דלקת באמה מה גורם לה

דלקת באמה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת באמה מה גורם לה? דלקת באמה – האזור האנטומי בגפה העליונה שנמצא בין שורש כף היד למרפק – עלולה להיגרם מסיבות רבות. בין יתר הגורמים האפשריים לדלקת באזור הזה נמנה נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה מרקמה מרוחקת. נזקי חבלה באמה עלולים להיגרם בגלל נפילה, פציעת ספורט או תאונה אחרת ולגרום שברים, סדקים, קרעים ועוד. עומסי יתר חוזרניים עלולים לגרום בין היתר לפציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. אזורים בגוף שעלולים לאחר שנפגעו להשליך כאב אל האמה כוללים בין היתר נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר, אוטם שריר הלב ונזקים במרפק או בכתף.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  נכון, ברוב המקרים הכאבים ביד נגרמים מנזקים מינוריים ויחלפו ללא טיפול מיוחד או עם טיפול עצמי בלבד. עם זאת, מיחושים באמה שלא חולפים תוך ימים אחדים יש לאבחון באופן מדויק על מנת לשלול אפשרות שמדובר בבעיה משמעותית או לחלופין להעניק את הטיפול היעיל ביותר לבעיה. בכל מקרה של דלקת באמה מה גורם לה צריכה להיות השאלה שלכם.

  {loadposition inside-page}

  דלקת באמה מה גורם לה – רקע

  דלקת באמה היא עניין שכיח. האמה שלנו מורכבת משתי עצמות עצם הגומד ועם החישור. פציעה של העצמות הללו או לאחת מהרקמות הרבות שחוצות אותן כולל שרירים, עצבים, גידים ועוד יגרמו להתפתחות כאבים. תסמונות שונות גורמות לסימנים ותסמינים באזור זה. הסימנים והתסמינים הללו משתנים בהתאם לרקמה שניזוקה וחומרת הפגיעה. בין הסימנים והתסמינים שאנו עלולים לחוש באמה נכלול כמובן כאב, תחושת הירדמות ונימול, תחושת שריפה, חולשת שרירים, מגבלות תנועה ועוד.

  ישנה חשיבות לבצע אבחון מדוקדק המתבסס על ואבחנה מבדלת על מנת לזהות באופן המדויק ביותר האפשרי את מקור הבעיה. אבחון מדויק ומהיר יאפשר לנו להעניק לכם טיפול מהיר ויעיל ובכך לצמצם את האפשרות להתפתחות כאבים כרוניים, נזקים כרוניים ואף צורך עתידי בניתוח.

  אנטומיה של האמה

  דלקת באמה מה גורם לה
  דלקת באמה מה גורם לה

  אמת היד מורכבת מרקמות שונות ובכללן עור, כלי דם, עצבים, שרירים, עצמות, רקמות חיבור ועוד. ברמת השלד קיימות באמה שתי עצמות: עצם החישור (radius) ועצם הגומד (Ulna). כאשר כף היד פונה לפנים עצם החישור ממוקמת בצד החיצוני של האמה ועצם הגומד בצד הפנימי. תפקידה של עצם הגומד לייצב את האמה בעוד שתפקידו של החישור לנוע סביב עצם הגומד ובכך לאפשר תנועת סופינציה (סיבוב חיצוני) ותנועת פרונציה (סיבוב פנימה) של האמה וכף היד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בחלקה העליון, יוצרת עצם החישור, נקודות מפגש עם הקפיטולום (capitulum) של עצם הזרוע (Humerus) ועם עצם הגומד (מפרק חישור-גומד עליון). בחלקה התחתון יוצרת עצם החישור מפגש עם עצמות שורש כף היד, סקפויד (Scaphoid) ולונט (Lunate) ונקודת מפגש נוספת עם עצם הגומד (מפרק חישור-גומד תחתון).

   בחלקה העליון יוצרת עצם הגומד מפרק עם עצם החישור (מפרק חישור-גומד עליון) וכן שתי נקודות מפגש עם עצם הזרוע האחת עם הטרוקלאה (Trochlea) והשנייה בשקע האולקרנוני באמצעות זיז האולקרנון (Olecranon). בחלקה התחתון יוצרת עצם הגומד מפגש עם עצם החישור (מפרק חישור-גומד תחתון). זיז האולקרנון הוא שיוצר את הבליטה בחלק האחורי של המרפק ואילו הזיזים של עצם החישור ועם הגומד יוצרים את הבליטות המעודנות יותר בשתי צדי שורש כף היד.

   דלקת באמה – גורמים

   דלקת באמה עלולה להתפתח בגלל נזק מקומי לאחת או יותר מהרקמות הרכיבות ומניעות את האמה או בגלל נזק ברקמה מרוחקת המשליכה כאב אל האמה. בין הדוגמאות להפרעות בריאותיות בעלות יכולת להשליך כאב אל האמה נמנה בלט או פריצת דיסק בצוואר הצובט שורש עצב או התקף לב. הגורמים העיקריים להתפתחות דלקת באמה שהיא משנית לנזק מקומי כוללים שימוש יתר על רקע ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות, טראומה ומחלות שונות.

   נזקים באמה בגלל תנועות ומטלות חוזרניות

   הגורם השכיח ביותר להתפתחות דלקת באמה הם נזקים מצטברים לרקמות הרכות עקב ביצוע תנועות חוזרניות. נזקים מסוג זה מתפתחים באופן הדרגתי בגלל עומס יתר ונזק מצטבר. המנגנון העיקרי לנזק מסוג זה הוא תנועות חוזרניות. עומס היתר על הגידים, שרירים ועצבי האמה עקב ביצוע מטלות המחייבות ביצוע תנועות חוזרות ונשנות כגון הקלדה, הברגה או משחק טניס הוא שעומד בבסיס הנזקים והמיחושים במקרה הזה.

   העידן המודרני מחייב יותר מכול עידן אחר שימוש במחשבים מכונות וכלי עבודה אשר תפעולם מחייב ביצוע תנועות חוזרניות במשך שעות ארוכות מידי יום לאורך שנים. בסוג זה של עבודה הנזקים תמיד יופיעו. דוגמאות לפציעות אמה מסוג זה כוללות מרפק טניס, מרפק גולף.

   דלקת באמה מה גורם לה
   דלקת באמה מה גורם לה

   נזקים באמה בגלל טראומה

   דלקת באמה יכולה להתפתח בגלל נזק טראומתי כולל מתיחות וקרעים של רקמות רכות כגון עצבים, שרירים, גידים, רצועות, בורסה ורקמות חיבור אחרות או נזקים למפרקים ולעצמות כולל פריקות, סדקים ושברים. תאונת דרכים, נפילות, פציעות ספורט ועוד עלולות לגרום נזקים טראומטיים לאמה וזאת בגלל האינסטינקט הטבעי שלנו לבלום נפילה באמצעות יד מושטת לפנים. מנגנון בלימה זה גורם לכך ששברים באמה נחשבים לשברים שכיחים ביותר, בעיקר בקרב אנשים עם אובדן צפיפות עצם.

   השברים ממוינים על פי מספר השברים, מיקומם וחומרתם. סיבוכים אפשריים לשברים באמה כוללים נזקים לרקמות נוספות כגון עצבים כלי דם, שברים שלא מתאחים או לא מתאחים טוב, זיהומים, התפתחות של תסמונת המדור ועוד.

   נזקים באמה בגלל מחלות

   נזק מקומי באחת או יותר מהרקמות באמה ובעקבותיו התפתחות דלקת באמה עלולים להופיע בגלל מחלות שונות. בין המחלות שעלולות להיות אחראיות לכך נמנה דלקות פרקים כולל דלקת פרקים ראומטית, תסמונות כאב מערכתיות כגון פיברומיאלגיה, דלקות זיהומיות מקומיות, גידולים סרטניים ועוד.

   כאב מושלך אל האמה בשל נזק מרוחק

   תחושה מדומה של דלקת באמה יכולה לנבוע גם מנזקים לרקמות מרוחקות כמו בלט או פריצת דיסק צווארי יוצר לחץ על שורש עצב בצוואר וגורם להשלכת כאב אל האמה. השלכות כאל אל האמה תיתכנה גם בגלל ליקויים כאלה ואחרים בלב ועוד.

   תסמונות דלקתיות שכיחות באמה

   תסמונת פרונטור

   דלקת באמה מה גורם לה
   דלקת באמה מה גורם לה

   תסמונת פרונטור (Pronator syndrome) כוללת מכלול תסמינים הנובעים מלכידה של עצב התווך (Median Nerve). התסמינים כוללים כאב ונימול המורגשים באזור אותו מעצבב עצב התווך – בחלק הקדמי חזיתי של האמה. התסמינים הללו מוחמרים על פעילות כגון מסירות ומשחקים הכוללים מחבטים.

   בתסמונת פרונטור התחושה באזור כף היד בחלק של האגודל (Thenar eminence) נפגעת וזאת בניגוד למצב בתסמונת התעלה הקרפלית שבה הסעיף התחושתי של העצב התווך אינו עובר בתוך התעלה ולכן בתסמונת התעלה הקרפלית אין פגיעה תחושתית באזור האגודל. בדיקות נוספות שעשויות להבדיל בין שתי התסמונות כוללות את מבחן טינל (Tinel's test), מבחן פלנס (Phalen's test) וכן ביצוע פרונציה של כף היד מול התנגדות. בשתי הבדיקות הללו הממצאים הם שליליים. מאפיינים נוספים של תסמונת פרונטור הן קושי ליצור את האות O עם האגודל והאצבע השנייה.

   תסמונת התעלה הרדיאלית

   תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome) כוללת מכלול תסמינים הנובעים מלכידה של עצב החישור (radial nerve). התסמינים כוללים כאבים באזור החיצוני של המרפק (lateral epicondyle) אשר מוקרנים במורד האמה ועלולים לגרום לתחושה של דלקת באמה. בגלל הדמיון עם התסמינים של מרפק טניס קיימת נטייה להתבלבל בין השניים. בדיקות לאבחון כוללות: שחזור הכאב יתכן על ידי מבחן טינל (Tinel's test) במורד האמה כ 6 סנטימטרים מתחת לחלק החיצוני של המרפק. שחזור הכאב יתכן גם עם סופינציה של כף היד מול התנגדות כאשר היד ישרה..

   מרפק טניס

   מרפק טניס
   מרפק טניס

   מרפק טניס (Lateral Epicondylitis) הוא השם השכיח לתופעה דלקתית של הגיד מותח כף יד היוצא מהחלק החיצוני של המרפק. התסמינים יכללו מיחושים הממוקמים מעט מתחת לזיז הבולט בחלקו החיצוני של המרפק. הכאבים עלולים להקרין מטה במורד האמה ולגרום לתחושה של דלקת באמה. במצבים כרוניים עלולה להתפתח חולשה עקב חוסר שימוש. מגע ומתיחת כף היד לאחור מול התנגדות אמורים לשחזר את הכאב. יתכן שהמרפק יהיה חם למגע.

   הגורמים למרפק טניס יכולים להיות טראומטיים או לחלופין נזק מצטבר בגין עומסים חוזרים ונשנים מעבודה (הברגה?) או ספורט (טניס?). בעת הבדיקה יש לשלול בין היתר אפשרות שמדובר בלכידה של עצב החישור.

   תסמונת התעלה הקוביטלית

   תסמונת התעלה הקוביטלית כוללת אוסף תסמינים המופיעים בעקבות לכידה של עצב הגומד בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. מדובר בתסמונת לכידת עצב שכיחה ולמעשה שנייה בשכיחותה לאחר לכידת עצב התווך בתעלה הקרפלית. התסמינים האופייניים ללכידת העצב הגומד בתעלה הקוביטלית כוללים כאבים באזור המרפק ובמורד האמה וכן שינויים תחושתיים וחולשה שרירית בזרת ובמחצית מהאצבע הרביעית הצמודה לה. גם במקרה הזה הגורמים עלולים להיות טראומה (מכה חזקה במרפק?) או נזק מצטבר מספורט או עבודה

   מרפק גולף

   מרפק גולף (Medial Epicondylitis) הוא השם שניתן לפגיעה בגיד המכופף את כף היד בנקודת המוצא שלו בחלק הפנימי במרפק. התסמינים כוללים מיחושים הממוקמים בחלק העליון של הזיז המצוי בחלק הפנימי של המרפק (Medial Epicondyle). גם כאבים אלו יכולים להקרין לאמה.

   מרפק גולף
   מרפק גולף

   בדומה למרפק טניס גם במרפק גולף השרירים עלולים להתנוון מחוסר שימוש וכף היד עלולה לפתח מוגבלות תנועתית. ניתן לשחזר את הכאב על ידי לחיצה על נקודת הנזק במרפק וכן באמצעות תנועת כפיפה של כף היד מול התנגדות.

   הגורמים למרפק גולף יכולים להיות טראומטיים או נזקים מצטברים מעבודה או מעיסוק בספורט (גולף? חדר כושר?). בעת בדיקה יש לשלול בין היתר אפשרות שמדובר בנזק לעצב הגומד בתעלה הקוביטלית.

   תסמונת מוצא בית החזה

   תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet) היא למעשה מכלול של תסמינים הנגרמים בגלל לחץ על עצבים (המקלעת הברכיאלית) ו/או כלי דם במרווח שבין הצלע הראשונה לעצם הבריח. התסמינים עלולים לכלול כאבי צוואר וכתף שעלולים להקרין מטה וכן תחושות נימול שיורדות במורד הגפה עד לאצבעות כף היד. גם תסמונת זאת יכולה להתפתח באופן חד בעקבות טראומה או באופן הדרגתי על ידי עומסים חוזרים ונשנים בעבודה או בעיסוק ספורטיבי. ישנם גורמים אנטומיים המעלים את הסבירות להתפתחות תסמונת זאת ובכלל זה ראוי לציין את הנוכחות של צלע נוספת, בעיות יציבה והריון.

   תסמונת התעלה הקרפלית

   "תסמונת התעלה הקרפלית" (Carpal Tunnel Syndrome) כוללת בתוכה מכלול של תסמינים הנגרמים בגלל פגיעה בעצב התווך בעוברו בתעלה המצויה בשורש כף היד. הגורמים לתסמונת זאת כוללים בעיקר נזקים מצטברים עקב עומסים חוזרים ונשנים מעבודה (הקלדה?) או פעילות ספורט (משחקי מחבט?) התסמינים כוללים כאבים בכף היד (אזור האגודל ושלושת האצבעות אחריו) אשר עלולים להקרין מעט במעלה האמה, תחושות נימול חולשת שרירים ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,