דלקת באמה מה גורם לה
דלקת באמה

דלקת באמה מה גורם לה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת באמה מה גורם לה? דלקת באמה – אזור בגפה העליונה שבין שורש כף היד למרפק – עלולה להיגרם מסיבות רבות. בין יתר הגורמים האפשריים לדלקת באזור הזה נמנה נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה מרקמה מרוחקת. נזקי חבלה באמה עלולים להיגרם בגלל נפילה, פציעת ספורט או תאונה אחרת ולגרום שברים, סדקים, קרעים ועוד. עומסי יתר חוזרניים עלולים לגרום בין היתר לפציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. אזורים בגוף שעלולים לאחר שנפגעו להשליך כאב אל האמה כוללים בין היתר נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר, אוטם שריר הלב ונזקים במרפק או בכתף.

נכון, ברוב המקרים הכאבים ביד נגרמים מנזקים מינוריים ויחלפו ללא טיפול מיוחד או עם טיפול עצמי בלבד. עם זאת, מיחושים באמה שלא חולפים תוך ימים אחדים יש לאבחון באופן מדויק על מנת לשלול אפשרות שמדובר בבעיה משמעותית או לחלופין להעניק את הטיפול היעיל ביותר לבעיה. בכל מקרה של דלקת באמה מה גורם לה צריכה להיות השאלה שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת באמה מה גורם לה – רקע

דלקת באמה היא עניין שכיח. האמה שלנו מורכבת משתי עצמות עצם הגומד ועם החישור. פציעה של העצמות הללו או לאחת מהרקמות הרבות שחוצות אותן כולל שרירים, עצבים, גידים ועוד יגרמו להתפתחות כאבים. תסמונות שונות גורמות לסימנים ותסמינים באזור זה. הסימנים והתסמינים הללו משתנים בהתאם לרקמה שניזוקה וחומרת הפגיעה. בין הסימנים והתסמינים שאנו עלולים לחוש באמה נכלול כמובן כאב, תחושת הירדמות ונימול, תחושת שריפה, חולשת שרירים, מגבלות תנועה ועוד.

ישנה חשיבות לבצע אבחון ואבחנה מבדלת על מנת להגיע לאבחון המדויק ביותר האפשרי. אבחון מדויק ומהיר יאפשר לנו לטפל בכם באופן מהיר ויעיל ובכך למנוע התפתחות אפשרית של כאבים כרוניים, נזקים כרוניים ואף צורך עתידי בניתוח.

אנטומיה של האמה

דלקת באמה מה גורם לה
דלקת באמה מה גורם לה

אמת היד מורכבת מרקמות שונות ובכללן עור, כלי דם, עצבים, שרירים, עצמות, רקמות חיבור ועוד. ברמת השלד קיימות באמה שתי עצמות: עצם החישור (radius) ועצם הגומד (Ulna). כאשר כף היד פונה לפנים עצם החישור ממוקמת בצד החיצוני של האמה ועצם הגומד בצד הפנימי. תפקידה של עצם הגומד לייצב את האמה בעוד שתפקידו של החישור לנוע סביב עצם הגומד ובכך לאפשר תנועת סופינציה (סיבוב חיצוני) ותנועת פרונציה (סיבוב פנימה) של האמה וכף היד.

בחלקה העליון, יוצרת עצם החישור, נקודות מפגש עם הקפיטולום (capitulum) של עצם הזרוע (Humerus) ועם עצם הגומד (מפרק חישור-גומד עליון). בחלקה התחתון יוצרת עצם החישור מפגש עם עצמות שורש כף היד, סקפויד (Scaphoid) ולונט (Lunate) ונקודת מפגש נוספת עם עצם הגומד (מפרק חישור-גומד תחתון).

בחלקה העליון יוצרת עצם הגומד מפרק עם עצם החישור (מפרק חישור-גומד עליון) וכן שתי נקודות מפגש עם עצם הזרוע האחת עם הטרוקלאה (Trochlea) והשנייה בשקע האולקרנוני באמצעות זיז האולקרנון (Olecranon). בחלקה התחתון יוצרת עצם הגומד מפגש עם עצם החישור (מפרק חישור-גומד תחתון). זיז האולקרנון הוא שיוצר את הבליטה בחלק האחורי של המרפק ואילו הזיזים של עצם החישור ועם הגומד יוצרים את הבליטות המעודנות יותר בשתי צדי שורש כף היד.

דלקת באמה – גורמי סיכון

דלקת באמה עלולה להתפתח בגלל נזקים מקומיים באמה או בגלל נזקים מרוחקים כגון פריצת דיסק בצוואר או התקף לב שמקרינים כאב לאמה. גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות דלקת באמה כוללים חבלה טראומתית לרקמות באמה ובעיקר נזקים מצטברים על רקע של ביצוע מאמצים ותנועות חוזרניות.

בגלל תנועות חוזרניות

הגורם השכיח ביותר להתפתחות דלקת באמה הם נזקים מצטברים לרקמות הרכות עקב ביצוע תנועות חוזרניות. נזקים מסוג זה מתפתחים באופן הדרגתי בגלל עומס יתר ונזק מצטבר. המנגנון העיקרי לנזק מסוג זה הוא תנועות חוזרניות. עומס היתר על הגידים, שרירים ועצבי האמה עקב ביצוע מטלות המחייבות ביצוע תנועות חוזרות ונשנות כגון הקלדה, הברגה או משחק טניס הוא שעומד בבסיס הנזקים והמיחושים במקרה הזה.

העידן המודרני מחייב יותר מכול עידן אחר שימוש במחשבים מכונות וכלי עבודה אשר תפעולם מחייב ביצוע תנועות חוזרניות במשך שעות ארוכות מידי יום לאורך שנים. בסוג זה של עבודה הנזקים תמיד יופיעו. דוגמאות לפציעות אמה מסוג זה כוללות מרפק טניס, מרפק גולף.

דלקת באמה מה גורם לה
דלקת באמה מה גורם לה

על רקע טראומטי

דלקת באמה יכולה להתפתח בגלל נזק טראומתי כולל מתיחות וקרעים של רקמות רכות כגון עצבים, שרירים, גידים, רצועות, בורסה ורקמות חיבור אחרות או נזקים למפרקים ולעצמות כולל פריקות, סדקים ושברים. תאונת דרכים, נפילות, פציעות ספורט ועוד עלולות לגרום נזקים טראומטיים לאמה וזאת בגלל האינסטינקט הטבעי שלנו לבלום נפילה באמצעות יד מושטת לפנים. מנגנון בלימה זה גורם לכך ששברים באמה נחשבים לשברים שכיחים ביותר, בעיקר בקרב אנשים עם אובדן צפיפות עצם.

השברים ממוינים על פי מספר השברים, מיקומם וחומרתם. סיבוכים אפשריים לשברים באמה כוללים נזקים לרקמות נוספות כגון עצבים כלי דם, שברים שלא מתאחים או לא מתאחים טוב, זיהומים, התפתחות של תסמונת המדור ועוד.

מחלות

דלקת באמה יכולה להופיע בעקבות דלקות פרקים כולל דלקת פרקים ראומטית, תסמונות כאב מערכתיות כגון פיברומיאלגיה, דלקות זיהומיות מקומיות, גידולים סרטניים ועוד.

נזקים מרוחקים

תחושה מדומה של דלקת באמה יכולה לנבוע גם מנזקים לרקמות מרוחקות כמו בלט או פריצת דיסק צווארי יוצר לחץ על שורש עצב בצוואר וגורם להשלכת כאב אל האמה. השלכות כאל אל האמה תיתכנה גם בגלל ליקויים כאלה ואחרים בלב ועוד.

דלקת באמה – תסמונות כאב שכיחות באמה

תסמונת פרונטור

דלקת באמה מה גורם לה
דלקת באמה מה גורם לה

תסמונת פרונטור (Pronator syndrome) כוללת מכלול תסמינים הנובעים מלכידה של עצב התווך (Median Nerve). התסמינים כוללים כאב ונימול המורגשים באזור אותו מעצבב עצב התווך – בחלק הקדמי חזיתי של האמה. התסמינים הללו מוחמרים על פעילות כגון מסירות ומשחקים הכוללים מחבטים.

בתסמונת פרונטור התחושה באזור כף היד בחלק של האגודל (Thenar eminence) נפגעת וזאת בניגוד למצב בתסמונת התעלה הקרפלית שבה הסעיף התחושתי של העצב התווך אינו עובר בתוך התעלה ולכן בתסמונת התעלה הקרפלית אין פגיעה תחושתית באזור האגודל. בדיקות נוספות שעשויות להבדיל בין שתי התסמונות כוללות את מבחן טינל (Tinel’s test), מבחן פלנס (Phalen’s test) וכן ביצוע פרונציה של כף היד מול התנגדות. בשתי הבדיקות הללו הממצאים הם שליליים. מאפיינים נוספים של תסמונת פרונטור הן קושי ליצור את האות O עם האגודל והאצבע השנייה.

תסמונת התעלה הרדיאלית

תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome) כוללת מכלול תסמינים הנובעים מלכידה של עצב החישור (radial nerve). התסמינים כוללים כאבים באזור החיצוני של המרפק (lateral epicondyle) אשר מוקרנים במורד האמה ועלולים לגרום לתחושה של דלקת באמה. בגלל הדמיון עם התסמינים של מרפק טניס קיימת נטייה להתבלבל בין השניים. בדיקות לאבחון כוללות: שחזור הכאב יתכן על ידי מבחן טינל (Tinel’s test) במורד האמה כ 6 סנטימטרים מתחת לחלק החיצוני של המרפק. שחזור הכאב יתכן גם עם סופינציה של כף היד מול התנגדות כאשר היד ישרה..

מרפק טניס

מרפק טניס
מרפק טניס

מרפק טניס (Lateral Epicondylitis) הוא השם השכיח לתופעה דלקתית של הגיד מותח כף יד היוצא מהחלק החיצוני של המרפק. התסמינים יכללו מיחושים הממוקמים מעט מתחת לזיז הבולט בחלקו החיצוני של המרפק. הכאבים עלולים להקרין מטה במורד האמה ולגרום לתחושה של דלקת באמה. במצבים כרוניים עלולה להתפתח חולשה עקב חוסר שימוש. מגע ומתיחת כף היד לאחור מול התנגדות אמורים לשחזר את הכאב. יתכן שהמרפק יהיה חם למגע.

הגורמים למרפק טניס יכולים להיות טראומטיים או לחלופין נזק מצטבר בגין עומסים חוזרים ונשנים מעבודה (הברגה?) או ספורט (טניס?). בעת הבדיקה יש לשלול בין היתר אפשרות שמדובר בלכידה של עצב החישור.

תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית כוללת אוסף תסמינים המופיעים בעקבות לכידה של עצב הגומד בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. מדובר בתסמונת לכידת עצב שכיחה ולמעשה שנייה בשכיחותה לאחר לכידת עצב התווך בתעלה הקרפלית. התסמינים האופייניים ללכידת העצב הגומד בתעלה הקוביטלית כוללים כאבים באזור המרפק ובמורד האמה וכן שינויים תחושתיים וחולשה שרירית בזרת ובמחצית מהאצבע הרביעית הצמודה לה. גם במקרה הזה הגורמים עלולים להיות טראומה (מכה חזקה במרפק?) או נזק מצטבר מספורט או עבודה

מרפק גולף

מרפק גולף (Medial Epicondylitis) הוא השם שניתן לפגיעה בגיד המכופף את כף היד בנקודת המוצא שלו בחלק הפנימי במרפק. התסמינים כוללים מיחושים הממוקמים בחלק העליון של הזיז המצוי בחלק הפנימי של המרפק (Medial Epicondyle). גם כאבים אלו יכולים להקרין לאמה.

מרפק גולף
מרפק גולף

בדומה למרפק טניס גם במרפק גולף השרירים עלולים להתנוון מחוסר שימוש וכף היד עלולה לפתח מוגבלות תנועתית. ניתן לשחזר את הכאב על ידי לחיצה על נקודת הנזק במרפק וכן באמצעות תנועת כפיפה של כף היד מול התנגדות.

הגורמים למרפק גולף יכולים להיות טראומטיים או נזקים מצטברים מעבודה או מעיסוק בספורט (גולף? חדר כושר?). בעת בדיקה יש לשלול בין היתר אפשרות שמדובר בנזק לעצב הגומד בתעלה הקוביטלית.

תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet) היא למעשה מכלול של תסמינים הנגרמים בגלל לחץ על עצבים (המקלעת הברכיאלית) ו/או כלי דם במרווח שבין הצלע הראשונה לעצם הבריח. התסמינים עלולים לכלול כאבי צוואר וכתף שעלולים להקרין מטה וכן תחושות נימול שיורדות במורד הגפה עד לאצבעות כף היד. גם תסמונת זאת יכולה להתפתח באופן חד בעקבות טראומה או באופן הדרגתי על ידי עומסים חוזרים ונשנים בעבודה או בעיסוק ספורטיבי. ישנם גורמים אנטומיים המעלים את הסבירות להתפתחות תסמונת זאת ובכלל זה ראוי לציין את הנוכחות של צלע נוספת, בעיות יציבה והריון.

תסמונת התעלה הקרפלית

“תסמונת התעלה הקרפלית” (Carpal Tunnel Syndrome) כוללת בתוכה מכלול של תסמינים הנגרמים בגלל פגיעה בעצב התווך בעוברו בתעלה המצויה בשורש כף היד. הגורמים לתסמונת זאת כוללים בעיקר נזקים מצטברים עקב עומסים חוזרים ונשנים מעבודה (הקלדה?) או פעילות ספורט (משחקי מחבט?) התסמינים כוללים כאבים בכף היד (אזור האגודל ושלושת האצבעות אחריו) אשר עלולים להקרין מעט במעלה האמה, תחושות נימול חולשת שרירים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • כאבי גב, זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן