כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט

כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט היא עניין שכיח. מה הקשר בין צליפת שוט ומפרק הלסת? למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על המפרק הלסתי-רקתי? עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תאונות דרכים שגורמות לתסמונת צליפת שוט הן תופעה שכיחה ביותר. הדברים נכונים בעיקר בעולם המערבי הממונע. כך למשל בשנת 2017 נרשמו במשטרת ישראל 13,335 תאונות דרכים עם אלפי נפגעים כאשר מספר ההרוגים בשנה זו עמד על 364. על פי במחקר שלפנינו נימצא קשר משמעותי בין נזקי צליפת שוט לבין התפתחות של נזקים במפרק הלסת והופעת סימנים ותסמינים אופייניים לפגיעה במפרק הזה. על פי המחקר סימנים ותסמינים הנובעים מצליפת שוט עלולים לכלול מלבד כאבים בצוואר ומגבלות תנועה בצוואר גם סימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה בלסת ובכלל זה כאבים בלסת, מגבלות תנועה ותפקוד של המפרקים הללו.

  {loadposition inside-page}

  כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט – רקע

  מפרק הלסת הוא אחד המפרקים המורכבים ביותר בגוף האדם. אוסף של שרירים, גידים, מפרקים, עצמות, עצבים, סחוסים, רצועות ודיסק בין מפרקי הפועלים באופן הרמוני ובתיאום מלא. אחת הסיבות לייחודיות של המפרקים הללו הוא הצורך שלהם לתיאום מלא. מפרקי הלסת חייבים לעבוד באופן מסונכרן היטב כדי למנוע שיבושים בצורת העבודה, נזקים דלקות ותסמינים. יכולת התנועה המרשימה של המפרקים הללו כוללת בין היתר פתיחה, סגירה, החלקה לכול הכיוונים ועוד. העושר התנועתי הזה מאפשר לנו לדבר, ללעוס ולפהק אבל כול התנועות הללו צריכות להתבצע על ידי שני המפרקים באופן סימולטני. כול בעיה המשבשת את העבודה המתואמת בין שני המפרקים תוביל על ציר הזמן לפגיעה במפרק.

  במחקר שוודי שפורסם בירחון האמריקאי לרפואת שיניים נמצא שאחד מכול שלושה אנשים מעורבים בתאונת צליפת שוט יפתח תסמינים גם במפרק הלסת. הסימנים והתסמינים שמתפתחים לאחר תאונת צליפת שוט יכולים להופיע גם באיחור. ישנם מחקרים נוספים המגבים את הקשר הזה שבין תאונות צליפת שוט לבין כאבים בלסת וסימנים ותסמינים נוספים. אז מה הקשר בין מפרק הלסת לחבלת צליפת שוט?

  המחקר השוודי על כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט

  במחקר שוודי שפורסם בירחון האמריקאי לרפואת שיניים (J Am Dent Assoc. 2007 Aug;138(8):1084-91) נבדקו ההשפעות קצרות הטווח וארוכות הטווח של צליפת שוט על מפרקי הלסת של 59 חולים. בכל המקרים צליפת השוט התרחשה כאשר רכב התנגש ברכבם מאחור. מפרקי הלסת של החולים הללו נבדקו לראשונה בחדר המיון מיד לאחר התאונה ונבדקו שוב כעבור שנה. נמצא שאחד מכול שלושה אנשים המעורבים בתאונת "צליפת שוט" יתלונן, גם אם באיחור, על תסמינים המאפיינים את תסמונת מפרק הלסת הכוללים בין היתר כאבים בלסת, מגבלות תנועה של מפרק הלסת, כאב באוזניים ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר השוודי

   על פי הממצאים של המחקר השוודי כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט הם עניין שכיח. במהלך השנה שלאחר התרחשות התאונה יש לאנשים שמעורבים בתאונות דרכים סיכוי גבוה פי 5 בהשוואה לקבוצת בקורת, לסבול מסימנים וסימפטומים המאפיינים תפקוד לקוי של מפרק הלסת ובכלל זה כאבים בלסת, פגיעה בטווחי התנועה וביכולת התפקודית של מפרק הלסת ועוד. בבדיקה שנערכה לאחר שנה התברר שבקרב 20% מהנחקרים סימנים ותסמינים במפרק הלסת הפכו למעשה להיות התלונה העיקרית. עוד התברר במחקר הזה שנשים המעורבות בתאונות צליפת שוט נמצאות בסיכון גבוה יותר משל גברים לסבול מסימנים ותסמינים שמקורם מפרקי הלסת.

   כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט
   כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט

   מהי תסמונת צליפת שוט?

   הנזק למפרק הלסת בעת תאונת צליפת שוט מתרחש בגלל הכוחות והשינויים האלימים אליהם נחשף מפרק הלסת כאשר הראש נזרק לאחור ואז לפנים. תסמונת צליפת שוט נובעת לרוב עקב ההטחה המהירה והכוחנית (צליפת שוט) של הראש והצוואר עקב נפילה, ספיגת מכה ישירה או בעת תאונת דרכים, לטווחים ולכיוונים שונים וקיצוניים.

   על פי מגוון מחקרים רוב האנשים שנחשפים לחבלת צוואר מסוג זה יפתחו גם תסמונת צליפת שוט. גם חבלות קלות עלולים להוביל להתפתחות מגוון תסמינים כולל כאב ברמות חומרה שונות בצוואר ובעיקר בעורף, הגבלה ביכולת התנועה של הצוואר, כאבים בלסת, כאב ראש, סחרחורת וורטיגו, בחילות והקאות, חסרים נוירולוגיים כמו נימול בידיים חולשה ועוד, קשיי ריכוז, דיכאון, קושי להירדם, מתח נפשי גבוה.

   התסמינים עקב צליפת שוט יחלפו לרוב תוך ימים ספורים או שבועות אך לעיתים עלולים להישאר לשנים רבות. תסמונת צליפת שוט עלולה לכלול מלבד נזקים לעמוד השדרה הצווארי גם נזקים לאחד או שני מפרקי הלסת ולרקמות הפועלים סביבם.

   מהי תסמונת מפרק הלסת?

   פגיעה במפרק או במפרקי הלסת עלולה להוביל לתפקוד לקוי ולחוסר סנכרון בעבודת המפרקים. לקות תפקודית זו סופה לגרום להמשך נזקים למפרקי הלסת או לאחד או יותר מהרקמות הפועלות בתוך המפרקים (סחוסים, מיניסקוס, רקמה סינוביאלית) או על המפרקים (שרירים וגידים) ולדלקות וכמובן כאבים בלסת.

   בין הסימנים והתסמינים הנלווים נכלול: כאבים המחמירים בעת לעיסה, דיבור או פיהוק, ורעשים הבוקעים ממפרק הלסת במהלך ביצוע תנועות של פתיחה וסגירת הפה. סימנים וסימפטומים נוספים עלולים לכלול: כאבי ראש, כאבי צוואר, סחרחורת, ורטיגו, טינטון, ועוד.

   מה הקשר בין הצוואר לבין מפרקי הלסת?

   קודם כול עובדתית יש קשר סטטיסטי בין צוואר לבין מפרקי הלסת. מחקרים רבים הוכיחו שהסיכוי של חולים הסובלים מכאבי לסתות לסבול גם מכאבי צוואר ולהפך גבוהים משמעותית. גם העובדה שאנשים רבים הנפגעים בתאונת צליפת שוט מדווחים על כאבים בלסת מצביעה על הקשר הזה.

   קשר ישיר

   הסברים אודות הקשר שבין פגיעה במפרק הלסת לצליפת שוט נוטים להתרכז בשניים: הקשר הישיר או הקשר העקיף. הסבר הקשר הישיר טוען שכאשר הראש והצוואר נזרקים לאחור בצליפת שוט נוצרים מוקדי לחץ ועומס רגעיים באזורים שונים במפרק הלסת. בין היתר עלול להינזק במצב הזה הדיסק התוך מפרקי ורקמות רכות אחרות.  התוצאה עלולה לכלול כאבים בלסת.

   קשר עקיף

   ההסבר על הקשר העקיף טוען שהנזקים השריריים הנובעים מצליפת השוט משפיעים בין היתר על היציבה של מפרקי הלסת ועל התפקוד שלהם. שיבושים אלה מובילים בסופו של דבר גם להתפתחות הנזקים במפרק ולהופעת סימנים ותסמינים אופייניים לפגיעה הזאת. בהסברים על הקשר העקיף מתייחסים חוקרים שונים גם על ההשפעה של פגיעת צליפת שוט על היציבה של הצוואר כגורם לבעיות תפקודיות במפרק הלסת.

   קשר ביומכני

   ישנם גם ניסיונות להסביר את הקשר הזה בעובדה שהצוואר והלסתות קשורים קשר ביומכני וקשר עצבי. הקשר הביו מכני נובע מכך שתנועת הלסת כרוכה בתנועות של עמוד השדרה הצווארי ותנועות צוואר כרוכות ברמה מסוימת גם תנועות או מאמצים במפרק הלסת. ולכן תנועה לקויה באחד תשבש את התנועה באחר ותוביל להתפתחות נזקים ( מתחבר מעט להסבר על הקשר העקיף).

   קשר עצבי

   הקשר עצבי נוצר באמצעות העצב המשולש (טריגמינל). העצב הזה מעביר מידע תחושתי מהפנים המועבר למוח יחד עם מידע שנאסף בחוט השדרה הצווארי. יתכן והקשר הזה גורם בין היתר להשלכות כאב הדדיות. עוד חשוב לזכור שצליפת שוט עלולה לגרום לנזקים ישירים לעצב המשולש הממוקמים בחלק העליון של חוט השדרה הצווארי ובכך לפגוע גם בצוואר וגם בתפקוד של מפרקי הלסת.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,