כאב פטלופמורלי טיפול
כאב פטלופמורלי טיפול

כאב פטלופמורלי טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב פטלופמורלי – טיפול מהיר המתבסס על אבחון מדוקדק עשוי למנוע נזקים כרוניים ולאפשר חזרה מהירה לתפקוד מלא. סימנים ותסמינים הנובעים ממפרק ירך – פיקה או מהרקמות התומכות והמניעות את מפרק הזה מהווים תלונה שכיחה. הגורם העיקרי לכאב פטלופמורלי הוא שימוש יתר במפרק בגין ביצוע תנועות ופעולות חוזרניות. גם נזק טראומטי למפרק הזה עלול להוביל להתפתחות כאב במפרק הברך.

תסמונת זאת בקדמת הברך מהווה את אחת מפציעות הספורט השכיחות ביותר ומהגורמים השכיחים ביותר כאבי ברכיים. לפציעה זאת מגוון שמות כולל ברך רצים, תסמונת כאב קדמית בברך ועוד. אבחון מדויק ומהיר יאפשר טיפול יעיל ומהיר ובכך אפשר יהיה למנוע את המשך התפתחות הנזקים בברך ובכלל זה את השחיקה של הסחוס התת פיקתי. התעלמות מהסימנים ותסמינים של התסמונת הזאת עלולה להוביל לאובדן בלתי הפיך של סחוס יקר ערך במפרק ירך פיקה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב פטלופמורלי טיפול – רקע

כאבי ברכיים עלולים להתפתח בגלל מספר רב של פתולוגיות כאשר תסמונת כאב פטלופמורלי מהווה את אחת מתסמונות הכאב השכיחות ביותר בברך. כאב זה בקדמת הברך מתפתח כאשר קיימת פגיעה בסחוס התת פיקתי או פגיעה ברקמות סביב פיקת הברך. תסמונת זו שכיחה במיוחד בקרב טירונים וספורטאים על רקע העומסים החוזרניים שמוטלים על הברכיים. למעשה כשליש מהכאבים בברך בקרב ספורטאים נגרמים בגלל תופעה זאת.

היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית, בדיקות מיוחדות ובמידת הצורך בדיקות דימות יעזרו לנו לאבחן את מקור הבעיה ולהעריך את חומרתה. על בסיס הידע הזה ניתן יהיה לבנות תכנית טיפולים יעילה שתמנע מהבעיה להפוך לכרונית. מלאכת האבחון כרוכה בלקיחת היסטוריה רפואית של הנבדק ושל התלונה, למידה של הרקע הבריאותי של הנבדק ומשפחתו, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות.

כאב פטלופמורלי אבחון

אבחון של כאבי ברכיים יחל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית, יעבור לבדיקה פיזית ובמידת הצורך יכלול בדיקות דימות ובדיקות מעבדה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הברך אינו מכאני כמו למשל חום ואובדן משקל בלתי מוסבר מהווים דגל אדום וסיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

היסטוריה של הפציעה

האבחון של כאב פטלופמורלי יחל כאמור מלימוד ההיסטוריה של התפתחות הכאב וכן מההיסטוריה הרפואית של הנבדק ושל משפחתו. נשאל את החולה בין יתר: היכן הכאב?, מתי החל הכאב?, כיצד החל הכאב (חבלה, עבודה, ספורט, בית ועוד)? מהי רמת הכאב בסולם שבין 1-10?, תן תיאור של הכאב בברך? האם הוא קבוע? מתי עוצמת הכאב בברך מגיעה לשיאה (בוקר, ערב, לילה) האם הכאב בברך מעיר אתכם מהשינה?.

נשאל, האם ישנם עוד סימנים ותסמינים נלווים לכאב בברך כגון נימול, חולשה, אובדן שליטה על הסוגרים, רעשים בברכיים ועוד?, מה מחמיר או מפחית את הכאבים בברך (הליכה, ריצה, שכיבה, ישיבה, התכופפות, שיעול, התעטשות, אכילה, נהיגה, לחץ נפשי), האם טופלתם בגלל הכאב בברך ואילו טיפולים? (טיפולי מגע, תרופות ו/או זריקות נגד כאב או נוגדי דלקת, ניתוחים? ). נעריך האם קיים קשר בין המקצוע של החולה, הספורט שבו הוא עוסק (ריצה?), הרגליו ו/או תחביביו לבין הכאב בברך. נעריך האם התלונות הנוכחיות קשורות להיסטוריה הרפואית (אשפוזים קודמים, ניתוחים קודמים) או הגנטית של הנבדק או משפחתו.

בדיקה גופנית

בבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את הכאב בברכו של הנבדק, נאתר את הרקמה הכואבת, נאמוד את חומרת הנזק ובמידת האפשר נאתר גם את מנגנון הפציעה.

התבוננות ומישוש

במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן בברכיים (זווית Q, ברכי O או ברכי X), באגן, בגב התחתון, במפרק הירך ובמפרקי הקרסול (כף רגל שטוחה), כדי לאתר שינויים בולטים (פציעות, צלקות, ניוון שרירי), נמשיך להתבונן על האזורים הללו בעוד הנבדק מבצע פעילות מעמיסה כולל עמידה (צליעה?), כפיפה לכיוונים שונים, הליכה, ריצה ואפילו קפיצה. נמשש את האזורים הללו ואת האזורים הסמוכים להם כדי לזהות מוקדי כאב, עיוותים, שינויים בגוון העור ועוד. בערת המישוש של הברך נוודא שאין אזורים נפוחים ו/או רגישים. המישוש של הברך יכלול מישוש של מפרק הפיקה ירך ועלול לגרום במקרה הזה לשחזר את התלונות על כאב פטלופמורלי.

טווחי תנועה וכוח

נבדוק את טווחי התנועה של הברכיים וגם של הגב התחתון, האגן ומפרק הירך – כול האזורים הללו עלולים לגרום להשלכות כאב לברכיים. נבדוק את טווחי התנועה של הפיקה (תנועת יתר, נוקשות יתר, נטיית יתר החוצה או פנימה) כוחם של השרירים שפועלים סביב האזורים האנטומיים המוזכרים. שרירים שנבדוק את מצבם (כוח, גמישות, נוקשות יתר יתר) כוללים את השריר הארבע ראשי מלפנים ואת שרירי המיתר מאחור, כמו כן נבדוק גם את כוחם של השרירים הפועלים על האגן, על מפרק הירך ועל מפרק הקרסול.

בדיקות מיוחדות

נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל בין היתר נערוך בדיקות מיוחדות לזיהוי פגיעה בתנועת פיקת הברך ו/או בסחוס התת פיקתי (Patellofemoral grind test, Patellar tilt test, Apprehension), בדיקות לזיהוי פגיעה ברצועות התומכות של הברך (מגירה קדמי ואחורי, Lachman, Varus force ,Valgus force) ונערוך בדיקות לזיהוי פגיעה במיניסקוסים של הברך (McMurray ,Apley), נערוך בדיקות מיוחדות לזיהוי מצבם של שרירים וחלקי גוף אחרים שעלולים להשליך כאב לכיוון הברך. נערוך בדיקות נוירולוגיות שאינן צפויות למצוא דבר.

נערוך בדיקות ייעודיות לאזורי גוף מרוחקים מהברכיים שעלולים במקרה של פציעה להשליך כאב לקדמת הברך. אזורים אנטומיים אלו כוללים את עמוד השדרה המותני שפתולוגיות המתפתחות בו לעתים קרובות כמו למשל פריצת דיסק עלולות לגרום להקרנות כאב לקדמת הרגל. אזורים ורקמות נוספים בעלי יכולת, במצב של פציעה, להשליך כאב לקדמת הברך כוללים כמובן את מפרק הירך, לכידה של עצב פריפרי (מרלגיה פרסטטיקה) ועוד.

בדיקות דימות ומעבדה

בשלב הזה כול המידע כדי לקבוע אבחון של תסמונת כאב פטלופמורלי אמור להיות בידנו. במידה ונותר ספק נפנה את החולה לבדיקות נוספות שיעזרו לנו לשלול פתולוגיה אחרת או לאשר את האבחון שלנו. בין יתר הבדיקות שניתן לבצע נציין בדיקות דימות ו/או בדיקות  מעבדה.  צילום רנטגן פשוט עשוי להועיל בזיהוי פתולוגיות וליקויים במיקום ובמבנה של פיקת הברך הכוללים שינויים ניווניים, שברים, נמק א-וסקולרי ועוד. דימות תהודה מגנטית  (MRI) יועיל בזיהוי פגיעה ברקמות רכות ובכלל זה קרע רצועות, קרע מיניסקוס, נזקים לסחוס ועוד. MRI קינמטי עשוי לסייע בזיהוי תנועה לקויה של פיקת הברך. מיפוי עצמות עשוי לסייע בזיהוי תהליכים דלקתיים ועוד בברך. בבדיקות מעבדה ניתן יהיה לשלול אפשרות לדקת זיהומית בברך, דלקת פרקים ועוד.

אבחנה מבדלת

הכאב בקדמת הברך המאפיין פגיעה במפרק הירך פיקה עלול להידמות לכאב המופיע כתוצאה מפגיעה אחרת במערכת שריר ושלד. בין פתולוגיות שעלולות לגרום להשלכת כאב לכיוון הברך נמנה פריצת דיסק מותני ולחץ על שורש עצב מותני, פציעה של מפרק הירך, דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis), מרלגיה פרסטטיקה – דלקת פריפרית של עצב ועוד. במהלך התהליך האבחוני חייב הקלינאי באמצעות הקשבה להיסטוריה הרפואית, ביצוע הבדיקה הגופנית וקבלת תוצאות וממצאי בדיקות מעבדה והדמיה לבצע גם אבחנה מבדלת ולשלול את כול הגורמים האחרים שעלולים לגרום לכאב פטלופמורלי.

כאב פטלופמורלי טיפול

הטיפול המועדף בתסמונת כאב פטלופמורלי הוא טיפול שמרני, כלומר טיפול שאינו כולל כירורגיה ובמידת האפשר אינו כולל תרופות. להלן פירוט אודות טיפול עצמי ואודות טיפול כירופרקטי מקצועי בתסמונת. בכול הנוגע לטיפול הרפואי האפשרות העיקרית כוללות טיפול באמצעות מגוון תרופות נוגדות דלקת, סטרואידים ואחרות שאינן על בסיס סטרואידי.

טיפול עצמי בכאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי “נולד” על רקע שיבוש מכני ועל כן יכול להיות מטופל, לפחות בהתחלה, באופן שמרני ואפילו עצמי. זכרו התנהגות נכונה כאשר הכאב מופיעה לראשונה בברך היא קריטית לריפוי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים וכתוצאה מכך משבשת את ההחלמה. יש להימנע רק מהכאב. אין צורך לוותר על פעילות שאינה מכאיבה, אדרבה פעילות חלופית שאינה מכאיבה כמו רכיבה על אופניים עשויה אפילו להועיל לברך. במידת הצורך המשיכו גם עם הפעילות הגופנית שלכם אך אל תשכחו את הכלל הראשוני – בלי כאבים.  במידת הצורך יש לשקול שימוש בתומך לברך ולפיקה כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לרגל.

זכרו גם לאחר שהכאב עבר אתם עדין צריכים להתנהל באופן קשוב וזהיר לעוד מספר שבועות. גם לאחר היעלמות הכאב הרקמה נותרה פגיעה לעוד פרק זמן ורק המשך של ההתנהלות הזהירה תאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. את החזה לפעילות שגרתית ובכלל זה עבודה, ספורט, תחביבים, עשו זאת באופן הדרגתי. הימנעו מאותן שגיאות שגרמו לפציעה שלכם מלכתחילה.

טיפול כירופרקטי כאב פטלופמורלי

כאבי מפרק הירך-פיקה שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוחים לכאבים מהסוג הזה. כירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בברך שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך ואולטרה סאונד. במידת הצורך יופנה המטופל להתאמת מדרסים ולהתאמת חבק תומך לברך. טיפול באמצעות תרופות אנטי דלקתיות ובכללן תרופות על בסיס סטרואידים או אופציה הכירורגית הן תשמרנה כאופציות אחרונות.

במרפאתנו לא מסתפקים בהפחתת הכאב בברך. אנו נשאף לשקם את הברך ולאפשר לה לעמוד בעומסים של הפעילות השגרתית ופעילות ספורט. נשפר את תבנית ההליכה בין היתר על ידי החזרת האיזון הכוחות הפועלים על פיקת הברך, נחזק שרירים חלשים (ארבע ראשי, שרירי העכוז) ונגמיש שרירים (שביל הכסל והשוקה) ורקמות קצרים (רצועה רטינקולרית). נשפר את תחושת המיקום (פרופריוספציה) ושיווי המשקל. נשפר את התפקוד של פרקי הקרסול, הברך, הירך והגב. נשפר את טכניקות האימון והמשחק של החולה (במידה והן יוצרות עומס על הברכיים). הטיפול במרפאה יכלול הנעה מבוקרת של המפרקים לאורך השרשרת הקינמטית על מנת למנוע החלשות שרירים ומגבלות תנועה חריפות והנעת הפיקה לכיוון הרצוי.

כאב פטלופמורלי טיפול
כאב פטלופמורלי טיפול

במקרים חריגים שבהם הטיפול השמרני אינו נושא פירות נפנה את המטופל לטיפול רפואי הכולל תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAID’s) הזרקות של חומרים נוגדי דלקת ועוד,  כירורגיה להסרת הרקמה הכואבת ( רסיסי סחוס, פליקה כואבת, רצועה רטינקולרית ועוד) ולעתים גם להחלפת פיקת הירך.

מניעת כאב פטלופמורלי

אל תתעלמו מתחושות של כאב או אפילו חוסר נוחות בברכיים, בדקו אותן עם הסימן הראשון של כאב. שמרו על אורח חיים מאוזן מבחינה תזונתית. הקפידו על פעילות גופנית המבוצעת באופן נכון והדרגתי. זכרו נכון להיום אין דרך לחדש את הסחוסים בגוף ובברכיים. סחוס שהולך אינו חוזר! פעילות גופנית שמתוכננת נכון תשמר את החוזק של העצמות, הסחוסים, של השרירים והפרקים שלכם. לפעילות גופנית סדירה חשיבות גם בשיפור שיווי המשקל ומניעת נפילות ופציעות. נסו להימנע מפעילות המייצרת עומס חוזר ונשנה (כפיפות ברכיים, מדרגות) או עומס חד פעמי גדול על הברכיים.

הימנעו מעישון וריבוי שומנים בדם. עישון וחוסר פעילות גופנית הם גורמי סיכון למגוון מחלות שעלולות לגרום למחלות כלי דם ולכאבי רגליים. נעלו נעליים טובות ויציבות כדי למנוע נפילות ולאפשר הליכה נכונה מבחינה ביו-מכנית. יש להיעזר במדרסים במידת הצורך. שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. משקל עודף הוא מהגורמים לדלקת פרקים ניוונית בפרקי הרגל נושאי המשקל בפרט ובפרקים בכלל. אם אתם חולים במחלה כלשהי נסו לשמר אותה תחת שליטה. חולים בסוכרת? שימרו על רמת סוכר מאוזנת. סובלים מלחץ דם גבוה? שימרו על רמה מאוזנת של לחץ דם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים…

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית…

 • כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג

  כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג! המחקר המסוקר כאן עקב אחר מצב הרוח ואיכות השינה של בני זוג במצב שבו…

 • כאבי ברכיים חכו עם הניתוח

  כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח! קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת בגלל בלאי, פציעות ספורט ועוד. ארטרוסקופיה הוא ניתוח שכיח…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן