולה יותר אנו נתקלים בין היתר בפחות בעיות בגיד אכילס. הגברים נוטים לסבול מדלקת בגיד אכילס יותר מנשים. נתון זה עשוי לרמוז על כך שפעילות ספורט אגרסיבית המאפיינת בעיקר גברים מהווה סיבה מרכזית להתפתחות דלקת בגיד אכילס ולנזקים אחרים. גילם הממוצע של הנפגעים עומד על 36 שנים.

  רוב המקרים של דלקת בגיד אכילס יכולים להיות מטופלים בהצלחה באופן שמרני, כלומר, ללא ניתוחים ורצוי גם ללא תרופות. במקרים רציניים יותר שבהם הקרע בגיד אכילס גדול מכדי להיות מטופל שמרנית יש לשקול התערבות כירורגית לתיקון הנזק. אבחון מהיר עשוי למנוע התפתחות של דלקת או קרע זעיר בגיד לכדי קרע מלא המחייב ניתוח.

  אנטומיה של הגיד

  מיקום אנטומי של גיד אכילס
  מיקום אנטומי של גיד אכילס

  גיד אכילס הוא הגיד הגדול והחזק ביותר בגופנו. הגיד נוצר למעשה על ידי חיבור שני הגידים של שרירי הרגל התחתונה האחוריים (calf muscles): שריר התאומים (gastrocnemius) ושריר הסוליה (soleus). הגיד מחבר את השרירים הללו אל עצם העקב מאחור. כאשר שרירי הרגל האחוריים מתכווצים גיד אכילס נמתח ומושך אחריו את העקב ואת כף הרגל. מכניקה זו נדרשת לעמידה על האצבעות, להליכה, ריצה וקפיצה. העומס על גיד אכילס עלול להגיע במהלך ריצה או קפיצה לעד פי 12 ממשקל גופו של האתלט.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גיד אכילס שצורתו מזכירה כבל מסיבי, בנוי מרקמת חיבור המכילה סיבי קולגן. כול סיב קולגן בגיד כולל בתוכו כלי דם ועצבוב. בניגוד לגידים אחרים גיד אכילס אינו מכוסה בשרוול מלא אלה ברקמת חיבור הקרויה פרה טנדון (Paratendon). בהשוואה לרקמות אחרות בגופנו לגיד אכילס אספקת דם דלה. אספקת הדם דלה במיוחד בגובה של בין 2 – 6 סנטימטרים מעל נקודת החיבור של הגיד אל עצם העקב. זהו אכן האזור שבו מתרחשות רוב הקריעות ומתפתחת דלקת בגיד אכילס.

   גורמים שכיחים לדלקת בגיד אכילס

   פציעות והתפתחות דלקת בגיד אכילס הן פציעות ספורט שכיחות אשר מתרחשות בעיקר בקרב ספורטאים מבוגרים (30 – 60) אשר אינם מתאמנים באופן סדיר. כאשר אותם ספורטאים שלרוב חצו את שיאם עולים למגרש הם מגזימים ומנסים לשחזר הצלחות מימים עברו. העומסים הקיצוניים הללו על גיד שאינו כשיר מהווים הזמנה לנזק ולדלקת.

   סיכון יתר נוסף לקרע או מתיחה של גיד אכילס מהווה עיסוק בענפי ספורט כגון: כדור סל, כדור רגל, טניס, ריצות וכול יתר ענפי הספורט המצריכים קפיצות, ריצות ושינויי כוון מהירים. גם חבלה ונפילה עלולים לגרום להתפתחות דלקת בגיד אכילס אך אין הדבר שכיח.

   ניוון

   מהקדמה ניתן להבין מהם הגורמים העיקריים לנזק לגיד אכילס: ראשית תהליכי ניוון. סיכויו של גיד שנחשף לעומס יתר להתפתחות דלקת בגיד אכילס גדולים בערך כמו בגיד אכילס שלא עושים בו שימוש משמעותי. חוסר שימוש אינטנסיבי בגיד אכילס או בכול גיד אחר גורם לגיד לאבד מעוביו ומיכולתו לעמוד בעומסים. גם הגיל מהווה גורם בניוונו של הגיד וחשיפתו לנזק פוטנציאלי. עם השנים עובר הגיד כמו יתר רקמות הגוף תהליכי ניוון. בעיקר נכון הדבר לגבי אנשים שאינם מתאמנים באופן סדיר ו/או אלו שעיקר הפעילות הגופנית שלהם אינה נושאת משקל גוף (שחייה, אופניים).

   עומס יתר

   גורם רב השפעה להתפתחות דלקת בגיד אכילס הוא כמובן פגיעות ממאמץ נשנה אשר מובילות לעומס יתר ונזק מצטבר. לכול רקמה בגוף יש את היכולת לעמוד ברמה מסוימת של עומסים ואשר מעבר לה ישנו כשל. גם לגיד אכילס ולא משנה מה מצבו הפיזיולוגי קיימת מגבלה. ניתן כמובן באמצעות אימונים להגדיל את כושר העמידה של הגיד במאמצים אך לכך נדרשים זמן, ותכנית אימונים הדרגתית.

   דלקות ומחלות

   דלקות פרקים, מחלות אוטואימוניות ומחלות גנטיות המשבשות את מבנה הגיד ואיכותו מהוות גורם סיכון מוגבר לפציעה והתפתחות דלקת בגיד אכילס. מחלה כמו קושינג שהיא הפרעה אנדוקרינית הנגרמת עקב רמות גבוהות של קורטיזון בדם פוגעת ברקמות החיבור בגוף כולל במבנה האנטומי של הגיד ומגבירה את הסיכון לפציעה.

   גורמי סיכון להתפתחות דלקתית בגיד

   מגוון גורמי סיכון מעלים את הסיכוי לנזקים והתפתחות דלקת בגיד אכילס. בין היתר נציין:

   • לגברים סיכוי גדול יותר לסבול מהבעיה
   • גיל – ככול שאנו מתבגרים גדל הסיכוי לסבול מפציעה וכאבים בגיד אכילס
   • ליקויים מבניים בכף הרגל כמו למשל שרירי שוק קצרים, כפות רגליים שטוחות או גבוהות ועוד
   • ספורט שכרוך בעומסים גדולים על כפות הרגליים כמו ריצה ובעיקר ריצה בעליות
   • עלייה חדה מידי בעצימות האימונים
   • ריצה עם נעליים לא מתאימות
   • טיפולים תרופתיים אנטיביוטיים או על בסיס סטרואידים

   סימנים ותסמינים אופייניים לדלקת בגיד אכילס

   כמובן שהסימנים והסימפטומים ובעיקר עצמתם תלויה בסוג הנזק וחומרתו. מתיחה של הגיד – במקרה של מתיחה של הגיד ההתפתחות הדלקתית, הכאבים והמגבלות תנועה שנלווים לה עשויים לקחת גם מספר שעות מרגע הפציעה. כאשר מדובר בקרע של הגיד אתם צפויים לחוות כאב חד בחלק האחורי של הרגל באזור הפגיעה ומגבלת תנועה קשה. התיאור שאנו מקבלים מאנשים שקרעו את הגיד הוא תיאור המדמה פגיעה מקליע של רובה.

   לעיתים ידווחו אותם אנשים על רעש של קריעה הנלווה לתחושת הכאב. במישוש ניתן יהיה לחוש במרווח שנוצר בנקודת הקרע. בצקת ושטף דם צפויים להתפתח סביב הקרסול. הפעולות של גיד אכילס הכוללות ניתור, יכולת לעמוד על קצות אצבעות והליכה נפגעות באופן חד.

   פציעות שכיחות בגיד אכילס

   1) דלקת בחיבור שבין הגיד לעצם העקב

   דלקת בגיד אכילס מה גורם לה
   דלקת בגיד אכילס מה גורם לה

   פעילות חוזרת יוצרת עומס נקודתי בחיבור שבין גיד אכילס לעצם העקב (Calcaneus). עומס זה מוביל לקרעים מיקרוסקופיים, דלקת מקומית, נפיחות וכאבים. לעיתים פתולוגיה זו יכולה להילוות לדלקת ברקמת הבורסה המצויה בין הגיד לעצם העקב (Retro calcaneal bursa).

   2) דלקת בשרוול שעוטף את גיד אכילס

   השרוול שעוטף את גיד אכילס מועד לנזקים ודלקות (Para tendinitis) בעיקר בקרב אצנים. הדלקת הזו נובעת כנראה מהאצה והאטה במהירות הריצה ו/או אצנים בעלי כף רגל מתגלגלת פנימה עקב אובדן קשת.

   3) דלקת בגיד אכילס

   כמו כול רקמה אחרת גם גיד אכילס עצמו חשוף למתיחות, קרעים מקרוסקופיים ודלקות (Achilles Tendinitis) בגין עומסים חוזרניים ופעילות חוזרת או בגלל עומס חד פעמי היוצר נזק. לעיתים, אספקת הדם דלילה לגיד לא מאפשרת את שיקום הגיד והדלקת הולכת ומחריפה. בסופו של דבר הגיד מתעבה, נחלש וכואב. גיד אכילס יכול להינזק ולהידלק בנקודת החיבור שלו לעצם העקב (Insertional Achilles Tendinitis) או במרכזו (Non insertional Achilles Tendinitis). בשני המקרים סיבי הגיד שניזוקו עלולים להתקשות ולהסתייד. ואז ניתן לזהות את הנזק גם בצילום רנטגן פשוט (ראה תמונה בראש העמוד).

   4) קרע חלקי או מלא של גיד אכילס

   העומסים העצומים המוטלים על גיד אכילס חושפים אותו לדלקות ולקרעים זעירים. עומס קיצוני או טראומה חדה עלולים גם לגרום לקרע חלקי או אפילו קרע מלא של הגיד. קרע כזה מתרחש לרוב כ3-4 סנטימטרים מעל נקודת החיבור של הגיד לעצם העקב. ברוב המקרים קרע חלקי יכול להתאחות על ידי התנהלות נכונה, טיפול ושיקום מקצועיים.

   יש לפעמים שהתעלמות מהכאבים בגיד והזנחה של הדלקת או קרע חלקי שנוצרו בה עלולים להוביל להתפתחות קרע מלא בגיד. במקרה של קרע מלא של הגיד אין מנוס מניתוח לתיקון הקרע.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,