כאב פטלופמורלי טיפול

כאב פטלופמורלי טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאב פטלופמורלי – טיפול מהיר המתבסס על אבחון מדוקדק עשוי למנוע נזקים כרוניים ולאפשר חזרה מהירה לתפקוד מלא. סימנים ותסמינים הנובעים ממפרק ירך – פיקה או מהרקמות התומכות והמניעות את מפרק הזה מהווים תלונה שכיחה. הגורם העיקרי לכאב פטלופמורלי הוא שימוש יתר במפרק בגין ביצוע תנועות ופעולות חוזרניות. גם נזק טראומטי למפרק הזה עלול להוביל להתפתחות כאבים בברכיים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תסמונת זאת בקדמת הברך מהווה את אחת מפציעות הספורט השכיחות ביותר ומהגורמים השכיחים ביותר כאבי ברכיים. לפציעה זאת מגוון שמות כולל ברך רצים, תסמונת כאב קדמית בברך ועוד. אבחון מדויק ומהיר יאפשר טיפול יעיל ומהיר ובכך אפשר יהיה למנוע את המשך התפתחות הנזקים בברך ובכלל זה את השחיקה של הסחוס התת פיקתי. התעלמות מהסימנים ותסמינים של התסמונת הזאת עלולה להוביל לאובדן בלתי הפיך של סחוס יקר ערך במפרק ירך פיקה.

  {loadposition inside-page}

  כאב פטלופמורלי טיפול – רקע

  כאבי ברכיים עלולים להתפתח בגלל מספר רב של פתולוגיות כאשר תסמונת כאב פטלופמורלי מהווה את אחת מתסמונות הכאב השכיחות ביותר בברך. כאב זה בקדמת הברך מתפתח כאשר קיימת פגיעה בסחוס התת פיקתי או פגיעה ברקמות סביב פיקת הברך. תסמונת זו שכיחה במיוחד בקרב טירונים וספורטאים על רקע העומסים החוזרניים שמוטלים על הברכיים. למעשה כשליש מהכאבים בברך בקרב ספורטאים נגרמים בגלל תופעה זאת.

  היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית, בדיקות מיוחדות ובמידת הצורך בדיקות דימות יעזרו לנו לאבחן את מקור הבעיה ולהעריך את חומרתה. על בסיס הידע הזה ניתן יהיה לבנות תכנית טיפולים יעילה שתמנע מהבעיה להפוך לכרונית. מלאכת האבחון כרוכה בלקיחת היסטוריה רפואית של הנבדק ושל התלונה, למידה של הרקע הבריאותי של הנבדק ומשפחתו, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות.

  כאב פטלופמורלי אבחון

  אבחון של כאבי ברכיים יחל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית, יעבור לבדיקה פיזית ובמידת הצורך יכלול בדיקות דימות ובדיקות מעבדה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הברך אינו מכאני כמו למשל חום ואובדן משקל בלתי מוסבר מהווים דגל אדום וסיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   היסטוריה של הפציעה

   האבחון של כאב פטלופמורלי יחל כאמור מלימוד ההיסטוריה של התפתחות הכאב וכן מההיסטוריה הרפואית של הנבדק ושל משפחתו. נשאל את החולה בין יתר: היכן הכאב?, מתי החל הכאב?, כיצד החל הכאב (חבלה, עבודה, ספורט, בית ועוד)? מהי רמת הכאב בסולם שבין 1-10?, תן תיאור של הכאב בברך? האם הוא קבוע? מתי עוצמת הכאב בברך מגיעה לשיאה (בוקר, ערב, לילה) האם הכאב בברך מעיר אתכם מהשינה?.

   נשאל, האם ישנם עוד סימנים ותסמינים נלווים לכאב בברך כגון נימול, חולשה, אובדן שליטה על הסוגרים, רעשים בברכיים ועוד?, מה מחמיר או מפחית את הכאבים בברך (הליכה, ריצה, שכיבה, ישיבה, התכופפות, שיעול, התעטשות, אכילה, נהיגה, לחץ נפשי), האם טופלתם בגלל הכאב בברך ואילו טיפולים? (טיפולי מגע, תרופות ו/או זריקות נגד כאב או נוגדי דלקת, ניתוחים? ). נעריך האם קיים קשר בין המקצוע של החולה, הספורט שבו הוא עוסק (ריצה?), הרגליו ו/או תחביביו לבין הכאב בברך. נעריך האם התלונות הנוכחיות קשורות להיסטוריה הרפואית (אשפוזים קודמים, ניתוחים קודמים) או הגנטית של הנבדק או משפחתו.

   בדיקה גופנית

   בבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את הכאב בברכו של הנבדק, נאתר את הרקמה הכואבת, נאמוד את חומרת הנזק ובמידת האפשר נאתר גם את מנגנון הפציעה.

   התבוננות ומישוש

   במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן בברכיים (זווית Q, ברכי O או ברכי X), באגן, בגב התחתון, במפרק הירך ובמפרקי הקרסול (כף רגל שטוחה), כדי לאתר שינויים בולטים (פציעות, צלקות, ניוון שרירי), נמשיך להתבונן על האזורים הללו בעוד הנבדק מבצע פעילות מעמיסה כולל עמידה (צליעה?), כפיפה לכיוונים שונים, הליכה, ריצה ואפילו קפיצה. נמשש את האזורים הללו ואת האזורים הסמוכים להם כדי לזהות מוקדי כאב, עיוותים, שינויים בגוון העור ועוד. בערת המישוש של הברך נוודא שאין אזורים נפוחים ו/או רגישים. המישוש של הברך יכלול מישוש של מפרק הפיקה ירך ועלול לגרום במקרה הזה לשחזר את התלונות על כאב פטלופמורלי.

   טווחי תנועה וכוח

   נבדוק את טווחי התנועה של הברכיים וגם של הגב התחתון, האגן ומפרק הירך – כול האזורים הללו עלולים לגרום להשלכות כאב לברכיים. נבדוק את טווחי התנועה של הפיקה (תנועת יתר, נוקשות יתר, נטיית יתר החוצה או פנימה) כוחם של השרירים שפועלים סביב האזורים האנטומיים המוזכרים. שרירים שנבדוק את מצבם (כוח, גמישות, נוקשות יתר יתר) כוללים את השריר הארבע ראשי מלפנים ואת שרירי המיתר מאחור, כמו כן נבדוק גם את כוחם של השרירים הפועלים על האגן, על מפרק הירך ועל מפרק הקרסול.

   בדיקות מיוחדות

   נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל בין היתר נערוך בדיקות מיוחדות לזיהוי פגיעה בתנועת פיקת הברך ו/או בסחוס התת פיקתי (Patellofemoral grind test, Patellar tilt test, Apprehension), בדיקות לזיהוי פגיעה ברצועות התומכות של הברך (מגירה קדמי ואחורי, Lachman, Varus force ,Valgus force) ונערוך בדיקות לזיהוי פגיעה במיניסקוסים של הברך (McMurray ,Apley), נערוך בדיקות מיוחדות לזיהוי מצבם של שרירים וחלקי גוף אחרים שעלולים להשליך כאב לכיוון הברך. נערוך בדיקות נוירולוגיות שאינן צפויות למצוא דבר.

   נערוך בדיקות ייעודיות לאזורי גוף מרוחקים מהברכיים שעלולים במקרה של פציעה להשליך כאב לקדמת הברך. אזורים אנטומיים אלו כוללים את עמוד השדרה המותני שפתולוגיות המתפתחות בו לעתים קרובות כמו למשל פריצת דיסק עלולות לגרום להקרנות כאב לקדמת הרגל. אזורים ורקמות נוספים בעלי יכולת, במצב של פציעה, להשליך כאב לקדמת הברך כוללים כמובן את מפרק הירך, לכידה של עצב פריפרי (מרלגיה פרסטטיקה) ועוד.

   בדיקות דימות ומעבדה

   בשלב הזה כול המידע כדי לקבוע אבחון של תסמונת כאב פטלופמורלי אמור להיות בידנו. במידה ונותר ספק נפנה את החולה לבדיקות נוספות שיעזרו לנו לשלול פתולוגיה אחרת או לאשר את האבחון שלנו. בין יתר הבדיקות שניתן לבצע נציין בדיקות דימות ו/או בדיקות  מעבדה.  צילום רנטגן פשוט עשוי להועיל בזיהוי פתולוגיות וליקויים במיקום ובמבנה של פיקת הברך הכוללים שינויים ניווניים, שברים, נמק א-וסקולרי ועוד. דימות תהודה מגנטית  (MRI) יועיל בזיהוי פגיעה ברקמות רכות ובכלל זה קרע רצועות, קרע מיניסקוס, נזקים לסחוס ועוד. MRI קינמטי עשוי לסייע בזיהוי תנועה לקויה של פיקת הברך. מיפוי עצמות עשוי לסייע בזיהוי תהליכים דלקתיים ועוד בברך. בבדיקות מעבדה ניתן יהיה לשלול אפשרות לדקת זיהומית בברך, דלקת פרקים ועוד.

   אבחנה מבדלת

   הכאב בקדמת הברך המאפיין פגיעה במפרק הירך פיקה עלול להידמות לכאב המופיע כתוצאה מפגיעה אחרת בברך או בחלק אחר במערכת שריר ושלד. בין הפגיעות בברך שעלולות לגרום לכאבים גם בקדמת הברך נמנה קרע מיניסקוס, קרע רצועות בברך ועוד. בין הפתולוגיות שעלולות לגרום להשלכת כאב לכיוון הברך נמנה פריצת דיסק מותני ולחץ על שורש עצב מותני, פציעה של מפרק הירך, דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis), מרלגיה פרסטטיקה – דלקת פריפרית של עצב ועוד. במהלך התהליך האבחוני חייב הקלינאי באמצעות הקשבה להיסטוריה הרפואית, ביצוע הבדיקה הגופנית וקבלת תוצאות וממצאי בדיקות מעבדה והדמיה לבצע גם אבחנה מבדלת ולשלול את כול הגורמים האחרים שעלולים לגרום לכאב פטלופמורלי.

   כאב פטלופמורלי טיפול

   הטיפול המועדף בתסמונת כאב פטלופמורלי הוא טיפול שמרני, כלומר טיפול שאינו כולל כירורגיה ובמידת האפשר אינו כולל תרופות. להלן פירוט אודות טיפול עצמי ואודות טיפול כירופרקטי מקצועי בתסמונת. בכול הנוגע לטיפול הרפואי האפשרות העיקרית כוללות טיפול באמצעות מגוון תרופות נוגדות דלקת, סטרואידים ואחרות שאינן על בסיס סטרואידי.

   טיפול עצמי בכאב פטלופמורלי

   כאב פטלופמורלי "נולד" על רקע שיבוש מכני ועל כן יכול להיות מטופל, לפחות בהתחלה, באופן שמרני ואפילו עצמי. זכרו התנהגות נכונה כאשר הכאב מופיעה לראשונה בברך היא קריטית לריפוי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים וכתוצאה מכך משבשת את ההחלמה. יש להימנע רק מהכאב. אין צורך לוותר על פעילות שאינה מכאיבה, אדרבה פעילות חלופית שאינה מכאיבה כמו רכיבה על אופניים עשויה אפילו להועיל לברך. במידת הצורך המשיכו גם עם הפעילות הגופנית שלכם אך אל תשכחו את הכלל הראשוני – בלי כאבים.  במידת הצורך יש לשקול שימוש בתומך לברך ולפיקה כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לרגל.

   זכרו גם לאחר שהכאב עבר אתם עדין צריכים להתנהל באופן קשוב וזהיר לעוד מספר שבועות. גם לאחר היעלמות הכאב הרקמה נותרה פגיעה לעוד פרק זמן ורק המשך של ההתנהלות הזהירה תאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. את החזה לפעילות שגרתית ובכלל זה עבודה, ספורט, תחביבים, עשו זאת באופן הדרגתי. הימנעו מאותן שגיאות שגרמו לפציעה שלכם מלכתחילה.

   טיפול כירופרקטי כאב פטלופמורלי

   כאבי מפרק הירך-פיקה שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוחים לכאבים מהסוג הזה. כירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בברך שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך ואולטרה סאונד. במידת הצורך יופנה המטופל להתאמת מדרסים ולהתאמת חבק תומך לברך. טיפול באמצעות תרופות אנטי דלקתיות ובכללן תרופות על בסיס סטרואידים או אופציה הכירורגית הן תשמרנה כאופציות אחרונות.

   במרפאתנו לא מסתפקים בהפחתת הכאב בברך. אנו נשאף לשקם את הברך ולאפשר לה לעמוד בעומסים של הפעילות השגרתית ופעילות ספורט. נשפר את תבנית ההליכה בין היתר על ידי החזרת האיזון הכוחות הפועלים על פיקת הברך, נחזק שרירים חלשים (ארבע ראשי, שרירי העכוז) ונגמיש שרירים (שביל הכסל והשוקה) ורקמות קצרים (רצועה רטינקולרית). נשפר את תחושת המיקום (פרופריוספציה) ושיווי המשקל. נשפר את התפקוד של פרקי הקרסול, הברך, הירך והגב. נשפר את טכניקות האימון והמשחק של החולה (במידה והן יוצרות עומס על הברכיים). הטיפול במרפאה יכלול הנעה מבוקרת של המפרקים לאורך השרשרת הקינמטית על מנת למנוע החלשות שרירים ומגבלות תנועה חריפות והנעת הפיקה לכיוון הרצוי.

   כאב פטלופמורלי טיפול
   כאב פטלופמורלי טיפול

   במקרים חריגים שבהם הטיפול השמרני אינו נושא פירות נפנה את המטופל לטיפול רפואי הכולל תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAID's) הזרקות של חומרים נוגדי דלקת ועוד,  כירורגיה להסרת הרקמה הכואבת ( רסיסי סחוס, פליקה כואבת, רצועה רטינקולרית ועוד) ולעתים גם להחלפת פיקת הירך.

   מניעת כאב פטלופמורלי

   אל תתעלמו מתחושות של כאב או אפילו חוסר נוחות בברכיים, בדקו אותן עם הסימן הראשון של כאב. שמרו על אורח חיים מאוזן מבחינה תזונתית. הקפידו על פעילות גופנית המבוצעת באופן נכון והדרגתי. זכרו נכון להיום אין דרך לחדש את הסחוסים בגוף ובברכיים. סחוס שהולך אינו חוזר! פעילות גופנית שמתוכננת נכון תשמר את החוזק של העצמות, הסחוסים, של השרירים והפרקים שלכם. לפעילות גופנית סדירה חשיבות גם בשיפור שיווי המשקל ומניעת נפילות ופציעות. נסו להימנע מפעילות המייצרת עומס חוזר ונשנה (כפיפות ברכיים, מדרגות) או עומס חד פעמי גדול על הברכיים.

   הימנעו מעישון וריבוי שומנים בדם. עישון וחוסר פעילות גופנית הם גורמי סיכון למגוון מחלות שעלולות לגרום למחלות כלי דם ולכאבי רגליים. נעלו נעליים טובות ויציבות כדי למנוע נפילות ולאפשר הליכה נכונה מבחינה ביו-מכנית. יש להיעזר במדרסים במידת הצורך. שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. משקל עודף הוא מהגורמים לדלקת פרקים ניוונית בפרקי הרגל נושאי המשקל בפרט ובפרקים בכלל. אם אתם חולים במחלה כלשהי נסו לשמר אותה תחת שליטה. חולים בסוכרת? שימרו על רמת סוכר מאוזנת. סובלים מלחץ דם גבוה? שימרו על רמה מאוזנת של לחץ דם.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן היא פגיעה בעמוד השדרה המותני בגב התחתון. עם זאת, הרבה

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק. פגיעה במפרק הלסת מהווה גורם שכיח לכאב בפנים אך כך