דלקת באמה מה גורם לה

דלקת באמה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת באמה מה גורם לה? דלקת באמה – האזור האנטומי בגפה העליונה שנמצא בין שורש כף היד למרפק – עלולה להיגרם מסיבות רבות. בין הגורמים לדלקת באזור הזה נמנה נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או מחלות שונות. כאב באמה עלול להיות מושלך מנזק מרוחק. דוגמאות לכך כוללות פריצת דיסק בעמוד השדרה הצווארי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לרוב הכאבים באמה נגרמים מנזקים מינוריים ויחלפו ללא טיפול מיוחד או עם טיפול עצמי בלבד. עם זאת, כאבים באמה עלולים לנבוע גם מנזקים משמעותיים יותר. מסיבה זאת חשוב לאבחן כל סימפטום באמה שאינו חולף תוך ימים אחדים. אבחון מדויק יאפשר לזהות את מקור הכאב ובמידת הצורך לטפל בו ביעילות. בכל מקרה של דלקת באמה מה גורם לה צריכה להיות השאלה שלכם.

  דלקת באמה מה גורם לה – רקע

  דלקת באמה היא עניין שכיח. האמה שלנו מורכבת מעצם הגומד ועצם החישור ורקמות רכות רבות. פציעה של אחת מהרקמות ובכלל זה שרירים, עצבים, גידים ועוד יגרמו להתפתחות כאבים וסימטומים נוספים. הסימפטומים הללו משתנים בהתאם לרקמה שניזוקה ולחומרת הפגיעה. בין הסימפטומים שאנו עלולים לחוש בגלל דלקת באמה נכלול:

  • כאב
  • תחושת הירדמות ונימול
  • תחושת שריפה
  • חולשת שרירים
  • מגבלות תנועה ועוד

  אבחון מדויק ומהיר יאפשר לנו להעניק לכם טיפול מהיר ויעיל במקור הבעיה. התייחסות מהירה ויעילה בהתפתחות דלקת באמה יצמצם הסיכון לנזקים וכאבים כרוניים וצורך בטיפולים מורכבים. אבחון מדויק חייב להתבסס על הליך של אבחנה מבדלת.

  אנטומיה של האמה

  דלקת באמה מה גורם לה
  דלקת באמה מה גורם לה

  אמת היד מורכבת מרקמות שונות ובכללן עור, כלי דם, עצבים, שרירים, עצמות, רקמות חיבור ועוד. ברמת השלד קיימות באמה שתי עצמות:

  • עצם החישור (radius)
  • ועצם הגומד (Ulna)

  כאשר כף היד פונה לפנים עצם החישור ממוקמת בצד החיצוני ועצם הגומד בצד הפנימי. תפקידה של עצם הגומד לייצב את האמה. תפקידו של החישור לנוע סביב עצם הגומד ובכך לאפשר את תנועת האמה וכף היד כולל:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • תנועת סופינציה (סיבוב חיצוני)
   • ותנועת פרונציה (סיבוב פנימה)

   הממשק של עצמות האמה

   בחלקה העליון עצם החישור מתמשקת עם:

   • הקפיטולום (capitulum) של עצם הזרוע (Humerus)
   • ועם עצם הגומד (מפרק חישור-גומד עליון).

   בחלקה התחתון עצם החישור מתמשקת עם:

   • עצמות שורש כף היד סקפויד (Scaphoid) ולונט (Lunate)
   • עם עצם הגומד (מפרק חישור-גומד תחתון)

   בחלקה העליון עצם הגומד מתמשקת עם:

   • עצם החישור (מפרק חישור-גומד עליון)
   • ועצם הזרוע: עם הטרוקלאה (Trochlea) ובשקע האולקרנוני באמצעות זיז האולקרנון (Olecranon)

   בחלקה התחתון עצם הגומד מתמשקת עם:

   • עצם החישור (מפרק חישור-גומד תחתון)

   זיז האולקרנון הוא שיוצר את הבליטה בחלק האחורי של המרפק. זיזי עצם החישור ועצם הגומד יוצרים את הבליטות המעודנות יותר בשתי צדי שורש כף היד.

   דלקת באמה – גורמים

   דלקת באמה עלולה להתפתח בגלל נזק מקומי לאחת מהרקמות הרכיבות ומניעות את האמה. ברוב המקרים הנזק לאחת מהרקמות באמה ניגרם בגלל שימוש יתר. שימוש יתר כזה הוא לרוב תוצאה של ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. דוגמאות לכך כוללות הקלדה, שימוש חוזרני בכלי עבודה כמו מברג ועוד. עומסי יתר חוזרניים עלולים לגרום בין היתר לפציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב.

   נזקים לרקמות באמה עלולים להיות גם תוצאה של טראומה ומחלות שונות כמו למשל דלקת פרקים ניוונית. נזקי חבלה באמה (שברים, סדקים, קרעים ועוד) עלולים להיגרם בגלל נפילה, פציעת ספורט, תאונה ועוד. כאב באמה יכול להופיע גם בגלל נזק ברקמה מרוחקת בעלת יכולת להשליך כאב אל האמה. בין הדוגמאות להפרעות בריאותיות בעלות יכולת להשליך כאב אל האמה נמנה:

   • בלט או פריצת דיסק בצוואר הצובט שורש עצב וגורם להשלכת כאב אל היד
   • אוטם שריר הלב הגורם להשלכת כאב אל היד
   • נזקים במרפק או בכתף

   נזקים באמה בגלל תנועות ומטלות חוזרניות

   הגורם השכיח ביותר להתפתחות דלקת באמה הם נזקים מצטברים לרקמות הרכות עקב ביצוע תנועות חוזרניות. נזקים מסוג זה מתפתחים באופן הדרגתי בגלל עומס יתר על הגידים, שרירים ועצבי האמה ונזק מצטבר. מטלות המחייבות ביצוע תנועות חוזרניות כוללות הקלדה, הברגה, טניס ועוד.

   העידן המודרני מתבסס על שימוש במחשבים, מכונות וכלי עבודה שתפעולם מחייב ביצוע תנועות חוזרניות. דוגמאות לפציעות אמה מסוג זה כוללות מרפק טניס, מרפק גולף, לכידה של עצבים פריפריים ועוד.

   דלקת באמה מה גורם לה
   דלקת באמה מה גורם לה

   נזקים באמה בגלל טראומה

   דלקת באמה יכולה להתפתח בגלל נזק טראומתי לאחת או יותר מהרקמות באמה. תאונת דרכים, נפילות, פציעות ספורט ועוד עלולות לגרום נזקים טראומטיים לאמה. רקמות שעלולות להיפגע על רקע זה כוללות:

   • מתיחה או קרע של רקמות רכות כגון עצבים, שרירים, גידים, רצועות ורקמות חיבור אחרות
   • פציעה של בורסה (בורסיטיס)
   • פריקת מרפק או שורש כף היד
   • שברים, סדקים ועוד

   האינסטינקט הטבעי שלנו לבלום נפילה באמצעות יד מושטת לפנים גורם לריבוי פציעות של היד. מנגנון בלימה זה גורם לכך ששברים באמה נחשבים לשברים שכיחים ביותר, בעיקר בקרב אנשים עם אובדן צפיפות עצם.

   השברים ממוינים על פי מספר השברים, מיקומם וחומרתם. סיבוכים אפשריים לשברים באמה כוללים נזקים לרקמות נוספות כגון עצבים כלי דם, שברים שלא מתאחים או לא מתאחים טוב, זיהומים, התפתחות של תסמונת המדור ועוד.

   נזקים באמה בגלל מחלות

   נזק מקומי באחת או יותר מהרקמות באמה ובעקבותיו התפתחות דלקת באמה עלולים להופיע בגלל מחלות שונות. בין המחלות שעלולות להיות אחראיות לכך נמנה דלקות פרקים כולל דלקת פרקים ראומטית, תסמונות כאב מערכתיות כגון פיברומיאלגיה, דלקות זיהומיות מקומיות, גידולים סרטניים ועוד.

   כאב מושלך אל האמה בשל נזק מרוחק

   תחושה מדומה של דלקת באמה יכולה לנבוע גם מנזקים לרקמות מרוחקות כמו בלט או פריצת דיסק צווארי יוצר לחץ על שורש עצב בצוואר וגורם להשלכת כאב אל האמה. השלכות כאל אל האמה תיתכנה גם בגלל ליקויים כאלה ואחרים בלב ועוד.

   תסמונות דלקתיות שכיחות באמה

   תסמונת פרונטור

   דלקת באמה מה גורם לה
   דלקת באמה מה גורם לה

   תסמונת פרונטור (Pronator syndrome) כוללת מכלול תסמינים הנובעים מלכידה של עצב התווך (Median Nerve). התסמינים כוללים כאב ונימול המורגשים באזור אותו מעצבב עצב התווך – בחלק הקדמי חזיתי של האמה. התסמינים הללו מוחמרים על פעילות כגון מסירות ומשחקים הכוללים מחבטים.

   בתסמונת פרונטור התחושה באזור כף היד בחלק של האגודל (Thenar eminence) נפגעת וזאת בניגוד למצב בתסמונת התעלה הקרפלית שבה הסעיף התחושתי של העצב התווך אינו עובר בתוך התעלה ולכן בתסמונת התעלה הקרפלית אין פגיעה תחושתית באזור האגודל. בדיקות נוספות שעשויות להבדיל בין שתי התסמונות כוללות את מבחן טינל (Tinel's test), מבחן פלנס (Phalen's test) וכן ביצוע פרונציה של כף היד מול התנגדות. בשתי הבדיקות הללו הממצאים הם שליליים. מאפיינים נוספים של תסמונת פרונטור הן קושי ליצור את האות O עם האגודל והאצבע השנייה.

   תסמונת התעלה הרדיאלית

   תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome) כוללת מכלול תסמינים הנובעים מלכידה של עצב החישור (radial nerve). התסמינים כוללים כאבים באזור החיצוני של המרפק (lateral epicondyle) אשר מוקרנים במורד האמה ועלולים לגרום לתחושה של דלקת באמה. בגלל הדמיון עם התסמינים של מרפק טניס קיימת נטייה להתבלבל בין השניים. בדיקות לאבחון כוללות: שחזור הכאב יתכן על ידי מבחן טינל (Tinel's test) במורד האמה כ 6 סנטימטרים מתחת לחלק החיצוני של המרפק. שחזור הכאב יתכן גם עם סופינציה של כף היד מול התנגדות כאשר היד ישרה..

   מרפק טניס

   מרפק טניס (Lateral Epicondylitis) הוא השם השכיח לתופעה דלקתית של הגיד מותח כף יד היוצא מהחלק החיצוני של המרפק. התסמינים יכללו מיחושים הממוקמים מעט מתחת לזיז הבולט בחלקו החיצוני של המרפק. הכאבים עלולים להקרין מטה במורד האמה ולגרום לתחושה של דלקת באמה. במצבים כרוניים עלולה להתפתח חולשה עקב חוסר שימוש. מגע ומתיחת כף היד לאחור מול התנגדות אמורים לשחזר את הכאב. יתכן שהמרפק יהיה חם למגע.

   הגורמים למרפק טניס יכולים להיות טראומטיים או לחלופין נזק מצטבר בגין עומסים חוזרים ונשנים מעבודה (הברגה?) או ספורט (טניס?). בעת הבדיקה יש לשלול בין היתר אפשרות שמדובר בלכידה של עצב החישור.

   תסמונת התעלה הקוביטלית

   תסמונת התעלה הקוביטלית כוללת אוסף תסמינים המופיעים בעקבות לכידה של עצב הגומד בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. מדובר בתסמונת לכידת עצב שכיחה ולמעשה שנייה בשכיחותה לאחר לכידת עצב התווך בתעלה הקרפלית. התסמינים האופייניים ללכידת העצב הגומד בתעלה הקוביטלית כוללים כאבים באזור המרפק ובמורד האמה וכן שינויים תחושתיים וחולשה שרירית בזרת ובמחצית מהאצבע הרביעית הצמודה לה. גם במקרה הזה הגורמים עלולים להיות טראומה (מכה חזקה במרפק?) או נזק מצטבר מספורט או עבודה

   מרפק גולף

   מרפק גולף (Medial Epicondylitis) הוא השם שניתן לפגיעה בגיד המכופף את כף היד בנקודת המוצא שלו בחלק הפנימי במרפק. התסמינים כוללים מיחושים הממוקמים בחלק העליון של הזיז המצוי בחלק הפנימי של המרפק (Medial Epicondyle). גם כאבים אלו יכולים להקרין לאמה.

   מרפק גולף
   מרפק גולף

   בדומה למרפק טניס גם במרפק גולף השרירים עלולים להתנוון מחוסר שימוש וכף היד עלולה לפתח מוגבלות תנועתית. ניתן לשחזר את הכאב על ידי לחיצה על נקודת הנזק במרפק וכן באמצעות תנועת כפיפה של כף היד מול התנגדות.

   הגורמים למרפק גולף יכולים להיות טראומטיים או נזקים מצטברים מעבודה או מעיסוק בספורט (גולף? חדר כושר?). בעת בדיקה יש לשלול בין היתר אפשרות שמדובר בנזק לעצב הגומד בתעלה הקוביטלית.

   תסמונת מוצא בית החזה

   תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet) היא למעשה מכלול של תסמינים הנגרמים בגלל לחץ על עצבים (המקלעת הברכיאלית) ו/או כלי דם במרווח שבין הצלע הראשונה לעצם הבריח. התסמינים עלולים לכלול כאבי צוואר וכתף שעלולים להקרין מטה וכן תחושות נימול שיורדות במורד הגפה עד לאצבעות כף היד. גם תסמונת זאת יכולה להתפתח באופן חד בעקבות טראומה או באופן הדרגתי על ידי עומסים חוזרים ונשנים בעבודה או בעיסוק ספורטיבי. ישנם גורמים אנטומיים המעלים את הסבירות להתפתחות תסמונת זאת ובכלל זה ראוי לציין את הנוכחות של צלע נוספת, בעיות יציבה והריון.

   תסמונת התעלה הקרפלית

   "תסמונת התעלה הקרפלית" (Carpal Tunnel Syndrome) כוללת בתוכה מכלול של תסמינים הנגרמים בגלל פגיעה בעצב התווך בעוברו בתעלה המצויה בשורש כף היד. הגורמים לתסמונת זאת כוללים בעיקר נזקים מצטברים עקב עומסים חוזרים ונשנים מעבודה (הקלדה?) או פעילות ספורט (משחקי מחבט?) התסמינים כוללים כאבים בכף היד (אזור האגודל ושלושת האצבעות אחריו) אשר עלולים להקרין מעט במעלה האמה, תחושות נימול חולשת שרירים ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.