כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט

כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט

כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט היא עניין שכיח. מה הקשר בין צליפת שוט ומפרק הלסת? למה "צליפת שוט" שבמהלכה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על מפרק הלסת? עמוד השדרה הצווארי והמפרקים הלסתיים נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. תאונות דרכים שגורמות לתסמונת צליפת שוט הן תופעה שכיחה ביותר. הדברים נכונים בעיקר בעולם המערבי הממונע. כך למשל:

 • בשנת 2017 נרשמו במשטרת ישראל 13,335 תאונות דרכים עם אלפי נפגעים
 • מספר ההרוגים בשנה זו עמד על 364

לפי במחקר הנוכחי קיים קשר משמעותי בין תאונת צליפת שוט לבין נזקים במפרק הלסת. על פי המחקר סימנים ותסמינים הנובעים מצליפת שוט עלולים לכלול מלבד כאבים בצוואר ומגבלות תנועה בצוואר גם:

 • סימפטומים הנובעים מפגיעה בלסת ובכלל זה: כאבים בלסת, מגבלות תנועה ותפקוד ועוד.

כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט – רקע

מפרק הלסת הוא אחד המפרקים המורכבים ביותר בגוף האדם. המפרקים הללו המורכבים ממגוון רחב של רקמות הפועלים באופן הרמוני ובתיאום מלא כוללים בין היתר:

 • שרירים וגידים ורצועות
 • עצמות, מפרקים וסחוסים ודיסק בין מפרקי ועוד
 • עצבים וכלי דם

המפרקים הללו צריכים לעבוד בסנכרון ובתיאום מלא כדי למנוע נזקים דלקות ותסמינים. באמצעות המפרקים הללו אנו מדברים, לועסים מפהקים ועוד. כל בעיה המשבשת את תפקוד המפרקים תוביל על ציר הזמן לפגיעה במפרק. צליפת שוט היא סיבה שכיחה לכאבים בלסת. שכיחות כאבי הלסת לאחר צליפת שוט משתנה, בהתאם לקריטריונים לאבחון, לאוכלוסיית המחקר ועוד.

סקירה שיטתית של Häggman-Henrikson et al. (2013) מצאה כי השכיחות הממוצעת כאב לסתי לאחר טראומה של צליפת שוט הייתה 23%. המחברים הגיעו למסקנה כי כאב TMD שכיח יותר בחולים עם טראומה של צליפת שוט מאשר באוכלוסייה הכללית. במחקר שוודי שפורסם בירחון האמריקאי לרפואת שיניים נמצא:

 • שאחד מכול שלושה אנשים המעורבים בצליפת שוט יפתח תסמינים גם במפרק הלסת

הסימנים והתסמינים שמתפתחים לאחר תאונת צליפת שוט יכולים להופיע גם באיחור. מחקרים נוספים מגבים את הקשר שבין תאונות צליפת שוט לבין כאבים וסימפטומים נוספים בלסת. אז מה הקשר בין מפרק הלסת לחבלת צליפת שוט?

המחקר השוודי על כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט

במחקר שוודי שפורסם בירחון האמריקאי לרפואת שיניים (J Am Dent Assoc. 2007 Aug;138(8):1084-91) נבדקו ההשפעות קצרות הטווח וארוכות הטווח של צליפת שוט על מפרקי הלסת של 59 חולים. בכל המקרים צליפת השוט התרחשה כאשר רכב התנגש ברכבם מאחור. מפרקי הלסת של החולים הללו נבדקו לראשונה בחדר המיון מיד לאחר התאונה ונבדקו שוב כעבור שנה. נמצא:

 • שאחד מכול שלושה אנשים המעורבים בתאונת "צליפת שוט" יסבול גם אם באיחור מתסמונת מפרק הלסת. תסמונת זאת עלולה לכלול בין היתר כאבים בלסת, מגבלות תנועה של מפרק הלסת, כאב באוזניים ועוד.

ממצאי המחקר השוודי

על פי הממצאים של המחקר השוודי כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט הם עניין שכיח. במהלך השנה שלאחר התרחשות התאונה:

 • יש לאנשים שמעורבים בתאונות דרכים סיכוי גבוה פי 5 לסבול מסימפטומים במפרק הלסת. סימפטומים אלה המאפיינים תפקוד לקוי של מפרק הלסת כוללים: כאבים בלסת, פגיעה בטווחי התנועה וביכולת התפקודית של מפרק הלסת ועוד.

בבדיקה שנערכה לאחר שנה התברר:

שבקרב 20% מהנחקרים הסימפטומים במפרק הלסת הפכו להיות התלונה העיקרית. עוד התברר שנשים המעורבות בתאונות צליפת שוט נמצאות בסיכון גבוה יותר משל גברים לפגיעה במפרקי הלסת.

כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט
כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט

מהי תסמונת צליפת שוט?

הנזק למפרק הלסת בעת תאונת צליפת שוט מתרחש בגלל הכוחות והשינויים האלימים אליהם נחשף מפרק הלסת כאשר הראש נזרק לאחור ואז לפנים. תסמונת צליפת שוט נובעת לרוב עקב ההטחה המהירה והכוחנית (צליפת שוט) של הראש והצוואר עקב נפילה, ספיגת מכה ישירה או בעת תאונת דרכים, לטווחים ולכיוונים שונים וקיצוניים.

על פי מגוון מחקרים רוב האנשים שנחשפים לחבלת צוואר מסוג זה יפתחו גם תסמונת צליפת שוט. גם חבלות קלות עלולים להוביל להתפתחות מגוון תסמינים כולל:

 • כאב ברמות חומרה שונות בצוואר ובעיקר בעורף
 • הגבלה ביכולת התנועה של הצוואר
 • כאבים בלסת
 • כאב ראש
 • סחרחורת וורטיגו
 • בחילות והקאות
 • חסרים נוירולוגיים כמו נימול בידיים חולשה ועוד
 • קשיי ריכוז, דיכאון, קושי להירדם, מתח נפשי גבוה

התסמינים עקב צליפת שוט יחלפו לרוב תוך ימים ספורים או שבועות אך לעיתים עלולים להישאר לשנים רבות. תסמונת צליפת שוט עלולה לכלול מלבד נזקים לעמוד השדרה הצווארי גם נזקים לאחד או שני מפרקי הלסת ולרקמות הפועלים סביבם.

מהי תסמונת מפרק הלסת?

פגיעה במפרק או במפרקי הלסת עלולה להוביל לתפקוד לקוי ולחוסר סנכרון בעבודת המפרקים. לקות תפקודית זו סופה לגרום להמשך נזקים למפרקי הלסת או לאחד או יותר מהרקמות הפועלות בתוך המפרקים:

 • סחוסים
 • מיניסקוס
 • רקמה סינוביאלית
 • שרירים
 • גידים ועוד

סימנים ותסמינים של תסמונת מפרק הלסת כוללים בין היתר:

 • כאבים בלסת ובפנים
 • הכאב המחמירים בעת לעיסה, דיבור או פיהוק
 • רעשים הבוקעים ממפרק הלסת במהלך ביצוע תנועות של פתיחה וסגירת הפה
 • כאבי ראש
 • כאבי צוואר
 • סחרחורת או ורטיגו
 • טנטון ועוד

מה הקשר בין הצוואר לבין מפרקי הלסת?

קודם כול עובדתית יש קשר סטטיסטי בין צוואר לבין מפרקי הלסת. מחקרים רבים הוכיחו שהסיכוי של חולים הסובלים מכאבי לסתות לסבול גם מכאבי צוואר ולהפך גבוהים משמעותית. גם העובדה שאנשים רבים הנפגעים בתאונת צליפת שוט מדווחים על כאבים בלסת מצביעה על הקשר הזה.

קשר ישיר

הסברים אודות הקשר שבין פגיעה במפרק הלסת לצליפת שוט נוטים להתרכז בשניים: הקשר הישיר או הקשר העקיף. הסבר הקשר הישיר טוען שכאשר הראש והצוואר נזרקים לאחור בצליפת שוט נוצרים מוקדי לחץ ועומס רגעיים באזורים שונים במפרק הלסת. בין היתר עלול להינזק במצב הזה הדיסק התוך מפרקי ורקמות רכות אחרות.  התוצאה עלולה לכלול כאבים בלסת.

קשר עקיף

ההסבר על הקשר העקיף טוען שהנזקים השריריים הנובעים מצליפת השוט משפיעים בין היתר על היציבה של מפרקי הלסת ועל התפקוד שלהם. שיבושים אלה מובילים בסופו של דבר גם להתפתחות הנזקים במפרק ולהופעת סימנים ותסמינים אופייניים לפגיעה הזאת. בהסברים על הקשר העקיף מתייחסים חוקרים שונים גם על ההשפעה של פגיעת צליפת שוט על היציבה של הצוואר כגורם לבעיות תפקודיות במפרק הלסת.

קשר ביומכני

ישנם גם ניסיונות להסביר את הקשר הזה בעובדה שהצוואר והלסתות קשורים קשר ביומכני וקשר עצבי. הקשר הביו מכני נובע מכך שתנועת הלסת כרוכה בתנועות של עמוד השדרה הצווארי ותנועות צוואר כרוכות ברמה מסוימת גם תנועות או מאמצים במפרק הלסת. ולכן תנועה לקויה באחד תשבש את התנועה באחר ותוביל להתפתחות נזקים (מתחבר מעט להסבר על הקשר העקיף).

קשר עצבי

הקשר עצבי נוצר באמצעות העצב המשולש (טריגמינל). העצב הזה מעביר מידע תחושתי מהפנים המועבר למוח יחד עם מידע שנאסף בחוט השדרה הצווארי. יתכן שהקשר הזה גורם בין היתר להשלכות כאב הדדיות. עוד חשוב לזכור שצליפת שוט עלולה לגרום לנזקים ישירים לעצב המשולש הממוקמים בחלק העליון של חוט השדרה הצווארי ובכך לפגוע גם בצוואר וגם בתפקוד של מפרקי הלסת.

References:

Häggman-Henrikson B, List T, Westergren HT, Axelsson SH. Temporomandibular disorder pain after whiplash trauma: a systematic review. J Orofac Pain. 2013;27(3):217-226. https://europepmc.org/article/MED/23882454

Valesan LF, Da-Cas CD, Réus JC, Denardin AC, Garanhani RR, Bonotto D, Januzzi E, de Souza BD. Prevalence of temporomandibular joint disorders: a systematic review and meta-analysis. Clin Oral Investig. 2021;25(2):441-453. https://link.springer.com/article/10.1007/s00784-020-03710-w

MedCenter TMJ. The Effects of Whiplash & Your TMJ Health. https://www.medcentertmj.com/healthy-living/the-affects-of-whiplash-your-tmj-health/

Quintessence Publishing. Temporomandibular Disorder Pain After Whiplash Trauma: A Systematic Review. http://www.quintpub.com/journals/ofph/abstract.php?article_id=13455

Academia.edu. Temporomandibular disorder pain after whiplash trauma: a systematic review. https://www.academia.edu/58746925/Temporomandibular_disorder_pain_after_whiplash_trauma_a_systematic_review

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פציעות ספורט בקרב בני נוער

פציעות ספורט בקרב בני נוער

פציעות ספורט בקרב בני נוער היא תופעה שכיחה ביותר. כול שנה מיליוני בני נוער ברחבי העולם סובלים ממגוון רחב של פגיעות גופניות עקב עיסוקם הספורטיבי. בין יתר הפגיעות נמנה קרע ברצועה הצולבת בברך, שבר מאמץ ועוד. לרוב, הסיבה היא אי שמירה על כללי אימון נכונים. 

תנו לילדים לישון

תנו לילדים לישון

תנו לילדים לישון! בריאות תקינה נסמכת בין היתר על אכילה נכונה, פעילות גופנית וכמובן על שינה מספקת. השינה חשובה לבריאות הגופנית, המנטלית והרגשית. תלמיד בית ספר בגלל גילו והמצאותו בתקופת התפתחות צריך לישון לפחות 8 שעות שינה כול לילה.

דלקת בסינוסים מה גורם לזה

דלקת בסינוסים מה גורם לזה

דלקת בסינוסים? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסיכון לנזק בלתי הפיך. סינוסיטיס היא דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. התסמינים כוללים בין היתר: נזלת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים וראש חום וחולשה.