כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט
כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט

כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט היא עניין שכיח. מה הקשר בין צליפת שוט ומפרק הלסת? למה תאונת דרכים מסוג “צליפת שוט” שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על המפרק הלסתי-רקתי? עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט.

תאונות דרכים שגורמות לתסמונת צליפת שוט הן תופעה שכיחה ביותר. הדברים נכונים בעיקר בעולם המערבי הממונע. כך למשל בשנת 2017 נרשמו במשטרת ישראל 13,335 תאונות דרכים עם אלפי נפגעים כאשר מספר ההרוגים בשנה זו עמד על 364. על פי במחקר שלפנינו נימצא קשר משמעותי בין נזקי צליפת שוט לבין התפתחות של נזקים במפרק הלסת והופעת סימנים ותסמינים אופייניים לפגיעה במפרק הזה. על פי המחקר סימנים ותסמינים הנובעים מצליפת שוט עלולים לכלול מלבד כאבים בצוואר ומגבלות תנועה בצוואר גם סימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה בלסת ובכלל זה כאבים בלסת, מגבלות תנועה ותפקוד של המפרקים הללו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט – רקע

מפרק הלסת הוא אחד המפרקים המורכבים ביותר בגוף האדם. אוסף של שרירים, גידים, מפרקים, עצמות, עצבים, סחוסים, רצועות ודיסק בין מפרקי הפועלים באופן הרמוני ובתיאום מלא. אחת הסיבות לייחודיות של המפרקים הללו הוא הצורך שלהם לתיאום מלא. מפרקי הלסת חייבים לעבוד באופן מסונכרן היטב כדי למנוע שיבושים בצורת העבודה, נזקים דלקות ותסמינים. יכולת התנועה המרשימה של המפרקים הללו כוללת בין היתר פתיחה, סגירה, החלקה לכול הכיוונים ועוד. העושר התנועתי הזה מאפשר לנו לדבר, ללעוס ולפהק אבל כול התנועות הללו צריכות להתבצע על ידי שני המפרקים באופן סימולטני. כול בעיה המשבשת את העבודה המתואמת בין שני המפרקים תוביל על ציר הזמן לפגיעה במפרק.

במחקר שוודי שפורסם בירחון האמריקאי לרפואת שיניים נמצא שאחד מכול שלושה אנשים מעורבים בתאונת צליפת שוט יפתח תסמינים גם במפרק הלסת. הסימנים והתסמינים שמתפתחים לאחר תאונת צליפת שוט יכולים להופיע גם באיחור. ישנם מחקרים נוספים המגבים את הקשר הזה שבין תאונות צליפת שוט לבין כאבים בלסת וסימנים ותסמינים נוספים. אז מה הקשר בין מפרק הלסת לחבלת צליפת שוט?

המחקר השוודי על כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט

במחקר שוודי שפורסם בירחון האמריקאי לרפואת שיניים (J Am Dent Assoc. 2007 Aug;138(8):1084-91) נבדקו ההשפעות קצרות הטווח וארוכות הטווח של צליפת שוט על מפרקי הלסת של 60 חולים. בכל המקרים צליפת השוט התרחשה כאשר רכב התנגש ברכבם מאחור. מפרקי הלסת של החולים הללו נבדקו לראשונה בחדר המיון מיד לאחר התאונה ונבדקו שוב כעבור שנה. נמצא שאחד מכול שלושה אנשים המעורבים בתאונת “צליפת שוט” יתלונן, גם אם באיחור, על תסמינים המאפיינים את תסמונת מפרק הלסת הכוללים בין היתר כאבים בלסת, מגבלות תנועה של מפרק הלסת, כאב באוזניים ועוד.

ממצאי המחקר השוודי

על פי הממצאים של המחקר השוודי כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט הם עניין שכיח. במהלך השנה שלאחר התרחשות התאונה יש לאנשים שמעורבים בתאונות דרכים סיכוי גבוה פי 5 בהשוואה לקבוצת בקורת, לסבול מסימנים וסימפטומים המאפיינים תפקוד לקוי של מפרק הלסת ובכלל זה כאבים בלסת, פגיעה בטווחי התנועה וביכולת התפקודית של מפרק הלסת ועוד. בבדיקה שנערכה לאחר שנה התברר שבקרב 20% מהנחקרים סימנים ותסמינים במפרק הלסת הפכו למעשה להיות התלונה העיקרית. עוד התברר במחקר הזה שנשים המעורבות בתאונות צליפת שוט נמצאות בסיכון גבוה יותר משל גברים לסבול מסימנים ותסמינים שמקורם מפרקי הלסת.

כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט
כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט

מהי תסמונת צליפת שוט?

הנזק למפרק הלסת בעת תאונת צליפת שוט מתרחש בגלל הכוחות והשינויים האלימים אליהם נחשף מפרק הלסת כאשר הראש נזרק לאחור ואז לפנים. תסמונת צליפת שוט נובעת לרוב עקב ההטחה המהירה והכוחנית (צליפת שוט) של הראש והצוואר עקב נפילה, ספיגת מכה ישירה או בעת תאונת דרכים, לטווחים ולכיוונים שונים וקיצוניים.

על פי מגוון מחקרים רוב האנשים שנחשפים לחבלת צוואר מסוג זה יפתחו גם תסמונת צליפת שוט. גם חבלות קלות עלולים להוביל להתפתחות מגוון תסמינים כולל כאב ברמות חומרה שונות בצוואר ובעיקר בעורף, הגבלה ביכולת התנועה של הצוואר, כאבים בלסת, כאב ראש, סחרחורת וורטיגו, בחילות והקאות, חסרים נוירולוגיים כמו נימול בידיים חולשה ועוד, קשיי ריכוז, דיכאון, קושי להירדם, מתח נפשי גבוה.

התסמינים עקב צליפת שוט יחלפו לרוב תוך ימים ספורים או שבועות אך לעיתים עלולים להישאר לשנים רבות. תסמונת צליפת שוט עלולה לכלול מלבד נזקים לעמוד השדרה הצווארי גם נזקים לאחד או שני מפרקי הלסת ולרקמות הפועלים סביבם.

מהי תסמונת מפרק הלסת?

פגיעה במפרק או במפרקי הלסת עלולה להוביל לתפקוד לקוי ולחוסר סנכרון בעבודת המפרקים. לקות תפקודית זו סופה לגרום להמשך נזקים למפרקי הלסת או לאחד או יותר מהרקמות הפועלות בתוך המפרקים (סחוסים, מיניסקוס, רקמה סינוביאלית) או על המפרקים (שרירים וגידים) ולדלקות וכמובן כאבים בלסת.

בין הסימנים והתסמינים הנלווים נכלול: כאבים המחמירים בעת לעיסה, דיבור או פיהוק, ורעשים הבוקעים ממפרק הלסת במהלך ביצוע תנועות של פתיחה וסגירת הפה. סימנים וסימפטומים נוספים עלולים לכלול: כאבי ראש, כאבי צוואר, סחרחורת, ורטיגו, טינטון, ועוד.

מה הקשר בין הצוואר לבין מפרקי הלסת?

קודם כול עובדתית יש קשר סטטיסטי בין צוואר לבין מפרקי הלסת. מחקרים רבים הוכיחו שהסיכוי של חולים הסובלים מכאבי לסתות לסבול גם מכאבי צוואר ולהיפך גבוהים משמעותית. גם העובדה שאנשים רבים הנפגעים בתאונת צליפת שוט מדווחים על כאבים בלסת מצביעה על הקשר הזה.

קשר ישיר

הסברים אודות הקשר שבין פגיעה במפרק הלסת לצליפת שוט נוטים להתרכז בשניים: הקשר הישיר או הקשר העקיף. הסבר הקשר הישיר טוען שכאשר הראש והצוואר נזרקים לאחור בצליפת שוט נוצרים מוקדי לחץ ועומס רגעיים באזורים שונים במפרק הלסת. בין היתר עלול להינזק במצב הזה הדיסק התוך מפרקי ורקמות רכות אחרות.  התוצאה עלולה לכלול כאבים בלסת.

קשר עקיף

ההסבר על הקשר העקיף טוען שהנזקים השריריים הנובעים מצליפת השוט משפיעים בין היתר על היציבה של מפרקי הלסת ועל התפקוד שלהם. שיבושים אלה מובילים בסופו של דבר גם להתפתחות הנזקים במפרק ולהופעת סימנים ותסמינים אופייניים לפגיעה הזאת. בהסברים על הקשר העקיף מתייחסים חוקרים שונים גם על ההשפעה של פגיעת צליפת שוט על היציבה של הצוואר כגורם לבעיות תפקודיות במפרק הלסת.

קשר ביומכני

ישנם גם ניסיונות להסביר את הקשר הזה בעובדה שהצוואר והלסתות קשורים קשר ביומכני וקשר עצבי. הקשר הביו מכני נובע מכך שתנועת הלסת כרוכה בתנועות של עמוד השדרה הצווארי ותנועות צוואר כרוכות ברמה מסוימת גם תנועות או מאמצים במפרק הלסת. ולכן תנועה לקויה באחד תשבש את התנועה באחר ותוביל להתפתחות נזקים ( מתחבר מעט להסבר על הקשר העקיף).

קשר עצבי

הקשר עצבי נוצר באמצעות העצב המשולש (טריגמינל). העצב הזה מעביר מידע תחושתי מהפנים המועבר למוח יחד עם מידע שנאסף בחוט השדרה הצווארי. יתכן והקשר הזה גורם בין היתר להשלכות כאב הדדיות. עוד חשוב לזכור שצליפת שוט עלולה לגרום לנזקים ישירים לעצב המשולש הממוקמים בחלק העליון של חוט השדרה הצווארי ובכך לפגוע גם בצוואר וגם בתפקוד של מפרקי הלסת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • שיקום לאחר החלפת מפרק מתי הזמן

  עיתוי השיקום לאחר החלפת מפרק חשוב ויכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון. מועד תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • סיבוכים לאחר ניתוח ירך

  סיבוכים לאחר ניתוח ירך כוללים לעתים הפרעות נפשיות, הפרעות שינה, דלקות פרקים מחלות כלי דם ועוד. לנוכח הממצאים המעידים על…

 • מתי לחזור לעבודה לאחר פציעת גב

  חזרה לעבודה לאחר פציעת גב היא תהליך שיש לעשותו בצורה המהירה ביותר האפשרית. עובדים אשר מצויים בטיפול ובמעקב בגין כאבי…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן